Scelba presenteert kabinet in rumoerig parlement H.T.C. speelde „De Erfgename" Krachtige ordemaatregelen nopen communisten tot martelaars-pose <~!3rie ven aan de redactie Amsterdamse Beurs Zwitsers koor met jodel-virtuozen Overleg Amerikaanse eskaders komt nog VRIJDAG 19 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Statistiek van de Stadsbibliotheek Cursusavond voor leiding speeltuinverenigingen Burgerlijke Stand van Haarlem Haagse sprookjesprinses Anneke Elro komt als Panda in Haarlem Brand door schuld in deurenfabriek Ir. Staf te Washington: vOobouw van vierde en vijfde divisie doorzetten" Dief van ingeënte konijnen stond terecht AMATEURTONEEL Monteur overleden na ongeluk in centrale Expositie van historische diorama's in Amsterdam Scheepvaart ROME (United Press) De communis ten en gclijkdenkenden zijn Donderdag uit een zitting van het parlement gelopen in protest tegen kabinetformateur Mario Scelba, die zijn regeringsprogramma voor legde en om een vertrouwensvotum vroeg. De communisten verlieten de zitting na dat zij Scelba een half uur lang het spreken onmogelijk hadden gemaakt. Nadat zij de zaal hadden verlaten, zeide Scelba dat zün regering zich niet zou laten intimideren door dit soort incidenten en deelde mede, dat zijn regering bereid is de communisten met alle beschikbare middelen te be strijden. De communisten veroorzaakten het tumult toen Scelba, na om een vertouwensvotum te hebben gevaagd, het voorbeeld trachtte te volgen van verschillende andere spre kers, die de vier Sicilianen herdachten, die Woensdag in een gevecht met de politie werden gedood. De communisten renden op de regerings- banken af en schreeuwden „moordenaar". Scelba, met grimmige en vastberaden trekken op zijn gezicht, trachtte verschei dene keren vergeefs de communisten te overschreeuwen. De zitting werd uiteinde lijk geschorst door de voorzitter De Gron- chi 11a een half uur van tumult. Toen de zitting twintig minuten latei- weer werd hervat, gaf de voorzitter de communisten een ernstige berisping voor hun „onverdraagzaamheid" jegens de premier. Hierop sprong de leider van de commu nisten Palmiro Togliatti op voor een aanval op Scelba. Toen hij uitgesproken was, ver liet de gehele communistische groep de zaal, even later aarzelend gevolgd door de linkse socialisten van Pietro Nenni. Regeringsprogramma In zijn boodschap aan het parlement zeide Scelba dat Italië vastbesloten was trouw te zijn aan het Atlantisch verdrag en de Europese Defensie-gemeenschap. Hij zeide: „De regering is van plan een vreed zame politiek van samenwerking binnen het kader van de N.A.V.O. te volgen en haar verplichtingen inzake de Europese in tegratie na te komen." Hij zeide echter dat Italië haar eigen be langen zeker niet zal vergeten. Betreffende de binnenlandse politiek van zijn regering, noemde Scelba de volgende punten: zwaardere belastingen voor de rijken en zware straffen voor belastingont duikers; Lagere indirecte belastingen op noodzakelijkheden; Al het mogelijke om het nationale inkomen te doen toenemen met de bedoeling deze toename te gebrui ken voor een verhoging van de salarissen en voor het vinden van werk voor de werklozen; Een betere verdeling van de nationale rijkdom onder alle staatsburgers. Onrust Intussen hebben de inwoners van het dorpje Mussomeli in Sicilië Donderdag de drie vrouwen en het jongetje begraven, die Woensdag gedurende een oproer onder de voet werden gelopen en gedood. Hoge plaatselijke autoriteiten waren op de be graafplaats aanwezig en er waren geen in cidenten. De communistische algemene federatie van vakverenigingen heeft echter een op- De Stadsbibliotheek en -leeszaal van Haarlem deelt mee, dat in Januari de Prin- sênhofbibliotheek 11.938 boeken heeft uit geleend, het filiaal „Huis te Zaanen" 5.024, de uitleenpost Spaarndam 329, de muziek bibliotheek 1.010, de gemeentelijke jeugd bibliotheek aan de Schouwtjeslaan 3.687, die in het filiaal „Huis te Zaanen" 1.891, de club- en buurthuizen 277 en het tehuis voor ouden van dagen 165. Tezamen is dat een aantal van 24.321 boeken, tegen Januari van het vorige jaar 26.477. De Prinsenhofbibliotheek werd bezocht door 4.943, het filiaal „Huis te Zaanen" door 540 en de gemeentelijke jeugdbiblio theek aan de Schouwtieslaan door 487 per sonen. In het geheel kwamen er 5.970 be zoekers en bezoeksters; verleden jaar 4.759. Zoals wij reeds meldden houdt de va- cantiecommissie van het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen evenals vorig jaar een cursus voor leiders en leid sters opdat de kinderen, die lid zijn van de verscheidene Haarlemse speeltuinen een vreugdevolle vacantietijd zullen door brengen. De eerste cursus had plaats in het clubhuis van de vereniging Buiten rust, waar de heer P. C. Faber, directeur van de afdeling „Jeugdzorg" te Amster dam sprak over het onderwerp „Een zwerftocht door Jeugdland". De vele vra gen die zijn causerie uitlokte hebben er ongetwijfeld toe bijgedragen om de lei ding een duidelijker begrip te doen krij gen van wat hun positie van hen vraagt. De penningmeester van het verbond herinnerde nog aan eén feestavond, die op Zaterdag 6 Maart in het Gemeentelijk Concertgebouw zal worden gehouden. HAARLEM, 18 Februari 1954 ONDERTROUWD: 18 Febr., C. Wiedijk en J. Duursma. GEHUWD: 18 Febr.. R. E. Vercruijsse en F. Schreijers; R. E. de Boer en H. M. Lam- mers; J. C. van Altena en J. H. van Duijn; A. J. Kamoen en H. van Veen; W. Vellenga en J. Klaassen. BEVALLEN van een zoon: 17 Febr. J. P. van der WolkHenzen, 2 z.; M. H. C. Koo- penRuigrok van der Werven; J. Burghout —Schouten; A. Zwarts—Brondsema; J. Plug Repko; 18 Febr., A. de MesWesselius; T. E. ter Wee—van Prattenburg; D. J. Ro bijn—van Rooden. BEVALLEN van een dochter: 17 Febr., G. H. TrommelenKorbeeck; 18 Febr., A. Brendelvan Zeijl; A. H. Tempelmande Wit; A. M. de Heer—Louwerens. OVERLEDEN: 16 Febr., J. G. Taleboom Smeets, 72 j., Berckheijdestraat; J. B. 'Meijer. 75 j., Ripperdapark; H. Wielinga, 75 j„ Mentawistraat; C. J. Engel—Leeflang, 67 j.. Orionweg; 17 Febr., G. Snel, 77 j., Frans Halsstraat; J. W. Schelling, 73 j., Marsstraat; T. van Wageningen—Meijer, 84 j., Schoter- weg; H. van Brussel, 24 j., Hazepaterslaan. roep gedaan om in Sicilië Vrijdag 24 uur lang te slaken bij wijze van protest. In Milaan bereiden de door de commu nisten geleide vakvereniging een grootse begrafenis voor van het partijlid Ernesto Leoni, die Dinsdag aan een hartaanval overleed na een gevecht met de politie. De communisten doen alles wat zij kunnen om van Leoni een martelaar te maken en heb ben een beroep gedaan op alle arbeiders in Milaan om de begrafenis op Vrijdagmiddag bij te wonen. Een aangekondigde staking onder indus trie-arbeiders in Venetië is Donderdag op niets uitgelopen en alleen de grote fabrie ken in het Marghera-gebied hadden onder de staking te lijden. In de kleinere fabrie ken bleven vrijwel geen arbeiders weg. Zondagmiddag 21 Februari geeft Anneke Elro met haar Rotterdams Kindertoneel in het Concertgebouw te Haarlem een voor stelling van haar nieuwste kinderstuk: een toneelbewerking van twee van Marten Toonders in deze courant verschenen „jeugdstrips" over Panda. Anneke Elro, die reeds meer dan tien jaar met haar ensemble voorstellingen voor de jeugd geeft, is een charmante jonge vrouw, die vooral het laatste jaar veel van zich heeft doen spreken. Op Koningin nedag 1953 werd zij in Den Haag als Ne derlands Sprookjesprinses feestelijk inge haald en maakte zij aan het hoofd van een groots bloemencorso een rijtoer door de stad, waarbij zij door tienduizenden werd toegejuicht. Zij had voorts de artistieke leiding van de bekende Sprookjestuin te Wassenaar. Met haar gezelschap speelt zij meestal de oude, klassieke sprookjes. In „De avonturen van Panda" speelt zij de titelrol. Zij voerde ook de regie. Marten Toonder, de geestelijke vader van Panda, die de grote naam welke hij zich in het verleden met Tom Poes ver wierf, met zijn nieuwe verhalen bevestig de, stond gaarne de rechten voor vertoning aan Anneke Elro af en verstrekte haar grote gekleurde platen van de figuren uit zijn verhaal, opdat bij het ontwerpen van de costuums een zo groot mogelijke gelijke nis tussen de figuren op het toneel en die in het getekende verhaal zou ontstaan. In de voorstelling zal de Haarlemse jeugd de bekende personages uit de verha len van Marten Toonder, als Panda. Her tog Bruno. Graaf Izegrim, Joris Goedbloed, de Gemaskerde en anderen in hun span nende avonturen kunnen volgen. Houtbewerker voor politierechter Vrijdagmorgen stand de 34-i?<r><?e hout- bewerker J. A. van V. voor de Haarlemse politierechter terecht. Van V. werd er van verdacht op de avord van 24 December in de stroafdeling van de deurenfabriek van N.V. Bruvnzeel te Zaandam gerookt te hebben ondanks een aldaar ingevoerd rookverbod. Korte tijd nadat de verdachte in de afdeling zijn sigaret ligd uitgemaakt ontstond er een brand, die zich uitbreidde. De schade werd na de brand vastgesteld op dertigduizend gulden. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, achtte het tenlaste gelegde, brand door schuld bewezen en eiste een gevangenis straf voor de tijd van één week. De verdediger, mr. R. K. P. Kalbfleisch, die uitvoerig de moeilijke levensomstan digheden van ziin cliënt beschreef meende, dat het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd was. Volgens pleiter was het niet uitgesloten dat collega's van de verdachte de brand veroorzaakt hadden. De politierechter veroordeelde de ver dachte tot een geldboete van veertig gul den en een voorwaardelijke gevangenis straf van tien dagen met drie jaar proef tijd. (Verkort weergegeven) Visstroperij. Doordat de sloten en vaarten met üs bedekt zijn is 'r. gevaarlijke tijd voor de visstand aangebroken. De vis sen zoeken naar een open plek om zuur stof tot zich te kunnen nemen. Van deze gelegenheid hebben visstropers gebruik gemaakt vissen uit het water te halen. Volrens eeri mededeling van de Haarlem se Hengelaarsbond is deze wijze van han delen een minderwaardige manier om aan vis te komen. De Heem steedse politie heeft reeds ingegrepen bij de Crayenestervaart, de Bronsteevaart en de Van Merlenvaart. Aangezien het bestuur van de Haarlemse Hengelaarsbond vermoedt, dat in de om geving van Haarlem gestroopt wordt, ver zoekt het de medewerking van het publiek in te roepen. Wanneer men niet persoon lijk kan optreden wordt in overweging ge geven de politie te waarschuwen. Ook tegen het vangen van vogels op het ijs dient te worden opgetreden. i-3 Nederl/47 \.K.U Jnilever Philips Gloeil. <.on. Petroleum Vdarn Rubber Holl Amer. Lijn M. Scheepv Unie H.V.A Deli Mij. Amsterd. Bank Med. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 9814 187% 237% 227 372% 143 152% 139% 134 123% 186% 174% 174% 178% 31% 54% 48% 86% 21% 40 Openings koersen 97% 188% 239 230% 376 145 152% 140 135% 123% 186% 174% 176 178% 32 55% 49 87 21% 40% Het „Tell-Jodler-Chor" uit Bern. is op tournée door ons land, onder auspiciën van de Nederlandse Christelijke Reisvereniging en trad Donderdag in een goed bezette Haarlemse Concertzaal op. Het publiek, Hat uiteraard in deze Zwitserse volkskunst associaties vond met reisherinneringen uit het Alpenland of dat „op vleugelen des verlangens" van een reis naar het klassieke touristenoord dromend bij deze klanken ook reeds de bergen en de dalen, de beren- put van Bern en het Vierwoudstedenmeer waarschijnlijk in verbeelding zag opdoe men, amuseerde zich klaarblijkelijk bij deze primitieve en in wezen vrij naïeve demonstraties. Het idéé, dat ieder Zwitser jodelt, kon doen verwachten dat men een mannenkoor te horen zou krijgen, waarvan ieder der zes tien zangers dat specifieke kunstje van overslaan uit borststem naar hoge en sterk ontwikkelde kopstem zou demonstreren maar het werd al gauw als een vergissing ingezien. Het „Tell-Jodler-Chor" jodelt zelf helemaal niet: het is een doodgewoon liedertafelkoortje, zoiets als een dubbel- mannenkwartet naar verjaarde begrippen, dan niet eens van bijzonder stemgehalte. Het répertoire bestaat uit simpele koorlie deren met een bromstemmenrefrein, waar bij een drietal jodl-solisten: Frau Vreni Kneubühl, Ernst Gasser en Werner Tan ner, als vaklui in de kunst, hun gebroken accoorden uitgalmen. En deze specialisten hebben er buitengewoon slag van. De vrouwelijke virtuoze zong bovendien met sterk dragende stem liedjes met jodel- refrein, zichzelf begeleidend op de trek- harmonica. De zangprestaties werden afgewisseld door het traditionele Zwitserse vendel- zwaaien, verricht door een vaardige vaan drig. Bovendien kreeg men een ultra-ge woon herberg-dansmuziektrio te horen: twee accordeons en een klarinet. Het sa menspel klonk nogal vals. Maar dat hoort misschien zo. Een opmerkelijk succes ver wierf het Berner Koor met de vertolking van een Nederlands liedje, waar het pu bliek spontaan aan meedeed. Een afgevaardigde van het hoofdbestuur van de Nederlandse Christelijke Reisver eniging legde in een korte toespraak ver band tussen jodelen en juichen en berg sport, om zo te komen tot een opwekking om het ledental der reislustigen te vergro ten. Niettemin kon hij meedelen dat de vereniging zich na de bevrijding prachtig hersteld heeft en nu reeds 12430 leden telt. Met gemeenschappelijk gezang werd de avond geopend en besloten. JOS. DE KLERK. (Van onze correspondent in Washington Het laat zich aanzien, dat minister Staf, als hij einde Februari in Nederland terue- keert, nog geen officiële toezegging zal hebben dat de toegezegde Amerikaanse wa pens voor dc vierde en vijfde Nederlandse, divisie op tijd geleverd zullen worden. Wel v>oont Op, min'ster binnen een week tot een defin<tievé Afspraak te komen inzake de stationnering van Amerikaanse luchtstrijd krachten in Nederland. Het zal vélen wellicht verbazen, dat nog altijd niet geheel vast staat dat er inder daad Amerikaanse luchtstrijdkrachten naar Nederland zullen komen. Maar mi nister Staf beweerde in een onderhoud, dat de journalisten hem bij zijn vertrek naar Amerika verkeerd hebben begrepen. In Washington heeft het verslag dat in de New York Times van 's ministers woor den is verschenen, dan ook enige bevreem ding gewekt. De minister wenste de zaak thans scherp te formuleren: een afspraak is er nog niét, maar over een week hoopt hij haar bereikt te hebben. Overigens was het volgens de minister nooit zijn bedoeling geweest bepaalde toe zeggingen van de Amerikanen los te krij gen. Hij karakteriseerde deze reis als een good-will bezoek, waarbij hij gelegenheid had om zich op de hoogte te stellen van de Amerikaanse plannen. Reeds na contact met Wilson, de Ameri kaanse defensie-minister, te Parijs, had minister Staf het verantwoord geacht door te gaan met de opbouw van de vierde en de vijfde divisie en ook thans acht onze minister iedere aarzeling van Nederlandse zijde uit den boze. Amerika, zeide hij, beeft vijf Neder landse divisies in NA.V.O.-verband ge- aceoteerd, en ook al zijn er nog geen for mele afspraken omtrent tijdige aflevering van Amerikaanse wapens, toch achtte hij het verantwoord in het eenmaal aanvaarde tempo voort te gaan. Nederland zóu naar evenredigheid gelijk opdelen met de andere bondgenoten. Op de vraag of de minister ook bespre kingen had gevoerd over de plaatsing van Amerikaanse geleide projectielen in Nederland, deelde hij mede dat de Ameri kanen, zoals bekend is, zulke projectielen nog dit jaar aan Europa zullen leveren. Hij liet er zich evenwel niet over uit of Nederland daarin ook een aandeel zal hebben. Over het algemeen was de minister op timistisch na zijn besprekingen te Wash ington. Ook voor de specifiek Nederlandse pro blemen, bijvoorbeeld van de territoriale troepen heeft hij veel begrip gevonden. Voor het Amsterdams gerechtshof heeft vanochtend in hoger beroep terecht ge staan de 41-jarige arbeider B. C. K. uit Den Helder, die in December uit de tuin van een dokter zes proefkonijnen had ge stolen, die met een kankerserum waren in gespoten. Toen de dokter de diefstal ont dekte liet hij door pers en radio het pu bliek waarschuwen de gestolen konijnen niet voor consumptie te gebruiken. Intus sen had de dief, die al menige veroordeling op zijn strafblad heeft staan, al enkele ko nijntjes verkocht. De waarschuwingen deden hun werk goed en de kopers waar schuwden de politie. De dief was toen spoedig gegrepen. De Alkmaarse rechtbank had hem zes maanden opgelegd. De procureur-generaal bij het hof requi- reerde thans tien maanden waarvan vier maanden voorwaardelijk. Op 5 Maart zal het gerechtshof uitspraak doen. Welke bezwaren men ook mag koesteren tegen het toneelspel „De Erfgename", Woensdag- en Donderdagavond cloor de Haarlemse Toneel Club in de Stadsschouw burg opgevoerd, het is een dankbaar object voor de spelers. Ik kan mij tenminste wel voorstellen dat men zich er met plezier op werpt. Geen stuk van inhoudloze type ringen, geen stuk ook zonder sfeer. Karak terrollen ditmaal, welke zich goed laten uitspelen, een tikje aangezet hier, een tikje afgezwakt daar: in ieder geval voldoende stof voor talloze repetities, die met hard werken gevuld moeten worden. Het resul taat was er kennelijk naar. Een voorstel ling welke uitmuntte door de grote zorg er aan besteed, een voorstelling met zeer toegewijd toneelspel, waarop niets kan worden afgedongen. Nochtans toch een voorstelling, die geen volkomen bevredi ging boekte. De redenen daarvan zijn makkelijk te achterhalen. Ruth en Augustus- Goetz, die de dramati sering ondernamen van Henry James' no velle „Washington Square" waaruit „De Erfgename" ontstond, maakten zich schul dig aan twee lakenswaardige euvelen: ze hielden het tempo niet strak genoeg en ze bedrogen ons met een der voornaamste fi guren.. Het gegeven van het stuk is al aardig drakerig. Een dokter uit de tachtiger jaren wil in zijn dochter de volmaaktheid van haar in het kraambed gestorven moe der zien herleven. Het meisje wordt onder die druk alleen maar hulpeloos en ver legen. Er me'dt zich een „vrijer" aan, die het uiteindelijk meer op haar geld dan op haar overigens allerbeminnelijkst persoon tje heeft begreoen en het naar liefde snak kende kind blijft verbitterd achter in een wereld, die haar minacht. Een dusdanig gegeven houdt heel veel gevaren in. Men behoeft het niet a priori als een onmoge lijkheid te verwerpen. Er zullen zich in een tijdperk dat nog zo hing aan stand en ouderlijke willekeur situaties als deze heb ben voorgedaan, die ook on het toneel zeer goed ziin te realiseren, zelfs al kiiken wij er een beetje vreemd teeen aan.. Men moet ze spelen met wijs beleid: nu eens de ge moedsbewegingen temperend, dan weer ze in alle hevigheid opvoerend om er de toe schouwer mee te overdonderen, zodat hij in het moment dat ze bestaan gelooft. Daarvoor wordt echter de spanning ver eist van het tempo. Als de geschiedenis zich traag ontrolt krijgen we gelegenheid er onze nuchtere reacties tegenover te zetten en worden we er niet door meegesleept. Meeslepen dat moet zo'n stuk. De be werkers hebben dat element verwaarloosd. Ze vertekenden voorts de figuur van de op het geld van het meisje beluste jonge man door hem in het eerste bedrijf een aanschijn te geven dat in het tweede hele maal vals bleek. Zijn ware bedoelingen moesten van meet af aan herkenbaar zijn. Ze waren het niet. Daarmee ging een tra gisch aspect verloren dat veel van wat er gebeurde en werd gezegd in 1 een beteke nis had kunnen verlenen die ver uitging boven de oppervlakkigheid waarmee de Delft ruim een uur zonder stroom Hertenmorgen om tien uur is in do eloc- tirische centrale te Delft de 34-jarige mon teur L. van der E. m aanraking gekomen met een h rossmanningsleiding. Hij liep zeer ernstige brandwonden op en is later in een ziekenhuis overleden. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Ten gevolge van het ongeluk ontstond een hevige kortsluting, waardoor Delft ruim een uur lang van electrische stroom verstoken was. De meeste bedrijven lagen stil. Treinen en trams ondervonden echter geen stagnatie. De door en onder leiding van dr. W. G. L. Wieringa, wiskundeleraar aan het Lo- rentzlyceum in Haarlem, vervaardigde diorama's, welke een aantal merkwaardige gebeurtenissen uit de wereldgeschiedenis in beeld brengen, zijn samengebracht in een expositie, welke in de herenkamer van de Doopsgezinde Singelkerk te Amsterdam van 1 tot 13 Maart wordt gehouden. De expositie is bedoeld als aardige en leer zame illustratie bij het geschiedenisonder wijs aan Mulo- en M.O.-leerlingen en wordt Zaterdagmiddag 27 Februari gopend door mevrouw mr. A. W. Ch. d'Ailly-Fritz. affaire zich nu ontwikkelde. Ernstige ge breken, die ik hier wel zeker moet ver melden. Nu kan de regie zulke dingen, zij het ten dele, opvangen. Ik heb bewondering voor Wim Paauw's fijnzinnige indicaties, die in de spelprestaties, het décor, sfeer en entourage prachtig tot uiting kwamen. Ik meen evenwel, dat hij mr. Drost als de op het oog zo sympathieke jongeman op vrijersvoeten meer berekenendheid had moeten meegeven. Wellicht wilde hij de figuur als met zichzelf in strijd niet be paald die ene kant optrekken, maar de overgang was nu wel erg plotseling. Hij had wat mij betreft ook het gekwelde meisje Catherine van mevrouw M. G. v. d. Broek Flemming in haar schuchterheid wat beperkingen kunnen opleggen. Ze speelde deze figuur evenwel prachtig van toon en zuiver van expressie, wel de mooiste rol van de avond. De dokter van de heer L. Straus ging vrijwat de weg op naar de marqué. Ik had hem graag hartstochtelijker gezien, minder beheerst in zijn halsstarrig verzet tegen de werkelijkheid van het leven dat hij in zijn verblinding meende te kunnen beheersen. De heer Drost noemde ik al om zijn sym pathieke verschijning, die te echt was om in dit geval waar te zijn, maar zijn talent wel bevestigde. Heel knap speelde ook me vrouw M. L. H. Wiemeyer des dokters zuster. Natuurlijk en aangepast aan elke situatie. De overige rollen vielen niet zo op, dat zij een nadere omschrijving nodig hebben. P. W. FRANSE Alamak, 17 v. Chittagong n. Calcutta. Amstelveen, pass. 17 Kp. Guardafui n. Suez. Albireo, 18 te Rio Grande verwacht. Alcyone, 17 v. Rotterdam n. Hamburg. Alioth, 17 te Rotterdam. Alpherat, 17 v. Montevideo n. Santos. Alwaki, 18 te Montevideo. Amsteldijk, 17 te Rotterdam. Alderamin, 18 v. Bombay n. Colombo. Almkerk, 18 v. Duinkerken te Antwerpen. Arendskerk, 18 v. Hamburg n. Bremen. Ariadne, 17 v. Hamburg n. Bremen. Aalsdijk, 17 te Bremen. Agatha, 17 te Telokanson. Aldhiba, 17 te Bremen. A ms te lp a Pk, 17 450 m N. ten W. Flores. Antonia, 16 v. Haiphong n. Pladju. Armilla, pass. 17 Kp. Varella n. Haiphong. Alhena, 18 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Aletta, 19 te Singapore. Ampenan, pass. 18 Gibraltar n. Genua. Amstelvaart, 18 v. Honolulu n. Kingston. Argos, 18 te Barcelona Alkaid, pass. 18 Fernando Noronha n. Las Palmas Algenib, pass. 18 Fernando Noronha n. Recife. Alnati, 18 220 m. O.t.N. St. Vincent. Albireo. 18 v. Paranagua te Rio Grande do Sul Alphard, 18 te Puero Alegre. Arundo, 21 v. Fremantle te Aden verwacht. Almkerk. 19 v. Antwerpen n. Rotterdam. Aagtekerk, 18 v. Keelung n. Kobe. Amerskerk. 18 v. Adelaide n. Fremantle. Appingedijk, 18 te New York. Arkeldijk, 17 v. New Orleans n. Havana. Aalsdijk, 18 v. Bremen n. Rotterdam. Almdijk, 18 v. Bremen te Hamburg. Boskoop, 17 430 m. NO. Barbados. Breda, 18 te Buenaventura. Blijdendijk, 18 te Rotterdam. Bali, 17 v. Marseille n. Rotterdam. Bennekom, 17 v. Buenaventura n. Cristobal. Bantam, 18 v. Djeddah n. Suez. Bintang. 18 v. Amsterdam n. Hamburg. Baarn, 19 te Rotterdam. Banka, 13 v. Suez n. Djeddah. Boissevain, 16 v. Buenos Aires n. Yokohama. Borneo, 16 te New York. Caltex Nederland, 17 Ouessant gepaSs n. Sidon. Caltex Pernis, pass. 17 Lissabon n. Sidon. Coryda, 17 v. Curasao n. Bombay. Caltex Delft, 17 v. Sic'on n. Rotterdam. Castor, 17 v. Amsterdam n. Bremen. Celebes, 17 v. Rotterdam te Hamburg. Caltex Leiden, 17 90 m. ZW. Cyprus. Caltex Padang, 17 Shadwan eil. gepass. Caltex Utrecht, 17 50 m. O.NO. Pantellaria. Ceronla, 17 280 m. N.NW. Sharksbaai. Cistula, 17 290 m. Z.ZO. Chrismas eil. Callisto, 20 te New Orleans verwacht. Caltex The Hague, 18 v. Rotterdam n. Sidon. Chama, 21 Curasao verwacht. Clavella, 20 te Piraeus verwacht. Duivendijk, 17 v. Balboa n. Los Angeles. Delfshaven. 14 v. Buenos Aires te Montevideo. Duivendrecht, 17 300 m. O. ten Z. Nantucket. Delfland, 20 v. Buenos Aires te A'dam verw. Dalerdijk, 18 te Corpus Christi. Diemerdijk, 18 v. Curasao n. Carbhagena. Dongedijk, 18 te Londen. Drente, 18 v Colombo n. Djibouti. Ena 17 v. Tarakan n. Soerabaja. Esso Den Haag, 17 60 m. NO. Bougie. Eos. 18 te Patras. Eemleod, 18 v. Amsterdam n. Hamburg. F.emdijk, 18 te Antwerpen. Farmsum, 17 v. Graysharbour n. San Francisco. Felipes, pass. 17 Straat Soenda n. Pladju. Friesland (SSM), 18 v. Sunderland te Amsterdam Garoet 17 Ie Belawan. Gaasterkerk, 17 v. Suez n. Aden. Groote Kerk. 17 v. Kaapstad n. Las Palmas. Ganymedes, 16 v. Houston n. New Orleans. Groote Beer, 17 v. New York n. Southampton. Gooiland. 18 v. Recife n. Bahia. Graveland 19 te Pto Alegre. Gadilla, 26 te Yokohama verwacht. Gouwe. 18 Rotterdam verwacht. Hera, 17 v. Paramaribo n. Georgetown. Haulerwijk, 17 te Rotterdam. Hecuba, 17 te La Guaira. Heemskerk, pass. 17 ten Z. Kreta n.Genua. Tachtig jaar geleden werd in Nederland het eerste regiment verbindingstroepen opgêricht. Om deze dag te herdenken werd in Utrecht voor het stadhuis een défilé gehouden. Een overzicht van dit défilé. Hilversum, 18 v. Mena el Aftmadl te Duinkerken Helder, 17 te San Juan. Hydra 18 te Roterdam. Haarlem, 17 op de Weser n. Bremen. Heel sum, 16 v. Hamburg te Houston. Hathor, pass. 18 Ouessant n. Antwerpen. Helena, pass. 19 Vlissingen n. Hamburg. Hestia 18 v. Rotterdam, te Amsterdam. Ittersum, 17 v. Montevideo n. Villa Constltu- clon. Indiapoera, pass. 17 Daedalus n. Belawan. Ilos, pass. 17 Finisterre n. Amsterdam. Ivoorkust, pass. 18 Finisterre n. Antwerpen. Jupiter, 17 v. Venetië te Amsterdam. Jagersfontein, 18 v. Las Palmas n. Kaapstad. Java, pas. 18 Gibraltar n. Halifax. Joh. v. Oldenbarnevelt, 18 1140 m. NW. Fremantle Kertosono, 16 v. Los Angeles n. San Francisco, Kota Inten pas. 18 Gibraltar n. Alexandrië. Kieldrecht, 19 v. Port Said n. Alexandrië. Lar.gkoeas, 19 Singapore verwacht. Loppersum, 17 v. Freetown n. Monrovia. Loenerkerk, 18 te Rotterdam. Laienberg, 18 v- Freetown n. Amsterdam. Limburg, 14 te Portland (Oreg). Luna, 18 te Rotterdam. Laagkerk, 18 v. Marseille n. Genua. Lutterkerk, 17 v. Bombay n. Aden. Lekhaven, 17 200 m. N.NO. St. Paulsrock. Liseta, 18 te Tj. Priok. Lucita, 17 te Huysham. Lombok, 19 te Lorenzo Marquez. Linge, vertr. 19 v. R'dam n. Hamburg. Lawak 16 v. San Francisco n. Manilla. Leopoldskerk, 18 te Rotterdam. Laurenskerk, 19 v. Suez n. Chittagong. Lekkerkerk, 18 v. Marseille n. Le Havre. Mataram, 17 v. Suez n. Aden. Meerkerk, 18 te Port Said. Myonia, 17 v. Portland n. Balikpapan. Maasdam, 17 80 m. ZO. Jacmel. Mecuba, 15 te Yokohama Malvina. 15 v. Singapore n. Yokohama. Mariekerk, 18 v. Rotterdam n. Hamburg Markelo, 17 v. Goole te Wear. Marpessa, 18 te Singapore. Mirza, 17 450 m. N. ten O. Noordp. Borneo. Molenkerk, 17 1200 m. NW. Walvisbaai. Murena, 17 v. Liverpool n. Thameshaven. Meliskerk, 18 v. Genua n. Port Said. Muiderkerk, 19 te Kohsdchang. Maasdam, 19 te Havana. Malea, 18 te Rotterdam. Merwede, pas. 18 San Miguel n. Houston. Marisa, 26 v. Stanlow te Singapore verw. Mitra, 19 v. Thameshaven te R'dam verw. Maas. pass. 18 Ouessant n. Antwerpen. Nigerstroom, 17 v. Lagos n. Duala. Nestor, 17 330 m. NO. Fiores. Nieuw Amsterdam, 18 te Carthagena. Ncordam, 18 610 m. O.NO. Kp. Race. Ootmarsum, 18 v. Hamburg n. Rotterdam. Orion, pass. 17 Matapan n. Piraeus. Oranje, 18 v. Colombo n. Suez. Oranjestad. 18 v. Amsterdam n. West Indië Ovula, 18 te Curagao verw. Prins Maurits, 16 140 m. Z.ZW. Ouessant. Poelau Laut, 18 te Bahrein. Prins Philips Willem, pass. 17 Las Palmas naar Nantes. Prins Willem III, 17 v. Dakar n. Bordeaux. Pygmalion, 16 v. Kingston n. Mobile. Prins Alexander, 17 275 m. W. Scilly's. Prins Willem IV, 17 v. Tyssedal n. Bergen. Prins Willem v. Oranje, 19 v. rede Vlissingen n. Canada. Prins Alexander, 19 te Le Havre. Prins Fred. Willem. 19 te Rotterdam. Prins Joh. W. Friso, 19 te Haifa. Polydorus, 19 v. Port Said n. Rotterdam. Raki, pass. 17 Perim n. Belawan. Rcepat, 17 v. Port Soedan n. Port Said. Rempang, 16 te Singapore. Rotula, 18 v. Lagos n. Curagao. Rafaeia, 17 100 m. W.NW. Anamba eil. Riouw, 19 te Halifax. Rotti, 18 v. Belawan n. Soerabaja. Rijnland, pass. 18 Madeira n. St. Vincent. Rijnkerk, 19 v. Penang te Port Swettenham. Sarangan, 18 te Tj. Priok. Singkep, 18 te Penang. Stad Amsterdam, 17 v. Narvik n. Middlesboro. Straat Malakka, 17 v Adelaide n. Soerabaja. Slbajak, 17 150 m. O. Guardafui n. Colombo. Slamat, 17 v. Bahrein n. Karachi. Sliedrecht, pass. 17 Perim n. Suez. Straat Ball, 20 Durban verwacht. Stad Alkmaar, 17 te Glasgouw. Stad Maassluis. 19 te Kirkenaess verw. Sabang, 17 v. Soerabaja n. Berau. Samarinda, 17 420 m. W. ten Z. Sabang. Saroena, 17 v. Pladju n. Tj. Priok. Sibigo. 17 v. Tj. Priok n. Fremantle. Sigli, 17 v. Tj. Priok n. Palembang. Sirrah, 17 160 m. O.ZO. Ras al Hadd. Samarinda, pass. 18 Sabang n. Belawan. Schie, 18 v. Malta n. Alexandrië. Sibajak, 18 530 m. O. ten Z. Guardafui. Sommelsdijk, 18 te Galveston. Sarpedon, 18 te La Guaira. Stad Maastricht pas. 18 Finisterre n. R'dam. Stad Breda, 20 v. Safi te Amsterdam verwacht Straat Banka, 16 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Tjipanas, 17 v. Mozambique n. Tamatave. Tegelberg. 18 v. Kobe te Okinawa. Thalatta, 17 v. Port Said te Suez. Themfsto, 17 920 m. O. Kp. Race. Tjiwangi, 17 110 m. O.NO. Tj. Priok. Tomini, 17 420 m. O. ten Z. Guardafui Triton. 16 v. Fort Liberte n. Plymouth. Tero, 18 dwars Madeira n. Rotterdam. Tablan 18 v. San Francisco n. Portland. Tamo, 19 te Antwerpen. Tiba, 18 v. Necochea n. Rotterdam. Titus, 19 te Rotterdam. Tjitjalengka 18 v. Durban n. Mauritius. Taria, 22 te Singapore verwacht. Tawald, pass. 19 Vlissingen n. Amsterdam. Tomini, pass. 18 Guardafui n. Port Said. Trajanus 18 v. Rotterdam te Amsterdam. Van Riebeeck, 17 v. Soerabaja n. Makassar. Van Spilbergen, 17 115 m. NW. Pointe Noire. Waal, 17 v. Istanboel n. Haifa. Wonosari, 17 te Londen. Weitevreden, 16 v. Belawan n. Singapore. Waikelo, 18 te Belawan. Wieldrecht. 17 130 m. w. Cyprus n. Napels. Wonogiri, 17 v. Tj. Priok n. Sungeigerong. Waterman, 18 te Las Palmas. Willem Ruys, 18 In Suezkanaal n. Aden. Waterland, pas. 18 Fernando Noronba n. Las Palmas. Willemstad, 18 v. Curagao n. La Guaira. Westerdam, 22 v. New York te Rotterdam verw. Zeeland (SSM). 17 te Hamburg. Zeeland KRL)18 te Assab. Zuiderkruis, 17 1110 m. W.ZW. Lands End. Zaan, 18 te Amsterdam. KLEINE VAART Arnoudspolder, 17 te Lissabon. Albergen, 17 v. Bayonne n. Requejada. Anna b, 18 v. Waterford te Swansea verwacht. Algarve, 18 v. Antwerpen n. Garston. Annie, pass. 18 Vlissingen n. Gent. Arienoldus G, 17 v. Glasgow n. Swansea. Betty Anne S, vertr. 18 v. Lelxoes n. Guernsey. Boieas. 17 v. Bari n. Catania. Barracuda, 18 v. Newross te Par verw. Bernina, 17 v. Gothenburg n. Malmö. Bill S, 18 v. Avonmouth n. Swansea. Beekbergen, 18 v. Requejada te Gent. Bornrif, 17 v. Goole n. Vlissingen. Catharina, 17 v. Stralsund n. Hogesund. Casablanca, 17 v. Nantes te Bordeaux. Corrie b, 18 v. Londen te Rotterdam. Doklaan, 17 v. Genua n. Corsica. Domburgh, 18 bij Finisterre n. Bordeaux. Daviena Goekoop, 17 v. Roscoff n. Portsmouth. Da Capo, 17 v. Irvine n. Stranrear. Dollard, 18 te Amsterdam. Duiveland, 17 op de Tyne. Diligentia. 18 v. Jersey te Isle of Grain. Driebergen, vertr. 18 v. Fowey n. Genua. Ferocla, 17 v. St. Nazaire n. Port Talbot. Fiducia, 18 v. Maassluis te Boston verw. Frans, 17 v. Londen te Gent. Follonica, 17 v. Aberdeen n. Leith. Friblo, 17 v. Londen n. West Hartlepool. Frejo, 18 v. Methil te Hamburg. Elsenburgh, 17 v. Duinkerken te Londen. Gerrie S, 19 v. Wlsmar te Temeuzen verw. Gaasterland, 18 v. Rotterdam te Harlingen. Henrica b, 17 v. Cork n. Dublin. Hast III, 18 v. Rotterdam te Amsterdam. Hartel, 17 v. Drogheda te Port Talbot. Hondsrug, 18 v. Newross n. Swansea. Jorina vertr. 18 v. Londen n. Dublin. Joost, 17 te Sete. Jutland, 17 te Windau. Kenitra 17 v. Rouaan te Casablanca. Koningshaven, 18 v. Esbjerg te Gothenburg verw. Leny, 17 v. Marans n. Glasgow. Larix, 17 v. Sfax n. Berwick. Lies, 17 v. Londen n. La Rochelle. Marjan, 18 v. Esbjerg te Rotterdam verw. Markab. 17 v. Londen n. Leith. Markab N, pass. 18 Brunsbiittel n- Ventspils. Merwehaven, 17 v. Duinkerken te Rouaan. Mirzam, 17 v. Port Lyautey n. Casablanca. Muphrid, 18 v. Delfzijl n. Rotterdam. Matthew, 18 v. Plymouth te Southampton verw. Monica, 18 v. Rochester te Billingham verw. Neeltje b, 17 v. St. Malo n. San Brleuc. Nassauhaven, 19 v. R'dam te Kopenhagen verw. Noord, 17 dwars Kattegat n. Krossanes. Noorderlicht, 18 v. Rouen te Newcastle verw. Pavo, 17 v. West Hartlepool n. Middlesbrough. Perlegaux, 17 v. Casablanca te Nantes. Phecda, 16 v. Caronte te Casablanca. Ponto, 17 te Grangemouth. Saba, 17 v. Hamburg n. Londen. Sirius, 17 te Vlaardlngen. Soemba, vertr. 18 v. Fecamp n. Barry. Theano, 17 v. Belfast te Droghede. Tom v. d. Heide, 17 v. Casablanca te Rouaao. Taormlna, 17 v. Belfast n. Milfordhaven. Ton S, 18 v. Korsoer n. Antwerpen. Toos,' 17 v. Nykoping n. Antwerpen. Urmajo, 17 v. Whitestable n. Boom. Vlier, 17 v. Oporto n. Rotterdam. Vrouwepolder, 19 v. Oporto te Rotterdam verw. Viking, pass. 17 Vlissingen n. Great. Yarmouth. Walcheren, 17 v. Belfast te Greenock. Westerschelde, 17 rede Wexford ten anker. Westlaan, 18 v. Rotterdam n. Amsterdam. Westersihgel, 17 v. Nantes n. Manchester.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6