B. en W. hebben niet alleen een bril maar ook een verrekijker nodig" Kort en bondig Haarlemse begrotirrgsdebatten Controverse over subsidiepolitiek NEVER SHARP Pianorecital door Tini Bresser VRIJDAG 19 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitbreiding industrieterrein JAN VAN DER PIGGE Supsidiepolitiek Inqmsitie Taak van nieuwe raden D e h 11 nrverh oging Jef Last sprak voor Haerlems Studenten Gildt Een dode bij autobotsing Rechtbank behandelde auto-ongeluk in Zandvoort Mejuffrouw M. Boeree sprak voor C.H.-kies- vereniging ZIJLSTR.56 WASMACHINES - CENTRIFUGES Platen zink van gebouwtje gestolen Tot besluit van de algemene beschouwingen werd gistermiddag in de Haarlemse raad een groot Haarlemmer geciteerd. Het was de heer M e n si n k (Arbeid), die larleinse die van wijlen professor Huizinga de uitspraak citeerde, dat de ideale partijvorming een grote conservatieve en een grote progressieve groep zou moeten omvatten, elk vergezeld van een radicaler formatie. Een partijvorming op confessionele basis Werd door deze wijsgeer echter van ganser harte verworpen. Het was een laatste woord in de wel zeer uitgesponnen discussie over aard en betekenis der partijvorming. Behalve de heren A lb recht en Mens ink (Arbeid), heeft ook de heer Spek (A.R.) die zich tot een zeer bekwaam debater heeft ontwikkeld de gedachtenwisseling op hoog niveau gebracht. Hetgeen ook van de heer \V e n s i n g (C.H.U.) gezegd kan worden. Al willen wij niet verhelen, dat het niet onbedenkelijk is dat de gemeenteraad op deze wijze het karakter van een debatingclub krijgt. Waren wij minder geboeid geweest door de sprekers en hun argumenten, wij zouden een beperking van de spreektijd verlangd hebben. Op practische gronden is die wellicht toch nodig, want na anderhalve zittingsdag is de raad niet verder gekomen dan de nog niet geheel voltooide replieken "der algemene beschouwingen. Allereerst luisterden we naar de wet houder van Openbare Werken en Volks huisvesting, de heer W. F. H a p p die zich aansloot bij het „dankbaar, maar niet voldaan" over de bouwvolumetoewijziing van d:e heer S p e k. Het was voor de ge meente een voldoening, diat bij Gedepu teerde Staten meer begrip is ontstaan voor de Haarlemse moeilijkheden met de migratie. Het ongunstig beeld is ontstaan door de relatief grotere woningnood in Haarlem, waardoor naburige gemeenten een grote aantrekkingskracht gingen uit oefenen. Daarbij kwam dat geen rekening werd gehouden met de vestiging van ge- repatrieerden. Op grond daarvan zou eer der van een klein vestigingsoverschot in- plaats van van een groter vertrek kunnen worden gesproken. Het toegewezen bouwvolume zal in een snel tempo moeten worden gerealiseerd met inachtneming van de spanningen oo de bouwmarkt, omdat gebleken is dat een spoedige verwerking van het riehtcontin- gent vlugger een nieuwe toewijzing ieri gevolge heeft. De onbewoonbaarverklaringen gaan door, ondanks die problemen die d'aard'oor ontstaan. B. en W. beramen bijzondere maatregelen om deze categorie van wo ningzoekenden sneller te helpen. Mede werking der woningbouwcorporaties zal daartoe worden ingeroepen. Op het eerste gezicht is er met de in dustrialisatie een gering resultaat bereikt in het licht der omstandigheden echter zeker niet te gering. Wie in de Waarder- polder gaat kijken ziet verscheidene be drijven in aanbouw en er zullen er nog meer komen. De wethouder herinnerde aan het pro ject voor de industriehallen en aan de nu toch spoedig te verwachten bouw van de Prinsen brug. De industrialisatie aan de IJmond zal een gunstige invloed op het Haarlemse industrieterrein hebben; om de -„sorte ring" aan bouwgrond op peil te houden zullen binnenkort voorstellen gedaan wor- ADVERTENTIE Zachten tóch zo geurig! Dat is de opvallend goede Virginia sigaret. 20 voor 80 ct. Alléénverkoop voor HAARLEM GROTE HOUTSTRAAT 81 De pianiste Tini Bresser, die Woensdag met een pianorecital in de Renaissance- zaal te Haarlem debuteerde, behoort tot de jongere' generatie van Nederlandse in strumentalisten. Als lid van een muzükan- tenfam-iliie (haar vader is de bekende con certmeester van het Concertgebouw Or kest) geldt voor haar het devies „noblesse oblige". Tini Bresser heeft dit devies in derdaad ihoog gehouden en wel in het bij zonder met cie vertolking van twee werken van haar programma: de vierde Sonate van Henk Badings en de Variaties en fuga op een thema van Handel van Johannes Brahms. Met deze twee werken kon haar muzikale natuur zich geheel vereenzel vigen, wat nog niet het geval bleek met de drie Sonates van Domenico Scarlatti en de Sonate opus 120 in A van Franz Schubert. Bij deze composities bleef Tini Bresser in haar spel zoeken naar de juiste vertol kingsverhoudingen, trachtte zii „er iets in te leggen" door middel van tempoverbre dingen en afremmingen.-Maar de muziek van Scarlatti noch die van Schub eet lieten zich dit welgevallen. En zo ging er van het spel van Tini Bresser in het begin van de avond weinig overtuigingskracht uit. Maar met de voordracht van de Sonate van Badings veranderde het beeld volko men. Het muzikale en het technische spel- peil bereikte als bij overslag een grote hoogte. In de tintelende vaart van wegflit- sende tonen, strak gehouden door een wel doende gelijkmatigheid van tempo, kreeg de Sonate haar vorm en gestalte. In deze muzikale sfeer voelde Tini Bresser zich thuis en ook de toehoorders, meegesleept door het overtuigende pleidooi, werden gegrepen door Badings' klankentaai. Na de pauze kwam het absolute hoogte punt van de avond: de vertolking vaai het prachtige variatiewerk van Brahms. Hier mede heeft Tini Bresser zich laten kennen als een pianiste van betekenis, toegerust met een zeer ontwikkelde techniek, be schikkende over een uitstekend geheugen en met een natuurlijke intuïtie voor de ex pressieve werking van de pianoklank. Voor haai- voortreffelijke prestatie heeft het talrijke auditorium de pianiste langdurig toegejuicht. P. ZWAANSWIJK zaken van kunst en cultuur, aldus wet houder Geluk. den tot het bouwrijp maken van nieuwe gronden in de Waarderpokler. Wethouder Happé ging vervolgens in op de critiek, dat B. en W. te weinig visie hebben en achter de feiten aan lopen op het punt van de stadsontwikkeling. Een goede heldere bril is niet voldoende; er komt ook een verrekijker aan te pas: de laatste moet geleverd worden dbor de we tenschappelijke deskundigen met hun ge gevens. Ook B. en W. betreuren, dat het struc tuurplan nog steeds niet gereed is. Dat is niet de schuld van de betrokken ambte naren, maar van de onvoldoende en moei lijk aan te vullen personeelsbezetting der afdeling stadsontwikkeling. Bij het laatste moet men niet alleen den ken aan door- en afbraken, maar ook aan het behoud van wat waard is gespaard te blijven. „Conservatieve politiek cïus", zei mevrouw Scheltema bij de replieken. B. on W. hebben daarvoor grote persoon lijke belangstelling en zullen die taak ster. gaarne blijven vervuilen. Bij dit a-Hes moet men in het oog houden, dat beslissingen op dit gebied pas na gedegen studie en voorbereiding kunnen worden genomen. Dat zal in de loop van dit begrotings jaar op velerlei gebied ook wel blijken. Over het verzongingspeil stemde spre ker de heer Schippers toe, clat er een achterstand ingehaald moet worden '.-in nen een redelijke termijn van vijf jaar, binnen het raam van het investeringsplan. Werkplannen en een inventarisatie van wat nodig is zullen opgesteld moeten wor den. B. en W. zullen ervoor moeten zor gen, dat ook het tempo van het onderhoud wordt aangepast aan de slijtage. Uiter aard, want bijhouden kost minder dan in halen, aldus wethouder Happé, die ver volgens inging op enige détailcritiek. De vergroting van de sluis van Spaarndam bijvoorbeeld zal ook van landelijke ge zichtshoek bekeken moeten worden. B. en W. willen ruimer zien dan de Haarlemse belangen alleen, daartoe is een onderzoek nodig. Dat geldt mutatis mutandis ook met de spoorwegovergangen in Zuid-West. Het gaat hier om de vraag of er een voetgangerstunnel moet worden gemaakt, terwij'l ae kans bestaat dat straks toch de spoorbaan opgehoogd wordt. Zo meende de heer Happé ook, dat men voorzichtig moet zijn met bijvoorbeeld de verbetering van het Stationsplein wanneer het struc tuurplan nog niet gereed is, al behoeft die niet te wachten tot laatstgenoemd plan geheel vast staat. Bij de replieken kwam het nog even tot een principiële uiteenzetting tussen de heer A 1 b r e c h t en wethouder Bakker over de subsidiepolitiek, d'ie eerstge noemde wilde zien als een onderdeel van een sociaal-cultureel beleid. De crèches werden daarbij door hem als voorbeeld genomen. Hier was sprake van een samen gaan van overheid en burgerij, waarhij naar zijn inzicht het accent toch altijd meer op de eerste dan op de laatste moei vallen om een terugvallen in de steer der liefdadigheid te voorkomen. u Vastknopende aan de discussie over de i partijvorming al of niet op confessionele j grondslag vi-oeg de heer Albrecht zich toch wel af waarom in het jongste verle- den confessionele partijvorming vrijwel altijd conservatieve partijvorming bete kende en niet-confessionele progressieve. Daaruit concludeerde spreker dat de be lijdenisgrondslag alléén toch geen alle groepen omvattende partij mogelijk maakt. De heer Schippers bleek in de re pliek tegen het werkplan „Gezicht op Haarlem" vooral tegen het tijdstip van verschijnen bezwaar te hebben; daarom had hij het als verkiezingspropagand'a be schouwd. In bet vervolg van zijn uitvoe rige beschouwingen deed hij zich als een voorstander van subsidie aan amateur toneel v eren i gingen kennen Mevrouw Scheltema stelde nog maals, dat bij subsidiëring ook gekeken moet worden naar het doel van het te steunen object. Wat betreft de Kunstra-ad merkte mevrouw Scheltema op, dat in het vijfjarig bestaan van de drie Kunstcom missies nog steeds geen uitvoering is ge geven aan het voornemen om die drie commissies gezamenlijk te laten vergade ren. Hetzelfde geldt voor de Commissie Sport en Spel. „Laat men toch eerst c.e organen gebruiken die er zijn alvorens weer nieuwe te scheppen", aldus snreek- De wethouder van Onderwijs, Kunst en Sportzaken, de heer D. J. A. Geluk, behandelde inzonderheid de vragen om trent de in te stellen raden voor de jeugd en de kunst. Spreker zag een taak voor die nieuwe organen voor sociale, culturele en geeste lijke zorg. De overheid moet die terreinen immers niet zelf bestrijken, dat moet door de organisaties gebeuren. Maar daarom behoeft de overheid nog niet altijd af te wachten wat er aan initiatieven bij de organisaties leeft. Een raad waarin vertegenwoordigers van een bepaald gebied zitting nemen geeft de overheid een beeld van de me ningen van belanghebbenden over wat op een bepaald gebied moet gebeuren, terwijl ook de burgerij dichter getrokken wordt in belangstelling van de overheid. Het bestaan van de Sportraad heeft reeds tot een groter verantwoordelijk heidsgevoel van de organisaties en een beter begrip, voor de moeilijkheid van de overheid geleid; omgekeerd ook tot een beter inzicht in de noden der organisaties. Ongetwijfeld vergen kunst en jeugd grotere omzichtigheid bij de voorberei dingen; daarom zal diaarbij niet overhaast te werk worden gegaan. Wel kon wethouder Geluk iets voelen voor de heer Schippers, die ook de gees telijke diversiteit in de jeugd- en kunst raden had bepleit, maar deskundigheid en liefhebberij moesten toch voorop blij ven staan. De heer W ensi n g had opgemerkt, dat het Frans Halsmuseum vier, de Stadsbi bliotheek wel zes keer zoveel kost als voor de oorlog: een gelukkig en logisch gevolg van de gegroeide belangstelling, zowel van overheid als burgerij, voor de De héér Proper (C.P.N.) laakte nog eens in een uitvoerige toespraak de uil- sluiting van zijn fractie uit een deel van het raadswerk: „na inquisitie gewogen en te licht bevonden". Met de reserve moe ten twee dingen gebeuren: inhalen van wat nagelaten is aan noodzakelijk werk in de afgelopen jaren en het uitvoeren van die projecten waarmee Haarlem een achterstand heeft op andere steden. Ook kan bij nieuwe grote gebouwen meer werk worden gemaakt van de afwerking on er kan wat meer gedaan worden aan de culturele bezitsvorming, zoals de aan koop van Halsen. Aangaande de sluis te Spaarndam wees de communistische fractievoorzitter op de noodzaak Lustschepen zonder overlading te IJmuiden in Haarlems industriehaven te laten komen. Ophoging van de spoor baan in Zuid-West kan nog to Iput duren,- dat een prae-advies -var. B. en W. over een tijdelijke oplossing toch wel verwacht- had mogen -v/oréen-. De heer Spek (A.R.) ontkende niet dat de overheid ook door middel van sub sidie helpend en stimulerend kan moeten optreden, maar waarschuwde toch tegen de gevaren van een zogenaamd provoceren van subsidies door de gemeente, waar voor wethouder Geluk en de heer A 1- brecht bleken te gevoelen. Al te vlot en te ruim aangeboden overheidssteun komt de volkskracht niet ten goede. Men moet niet te veel gaan l-eunen op de overheid'. Spreker wees op hetgeen in bet verleden door naastenliefde en particulier initiatief uit smalle beurs tot stand is gebracht, bij voorbeeld in instellingen van barmhar tigheid en de Vjrije Universiteit en op wat ook nu nog gedaan wordt. De heer Spek kwam sterk op tegen de idee van de heer Albrecht om dé subsidies niet meer te doen behandelen door de wethouder van Financiën en de subsidie- commissie. Spreker begreep de bezwaren van de heer Albrecht niet. In de jaren dat deze gang gevolgd werd is er geen enkele reden tot critiek geweest, integendeel, voor de initiatieven en voorstellen van de heer Bakker had ook de P. v. d. A. alle lof. Spreker meende dat er geen verandering in deze goede gang van zaken moet ko men. Tenslotte» betoogde de heer Spek nog dat Christelijke partijvorming de juiste weg is om de Christelijke politiek tot gelding te brengen. Ten opzichte van de lieer Albrecht toonde spreker nog aan wat in het verleden door rechtse kabinet ten tot stand is gekomen. Behalve over de subsidies, waarover hij een nagenoeg gelijk standpunt als dat van zijn voorganger in de sprekersrij huldig de. sprak de heer Wen sing (C.H.U.) ook over de bedrijfswinsten, welke hij in verband met d'e a-fschrijvingsmethodie niet geheel recel achtte. De reserves wilde hij in deze ja,ren behouden als mogelijke con junctuurreserve. Tot stot gaf de heer Mensink nog een verduidelijking van zijn opvattingen omtrent de op het lopende begrotingsjaar te ramen uitgaven. Die moeten voldoen aan de volgende eisen: zij moeten nood zakelijk zijn, niet uitgesteld kunnen wor den en financieel verantwoord zijn. De reserves moeten aangetast woi-den,bij ge brek aan normale inkomsten, voor buiten gewone uitgaven als die voor Lichtstad Vanmorgen om vijf minuten over half vijf .weergalmde ouder de overkapping van Haarlems station een daverende slag. Van alle kanten schoot het personeel van de nachtploeg naar de plaats waar het geluid vandaan kioam, de kopsporen aan de Westelijke zijde van het tweede perron. Het bleek dat bij het rangeren van een leeg electrisch treinstel enige wagens tegen een op spoor vier staand bagagerijtuig waren gebotst, hetgeen zo krachtig moet zijn gebeurd, dat de bagagewagen het stootjuk omver schoofeen plankier verbrijzelde en de wand van het laatste dienstgebouw op het perron indrukte. Vanochtend zou de rangeerder van het treinstelwaarvan de motorwagen werd beschadigd, over de toedracht van het ongeval gehoord worden. Hierboven een foto van de ravage. De nieuwe studentensociëteit van de Groningse vereniging ..Muiua Fidcs" op a< Grote Markt in Groningen is vrijwel voltooid. Ze zal op 27 Februari feestelijk worden geopend. en voor het lemen aan de gemeente zeil om rente te sparen. Hij liet de raad nog onbedaarlijk lachen om zijn van esprit getuigende opmerking dat, indien de heer Schippers in 1794 had geleefd, hij vooraan gestaan zou hebben bij de bestorming van cie Bastille. „Dat is vijf jaar te laat!" riep de voor zitter. De heer Mensink wilde met zijn grapje ook maar zeggen, dat het hem wat vreemd aandeed de heer Schippers nu een radi cale uitgavenpolitiek te horen aanbeve len, terwijl hij een paar jaar geleden al tijd tot cie grootste zuinigheid placht te manen. En van d-e heer V a n V e 1 s e n, die zo'n scherpe critiek op de (nieuwe) wethou der van Openbare Werken had geleverd, dacht de heer M e r, s i n k, dé t hij zich dan toch wel vele jaren beheerst moet hebben Wogensë de beperkte ruimte hebben wij gisteren' in het verslag der interpellatie over ue huurverhoging een der argumen ten van de heer Proper niet vermeld. De communistische fractievoorzitter heeft namelijk gesteld, dat de opgelegde huur verhoging civielrechtelijk ontoelaatbaar is. Alleen de rr. unster kan in een geval als hier aanwezig hü S rhoging-opleggen. De heer Goedee (Are.) was het daarmee wel eens, maar achtte het overigens een acade mische zaak, omdat de minister die toe stemming toch wel zal geven. De wethouder zegde voorts in tweede instantie de heer Proper toe naast, de zaak van „Onze Woning" en „Zorgvliet" bij de minster van Volkshuisvesting ook. de belangen van „De Vooruitgang" en „Ons Belang" te zullen bepleiten. Deze kwesties liggen immers in Ijeginsel iden tiek, al zijn de bedragen van de huurver hoging verschillend. Over Balmese kunst Woensdagavond heeft dé schrijver Jef Last in de sociëteit van het Haerlems Studenten Gildt gesproken over de Balinese kunst. Jef Last maakte in opdracht van de Indo nesische regering een reis door Indonesië en verbleef, op verzoek van Mohammed Hatta, drie jaar op Bali als adviseur der regering voor kunst en kultuuiv Bali is een eiland van kunstenaars, aldus spreker. Alle soorten van kunst treft men er aan. Zelfs in de kleinste dorpjes vindt men de prachtigste kunstuitingen. De in vloed van de Europese beschaving heeft de Balinese kunst evenwel veel afbreuk gedaan. De diepe minderwaardigheidsge voelens van de Indonesiërs hebben hun uit werking op de kunst niet gemist: cie Bali nezen gingen tenslotte zelf geloven, dat hun scheppingen van generlei waarde wa ren. Zodra het Nederlandse gezag zich uit Bali terugti-ok, keerde de Balinese jeugd beweging zich rechtsti'eeks tegen haar zakelijk, doordat de jeugdbeweging anti eigen cultuur. Dit kwam evenwel hoofcL feodaal was en men de Balinese kunst als behorend bij de adel beschouwde. De schrijver, die als leraar aan een H.B.S. op Bali midden onder de jeugd ver keerde, ontdekte, dat deze een zeer grote belangstelling heeft voor de Westerse cul- tuur, doch dat zij haar eigen kunst ver- waai-loosde. Toen echter een groot aantal personen van formaat, bij bezoeken aan Bali, eensgezind van mening was, dat juist Balinese kunst zo voortreffelijk is,, werd haar de ogen geopend. Maar de belang stelling voor de Westerse cultuur bleef. Volgens de spreker zullen op Bali op kunstgebied enorme veranderingen plaats hebben. Het grote gevaar is gelegen in het economische: Amerika bijvoorbeeld bestelt duizenden beeldjes van één soort en niet de beste! De Baliërs zelf zien het grootste gevaar in de toeristen, doch Jef Last ont kent dit, aangezien zij de kunst in stand houden, want de bevolking zelf koopt uiterst weinig kunstschaten. Veel concui"- rentie ondervinden zijn van de Javaanse kunstenaars. Donderdagavond is op de Utrechtseweg te Zeist de 58-jarige koopman N. O. B. uit 's-Gravenhage met een door hem bestuui-- de personenauto tegen een autobus gebotst. De 45-jarige mevrouw E. B.S., die naast haar man in de auto zat, kwam hierbij om het leven. De bestuurder werd ernstig gewond in het ziekenhuis te Zeist opgeno men. De Belgische ambassadeur, de heer E. Graeffe. heeft gisteren in de bovenzaal van boekhandel W. P. van Stockum en Zoon te 's Gravenhage, eer. tentoonstelling van Vlaamse boeken geopend. Zware straffen geëist tegen twee automobilisten „Het is ongelijk verdeeld in de wereld", sprak Donderdagmiddag mr. B. van der Burg, Officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank. „De vrouwen krijgen nu eenmaal dikwijls minder dan de mannen". Hij doelde bij deze uitspraak in zijn requisitoir op de 3Vz liter jenever, die bij een bijeenkomst ten huize van de 40-jarige handelsagent J. C. de B. in Aerdenhout door vijf echtparen opgedronken waren. Dat stond vast, maar wie dat nu gedaan had werd tijdens de zitting van de Haar lemse rechtbank niet bepaald duidelijk. Ook over de aard van de bijeenkomst was men het niet eens. De president, de Officier van Justitie cn zelfs de verdedi ger, waren van mening, dat het een ge zellig feestje was geweest, of in ieder ge val in de loop van de avond geworden was, maar de verdachten J. C. de B. en J. J. M. F. van L. en de getuigen ontkenden dit. Het zou een gewone bespreking over een toekomstige koperen bruiloft geweest zijn. Hoe het ook zij, in de nacht van 12 op 13 Januari van dit jaar stapten twee echt paren in de nieuwe auto van de handels agent De B. om in Zandvoort na afloop van de avond nog een kopje koffie te drinken. Op de Zandvcortselaar. reed de be stuurder echter tegen een lantaarnpaa' op en een kennis van hem, die weer met zijn auto achter de eerste wagen aanreed, kon niet tijdig kon stoppen en reed op de reeds verongelukte automobiel. De gevolgen wa ren vrij ernstig: twee vrouwelijke passa giers moesten enkele' dagen in het zieken- i huis worden opgenomen en de wagens wa- j ren ernstig beschadigd. De bestuurders van de auto's, die terecht stonden omdat zij onvoorzichtig. roekeloos en ondeskundig gereden zouden hebben, waarbij zij nog onder invloed van sterke drank verkeerd zouden hebben, verdedig den zich door te zeggen, dat de verlichting van dc eerste auto plotseling uitging, waar door de bestuurder geen zicht meer had en van de weg afreed. De tweede wagen zou niet meer tijdig geremd kunnen hebben en botste tegen de half-gekantelde wagen op. De getuigen a chai-ge en a déchai-ge ver klaarden in tegenstelling tot het onder zoek van een arts, dat de twee verdachten in het geheel niet onder invloed van sterke drank verkeerd hadden. De Officier van Justitie achtte tenslotte het tenlaste gelegde bewezen en eiste tegen De B. een gevangenisstraf voor de tijd van twee maanden en ontzegging van de bevoegdheid om motorvoertuigen te be sturen voor de tijd van twee jaar. De be stuurder van de tweede auto. de 38-jarige handelsagent J. J. M. F. van L. hoorde vier weken gevangenisstraf tegen zich eisen en de intrekking van het rijbewijs voor anderhalf jaar. De verdediger van De B„ mr. R. Huv, wees er in zijn zeer uitvoerig pleidooi op, dat zijn cliënt een zeer ervaren rallye rijder is, die dagelijks achter het stuur zit. Pleiter vroeg de rechtbank de verdachte op juridische gronden vrij te spreken en indien de rechtbank hiei'toe niet over mocht gaan verzocht de vei-dediger de rechters de uiterste clementie te betrach ten. Ook de verdediger van Van L„ mr. W. Dirkse, vroeg vrijspraak, subsidiair een voorwaardelijke straf. De uitspraak werd door de rechtbank bepaald op 4 Maart. Werkloosheid en haar bestrijding Voor leden van de Christelijk-Kistori- sche kiesvereniging te Heemstede hield op de laatstgehouden ledenvergadering me juffrouw M. Boeree uit Oegstgeest een toe spraak over het onderwerp: „Werkloos heid en haar bestrijding". Zij stelde on der meer in het licht, dat in de naaste toe komst vermindering der werk:oosheid niet waarschijnlijk is, gezien het feit, dat jaar lijks ongeveer 40.000 arbeidskrachten in ons land er bij komen. Het zal inderdaad zeer moeilijk zijn allen werkgelegenjh&M te verschaffen. Als directe maatregelen daar toe noemde zij: arbeidsbemiddeling als rijkszaak, arbeidsspreiding door verkorte arbeidsduur, des Zaterdags niet werken, verschuiving van arbeidskrachten door oudere arbeiders op jongere leeftijd ie pensionneren. Tenslotte wees zij nog op de wenselijk heid van sch o lings ma afregelenzoals oplei ding in rijkswerkplaatsen of de bedrijven, waarbij tevens aandacht moet worden ge schonken aan voorlichting bij de beroeps keuze. Tevens werden op deze vergadering de candidaten besproken voor de binnenkort te houden verkiezingen voor de Provin ciale Staten. BINNENLAND De Russische prins Dimltri Romanov, neef van de laatste Tsaar van Rusland (zijn moeder was een zuster van de tsaar heeft een bezoek gebracht aan het Tsaar Peter huisje te Zaandam. Prins Romanov is werk zaam op het Londense kantoor van een Canadese fabriek. Hij vertoeft in ons land met het oog op een tentoonstelling van schil derijen van 22 Canadese schilders, die de directie van de fabriek heeft georganiseerd. Het te Zwolle gevestigde bedrijf van de N.V. drukkerij v/h. La Rivière en Voorhoeve wordt opgeheven. Het wordt samengevoegd met de drukkerij van diezelfde naam te Den Haag. Van het 20 man tellende personeel zal een deel in het Haagse bedrijf te werk wor den gesteld De drukkerij werd in 1880 in Zwolle opgericht. De stichting „Het Vierde Prinsenkind", die totaal 28.432 oorlogsweesjes, weesjes en slachtoffertjes van de watersnood onder haar hoede heeft, zal omstreeks half Juli een drietal kampen houden. Deze kampen, waaraan 3500 kinderen zullen deelnemen, komen in Brabant, Zeeland en Limburg. Op Texel worden thans uit de bevroren Moksloot, die dwars door de duinen loopt, emmers vol paling gehaald. De paling is meestal bewusteloos wegens gebrek aan zuurstof. Er zijn exemplaren bij van ruim een pond. De „Zuiderkruis", op weg van Nieuw Zeeland naar Nederland, heeft door slecht weer enige vertraging ondervonden, waar door het schip pas op Maandag 21 Februai'i omstreeks het middaguur te Amsterdam wordt verwacht. De heer N. A. J. dc Voogd, ambtenaar van de Buitenlandse Dienst der derde klasse, is benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Thailandse hof. In de Staatscourant is opgenomen een Koninklijk Besluit waarbij vrijstelling van motorrijtuigenbelasting wordt verleend voor handwagens met motorvermogen. Het be sluit bepaalt dat belasting niet verschuldigd is voor motorrijtuigen, ingericht voor het vei'voer van goederen en voorzien van een stuui-inrichting, welke kennelijk slechts kan worden bediend door een bestuurder, die voor of achter het motorrijtuig loopt. Dit besluit treedt in werking met mgang van 1 Maai-t. De Amsterdamse rechtbank heeft de 24- jarige Amsterdamse buffetbediende N. van H„ die zich als wijkleider van de stichting „Licht en Leven" een jaar lang aan verduis tering van kasgelden dezer stichting had schuldig gemaakt, veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De heer N. Hoogwout, onderdirecteur van de Koninklijke Verkade Fabrieken N.V. te Zaandam, is daar op 70-jarige leeftijd overleden. De heer Hoogwout is adviseur van de Vereniging Nederlands Fabrikaat en secretaris van de Utrechtse Jaarbeurs ge weest. Bij een rubber- en isolatiebedrijf aan de Grasweg in Amsterdam-Noord is een sta king uitgebroken. De arbeiders verlangen per uur acht cent loonsverhoging. Totaal zijn 145 arbeiders in dit bedrijf bij de staking betrokken. Een wijkverpleegster van het Groene Kruis te Veendam, de 38-jarige mej. A. M. B. is tengevolge van kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De 27-jarige chauffeur D. B. uit Noord- wijk heeft voor de Haagse rechtbank terecht gestaan, omdat hij te Noordwijk op 3 Octo ber doorgereden zou zijn. nadat hij een wielrijder had omvergereden. De officier van justitie eiste tegen hem een jaar gevan genisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De Haagse rechtbank heeft de. spoor- brugwaehter der Nederlandse Spoorwegen G. V. te Leidschendam veroordeeld tot een week hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en f 75 boete. Hem "was ten laste gelegd, dat hij verzuimd had- de spoorbomen te sluiten toen een goederentrein in aantocht was. Het gevolg was dat een auto, die de overweg wilde passeren, door een locomotief werd aangereden. Vandaag hebben de laatste twaalf ouden van dagen, die nog in het paleis Het Loo gehuisvest waren sinds de watersnoodramp, de reis naar hun haardsteden aanvaard. De eerste groep arriveerde het vorige jaar op 10 Februari op Het Loo. Het Nederlands Congres voor Openbare Gezondheidsregeling cn het Nederlands In stituut voor Volkshuisvesting en Stedenbouw hebben ingesteld een studiecommissie wo ningwaardering. Voorzitter is mr. J. in 't Veld, oud-minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Ameland, dat nog steeds op de lucht brug is aangewezen, is gisteren van 1425 kg. post voorzien, dat door vijftien vliegtuigen in di-ie vluchten is aangevoerd. De veerboot NesHolwerd, die reeds 23 dagen wegens ijsgang niet kon varen, zit nog vast in het ijs bij de steiger te Nes. Het depót Verbindingsdienst te Ede heeft gisteren de verjaardag van zijn „pete moei". Prinses Marijke, cn tevens het 80- jarig bestaan van dc verbindingsdienst op luisteri-ijke wijze gevierd. Er werd een vlag- genparade gehouden, opgeluisterd door het muziekcorps van de huzaren, een militaii-e mars door Ede en een taptoe op de Markt, die duizenden toeschouwers trok. HAARLEM EN OMGEVING De Commissaris der Konnigin in Noord holland dr. J. E. bai-on de Vos van Steen- wijk zal audiëntie houden op Zatei-dag 27 Februari in plaats van op Donderdag 25 Februari. ADVERTENTIE Donderdag omstreeks het middaguur zag een agent van de Bloemendaalse politie uit de tuin van een villa aan de Bloemen- daalseweg twee jongens met een bakfiets komen. In de bak lagen platen zink. De politieman hield de jongemannen staande, waarna een van hen op de vlucht sloeg. De ander vertelde dat hij de platen zink had gekregen van een man met een bruin pak, maar deze gegevens vond de agent onvolledig' en hij nodigde hem uit mee te gaan naar het bureau van politie. Toen een tweede agent van politie passeerde werd deze op de hoogte gesteld van het feit, dat een jongen weggelopen was. Hij ging hem achterna en hield htm aan. De jongen voelde er aanvankelijk niet veel voor mee te gaan en nam een dreigende houding aan. Voorbijgangers bemoeiden zich met hei geval. Een chauffeur stelde zijn auto aan de politie ter beschikking, waarna de jongen naar het bureau van politie is overgebracht. De aangehoudenen waren de gebroeders Z. uit Haarlem; de jongste was zestien en de oudste twintig jaar. Zij deelden de poli tie mee de platen zink gestolen te hebben van een gebouwtje, staande achter een leegstaande villa aan de Bloemendaalse weg. i?

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11