Zandvoorts raad eensgezind vóór herstel van circuit Chefarine 4 c PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Amendement-Tates (eerst nadere garanties van KNAC) verworpen Radio-reparatie De radio geeft Donderdag Amerikanen filmen in Duivendrecht Radioraad is vernieuwd ALBERT HEIJN Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk ió Aet zo J WOENSDAG 17 FEBRUARI 1954 2 Adviescommissies inzake het alcoholvraagstuk Hij neemt de taak van de Televisieraad over Prijsverlaging levensmiddelen Handhaving van de kwaliteit Faillissementen 'n TIP VAN BOOTZ Verzending van zeepost GETALLEN MAGIE NU Hoewel men dat na een debat van ruim tweeëneenhalf uur niet dadelijk zou hebben verwacht, heeft de Zandvoortse raad gis teravond met algemene stemmen zijn goed keuring gehecht aan het uitvoerig toege lichte voorstel om 160.000 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een nieuwe slijtlaag op het circuit. Eveneens sprak hij zich in principe uit voor de stichting van een restauratiege legenheid bij het circuit, waarvan de kos ten plus minus 25.000 zullen bedragen. De gemeenten Arnhem en Eindhoven, die eveneens de mogelijkheden voor een race baan overwegend volgens de voorzitter met spanning het resultaat van deze be sprekingen volgden, kunnen zich dus voor gezegd houden, dat van een wegvallen van de Zandvoortse concurrentie voor de toe komst hetgeen gebeurd zou zijn als de raad voor deze beslissing teruggedeinsd was geen sprake is. Dit alles nam niet weg, dat een aantal raadsleden, huiverig geworden door het fiasco van de vorige deklaag, waarmee 40.000 verloren ging, gaarne wat meer financiële zekerheid voor de toekomst wenste. Dat kwam tot uiting in een amen dement van de heer Tates (WD), waar in de garantie werd verlangd, dat de K.N.A.C. niet binnen de komende vijf jaar de verlenging van het circuit zou eisen, waarvan zij thans met het oog op de moei lijke situatie, waarin de gemeente verkeer de, nog wilde afzien. In het algemeen werd in het amendement verlangd, dat de K.N.A.C. in de eerste vijf jaar geen eisen aan het circuit zou stellen, waarmee grote investeringen gepaard zouden gaan, be halve wanneer de veiligheid van de cou reurs haar daartoe zou nopen. Het amen dement beoogde voorts de voorafgaande aanleg van „proefstukken", die aan een keuring zouden moeten worden onderwor pen. Het amendement werd met alléén de stemmen van de WD, de „Algemeen Zand voorts Belang" en de „Plaatselijk Belang"- fracties vóór verworpen. Voorlopig géén eisen van K.N.A.C. meer De heer Tates (WD) sprak als eerste al dadelijk in de geest van zijn latere amen dement: destijds werd het al een dwingende eis genoemd de baan met twee kilometer te verlengen, hetgeen een investering van 6 a 7 ton zou betekenen. De K.N.A.C. mag deze eis dan voor het ogenblik hebben laten varen, de heer Tates achtte haar in staat om er over twee jaar alweer op terug te komen. Een voorstander van het gehele voorstel toonde zich de heer Siegers (KVP), al zeide hij ietwat teleurgesteld te zijn, toen hij bij een informatie aan de directeur van het Rijkswegenlaboratorium te horen had gekregen: „geen enkel wegdek is tegen dat rennen bestand, alleen beton De heer Van Kuyk (Arbeid) vestigde er nog eens de aandacht op hoe moeilijk het is vooral in wisselvallige klimatolo gische omstandigheden het juiste weg dek op de juiste tijd aan te brengen. Hij vond dat men vertrouwen moest hebben in de K.N.A.C., wanneer deze toezegt thans niet met eisen voor verlenging van het cir cuit te zullen aankomen. „Amsterdam heeft zijn niet remmende trams, Den Haag zijn „HABOMA" en Zandvoort zijn circuit, waaraan het 40.000 gulden heeft verspeeld,1' meende de heer Gosen (A.R.), „dat krijgt men wanneer de overheid als ondernemer gaat optreden." Hij uitte voorts zijn vaker naar voren gebrachte wens om geen races op Zondagen te houden. Hij vroeg zich af waarom weer dezelfde deskundigen ge hoord werden, die naar zijn mening het vorig jaar hebben gefaald. De heer Koning (AZB) vroeg zich af of deze nieuwe slijtlaag wel bestand zou zijn tegen de zuigende werking die auto banden bij zeer hoge snelheden krijgen. Hij ADVERTENTIE BETROUWBARE H. J. MAERTENS N.V. Nassaustraat 5 - Haarlem Tel. 15220 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Cabaret. 11.30 Platen. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropoleorkest. 14.00 Rijk en geen geld. 14.30 Tenor, piano en voordracht. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.45 De wisselmeren in Zuid-Oost- Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Zang en gitaar. 18.45 Bill Sheriff en zijn Prairie-Duivels. 19.00 Voor de kinderen.. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Dansmu ziek. 19.40 Rondetafel-parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest en solist. 21.10 De onzichtbare verzameling. 21.50 Gevarieer de muziek. 22.45 Sport. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazz Competitie. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Platen. 7.45 Gebde. 7.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. (12.30 Weerbericht. 12.33 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Tenor en piano. 13.45 Platen. 14.00 Pla ten. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.35 Alt en piano. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Fluit, viola da gamba en clavecimbel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Marinierskapel. 18.15 Zang en voordracht. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Platen. 19.00- Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19,30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 21.50 Ik denk er zo overen U? 22.00 Amuse mentsmuziek. 22.20 Orgel. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws, en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Muziek v. millioenen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Kamer orkest en solist. 16.00 L' Elisir d' Amore, opera. 17.00 Nieuws. 17.10 Voor de kleuters. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws.. 19.40 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Verzoek programma. 21.15 Ethnologische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste Allemaal. En gelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 m.). vond de tijd van vijf jaar, waarbinnen volgens de heer Tates geen nieuwe inves- teringseisen zouden mogen worden gesteld, te kort en wilde deze verlengen tot tien jaar. Voorts verklaarde hij zich tegen de bouw van een restauratiegelegenheid, die voor het luttele bedrag van 25.000 volgens hem slechts „een schuurtje" kan worden. „Meex zekerheid" De heer Breure (WD) achtte dit een zaak van „pompen of verzuipen of mis schien wel van pompen èn verzuipen", waarhij hij met „pompen" dacht aan het vele geld dat er ingestoken moet worden en met „verzuipen" wilde aantonen, dat al dat geld wel eens in "een bodemloze put zou kunnen verdwijnen. Ook hij verlangde meer zekerheden en citeerde de mening die tegenover hem wel eens geuit was dat men er wellicht beter een paarden-ren- baan van zou kunnen maken, waarmee de gemeente dadelijk „alle gokkers op haar hand zou hebben". „Ik heb me destijds al tegen die slijtlaag verzet", zei de heer Slagveld (PB) en nadat hij uitvoerig had uiteengezet wan neer en waarom, wees hij, evenals de heer Koning had gedaan, op een door hen beiden gesignaleerde daling van de entrée- opbrengsten van het circuit. De heer Lindeman (KVP) rekende voor dat de kosten van de nieuwe deklaag er wel weer uit zullen komen, maar wilde eveneens ze kerheid dat de KNAC voorlopig niet met nieuwe eisen zou komen. Hij zeide, dat de offertes voor de aan brenging van de deklaag variëren tussen 120.000 en 178.000 gulden. Een van de fir ma's had bovendien, naar hij zeide, aange boden, eerst een proefstuk in de Tarzan- Ds eigenaar van het hotel op de foto boven is een ongelukkig man. Hij woont op Frans grondgebied vlak bij de grens met Zwit serland. Zijn hotel ligt precies in het ver lengde van de landingsbaan van het Zwit serse vliegveld Cointrin. De laag overvlie gende machines maken het verblijf in het hotel tot een hel. De verontwaardigde eigenaar heeft nu gedreigd versperrings ballons op te laten. In Zwitserland krijgen de hotelgasten altijd een hapje-voor-het-slapen-gaan. Op het ogenblik bestaat het uit een appel. (Foto hieronder). bocht te maken. Deze (Duitse) firma geeft ook garantie door de helft van de prijs bü aflevering en de andere helft in vijf jaar lijkse termijnen te doen betalen. In eerste instantie antwoordde wethou der Van der Werff (CH) dat de raad in 1947 toen er nog veel meer onzekerhe den bestonden, toch ook acht ton gevo teerd heeft voor de aanleg van het cir cuit. Met dit bedrag moet hij het ook wel aandurven, te meer daar de exploi tatie-uitkomsten sindsdien een voordelig verschil van 33 mille te zien geven. Op dit punt werd de heer Van der Werff gecorri geerd door wethouder Kerkman (Arb.), die zeide, dat dit voordelig verschil enige duizenden guldens bedraagt. Deze sprak zijn vertrouwen in de KNAC uit, dat deze de gemeente eerst in de gelegenheid zal stellen de kosten van de huidige deklaag „er uit" te krijgen, alvorens zij met nieuwe in- vesteringswensen zal komen. De tijd, die de gemeente daarvoor nodig zal hebben schatte de we til ouder op onge veer drie jaar. De voorzitter, mr. Van Fenema, zij in zijn beantwoording van de sprekers, dat, mocht de KNAC tóch binnenkort met de eis tot verlenging van het circuit komen en de gemeente hieraan niet kunnen vol doen, alleen de Grand Prix daardoor zou komen te vervallen. „Het enige oriënte rende werk dat tot nu toe met het oog op zulk een verlenging is gedaan was een onderzoek naar de mogelijkheden van de gemeente om eigenaresse van de daartoe nodig gronden te worden". Offertes De Duitse offerte, waarvan de heer Lindeman gewaagde, spreekt van een slijt laag van kalkzandsteen, waarmee men reeds ervaren heeft, dat deza na enige ja ren glad wordt. Bovendien is deze offerte 20.000 gulden hoger dan die van de Ko ninklijke Wegenbouw. Beton dat door de directeur van het Rijks wegen.aboratoriuin in Den Haag het enige houdbare wegdek geacht wordt, zou een half millioen kosten. De voorzitter vond het ruiterlijk van de KNAC, „dlie niet voor niets het praedicaat Koninklijke heeft", om voortaan geen be slissing over het circuit te zullen nemen zonder het advies van de hoofdingenieur van de Waterstaat in Noordholland te vra gen. Vervolgens diende de hear Tates (WD) zijn genoemde amendement in en nadat men ook daarover van gedachten had ge wisseld, werd het door de voorzitter ontraden. Wat het probleem van de verlenging van het circuit aangaat en de kosten daarvan, zei mr. Van Fenema zich te kunnen voorstellen, „dat dit in gro ter verband wordt bekeken'Hiermee bedoelde hij, dat wanneer deze zaak aan de orde zou komen, men wellicht ook een ruimere belangstelling van rijk en provincie zou kunnen opwiek- ken. In andere landen, zoals Frankrijk, bestaat deze geldelijke interesse van prefecturen en regering in dergelijke ondernemingen reeds langer dan van daag. Het amendement-Tates werd met de reeds genoemde stemmenverhouding ver worpen, waarop het slijtlaag- en restau ratie-plan niet algemene stemmen werd geaccepteerd. Met zeer tevreden gezichten verlieten daarop een aantal KNAC-bestuursleden de overvolle publieke tribune. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft besloten een Soci aal-hygiënische commissie inzake het al coholvraagstuk in te stellen. Deze com missie zal tot taak hebben uit sociaal-hy giënisch oogpunt de minister van advies te dienen over onderwerpen die het alco holvraagstuk betreffen. Voorts zal de com missie worden gehoord over alle regelingen van wetgevende aard betreffende dit vraagstuk. Tot voorzitter van deze com missie is benoemd de heer A. G. W. Seve- rijnen, hoofdinspecteur van de volksgezond heid. Voorts heeft de minister benoemd een commissie van overleg met het bedrijfs leven inzake het alcoholvraagstuk bestaan de uit deskundigen uit de industrie en de handel in alcoholhoudende dranken. Deze commissie zal eveneens worden gehoord over alle regelingen van wetgevende aard betreffende dit vraagstuk. Voorzitter is mr. J. C. van Heuven, chef van de afdeling gezondsheidsbescherming van de directie volksgezondheid van het ministerie van Sociale Zafken en Volksge- gezondheid. Triangle Productions Inc., een Ameri kaanse maatschappij die speciaal voor de televisie bestemde filmpjes vervaai'digt, heeft een groot gedeelte van de Cinetone studio te Duivendrecht voor het eerstvol gend halfjaar contractueel in gebruik ge nomen. Gedurende die tijd hoopt de Ame rikaanse leiding van deze maatschappij er 26 televisie-films te produceren. Indien deze eerste overeenkomst tussen de Cine tone studio en de Amerikaanse firma een succes wordt is het nagenoeg zeker, dat het contract ook voor volgende jaren zal worden verlengd. Met de vervaardiging van Nederlandse speelfilms zijn de studiohallen in Duiven drecht slechts een half jaar bezet, zodat zij gedurende het andere halfjaar ongebruikt zouden staan. Thans meent de Cinetone dankzij het contract met de Amerikanen een object te hebben gevonden om die tijd te vullen. Aangezien Cinetone een stichting is zullen de baten van het afge sloten contract de Nederlandse filmindus trie ten goede komen. Een ander voordeel is, dat het Neder landse personeel van de studio in zijn ge heel in de productie der T.V.-films is op genomen en dus van de veel grotere erva ring der Amerikanen kan profiteren. Met uitzondering van de hoofdrolspeler en een gering aantal technische assistenten zullen alle acteurs, actrices en figuranten en tevens de productiestaf, uit Nederlandse krachten bestaan. De films zullen in ons land niet vertoond worden (ook niet voor de Nederlandse televisie) omdat ze geheel worden ingesteld op de Amerikaanse men taliteit. Slechts circa' vijf van de 26 films zullen tot onderwerp een Nederlands verhaal heb ben en zich afspelen in Nederland. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot leden van de Radioraad prof. mr. P. -S. Gerbrandy, voorzitter, 's-Gravenhage; prof. dr. ir. W. Th. Bahler te Delft; prof. dr. M. A. Beek te Amsterdam; J. Bruyn te Was senaar; dr. H. M. M. Fortman te Amers foort; mr. B. de Gaay Fortman te Amster dam; mevrouw J. GoodenRutten te Breda; dr. H. J. Prakke te Assen; me vrouw mr. A. de RanitzCohen te Win- sum; mr. J. M. Ravesloot te Almelo; mr. dr. C. J. M. A. van Rooy te Venlo; prof. mr. L. G. A. Schlichting te Nijmegen; prof. mr. L. W. G. Scholten te Utrecht; J. Vader te Krabbendijke; J. W. de Vries te Soestdijk; dr. h. G. W. van der Wielen te Bakkeveen en ir. F. C. M. Wijffels te Brunssum. Tot secretaresse is benoemd mej. dr. J. de Boer te Amsterdam. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, zal de raad op 19 Februari installeren. In de thans optredende raad hebben slechts 6 van de 14 leden van de op 31 De cember afgetreden raad zitting. De Radioraad zal thans ook de taak over nemen, die tot 1 Januari door de Televisie- raad werd vervuld. Er is naar gestreefd personen uit zoveel mogelijk streken van ons land in het werk van de raad te be trekken. Thans is ook een bij uitstek des kundige op radio-technisch gebied be noemd. Voorts zijn in de raad personen op genomen uit de kringen van het onderwijs, het volksontwikkelingswerk, de vrije jeugdvorming en de kunstenaars. Uiter aard is bij de samenstelling tevens gelet op de levensbeschouwelijke stromingen in ons land. ADVERTENTIE Hofleverancier 'maar bovenal De sterke prijsverlaging van een aantal belangrijke levensmiddelen door Albert Heijn aan het Nederlandse publiek ge bracht, zijn op duidelijke wijze begrepen en gewaardeerd. Het is geweldig druk in de A. H. winkels.' De vraag werd echter gesteld, kan dit nu wel tegen deze lage prijzen, gaat dit niet ten koste van de kwaliteit? Daar is maar één antwootd op, n.l. Albert Heijn met zijn meer dan 65 jarige re putatie, garandeert U de prima kwa liteit van ieder artikel. In het grote A.H. fabriekscomplex waakt een uitgebreid laboratorium met een staf van bekwame deskundigen over Uw belangen voor een constante prima kwaliteit. Hier wordt alles gecon troleerd wat binnenkomt en wordt af geleverd en is men steeds rusteloos bezigdekwaliteit nog hoger op te voeren. Door een enorme productie en grote omzet kan Albert Heijn zijn prijzen lager stellen. Het is dus niet alleen zo, dat men veel voordeliger winkelt bij Albert Heijn, het kopen in de bekende A. H. winkels geeft de Nederlandse huisvrouw bovendien de zekerheid „steeds de beste voeding voor haar gezin" te ontvangen. maakt U Het leven goedkoper. De arrondissmentsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsadg 16 Februari 1954 in staat van faillissement verklaard: H. Süsskind, laatstelijk gewoond hebbende te Badhoevedorp, Generaal Snijdersplant soen 5, thans gedomicileerd te New York, N. J. (U.S.A.). Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. dr. F. A. Bijvoet. C. Vernooy, handelaar in land- en tuin- bouwgereedschappen te Bennebroek, Leidse- vaart 10. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curatrice: mej. mr. H. Muller. J. W. de Jong, te Zaandam, Frans Hals straat 30, en aan de Gelofkinstraat 71 te Zaandam, handelende onder de benaming Firma A. de Jong. Rechter-commissaris: mr.' H. J. Ferwarda. Curatrice: mevr. mr. H. S. J. M. Felhoen KraalOtte. Bij vonnis van de arrondissementsrechtbank te Haarlem van Dinsdag 16 Februari 1954 zijn, na gedaan verzet, vernietigd de navol gende faillissementen: E. Veldhuis, handelende in meubelen en woningtextiel te Zaandam, Kopermalenstraat. 18, in staat van faillissement verklaard bij vonnis van 26 Januari 1954, met benoeming van mr. J. van der Hoeven tot curator. W. Nellestein, aannemer van betonwer ken te Haarlem, Ooievaarstraat 17, in staat van faillissement verklaard bij vonnis van 26 Januari 1954, met benoeming van mr. J. W. Rutgers tot curator. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 12 Februari 1954 geëindigd het faillisement van: de N.V. Zaanse Glasindustrie Keizer en Co. te Zaandam, Ameland 10. Rechter-com missaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. D. Aten. ADVERTENTIE Deskundigen kunnen bekijken, Dat Mars eerdaags valt té bereiken. Dan is 't eerst wat we doen, Slechts een norm van fatsoen: Daar de Marsmens met TIP te verrijken! In«. Heer J. R., Deil (G.) ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. 34. Nadat de race zo succesvol geëindigd was, moesten professor Kalker en Panda op een ere-podium de prijs in ontvangst nemen, die de burgemeester hen persoon lijk zou overhandigen. Panda werd verle gen onder de vele blikken, die op hem ge richt waren, vooral toen de professor hem hardop vroeg, waarom iedereen hen zo dom aangaapte. Wat doen we hier op dit scha vot?", vroeg de geleerde zenuwachtig, „wordt dit een terechtstelling?" „Welnee", antwoordde Panda kleurend, „die meneer met die mooie mantel gaat ons die rare vaas en die zak met geld geven. Sssst, hij wil wat zeggen". En de burgemeester ZEI wat; hij hield een lange, gevoelige toe spraak over sport en techniek en over de vooruitstrevende wijze, waarop hij die dingen in zijn gemeente bevorderde on danks de tegenwerking van sommige raads leden. Baas Kraska zag dit alles snavel- knarsend van woede aan, lot grote vreug de van Pat O'Nozel, die zichtbaar van de nederlaag van zijn tegenstander genoot. „Dat prijs gaat je neus voorbij", smaalde Pat, „ondanks al je onwettige dadens en strekens". Tot zijn grote verbazing ver helderde Kraska's gelaat plotseling bij deze woorden. „Natuurlijk!", riep hij, de verbijsterde detective amicaal op de schou der slaand, „je brengt me op een pracht idee! Met een WETTIGE DAAD kan ik ze alsnog de overwinning ontfutselen. DAT ga ik doen! Nu! Meteen!!" Vergeefs vroeg de grote detective zich af, op wat voor idee hij baas Kraska gebracht had. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de Correspondentie uiterlijk ter po'st moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het sclyp vermeld. Naar Indo nesië: m.s. „Wonosari" (25 Febr.); naar Nieuw Guinea: m.s. „Kota Agoeng" (4 Maart); naar de Ned. Antillen: m.s. „Cas tor" (24 Febr.); naar Suriname: m.s. „Stentor" (3 Maart): naar Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" (20 Febr.); naar Canada: s.s. „American Jud ge" (22 Febr.) en m.s. „Westerdam" (25 Febr.); naar Zuid-Amerika: s.s. „Andes" (27 Febr.); naar Australië: s.s. „Himalaya" (27 Febr.); naar Nieuw Zeeland via En geland 20 Febr. ADVERTENTIE Elk tablet Chetarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld be roemd zijn geworden en millioenen men sen ai baat brachten. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 CT. Samenwerking. Luis Tatroec, de opperbe- velhebber van de opstandige Hoeks op de Philippijnen, heeft zich in een vraag, gesprek met de „Manilla Times" bereid verklaard met de regering van presi- dent Magsaysay samen te werken, om- dat de Philippijnen thans ,.op de goede weg zijn". Aangezien de president met grote meerderheid is gekozen, achtte Taroec het de plicht van alle inwoners om deze te steunen. Resolutie. De Franse Nationale Vergade ring heeft Dinsdag een resolutie aange. nomen, waarin er bij de Franse rege- ring op wordt aangedrongen de lonen van de Franse arbeiders te verhogen. De resolutie werd aangenomen met 395 tegen 223 stemmen. Bezoek. De Britse Koningin-moeder Eliza, beth zal zich in October van dit jaar op uitnodiging van president en mevrouw Eisenhower naar de V.S. begeven, waar zij verder ook een bezoek zal brengen aan oud-president Truman en aan me vrouw Eleanor Roosevelt. Bases. Een subcommissie van het Ameri kaanse Huis. van' Afgevaardigden heeft Dinsdag medegedeeld, dat de Ameri kaanse luchtmacht van plan is 136 mil. lioen dollar te besteden voor de eerste phase van de aanleg van luchtbases in Spanje. Deze phase van het bouwpro- gram omvat de aanleg van luchtbases te Torreion, El Copero-Moron en Sa- ragessa en van een stelsel van verbin dingen en een buisleiding. Proces. De voorzitter van de Oost-Duitse Volkskamer, Dieckmann, heeft bekend gemaakt, dat binnenkort de gewezen Oost-Duitse minister van Buitenlandse Zaken Georg Dertinger en de voorma lige minister van Voedselvoorziening Karl Hamartn, zullen terechtstaan. Zij werdien beiden omstreeks de jaarwisse. ling 1952/53 van hun ambt ontheven, Dertinger wordt er van beschuldigd „in opdracht van imperialistische spion- nagediensten een vijandige activiteit tegen de Duitse democratische repu bliek gevoerd te hebben". Hamann wordt wanbeleid van zijn ministerie in •de voedselvoorziening van Oost-Duits- land verweten. Schuldig. Zes communisten, vijf mannen en een vrouw, zijn Dinsdag door een jury te Detroit in de Verenigde Staten schuldig bevonden aan deelneming aan een samenzwering tegen de Amerikaan se regering. De zes communisten had den gewelddadige omverwerping van de Amerikaanse regering gepropageerd, De vonnissen zullen Vrijdag worden uitgesproken. De beschuldigden kunnen tot vijf jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. Wapens. De stafchef van het Amerikaanse leger', generaal Ridgway, heeft in een redevoering over twee nieuwe wapens gesproken. Het ene is een raket met een draagwijdte van ongeveer 27 km,, waarvan het effect gelijk is aan dat van honderden artilleriegranaten. Verder noemde hij een draadloos bestuurbaar projectiel met een draagwijdte van 80 km. Aftreden. Het Libanese kabinet heeft zijn ontslag ingediend naar aanleiding van bet feit, dat het slechts een kleine meerderheid had gekregen in de Kamer op een motie van vertrouwen. De rege- ring-Jafi kreeg 19 stemmen tegen 16 na afloop van een debat van vijf uur over een interpellatie van de afgevaardigde Boestani, die de regering verweet, geen enkele van haar beloften, vervat in haar regeringsverklaring, te hebben verwezenlijkt. Invoer. Het Oostenrijkse kabinet heeft be sloten, dat de Oostenrijkse vrijmaking van de invoer uit landen van de orga nisatie voor Europese economische sa menwerking (O.E.E.S.) vergroot zal worden van 50 tot 60 procent. De gro tere liberalisatie zal 1 Maart, van kracht worden. De Oostenrijkse minister van Plandel verwachtte, dat het percentage deze zomer tot 75 procent verhoogd zal worden. Vertrek. De nieuwe ambassadeur van Groot-Brittannië in Perzië, Sir Roger Stevens, is hedenochtend per vliegtuig uit Londen vertrokken om zijn post te Teheran te betrekken. DE getallenmagie werd in de oudheid door magiërs veelvuldig toegepast en ook de kabalisten maakten in de middel eeuwen met voorliefde daarvan gebruik. Zelfs in onze dagen is deze kunst in be paalde kringen nog springlevend. Het is werkelijk geen fabeltje wanneer ik u vertel dat iemand mij enkele jaren geleden ver zekerde dat een bepaalde gebeurtenis be slist aan mij zou voorbij gaan, alléén omdat de cijfers van mijn huisnummer tezamen het getal 7 vormen! En op een lezing heb ben we 'n achtenswaardig man toch in volle ernst zien uitcij feren dat een bepaalde dag in September van het jaar 1952 bijzonder gunstig moest zijn omdat na een rekenkundige bewerking enige cijfers 3 of 7 als uitkomst te voorschijn traden. We geven toe, dat deze voorbeelden on der het uitgebreide hoofdstuk „bijgeloof" kunnen worden geschreven en dat de wer kelijke specimina van kabalistiek aanzien lijk ingewikkelder zijn en veel meer spits vondigheid vereisen. Laten we echter bij al dit gereken steeds voor ogen houden, dat het leven door cijfers begrepen, noch verklaard kan worden. Een bloem die in knop schiet, rekent niet. Ons lichaam dat zich voortdurend opbouwt en herstelt en waarin zich bij voortduring onbegrijpelijke raadselen voltrekken, rekent niet. Alleen magiërs rekenen en blijven daardoor verre van de Schepping. Een recent voorbeeld van kabalistiek levert dr. Ivan Panin, een Rus, die als bal ling in de Verenigde Staten leeft en die tot de conclusie is gekomen dat het Evan gelie van Mattheus het laatst moet zijn te boek gesteld. Immers. zo redeneert hij in Matth. 1:1-17 komen 42 woorden voor die nergens anders in het Nieuwe Testament worden aangetroffen en deze 6X7 woorden bevatten 18 X 7 letters, althans volgens de Griekse tekst. In dit heimelijk verborgen getal 7 ziet de schrijver in de eerste plaats de Goddelijke inspira tie, maar vervolgens wijst dit z.i. ook op het feit dat Mattheus het laatst aan het woord is geweest, aangezien deze Evange list anders onmogelijk kon weten dat die woorden verder in het N.' T. in het geheel niet meer zouden voorkomen. Het Evangelie van Marcus bevat echter eveneens een soortgelijke merkwaardigheid, want daarin komt het woord „dodelijk" voor, dat nergens anders in het N. T. wordt gevonden. De ge tallenwaarde van dit woord is 581, d.w.z. 83 X 7 en de som der cijfers is 2 X 7, waaruit weer zou volgen dat ook het Evangelie van Marcus het laatst moet zijn geschreven. Ook voor de overige Evangeliën weet dr. Panin dergelijke treffende bijzonderheden met betrekking tot het getal 7 uit te cijfe ren, waardoor hij tot de gevolgtrekking komt dat alle Evangeliën het laatst ge schreven moeten zijn. Dit is een ongerijmd heid, die z.i. alleen kan worden verklaard door ami te nemen dat bij de te boekstel- ling één en dezelfde Geest heeft geïnspi reerd. Het is opmerkelijk dat iemand die juist dit wil bewijzen, in het geïnspireerde woord een soort logarithmentafel meent te moeten zien! Een bewijs van dit soort heeft de lezer van het levende woord werkelijk niet nodig, terwijl de anderen door derge lijke gewrongen cijfercombinaties moeilijk tot overtuiging te brengen zullen zijn. Toch is het interessant de oorsprong pan de getallenmagie eens te zoeken. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2