Kustvaarder „Douro" zonk binnen zeven minuten PANDA EN DE KALKER KAR Wereldnieuws M Schipbreukelingen per vliegtuig naar Nederland teruggekeerd De radio geeft Woensdag Verheffing van Spaans gezantschap tot ambassade A. C. Thürkow gecremeerd Provinciale culturele dag in Bergen Toch ió het zo J DINSDAG 16 FEBRUARI 1954 2 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Mansoer Adabi hertrouwt Hulp aan Scapino Utrechts stationsplein wordt verbeterd Wereldprimeur van P. T. T. Klachten over postbestelling Belgisch radio-orkest in Concertgebouw Martha Graham misschien naar Nederland Groepstentoonstelling van „Arti et Amicitiae" Kamerlid Burger stelt vragen aan ministers Beyen en Luns In 1953 steeg de geldhoeveel- heid met 532 millioen Ruwe-en gesprongen handen? KALOPERMA Gelee I Critiek uit Eerste Kamer op rijksradiodistributie Kerkelijk Nieuws Wrak van „Josien" gevonden? Caro van Eyck naar het Rotterdams Toneel GETALLEN MAGIE Maandagmiddag zijn met het K.L.M.- toestel „Rembrandt" negen leden van de bemanning van het in de nacht van 10 op 11 Februari bij Kaap Nao in de Middel landse Zee gezonken kustvaartuig „Douro" van de K.N.S.M. op Schiphol aangekomen. De „Douro" is vrijwel onmiddelijk na een aanvaring met het Spaanse schip „Drago" in de diepte verdwenen. Alle le den van de 13 koppen tellende bemanning konden op het Spaanse schip overstappen. De kapitein, de heer G. de Vries, de tweede stuurman, de heer P. Schuitema, de tweede machinist, de heer H. J. Heere mans en een matroos, de heer A. Zuider duin, zijn in Valencia achtergebleven voor het afleggen van de officiële verklaringen. Op de Amsterdamse luchthaven werden de schipbreukelingen, die met geruime vertraging arriveerden, opgewacht door ir. W. H. Kruyff, directeur van de K.N.S.M., de heer L. van Kampen, chef van de nautische dienst en de heer A. G. Cramer, chef van de afdeling personeels zaken van deze maatschappij. De eerste stuurman, de heer R. Labruy- ere uit Rotterdam, was van mening, dat de aanvaring te wijten is geweest aan on voldoende oplettendheid op het Spaanse schip. Hij lag te bed, toen de „Douro" door de „Drago" werd geramd. De „Douro" werd geraakt bij het achterschip, juist op de plaats waar het waterdichte schot tus sen machinekamer en de ruimen zich be vindt. De neus van de „Drago" drong zo diep naar binnen, dat van redden geen sprake meer was. In alle haast hebben de mannen dan ook het allernoodzakelijkste bijeengegaard en zijn aan boord van de „Drago" geklommen. De eerste was de derde machinist A. van Zaanen uit Sche- veningen. De laatste, die het Nederlandse schip verliet, was de eerste machinist, G. P. de Bree uit Amsterdam, die nog net een touwladder kon grijpen en zo aan boord van de „Drago" kwam. Daarna ver dween de „Douro" in de golven. Bij elkaar heeft alles nog geen zeven minuten ge duurd. Een der opvarenden, de 20-jarige ma troos B. J. Serné uit Haarlem, die tijdens de botsing in de kombuis koffie aan het zetten was, kreeg bij de botsing een ketel kokend water over het hoofd. Zijn hoofd is nog steeds in verband, maar de gene zing vordert, zo vertelde hij. De mannen hebben vrijwel niets kun nen redden. In Valencia hebben de schip breukelingen kleren gekocht. Behalve de reeds genoemde leden van ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink In de loop van elke dag enkele gla zen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste week elke avond twee Carter s Leverpilletjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes. de bemanning zijn teruggekeerd de kok J. Schenkenberg uit Amsterdam en de matrozen L. J. Schendelaar uit Amster dam, H. F. op 't Einde uit Amsterdam en M. P. Hus uit Katwijk aan Zee. De bemanning na aankomst. In het midden (met hoed) de directeur van de K.N.S.M., de heer W. H. Kruyff. Mansoer Adabi, de Indonesische onder wijzer wiens „huwelijk" met het Neder landse meisje Bertha Hartogh indertijd zo veel stof deed opwaaien, zal Zondag in het huwelijk treden met pen veertienjarig In donesisch meisje, zo meldt United Press. Hij weigerde verdere bijzonderheden over zijn aanstaande huwelijk aan de pers mede te' delen. Op initiatief van de marionettenspeler Don Vermeire en de schrijver Nico Wijnen zal in samenwerking met de Haagse Kunstkring tegen het. eind van deze maand een avond in Pulchri Studio ten bate van het door brand getroffen Scapino-Ballet worden gegeven. Verscheidene Haagse kunstenaars en officiële instanties hebben reeds hun medewerking toegezegd. Donderdag zal in de Utrechtse gemeente raad worden behandeld het plan tot de aanleg van een verkeersplein op het ter rein Leidseveer. Het verkeersplein Leidse- veer is nodig, omdat de verkeerscirkel op de Snakkelaarsbrug op de spitsuren het verkeer niet meer kan verwerken. Het ver keersplein op deze brug is het drukste locale verkeerspunt in Nederland. De aan leg van het verkeersplein Leidseveer zal gepaard gaan met een geheel nieuwe ver- keersindeling van het Stationsplein en van de daaraan aansluitende Moreelselaan. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel-. 12.30 Weei'bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Agenda. 13.18 Strijktrio. 13.45 De weg omhoog. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Radio Philharmonisch sextet. 17.15 Dans muziek. 17.50 Verslag van de parlementaire missie naar Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.30 Alcoholbestrijding bij snelverkeer. 18.30 Lichte muziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.10 Het web. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 De slag boom. 21.45 Orgel en viool. 22.10 Beenbreuk. 22.25 Dansorkest en solist. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Riant landhuis. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Viool, orgel en strijkwintet. 14.30 Pla ten. 14.40 Kamerkoor. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.30 Orgel. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Platen. 18.15 Cello en orgel. 18.30 Chr. Verenigingsleven. 18.45 Vocaal Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Jephta. In de pauze: De kerke lijke situatie in Oost- en Zuid-Oost-Azië. 23.00 Nieuws, en S.O.S.-berichten. 23.15 Overdenking. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Klankbeeld, 17.30 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Voordracht met muziek. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volks zang. 20.00 Omroepkoor en -orkest en solist. 21.15 Pianorecital. 21.30 Platen. 21.37 Piano recital. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Interv. met Peter Ustinov. (Op 224 m.). A utomatische telex-centrale te Amsterdam De secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W- Spitzen, heeft heden in het P.T.T.-gebouw te Amsterdam de nieuwe automatische tele- graafcentrale officieel geopend, Dit is de eerste installatie van deze aard ter wereld. Zij is een grote stap vooruit in de ontwikkeling van het automatische telegraaf- verkeer. „Het is een wereldprimeur waarmee wij heel erg blij en waarop wij heel erg trots zijn", zei de directeur-generaal van P.T.T., de heer L. Neher. in een rede. die hij vóór de ingebruikneming uitsprak. Hij wierp daarin een terugblik op de ontwikkeling der com municatiemiddelen voor het geschreven woord, in het bijzonder van het telexverkeer, dat thans voor Amsterdam volautomatisch is geworden en dat binnenkort ook automatisch zal zijn voor de overige grote steden, later nationaal en daarna ook internationaal. Het ligt in de bedoeling dat in de toekomst telex- abonné's hier te lande geheel zelfstandig ver bindingen met abonné's in het buitenland tot stand brengen- In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de PTT-begroting sluiten sommige leden zich aan bij de adressen welke een aantal Kamers van Koophandel tot de minister van Verkeer en Waterstaat hebben gericht. De postbestellingen onder vinden volgens dit adres tijdens de week einden te grote vertraging. In elk geval moet er naar woi-den ge streefd, dat de op Zaterdagvoormiddag ter post bezorgde stukken op Maandag inde eer ste bestelling worden opgenomen. Deze eis werd door andere Kamerleden ondersteund, waarbij er de aandacht op werd gevestigd, dat het nog altijd voorkomt, dat Vrijdags geposte brieven niet in de eerste bestelling vain Maandag zijn opgenomen. Er werd ook over geklaagd dat op weekdagen de eerste bestelling te laat komt. Gedurende de reis van het Concertgebouw- Orkest naar de Verenigde Staten zal behalve het Residentie-Orkest onder leiding van Wil lem van Otterloo ook het symphonie-orkest van de Belgische radio (dirigent: Frans André) in het Concertgebouw te Amsterdam optre den. Zo mogelijk zal een overeenkomst met nog een derde orkest worden aangegaan. Er worden onderhandelingen gevoerd cm de Amerikaanse dansgroep van Martha Graham, die een tournée door Europa gaat maken, enige voorstellingen in Nederland te laten geven. Deze zouden eventueel aan sluiten op het optreden in Engeland in de maand Maart. Schilderijen van Jac Bondaan, Bob Buys, Arie van Mever. J. J. Royaards, G. Wester man, tekeningen en grafiek van Gerrit de Jong. médailles en legpenningen van Geurt Brinkgreve zijn bijeengebracht op de groeps tentoonstelling der maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam, die tot Zondag 7 Maart zal duren. Het Tweede Kamerlid mr. Burger (P.v. d.A.) heeft de minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille gevraagd of het inderdaad in het voor nemen ligt, in het kader van een meer al gemene verheffing van gezantschappen tot ambassades, het Nederlandse gezant schap te Madrid tot ambassade te verhef fen, zulks met wederkerigheid voor het Spaanse gezantschap te 's Gravenhage, met het oogmerk de wederzijdse betrek kingen te verinnigen. Moet op grond van dit oogmerk, zo vraagt mr. Burger verder, worden afgeleid dat de regering de weerzin, welke in het Nederlandse volk leeft en welke in het parlement herhaaldelijk tot uitdrukking is gebracht, tegen het totalitaire karakter van het Franco-régime en de terreur, die daaruit voortvloeit, als verdwenen be schouwt? Zo ja, valt er dan enige nieuwe ontwikkeling in dit régime aan te wijzen, waarop die opvatting kan steunen? Voorts vraagt mr. Burger: Is de rege ring ten slotte niet van mening, dat alleen reeds door de vijandige politieke activiteit, welke het Franco-régime de laatste tijd tegenover onze bondgenoten Groot-Brit- tannië en Frankrijk ontwikkelt, dit vrien delijke gebaar achterwege dient te blijven, daar noch de betwistbare zakelijke gron den, noch de meer algemene drang tot ver heffing van gezantschappen tot ambas sades hiervoor een voldoende motief vormen? De totale geldhoeveelheid in Nederland is volgens een berekening van het Cen traal Bureau voor de Statistiek in 1953 met 532 millioen gestegen tot 8.582 millioen. De chartale hoeveelheid is met 223 mil lioen toegenomen tot 3.394 millioen en de girale hoeveelheid met 309 millioen tot 5.188 millioen. Het voornaamste deel van deze laatste stijging, 246 millioen, komt voor rekening van de banken en 63 mil lioen voor rekening van de giro-instellin gen. Het indexcijfer van de totale geld hoeveelheid (1948 is gelijk 100) was in De cember 119,1 tegen 111,7 in December 1952. ADVERTENTIE y' - V'i'f -2L -A>' v- In het Voorlopig Verslag der Eerste Ka mer over de P.T.T.-begroting voor 1954 spreken sommige leden er hun verbazing over uit dat de minister van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer het heeft, doen voorkomen alsof het voor 1954 gp- raamde tekort van 5.8 millioen voor bet radiodistributiebedrijf tot 1.4 millioen zou kunnen worden teruggebracht door de nieuwe situatie, die zou zijn ontstaan door dat nu het radiodistributiebedrijf definitief in handen van het staatsbedrijf der P.T.rL is gekomen. Gaarne zouden deze leden willen vernemen, waarop deze verwach ting is gebaseerd. Ondanks de sterk verliesgevende resul taten, zo zeggen zij voorts, gaat men dnor met nieuw gebouwde woningen van radio- distributiegeleidingen te voorzien. Zo wordt bij de grote uitbreiding in Amsterdam- "West het gehele complex woningen daar, ongeacht of er abonné's zijn, van radio distributie-geleidingen voorzien. Ook in andere plaatsen geschiedt zulks. Deze leden herinneren eraan dat zij er bij de behan deling van de vorige P.T.T.-begroting reeds op hebben gewezen, welk een bijzonder slecht figuur de staatsradiodistributie in het buitenland slaat, zowel wat de toene ming in het aantal abonnés betreft èn wat de bedrijfsresultaten betreft. Deze leden konden er zich niet mede verenigen, dat voortgegaan wordt met jaarlijks vele mil- lioenen in dit verliesgevende bedrijf te investeren. Ook enige andere leden achten de resul taten van de fadiodistributie onbevi-edi- gend. De opbrengst van cfe abonnementen bij de radiodistributie is te laag in verge lijking met de kosten. Er wordt een sub sidie verleend aan de luisteraars, die slechts 60 pet. van de kosten betalen, hoe wel het indertijd zo dringend nodig werd geacht, dat dit bedrijf van particulieren op het staatsbedrijf zou overgaan. ADVERTENTIE Ned. Herv. kerk Beroepen te Brandwijk en te Melissant W. v. Herpen, cand. te Rotterdam; te Goe dereede C. J. P. Lam, cand. te Hilver sum; te Ureterp-Siegerswoude, Y. Strik- werda, vicaris aldaar. Bedankt voor Nijehaske-Haskerdijken H. F. Wolgen te Vollenhove; voor Para maribo (Evang. Broedergem.), D. J. Kar- res te Voorburg; voor Ruinen (toez.) J. M. Willemsen te Gieten (nadere beslissing). Beroepen te Zuidhorn H.'Zuiderveld te Terborg. Aangenomen naar Amsterdam (vac. dr. J. M. v. Veen, stug. pred.) (toez.), G. v. Leeuwen, jeugdpred. te 's-Gravenhage; naar O. en W. Souburg (2e pred.pl.) J. A. v. Duyne te Terhorne. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Zutphen J. M. Visser ie Enschedé. Geref. gemeenten Tweetal te Werkendam: J. B. Bel te Krabbendijke en T. Cabaret, cand. te Rot terdam. Bedankt voor Nieuw-Beijerland en voor Slikkerveer W. Hage te AalstBrake!. Tweetal te 's-Gravenhage. T. Cabaret, cand. te Rotterdam en H. Ligtenberg te Rotterdam-W.; te Vlaardingen W. Blok te Rotterdam-C. en T. Cabaret, cand. te Rot terdam. Geref. gemeenten in Nederland Beroepen te Dordrecht F. Mallan te Bruinisse. Bedankt voor Vlaardingen F. Mallan te Bruinisse. Geref. kerken Beroepen te Brouwershaven R. de Roos te Brummen. De rederij J. Vermaas' Scheepvaartbe drijf te Rotterdam heeft bevestigd, dat een vliegtuig van de R.A.F. gisteren bij De vonshire wrakstukken heeft gesignaleerd. De Britse admiraliteit werd gewaarschuwd en onmiddellijk is het marinevaartuig „Pluto" uitgevaren om ter plaatse een on derzoek in te stellen. Het schip heeft later geseind een luikhoofd en een bootroer te hebben waargenomen. Volgens de rederij Vermaas is er nog geen aanwijzing dat deze wrakstukken afkomstig zijn van de „Josien". 33. De race liep ten einde; in razende vaart stoven de racewagens op de finish af. Aan de kop raasde een van baas Kras- ka's racewagens, vlak op de wielen geze ten door Panda in het Kalkerkarretje. Zou Panda zijn rivaal nog voorbij komen en de overwinning wegslepen? De menigte op de tribune keek ademloos toe. Het was een van die momenten, waarop de toe schouwers op de voorste rijen uit hun ze tels oprijzen en die op de achterste rijen „Zitten!", Zitten!", brullen. Met een snelle blik naar achteren zag de Kraska-rijder, dat Panda hem snel inhaalde. „Dat zal hem niet glad zitten", gromde hij, „hij komt hier niet langs!" Meteen liet hij zijn wagen naar de kant zwenken, waarlangs Panda passeren wilde, zodat hij het karretje de weg afsneed. Panda moest remmen, om een botsing te vermijden. Wanhopig zon hij op een middel, om deze laatste hinderpaal te overwinnen. Reeds was de finish vlak bij, toen de gestroomlijnde achterzijde van de voor hem rijdende wagen hem op een idee bracht: als hij er niet langs kon, dan er maar overheen! Hij zette zijn tanden op elkaar, gaf vol gas endaar schoot het Kalkerkarretje langs de glooiende achterzijde van de racewagen omhoog en schoot de lucht in; recht op het spandoek van de finish af! „Gewonnen!", juichte Panda, toen hij als een hardloper met ge strekte armen door het doek brak „De heer Thiu-kow was een man die een heel belangrijke functie vervulde in onze Heemsteedse gemeenschap. Dat zo ontzag lijk velen hier zijn gekomen om hem de laatste eer te bewijzen, bewijst welk een gvote plaats deze eenvoudige werker heeft ingenomen in de harten van velen. Hij was een goed mens, die wilde dat zijn school goede resultaten zoü afwerpen. Hij was een man die alleen maar werkte uit oogpunt van. plicht. Hij wist een goede sfeer in school te scheppen. Te vroeg is dit leven afgesneden." Deze woorden werden gisteren in de aula van het crematorium te Velsen ge sproken aan de baar van het schoolhoofd A C. Thürkow door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder Van Rap- pard. De inspecteur van het Lager Onder wijs, de heer I. van der Velde, die mede namens de consulent voor lichamelijke op voeding het woord voerde, merkte op dat het beeld van de mens, zowel als van de werker Thürkow niet te scheiden was. Spreker schetste de deugden van de over ledene wiens goede leiding de school maak te tot wat men noemt „de ideale school". Voor hem stond altijd de opvoeding van de kinderen voorop. Hij was een man, die, los van de vernieuwingsgedachte toch voor de vernieuwing werkte, aldus de heer Van der Velde. Scholieren legden een bloemstuk bij de baar en de heer Stavinga sprak woorden van herdenken namens het personeel. De heer Groenevelt vertolkte de gevoelens van de oudercommissie. De heer Thürkow, die zich bezig had ge houden met de schaaksport, werd namens het hoofdbestuur van de K.N.S.B. geëerd door de heer J. M. van Stecnis. De afde lingen Noordholland en Heemstede van deze bond werden vertegenwoordigd door de heer Kuiper. Nadat de met vele bloemen bedekte kist. onder orgelspel van het Largo van Handel was gedaald, heeft de zoon van de over ledene, de heer A. J. Thürkow, de aan wezigen voor de betoonde belangstelling dank gezegd. Onder auspiciën van de Volkshoge scholen is vandaag in „De Rustende Jager" te Bergen een „culturele dag Noordholland 1954" gehouden. Afgevaardigden van veer tig gemeentebesturen en talrijke vertegen woordigers van provinciale instellingen, getuigden van hun belangstelling. Mejuf frouw dr. A. E. Ribbius Peletier en de heer L. J. P. N. A. Bouwman vertegenwoordig den Gedeputeerden Staten van Noordhol land. Mr. A. F. Kamp, voorzitter van het Kunstenaarscentrum Bergen, die de cul turele dag opende, zei onder meer: „Het woord cultuur ligt in onze mond bestorven. Er is evenwel een groot verschil tussen de cultuur van de stad en het platteland. Vooral in Noordholland, dat is gescheiden door het Noordzeekanaal, vindt men ge bieden, die hun eigen karakter moeten be houden. De Volkshogeschool in Bergen heeft een groot aandeel in het culturele leven van dit gewest". Prof. dr. H. D. de Vries Reilingh hield vervolgens een inleiding over de betekenis van het gewestelijke culturele leven. In Noordholland heeft de cultuur zich de laat ste tijd verplaatst naar de Zuidelijke cen tra's, zoals Amsterdam en Haarlem, mede door de verkeerstechniek. Hierdoor wordt het regionale leven volgens spreker be dreigd. Noordholland staat met het ver lenen van subsidies aan de spits van alle provincies met bedragen van f 378.000 voor culturele ontwikkeling en f 90.000 voor monumentenzorg. Het Prins Ber.nhardfonds stelt in een aantal gemeenten, die daarvoor geschikt geacht worden, een cultuur-socio logisch onderzoek in. Onmisbaar is, naar het oordeel van prof De Vries Reilingh, een culturele raad voor de bevordering van het onderling contact. De heer L. J. P. N. A. Bouwman zei dat de financiële steun van de provincie niet mag worden onderschat. De dag werd opgeluisterd door het Wog- nums Zangkoor, West-Friese groep „De Schermer dansers" uit Stompetoren en door het amateurgezelschap „De Planke niers" uit Naarden, dat een opvoering gaf van „Tartuffe" van Molière in de vertaling van Bertus Aafjes. De actrice Caro van Eyck zal het vol gende seizoen deel uitmaken van het Rot terdams Toneel onder leiding van Anton Ruys. In Den Haag is een 57-jarige tram bestuurder in zijn woning aan de Prinse- gracht door gasverstikking om het leven gekomen. Een slang van een gascomfoor was losgeraakt, terwijl de muurkraan niet geslo ten was. C Brand. In Eksjoe, in Zuid-Zweden, zijn vijf ouden van diagen om het leven ge- komen door een brand in hun houten tehuis. Twintig bewoners liepen ernsti ge verwondingen op. De oudjes werden in de slaapzaal verrast door de brand, die op do begane grond door een sto ring in de electriciteitsmeTer was ont staan. Het droge hout vatte zo snel vlam, dat de bewoners zich niet meer op tijd konden redden. Wanens. Thans is op de Spaanse marine basis Cartagena de eerste zending Ame rikaanse wapens voor Spanje aangeko- men, die volgens het in September ge tekende verdrag naar Spanje gezonden zullen worden. Tanks, vrachtauto's en verbindingsinstal'laties arriveerden op het schip „Northwestern Victory". Be Amerikaanse ambassadeur in Spanje 4 heeft verklaard, dat in de komende maanden „nog vele van deze schepen" zullen komen. Incident. In Calcutta, de hoofdstad van de Indiase staat West-Bengalen, hebben sterke politie-eenheden heden stakende onderwijzers uiteengedreven, die ter ondersteuning van looneisen sinds vijf dagen postten bii het gouvernementsge bouw en hierdoor het verkeer tot stil stand hadden gebracht. Op tien dezer legden de 23.000 onderwijzers van West- Bengalen het werk voor onbepaalde tijd neer en trokken zii met veldkeukens naar het regeringscentrum om inwilli ging van hun eisen af te dwingen. Toen het merendeel aan een oproep om zich te verspreiden geen gehoor had gege ven, trad de politie op en arresteerde enige honderden stakers. Reis. Naar te Brussel wordt vernomen, vertrekken Koning Leopold en zijn echtgenote aan het einde van deze maand voor een reis van enige weken door midden-Amerika. In bepaalde kringen in de Belgische hoofdstad ziet men in deze reis de wens van Koning Leopold weerspiegeld om niet tijdens de verkiezingen in het land te zijn. Schade. De republiek San Marino (Italië) heeft aan de Britse regering een nota gezonden, waarin zij opnieuw een ver goeding van 7.5 millioen gulden vraagt voor de schade, die door Britse vliegtui gen in de tweede wereldoorlog werd aangericht. Bij die bombardementen kwamen 250 inwoners van de kleine republiek om het leven. Bij vorige ge legenheden heeft Engeland gesteld, dat San Marino indertijd door de Duitsers was bezet en bijgevolg niet als neutrale mogendheid kon worden beschouwd. De -Britse regering verklaarde zich desal niettemin bereid een bedrag van 260.000 gulden te betalen. Handel. De secretaris-generaal van de economische commissie voor Europa van de UNO, Gunnar Myrdal, die gedu rende acht dagen met ministers en an dere functionarissen der Sovjet-Unie besprekingen over de handel tussen Oost en West heeft gevoerd, heeft Maandag bekend gemaakt, dat zijn on derhandelingen positieve resultaten hebben opgeleverd. De besprekingen dienden ter voorbereiding van de con ferentie over de handel tussen Oost- en West-Europa, die in April te Genève zal worden gehouden. Grap. Militairen en politiemannen hebben Maandag de wacht betrokken bij ver sperringen op de belangrijkste toe gangswegen naar de Kenyase hoofdstad Nairobi, zulks naar aanleiding van een telefonische waarschuwing, dat de lei der van de Mau Mau, Dedan Kimathi, van plan was de stad met 2.000 van zijn volgelingen aan te vallen. Achteraf wordt aangenomen, dat de waarschu wing een grap is geweest. Staking. Het personeel van de meteorolo gische dienst op de Franse vliegvelden heeft Maandagavond besloten zijn sta king, die reeds een week duurt, voort te zetten, nu de werkgevers hebben meegedeeld, dat zij de looneisen van de weerkundigen niet kunnen inwilligen. De stakers eisen een gratificatie als tij delijke maatregel, zolang de loonkwes- tie nog niet is geregeld. Hoewel de sta king op alle vliegvelden volkomen is, heeft het luchtvaartverkeer er slechts weinig van te lijden. Mijnbouw. Volgens de correspondent te Teheran van de „Daily Telegraph" heeft een groep Engelse financiers en mijn- bouwmaatschappijen van de Perzische regeling concessies verkregen voor de winning van ijzererts, zwavel, looderts, Mangaanerts, kopererts, chroomerts en andere mineralen in Perzië. De conces siesterreinen, die een totale oppervlak te van 85.000 vierkante kilometer heb ben, bevinden zich bij Semnan en Shamsaba. EN kan met getallen toveren en tussen verschillende dingen een verband voorgoochelen dat in werkelijkheid hele maal niet bestaat. Dergelijke betrekkingen kunnen het gemakkelijksi worden voorge rekend door aan letters van hel alphabet verschillende waarden toe te kennen (a 1, b 2, enz.) en met de getallen waarde die een bepaald woord aldus ver krijgt, te gaan jongleren. Alles is daarbij geoorloofd, mits de redelijk- heid maar verre blijft. Deze kunst wordt met een geleerd woord wel isopsephie (spreek uit: iso-psè-fie) ge noemd, en behoort tot het ge- bied van de raadselkunde, welk bedrijf in de oudheid niet al leen door magiërs, maar ook 7* door leken veelvuldig werd toegepast om namen geheim te houden, of om betrek kingen aan te tonen die in werkelijkheid niet bestaan, maar door de gelijkheid der cijfers worden „bewezen". Een eenvoudig voorbeeld hiervan vormt een zin, die is ingekrast op een van de muren in Pompeiï, de stad die in het jaar 79 door uitbarstin gen van de Vesuvius onder de as werd bedolven. Zoals thans harten en pijlen op symbolische wijze de betrekkingen tussen twee geliefden moeten weergeven zo had den de jongelui van Pompeiï ook een be paalde manier om hun gemoed te luchten, en één hunner had dit gedaan door op de muur te krabbelen: „Ik bemin haar, wier getal 545 is". Hoe de naam van de dame in kwestie nu luidt, weten we niet, maar zouden we de letters van haar naam door cijfers weergevendan zou het getal 545 te voorschijn treden. Dat is het enige wat er van te zeggen is. Diepzinniger is de mededeling van de Romeinse historicus Suetonius-, die uit drukkelijk vertelt dat Nero zijn eigen moeder doodde, een gruwelijke bijzonder heid die destijds aan iedereen bekend was. Waarom Suetonius daarvan desondanks met zoveel nadruk melding maakt, is een dertigtal jaren geleden onthuld door een Duits onderzoeker die voor de oplossjng van dit raadsel eveneens het terreinvan de isopsephie heeft betre den Wanneer de letters van het Griekse woord voor Nero door de daarmee overeen komende cijfers worden ver vangen, levert dit het getal 1005 op, terwijl de getalwaarde van de woorden „doodde eigen moeder" eveneens het getal 1005 geeft. Hiermee zou de schrij ver op verborgen wijze hebben willen te kennen geven, dat het doden van de moe der van de aanvang af in de naam Nero besloten heeft gelegen, zodat de Romeinse keizer voor deze wandaad als het ware voorbeschikt is geweest! Wie lust heeft in puzzelen, kan op deze wijze aan Nero ook het karakter van een zachtzinnig man toe kennen, mits zorg wordt gedragen dat de woorden, waaruit dit blijken moet, in het Grieks de waarde 1005 opleveren. Voor ijverige puzzelaars is dit wellicht een wel- kom.e opgave voor lange winteravonden Antwoordt u hierop a.u.b. niet dat de isopsephie of de getallenmagie uit de tijd is, want zij is nog springlevend! Daarover morgenH. PéTILLQN. i

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2