Internationale jeugd studeert in een vorstelijke omgeving Een Dames-pyama De Oriënt op Noordeinde f Effecten- en Geldmarkt Spectaculaire koers stijging ter beurze Justitie torpedeerde winkelweek in Oud-Beijeriand DIT MAKEN WE ZELF Mosselvaria 4 HAARVERVEN In 1953 lagere inkomsten en minder uitgaven Sanapirin N° 1 Loterijwet overtreden ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 <=0 oor de<ü rouw WIST U DAT aardappelen vlugger koken als het zout niet meteen in het water wordt ge- daan. maar pas later wordt bijgevoegd? En dat een klontje margarine in de pan (ter grootte van een knikker) hetzelfde effect heeft? yy Het voormalige Koninklijke Paleis aan het Noordeinde te Den Haag herbergt thans een vijftigtal studenten, waarvan de meesten uit Aziatische landen afkomstig zijn. Zij volgen colleges in sociologie, internationaal recht, economie en bestuurs- administratie en hebben allen hetzelfde ideaal: zich later nuttig te kunnen maken voor hun land. „Dit is het ijzeren gordijn", zegt Telila Ezioni uit Israël, terwijl ze de crèmekleurige gordijnen, die de toe- gang tot de kamers van meisjesstuden ten afsluiten, voor me opent. „In deze afdeling mogen de jongens niet komen, vandaar die benaming". Onder het pra ten is er even een glimlach op haar ernstig, heel vastberaden gezicht ge komen. Ik volg haar naar haar eenvoudig ingerichte kamer. Over de tafel bij het zitje ligt een rijk geborduurd kleed in warme tinten. Mijn bewonderende blik volgend, zégt ze trots: „Dat heeft mijn moeder voor mij gemaakt. Ze is nu al ruim vijftien jaar lerares handenarbeid in Haifa". Dan hoor ik de geschiedenis van haar familie. Dertig jaar geleden zijn ze uit Polen naar Israël uitgeweken. Daar moesten ze zich van een leven in weelde omschakelen op harde pioniers arbeid, het bebouwen van het land, het aanleggen van wegen. Telila, die nu vijfentwintig jaar is, werd in Israël geboren. Met haar zeventiende ging ze naar de universiteit van Jeruzalem, waar ze psychologie, geschiedenis en Arabische talen studeerde. Om mee le helpen aan de opbouw van haar land heeft ze ook in de kibboets gewerkt en ze had daartegen maar één bezwaar: ze kon er nooit eens alleen zijn. Het geestelijk contact met de mensen waar deerde ze daarentegen zeer. Ze spreekt met fierheid over Israël en haar familie en vond het vanzelf sprekend in de Strijd tegen de Ara bieren te hebben meegevochten. Nu is ze door haar regering uilverkoren om in Den Haag bestuursadministratie te studeren. Ze werkt hard, is nog pas vier maanden hier en had in het begin nog al moeilijkheden met het volgen van de colleges in het Engels. Voordat ze me naar de kamer brengt van haar vriendin, een jonge vrouw uit India, laat ze me een prachtig zilveren gordel zien en een zwarte blouse met geborduurde randen in zilver en goud. Wanneer ze' deze voorhoudt en ik spon taan mijn bewondering uit, zie ik op haar beheerst gezicht even een vleugje van trots, die haar land en zijn cultuur geldt. Sudarshan Malhotra komt uit New Delhi. Negen jaar geleden had ze met haar 'ouders de grote volksverhuizing uit BaMfetan, meegemaakt. Haar ogen staan ernstig en hebben een milde hu mor. Ze studeerde in India geschiede nis, politiek en kunst en volgt hier dezelfde colleges als haar vriendin. Ze draagt haar goudgele sari vol .gratie over een groene blouse. Op haar kast staan familieportretten: mensen met geheimzinnige, weemoedige ogen. „Mijn zwager werkte hier op de legatie, nu is hij in Zweden", vertelt ze. „Daarom maakten mijn ouders niet zoveel be zwaar, toen ik naar Den Haag wilde". Islam Rabeya uit Oost Pakistan schrijdt binnen in een prachtig bedrukte sari met een blauw fond en een blauwe blouse. Ze is hèel jong en tenger, bijna een kind nog, maar van een verrassen de ernst. In haar kindergezicht zijn de ogen groot en dominerend. Het blauw zwarte haar hangt in een vlecht tot over de heupen. Wanneer ze begint te spreken moet je wel onder de ban komen van haar diepe melodieuze stem. Islam is een geboren danseres en ze heeft thuis voor de radio gezongen. Ze was zeer bevriend met Afroza, de vrouw van Bulbul, die ons de prachtige dans en muziek van Pakistan- tijdens zijn tournee in Nederland heeft laten genieten. Graag had ze met hen mee willen trekken, maar haar ouders wil den dat niet. In Pakistan studeerde ze al economie en was lid van veel vrou wenorganisaties. Na heel wat strube- lingen gaf haar vader tenslotte toe stemming een beurs voor de studie in Den Haag te aanvaarden. Het lijkt zo onwerkelijk dat tengere meisje te horen vertellen van haar moeilijke strijd en drukke leven. Ze maakt levendige gebaren met haar kinderhanden en is ondanks haar twin tig jaar indrukwekkend. Terwijl ik op de Chinese studente wacht, nodigt Telila me voor de lunch uit. Door ettelijke paleiszalen met veel goud, spiegels en machtige kaarsen kronen word ik naar de eetkamer ge bracht. Ik denk er aan hoe het konin klijk gezin hier vroeger leefde. Nu zijn er overal zitjes, boekenkasten en grote tafels metbordjes „Silence please". Hier komen jongens en meisjes bij el kaar om te studeren en te lezen. Vaak wordt er ook gediscussieerd, gebiljart of geschaakt. De brede ramen geven een prachtig uitzicht ö'p het.'voorname park met statige bomen. Het is een wereld apart, volkomen afgesloten van het jachtige gedoe daarbuiten. Even later zit ik tussen de groep meisjesstudenten uit India en Pakistan aan tafel. Zij dragen een weelde van violette, groene, witte en rose sari's. Ik hoor, dat er ruim veertig manarelijke en acht vrouwelijke studenten zijn. Bij de mannen zie ik veel donkere gezichten en er zijn ook enkele ouderen. Men maakt grapjes over het sjoelbakken: ze hebben het spel hier geleerd en vinden het nogal lawaaierig. In de kamer van de Chinese Victoria Huang valt mijn oog op een spreuk in Chinees schrift. Ze vertelt, dat haar vader deze heeft gemaakt en dat de vertaling ongeveer, hierop neerkomt.: zoals de diamantslijper zijn stenen slijpt om ze te vervolmaken, zo moet ook de mens aan zijn karakter slijpen om waarlijk groot te kunnen worden. Op haar boekenkast staat een repro ductie van een cler prachtige ramen van de kathedraal te Chartres en Kerstwensen uit China, met fijne, uiterst precieuze lijntjes beschilderd. Hoe verschillend van nationaliteit en van karakter zij zijn, allen hebben de ernst, de ijver, dé honger naar vreemde landen en de sterke wil hun land voor uit te helpen gemeen. Wanneer ik bij het weggaan nog even met een groepje praat, laat Islam me haar Pakistaanse kleren zien en ze doet me voor hoe ze ïaar zes meter lange sari om zich heen. drapeert. Dan opeens worden we allemaal ijdele vrouwen, die el kaar mooie zijden draperieën voor houden. De Ameri kaanse studente Francis is er nu ook bij. Ik merk hoe iedereen op haar gesteld is. Te lila zegt met grote overtuiging„Fran - cis is een heel bij zonder meisje iemand, die je maar zelden in je leven ontmoet". Het zijn deze woorden, die weer geven hoe sterk hier de banden tussen Oost en West zijn. T. R. Islam Rabeya bij een demonstralie van een Indische dans. Deze week geven wij u het patroon van de broek van deze pyama. De ge hele pyama kan gemaakt worden uit 5 meter stof van 80 cm breed. Wilt u een win terp jama maken, dan kiezen we flanel of zwanendons, maakt u liever een zomerpyama, dan kunt u korte mouwen maken en lingeriekatoen, poplin of iets dergelijks gebruiken. Als versiering hebben we aardig gebor- hebben, maken we eerst een papieren patroon, leggen de gehele lap van 5 meter in de lengte dubbel en beginnen aan de open kant met het opspelden van het patroon. We knippen de broek uit met 214 cm naad aan de bovenkant, 5 cm aan de onderkant en verder l'/s cm naad. We hebben nu één lap over. hiervan maken we de volgende week het jasje. Van de broek stikken we eerst de voor- en achternaad dicht, dan volgt de kruisnaad, bovenzoom en ook onderin komt een zoom fa de pijpen, jet stiksel van de zoom stikkeh we' versiering, een geborduurde rand. Alles wnrdt, met platte naden afgewerkt. Wij wensen u veel succes en tot de vol gende week. duurd sierband genomen, dit fleurt het geheel wat op. Let u er wel op dat dit band wasecht moet zijn, anders lopen de kleuren in de was door, en zou de hele pyama bedorven worden. De maten voor de broek zijn: heup- wijdte 104, zithoogte 36, lengte 100 (42-44). Als we de maten gecontroleerd •;X n .*4 ti': V Een voorjaarsjurk van Franse herkomst, diep gedécolleteerd in de rug, met smal toelopende rok en wijde heupen. De gebruikte stof is zijden katoen, een mengsel dat flatteus kleedt doordat het soepel en weinig kreukbaar is. Petit-tailleürvan linnen. Een origi neel stofje in wit met onregelmatige zwarte stippen. De lijn is de algemeen- toekomstige: ruim in de heupen, smalle rok, driekwart mouwen. Waarom eet u eigenlijk niet vaker mosselen? Zij zijn niet alleen zeer sma kelijk te bereiden, maar bovendien nog heel gezond ook. Mosselen bevatten n.l. evenals vis en vlees, eiwitten, vitami nes en kalk- en ijzerzouten en van deze laatstèn vergeleken met vis en vlees, zelfs extra veel. In hét voordeel van de mosselen spreekt ook de vrij lage prijs. Wanneer u bang bent voor vergiftiging, kunnen we u geruststellen: mosselvèrgiftiging komt in ons land nagenoeg niet voor. Iets anders is, dat niet iedereen mosse len verdraagt. Dit kan echter geen reden zijn. niet eens te proberen hoe u op mosselen reageert. U eet toch ook aardbeien en chocola, hoewel u weet, dat sommige personen daar gevoelig voor zijn. Neemt u de proef eens! Profiteer van de verse mosselen zolang de winter duurt en vergeet daarna ook de mosse- len-in-azijn niet. Mosselen schoonmaken Reken voor 4 personen 2V2 kg mosse len. De mosselen stuk voor stuk nazien: die exemplaren weggooien, die open staan en blijven „gapen" wanneer er op getikt wordt, evenals de dichte, zeer zware schelpen; deze zijn n.l. gevuld met modder. De bruikbare mosselen een paar maal flink wassen tussen de handen of schoonborstelen. De mosselen in een grote pan doen met een paar dunne schijven ui, peterselie en een weinig thijm. De mosselen zonder water vlug ver warmen in de gesloten pan. Zodra enige schelpen open zijn, het geheel omschud den. De mosselen 5 a 10 minuten ver warmen, totdat zij allen open zijn. Tij dens de verwarming laten de mosselen vocht los. De mosselen uit de pan nemen en desgewenst in de schelp opdienen. Het mosselnat voorzichtig afschenken door een zeef, waarin een doekje is ge legd. Het verdunnen met azijn naar smaak afmaken met zout en desge wenst mosterd. De mosselen bij het eten in het sausje dopen. In plaats van deze saus kunnen ge bruikt worden: gesmolten boter of margarine of een gebonden saus van het mosselkooknat. Mosselensaus 5 dl water of gezeefd mosselkooknat met water verdund, een paar schijven ui, peterseliestengels, 40 g (4 eetlepels) bloem, 40 g (3 eetlepels) boter of mar garine, zout, een paar eetlepels peter- seliegroen, desgewenst een eetlepel ci troensap of azijn. Het wafer of kooknat met de ui en peterseliestelen een kwartiertje trek ken. De groenten uit het nat nemen. De boter of margarine smelten, de bloem er door roeren en bij scheutjes tegelijk al roerende de hete vloeistof toevoegen. De saus even laten trekken en desgewenst van het vuur af klontjes boter of margarine er door kloppen. De saus op smaak afmaken met zeer fijn gesneden peterseliegroen en citroensap of azijn. De Amsterdamse effectenbeurs zelf en haar inderdaad spectaculaire koers- bewegingen verdienen thans in de allereerste plaats belangstelling. Deze week kwam de grootste omzet na het einde van de oorlog voor met een be drag van f 5lA millioen per dag, een cijfer dat duidelijk spreekt als men zich herinnert dat men een paar jaar geleden reeds blij was als het millioen werd overschreden. Over de gehele linie kan van een sterke opleving wor den gesproken, waarbij weliswaar de z.g. internationale fondsen de toon aangeven, maar waaraan geen enkele rubriek zich heeft onttrokken, zelfs die van de Indonesische waarden niet, on danks de in het algemeen nog weinig bemoedigende berichten, welke er over de houding van de regering tegenover cle Nederlandse bedrijven inkomen. De meest sprekende illustratie van wat er op de beurs verandert, ziet men in het al gemeen indexcijfer van het A.N.P. voor de aandelenmarkt sinds begin Januari 1953. 2 Januari 1953 166.30 Laagste 1953 138.08 30 December 1953.167.88 8 Februar 1954 179.43 Wat in de eerste plaats opvalt is het feit dat de gemiddelde koersstand, na de ferme koersstijging gedurende het tweede halfjaar van 1953 weer nagenoeg op zijn niveau van begin 1953 is teruggekeerd. En wanneer terzake van de sterke waardevermeerde ring van het fondsenbezit in de tweede helft van 1953 de opmerking gemaakt wordt dat „het kapitaal" op de beurs weer zo grof heeft verdiend, zal men daarbij niet mogen vergeten dat dit kapitaal in de eer ste helft van 1953 even grof heeft verloren. De koersstijging in het tweede semester van het vorig jaar is dus niet anders geweest dan een herstel, op wat zich in het eerste halfjaar op de beurs heeft afgespeeld, niet met schokkende koersdalingen, maar met een geleidelijke afbrokkeling van het ni veau. Neemt men de waardevermindering van het geld in aanmerking, clan is het wel zeker dat de fondsenbezitters in het alge meen in en na de oorlog aanmerkelijk ar mer geworden zijn en dat ook de jongste koersstijging, zowel van obligaties als van aandelen, clat verlies aan koopkracht slechts enigermate redresseert. Inflatiegevaar Naar aanleiding van de hier en daar uit gesproken vrees dat de recente verhoging van lonen en salarissen, een verhoging dus van de koopkracht zonder een overeen komstige verhoging van de arbeidsproduc tiviteit, tot grotere consumptie en dus tot inflatie zou kunnen leiden, is wel de op merking gemaakt dat ook de sterke waar destijging van het fondsenbezit dat gevaar in zich bergt. Dat dit gevaar absoluut niet aanwezig is, zullen we niet beweren, maar wel mag er op worden gewezen dat hier twee zaken met elkaar worden vergeleken, welke een geheel verschillend karakter hebben. De als gevolg van loon- en salaris verhoging vergrote koopkracht komt zonder twijfel grotendeels in cle consumptie sfeer. De waardestijging van het fondsenbezit is voor een deel theoretisch. Want in de eer ste plaats wordt de reeële koopkracht van de eigenaar er alleen door verhoogd als hij de fondsen verkoopt en de eventuele winst realiseert, wat dan echter wil zeggen dat een ander, de koper, er zoveel geld meer mee investeert, maar in de tweede plaats zullen de meeste fondsenbezitters, als ze hun fondsen tegen hogere koersen ver kopen, de opbrengst niet voor consumptie aanwenden, doch er op de kapitaalmarkt nieuwe beleggingen voor zoeken. Temeer is dit het geval, omdat de speculatie een veel geringere omvang heeft dan voorheen, toen fondsen op prolongatie konden wor den gekocht, deels dus zonder eigen geld en het bij velen uitsluitend om de koers winst ging. Op dit punt is de fondsen handel veel gezonder dan voorheen, al blijft het onjuist dat belening van effecten nog steeds niet mogelijk is. Bij de beoordeling van de jongste hausse op de aandelenmarkt dient voorts te wor den bedacht dat door de belangrijke waar dedaling van'het geld voor vele naamloze vennootschappen Je intrinsieke waarde van de onderneming veel hoger was en nog is dan die, welke in de koersen der aan delen tot uitdrukking kwam en komt. Al thans voor zover geen herkapitalisatie heeft plaats gehad. Ook in zoverre wordt dus door de koersstijging van de aandelen slechts recht getrokken wat tevoren was scheef gehaald. Voorts kan er op worden gewezen dat vele ondernemingen door de beperkte dividendmogelijkheden hun positie aan merkelijk hebben kunnen versterken en voorel de oude, goed geleide bedrijven het voordeel hebben dat nieuw opgerichte on dernemingen voor eenzelfde productie apparaat een veel groter kapitaal moeten investeren en de oude dus geen of weinig concurrentie kunnen aandoen. Het is daarom alleszins verklaarbaar, dat nu het vertrouwen in onze valuta is terug gekeerd en Nederland in het economisch bestel weer een stevige positie inneemt, vooral de aandelen van oude, gevestigde ondernemingen worden gvraagd, temeer nu blijkt dat bij gelijke of weinig hogere winsten, tot dividendverhoging wordt over gegaan. Deze week hebben zelfs twee maatschappijen, die in Indonesië werken, hun aandeelhouders verrast. De Amster dam Rubber geeft een bonus van 33 1/3 plus 8% in contanten, de Soekowono (tabak) keert 13'/2% uit tegen 10% over het vorige boekjaar, benevens een bonus van 5% en nog eens 12',4% voor de te be talen belasting. Heemaf, de brouwerij d'Oranjeboom, De Wits Textiel verhogen hun dividend en ail deze factoren vormen uiteraard voor de beurs een sterke stimu lans. En daar de obligatiemarkt zich op een zeer hoog niveau bevindt, heeft omzetting van aandelen in obligaties ook geen aan trekkelijkheid. ADVERTENTIE ADVERTENTIE DAMES De nieuwste en snelste methodes A MOLENDIJK DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem Tel 19706 Buslijn 3.4 KNSM onveranderd 9 Zoals verleden jaar werd voorspeld, zijn de uitkomsten der exploitatie van de lijn diensten der Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij N.V. in 1953 ten achter gebléven bij die over 1952. De ach teruitgang is echter minder sterk geweest dan aanvankelijk werd verwacht, en v/el, doordat de vermindering cler inkomsten gedeeltelijk kon worden opgevangen door verlaging van sommige uitgaven. Boven dien was het tijdverlies, dat de schepen in sommige havens ondervonden, minder dan in de laatste jaren, aldus het jaarverslag van deze maatschappij. De exploitatierekening beloopt 12.758.983 tegen vorig jaar 15.695.298. De directie betwijfelt, of de daling van de bruto in komsten tot staan is gekomen. Zij hoopt op een verdere verlaging van de bedrijfs kosten. De geconsolideerde balans geeft wederom een beeeld van cle krachtige fi nanciële positie van het bedrijf. Het omvangrijke scheepsbouwprogram- ma der komende jaren zal meebrengen, dat belangrijk hogere afschrijvingen op de nieuwe tonnage moeten worden toegepast. Daarom is besloten uit de winst een be langrijk bedrag toe te voegen aan de „re serves tot instandhouding, vernieuwing en uitbreiding van vloot en eigendommen te land" 7.302.498). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 9 pet, waarvoor 2.512.890 beschikbaar is. De directie besluit haar verslag met de opmerking, dat de resultaten van het be drijf over 1953 mede zijn te danken aan de eendrachtige samenwerking van alle medewerker?. De bouw van de in 1951 en 1952 bestel de zeeschepen maakt gestadige voortgang. Verwacht wordt, dat in 1954 vier vracht schepen van elk 3600 ton draagvermogen en vier kustrnotorschepen van elk 900 ton draagvermogen zullen worden opgeleverd. In 1955 volgen twee vrachtschepen van het eerstgenoemde type. Eind 1953 heeft de K.N.S.M. verdere bestellingen voor vracht schepen bij de Nederlandse werven ge plaatst. De vloot bevat thans geen kolen- stokers meer. Enige schepen zullen gelei delijk vervangen kunnen worden. Het pro gramma van vernieuwing der vloot is daar mee echter niet beëindigd. De capaciteit voor het vervoer van gekoelde en bevro ren lading werd wederom uitgebreid. De samenstelling van de zee- en Rijn- vloot was aan het eind van het jaar als volgt: totaal generaal (dus inclusief de dochterondernemingen) 63 zeeschepen met 219.554 ton draagvermogen, voorts 16 zee schepen in aanbouw met 47.600 ton draag vermogen, alsmede 41 Rijnschepen. bij de bestrijding van kou, koorts, griep en pijn. Prijs per koker 90 en 50 ct Voor het kantongerecht te Oud-Beijer land is een boete van f 100 geëist tegen elk der drie bestuursleden van de midden- sta n reorganisatie te Oud-Beijerland, aan wie het houden van een onwettige verlo ting ten laste was gelegd. De Oud-Beijerlandse middenstand had in October van het vorig jaar een winkel weekactie op touw gezet. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Dordrecht, mr, R. L. Heukels, heeft deze actie toen doen stilzetten, omdat hij er een overtre ding van de Loterijwet in zag. De middenstandsorganisatie had van B. en W. vergunning gekregen om gedurende negen, achtereenvolgende dagen telkens een verloting te houden, waarvan het be drag aan prijzen de vijfhonderd gulden niet te boven ging. Het verlenen van ver gunningen binnen dit bedrag valt onder de competentie van B. en W. Voor verlotin gen met een hoger bedrag aan prijzen is de toestemming van de minister van justitie nodig. Mr, Heukels was van mening dat in dit geval niet kon worden gesproken van ne gen afzonderlijke verlotingen, maar van een voortgezette handeling, zodat het be drag aan prijzen f 4500 zou zijn. Boven dien meende hij dat de verloting niet in het algemeen belang was, zoals in de wet wordt vereist. Mr. Heukels was voorts van ooi-deel, dat B. en W. van Oud-Beijerland voor dergelijke verlotingen geen vergun ning hadden mogen geven en dat de rech ter het recht heeft een vergunning van B. en W. op haar geldigheid te toetsen. De verdediger, mr. G. Ch. Alders uit Dordrecht, beschouwde in tegenstelling tot de ambtenaar van het O. M., de verlotingen niet als een voortgezette handeling. Voort was zijns inziens de rechter niet bevoegd het besluit van B. en W. tot het verlenen van de vergunning te beoordelen. Het was een besluit ter uitvoering van hogere wet ten. Hierover heeft de rechter, naar het oordeel van de verdediger, geen toetsings- recht. Slechts Gedeputeerde Staten en in laatste instantie de Kroon hebben dit recht. De verleende vergunning is noch door de Kroon, noch door Gedeputeerde Staten ver nietigd, waaruit de raadsman concludeerde, dat de Oud-Beijerlandse middenstandsor ganisatie door een geldige vergunning was gedekt en vrijuit moest gaan. En al zou de vergunning door B.'en W. ten onrechte zijn afgegeven, dan mogen degenen die de ver gunning hebben aangevraagd daarvan geen nadeel ondervinden. Over twee weken zal de kantonrechter uitspraak doen. Vervolgens stonden enige Oud-Beijer landse winkeliers terecht, die, toen de win kelweekactie door het ingrijpen van de ambtenaar van het O. M. was getorpe deerd, vijf percent korting hebben gegeven. De ambtenaar had hen gedagvaard, omdat hij in deze korting een overtreding van de Wet op de Uitverkopen in het winkelbe drijf zag. Hij eiste tegen ieder een boete van f 6. De kantonrechter sprak hen echter vrij. In de Tweede Petroleumhaven va- Rotterdam is vanochtend vroeg het uit ze: komende Engelse tankschip „Wearfield" in aanvaring gekomen met de gemeerd liggen de „Neaera", eveneens een tankschip van Engelse nationaliteit, dat olie lag te laden. Het laatste schip kreeg midscheeps een gat, waaruit stookolie stroomde. Direct is mei» begonnen de tank leeg te pompen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9