Snelle omschakeling op atoom-energie bepleit „Prof. dr. E. Gorter-Rheumafonds" in wording Wereldnieuws PANDA EN DE KALKERKAR Energie-congres in Utrecht Conventionele brandstoffen-reserve raakt langzamerhand uitgeput De radio geeft Woensdag Voedsel werd duurder Nog geen accoord over Moerdijkkanaal Toch ió Wet zo DJ DINSDAG 23 FEBRUARI 1954 2 Krimpen van pijn Overleg van acht landen over voedselsurplussen Huis-aan-huis-inbraken in Apeldoorn Zuid Prijsindexcijfer gezinsverbruik in één maand drie punten gestegen Bezwaren tegen ontwerp- concurrentiewet Belofte tijdens de n i tvaartplech tigheid Subsidie-wens werd struikelblok Kerkelijk Nieuws Productiecijfers „Willem Barentsz" Registratie van huisdieren Het Verbond van Wetenschappelijke Wer kers heeft te Utrecht in het hygiënisch laboratorium een conferentie gehouden over de wereld-energievoorziening. In een openingswoord zei prof. dr. K. C. Winkler dat de mensheid inteert op haar energiekapitaal en de dagelijkse energie inkomsten laat vervloeien (bijvoorbeeld de waterenergie), hetgeen wegens de snelle stijging van de wereldbevolking een niet ongevaarlijke politiek is. Voor de oplossing •van het energie-vraagstuk was samenwer king van alle wetenschappen noodzakelijk. Dr. B. Kok uit Wageningen bekeek in het bijzonder de zonne-energie. Hij deed uit komen, dat zonne-energie een reeks belof ten inhoudt. Geen andere op dit tijdstip bekende energiebron benadert ook maar in de verte de potentie van de zonnewarmte. Helaas is de situatie zo, dat het onderzoek in deze richting daartoe in geen enkele ver houding staat. Prof. -Dresden wees er op, dat hij in het schema de toepassing van wind-energie mist. En toch is hij voorzitter van een groep internationale gekken, zo zeide hij, die menen, dat hier toch nog wel iets kan in zitten. Prof. Milatz vroeg aandacht voor het zuiver wetenschappelijk onderzoek van spierenergie. Het gaat dan om de vraag, of men bepaald? energiestoffen moet eten of verbranden, zo stelde hij de zaak populair. Prof. ir. S. H. A. Begemann uit Rotter dam sprak vervolgens over de getijden- energie. Door opsparen van water bij vloed in door afdamming van zeearmen te vormen bekkens en het laten aflopen van .dit water naar zee bij eb kan eveneens waterkracht gewonnen worden. Prof. D. W. van Krevelen bespi-ak het onderwerp steenkool, petroleum en aard gas. Hij wees er op, dat hij het dus zal heb ben over de enige „echte" energiebronnen. Hij wees op de noodzaak om met koolstof het uiterste effect te bereiken. Overigens meende hij, dat er voor de komende 100 jaar nog voldoende fossiele brandstoffen zullen zijn, genoeg om daarmede de komst van de kernenergie af te wachten. Dr. P. N. Endt uit Utrecht behandelde de kern-energie. Hij 'wees op het be staan van energiereactoren voor de win ning van electrische of mechanische ener gie. In de V.S. zijn reeds enige van deze reactoren in werking met voorlopig kleine vermogens. Deze spreker wees er op, dat de wereldvoorraden aan splijtbaar materiaal .worden geraamd op 25 millioen ton uraan en 1 millioen ton thorium. Het dure bij de kernenergie is de installatie, waarin dus veel geïnvesteerd moet worden, maar de brandstof zelf kan niet duur geacht worden. De toekomst voor de kern-energie is dus niet somber, maar aan het gebruik zijn be perkingen verbonden. Kernreactoren zijn zware installaties, die vrijwel alleen in aan merking komen voor electrische centrales of als scheepsmotor voor grote schepen. Wij kunnen dus verwachten, dat men in de toekomst (zeg over 100 a 150 jaar) zal trachten voor zoveel mogelijk werkzaam heden electrische energie te gebruiken, op gewekt met kern-energie. Voor auto's en vliegtuigen zijn de reactoren echter onge schikt. Ook dit maant tot zuinigheid met de fossiele brandstoffen en dit brengt de eis naar voren zo spoedig mogelijk te beginnen met de bouw van kerncentrales. De balans Prof. dr. ir. R. W. van Bemmelen deed vervolgens een poging tot de opstelling van een energiebalans. Volgens de huidige stand van de wetenschap zal het energie-„inko- ADVERTENTIE door rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en piaag, Bij apotheek en drogist 0.95. 2.40 en 8 88. men" slechts 15 procent van de behoefte aan goedkope energie kunnen dekken. Daar de mensheid op den duur zijn activiteit ge heel op het energie-inkomen zal moeten baseren, is het nodig dat het wetenschap pelijk onderzoek op dit gebied met kracht wordt voortgezet. Deskundigen uit acht landen komen van daag hl Washington bijeen ter bespreking van het vraagstuk der landbouwproducten overschotten in sommige landen. Gedele geerden uit Argentinië, Engeland, Egypte, Frankrijk, India, Nederland, Nieuw-Zee- land en Amerika zullen de bijeenkomst bij wonen, welke naar verwacht wordt twee a drie weken zal duren. Volgens een door het. secretariaat van de Voedsel- en Land bouworganisaties samengesteld rapport zijn de voorraden tarwe, plantaardige olie en boter in het afgelopen jaar bijna ver dubbeld en die van taptemelkpoeder zijn tot het drievoudige gestegen. De voorraden rijst, kaas en katoen zijn eveneens aanzienlijk gestegen. Het grootste deel van de overschotten bevindt zich in Amerika, doch het probleem doet zich vrij wel algemeen voor, aldus een mededeling van de Voedsel- en Landbouw-organisatie van de UNO, de FAO. ADVERTENTIE De politie van Apeldoorn heeft een 49- jarige Amsterdammer, die reeds meer dan 18 jaar van zijn leven in' de gevangenis heeft doorgebracht en nog geen maand geleden daaruit werd ontslagen, aangehou den als verdacht van het plegen van een serie van tien inbraken in de nacht van Zondag op Maandag. De inbraken werden alle gepleegd in Apeldoorn-Zuid. De ver dachte schijnt bijna huis-aan-huis gewerkt te hebben. Een bedrag van f 68.- werd bij fouillering op hem gevonden en wel in dezelfde coupures als vermist werden. De man werd in de omgeving van Apel doorn aangehouden maar weigerde hard nekkig mede te delen, waar hij de nacht had doorgebracht doch de voetafdrukken, welke men bij de „bezochte" woningen had aangetroffen kwamen overeen met zijn schoenzolen. Dit was voor de politie vol doende aanleiding om de man voorlopig achter de tralies te plaatsen. Een dezer dagen verzamelden zich in de avonduren duizenden Weners op het plein voor het stadhuis om daar een indrukwekkende protestvergadering te houden tegen de weigering van Molotov om een vredesverdrag met Oostenrijk te tekenen. De menigte werd toegesproken door burgemeester Jonas van Wenen. Demonstranten op het plein voor het stadhuis. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.33 Pla ten. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeonorkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmu ziek. 13.45 De weg omhoog, causerie. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Strijkkwartet. 17.15 Platen. 17.30 Instru mentaal kwintet. 17.50 Regeringsuitzending. André Jurres: Nederland en de wereld: Hoe ver reikt de stem van de Nederlandse com ponist in het buitenland. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Het volle pond, causerie. 18.35 Orgel. 18.55 Sportpraatje. 19.00 Voor de jeugd. 19.05 Sopraan en piano. 19.25 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Parlementair overzicht. 20.15 Platen. 20.50 Jephta, hoorspel. 22.20 Cabaret. 22.45 Kunst matige reuzen, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Lich te muziek. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 12.05 Bas-bariton en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 .Platen. 12.37 Middagpauzedienst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PTT op pad. 13.20 Vocaal Dubbelkwartet. 13-50 Saul, oratorium (pl.) 15.45 Kamerkoor. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Lichte muziek. 17.30 Orgel. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Platen. 13.15 Cello en orgel. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buiten lands overzicht, 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Bariton, koor en orkest. 21.30 De Kerkelijke situatie in Indonesië, causerie. 21.50 Banjo-orkest. 22.30 Hervormd-Gere- fromeerd, causerie. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zang en voordracht. 23.35—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Syraphonie-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Symphonie-orkest, 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.05 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamer muziek. 17.30 Causerie. 17.40 Kamermuziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. .18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 20.00 Hoorspel. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters radiodag boek. (Op 224 m.). Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat het totaal-indexcijfer van het gezinsverbruik van 15 December 1953 tot 15 Januari 1954 met 3 punten is ge- sfegen, namelijk van 120 ot 123 op basis 1949 100. Het indexcijfer voor de voeding steeg met 2 punten. De belangrijkste stijging deed zich, evenals vorig jaar in Januari, voor bij het indexcijfer voor groenten. Voorts waren chocolade, koffie, aardappelen, thee, rund vlees, verse vis en witbrood van patent bloem per 15 Januari 1954 duurder dan per 15 December 1953. Verder werden onder meer prijsstijgingen waargenomen voor cacao en cafébezoek. Prijsdalingen traden op bij fruit, suiker, eieren en jam. De prijsverlagingen van kaas, rijst en limonade hadden op het in dexcijfer slechts geringe invloed. Bij de prijsveranderingen voor de niet- voedingsmiddelen, was de huurverhoging de belangrijkste. Het huurindexcijfer steeg mte 25 punten. Tussen 15 December en 15 Januari deden zich bovendien verhogingen voor van de bedragen, te betalen voor pensioenverzeke ring, ziekenfonds (verplicht en vrijwillig) en werkloosheidsverzekering. Voorts stegen de kapperstarieven, alsmede de prijzen van damesbovenkleding en van sommige me taalwaren. Van geringe betekenis voor het totaalcijfer waren de prijsstijgingen van meubelen, dekens, huishoudzeep, alsmede de verhoging der wasserij tarieven en de tarieven voor bioscoopbezoek. De belangrijkste verlagingen bij de niet- voedingsmiddelen waren die voor loon- en personele belasting, brandstoffen en schoe nen (dames- en kinderschoenen). De Kamers van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam, 's-Gravenhage, Dord recht, Gouda en de Beneden Maas hebben de Tweede Kamer een aantal beschouwin gen voorgelegd naar aanleiding van het ontwerp van wet tot regeling der econo mische mededinging. De kamers achten de werkingssfeer van de wet zoals deze thans in het ontwerp is voorzien, te ruim. De wet zou zich immers, in afwijking van de wet op de onderne mersafspraken 1935 en het kartelbesluit 1941, niet beperken tot handel en nijver heid, doch het gehele bedrijfsleven om vatten. De kamers zijn dan ook van mening, dat het ontwerp zodanig dient te worden ge wijzigd, dat de verkeerssector van de wer king der wet zal zijn uitgesloten. Voorts wordt betreurd, dat het wetsont werp tevens een naar de opvatting der kamers te weinig gedifferentieerde rege ling behelst met betrekking tot internatio nale afspraken en economische machtsposi ties van internationaal karakter, ook indien deze mede van invloed zijn op de Neder landse markt. Het is de overtuiging der kamers, dat het algemeen belang van Nederland met spoedmaatregelen ten deze tegen onder nemingen met internationaal karakter geenszins is gebaat en dat deze tot gevolg kunnen hebben dat ons land in de toe komst in mindere mate als zetel voor zulke ondernemingen in aanmerking zal komen. De voorzitter van de coöperatieve aard appelmeelfabriek „Hollandia" te Nieuw Bui- nen, is door de kantonrechter te Assen ver oordeeld tot een boete van f3000. Hij werd er verantwoordelijk voor gesteld dat de fabriek een ernstige vervuiling van het Zuiderhoofddiep en van sloten en wijken in het waterschap Exloo had veroorzaakt. Aan het eind van de plechtigheid in het crematorium te Velsen, waar zeer velen uit medische en universiteitskringen en ook de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot de laatste eer bewezen aan prof. dr. E. Gorter, heeft mevrouw de we duwe Gorter met de laatste woorden van haar overleden echtgenoot zijn grote per soonlijkheid getypeerd en hieraan toege voegd de mededeling, dat, met volledige instemming van de verscheiden hoogleraar, een fonds zal worden gesticht, dat de naam zal dragen „Prof. dr. E. Gorter-rheuma- fonds". In de aula werd het woord gevoerd door een negental sprekers. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, president-curator van de Leidse Universi teit, opende zijn herdenkingsrede met de v/oorden: De Leidse Universiteit staat in diepe rouw bij deze baar. Door het over lijden van prof. dr. Evert Gorter is een van haar grootmeesters heengegaan. De universiteit eert hem als een groot geleerde en docent. Gorter behoort toe aan de inter nationale wetenschap, maar vooral aan de Nederlandse moeders door zijn baanbre kend werk op het gebied van de kinderge neeskunde. Nederland, aldus spreker, is nu bezaaid met kinderartsen, die echter alle voortgekomen zijn uit „de school Gorter". Prof. mr. J. A. van Bemmelen, rector- magnificus van de Leidse hogeschool sprak uit naam van de hoogleraren en noemde prof. Gorter een genie en een bron van grote energie. Prof. dr. G. J. Heering memoreerde zijn vriendschap met de thans ontslapene in woorden van persoonlijke aard. Prof. dr. A. M. J. Holmer voerde het woord namens de faculteit der Geneeskunde en schetste de overledene als de dominerende figuur aan deze faculteit. De jongste besprekingen over het pro bleem van de BelgischNederlandse wa terwegen op het Belgische departement van Buitenlandse Zaken heben een vlot ver loop gehad en er werden verscheidene vor deringen gemaakt, zo is van Belgische zijde aan de „Gazet van Antwerpen" medege deeld. Met betrekking tot de Schelde—Rijnver binding werden de onderhandelaars het volgens dit blad eens over het tracé van een kanaal gaande van de Antwerpse dok ken naar de Oosterschelde bezuiden Bergen op Zoom en van benoorden die stad naar Moerdijk met een boog benoorden Rozen- daal. De vaart door de Oosterschelde zou door een dam worden beschermd tegen zeestromingen. Ook de verdeling der kosten werd geregeld. Men is evenwel Zaterdag niet tot een overeenkomst kunnen geraken betreffende de Belgische eis om in het verdrag betref fende dit kanaal een clausule op te nemen waardoor het mogelijk wordt gemaakt de Belgische binnenschippers een subsidie te verlenen, indien zou blijken dat de Rijn scheepvaart naar en van Antwerpen ook met dit kanaal te duur zou blijven en daar door niet opgewassen zou zijn tegen de con currentie van Rotterdam. Hierover wensen de Nederlandse onderhandelaars het advies van hun regering in te winnen alvorens tot ondertekening van een gemeenschappelijk rapport over te gaan, aldus de „Gazet van Antwerpen." (A.N.P.) Van Nederlandse zijde werd hieraan toegevoegd, dat het tracé van het kanaal één van de ruim half dozijn projec ten is, welke zo langzamerhand voor de Namens de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde sprak dr. P. J. Huet en als oudste assistent van dit instituut voer de dr. F. M. C. Hengeveld het woord. De opvolger van prof. Gorter in Gent, prof. dr. C. Hooft memoreerde de grote plaats die de overledene ook in België had inge nomen, waardoor de sociale kindei'genees- kunde in dat land een ongekende vlucht nam. Namens het Instituut voor Preventieve Geneeskunde sprak dr. S. O. E. Burger woorden van waardering. Ten slotte roemde prof. mr. A. Kollewijn de grootse houding van prof. Gorter in de bezettingsjaren. De zoon van de ovei'ledene, drs. E. W. Gorter heeft, nadat de met bloemen be dekte kist onder de tonen van een gedeelte uit het Vijfde Brandenburger Concert van Joh. Seb. Bach was gedaald, woorden van dank tot de aanwezigen gericht. Ned. Herv. kerk Beroepen te Strijen (toez.) Chr. v. d. Lee- den te Hazerswoude. Beroepen te Amsterdam (wijkgem. Oude kerk) H. M. Cnossen te Gouda; te Hellouw (toez.) C. J. P. Lam, cand. te Hilversum. Benoemd tot hulppred. te Delfshaven (wijkgem. Spangen), drs. C. C. H.'de Loos, em. pred. te Rotterdam; idem te Hilligersberg (wijkgem. D), J. A. Raams, a.s. em. pred. te Brummen. Aangenomen de ben. tot hulppred. te Beekbergen, J. H. Chr. Israël, a.s. em. pred. te Vaals. Geref. kerken Aangenomen naar Pernis (vac. W. de Graaf) J. H. v. Halsema te Tholen. Beroepen te Bowaanville (Ontario) (Cana da), A. W. Schaafsma te Amsterdam-Water- graafsmeer; te Utrecht (vac. K. Hart), J. Plmop te Leiden. Chr. Geref. kerken Tweetal te Rotterdam-C. (vac. J. P. Geels): P. Op den Velde te Murmerwoude en J. H. Velema 'te Zwolle. Beroeoen te Utrecht-C. D. Biesma Jr. te Amsterdam-C. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Mensingeweer J. Lange, hulppred. aldaar. Bapt. gemeenten Aangenomen de ben. tot hulppred. te Val- thermond J. Hekhuis te Muntendam. Geref. gemeenten Beroepen te Gouda T. Cabaret, cand. te Rotterdam. Vrije Evang. gemeenten Beroepen te Musselkanaal I. J. Vasseur te Kampen. Oo 14 Februari had de „Willem Ba- reodsz" geproduceerd 8.524 ton traan en 1.081 ton spermolie, tegen respectievelijk 10.443 ton en 320 ton over een nagenoeg gelijke periode in 1952/53. Op die datum had de „Willem Barendsz" gevangen 522 blauwe walviseenheden. Dit is 5.34 pet. van het op die datum door alle expedities tezamen gevangen aantal een heden. Op de overeenkomstige datum in het vorig seizoen was dit percentage 5.8 net. Te Amsterdam is opgericht de „Stich ting voor registratie van huisdieren". Bij deze stichting kan ieder huisdier tegen een vergoeding worden geregistreerd. Pijnloos wordt aan de binnenkant van het oor van een ingeschreven dier een onuitwisbaar kenteken aangebracht, zodat van zulk een dier de eigenaar spoedig kan worden ge vonden. Zegels. Sean Dunne, afgevaardigde van de Arbeiderspartij in het Ierse parle ment, die voor een week is geschorst als gevolg van een aantijging tegen de Nederlandse gezant, heeft verklaard, dat hij zijn actie tegen de gezant zal voortzetten. Hij beschuldigt de gezant ervan geen zegels voor de ziektewet voor zijn tuinman te hebben gekocht. Het Ierse ministerie van Buitenlandse Zaken had reeds medegedeeld, dat het niet betalen van enige zegels was ver oorzaakt door nalatigheid van de tuin man. Missies. Maandag is in de Amerikaanse ambassade te Manilla een besloten conferentie begonnen van de leiders van de missies voor Amerikaanse hulp aan het buitenland in Zuidoost-Azië, onder voorzitterschap van Harold Stassen, directeur van de Foreign Ope rations Administration (F.O.A.). Aan de conferentie, die vijf dagen zal du ren, nemen de leiders van de missies in Indonesië, Birma, nationalistisch China, Thailand1, Indo-C'hina en de Philippijnen deel. Vleugels. De Duitse vliegtuigbouwer Karl Focke heeft een nieuw hefschroef- vliegtuig ontworpen, waarbij na het opstijgen zich langzaam uit de romp vleugels uitspreiden. Het toestel zou in staat zijn de snelheid van de mo derne conventionele vliegtuigen te evenaren of zelfs te overtreffen, aldus bericht het Braziliaanse luchtvaart blad „Aeronauta". Bestormen. Een groep dissidente nationa listen heeft Maandagavond getracht het p ar tijhoofdk w arti er te Buenos Aires te bestormen. Er werden twee personen zwaar en twee licht gewond. De politie heeft zeven personen aan gehouden. Generaal. President Vargas van Brazilië heeft generaal Euclydes Zenobio da Costa Maandag tot minister van Oor log benoemd. Hij volgt generaal Cyro Espirito Santo Cardoso op, die de vo rige week aftrad na de publicatie van een verklaring van een groep hoge of ficieren. Deze critiseerden de houding van de regering ten aanzien van acties der arbeiders. Tevens leverden zij cri- tiek op de steun die het ministerie van Arbeid gaf aan de eisen betreffende minimum-salarissen voor arbeiders. Leider. De Droezenleider Sol tan Atrache, die bij de jongste ongeregeldheden in het gebied der Droezen, in Syrië, een belangrijke rol heeft gespeeld, is op Jordaans gebied gearresteerd, nadat hij aldaar de wijk had genomen. Hij is met een aantal aanhangers aan de Sy rische autoriteiten, door wie hij ge zocht werd, overgedragen. Invoer. Scotland Yard heeft Maandag een samenzwering om valse Britse bank biljetten, gemaakt op het vasteland van Europa, in Groot-Brittannië in te voeren, ontdekt. Twee politiemannen zullen binnenkort naar Parijs, Mar seille, Italië, Malta en misschien ook Duitsland gaan om de berichten over een bende, dde zich toelegt op het ma ken van valse bankbiljetten, te onder zoeken. De eerste belangrijke aanwij zing kreeg de politie Maandag, toen te Londien een vrouw en twee mannen werden aangetroffen met een aantal valse biljetten. Volgens een verklaring van de vrouw zijn er Italianen en Mal- tezers bij de vervalsing betrokken. Mondvoorraad. De Duitse fakir „Heros", die verleden jaar te Wiesbaden het wereldrecord vasten op zijn naam bracht door 80 dagen 4 uur en 29 mi nuten niet te eten, zal te Antwerpen trachten zijn eigen record te verbete ren. Hij heeft hiertoe besloten omdat een fakir in India wil proberen het nog tenger zonder voedsel te doen dan hij en het thans reeds vijf weken heeft uitgehouden. Zaterdag werd de Duitse fakir, een welgedane burger in smo king, in een glazen hok opgesloten. Een honderdtal flesjes spuitwater en verscheidene pakken cigaretten zijn zijn enige „mondvoorraad" tot 11 Mei. Verbintenissen. „De verbintenissen, die België in 1950 in het Noord-Atlantisch pact is aangegaan, zijn binnen de daar voor vastgestelde termijn verwezen lijkt", aldus schrijft het Laatste Nieuws. De infanteriebrigade en het luchteskader, die België in 1945 bezat, waren einde 1953 uitgegroeid tot drie actieve divisies, twee reservedivisies, 500 vliegtuigen en een 15-tal vloot- eenheden. Sedert 1950 groeide het aan tal manschappen dat onder de wapens is aan van 72.560 tot 145.000. Hierin zijn de leden der rijkswacht niet be grepen. E „goede oude tijd" was natuurlijk wel goed en ook wel oud, maar daarmee is de periode die zich van het verre ver- verbinding Antwerpen—Moerdijk zijn om- leden tot het uitbreken van de eerste we- worpen. Deze tracé zou onder meer het af sluiten van de Oosterschelde impliceren. Daarover is echter nog niets beslist. co» ma«rm toonow nuotos 39. Terwijl Panda de oude auto's bekeek, klonk plotseling een ruwe stem: „Wat moet dat? Het is hier geen kinderspeelplaats!" En de handelaar in tweedehands auto's kwam te voorschijn. „Ik speel niet", ant woordde Panda verontwaardigd, „ik wil een auto kopen". „Een auto kopen?", her haalde de handelaar, „zit er zoveel in je spaarpot? Bedoel je niet een auto-ped?" „Ik bedoel een auto", zei Panda, al zijn geld te voorschijn halend, „is dit genoeg voor die oude taxi daar?" Het bedrag scheen de handelaar mee te vallen, al trachtte hij dit te verbergen. „Het is eigen lijk geen geld voor deze kostelijke wagen", zei hij, de bankbiljetjes in ontvangst ne mend, „heb je heus niet meer?"Nou, vooruit dan maar, omdat jij het bent. Je boft hoor, het is nog een best wagentje. Lekt practisch niet en nog vlug voor zijn leeftijd". „Dat komt goed uit", zei Panda, „want ik wil er de berg-rallye mee rijden". En zonder verder tijd te verliezen, reed hij in het kuchende vehikel heen, met de vaart van een snelle voetganger. Verbaasd staarde de handelaar hem na. Toen barstte hij in lachen uit. „Hij gaat in dat wrak de rallye rijden!", proestte hij. Zou hij mijn verkoop-praatje dan werkelijk heb ben geloofd? Ik wist niet, dat je de moderne jeugd nog zoveel kon wijs maken!" reldoorlog uitstrekte, toch maar ten dele gekarakteriseerd. Want naast veel goeds was er ook bar veel slechts, maar daarvan hoorden wij voor het eerst toen we in onze kinderjaren gezeten waren op de stoof aan de voeten van onze oude huisnaaister. Zij vertelde ons hoe zij als twaalfjarig meisje aan de hand van vader werd meegenom.en naar het atelier, waar zij van 's morgens 8 uur tot 's avonds 10 uur spel den raapte, pluisjes veegde, boodschappen deed, kortom, al die kleine werkzaamheden ver richtte die in een 84-urige ar beidsweek met enkele stuivers genoegzaam beloond werden geacht. Toch had deze oude naaister het in haar jeugd nog getroffen, want indien haar kinderjaren vóór 1874 waren gevallen, dan had het kunnen gebeuren, dat zij op 5- of 6-jarige leeftijd reeds ter kostwinning was uitge zonden. De eerste beperkende bepalingen van de kinderarbeid maakten dit toen ech ter onmogelijk. We kunnen het ons thans gelukkig niet meer voorstellen dat in het midden van de vorige eeuw de lonen in vele beroepen zó laag waren, dat man en vrouw met een gezamenlijke arbeidsdag van 36 uren nog ■niet voldoende konden verdienen om de eerste levensbehoeften van het gezin te dekken, zodat de kleine peuters in loon dienst moesten treden om wat schamele stuivers bij te verdienen. Dit leidde tot groot en gruwelijk misbruik, vooral in de meer geïndustrialiseerde landen zoals En geland, maar in toenemende mate ook in Frankrijk, Duitsland en Nederland. In de verschillende rapporten welke hierover destijds werden gepubliceerd, worden ver schrikkelijke voorbeelden vermeld van kinderen tussen 7 en 13 jaar die in de fa brieken geslagen, geketend en zelfs gefol terd roerden om hun uitgeputte lichamen nog tot de hoogst mogelijke productie aan te zetten. In verschillende fabrieksdistric ten van Lancashire werden gruwzame pijnigingen op deze verlaten wezentjes toegepast en vaak werden zij met de zweep aan de arbeid gehouden. Zó erg was het in ons land gelukkig niet, maar toch openbaarden de rapporten ook hier weerzinwekkende toestanden. Kinde ren van 6 tot 12 jaar werk ten tot 18 uur per etmaal in Leidse fabrieken, 15 tot 17 uur in de Hilversumse ta pijtindustrie. In Maastricht moesten de meeste kinderen de school vóór hun achtste jaar verwisselen voor de fabriek, waar zij in glasblaze rijen en ketelmakerijen te werk werden gesteld. In vele gevallen waren hun werk tijden zelfs langer dan die van volwasse nen, omdat zij na afloop van de eigenlijke werkzaamheden nog moesten nablijven voor het schoonmaken, opruimen, e.d. Is het wonder, dat de sterfte onder deze ramp zalige kinderen ontstellend hoog was en dat in vele gevallen de dood als een ver lossing van een ondragelijk leven werd gezien? Neen, dat is een tijdperk geweest dat wij, juist om zijn gruwzaamheid, nooit mogen vergeten. Zullen we nu maar besluiten met iets vrolijkers? U weet, dat van de struisvogel wordt verteld dat hij bij nadering van een vijand de kop in het zand steekt. Welnu, een struisvogel doet zo iets doms nooit! Dergelijke onzin kan alleen maar in een menselijk brein ontstaan. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2