Nationaal Muziekfestival van „De Melodisten" Aantrekkelijk vacantieprogramma voor Haarlemse schoolkinderen Tekeningen, handwerk en foto's in Het Huis Van Looy ^Brieven aan de redactie Interscholaire expositie Leerlingen m iddag van „Toonkunst 6 Plannen van Haarlems Speeltuinverbond Speeltuin in Leidsebuurt dringende ncodzaak Krillg Haarlem KNZB vergaderde EDO-supporters vierden feest Jaarvergadering van Kennemer Turnkring BIJ een maaltijd buitenshuis hoort WIJN cu> Ouderavond Yoaligroep V.L.N. zond telegrammen Brand in Gasthuislaan Rotterdams Toneel Franse Impressies Klerenkast raakte in brand in Generaal Gronjéstraat Panda en Joris Goedbloed in levenden lijve Nog meer dispensatie van Dinsdagmiddagsluiting MAANDAG 22 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COUFIVNT Hoewel de meeste Haarlemse kinderen het op het ogenblik in hun vrije tijd nog veel te druk hebben met het maken van sneeuwpoppen en het schoonvegen van de straten, zodat zij nog lang niet denken aan de komende zomermaanden, is er toch een bepaalde groep Haarlemmers, die reeds dagen, en dikwijls hele avonden, bezig is met het plannen maken. Plannen, die allemaal neerkomen op een enkele vraag: hoe houdt men de kinderen in de zomer van de straat; hoe kunnen al die kleine Haariemnïèrtjes in de vacantietijd bezig gehouden worden, zodat de buren en vooral het verkeer er geen last van ondervindt. Avond aan avond zijn de leden van de besturen van de Haarlemse speeltuinen met deze vraag bezig en uiteraard komen daarbij talrijke kwesties naar voren, die eerst met het overkoepelende lichaam, het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen besproken moeten worden en het gevolg is dan ook dat het bestuur van dit verbond, onder voorzitterschap van de heer A. de Groot, af en toe met de handen in het haar komt te zitten omdat negenennegentig percent van de vraagstukken afsluit op slechts één ding: gebrek aan geld en daarom komt er steeds weer dat ene belangrijke punt naar voren: subsidie, subsidie, subsidie. Toch ziet alles er voor de vijftien bij het Verbond voor Speeltuinverenigingen aangesloten afdelingen niet zo bar donker uit. In vergelijking tot de jaren vlak na de oorlog althans. Er wordt weer gebouwd en dit jaar zijn er tuinen van Weltevreden. Flora, Nieuw Leven en Vriendschap Zij Ons Doel aan de beurt. Weltevreden in Noord krijgt een nieuw clubhuis en ook bij Flora in de Van Oosten de Bruynstraat gaat men binnenkort al aan de bouw van het definitieve clubhuis be ginnen. Tegenover deze positieve resultaten van het speeltuinwerk staan echter een aan tal negatieve die voor de bestuursleden van het Verbond kennelijk zwaarder we gen. Immers D.S.V. moet verdwijnen en bij de vereniging Klaren Hof is het zelfs zo, dat het ledental sterk achteruit loopt omdat men niet de beschikking heeft over een behoorlijke tuin in de Leidsebuurt. Sinds kort heeft men echter een nieuw plan uitgedacht, waardoor men hoopt bin nen niet al te lange tijd een bouwfonds te hebben samengesteld waaruit de gelden voor de bouw van de zo nodige clubhuizen geput kunnen worden. De verenigingen storten namelijk, met terugwerkende kracht van 1 Januari 1953 een bedrag van vijf cent per lid per week in een bouwfonds en de speeltuinen, die geld nodig hebben, kunnen dan tijdelijk uit déze ..pot" lenen. Op deze manier wil men trachten het gemeenschapsgevoel, het idee van „wij hebben samen iets bereikt" te stimuleren. Het onderhoud van de tuinen is voor een groot gedeelte voor rekening van de dienst Hout en Plantsoenen gekomen. In het voor- en najaar zijn alle tuinen opge knapt, waarbij vooral veel zorg is be steed aan de grasmat. Nu komt er echter weer een ander probleem aan de -orde, want de tuinen moeten regelmatig onder houden worden en wanneer er leken aan deze tuinen gaan ..dokteren", dan zal er naar alle waarschijnlijkheid over enkele jaren niet veel van de nu mooie gras matten over zijn. Het Verbond heeft dan ook een verzoek aan de gemeente gericht om er mee accoord te gaan, dat de ge meente-ambtenaren de leiding over het onderhoud van de tuinen in handen hou den. Vacantie spelen Maar ondanks al deze problemen over tuinen en clubhuizen, opzichters en sub sidies is men onlangs vol goede moed be gonnen aan een cursus voor de opleiding van leidsters en leiders voor het vacantie- werk. De tweede avond van deze uit elf delen bestaande cursus, zal gewijd zijn aan de wandelsport en zo komt er steeds een an der onderwerp ter sprake, zodat bij het begin van de vacantiespelen een grote groep bekwame leidsters en leiders gereed zal staan om de duizenden Haarlemse kin deren gedurende de vacantiedagen aange naam bezig te houden. Voorts zal er dit jaar een begin gemaakt worden met de beoefening van het volley- In hotel „De Leeuwerik" in Haarlem, werd Vrijdagavond door de Kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond een zeer druk bezochte buitengewone ver gadering gehouden, ter behandeling van de agenda voor de jaarlijkse algemene verga dering van de K. N. Z. B. De ingekomen stukken bevatten een schrij ven van de H. P. C., waarin onder meer kennis werd gegeven dat het in de bedoe ling ligt het jaarlijks waterpolotournooi om het kampioenschap van Haarlem (dames en heren) op 5 September te doen plaats vin den. In verband met de Europese kampioen schappen werd de HPC in overweging ge geven deze datum nog eens nader te bezien. Bij de behandeling van de agenda voor de bondsvergadering werden het financieel verslag en de begroting onder de loupe ge nomen. Hierbij werd met genoegen gecon stateerd dat de pessimisten ongelijk had den gekregen. Het tekoi-t bleek terugge bracht tot een klein bedrag. De bespreking van het punt reorganisatie KNZB vormde wel de hoofdschotel van de agenda. In een inleidend woord deelde de heer Lagerwey mede, dat een reorganisatie van de bond reeds lang een punt van over weging was bij het Bondsbestuur en dat in 1953 door het Bondsbestuur een commissie van onderzoek reorganisatie Zwembond was ingesteld. Deze commissie had een rap port samengesteld De vergadering kon zich in principe mee verenigen: le met de nieuwe verkiezing van het bondsbestuur; 2e de Sportcommis- sie te doen benoemen door het bondsbe stuur en derhalve ondergeschikt te maken aan het bondsbestuur: 3e dat de rechtspraak zoveel mogelijk onafhankelijk moet zijn ter bevordering van de „eenheid van recht". Wat het instellen van een bondsraad aan gaat waren de stemmingen verdeeld en zullen de besprekingen op de bondsverga dering worden afgewacht. Na aanneming van deze punten op de bondsvergadering zullen de reorganisatie plannen verder worden uitgewerkt. Het in voeren van een vaste speeldag voor de wed strijden van de zomercompetitie werd door de heer Armbrust toegelicht. Hieruit bleek dat het in de bedoeling ligt de wedstrijden zoveel mogelijk op de Donderdagavonden te concentreren, zodat de Zaterdagen en Zon dagen dan vrii k -m voor het houden van zwemwedstrijd? en waterpolotournooien. Tot afgevaardigden naar de Bondsverga dering werden benoemd: HVGB: A. C. Geerts en J. J. Hogeland Jr.; DWT: A. Senden en L. A. Roozekrans; Watervrienden: J. Stinne en Van Schraa: HPC/HZV: J. J. Wensing en A. M. Heerkens Thijssen: VZV/ZZZ J. G. Swier en W. Hamers; Haarlem/DWR: Th. Hölsken en J. Groosmuller. bal voor meisjes van twaalf tot veertien jaar. Verleden jaar heeft men met succes voor jongens het voetbal ingevoerd en men verwacht dat ook de sport voor de meisjes zich in een grote belangstelling zal gaan mogen verheugen. De vacantiespelen zullen dit jaar uiter aard weer in de tijd van de schoolvacan- ties gehouden worden (van 16 Juli tot 26 Augustus) en de commissie die zich met de voorbereiding van dit werk bezig houdt heeft reeds een uitgebreid programma samengesteld. Ook de familiedagen zullen weer ge houden worden, maar men heeft het plan opgevat om meer speeltuinen op deze da gen bij elkaar te voegen. Eigen iverk Op deze familiedagen zal natuurlijk weel de reeds bekende kermis gehouden wor den, waarbij echter geen gebruik gemaakt zal worden van gehuurde clowns, muzi kanten enzovoort. Dit jaar wil men na melijk de medewerkenden uit eigen om geving recruteren. Men wil trachten een operettegezelschap enkele voorstellingen te laten geven en voorts hebben zich reeds enkele amateur- toneelverenigingen aangemeld, die geheel belangeloos een geschikt kinderprogramma willen opvoeren. Tevens zullen er weer een poppenkast, sportwedstrijden, een zwem feest en een viswedstrijd zijn en wanneer men zo het uitgebreide programma bekijkt dan komt men tot de overtuiging, dat de jongens en meisjes zich in deze lange zomervacantie niet behoeven te vervelen. Het sluitingsfeest van deze vacantie spelen zal in tegenstelling tot verleden jaar niet in het Concertgebouw, maar op het T',DO-terrein gehouden worden, waarbij men het pragramma voor die dag dan in twee delen wil splitsen. Des morgens zijn de jongens en meisjes van zes tot tien jaar aan de beurt en des middags krijgen de ouderen (van tien tot vijftien jaar) weer een ander programma aangeboden. Ook hoopt men in dit komende seizoen wederom te kamperen met de kinderen en men heeft daarbij het oog laten vallen op de Bentveldse duinen. Aanvankelijk be stond het plan om hier een permanent va- cantie-verblijf in te richten, maar zonder de gemeentelijke subsidie behoort dit voor alsnog tot de onmogelijkheden. Tenslotte zullen er met de oudere jon gens en meisjes weer excursies gemaakt worden en men is van plan om thans ver deraf gelegen fabrieken te gaan bekijken. Veilig Men ziet dus dat er over het algemeen een aantrekkelijk programma voor het ko mend seizoen samengesteld is en wanneer straks, half April, de eerste „opa's" weer op hun tuinen verschijnen om het materi aal een goede beurt te geven, dan is het speeltuinseizoen begonnen en dan kunnen de duizenden kinderen in deze tuinen ge durende de vacantie een veilig onderkomen krijgen. Zij worden daarbij opgenomen in een jeugd-gemeensehap, waarover zij later nog met vreugde zullen spreken. En misschien zullen zij over tientallen jaren, wanneer zij zelf iets ouder geworden zijn, met trots aan hun nakomelingen een médaille laten zien, die zij vroeger bij het zwemmen of het hardlopen gewonnen heb ben. En wellicht behoeven de speeltuinen in die tijd niet meer zo afhankelijk te zijn van de gemeentelijke en rijkssubsidies. Want hoewel die tegenwoordig uiteraard een dringende noodzaak zijn, toch zullen de bestuurders van het Verbond van Speel tuinverenigingen diepzuchten van opluch ting. wanneer zij jaarlijks op een bepaald (hoog) vastgesteld bedrag kunnen rekenen. De supportersvereniging van de Haar lemse eerste klasser E.D.O. hield op Zater dagavond ter gelegenheid van het zesde jaarfeest, een geslaagde feestavond in ge bouw „Cultura". In zijn openingswoord, waarin hij alle aanwezigen hartelijk welkom heette, sprak de voorzitter van de supporters, zijn ge noegen uit over de gestadige groei van de supportersvereniging, die in de laalsie jaren tot een steun van het eerste elftal ge worden is. Hierna kregen de artisten de gelegenheid om hun kunnen te tonen. Voor al het charmante accordéonduo „The Bel la's uit Krommenie, oogstte veel bijval. Ook het jeugdige „Oké cabaret"-gezelschap met conférencier Johny James, Aaf.je Wa ning, Pim Geidorp en de pianist Thijs Span jaard, bracht de stemming er bij de rood zwarte aanhang in. Na afloop van het cabaretprogramma was er bal tot twee uur met muziek van „The Ballroom Artists". (Verkort weergegeven) Glad fietspad. Zaterdagmorgen zijn vele fietsers, die van Santpoort kwamen en zich via de Rijksstraatweg naar Haarlem begaven, door de gladheid van de weg ge slipt en wel op het gedeelte voor de Delft laan begint. Ik heb om verdere ongelukken te voorkomen zand gestrooid, maar mijn voorraad was onvoldoende. Kan de ge meente geen aandacht besteden aan dit. punt van Haarlem. BEWOONSTER UIT DE OMGE VING VAN DE DELFTLAAN Onder behoorlijke belangstelling van de aangesloten verenigingen hield de Kenne mer Turnkring Zaterdagavond in gebouw Dépendance in Haarlem de jaarlijkse al gemene vergadering. Na de opening door de voorzitter werd in een vlot tempo de agenda afgewerkt. De ingekomen stukken, waaronder de versla gen van de notulen- en van de kascontrole commissie, gaven geen aanleiding tot ver dere discussie. Ook de verslagen van de secretaris en de penningmeester werden goedgekeurd. Het werkprogramma 1954, opgesteld dooi de technische commissie van de kring, werd onveranderd goedgekeurd. Dit pro gramma vermeldt o.a. Bondsvaardigheids- proeven 1ste, 2de en 3de klas, een cursus rhythmische gymnastiek, deelneming aan de Haarlemse Sportweek, een Kringpit- voering in Zandvoorl, een gymnastiek- vierkamp voor adspiranten en athletiek- wedstrijden. Door aanneming van dit pro gramma verkreeg ook de begroting 1954 de goedkeuring van de vergadering. De verkiezingen leverden ook geen moei lijkheden op. De heren F. J. Rikkerink, penningmeester, C. Versteeg, 2de voorzit ter, A. W. Volmer, 2de secretaris, W. J. Kruithof en H. J. v. d. Hoek, leden van de technische commissie, werden bij acclama tie herbenoemd. De heer ir. E. de Boer trad in de technische commissie en werd belast met het secretariaat er van. Bij de Bondsvergadering van het K.N. G.V. (in October) zal de kring worden ver tegenwoordigd door de heren A. J. Fort- gens, voorzitter (ambtshalve); F. J. Rik kerink en A. W. Volmer, met als plaats vervangers de heren F. Bischot jr. en J. H. B. Brink. Bij de rondvraag werden nog enkele toelichtingen gegeven op de plannen van de Kringuitvoering in Zandvoort (4 Juli a.s.) ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van O.S.S. Des morgens zullen groeps- en individuele wedstrijden worden gehouden voor meisjes, jongens, dames en heren; 's middags een optocht, gevolgd door een uitvoering met enige massale nummers. Aan deze uitvoering zullen ook enige bui tenlandse groepen deelnemen en werd reeds een toezegging van enige Zweedse vereni gingen ontvangen. Voor de zevende keer organiseerde de Eerste Haarlemse Amusementsvereniging „De Melodisten" een nationaal festival in de gemeentelijke Concertzaal. Het bracht Zaterdagavond heel wat liefhebbers bij elkaar van het soort amusementsmuziek, dat door zijn internationaal karakter zou doen vergeten, dat de executanten, die loch in Holland wonen, Hollanders zijn. Men kon denken aan een muzikaal car naval, waarbij alle persoonlijkheid ver scholen gaat achter een masker, Een jury, bestaande uit mejuffrouw Rie Schouten (Haarlem) en de heren Jan de Vente (Hil versum) en Cor Abbenes (Amsterdam) had de taak achttien optredende ensem bles en solisten te beoordelen. Men be grijpt, dat het een langdurige geschiede nis werd. De prijzen bestonden uit wis selbekers voor elk der vier groepen (gro te orkesten, dans-orkesten, kleine ensem bles en solisten) en verder uit médailles als lagere onderscheidingen. Van de grote orkesten verwierf het „Zaans Amusementsorkest" zowel de eer ste prijs als de ereprijs (wisselbeker). De ze toekenning zal wel met instemming van het publiek gebeurd zijn. blijkens het rumoerige succes, dat de prestaties van de Zaankanters ontketenden. Zij werden zelfs bij wijze van instemming uitgeflo ten! De tweede prijs in deze sectie ging naar „Accordia" uit Haarlem, dat onder leiding van Herman Teunisse vrij be schaafd musiceerde met aardige nuance ring. Een paar kleine vergissingen deden het ensemble wellicht de hoogste onder scheiding verspelen. Derde werd het en semble „De Kruidnoten" uit Bloemen- daai: zes „Bloemendaalse kruidnoten" en één „Haarlemmer halletje" - een zangeres. Zij kwamen niet onaardig voor het pu bliek met een operetteprogramma. Vier dansorkesten bonden de strijd aan. Van deze verwierf het Amsterdams en semble „Joop Bla.nkert" de wisselbeker, blijkbaar eveneens met instemniing van het op kookpunt gebrachte publiek. Ook bet vrij omvangrijke door Bernard Kuhfuss gedirigeerde orkest „The Vel- no's" (wat in amusementsjargon zoveel wil zeggen als „de Velsenaren") werd een eerste prijs waardig gekeurd. Een Haar lems ensemble, dat eertijds „De Narren" heette, speelde onder leiding van Han Prinsen en verwierf met ere de tweede prijs, gevolgd door de tot dansorkest ge reduceerde „Kruidnoten" van Nol Groo- tegoed. Van de kleine ensembles wist het Mu- sette-trio Annie de Moor uit Purmerend de wisselbeker in de wacht te slepen of beter gezegd te behouden. „Te Greenhorn Cowboys" uit Haarlem, die hun prestaties nogal pittoresk inkleedden, werden door de jury ook een eerste prijs waardig be vonden. „De Wijans" (Haarlemse dwa zen) werden tweede geklasseerd. Te ver melden is dat dit zangduo bij uitzonde ring Hollandse teksten zong. Derde wer den „The Cromo's" uit Haarlem, eer, mondharmonicatrio, dat wij om zijn vaar dige muzikale clownerie wel een graad of twee hoger zouden hebben geplaatst. Het dames-accordeontrio „The Marilini's" uit Zandvoort kreeg de vierde prijs in deze sectie. In de groep solozang ging de eerste en ereprijs naar de sopraan mevrouw Van Wessel uit Hilversum. De sopraan Tonny Verschoor, uit Haarlem, kwam haar dicht achterop en verwierf eveneens een eerste prijs, laten we zeggen; welverdiend. De alt Kitty Bunschoten uit Hilversum, wier goedbedoelde klassieke programma in deze omgeving vreemd aandeed, werd tweede, evenals de Haarlemse bas Rob van den Berg, die een stem heeft, die waard is ontwikkeld te worden. De tenor M. Leeman uit Amsterdam mocht zich verheugen in een derde prijs en de Haar lemse zanger P. Eerhart, bezitter van een goede tenorstem, die hij echter nog niet beschaafd weet aan te wenden, kreeg een vierde prijs. De uitgeloofde publieksprijs kon wegens het late uur (het liep naar middernacht) niet meer bekend gemaakt worden. Naar wij vernamen werd hij toegewezen aan het Amusementsorkest uit Zaandam, dat onder leiding van Cor Sijthoff stond. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Weet U, dat een glas wijn zo gezond is? En bovendien zo gezellig, als U buitenshuis met relaties, vrienden of familie gaat eten? In vele restaurants kunt U nu een karafje witte of rode wijn bestellen. Vraag er de kellner naar, als U keus uit de spijskaart hebt gemaakt. Zo'n karafje wijn is niet kostbaar en wijn verhoogt het genot van Uw maaltijd. In het Hervormd Wijkgebouw aan de Mo- lenaerstraat heeft de Yoaligroep van het district Haarlem van de vereniging de Ne derlandse Padvinders deze groep bestaat eind Maart vijfentwintig jaar, een ouder avond gegeven. De bijeenkomst werd begon nen met de gebruikelijke ceremonie van vlag hijsen, wet lezen en horderoep en daar na sprak groepsleider hopman G. de Vos het welkomstwoord. Een aardige verkennersvoordracht werd gevolgd door een nummertje tuimelen van de jongsten der groep, de kussen acht en twaalf jaar oude welpen. Men stond versteld van de lenigheid van dit zestal knapen. Het raden van door de welpen uitgebeelde lied jes en door de verkenners uitgebeelde spreekwoorden was voor velen niet moei lijk. Om de vele prijzen, hiervoor beschik baar gesteld, moest dan ook worden geloot. Samen met de opbrengst van de Amerikaans verlote taart heeft deze avond een ruim batig saldo opgeleverd, dat iets beneden de honderd gulden zal blijven. Voor dit geld zal het zo broodnodige spelmateriaal voor de welpen kunnen worden gekocht en voor de verkenners kaarten, kompassen, pionier hout, touw en dan zal het geld wel op zijn, zodat de andere op het verlanglijstje. staanr de artikelen nog even zullen moeten wachten. Hopman Vos heeft nog bekend gemaakt, dat het .zilveren jubileum van de groep later in het jaar gevierd zal worden met een evenement waaraan een ieder zal kunnen deelnemen. Hij hoopte, dat men bij deze heugelijke herdenking ook over een behoor lijk troephuis (een zolderruimte of een pak huis) zou kunnen beschikken. In de komende week staan nog twee groepsuitvoeringen van de padvinders op het programma, beide te houden in het Her vormd Jeugdhuis te Heemstede. De Heem- steedse Trekkers geven er Woensdagavond een revue-uitvoering en de zeeverkenners- gi'oep „de Spaarnegeuzen" treden er Zater dagavond voor het voetlicht. Het dagelijks bestuur van de afdeling Haarlem van het Veteranen Legioen Neder land heeft Zaterdagmiddag in navolging van andere afdelingen van deze vereniging een telegram gezonden aan de minister president over de arrestaties van Nederlan ders in Indonesië. Het telegram, ondertekend namens liet bestuur door J. G. de Vries (res. kapitein), J. A. G. M. Leenderts (res. sergeant) en T. Schilling (res. eerste luite nant), luidde: „Zeer verontrust door arresta ties van Nederlanders en perscampagne in Indonesië verzoekt bestuur afdeling Haarlem Veteranen Legioen Nelerland met klem maatregelen, die rechtspositie landgenoten in Indonesië snel en afdoende verzekeren. Genoemd bestuur bevestigt trouw aan Ko ningin. gehoorzaamheid aan Grondwet". Tevens werd aan de burgemeester van Haarlem, mr. F. O. P. M. Creemers, een telegram over de viering van de vijfde Mei gezonden van de navolgende inhoud: „Met waardering en bewondering kennis genomen van Uw besluit, 5 Mei te handhaven als bevrijdingsdag. Hulde en dank". Het tele gram was namens het bestuur van het V.L.N.afd. Haarlem, ondertekend door de reserve-kapitein, de heer J. G. de Vries. Toen een elfjarig jongetje, wiens moe der zojuist het huis in de Gasthuislaan had verlaten om boodschappen te gaan doen, Zaterdagmiddag omstreeks drie uur van de bovenwoning naar beneden ging om in de gang houtjes te gaan hakken, werd hij plotseling opgeschrikt door het gillen van zijn vijfjarig zusje, die op de overloop luid keels 'stond te schreeuwen, dat er brand was. Toen broerlief naar boven was ge rend, zag hij, dat het tafelkleed brandde, terwijl ook de tafel reeds door hel vuur was aangetast. De jongen waarschuwde zijn 27-jarige buurman, die met behulp van een juist passerende glazenwasser het brandje heeft geblust. Tafel, tafelkleed en karpet liepen brandschade op. Waarschijn lijk heeft het kleine meisje, toen er nie mand in haar omgeving was, met lucifers gespeeld. Als derde deel van het Interscholaire Jeugdtournooi 1954 wordt thans in Het Huis van Looy een tentoonstelling gehou den van tekeningen, handwerken, foto's en producten van handenarbeid, die Zater dagmiddag door weihouder D. J. A. Geluk is geopend. Spreker kon hierbij meedelen, dat de belangstelling voor de demonstra ties van toneel, dans voordracht en muziek nog steeds groeiende is. De balans is ech ter omgeslagen van de concertzaal, waar dit keer op twee avonden in totaal 1671 toehoorders kwamen, naar de schouwburg, die op drie avonden al met al 2372 belang stellenden ontving. De bedoeling van deze expositie, aldus de wethouder, is om te laten zien wat er in de kinderen leeft. De meeste onder werpen worden od de scholen als vak onderwezen, zodat men niet helemaal van een vrije ontwikkeling kan spreken. Na tuurlijk spraken ook de omstandigheden en de opvattingen van de leerkrachten mee, maar gelukkig wordt steeds algemener de opvatting gedeeld, dat het er bij het tekenonderwijs om moet gaan de fantasie en het gevoelsleven van het kind tot uiting te laten komen, de mens tot ontplooiing te brengen. Van sommige scholen is zeer veel werk ingezonden, ook groepswerk, van andere De dames Magda Janssens en Willy Haak, benevens de heer Tonny Foletta zullen in het komende seizoen deel uitmaken van het Rotterdams Toneel. De schilders Poppe Damave, Frans Funke, Willem Steyn en Frans Verpoorten houden een expositie van Franse impressies in kunsthandel Lefi'elaar aan de Wagenweg te Haarlem, die op Zaterdag 27 Februari geopend zal worden door de heer Etienne Guilhou, directeur van Instilut Frangais (Maison Descartes) te Amsterdam. Omringd door inderen bekijkt wethouder D. J. A. Gei, 4 inzendingen op de inter scholaire ez[,„öttie, die Zaterdag in Het 1-Iuis Van Looy geopend werd. TJ kunt dat ook doen, dagelijks (tot 8 Maart) van 10-17 en van 19.30-22 uur, op Zondagen alleen van 14-17 uur. daarentegen helemaal niets. In de afdeling handwerken is dit jaar veel beter aan de bedoelingen voldaan dan bij voorgaande gelegenheden, toen men maar een damesweekblad behoefde op te slaan om de gebruikte voorbeelden te vinden. Aan het slot van zijn korte toespraak bracht wethouder Geluk dank aan de commissieleden, in het bijzonder aan de voorzitter Ewout de Kat en aan de sup poost Scheffer, die dag en nacht in de weer is geweest om alle inzendigen op te hangen en uit te stallen. Zaterdagavond omstreeks half elf was de echtgenote van de groentehandelaar uit de Generaal Croniéstraat 137rood met behulp van een lucifer aan het zoeken in een op zolder staande klerenkast. Op een gegeven ogenblik ontdekt zij. dat de in de kast han gende kleding in brand, was geraakt. Zij heeft toen kordaat de reeds hevig bran dende kleding uit het raam op straat ge gooid, waardoor zij lichte brandwonden aan hoofd en handel heeft opgelopen: Een toegesnelde buurman heeft samen met haar de brand, die nog in de kast woedde, met emmers water geblust. Een groot aan tal kledingstuken is verbrand of door brand beschadigd. Ook de zolder zelf, waai de kinderen sliepen, heeft brandschade op gelopen. De brandweer heeft die laatste blussingswerkzaamheden verricht. De al gehele schade wordt op f 1000 geschat. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde de heer W. Oolders te Haarlem. l Jeugdtoneel Dank zij een bewerking van Anneke Elro hebben Panda en zijn vermaarde kornuiten uit de aan onze lezers welbekende jeugd, „strip" van Marten Toonder thans een levende gestalte verkregen. Hun avonturen werden Zondagmiddag door „Het Rotter- dams Kindertoneel" in het Haarlemse Concertgebouw ten tonele gevoerd. Al wa- ren de décors misschien wat aan de sobere kant, dit gemis werd ruimschoots gecom penseerd door de prachtige dierenmaskers, die Joop Geesink voor dit spel vervaan digde. Deze zijn waarlijk voortreffelijk ge, slaagd en vormden het volmaakte even- beeld van de bekende figuren, die jong en oud zo vertrouwd geworden zijn. He*! nadeel was, dat de acteurs hun stemmen niet altijd even duidelijk verstaanbaar over het voetlicht konden laten komen, zodat zij hun toevlucht tot de microfoon moesten nemen, hetgeen toch altijd een zekere be lemmering voor hun bewegingen betekent, Anneke Elro bepaalde zich bij haar be- werking tot de episode van Panda en de geheimzinnige gemaskerde, die zich met de van hem bekende sluwheid in het bezit van de koningsschat weet te stellen. Daar bij worden graaf Izengrim en hertog Bruno telkens het kind van de rekening en weet de pientere Panda ten slotle handig de gelukkige oplossing te forceren. Vooral na de pauze verwekten deze avonturen bij het jeugdige publiek gulle en opgetogen reac ties, zodat deze voorstelling geheel aan de bedoelingen heeft beantwoord. De spelers hadden zich geheel op de verbeeldings kracht van het kind ingesteld. Anneke Elro was een jolig-dartelc Panda en Willy Ro- termundt de sluwe Joris. Verder moeten worden genoemd: Jo Eldering als een mar tiale koning Leeuw, vooral uitmuntend door zijn duidelijke articulatie, benevens de komisch-loggc Bruno van Grunenburg van Ida Baggerman. Het lijkt ons niet onmogelijk dat het Rot terdams Kindertoneel in het behaalde suc ces voldoende aanleiding vindt de opvoe ring binnenkort te herhalen. Op d'e leerlingenuitvoering van de Haar lemse Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, die Zater dagmiddag in de Stadsschouwburg werd gegeven, kwamen leerlingen aan de beurt, wier muzikale scholing nog in het elemen taire stadium verkeerde. Maar bovendien kon men de prestaties beluisteren van een paar leerlingen, die dat stadium wel- haast achter de rug hadden. Dat het spel van deze laatsten een goede aansporing betekende voor de betrekkelijk pas be gonnen leerlingen, behoeft geen betoog. Allereerst hoorde men pianoleerlingen van mejuffrouw E. P. Bekkers, die zelve door ziekte niet aanwezig kon zijn. Haar collega mejuffrouw Bets Ned'erkoorn hield een oogje in het zeil, zodat alles naar wens verliep. De blokfluitlerares Charlotte Hulshoff kwam met een groot contingent leerlingen, die gezamenlijk of in groepjes van twee of drie hun instrumenten met de karakteristieke, intieme klank lieten horen, precies als een klein' orgeltje. Een jong violistje, leerling van de heer Fr. Alt huizen, kwam aardig voor de dag met twee stukjes van E. Spies, waarna twee meer gevorderde leerlingen van dezelfde leraar de wederwaardigheden van. een paar konijnen in klank brachten. Met genoegen kan men luisteren naar twee fluitleerlingen van Jos. de Klerk, waarvan de een met verzorgde nuancering een Andante van Haszler en de andere met volle toon „de Rattenvanger van Hameln" van zijn leraar speelde. Een klarinetleer ling van Ru Otto heeft zijn leraar met zijn voordracht van de Variaties van C. M. von Weber ongetwijfeld plezier gedaan. Voorts moeten de pianoleerlingen van Bets Nederkoorn, Bertje Davelaar en Jan Koppen genoemd worden, die zich met verdienstelijk en ook van bijzondere aanleg getuigend spel konden onderschei den. Het Jeugd-orkest weerde zich onder leiding van de heer Althuizen met een paar stukken van Maras behoorlijk. Het Toonkunst-orkest voerde op deze middag onder directie van Marinus Adam de ouverture tot de opera „l'Isola disabitata" van Jos. Haydn en de Sinfonia in Bes van Joh. Chr. Bach uit. Behalve het verdien stelijke werk van de strijkers moet ook het knappe spel van de blazers genoemd worden. De hobo-soliste voor de Sinfonia deelde speciaal in het succes. Alie Miehielsen gaf nog een demonstra tie met haar klassen voor algemeen mu zikale ontwikkeling. En dian zij hier nog als aardig intermezzo het sprookjes ballet „Als de fee slaapt" vermeld, dat Nel Roos met haar leerlingen had ingestudeerd en waarbij Bets Nederkoorn de pianopartij muzikaal vertolkte. P. ZWAANSWIJK Voorstel aan Heemsfeedse raad De in Heemstede gevestigde winkeliers in parfumerieën, de z.g. parfumeriespe ciaalzaken, in ijzerwaren en gereedschap pen, in luxe-, huishoudelijke- en aanver wante artikelen en de houders van een sljjtvergunning hebben verzocht te willen bevorderen, dat de voor hun zaken gelden de verplichting tot sluiting op Dinsdagmid dag na 13 uur wordt opgeheven. Nu door alle winkeliers van elke ge noemde bedrijfsgroep de opheffing van de verplichte halve dagsluiting wofclt ge vraagd en het personeel, dat in die winkels werkzaam is, van inwilliging van het ver zoek geen nadeel behoeft te ondervinden, menen B. en W. dat de nodige medewerking dient te worden verleend. De Kamer van Koophandel en Fabrieken en de I-Ieemsteedse Winkeliersvereniging adviseren tot inwilliging der verzoeken; de Eedrijfs-Unie van de Samenwerkende or ganisaties van Handels- en Kantoorbedien den daarentegen maakt bezwaar, omdat ge vreesd wordt, dat de vrije halve dag, welke ingevolge het Winkelwerktijdenbesluit aan het winkelpersoneel moet worden toege kend, in het gedrang zal komen. B. en W. delen deze vrees niet. Bovendien dient de winkelsluitingsverordening niet om de na koming van het Winkelwerktijdenbesluit af te dwingen. B. en W. stellen de Heemsteedse raad daarom, met instemming van de Commissie voor de Strafverordeningen, voor de nodige wijzigingen in de verordening op de win kelsluiting aan te brengen, door bekrach tiging van bijgevoegd ontwerpbesluit.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8