Agenda voor Haarlem Noordhollands Philharmonisch Orkest speelt voor televisie „Herman" IJM. 2 aangevaren door Russische trawler Instelling van een Spoorwegraad Een Eeuw Geleden In Japan bloeit de slavenhandel Loeang Prabang wacht op aanval Italiaanse Opera met „La Bohème" Voor onderzoek naar de oorzaak van treinongelukken Surséance van betaling voor Holland-Nautic Opening expositie van H. F. Boot J Hoe is het ontstaan?^ Scelba bereidt sociale hervormingen voor Fransen verbeteren record diepzeeduiken DINSDAG 16 FEBRUARI Ï954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Boeren verkopen kinderen na mislukte rijstoogst Marinier ondanks ziekte naar Nw. Guinea gezonden? <3) Vreemde belangstelling op Rus voor IJmuidenaar Gelijkstelling Indonesische zeevaartdiploma's vervalt Eerste Kamerleden bepleiten: Jaarlijks 250 millioen schade door bedrijfs ongevallen Ere-tentoonstelling van werk van Jan Wiegman Dit woord: GAAR Aviolanda gaat vijf jaar „Hunters" bouwen Overstromingen in Australië Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 16 Februarij 1854 De televisie-technici van de K.R.O. zijn gisteren en vandaag in het Heemsteedse Minerva-theater de gehele dag druk met stellages, camera's en schijnwerpers in de weer geweest om een uitzending voor te bereiden van het Noordhollands Philharmo nisch Orkest, waarvan ook de Vlaamse televisie zal profiteren. Op het programma, dat vanavond wordt uitgezonden staan: Smetana's ouverture „Die verkaufte Braut", Rachmaninov's tweede piano-orkest (met als solist Cor de Groot) en Schuberts „onvoltooide". Op de foto ziet men het orkest onder Toon Verhey's leiding tijdens het musiceren onder de hoogtezon, zoals een der orkestleden het uitdrukte. De ïrom- pettiste van het orkest (links achter) heeft er zelfs een zonnebril bij opgezet. De camera op de voorgrond zorgt voor het totaalbeeld, die op de linkse stellage voor de close-ups. De politie in Japan heeft opdracht stren ger op te treden tegen de slavenhandel. De verkoop van kinderen is sterk toegenomen als gevolg van het feit, dat de rijstoogst in 60 jaar niet zo slecht is geweest. Makelaars gaan in de arme plattelands gebieden van Japan van huis tot huis om over de prijs van een aardig jong meisje of een jongen te onderhandelen alsof het om een zak rijst ging. Volgens de cijfers van de politie zijn 90 procent van de verhandelde kinderen meis jes. Zeventienjarigen brengen het meest op. Zij komen gewoonlijk in de prostitutie terecht. De prijs van een jonge Japanse op de slavenmarkt varieert van 30 tot 500 gulden, al naar gelang van het „beroep" waar voor het slachtoffer bestemd is. Van dit bedrag moet de makelaar een flink deel hebben en de boer, die zijn kind verkoopt, is al blij als hij op de transactie genoeg overhoudt om zich een maand lang te kunnen voeden. Volgens de officiële cijfers zijn er vorig jaar 15.000 kinderen verhandeld, maar het werkelijke aantal is vele malen hoger. De gemiddelde boer in Japan slaagt er met onmenselijk harde arbeid maar nauwe lijks in om zijn hoofd boven water te hou den. In de semi-feodale sfeer van het Ja panse platteland zien de kinderen het zelf vaak als een nobele daad hun vrijheid voor hun familie op te offeren. De strijd van de overheid tegen de slavenhandel wordt vooraf belemmerd door de onwil van de slachtoffers om hun om standigheden bekend te maken. Hun leven is vaak ellendig nadat zij als slaaf of slavin verkocht zijn, maar niet minder ellendig was het leven dat zij thuis moesten leiden. Als slaaf krijgen zij tenminste te eten. De slavenhandelaars zijn uitstekend georga niseerd. Er bestaat geen wet die het kopen en verkopen van mensen strafbaar stelt. Het Tweede Kamerlid de heer Gortzak (CPN) heeft.de minister van Marine vra gen gesteld over de uitzending van een marinier naar Nieuw Guinea, over wie door een burger-arts was geadviseerd,, dat een uitzending zonder nader neurologisch en psychologisch onderzoek ongewenst was. Naar uit de vragen blijkt zou hij zonder voorafgaand onderzoek naar Nieuw Guinea zijn gezonden, onderweg zeer ernstig ziek zijn geworden, na aankomst al dadelijk zijn opgenomen, vervolgens teruggezonden en in het Marinahospitaal zijn opgenomen. In het neurologisch paviljoen van het Wil helm ina Gasthuis te Amsterdam zou een ernstige hersenziekte zijn vastgesteld. In de vragenreeks van de heer Gortzak wor den maatregelen tegen de verantwoorde lijke personen, speciale instructies aan de geneeskundige troepen en schadevergoe ding voor de marinier geëist. LOEANG PRABANG (United Press) Nu de rebellenlegers vlak bij zijn maakt Loeang Prabang, de stad der duizend pa goden, zich gereed voor de verdediging tegen de komende grote aanval. Binnen de vergulde muren van Tattsjomsi, het duizend jaar oude bouwwerk, waarin vol gens de gelovigen de voetstappen van Boeddha staan, bidden priesters voor het behoud van de stad. Versterkte wapenleverantles van Rood Chin o aan de Viet min Sterke Vietmln troepen veriameien lieh in de tropische wouden Toenemende dreiging van de Guerilla De „Compagnia d'Opera Italiana" is wederom een tournée door Nederland, on der auspiciën van de theaterdirectie „In ternationale" begonnen. Het moet een reeks worden van 27 voorstellingen van „La Bohème" van Puccini, te geven in 22 plaatsen des lands. Maandagavond speel de men de succes-opera voor een tjok volle Haarlemse Schouwburg. Er is moed voor nodig om een werk, dat zoveel eisen stelt aan décor, figuratie en vooral orkest, voor een tournée te kie zen, temeer, daar het voor een dergelijke reizende troep onmogelijk is aan alle eisen in deze te voldoen. Het is dan ook een soort moed, waar ik persoonlijk wei nig voor voel: daar is mijn respect voor een kunstwerk als de partituur van Puc cini te groot voor. Er zijn bovendien in het Italiaanse opera-répertoire werken genoeg die het met minder kunnen stel len en die eventueel een mutilatie van het orkest beter verdragen dan de „Bohème' Het publiek komt immers toch als het Italianen zijn, die zingen. Het succes zou trouwens niet minder groot zijn, wanneer men de prima-donna van het gezelschap, Magda Piccarola, eens te horen kreeg in een rol, die enigszins past bij haar coloratuurstem. Nu zong zij de Mimi-partij. Het dient gezegd te wor den, dat zij deze rol speelt als een grote actrice; vooral haar sterfscène in het laatste bedrijf was opmerkelijk. Maar de weinige momenten dat zij haar fraaie stem gebruikt op de wijze, die men in deze rol verwachten mag, kunnen niet doen vergeten hoe doorgaans haar eeuwig portamento en haar te laag intoneren een kwelling wordt voor het oor. Roma Siran, de jonge sopraan die naast haar optrad als Musette, kan als actrice nog heel wat van Magda Piccarolo leren, maar haar manier van zingen is ten minste gezond, zij tikt de noten op de kop. Een uitnemende kracht van het gezel schap bleek-Ettore Babini, de vertolker van de Rodolphe-partij: een tenor, die met stralend geluid zijn hoge bes oneindig kan rekken en op die adembeheersing en stem bandspanning dan ook rijkelijk in zijn grote aria in I speculeerde. Hij had een gewiekste tegenspeler in de Marcello van Ernesto Vezzosi, een bariton, die zijn- stern- middelen markant weet uit te buiten. De Colline van Cioni was verdienstelijk zonder meer en de Schaunard van Renato Guerra dreef nog zowat op theaterroutine. Al berto Ciulli wist de beide krakterrollen van de huisbaas en de oude „ami" van Musette goed uit te beelden. Altijd blijkt toch weer dat de Italianen geboren come- dianten zijn en als zodanig nog een hele tijd meekunnen als de stem begint te slij ten. Koor en figuratie, die aan het tweede bedrijf zoveel leven en beweging moeten geven, waren vrij zwak. Op het decor was echter niet bezuinigd, al viel dat van II weinig pittoresk uit, in tegenstelling tot de zolderkamer van I en IV en het winter landschap bij het tolhek van III. Gino Bar santi dirigeerde. Hij had in de orkestbak het Zuid-Hollands Orkest, dat vaardig op zijn directie reageerde en het wegens zijn onvolledige bezetting niet helpen kon dat er nog al wat gapingen in de orkestklank waren. Maar wat er in de gegeven omstan digheden bereikt kon worden, mocht meer dan verdienstelijk heten. Het is echter niet verantwoord een meesterwerk van Puccini misschien wel zijn gaafste partituur te wagen aan zuinigheidsoverwegingen. Maar dat heb ik hierboven al betoogd. JOS. DE KLERK Sisavang Vong, de 82-jarige koning, doet wat hij kan. Maar evenals zijn on derdanen, kan ook hij slechts wachten op de dingen die komen. Talloze bamboe kano's komen in deze dagen van spanning de rivier de Mekong afzakken. Zij voeren vluchtelingen aan - in fleurige kledij ge stoken mannen met strakke gezichten, dodelijk vermoeide vrouwen, huilende kinderen. Loeang Prabang is niet langer de fleu rige, schilderachtige, rustige sprookjesstad van voorheen, waar de burgers vrijwel evenveel vrije dagen als werkdagen plach ten te hebben. Niettemin schijnt er, indien men er in een vliegtuig gezeten op neer ziet, weinig te zijn veranderd. Maar zodra de lucht- Na een reis van vijftien dagen op de visgronden op de Noordzee ter hoogte van de zestigste breedtegraad en een vreemde ontmoeting: met een Russische trawler is de IJmuidense trawler „Herman", de IJm. 2, met schipper N. Korbee op de brug, in de duisternis van de Dinsdagochtend om zes uui in de Vissershaven te IJmuiden te ruggekeerd. De ..Herman" werd door de Rus, die als merkteken M. 416 en als naam „Mijknahc" op de brug droeg, Donderdag middag bij goed weer en zicht aan bak boordszijde achter de galg op het achter schip aangevaren. De verschansing van de „Herman" is over een lengte van tien me ter ontzet en gescheurd. De „Herman" was Donderdagmiddag al enige tijd vissende, toen een Russische trawler kennelijk grote interesse voor de IJmuidense trawler had en aan bakboords zij met het schip begon op te varen. Op een afstand van ongeveer twintig tot vijf entwintig meter voer de Rus met gelijke vaart naast de Hei-man". Op de brug wa ren drie mannen te zien, die alle grote kij kers op de borst droegen. Ruim drie kwar tier stoomde de „Mijknahc" met de „Her man" op en in die tijd verscheen een van de drie Russen steeds op de buitenbrug om de kijker op de „Herman" te richten. Ook de andere twee mannen stonden voortdu rend in de brug met kijkers naar de IJmui dense trawler te kijken. Af en toe ver dween de man van de buitenbrug in de brug en werd er druk gesproken. Omstreeks half vijf kwam de Russische trawler toen plotseling stuurboord over cn ploegde zich met de stompe kop in de Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Wet op de Zeevaartdiploma's. In de Memorie van Toelichting van de minister van Verkeer cn Waterstaat en van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt onder meer gezegd dat de grondslag voor de gelijkstelling van de in Neder- landsch-Indië en hier te lande afgegeven diploma's principieel door de souvereini- teitsoverdracht is weggevallen. Derhalve menen de minister en de staatssecretaris dat de gelijkstelling der Indonesische di ploma's zal moeten eindigen. Opdat reke ning kan worden gehouden met eventuele moeilijkheden bij de personeelsvoorziening der betrokken scheepvaartmaatschappijen, v.-elke door een dergelijke maatregel kun nen ontstaan, zou de opheffing der gelijk- slelling kunnen ingaan op een nader te be palen datum. De belangen van Nederlandse zeelieden, die op Indonesische schepen varen, worden voldoende gewaarborgd door de in de Nederlandse examenreglementen voorko mende bepaling betreffende de gelijkstel ling van diensttijd aan boord van vreemde schepen met dienst op Nederlandse sche pen. Het is verantwoord, dat motordrijvers van de visserij tevens de bevoegdheid ver krijgen, in gelijke functie op te treden op schepen van de kleine handelsvaart. In het Voorlopig Verslag der Eerste Ka mer over de begroting van Verkeer en Wa terstaat verklaren vele leden zeer getroffen te zijn door de ernstige spoorwegongeluk ken, welke in de laatste tijd zijn voorgeko men. Afgezien van de vraag wat daarvan de oorzaken zijn geweest, vroegen zij of er een obstakel vormen voor het steeds toe nemende wegverkeer. Deze leden waren van mening dat bij de uitvoering van de spoorwegplannen te Eindhoven ten opzichte van de financiële gevolgen een enigszins lichtvaardige weg is bewandeld. Hoewel de officiële inge bruikneming der verhoogde spoorbaan reeds op feestelijke wijze heeft plaats ge had, is nog steeds geen overeenstemming bereikt over de verdeling der kosten. Enkele leden herinnerden aan de toezeg ging van de minister, dat hij met de direc tie van de N.S. overleg zou plegen over het geen aanleiding zou bestaan te komen tot - weder invoeren van weekeindretours. Is de oprichting van een spoorwegraad, die evenals de Raad voor de Scheepvaart en de Raad voor de Luchtvaart na elke ramp een onderzoek zou kunnen instellen. Zij meenden, dat het ook voor de spoorwegen wenselijk zou kunnen zijn, indien telkens door een onpartijdig lichaam uitspraak zou kunnen worden gedaan. Verscheidene andere leden verklaarden er begrip voor te hebben, dat deze onge vallen voor een belangrijk deel te wijten zijn aan menselijke onachtzaamheid en dat tekortkomingen in dit opzicht zullen blij ven bestaan. Zij drongen er daarom echter met te meer klem op aan, deze menselijke fouten zoveel mogelijk uit te schakelen DINSDAG 16 FEBRUARI Stadsschouwburg: Rotterdams Ballet ensemble, Haarlemse Kunstgemeenschap, 3.15 uur. Minervatheater: Noordh. Ph. Or kest, 8 uur. Lido: „Slaven der hartstocht", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Taxi 85 rijdt voor", 18 jaar, 8 uur. "Roxy: „Grens incident", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „De gevolgen van een misstap", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gaslicht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Beschermt het ongeboren leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zo lang jij bij mij bent", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 17 FEBRUARI Frans Halsmuseum: Pianorecital Tini Bresser, 8 uur. Koningin Emmaschool, in gang Raafstraat: Cultureel comité ..Over de brug"; lezing door de heer K. J. Junius Ingerman, 8 uur. Lido: „Slaven der harts tocht", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Taxi 85 rijdt voor", 18 jaar, 2.30, 7 en 9 15 uur. Roxv: „Abbott en Costello m Hollywood", alle leeft., 2.30 uur. „Grens incident", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „De gevolgen van een misstap", 18 jaar, 2, 7 en 9 15 uur. Rembrandt: ..Gaslicht", 18 jaar, 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur. City: „Beschermt het ongeboren leven". 18 jaar, 2.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 2, 4.15, 7 «n 9.15 uur. reiziger geland ^is,_door automatisering van de veiligheids- installaties, het aanbrengen van automati sche afsluitbomen bij onbewaakte overwe gen en het in sneller tempo aanbrengen van knipperlichten. Een niet minder urgent vraagstuk achten deze leden het wegnemen van de gelijkvloerse kruisingen in diverse steden en op drukke verkeerswegen, die spoorslags. Het krioelt in Loeang Prabang van soldaten in een verbijsterende veel heid van uniformen. Men ziet er de battle dress van Franse militairen, de witte hoofddeksels van de mannen van het vreemdelingenlegioen, de groene baretten van de Laotiaanse luchtlandingstroepen, Marokkaanse soldaten met indrukwek kende tulbanden. Voor de tweede achtereenvolgende maal wordt Loeang Prabang. de hoofdstad van Laos (Indochina) en residentie van Koning Sisavong, door de Vfetminh bedreigd. Stad en omgeving worden in slaat van verdediging gebracht. Op volle kracht werkt men aan de versterkingen. de minister bereid, er toe mede te werken dat deze retours in het. komend jaar worden ingevoerd? zo vroegen zij. Andere leden vonden de wijze waarop de N.S. haar jaarverslag pleegt uit te bren gen, te beperkt voor een overheidsbedrijf. Gelden uit tegenwaarde-rekening voor veiligheidsactie Uit het Dertig millioenfonds van de tegenwaarderekening, dat bestemd is voor verhoging van de productiviteit in Neder land, zijn na overleg tussen de Amerikaan se en Nederlandse regering wederom gel den vrijgegeven voor de financiering van een drietal productiviteits-projecten. De beide eerste projecten hebben be trekking op de verhoging van de veilig heid in de industrie. Het betrekkelijk gro te aantal bedrijfsongevallen, dat naast menselijk leed het verlies van vele ar beidsdagen tengevolge heeft, veroorzaakt jaarlijks een schade van naar schatting 250 millioen gulden. Dit heeft het Veilig- heidsinstutuut te Amsterdam aanleiding gegeven een campagne te voeren voor het bereiken van een grotere veiligheid in de industrie. Voor de financiering van deze campagne zal f 75.000 uit de tegenwaarde rekening aan deze instelling ter beschik king worden gesteld. De arbeidsinspectie van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid zal de beschikking krijgen over f 85.000 voor de aankoop van apparatuur ten dienste van de bestrijding van ongevallen in bedrijven. Normbudgetten De Nederlandse Huishoudraad te 's Gra- venhage zal een bedrag van f 45.000 ont vangen, in hoofdzaak voor het verzamelen van materiaal op basis waarvan normbud getten zullen worden samengesteld. Deze normbudgetten hebben ten doel een juiste besteding van het gezinsinkomen te be vorderen. Voorts zal de Nederlandse Huishoud raad door deze bijdrage in staat worden gesteld lezingen te organiseren ter bevor dering van de efficiency in de huishouding door betere woningindeling, inlichting en meubilering. verschansing van de „Herman", die vaart bleef houden. Beide schepen moeten on geveer vijf tot zes mijl hebben gelopen, daar de „Herman" met die snelheid vist. De Rus had het vistuig niet uitstaan. Spoe dig lagen de schepen weer los van elkaar. De „Herman" kon niet stoppen, daar het vistuig uit stond. De Russen maakten zich echter in het geheel niet druk over de aan varing. Zij voeren een paar mijl door en begonnen het vistuig uit te zetten. De „Herman" kon de visserij voortzetten, daal de schade zich tof boven water beperkte. Men was op de „Herman" evenwel nog in staat het merk en de naam van de Rus een motortrawler van ongeveer 350 ton op te nemen. Maria ook in de belangstelling Later meldde ook de IJmuidense trawler „Maria van Hattum", dat de zelfde Rus sische trawler ruim drie kwartier met deze IJmuidenaar had opgevaren. Ook op ge ringe afstand en met drie mannen met kij kers op de brug, die de „Van Hattum" van voor tot achter bekeken. Hedenmorgen heeft de Haarlemse recht bank definitief voor de tijd van één jaar surséance van betaling verleend aan de N.V. Maatschappij tot exploitatie van de Scheepswerf Holland-Nautic te Haarlem. Deze surséance is ingegaan ov> 23 Novem ber 1953. Als bewindvoerders zijn benoemd mr. B. J. Lambers cn ir. A. J. W. de Bruij- ne, beiden te Haarlem. Indrukwekkende portefeuille tekeningen aangeboden Tor gelegenheid van de zeventigste ver jaardag van de Heemsteedse tekenaar en illustrator Jan Wiegman is in het'Waagge bouw te Haarlem een ere-tentoonstelling van zijn werk ingericht, welke Zaterdag middag onder grote belangstelling van vrienden en collega's geopend werd. Hier bij waren ook vertegenwoordigers van het Frans Halsmuseum en van de Teyler Stich ting aanwezig. Jan Wiegman werd toegesproken door de heer F. C. J. Souwer, vice-voorzitter van het Haarlemse tekencollege Kunst zij ons Doel, die zijn kwaliteiten als mens en als kunstenaar aan een nadere beschouwing onderwierp. Duidelijk bleek daardoor hoe zeer de nu zeventigjarige steeds de sociale belangen van zijn collega's heeft voorge staan. In zijn dankwoord toonde Jan Wieg man zich bijzonder trots op zijn lidmaat schap van verdienste van Kunst zij ons Doel, waarvan hij gedurende zesendertig jaar een bestuursfunctie had vervuld. Hij wees erop dat ook Breitner, Bosboom en Bauer indertijd van dit college lid zijn ge weest. 's Avonds had in hetzelfde gebouw een intieme huldiging plaats, waarbij opnieuw talrijke kunstbroeders aanwezig zijn ge weest. Hier trad de heer P. de Visser als feestredenaar op. Deze gaf op humoristi sche wijze een levendige karakterschets. Het hoogtepunt van deze bijeenkomst werd gevormd door het aanbieden van het jubiluemgeschenk, bestaande uit een grote portefeuille, waarin ongeveer vijftig wer ken van collega's waren verzameld. Hierin zijn tekeningen opgenomen van De Roos, Oscar Mendlik, dr. Hoogeveen, dr Melchior, Miolée, Boot, Groot. Mandersloot, De Ru, jhr. Teding van Berkhout, mevrouw Wou- terse-van Doesburgh en vele anderen. Jan Wiegman kwam merkbaar onder de in druk. Na zijn dankwoord werd de avond verder met zang en dans en in de beste stemming doorgebracht. Zoals te verwachten was, waren zeer velen Zaterdagmiddag naar ,,'t Huis met de kogel" in de Spekstraat te Haarlem gegaan om de opening van de tentoon stelling van werken van de schilder H. F. Boot uit de laatste tijd bij te wonen. De letterkundige Barend Rijdes, die het openingswoord sprak, had zich aanvan kelijk afgevraagd of het wel juist was een inleidend woord te spreken bij een ten toonstelling waar het toch op het zien aankomt. Met het argument van de heer Boot, dat dit spreken een hoffelijkheid was tegenover de genodigden, kon spreker zich geheel verenigen. Hij bleef echter van mening dat de kunstenaar zich zelf in zijn werk het volledigst uitspreekt, ook al blijft hij verstoken „in schone onvind baarheid" zoals Boutens dat eens gefor muleerd heeft. Het feit. dat de heer Boot, alvorens de schilderkunst te gaan beoefe nen, klassieke letteren had gestudeerd, leek de spreker daarom vermeldenswaard, omdat dit de geaardheid van de persoon tekenc die in de kunst doorwerkt. Als hieruit voortkomende eigenschappen noemde hij de degelijkheid van het am bachtelijke en de doordachtheid. De schil der voelde zich verbonden met de Hol landse traditie, welke band hem soms meer tof wanhoop dan tot troost geweest zal zijn. Het gezegde van Boot: „Ik stel mij alleen tot doel, wat ik bereiken kan" wees volgens spreker op de verantwoorde ambachtelijkheid, die hij zag als een waarborg, zowel materieel als kunst-his torisch, voor de houdbaarheid van het werk. De twee hoofdproblemen van Boot: „ruimte" en Wicht" zijn de schilder niet tot een kwelling geworden, in tegenstel ling tot wat men bij vele hedendaagse kunstenaars ziet, die door de problema tiek eerder verlamd dan tot, geestdrift geprikkeld worden. De oplossingen van de vraagstukken van de ruimte die Boot uit de aanwezigheid van verhoudingen af leest en de betekenis van het licht, dat bij Boot een bijna stoffelijke kwaliteit krijgt, zag de heer Rijdes als de wezenlijke eigen schappen van deze schilderkunst. Daar om moet men deze latere werken, die van een lichter palet geschilderd zijn, niet zien als anders-geaard, maar als „de ju- bil-ante van het voorafgaande". Na deze rede sprak de heer Boot nog een enkel woord, waarin hij betoogde dat de samenstelling van een tentoonstelling overeenkomst vertoonde met het compo neren van een schilderij, dat ook uit een aantal kleine facetten is samengesteld. Als krachtige laatste toets aan „dit kunstwerk", dat deze tentoonstelling is, zag hij de frisse streek wit die hij de lijs ten had gegeven. Gaar betekent: bereid, gereed tot ge bruik. Van spijzen is het: voldoende ge kookt, gestoofd, gebakken of gebraden en daardoor geschikt om gegeten te worden. Van personen zegt men dat ze gaar zijn, als zij geschikt zijn voor alles, van zessen klaar en bij de pinken. Zo zegt Van de Palm: een goed hoveling moet gaar zijn. Vandaar dat men onder: halfgaar verstaat: simpel, achterlijk. Gaar kan echter ook heel iets anders betekenen. Na een doorwaakte nacht voelt men zich gaar. Dan bedoelt men er mede: alsof men gekookt was, futloos, yafgemat, slap. ROME. (United Press). De Italiaanse kabinetsformateur Mario Scelba heeft de laatste hand gelegd aan een programma van verregaande sociale hervormingen, dat hij aanstaande Donderdag aan het parle ment zal voorleggen. Op die dag zal hij te vens het parlement om een vertrouwens votum voor zijn uit 24 ministeries bestaand kabinet verzoeken. Volgens regeringskringen vertegenwoor digt het programma van Scelba de ernstig ste poging, die ooit door een niet-linkse regering is ondernomen, om de meest druk kende sociale cn economische problemen van het land op te lossen. Onder andere voorziet het programma in hogere belastingen en langere gevange nisstraffen '-oor belastingontduikers. Volgens deze regeringskringen omvat het nieuwe programma de volgende tien pun ten: Nieuwe pogingen ten gunste van de arme gebieden in Zuid-Italië die zijn ge richt op een snelie verhoging van de le vensstandaard van de bevolking. Een vier jaren-plan om alle dakloze Italianen on derdak te verlenen. Huisvestingsvoorzie ningen voor de middenstand en voor arbei ders. Een wetgeving die voorziet in zware straffen, waaronder gevangenisstraffen, voor alle belastingontduikers Nieuwe be lastingen om investeringen te financieren die bedoeld zijn cm zoveel mogelijk werk lozen le werk te stellen zonder de stabili teit van de lira aan te tasten Uitgebreide publieke werken en het oprichten van meer vakscholen. Een uitgebreid program ma voor de aanleg van nieuwe wegen in Zuid-Italië en plannen om overstromingen in Noord-Ita-lië tegen te gaan. Een verbete ring van de wetgeving betreffende sociale verzekeringen. De opheffing van monopo lies en wetgeving betreffende een regeling van de arbeidsverhoudingen. Mario Scelba zou zijn programma heden aan zijn kabinetsministers voorleggen, op een bijeenkomst die de laatste zal zijn voordat het parlement over het kabinet be slist. Het programma van Scelba zal eerst in de Senaat worden besproken. DAKAR, (United Press) Een Frans diepzee-duiktoestel heeft gisteren het we reldrecord diepzee-duiken verbeterd met een duik van 4050 meter. Aan boord van het toestel bevonden zich twee Franse marine-officieren. De bathy scaphe „FNR-S 3". die 15 meter lang is, be reikte de recorddiepte in vijf uur en 11 mi nuten. Het rcord is 900 meter lager dan het vorige dat op naam stond van de Zwit serse professor dr. Auguste Piccard. De twee bemanningsleden, die door hun scheepsmakkers aan boord van het moe derschip prompt tot „de laagste mannen ter wereld" werden uitgeroepen, waren twee jonge leden van de onderzoekings staf van de Franse marine, korvettenka- pitein Nicolas Houot cn scheepsbouwkun dig ingenieur Henri Willm, die mee heeft geholpen bij het ontwerpen van het vaar tuig. De bathyscaphe heeft een druk van 50.000 ton moeten weerstaan, toen de man nen met hun toestel de Oceaanbodem raakten. De bathyscaphe heeft geen eigen moto ren. Hij werd naar de vastgestelde plaats gesleept door een Frans vaartuig voor on derwater-onderzoekingen, de „Elie Mon- nier". De van regeringswege verstrekte op dracht tot de bouw van een aantal straal jagers van het type Hawker „Hunter" zal aan verscheidene vliegtuigfabrieken in ons land werk geven. Een van die fabrieken is „Aviolanda", Maatschappij voor Vliegtuig bouw N.V. te Papendrecht. Deze zal dit jaar, in samenwerking met de Fokker fabriek en de afdeling Dordrecht van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel de" dit jaar een begin maken met de pro ductie van „Hunter"-straaljagers voor de Koninklijke Luchtmacht. Verwacht wordt dat „Aviolanda" ongeveer vijf jaar met het uitvoeren van deze order bezig zal zijn. Te Rockhampton in Noord-Queensland (Australië) zijn tengevolge van overstro mingen tot dusverre zeven personen om het leven gekomen. 500 mensen moesten voor het stijgende water de wijk nemen. De omgeving van Rockhampton en Mit chell, een andere plaats in Noord-Queens land, staan blank. PARIJS. Keizer Napoleon III heeft een brief gezonden aan den Czaar van Rusland over het Russisch-Turksch ge schil, dat reeds eenigen tijd tot wapen geweld heeft geleid. De Keizer verklaart, dat de zaken thans zoover zijn gekomen, dat een spoedig herstel der goede verstand houding of eene geheele vredebreuk on vermijdelijk is geworden. De Keizer biedt zijne medewerking aan voor het tot stand brengen van eene vredelievende oplossing. I igt de Czaar dit voorstel van de hand wijzen, dan zijn Frankrijk en Engeland vast besloten, gemeenschappelijk de rust in Europa te verzekeren. Dan zal, zoo besluit de Keizer, de beslissing aan de kans van den oorlog worden overgelaten, eene beslissing, welke langs den diploma- tieken weg naar regt en billijkheid hii kunnen worden verkregen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5