Abbé Pierre predikt de opstand der barmhartigheid FIAT ïioo Gebr. BEEKMAN Een aarzelende liefde .Clowntje Rick Heel Frankrijk leeft mee Regering ziet zich gedwongen zijn eisen in te willigen Feuilleton Toekomst Rotterdamse Comedie onzeker In 1953 werden 59.597 woningen voltooid Felle brand woedde in 's Heerenberg Filmscenario door Dorothy Quentin Acht V.P.R.O.-televisie- uitzendingen Afwaswedstrijd Onbekende handschriften van Paul van Ostayen G. A. Tates kwart eeuw bij Ruys en Co. Voor de kinderen Fabriek, kantoor, winkel en 4 woningen uitgebrand MATRASSEN - REPARATIE Succes van NCR V-actie voor Invalidenstichting Werk van Le Corbusier voor Amsterdam Polygoon maakt film voor Gevaert Weer vier maanden &eëist tegen filiaalchef Schilderijen van „Franse meester" waren waardeloos Jest Last spreekt voor het Haerlems Studenten Gildt Onthulling grafmonument mr. dr. Claudius Prinsen Kerkelijk Nieuws ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 (Van^onze correspondent in Parijs) De afgelopen zware vostperiode moet Frankrijk niet minder dan zeventig doden hebben gekost, waaronder tientallen kinde ren en vooral zuigelingen. Hoe hoog dit of fer ook wezen moge, vergeefs schijnt het toch niet helemaal te zijn gebracht. Want heel Frankrijk is zich nu diep de nameloze ellende bewust geworden, die de woning nood voor duizenden en duizenden land genoten betekent. Die zelfde woningnood, die een der biterste erfenissen van de oor log is, en die door de regering tot dusver wel wat al te gemakkelijk werd aanvaard. Er is nauwelijks één Fransman, vooral in de grote steden, die niet uitziet naar een betere, ruimere of comfortabeler woning. De Franse huizen zijn over het algemeen klein en zonder veel gerief en slechts be rekend op gezinnen zonder, of ten hoogste niet één of twee kinderen. Sedert de jong ste oorlog breidt de bevolking zich weer wat uit en daardoor zijn de meeste families krap komen te zitten. Maar in een stad als'Parijs kan men slechts een woning vin den indien men bereid is of wel zo'n appar tement duur te kopen of wel een schrik wekkend hoog sleutelgeld op tafel te leg gen. Dat betekent, dat jonge gezinnen de keuze hebben tussen een hotelkamer of in woning bij de ouders. En wanneer zelfs geen dier twee mogelijkheden bestaat, dan rest er slechts de verpaupering in de vorm van het betrekken van een of ander krot, een hut of een barak in een der nooddorpen in de gordel van Parijs, die een ware aan klacht vormen tegen de beschaving. De Fransen vormen een volk, dat de buitenlander vaak de indruk geeft vrijwel alles te verdragen tot de hardste slagen van het lot. Dat gaat echter tot het mo ment, waarop dit volk vindt dat de emmer der lankmoedigheid is overgelopen en het aan zijn verontwaardiging, en soms zelfs walging, vrij spel geeft. Dan treden ook weer die eigenschappen van menselijke solidariteit en offerbereidheid aan het licht, die de eer zijn van een grote natie. Zo'n massaal élan kan men ook nu weer waarnemen nadat de abbé Pierre zich tot tolk heeft gemaakt van het grenzeloze lij den van tienduizenden daklozen en bewo ners van de krotten rond Parijs. Deze abbé, de pater der voddenrapers, is nu de man in wie heel Frankrijk zijn ver losser ziet. In zijn lange rafelige jas, waar onder hij een oud leren legervest draagl, met zijn ingevallen gelaat met donkere ringbaard, dat hem op een Franciscus van Assisi doet gelijken, is hij de laatste weken dag en nacht in touw geweest om in ver gaderingen, bioscopen, Voor de radio om hulp voor zijn beschermelingen te vragen. In vijf dagen heeft hij anderhalf millioen oooooooooooooo •>QOOO(X»OCOOOOOCOQOCIOOOeQOOOOCiOOOOOC)OOOOOr» De surrealistische Spaanse schilder Salvador Dali, heeft een plan uitge werkt voor een filmscenario. Het zal de geschiedenis behelzen van een vrouw die liefde opvat voor een kruiwagen. Voor de hoofdrol heeft hij de hoogst- betaalde Italiaanse fïlmactrice Anna Magnani in gedachten, die naar ver luidt tegenover het idee niet onsympa thiek zou staan. Een optocht van 2000 priesters die rond de Place de la Concorde in Parijs fiet sen, daarbij reusachtige borden mee voerend met de afbeelding van Georgi Malenkov. Vijf witte zwanen, die een voor een exploderen, vertraagd opgeno men in de volledigst mogelijke aarts engelachtige harmonie. De zwanen zul len zijn opgevuld met handgranaten en de stukjes zwaan en granaat die naar alle kanten spatten zullen nauwgezet door de camera worden gevolgd. Zes rhinocerossen vallen uit een raam in een fontein. Telkens als een rhinoceros op het water valt. rijst een geopende zwarte parapluie uit het water lang zaam omhoog. Een scène tijdens welke Nietszsche, Freud, Louis de Tweede van Beieren en Karl Marx hun leerstellingen zullen bezingen op muziek van Bizet. De scène, zal worden opgenomen aan een oever van het meer van Vilabertran in het midden waarvan een van koude rillende oude vrouw zal staan die bij wijze van hoofddeksel een omelet op heeft. Telkens als de omelet van haar hoofd valt, zal een Portugees hem er weer opzetten. gulden en wagonladingen met kleren opge haald. En sedert de rampdagen in Holland van het vorige jaar is er niet meer zo'n golf van menselijk mededogen door het Franse volk gevaren. De hulp wordt trou wens niet alleen door de Fransen zelf aan geboden, ook het buitenland antwoordt op abbé Pierre's appèl. Zo was de Nederlandse ambassadeur Van Boetzelaer een der eer sten. die zich aanmeldde om de hulpver lening in het buitenland te organiseren. Hoe groot en indrukwekkend de opbrengst van zo'n persoonlijke collecte ook mag wezen, het is helaas maar weinig in ver houding met de fondsen, die nodig zijn. Met dat geld kunnen ten hoogste enkele tientallen gezinnen aan een woning wor den geholpen. En daarom heeft de pater nu een tweede offensief geopend met als doel alle onbewoonde zolder- en dienst bodenkamers, kelders en garages voor zijn daklozen beschikbaar te krijgen. Hij heeft daartoe zelfs de medewerking verworven van het syndicaat der huiseigenaren, dat tot dusverre niet van zo héél veel begrip voor de woningnood heeft blijk gegeven.... De actie van de pater wordt door hem zelf als een „opstand der barmhartigheid" omschreven. Een opstand vooral tegen de bureaucratie en de onaandoenlijke fantasie loosheid der Franse administratie. De op eenvolgende Franse regeringen hebben, enkele individuele goede bedoelingen niet te na gesproken, het provocerend onrecht duizenden daklozen en semi-daklozen aan gedaan inderdaad met hun traditionele passiviteit beantwoord. Terwijl in Duits land dag en nacht vele duizenden arbei derswoningen uit de grond werden ge stampt, vergenoegde Frankrijk er zich mede hoogstens wat flatwoningen voor ge- fortuneerden te bouwen. Dat schandaal heeft abbé Pierre nu aan de kaak gesteld en de verontwaardiging, die hij heeft op gewekt, is zó fel en zó massaal, dat minis ter-president Laniel hem persoonlijk in audiëntie heeft moeten ontvangen om hem de actieve medewerking van de regering 1oe te zeggen. De abbé moet er in dat on derhoud geen doekjes om hebben gewon den. Met elk milliard francs, dat ge nu voor de wederopbouw uittrekt, kunt ge u er later vier besparen, heeft hij gezegd. Want alle daklozen van vandaag zijn de patiënten der ziekenhuizen en sanatoria van morgen. De pater heeft de premier ook nog gevraagd een hoge functionaris aan te wijzen, die uitsluitend jegens de minister-president verantwoordelijk zou zijn en die de abbé in zijd onderneming zal moeten bijstaan. Zo'n dictator voor de wederopbouw is inmiddels al benoemd. En bovendien is er een nieuwe post voor de wederopbouw uitgetrokken. Geruststelling Men kan de grandioze opschudding, die de pater in zijn eentje heeft verwekt, uiter aard alleen maar verklaren wanneer men hem beschouwt als de woordvoerder, die gestalte gaf aan het leed en de gevoelens van medeleven, die onder millioenen Fran sen heersten. Deze man zou nu alles kun nen bereiken, omdat hij weet dat het hele volk achter hem staat. Dat weten de mi nisters uiteraard eveneens, en het is dan ook wel kenmerkend, dat de lompen pa tér het nodig heeft geacht de premier gerust te stellen door te verklaren, dat hij zich niet tegen de regering zal verheffen, indien hem de medewerking wordt geboden, die hij nu nodig acht. Hij heeft een plan opgesteld, waardoor binnen een jaar de liquidatie van de wo ningnood een feit -zal moeten worden. De regering heeft de abbé beloofd hem haar volle medewerking te bieden. De vraag is helaas slechts of de overheid die belofte ook zal kunnen honoreren. Er is hier een achterstand van tientallen jaren, zo niet van generaties, in te halen, en de positie van de Franse schatkist is nu niet direct ió, dat de regering zich heel veel onvoor ziene uitgaven zal kunnen permiteren. Maar het voornaamste is, dat er nu een man is opgestaan, die de kat de bel heeft aangebonden en dat deze man er zeker van kan zijn dat hij door heel Frankrijk word' gesteund. De V.P.R.O. zal dit jaar niet vier, maar acht televisie-uitzendingen verzorgen, al dus heeft minister Cals besloten naar aan leiding van een verzoek van deze omroep vereniging om meer televisiezendtijd. De eerste uitzending van dit jaar wijdde de V.P.R.O. in Januari aan de opvoering van de „Ghysbrecht". De volgende geschiedt in April. De K.R.O. gaat een wedstrijd afwassen voor huisvaders organiseren en zal daar toe iedere avond in haar natafelprogram- ma een startschot doen afgaan, waarop zij verwacht dat huisvaders alom zullen op springen om de vaat in de kortst moge lijke tijd te „doen". Om te voorkomen, dat de aldus gestimuleerde behulpzaam heid in de huishouding zal ontaarden in schervenregens is voor de wedstrijd een bepaald schema opgesteld, waarin een handicap is opgenomen naar de omvang en de soort van de vaat. Zo is er ook een puntenwaardering opgesteld, waarin het aantal meeëters en de snelheid waarin de vaat is verwerkt nauwkeurig is gecalcu leerd. De competitie wordt gespeeld in elf weekronden waarbij uit elke provincie de beste vatenwasser wordt gekozen. Zij komen tegen elkaar uit in de finale op Moederdag (9 Mei) om onder de ogen van een jury een gelijke vuile vaat te reinigen. Ieder, die meent dat hij wel een potje kan breken wordt gediskwalificeerd. Donderdag is er een bijeenkomst ge weest van de directie en stichtingsbestuur van de Rotterdamse Comedie om de finan ciële mogelijkheden van het gezelschap voor het komende seizoen onder ogen te zien. Uit eigen middelen is, gezien de zwa re lasten, het gezelschap niet meer te fi nancieren. Komt hierin geen verandering, bijvoorbeeld door bijdragen van particu lieren of overheidssubsidie, dan wordt het bestaan van het gezelschap ernstig be dreigd; De bespreking resulteerde dan ook in een advies aan de auteurs en actrices van de Rotterdamse Comedie om gebruik te maken van de mogelijkheid per 15 Fe bruari te solliciteren naar plaatsen bij an dere gezelschappen. Gerrit Borgers, de verzorger van het na gelaten werk van Paul van Ostayen. heeft in België enige nimmer gepubliceerde handschriften van deze dichter terugge vonden. Zij bevatten grotesken, die in het derde deel van het verzameld werk zullen worden opgenomen. Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling gelegen had het proza van Paul van Ostayen in het afgelopen najaar te laten uitkomen, zal het tengevolge van deze uit breiding pas dit voorjaar kunnen verschij nen. ADVERTENTIE «Müxmxmmmmmmmmmmimm Doe dit eens Als U een Fiat-berijder ontmoet, vraag hem dan eens naar zijn wagen. Hij zal er m6ér goede dingen van zeggen dan U van ons zoudt durven geloven. Automobielbedrijven Haarlem - Bloemendaal Tel. 14160 Tel. 22165 Maandag hoopt de heer G. A. Tates te Zandvoort zijn zilveren jubileum te vie ren bij Ruys en Co. De heer Tates is thans manager van het kantoor Haarlem, dat in de Kruisstraat gevestigd is. In 1953 zijn 59.597 woningen voltooid, hetgeen een recordproductie is voor één jaar. De vorige recordnroductie werd ge haald in het jaar 1951 met 58.666 wonin gen. Met de woonruimte in dc duplexwo- ningen, die in 1953 werden gebouwd, na melijk 2020, medegeteld. werd in het afge lopen jaar i'oor 61.617 gezinnen woonruim te geschapen, zo deelt het Centraal Bureau voor de Statistiek mee. Het aantal in December 1953 gereed ge komen woningen, 6969, is een record voor alle maanden na de bevrijding. Het wordt gevolgd door het in December 1948 aantal gereed gekomen woningen: 6679. In het aantal van 6969 zijn begrepen 244 duplexwoningen, zodat in December 1953 door nieuwbouw voor 7213 gezinnen woon ruimte beschikbaar is gekomen. Sedert de bevrijding, gerekend tot en met 1953, werden 310.571 nieuwe woningen gebouwd, waarvan er 15.013 als duplexwo- ning zijn ingericht, zodat er voor 325.584 gezinnen woonruimte beschikbaar kw=m. Nog een poosje bleef de jongen aan de buitenkant van de heining herrie maken en roepen; en Rick hield zich muisstil achter de bloempot. Maar eindelijk gaf de jongen het gelukkig ophij stapte weer op zijn autoped en reed weg. Rick haalde verlicht adem. Gelukkig, hij was weer aan het gevaar ontsnapt! Voor alle zekerheid bleef hij zich nog een poosje verscnuien nouden, hij keek, of de jongen misschien door de tuin zou komen van de andere kant. Maar dat gebeurde niet. alles bleef stil. Toen durfde Rick eindelijk voorzichtig weer voor de dag te komen. Hij stond rechtop russen de planten en keek rond. Ja. wat moest hij nu verder doen? Weer door het gat de straat op gaan? Maar daar bleef het gevaarlijk voor hem, omdat er ieder ogen blik mensen voorbij konden komen.... Rick stond daar wat besluiteloos rond te kijken. Toen viel zijn oog op een gebouwtje, dat achter in de tuin stond. Het leek 'n soort schuur of werkplaats. Wat zou daarin zijn? Terwijl Rick telkens voorzichtig achter zich keek. klom hij met moeite tegen de muur op, tot hij een vensterbank bereikte. Toen keek hij door de ruiten naar binnen. 68) „Heb je haar van die baby verteld?", vroeg Cornelia nog eens nadrukkelijk „Ja, ik heb 't haar verteld. En vergeet nu alsjeblieft dat arme kind en laten we verder gaan!" Iemand kwam door de achterdeur de schouwburg binnen en begon te vegen. Dit maakte zoveel lawaai, dat Rosemary veilig weg kon sluipen. Ze vluchtte weg en was enkele ogenblik ken later buiten in de felle zonneschijn. Tranen stroomden haar over de wangen en op dat moment liep ze Gavin regelrecht in de armen HOOFDSTUK XXVI Gavin hield haar stevig vast en maakte dat ze haar wilde impuls om te vluchten niet kon volgen. Hij had haar armen be neden de ellebogen vastgegrepen, maar hij sprak haar op luchtige toon toe. Hij had op dat moment iets van Terry. „Zo, lieve kind! Heb je ruzie gehad met de baas?" Hij lette opzettelijk niet op haar boze gezicht en lachte. De achteruitgang van de schouwburg kwam uit op een smal steegje, dat op dat moment volkomen verlaten was. Ze had den hier op deze stralende morgen 't riik alleen. De anderen konden echter ieder ogenblik komen. Gavin, die haar nog steeds stevig vast hield, zodat ze niet weg kon glippen, zei: „Heb je op je eentje oorlog gevoerd voor ons allemaal? Ik geloof dat 't daar wel op neerkomt. De tranen, die nog steeds over haar wangen stroomden, werden minder. Even wa^ze erg boos op Gavin geweest, omdat hij haar had tegengehouden, omdat hij er juist was, toen ze wilde vluchten uit de werkelijkheid. Ze begreep maar al te goed, dat ze zich erg dwaas had aangesteld En toen, plotseling, was ze blij dat zulke sterke armen haar vasthielden. Rosemary kreeg het gevoel dat ze een rots vormden, waar je je aan kon vastklampen, gelijk een schipbreukeling in een woeste zee. Zó door Gavin vastgehouden te worden, gaf haar opeens een gevoel van grote veilig heid. Haar moeder zou haar op ongeveer dezelfde wijze tegen zich aangedrukt heb ben. Terwijl ze zich dit bedacht, begon ze plotseling zenuwachtig te lachen. „Ik heb voor iedereen gevochten, en ik heb behoorlijk op mijn kop gehad", zei ze met een boze stem,.,.en toen werd ik naar buiten gestuurd om als een zoet kind te gaan spelen. Ik ga vandaag in bed liggen en ik gaik ga een héle fles cognac op drinken en misschien ook wol de lakens opeten, of zoiets!" .,Dat doe je niet! Je gaat met mij die heuvels daar beklimmen, en we nemen een heleboel eten mee en limonade om te drinken 't zal vandaag snikheet wor den! en als je er zin in heb, mag je mid den in een riviertje gaan zitten en uit huilen op de schouder van Oom Gavin maar niet hier op straat, hoor! Je zou anders misschien weer aangere den worden". Ze richtte haar hoofd op een veegde met een boos gebaar de tranen uit haar ogen. Hoe haalde Gavin 't in zijn hoofd om haar te herinneren aan dat afschuwelijke on geluk.'? Ze probeerde zich uit Gavin's greep los te maken. „Laat me los! Ik zal er heus niet van door gaan! Ik wil naar bed. Ik voel me alsof ik de hele rest van mijn leven in bed wil blijven liggen". „Maar dat is juist niets voer jou: weg lopen! Je bent nog nooit ergens voor ge vlucht, lieve kind!" „Dan doe ik 't nu". Ze keek hem aan en zag hoe hij glim lachend zijn hoofd schudde. „En als iemand me nog een keer „lieve kind" noemt op die vriendelijke, vader lijke toon, dan zal ik hem vermoorden!" Een matrassenfabriek, twee op een étage erboven gelegen woonruimten, een kruide nierswinkel, twee woonhuizen en een kan toor van de Rotterdamse Bank N.V. in 's Heerenberg zijn gisteren ten prooi ge vallen aan een felle brand. De schade wordt voorlopig geraamd op rir'm f 150.000. Tegen tien uur ontstond er brand in de matrassenfabriek Nuv. De brandweer uit 's Heerenberg was niet in staat de brand, die zich zeer snel uitbreidde, te blussen, zodat de Doetinchemse brandweer werd gewaarschuwd. Later op de ochtend assis teerde ook c!e brandweer uit Didam. Met twaalf stralen werd het vuur bestreden. Het vuur in de fabriek sloeg over naar een tegen de fabriek gebouwde kruide nierswinkel, waarin tevens een kantoor van de Rotterdamse Bank N.V was geves tigd. De bovenétage daarvan was be woond. Het pand werd vrij ernstig door het vuur aangetast. Vrijwel de gehele voorraad kruidenierswaren ging door de waterschade verloren. Aan de andere kant van de fabriek breidde het vuur zich ook uit naar een woonhuis. Daar brandde de keuken uit. Nagenoeg de hele inventaris van de fabriek, waaronder een aantal ma chines, giing verloren. Van een grote voor raad matrassen kon slechts een klein ge deelte worden gered. De brandweren be trokken het water van enkele brandputten, die dicht in de omgeving lagen en uit een gracht op een afstand van ongeveer 500 meter. De papieren, boeken en bescheiden van de Rotterdamse Bank konder. worden ge red. Het kantoor had veel te lijden van waterschade. De kluizen werden niet aan getast. De brandweren uit Doetinchem en Didam kenden des middags weer inrukken. De brandweer uit 's Heerenberg ging door met de nablussing. Door deze felle brand zijn drie gezin nen dakloos geworden. Een van de bewo ners bevond zich op het tijdstip van het uitbreken van de brand te bed. Hij kon zich slechts'met moeite in veiligheid stel len. De fabriek was ondergebracht in een voormalig hotel. Het vorig jaar April, toen de fabriek zich nog buiten 's Heerenberg bevond, brandde zij eveneens tot de grond af. Over de oorzaak is nog niets bekend. ADVERTENTIE Bijvulling alleen mei prima JAVAKAPOK. In één dag retour Februari 10 korting op reparatie E. G. J. v. d. WERFF en Zn. Van Marumstraat 18 Werkplaats No. 5 Haarlem Telefoon 18900 Een ton voor Loesje Er is een nieuw succes bereikt in het radio-inzamelingswerk. Het geldt hier een nieuwe actie van de N.C.R.V. die op 24 December een klankbeeld uitzond, dat ge wijd was aan de Johannastichting in Arn hem. de oudste inrichting in het land voor invalide en misdeelde kinderen. De hoofd figuur in dit klankbeeld was een zesjarig meisje, Loesje, de jongste verpleegde van deze inrichting. Op haar concentreerde zich de aandacht en zij werd tot symbool en centrale figuur gemaakt van de inzame lingsactie, welke ten doel heeft het ver ouderde gebouw van de Johannastichting uit te breiden met een aantal moderne pa viljoens. Dit streven en vooral de jonge stem van de kleine, pittige Loesje, die onvolmaakt geboren is en zich nu met kunstledematen voortreffelijk behelpt, is bij luisterend Ne derland ingeslagen. Loesje vraagt het niet voor zichzelf maar voor de honderden ge brekkige en mismaakte kinderen hetzij door geboorte, hetzij door een ongeluk als bijvoorbeeld spelen met granaten die hulp nodig hebben om bruikbare mensen in de maatschappij te worden. In enkele weken tijds heeft de inzame lingsactie, die geheel via Loesje loopt reeds meer dan 100.000 gulden opgebracht en men mag nog meer verwachten. Postzak ken vol brieven met geld of postwissels stromen toe, eenvoudig geadresseerd: „Aan Loesje in Arnhem". Verder komen bedra gen binnen via postgiro 60825 van de Jo hanna Stichting in Arnhem met vermel ding: „Voor Loesje". Ook schoolklassen, verenigingen en al lerlei andere groepen zenden bijdragen, evenals personeelclubs van bedrijven, kin derloze ouders, instellingen en particu lieren. De directie der Amsterdamse gemeente musea heeft een werk van Le Corbusier aangekocht, getiteld „Twee flessen". De tentoonstelling van moderne Franse wand tapijten heeft aldus de directie deze aankoop voor het Stedelijk Museum moge lijk gemaakt. De N.V. Polygoon-Profilti heeft van de Belgische N.V. Gevaert-photoproducten op dracht ontvangen ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan een uitgebreide kleu renfilm van haar bedrijven te vervaardi gen. De film zal worden opgenomen op 35 millimeter Gevacolor materiaal en van voor deze gelegenheid gecomponeerde mu ziek worden voorzien; Een equipe van Polygoon-Profilti is in middels naar Antwerpen vertrokken, ten einde voorbereidende werkzaamheden te verrichten. Dodelijk ongeluk in Hoofddorp in hoger beroep De 35-jarige gewezen filiaalchef van een coöperatie te Hoofddorp J. B. heeft in. hoger beroep terecht gestaan voor het Am sterdamse Gerechtshof. De appellant was door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf nadat hij in Hoofddorp een Spakenburgs meisje had doodgereden. De filiaalchef had hoogst roekeloos gereden op een ogenblik dat hij het autorijden nog moest leren. De procureur-generaal, mr. J. F. Hoef- felman, eiste bevestiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank. De raads man van de appellant, mr. E. Hiiffer, ver zocht het Hof een gecombineerde straf van boete met voorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen. Omdat zij in Augustus en September van het vorig jaar aan acht inwoners van Slie- drecht schilderijen te koop hadden aange boden, die waardeloze stukken waren doch waarvan werd gezegd, dat het doeken van hoge kunstwaarde zouden zijn, hebben voer de Dordtse rechtbank een vader en een zoon terecht gestaan. De zoon, Th. S., een 32-jarige Arnhemse koopman, was ook betrokken bij de schilderij enzwendel, waarbij een Drentse predikant duizenden guldens afhandig was gemaakt voor de aankoop van „oude meesteis". De recht bank te Assen heeft hem daarvoor al ver oordeeld. Tegenover de Sliedrechtenaren hadden de mannen beweerd dat de doeken door een beroemde Franse schilder waren ver vaardigd. De officier van Justitie achtte oplichting bewezen en eiste tegen ieder der verdach ten acht maanden gevangenisstraf. Woensdag 17 Februari te 20.15 uur zal de schrijver Jef Last een lezing houden voor het „Haerlems Studenten Gildt" in de verenigingssociëteit, Kenaustraat 8g-h. Last maakte in opdracht van de Indonesische regering en op verzoek van Mohammed Hatta een reis van een jaar door Indonesië en verbleef drie jaar op het eiland Bali als adviseur der regering voor kunst en kuituur. Over zijn bevindingen tijdens reis en verblijf zal de schrijver Woensdagavond spreken. Op Zondag 21 Maart zal op de R.K. be graafplaats te Roosendaal een grafmonu ment worden onthuld ter nagedachtenis van mr. dr. Claudius Prinsen, burgemees ter van Roosendaal van 1933 tot 1948 en van Breda van 1948 tot 1952. Het monu ment is vervaardigd door de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen. Het geld voor het monument is bijeengebracht door de burgerij van de beide steden. Ned. Herv. kerk Bedankt voor IJsselmuiden, II. G. Abma te Rotterdam-Delfshaven. Bedankt voor Waddinxveen (vac. J. J. Moll), H. Harkema te Zeist. Geref. kerken Tweetal te Hoqgeveen (vac. W. Faber): W. Feenstra te Dokkum en D. J. Modderaar te Appingedam. Chr. Geref. kerken Tweetal te Apeldoorn (vac. prof. W. Kremer), I de Bruyne te Hilversum-C. en H. Toorman te Deventer. Bapt. gemeenten Benoemd tot hulppred. te Valthermond J. Hekhuis te Muntendam. Geref. gemeenten Bedankt voor Paterson (U.S.A.), St. An- naland en voor Utrecht F. J. Dieleman te Y erseker Ds. M. A. Hylkema t In de ouderdom van 64 jaar is te Almelo overleden ds. M. A. Hylkema, emeritus predikant der Doopsgezinde Broederschap. Hij diende de Doopsgezinde gemeenten van Oudebiltzijl, Veendam, Drachten, Westzaan en Bolsward. Op 1 Mei 1951 ging hij met emeritaat. Scheuring te Drachten Een aantal lidmaten heeft zich van de Christelijk Gereformeerde Kerk te Drach ten losgemaakt. In een vergadering onder leiding van ds. J. G. van Minnen, voor ganger van de Christelijk Gereformeerde uemeente te Huizen (N.H.) heeft deze groep zich aangesloten bij de Christelijk Gereformeerde Gemeenten in Nederland en is men tot instituering overgegaan. Ds. J. G. Franck overleden Op 63-jarige leeftijd is te Bilthoven overleden ds. J. G. Franck, sinds 23 jaar hervormd predikant aldaar. Daarvoor stond ds. Franck in Oost- en West-Graft- dijk, Coevorden en Eelde. Gavin lachte nu hartelijk. „Goddank ben jij daar 't type niet voor!" Hij hield haar nu nog met één hand vast; met de andere haalde hij een schone zakdoek te voorschijn en droogde haar tranen. ,,'t Lijkt wel alsof i'k dit meer heb ge daan, 't gaat me zo goed af „We zijn op straat, Rosemary, beheers je dus! Zullen we nu maar wat broodjes gaan kopen?" Rosemary begreep thans pas goed wat hij wilde gaan doen. Haar opwinding zakte, hoewel ze nog steeds snikte. „Gavin! Je gaat toch niet spijbelen? Val en Cornelia zijn binnen, ze wachten op jou „Laat ze wachten! Voor één keer kan hij wel eens zelf voor alles opdraaien! Wij gaan samen gezellig naar buiten, liefje". Een flauw lachje verscheen op Rosema ry's gezicht. Ditmaal kon ze aan Gavin's „liefje" geen weerstand bieden. De woor den schenen een oude en vertrouwde klank te hebben, alsof zij al lang bij Gavin hoorde en na een lange, lange tijd van avontuur en omzwervingen in veilige ha ven was gekomen. Hij was hij was al tijd haar vriend geweest Ze vermande zich snel, toen deze ge dachten in haar op waren gekomen. 't Was te gek om nu sentimenteel te gaan doen. Gavin was bovendien getrouwd! Hij was voor haar precies hetzelfde wat hij ook voor alle anderen was; een vriend, een gids, een raadgever. „Goed", capituleerde ze eindelijk, „laten we er dan maar tussenuit trekken. Maar reken er niet op dat ik heuvels ga beklim men ik sta nog steeds te trillen op mijn benen, 't Is alsof ze van pap zijn! Ik wil ergons gaan liggen luieren.. „Daar kom je straks wel overheen". Gavin was zo blij, dat ze haar gezonde verstand weer gebruikte, dat hij haar van louter vreugde een fikse klap op haar rug gaf! In opperbeste stemming liepen ze ten slotte Pollen Street uit. Gavin deed precies wat hij beloofd had; met een plechtig gezicht kocht hij bij een bakker twee zakken met broodjes De heerlijke geur van 't pas gebakken brood bracht Rosemary helemaal tot de werke lijkheid terug en ze herinnerde zich dat ze maar heel matig had ontbeten „Ik heb langzamerhand honger gekre gen ik zou wel een half dozijn broodjes op kunnen", zei ze met een kinderlijke klank in haar stem. „Ik krijg altijd een gevoel van honger als ik vers brood ruik!" „Ja, 't is een heerlijke lucht...." Hij lachte niet, maar nam haar mee naar één van de kleine en gezellige milkbars aan de rand van 't stadje en bestelde koffie en sandwiches voor haar. Verder kocht hij twee flessen limonade en leende een ope ner, die hij beloofde tegen dé avond terug te zullen brengen, „Gaat u de heuvel opwandelen? Halver wege heeft u een prachtig uitzicht, 't Is er een uitgezochte dag voor", zei de vrouw achter de toonbank glimlachend. Ze wist wie haar klanten waren. Iedereen in Tha mes kende de leden van Herrick's troep al „Ik heb aldoor sinds onze aankomst hier al eens flink willen wandelen is de weg nogal gemakkelijk?", vroeg Gavin, terwijl hij op de hem eigen prettige manier haar glimlach beantwoordde. „Dat valt best mee, al is het dan wel een paar jaar geleden dat ik voor 't laatst die tocht heb gemaakt. De vrouw lachte hartelijk; ze was vrij dik „Als u iets verder klimt, komt u in de bush*); 't Is daar erg mooi". Veel dank alvast voor die flesopener we zullen hem niet verliezen. Tot vanavond dus". Terwijl Gavin nog aan 't praten was, stond Rosemary al popelend in de deur; ze verlangde er er naar op stap te gaan. Ze verborg haar gezicht voor de vriendelijk glimlachende vrouw achter de toonbank. „Je bent een oude kletskous", zei ze een beetje snibbig, toen ze verder liepen. Enkele ogenblikken later ging Gavin' weer een winkel binnen. Nu om wat vruchten te kopen. Bush: Een typisch Australisch en Nw.-Zeeland? landschapsbeeld van hoog opschietende planten, struikgewas en lage bomen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6