De les van het dijkherstel op Schouwen-Duiveland Oberg, beul van Parijs, staat voor zijn rechters Klantje Een Eeuw Geleden Aanleggen van voorraden stenen en „luchtcöntrole" op stroomgaten gewenst Het plan tot afsluiting der zeearmen „Schenk doorgedraaide groenten aan de armen Na negen jaar is eindelijk de bloedige balans van zijn schrikbewind opgemaakt Hoe is het ontstaand Explosie in plastics- fabriek in De Bilt Hotel op Terschelling door brand verwoest Agenda voor Haarlem Deltacommissie bestudeert de voor- en nadelen In Breda worden plastic auto-carrosserieën gemaakt Tekort aan veevoer op Ameland Nijmegen herdacht zijn doden Teitgen over EVG Amerikaanse senatoren komen fabrieken bekijken Mgr. Ha rissen: TE LOOR GAAN Chef en arbeider ernstig gewond Spoorwegen en wegvervoer Curatoren verduisterden faillisscmcntsgelden Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 23 Februarij 1854 DINSDAG 23 FEBRUARI 1954 In een druk bezochte ledenvergadering van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs te Den Haag, zijn in een reeks re feraten, de herstellings- en verbeterings- werken na de Februariramp in beschou wing genomen. Prof. ir. J. Th. Thysse, directeur van het waterloopkundig laboratorium te Delft gaf een beschouwing over het dichten van grote dijkgaten en over de daartoe geno men laboratoriumproeven. De werkwijze van het dichten van de gaten wordt beheerst door de samenstelling van de bodem: een betrekkelijk dunne laag klei of veen met daaronder een dik zand- pakket. Zolang de bovenlaag nog niet is doorge- schuurd, aldus prof. Thysse, bestaat de kans, dat het gat met primitieve midde len kan worden gedicht. Pas wanneer de uilschuring tot diep in het zand gaat, moet men schepen of betonnen caissons gebrui ken. Dit heeft het voordeel, dat de dichting met zeer grote snelheid kan geschieden (het record is 469 meter op één dag, bij Schelphoek), maar het nadeel, dat veel kieren en lekken overblijven, die slechts met moeite worden gedicht en die een ge vaar kunnen vormen voor de veiligheid van de onderliggende bezinlcing. Bij Ouwerkerk was de situatie zo critiek, dat voor de uiteindelijke snelle sluiting drie Phoenix-pontons nodig waren. Na het plaatsen van de eerste kon geen slecht weer worden geriskeerd, het K.N.M.I. moest dus het sein geven, om het werk te beginnen. Toen de tweede ponton op haar plaats was gebracht, was de stroom zo sterk, dat niet meer dan één getij over de bezinking van het resterende gat mocht worden toegelaten: de nachtelijke manoeu vre voor het plaatsen van de laatste pon ton was dus niet te ontgaan. Over het doel van getijberekeningen voor de afsluiting van grote stroomgaten voerde dr. J. J. pronkers, hoofdwiskundige van de studiedienst van de Rijkswater staat, het woord. Hij constateerde dat on derlinge vergelijking van modelproeven en getijberekening geleid hadden tot nuttige discussies. Voor Schelphoek werden 21 berekenin gen gemaakt, voor Ouwerkerk 23, voor Kruiningen en Bath 23 en voor Hellevoet- sluis 4. Met behulp van nauwkeurige hoogte- kaarten en luchtfoto's, die de vorm van de geulen weergaven, kan men de afvoer door die geulen berekenen en dus ook de snelheid in het sluitgat. Ook voor de veranderingen, die zouden optreden bij het plaatsen van caissons zijn berekeningen gemaakt. Met behulp van deze gegevens werd een tijdschema voor het manoeuvreren en het plaatsen opge steld. De resultaten van deze toepassing van methoden van de wiskundige natuurkunde hebben in belangrijke mate bijgedragen tot de moderne ontwikkeling van de tech niek, aldus dr. Dronkers. Herstel Goeree-Overflakkee Het herstel van de dijken van Goeree- Overflakkee werd door ir. G. Terluin, hoofdinspecteur van de Zuidhollandse Pro vinciale Waterstaat, besproken. In ongeveer acht maanden tijds is op Goeree-Overflakkee 24 km zeewering ge bouwd, waarvan 18 km langs de Zuidkust. De dijk is gemaakt van zand met asfaltbe- dekking op buitenbelopen, kruin en berm en klei op het binnenbeloop. Voor algehele bekleding met klei was geen tijd en bo vendien bleek niet voldoende klei voor handen. Ruim 2,5 millioen kubieke meter zand moest van de bpdem van Volkerak en Krammer voor het dijklichaam worden ge wonnen. Men heeft grote installaties moeten bou wen om aangezogen zand over grote af standen te persen. De Marine verleende veel waardevolle hulp. Stagnatie is^ niet opgetreden. Het personeeel heeft 65 tot 70 uur per week gewerkt. De verhoudin gen en regelingen waren goed, zodat het werk op 30 October kon worden beëindigd. Nadat ir. H. A. Ferguson, hoofdingenieur van Waterstaat, de dichting van de dijk- bressen bij' Kruiningen aan een uitvoerige nabeschouwing onderworpen had, verde digde ir. J. F. R. van de Wall, hoofdinge nieur-directeur van de Zuiderzeewerken een aantal „stellingen", welke men kan opvatten als „geleerde lessen" bij de uit voering van het dijkherstel op Schouwen en Duiveland. Gebleken is, dat de uitvoering van zeer grote nationale werken op waterbouwkun dig gebied dient te worden toevertrouwd aan een dienst, welke een zo groot moge- ADV ERTENT1E DINSDAG 23 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Muizen en mensen", Rotterdams Toneel, 8 uur. Remonstrantse Kerk: „Droom der gevangenen", 8 uur. Lido: „A. C. en dr. Jekyll mr. Hyde", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Fabiam Boem bij de luchtmacht", alle leeft.. 8 uur. Roxy: „The greatest show on earth", alle leeft., 8 uur. Luxor: „Melba", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Schattige vrouwtjes", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Stormduivels", alle leeft,, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 24 FEBRUARI Stadsschouwburg: „De spooktrein". De Verenigde Spelers, 8 uur. Concertgebouw: Orgelconcert door Pierre Labric, 8 uur. Kapel Minahassastraat: Stichting „Petra"; spreker H. v. d. Brink, 8 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", bijeen komst, 8 uur. Minervatheater: Jubileum concert van Bartlett 8z Robertson; Heem- steedse Kunstkring, 20.15 uur. Remonstrantse Kerk: „Droom der gevangenen", 8 uur. Lido: „A. C. en dr. Jekyll mr. Hyde", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fabiam Boem bij de luchtmacht", alle leeft.. 2.30, 7 en 9.15 uur, Roxy: „The greatest show on earth", alle leeft., 2 en 8 uur. Luxor: „Melba", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Schattige vrouwtjes". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Stormduivels", alle leeft. 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zo lang jij bij mij bent", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. lijke zelfstandigheid behoort te bezitten. Voor de uitvoering van „tijwerk" is een continubedrijf noodzakelijk. Het aanleggen van voorraden van mate rialen, speciaal van steen, verdient aanbe veling, zo meent ir. Van de Wall, die voorts bij het opmaken der plannen de hulp van waterloopkundig modelonderzoek, veelal in combinatie met getijberekeningen, vol strekt noodzakelijk acht. Tijdens het herstel van dijkdoorbraken is het gewenst, liefst dagelijks de hoogte ligging van de bodem te kennen. Het is op geen enkele wijze te voorspel len, met welke snelheid erosiegeulcn zich landwaarts zullen uitbreiden. In verband hiermede zijn herhaalde luchtopnamen van de stroomgaten en omgeving zeer gewenst. Prinses woonde studiedag bij Prinses Wilhelmina heeft in gezelschap van een hofdame van haar belangstelling voor het dijkherstel blijk gegeven door in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Den Haag de studiedag van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs over de herstellings- en verboteringswerken na de ramp van 1 Februari 1953 bij te wonen. Zij werd begroet door de president van het in stituut dr. ir. J. A. Ringers. De Deltacommissie staat thans voor de taak een antwoord te geven op de vraag of een dijklengte van vele honderden kilo meters met een meter of meer moet wor den verhoogd, of dat enkele zeegaten moe ten worden afgesloten, waardoor de kust lijn aanzienlijk wordt verkort. Voor de installatie van de commissie werkte de Rijkswaterstaat aan dit project. Deze plannen, die reeds 15 jaar in studie zijn, hadden een drieledig doel, nl. het water vrij maken var. gebieden die bij hoge vloed nog onder water kwamen, het ver groten van de veiligheid van die gebieden, die niet meer door de vloed werden over stroomd, en het tegengaan van de verzil- ting. Na de oorlog werden plannen verwezen lijkt, zoals de afdamming van de Brielse Maas en de Botlek (in 1950). Deze afdam ming heeft ongetwijfeld tot gevolg gehad, dat de langs de Brielse Maasboezem ge legen landen bewaard zijn voor een grote ramp. De plannen tot afdammingen in het com plex benedenrivieren beogen naast het verkrijgen van een grotere veiligheid ook het bestrijden van de verzilting. Door deze afdammingen immers is men in staat zoet waterboezems te vormen en de hoeveel heid uit zee binnenstromend water te be perken. Terwijl men de mogelijkheden bestu deerde rees de gedachte of door afdam ming van het Haringvliet in het boven waarts gelegen rivierencomplex een gro tere veiligheid kon worden bereikt en of een deel van het zoete water van Rijn en Maas langs Rotterdam gevoerd zou kunnen worden. Het denkbeeld, ook de afsluiting van de zee-armen tussen Goeree en Schouwen en van de Oosterschelde te bestuderen was vóór 2 December 1952 nog niet in de be schouwingen betrokken. De opdracht van de minister aan de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat hield ook echter de be studering van dit gedeelte in. Ook de Del tacommissie heeft dit bij haar studie be trokken. In het waterloopkundig labora torium is het model van het complex be nedenrivieren vergroot met Schouwen- Duiveland. Van definitieve afsluiting van de Westerschelde en de Nieuwe Waterweg kan gezien de scheeovaartbelangen uiter aard geen sprake zijn. De nadelen Afdamming van de zee-armen zal, ook wanneer dit onder meer met het oog op aanwezige diepten meer landinwaarts moet geschieden, een aanzienlijke ver mindering geven van de dijklengte die in de toekomst als zeewaterkering moet op treden. Ook zullen mogelijkheden worden geopend voor betere verbindingen met de eilanden. Men zal echter ernstig bedacht moeten zijn op de waterstaatkundige con sequenties, die afsluiting met zich zal brengen voor de scheepvaart, de afvoer van water en ijs en de visserij, aldus de voorlichtingsdienst van Verkeer en Wa terstaat. Wanneer de Deltacommissie van oordeel zal zijn, dat afdamming inderdaad zal moeten geschieden, dan rest nog de vraag of dit reeds thans technisch uitvoerbaar is. Wanneer ook hierop het antwoord van de commissie bevredigend zal zijn, zal zij ook de vraag moeten beantwoorden hoe de afdammingen dan zullen moeten wor den ingericht. Zou de commissie tot het advies tot afsluiting overgaan, dan zullen altijd nog hele stukken dijk buiten deze af dammingen vallen. Voor deze stukken kan de situatie in dat geval mogelijk nog ongunstiger worden dan zij reeds thans is. Voor deze dijken zullen dan ook de nodige voorzieningen moeten worden getroffen, ten aanzien waarvan ook de Deltacommissie een uitspraak zal moeten doen. Kan de com,missie niet tot afsluiting adviseren dan zal zij omtrent de veiligheidsmaatregelen, die in dat geval moeten worden geno men, moeten adviseren. Uiteraard is dit een studie, die geruime tijd zal vergen. Voordat het eindadvies gereed is zal de Deltacommissie dei-halve aan de minister van Verkeer en Watei\staat over bepaalde onderdelen reeds rapporten uit brengen. Dit is reeds geschied ten aanzien van de verhoging van de Schouwense dijk en de afsluiting van de Hollandse IJsel. Een fabriek in Breda heeft van een Ame rikaanse industrie opdracht gekregen tot vervaai'diging van plastic carrosserieën voor auto's. De opdracht van enkele duizen den carrosserieën. Tn de Verenigde Staten worden reeds verscheidene auto's met plastic carrosserieën uitgevoerd. Dochter ondernemingen van de Bredase fabriek zijn op het ogenblik bezig met de productie van plastic vesten voor de N.A.V.O.-legers. Door de dichte mist is het niet mogelijk de luchtbrug tussen Ameland en de vaste wal te doen functionneren. Het plan om met een vliegtuig van de K.L.M. 8000 kg. veevoeder bij Hollum uit te werpen, kon daai'door geen doorgang vinden. Het vee te Nes en Buren moet het reeds enige tijd zonder krachtvoer doen en thans is ook de voorraad in Hollum opgebruikt. Vier weken is Ameland nu al op de lucht brug Leeuwarden-Ameland aangewezen. Veerboten en beurtschepen zijn nog steeds in het ijs op de wadden ingevroren. Nijmegen heeft Maandagmiddag op het Plein 1944 c-p treffende wijze de ruim 800 burgeressen en burgers herdacht die tien jaar geleden op 22 Februari 1944 om het leven kwamen tijdens een bombarde ment van de stad door Amerikaanse vliegtuigen. Van alle openbare en vele par ticuliere gebouwen en huizen hing de vlag halfstok. De stadsbeiaardier bespeelde het carillon in de Stevenstoi-en. Nadat twee minuten stilte in acht genomen waren, legde om half twee, het uur van het bom bardement in 1944, de burgemeester mr. Ch. Hustinx een krans aan de voet van het monument. Voorts wei-den kransen gelegd door luitenant-kolonel J. Tammes, garni zoenscommandant, ds. Van Seims, namens het Oorlogsgraven Comité en door kapi tein Van de Heuvel namens het Neder landse Mobilisatiekruis. De grote klok van de Stevenstoren luidde vervolgens, terwijl honderden ingezetenen het plein 1944 ver lieten. Gisteravond is in De "Vereniging een herdenkingsbijeenkomst gehouden. NANCY (Reuter) Teitgen, de leider der Franse republikeinse volkspartij, de M.R.P., heeft Zaterdag te Nancy verklaard, dat indien de Franse Nationale Vei-gadering het plan voor het instellen van een Euro pees leger zou verwerpen, zijn partij dit vraagstuk aan het oordeel der kiezex-s zal onderwerpen door aan te sturen op ont binding van het parlement en het uitschrij ven van nieuwe algemene verkiezingen. De M.R.P. is een krachtig voorstandster van het Europese leger en zij is een der steunpilaren van Laniels coalitie-regering. P9ARIJS (Reuter). De Amerikaanse senatoren Styles Bridges en Stuart Sy mington zijn Maandag in Parijs aangeko men. Zij zullen in verscheidene West- Europese landen de berichten verifiëren omtrent communistische „infiltratie" in fabrieken, waar vliegtuigen voor de N.A. V.O. vervaardigd worden. Het bezoek aan Frankrijk wordt gevolgd door bezoeken aan Engeland, Duitsland, België, Neder land, Italië en Spanje. De senatoren zijn leden van de senaatscommissie voor de strijdkrachten. Senator Symington zei, dat het in de eer ste plaats de bedoeling is de „feiten" te vernemen omtrent de productie van vlieg tuigen, de aanleg van vliegvelden en de bouw van verdedigingsfnstalïaties. De se- natoi-en doen dit met het oog op de wets ontwerpen inzake hulp aan het buitenland en defensie, welke in Mei in behandeling komen. Maandag heeft Koningin Juliana een bezoek gebracht aan de Seagramcolleclie in het Gemeentemuseum in Den Haag. Zoals bekend bestaat deze tentoonstelling uit een collectie van vserken van een groep schilders, die hun impressies gaven van 20 Canadese steden. De Canadese ambassadeur in ons land Th. A. Stone, toont de Vorstin een schilderij van Ottawa van de Canadese schilder Franklin Arbuckle. Te loor gaan wil zeggen; verloren gaan. Vroeger kende men ook: te loor lopen, in de zin van; mislukken. Maar u zou waarschijnlijk niet denken aan ver wantschap met te leur stellen. En toch hebben wij hier te maken met twee vor men van hetzelfde woord. En dat wooi'd is: lor, dat familie is van verliezen. Lor betekent dus; verlies. Wat te loor gaat is- verloren, verdwenen, te niet. Wie iemand teleurstelt onhoudt, hem dat gene waarop hij rekende of wat hij ver wachtte en bezorgt hem dus eveneens ^verlies. Op een congres van de R.K. Bond van Détailhandelaren in Groenten en Fruit ,.St. Wadfridus", c'.at in Roermond gehou den .is, heeft de bïsschop-C'.>:jdiutor van Roermond, mgr. dr. A. Hanssen, onder meer betoogd, dat het christendom niet alleen in de kerk maar ook in het maat schappelijk en economisch leven in prak tijk gebracht moet worden. Mgr. Hanssen constateerde een zekere onevenredigheid tussen de rijkdom aan natuurproducten enerzijds en dat wat sommige categorieën mensen er uiteindelijk via' de handel van kunnen krijgen. Hij vond het schrijnend te moeten zien dat vele producten, die op de veilingen doordraaien als onverkoopbaar, worden vernietigd, terwijl ciuizenden ze graag zouden hebben. Hij riep de organi saties op, middelen te zoeken teneinde doorgedraaid fruit en groenten aan armen, zieken en scholen te schenken. (Van onze correspondent in Parijs) Het heeft negen jaar geduurd, alvorens de man, die tijdens de bezettingsjaren in Frankrijk een schrikbewind heeft gevoei'd waarnaast de Franse revolutie gelijk een kinderspel verbleekt voor zijn rechters gedaagd kon woorden. Karl-Albrecht Oberg en zijn slimme schildknaap Helmut Knochen verschijnen thans voor een Parijse militaire rechtbank, die uitsluitend uit onder-officieren is samengesteld. Oberg voerde eertijds de rang van gene raal en Knochen was kolonel, en in de SS- hierarchie stonden ze direct onder Himm- ler. Sedertdien werden ze echter door hun eigen landgenoten gedegi'adeerd en daarom zullen ze opperste vernedering nu geen steri-en zien schitteren op de kragen hunner rechters. Door de Engelsen, in wier bezettingszone zij na de oorlog geaiTesteerd zijn, werden zij al eens ter dood veröoi'deeld, maar die straf werd in twintig jaar dwangarbeid ge wijzigd. Voor hun proces, waarbij ze door Franse en Duitse advocaten zullen worden bijgestaan, is voorlopig zes weken uitge trokken. Het is een hoogtepunt, mag men zeggen, van de Franse berechtiging van honderden Duitse oorlogsmisdadigers. Het aantal tex-echtstellingen en andere zware sti-affen zou in Fx-ankrijk zeker hoger zijn geweest, indien niet bijna alle beklaag den zich op „Befehl" hadden kunnen be roepen: Het bevel van Oberg. Achter dat zelfde voorwendsel zullen zeker ook Oberg en Knochen zich nu op hun beui't trachten <e verschuilen. Zij ontvingen hun orders uit Berlijn van de kant van Himmler, Heydrich en zelfs van Hitler, die intussen allen van het toneel verdwenen zijn en wier schou- dei-s door hun vroegere ondei'horigen dus zender letsel of risico nog wel wat extra kunnen worden belast. De instructie van deze beide zaken heeft door politieke, juridische en diplomatieke complicaties, en ook tengevolge van een sems manifest gebrek aan medewerking, méér tijd in beslag genomen dan redelijk en wenselijk kan lijken. Maar het is dan ook geen flodderwerk geworden. De acte van beschuldiging telt 250 pagina's en hun ge zamenlijk dossiers wegen bijna honderd kilo. Wat de beide beschuldigden ook ter hunner verdediging aan willen voei"en, het onbetwistbai-e feit büjlt niettemin bestaan, dat het de naam van Oberg is geweest, die onder vrijwel alle affiches en berichten in zake de Duitse wraaknemingen prijkte. De gijzelaai-s werden door hem voor vei'schij- ning voor het vuurpeloton uitgekozen en ook de andex-e schrikmaati-egelen droegen zijn signatuur. Zijn zondenregister omvat bijna 1000 terechtstellingen, 220.000 depor taties en talloze individuele „operaties" om verzetslieden en andere tegenstandex~s tot bekentenissen te brengen. Oberg was even fliaandag heeft de ambassadeur van Spanje in hel Paleis Lange Voorhout in Den Haag zijn geloofsbrieven aan Koningin Julianji aangeboden. Foto: de ambassadeur, Don Juan Teixidor, inspecteert de ere-wacht. eens de man, die de beruchte moorcl-expe- dit.ies tegen de Franse Maquis organiseerde en onder wiens verantwoording de arbeids slaven 35.000 in getal voor Duitsland gei'onseld werden en op transport gesteld. De vernieling van de haven van Mar seille is eveneens zijn werk geweest en voor de barbaarse J^den-vervolgingen en -depox-taties kan hij ook aansprakelijk worden gesteld. Schrikbewind Het schrikbewind van Oberg nam zijn bestiaalste vorm aan tegen het einde van de oorlog, toen de Duitséx-s alle overwegin gen van humaniteit hadden laten varen. De SS nam toen geleidelijk de plaats in, of al thans de leiding over, van de officiële Wehrmacht en zo wordt het aan Obergs invloed toegeschreven, dat de opperbevel hebber, generaal Von Stulpnagel, in Parijs door zijn neef Heydrich vervangen werd. Ook in de wijzigingen in de regering van de oude maarschalk Pétain had Obei'g trouwens de hand. Hij heeft gewild dat Laval opnieuw naar voren trad en dat voor lugubere figuren als de Franse fascist Dar- nand plaatsen in het Franse kabinet wer den ingeruimd. Dat het zo lang heeft geduurd dat van het zondenregister van Obei'g de bloedige balans kon worden opgemaakt, is zeker niet in de laatste plaats aan zijn eigen houding te wijten geweest. Alle juridische vertra gingsmogelijkheden heeft hij tot het. uiter ste toe uitgebuit, zekex- niet in de 'laatste plaats in de hoop zijn hoogste straf zo nog te zullen kunnen ontlopen. De wind waait zeker vandaag uit de verzoenende hoek, maar de mogelijkheid van een vrijspraak wil men voorlopig toch maar liever be twijfelen Maandagavond is een ernstig ongeval ge schied in de fabriek van plasticartikelen N,V. Negum te De Bilt. In vlammen ge huld kwamen de 29-jarige chef S. de Vree uit Zeist en de 24-iaxdge spuitgieter H. Tang uit De Bilt uit het stookhok ren nen, waar zich een ontploffing, had voor gedaan. Arbeiders uit de nachtdienst snel den te hulp en doofden de vlammen. Beide slachtoffei-s zijn met ernstige brandwonden aan hoofd, armeri en handen overgebracht naar het Stads- en Acade- miscn ziekenhuis in Utrecht. Tengevolge van kortsluiting, veiTnoede- lijk ontstaan door wegdooiencie sneeuw, is Maandagavond het hötelpension Wester- keyn bij Midsland op Terschelling uitge brand. De brandweren van Midsland en West Terschelling konden het hotel niet behouden. Alleen de voorgevel en een paar bi-okken zijmuur zijn blijven staan. Het hotel was tegen brandschade verzekerd. Onlangs zijn gegevens gepubliceerd uit een in 1953 verschenen rapport van het Dix-ectoraat-generaal van het Verkeer over de in 1952 voorgekomen verkeersstoringen bij de Nederlandse Spoorwegen. Het Tweede Kamei-lid ir. Posthumus (P.v.d.A.) heeft de minister van Verkeer en Water staat gevraagd waai-om deze gegevens niet aan de Staten-Generaal ter beschikking zijn gesteld. Voorts vraagt de heer Posthumus of uit de onlangs gepubliceex-de richtlijnen inzake de vergunningverlening voor het goederen vervoer langs de weg moet worden afge leid, dat in de toekomst, wanneer er meer vraag naar vervoergelegenheid langs de weg zou komen, overheidsondernemingen of ondernemingen, waarin de overheid dii-ect of indirect in belangrijke mate deelneemt, niet meer de gelegenheid zullen krijgen haar wegvervoer uit te breiden, terwiji die mogelijkheid aan particuliere ondernemin gen wel gegeven zal wox'den. De heer Posthumus vraagt op grond van welke motieven hij deze richtlijnen, die afwijken van het tot nu toe door de rege ring gevolgde beleid en eveneens afwijken van het advies van de vervoers-commissie van de Sociaal-Economische Raad heeft uitgevaardigd. De man had zijn broodjeswinkel pas ge opend. Hij had er wel iets in gezien en via schier eindeloze reeksen formulieren, avondcui-sussen, commissies en diploma's was hij dan' eindelijk achter zijn propere toonbank terecht gekomen, waar hij ijve rig en vakbekwaam de vei-se cadetjes stond te smeren en de inkopen van zijn worsten en kazen volgens de eisen van het middenstandsdiploma in zijn nieuwe boeken registreerde. Alles in de winkel glom en schitterde van schoonheid: de toonbank, de" snijma chines en het voorhoofd van de broodjes- baas. De klanten kwamen echter niet. De stoelen en krukken bleven leeg en het op vallende uithangbord, v/aarop in helle neon-letters stond, dat alleen hier de echte, goede broodjes te koop waren, had slechts tot'resultaat gehad, dat een gehaaste mijn heer kwam vragen of hij even kon opbel len. Verder niets cn de winkelier zon op middelen om althans een gedeelte van het hongerige mensdom naar zijn ondeime- ming te trekken. Hij begon, zoals gebrui kelijk bij beginnende zakenlieden, in het klein. Met een gemaakt vriendelijk gezicht, een peukje worst in de hand, stapte hij naar buiten, waar een jongetje naar de met zox-g gerangschikte levensmiddelen in de etalage stond te kijken. „Hier", sprak de man, „dat is voor jou en zeg maar tegen je ouders, dat je het van mij gekregen hebt". Toen stapte hij tevreden over zijn zakelijk inzicht naar binnen, terwijl het jongetje wantrouwig naar het plakje vlees stond te kijken en daarna voorzichtig een hapje narrp Het hielp. Een kwartiertje later stond het jongetje, nu samen met zijn vader, weer voor de winkel. „Zullen we hier iets gaan eten?", vi-oeg de vader hongerig. De winkelier hoorde het en ging overdreven druk zijn schone koojes wassen, als kreeg hij straks het ge hele uitgaande publiek nog in zijn zaak. De deur ging echter niet open, want het jongetje sprak kieskeui'ig:,, Hè nee. hier hebben ze worst, die naar zeepsop smaakt". En gezamelijk liepen pa en zoon weer verder. De broodjesbaas legde misti'oostig zijn af droogdoek neer; gebx-oken leunde hij te gen het aanx-echtje. Lang heeft hij zo niet gestaan, want na een week was het neon-bord vervangen door een groot bedrukt papier. „Te koop wegens teleurstelling", stond er op. H. de G. Maandag is een 34-jarige vertegen- wooi'diger nit Den Haag,'die op een brom fiets reed, op de hoek van de Hoefkade en de Max'ktweg dodelijk verongelukt toen hij vooiTang wilde verlenen aan een van rechts komende vrachtauto. De bromfietser remde, slipte en kwanx in aanraking met het linker achterwiel van de vi-achtauto. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is hij overleden. De minister van Justitie heeft geant woord op vx'agen van het Tweede Kamer lid mei. mr. C. Tendeloo over door cura toren gepleegde verduistering van faillis- sementsgelden in de arrondissementen 's-Gi-avenhage, Zutphen en Groningen. In het arrondissement 's-Gravenhage is f50.000; in het arrondissement Zutphen f47.000 en in het arrondissement Gronin gen f 20.000 uit faillissementskassen ver duisterd, aldus de minister. De procimeur-generaal bij de Hoge Raad heeft zich reeds gewend tot de officieren van justitie met verzoek te worden ge ïnformeerd omtrent de vraag welke rege lingen bij de rechtbanken bestaan ter voorkoming van verduistering van faillis- sementsgelden en welke maatregelen zou den kunnen worden getroffen ten einde in de toekomst dergelijke vei'duisteringen te voorkomen. Voorts heeft de algemene raad der Ne- derlandse Orde van Advocaten drie van zijn leden aangewezen om op korte ter mijn een rapport over deze kwestie uit te brengen. Overtuigd van de ei-nst van de aangele genheid, beraadt de minister zich welke voorzieningen kunnen worden getroffen. Alvorens echter zijn standpunt te bepalen, acht hij het raadzaam het resultaat van het onderzoek van de procureur-generaal bij de Hoge Raad en het advies van de Orde van Advocaten af te wachten. Scbeepsbotsing bij Folkestone Naar het ANP verneemt zijn op een af stand van 5,5 mijl van Folkestone het Noorse schip „Margx-ethe Bakke" en het Franse schip „Capitaine Saint Martin" met elkaar in botsing gekomen. De kapitein van het Zweedse schip heeft geseind, dat hij poogt het schip ten Zuiden van Folke stone aan de grond te zetten. De reddingboot van Dover is uitgevaren. De „Margrethe Baikke" meet 5478 ton. Het Franse schip meet 3441 ton. De „Mar grethe Bakke" heeft sloepen achter zich, waar de bemanning in gegaan is. Het schip heeft geseind, dat het Dover waarschijn lijk zal halen en dat geen hulp nodig is. PARIJS. In de zitting van de Parij- sche Academie van Wetenschappen zijn door den jongen scheikundige Déville enige hoeveelheden overgelegd van een nieuw metaal, aluminium genaamd, het welk niet zwaarder is dan glas en daaren boven fraai glanzend en zilverkleurig, en niet door de lucht of het water, evenmin door salpeterzuur of zwavelzuur wordt aangetast. De door den heer Déville op- gegevene wijze van bereiding van dit nieuwe metaal heeft zeer de aandacht getrokken van de leden der genoemde wetenschappelijke instelling. Daar het aluminium tot verschillende doeleinden zal kunnen worden aangewend, heeft de Academie den heer Déville'in staat ge steld zijne proeven op eene grootere schaal voort te zetten. i

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5