Twaalf argumenten in stelling tegen eis van Amsterdamse lampekappenf abrikant YBERT N. van Breemen Co. Vrij baden en zwemmen op het Zandvoortse strand SYNTHRACIET het nieuwste product der Staatsmijnen Dr. Jos Vandervelden 70 jaar Kort en bondig Het proces om de Teyler-millioetien Bijna vijf ton voor Erefonds Twee jaar geëist tegen los werkman Aanpassing aan de toestand die zich sedert 1948 ontwikkelde Geen doem der ledigheid HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Padvindsters vierden feest GEEF UW KEEL 't BESTE Touwtrekken in ploegverband Wegens inbraak te Velsen Deens Koninklijk paar zal bollenstreek bezoeken veel warmte Tankauto kantelde in de sloot Burgerlijke Stand van Haarlem DINSDAG 23 FEBRUARI 1954 IVlr. J- van der Hoeven heeft vanmor gen namens de vijf directeuren van de Teylerstichting te Haarlem de president van de Haarlemse rechtbank de conclusie van antwoord overhandigd op de conclusie van eis, welke zes weken geleden was ge daan namens de Amsterdamse lampekap- penfabrikant Lodewijk Christiaan Wege- rif, die aanspraak meent te kunnen ma ken op de bezittingen van de Teylerstich ting. Deze aanspraken zijn gegrond op een legaat in het testament van Pieter Teyler van der Hulst aan Catharina Olt- hoff. Dit legaat, ter grootte van honderd duizend gulden in obligaties, is inmiddels tot bijna honderd millioen gulden aange groeid, zoals wij reeds in een beschouwing in ons blad van 12 Januari j.l. schreven. Uiteraard verzocht de advocaat van de Teylerstichting de cis van de heer Wegerif af te wijzen. Tot die conclusie komt mr. Van der Hoeven in een betoog van twaalf punten. In de eerste plaats ontkennen de gedaag den, dat Pieter Teyler van der Hulst op 17 Mei 1756 een codicil zou hebben ge maakt en geen testament, zoals zij ook ontkennen, dat de daarbij in het leven ge roepen Teylerstichting geen rechtspersoon zou zijn. Zij zijn voorts directeuren dier stichting zonder meer en dus geen beheer ders van de nalatenschap, zoals door de eiser was gesteld. Immers toen zij hun functie aanvaardden was de uitvoering van de laatste wilsbeschikking van Pieter Tey ler van der Hulst reeds lang geëindigd. Ook is er, volgens gedaagden, geen sprake meer van een legaat aan de „naaste vrienden van moederszijde" omdat dit werd ingetrokken. En ook wanneer dat niet het geval zou zijn geweest, dan betwisten de directeuren van de Teylerstichting nog dat de heer Wegerif in rechte lijn van de rechtheb benden op de nalatenschap afstamt. En zelfs wanneer dat nog het geval zou zijn, dan ontkennen zij dat thans nog enig recht daarop zou bestaan. Immers de heer Wegerif heeft reeds in 1929 op een bijeenkomst van zich noemen de rechthebbenden op de Teylererfenis in Duitsland van zijn aanspraken afstand ge daan ten bate van Onno Olthoff in Leer. Voorts verwijst mr. Van der Hoeven naar de afwijzing der aanspraken door het Amsterdamse Gerechtshof in 1941. Ten zevende brengt de raadsman der Teylerstichting het niet voldoen aan een Tot besluit van de viering van „Denk- dag", de geboortedatum van Lord en Lady Baden Powell, hebben de Haarlemse ka bouters 's middags in het gebouw St. Bavo ademloos de belevenissen gevolgd van de merkwaardige „Familie Kobolt", die door kabouters van Haarlem-Noord onder regie van mevrouw J. N. A. van Ditmarsch Jacometti districtscommissaresse van liet Nederlands Padvindstersgilde in het district Haarlem-Noord— ten tonele wer den gebracht. Mevrouw van Ditmarsch heeft met dit door haar geschreven stuk bij het jeugdig publiek veel bijval geoogst dat niet onder stoelen of banker, werd gesto ken. 's Avonds kwamen in hetzelfde ge bouw de padvindsters bijeen om naar de opvoering te kijken van „Madeion", een door mevrouw De BoerVan Strien voor het toneel bewerkte feuilleton uit het or gaan „De Padvindsters" van 1925. De regie berustte eveneens bij mevrouw van Dit marsch, die in haar eigen padvinderstijd de hoofdrol in dit stuk speelde. Dat Made- lons avonturen destijds even spannend waren als nu, is niet voor een gering deel te danken aan de weloverwogen leiding van de regisseuse. Dat bewees het spon tane applaus na afloop van elk bedrijf. Mevrouw H. Halbertsma, gewestelijk commissarisse van het N.P.G., besloot deze viering met de padvindsters aan te sporen de schakel, die ieder van hen in de pad- vindstersbeweging vormt, zo sterk moge lijk te maken. De avond werd bijgewoond door het Erelid van het N.P.G., mevrouw J. E. ba ronesse de Vos van Steenwijk. Beide stukken zullen, zoals gemeld, voor ouders en belangstellenden nogmaals wor den opgevoerd in hetzelfde gebouw, op een Dinsdag 2 Maart te houden propaganda- bijeenkomst. ADVERTENTIE en gebruik regel matig het beproef de middel tegen heesheid en hoest Het kapitaal van het Erefonds voor oud verpleegsters loopt tegen de vijf ton, zo vermeldt het jaarverslag over 1953. Er kwamen 820 aanvragen om steun bin nen, waarvan 387 gevallen werden behan deld. 118 aanvraagsters moesten teleur gesteld worden, omdat zij niet gediplo meerd waren en dus wettelijk niet als ver pleegster konden worden beschouwd. Behalve giften in geld vaak in bedra gen van vijftig, honderd of tweehonderd vijftig gulden tegelijk kwamen ook veel bijdragen in natura binnen, variërende van dekens en matrassen tot invalidewagens en kunstgebitten Ook werden persoonlijke toelagen gegeven voor hen die fruit of dure geneesmiddelen nodig hadden. Het Erefonds heeft twee millioen gulden nodig wil het ideaal, een redelijke uitke ring voor alle verpleegsters die deze nodig hebben, worden bereikt. VERBETERING In het gisteren geplaatste verslag van de leerlingen-uitvoering der Muziekschool van Toonkunst is als naam van een der pianoleraren Jan Koppen vermeld. Dit moet zijn: Jan Kappers. voorwaarde, welke voor de aanvaarding van het legaat van honderdduizend gulden noodzakelijk was, ter sprake. De rechthebbenden op het bedoelde le gaat hadden namelijk reeds zes weken na het overlijden van de erflater moeten ver klaren dat zij voor het overige van alle aanspraken op de nalatenschap afzagen. Uit de herhaalde processen blijkt wel dat aan die voorwaarde niet is voldaan. Wel heeft de heer Wegerif in October 1953 die verklaring afgelegd, maar mr. Van der Hoeven stelt, dat hij reeds veel eerder van de conditie afwist en deze had behoren na te komen. Vervolgens wordt van de zijde van Teyler gesteld, dat slechts Catharina Olt hoff een persoonlijke actie om het om streden legaat had kunnen instellen. Daarna volgen de ontkenningen dat de directeuren van Teyler enig beheer (en de daaruit voortvloeiende rekening en ver antwoording) hadden moeten voeren, ter wijl in de tiende stelling wordt gewezen op de verjaring van elke aanspraak. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat eiser in elk geval had moeten aangeven welk deel van de nalatenschap hem naar zijn mening zou toekomen, omdat de rech ter toch ook het belang van de eiser bij de vordering zal moeten kunnen beoordelen. De procureur van de tegenpartij, mr. Sylvain Groen, heeft veertien dagen be- Op Koninginnedag: De Commissie „Koninginnedag" te Heem stede heeft het plan opgevat, ter gelegen heid van de eerstkomende Koninginnedag- viering een nieuwe wedstrijd te houden: touwtrekken in ploegverband. Het touw trekken is ongetwijfeld reeds een bijzonder oud amusement, doch door dit spel op ge heel nieuwe leest te schoeien, hoopt de commissie hiervan een jaarlijks terugke rend evenement te maken, Men stelt zich daarom voor de deelnemers in ploegver band te laten uitkomen, telkens van vier man tegelijk. De enige voorwaarden zijn, dat zij deel uit moeten maken van het per soneel van een te Heemstede gevestigde firma, of lid zijn van een te Heemstede ge vestigde instelling of vereniging. Bovendien moeten zij ouder zijn dan 23 jaar. Van elke firma, vereniging of instelling mag slechts één groep van vier man op deze wedstrijden uitkomen. Om de aantrekke lijkheid van deelneming te verhogen, heeft de commissie verder nog besloten, buiten de nader vast te stellen prijzen in waarde bonnen voor de winnaars persoonlijk, een groepsprijs beschikbaar te stellen, welke driemaal achtereen of vijfmaal in totaal door dezelfde ploeg gewonnen moet wor den. Daardoor komt deze definitief in het bezit van de vertegenwoordigde firma, ver eniging of instelling. denktijd gekregen om na te gaan hoeveel tijd het opstellen van de repliek zal vergen. Als alles vlot gaat zullen in het najaar wellicht de pleidooien voor de rechtbank kunnen worden gehouden. Het Amsterdams gerechtshof behandelde Dinsdagmorgen de zaak tegen de zestig jarige los-werkman H. J. van W. uit Am sterdam, die in hoger beroep terecht stond onder verdenking van inbraak. In de nacht van 8 op 9 October van het vorig jaar hield een agent van politie in Velsen de los-werkman aan en deze bleek in het bezit te zijn van inbrekerswerktui gen, handschoenen, pantoffels, twee gou den horloges, vijf gouden ringen en nog een aantal andere gouden voorwerpen. Voor de Haarlemse rechtbank verklaarde de verdachte zelf, dat hij deze sieraden uit een woning aan de Bloemendaalse Straatweg gestolen had en de rechtbank veroordeelde de verdachte daarom op 26 November tot een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van twee iaac met aftrek van het voorarrest. De los-werkman ging van dit vonnis in hoger beroep omdat hij meende voor een gecombineerde straf in aanmerking te ko men. De advocaat-generaal bij 't gerechts hof, mr. J. F. Hoeffelman, voelde echter bijzonder weinig voor een gedeeltelijk voorwaardelijke gevangenisstraf, aange zien de verdachte sinds 1925 reeds tien veroordelingen achter de rug heeft en in totaal ongeveer achttien jaar in de diver se gevangenissen heeft doorgebracht. Mr. Hoeffelman vroeg bevestiging van het rechtbankvonnis: twee jaar met aftrek. De verdediger, mr. P. H. M. Kuyper, vroeg het hof in zijn pleidooi zijn cliënt slechts één keer de gelegenheid te geven zich onder toezicht van de reclassering te stellen en drong er daarom bij het hof op aan de verdachte een gedeeltelijk voorwaardelijke straf te geven. In zijn dupliek verklaarde de advo caat-generaal opnieuw, dat hij dit niet ge wenst achtte, te meer, daar de wet voor schrijft, dat het onvoorwaardelijke gedeel te van de straf tezamen met het voorwaar delijke gedeelte niet meer dan één jaar mag bedragen. Het hof zal op 9 Maart arrest wijzen. De Koning en de Koningin van Dene marken zullen op 26, 27 en 28 April een officieel bezoek aan Nederland brengen. Op de laatste dag zal het koninklijk paar onder meer een autotocht door de bloem bollenstreek maken en de bloemenveiling in Aalsmeer én de Keukenhof in Lisse be zoeken. mm? ADVERTENTIE geen slakken geen roet geen stenen 0 weinig as Prijs 8.75 per H.L. - Komt U eens kijken bij Een van de aardigste folkloristische gebeurtenissen in ons land is het Stra-rijden in het Zeeuwse plaatsje Renesse, dat daar ieder jaar omstreeks Carnaval plaats vindt. Wanneer de paarden, die de gehele winter op stal hebben gestaan, voor het eerst weer naar buiten mogen, worden zij in optocht door het dorp naar de zee gevoerd, waar hun de „benen worden gewassen". Hiervan is ook de naam van de gebeurtenis afgeleid: „Stra-rijden" komt van „Lustratio" hetgeen „reinigen" betekent. Het bestuur van het strandschap Zand- voort heeft na langdurig beraad besloten uit de „Verordening ordemaatregelen" te schrappen de bepaling, welke verbiedt om nabij het centrale strandgedeeltc in zee te baden of te zwemmen. Deze maatregel vormt het sluistuk in de evolutionnaire ontwikkeling van het bad- en strandleven, aldus deelt men ons van de zijde van het Strandschap mee. In 1920 nog was in de algemene politie verordening van Zandvoort de bepaling opgenomen, dat het, buiten de badinrich tingen, verboden was, voor personen boven de leeftijd van 16 jaren om „pootje te ba den". Pas in 1932 werd, na veel aandrang van de zijde van het publiek, het z.g. zon nebaden op de terreinen der badinrichtin gen getolereerd, nadat de politie dit reeds van 1928 af oogluikend had toegelaten. In de jaren daarop volgend nam het kamperen op het strand zo'n omvang, dat allengs voor het zogenaamde vrije strand het baden en zwemmen in zee, alsmede het zich in badcostuum vertonen, werd toegelaten. Toen in 1947 het strandschap werd opgericht en de verordenende be voegdheid voor het strand en de kuststrook aan het bestuur van dit publiekrechtelijk lichaam werd opgedragen, was het dus zelfs verboden om op het centrale strand gedeelte in badcostuum of zwembroek te vertoeven. In 1948 werd dit verbod door het strand schap ingetrokken en de sedert dien opge dane ervaringen hebben aangetoond, dat dit een goed besluit is geweest. De bezoe kers van het strand hebben de hun toege stane grotere vrijheid zeer gewaardeerd en de gedragingen van het publiek hebben nimmer tot klachten aanleiding gegeven. Uiteraard oefent de zee op de in bad- of zonnebadcostuum geklede strandbezoekers een grote aantrekkingskracht uit. Het ver bod om nabij het centrale strandgedeelte in zee te baden of te zwemmen werd dan Gistermiddag omstreeks twee uur is in een bocht van de Schalkwijkerweg in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwou- de een grote tankauto, die kort tevoren benzine had afgeleverd, tijdens het uitwij ken van een tegenligger in de zachte berm geraakt, waarna het achterstuk weggleed. Het gevolg was, dat de wagen op zijn kant in de sloot kwam. Gistermidag heeft men de truck reeds losgekoppeld, doch pas van morgen kon men de oplegger weer op de weg brengen. Hiervoor waren twee kraan wagens nodig, die van negen tot elf uur met dit inspannende werk zijn bezig ge weest. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade aan truck en opleg ger is uiterst gering; het voertuig kon op eigen kracht zijn tocht vervolgen. Zeventig jaar word't Donderdag dx. Jos. Vandervelden, de vroegere directeur va*n de R.K. Bibliotheek en Leeszaal. Wie hem in zijn woning aan de Midden Duin en Daalseweg te Bloemendaal opzoekt zal een man vinden, die de kroon der jaren met ere draagt. Geen grijsaard, want het lijkt wel of die verpersoonlijking van de ouderdom in dr. Jos. Vamdervelde geen woon heeft willen nemen. Men vindt maar zelden de geestkracht en het tempera ment van een jonggezel verenigd met de wijsheid en ervaring die dr. Vandervel den opbrengt. De verklaring? Wij hebben hem er niet naar gevraagd. Hij heeft, ge loven wij, de spreekwoordelijke eeuwige jeugd die slechts weinigen is toegemeten, een waar geschenk der goden of zoals hij het liever zal willen: een gave der Voor zienigheid, welke men alleen maar kan ver hopen, maar waarop men nooit aanspraak mag maken. Het enige waaraan hij zelf merkt dat hij ouder wordt zijn zijn ogen. De rust die hij hen moest gunnen toen hij als directeur der bibliotheek zoveel en zo intensief las is indertijd de oorzaak ge worden van zijn heengaan. Dat was in 1948 nadat hij zevenentwintig jaar de scepter over de bibliotheek had gezwaaid. Hij heeft haar niet opgericht. Maar hoe klein was ze en onbeduidend (een paar kasten zonder boeken, zoals hij zelf zegt) op het ogenblik dat hij de leiding op zich nam. Dat is nu wel heel anders. De R.K. Bibliotheek is thans zelfs een vergader zaal rijk waarin de leden van de vereni ging Dante Alighieri samenkomen, /an welke vereniging dir. Vandervelden voor zitter is. Ook de boekenschat van „Dante Alighieri" is in de R.K. bibliotheek opge slagen. En zelfs zijn de boeken en enig huisraad van de doctor daarheen nog ver huisd toen hij in 1942 zonder pardon door de Duitsers op straat werd gezet. Vier uur kreeg hij om zijn huis te ontruimen. Het geschiedde kort na de dood van zijn echtgenote, de schrijfster Ellen Russe. Herinneringen aan die dagen haalt dr. Vandervelden op. Het zijn ook herinne ringen aan de vrouw, wier bewondering voor de Italiaanse romancier Giovanni Papini een contact levend maakte, dat nu nog in correspondenties en vertalingen van Papini's werk voortduurt. Dr. Van dervelden draagt de schrijver een warm hart toe. Enthousiast verdedigt hij hem tegen alle aanvallen. Maar met recht enthousiast is hij als hij over zijn Vondelstudies komt te spre ken. Hij promoveerde indertijd op een proefschrift gewijd aan „Staat en recht* bij Vondel". Ziin interesse ging vooral uit naar de betrekkingen tussen de rechts geleerde Grotius en Nederlands grootste dichter. „Zonder Grotius te kennen kan men Vondel niet bestuderen", zegt dr. Vandervelden. Hij wijdt uit over een merkwaardige ontdekking die hij deed bij zijn studies voor zijn pas verschenen werk over Vondels sociale betekenis. Hij con stateerde toen dat er van keizer Constan- tijn geen enkele afbeelding in het Neder land van de 17e eeuw te vinden was. En Vondel zelf staakte zijn „heldenwerk" over Constantijn naar aanleiding van de dood van zijn vrouw (zoals men lezen kan in zijn „Lijkklacht aan het Vrouwenkoor), maar volgens dr. Vandervelden, omdgt Constantijn's ideeën niet pasten in de verhoudingen tijdens de reformatie. Van- Dr. Jos Vandervelden. zelf komt hij dan op de uitdrukking der levensstijl van de gouden eeuw, die van de stadhuizen kerken maakte der gerech tigheid in zware renaissancevorm tegen over de gothiek der middeleeuwers. Chris tus aan het kruis werd Atlas die de we reldbol draagt: voortgezet sentiment in nieuwe verbeelding. Hierover heeft dr. Vandervelden een boek op stapel. Het zal een studie zijn over de „aesthetiek van de gerechtigheid in de zeventiende eeuw". Dr. Jos. Vandervelden geniet dus niet van een dolce fax niente. Hij legt zich geen doem der ledigheid op. Zijn werk zame geest eist al zijn toewijding en ener gie. Ze mogen hem nog lang geschonken blijven, opdat de geest waaie waar hij wil. ook door een grote categorie strandbezoe kers als een hinderlijke beperking in hun bewegingsvrijheid gevoeld. Deze door het strandschap uit een oogpunt van openbare veiligheid vastgestelde verbodsbepaling werd herhaaldelijk overtreden en de poli tie stond op dagen, waarop het strand een enorm bezoek te verwerken kreeg, voor een schier hopeloze taak. Aanvankelijk werd de bepaling streng gehandhaafd en het aantal processen-ver- baal, ter zake van overtreding van de ver bodsbepaling liep jaarlijks op tot pl.m. 500. Waar de ratio van het voorschrift voor de strandbezoeker niet duidelijk was, vormde deze gang van zaken een verstorend ele ment in de strandsfeer. Hier kwam bij, dat het openbaar ministerie bij het kantonge recht en de kantonrechter niet ten volle overtuigd waren van de juridische ver bindbaarheid van de bewuste bepaling. Immers wat voor het ene strandgedeelte werd toegestaan, werd voor het andere verboden. Deze opvatting van de rechter lijke macht uitte zich in veroordeling van de overtreders tot een minimale geldboete. Allengs ging de politie bij de handhaving van het zwemverbod soepeler te werk en in het seizoen 1953 werden alleen diegenen geverbaliseerd, die eigen of andex-er veilig heid opzettelijk in gevaar bi-achten. Veiligheidsmaatregelen worden getroffen Het bestuur van het strandschap is dan ook na ampele overweging tot de conclu sie gekomen, dat thans het moment is aan gebroken om de verordening-ordemaat regelen aan te passen aan de toestand, zo als deze zich sinds 1948 geleidelijk heeft ontwikkeld. Het toelaten van het baden en zwemmen in zee bij het centrale strandge deelte maakt echter het nemen van be paalde veiligheidsmaatregelen nodig. Met het bestuur van de' Zandvoortse Reddings brigade is contact opgenomen opdat deze evenals op het noordelijke en zuidelijke vrije strand ook een reddingspost zal in richten op het centrale strandgedeelte; ge dacht wordt aan een lokaal van de Roton de. Omtrent andere veiligheidsmaatregelen zal overleg met de betrokken gemeente lijke instanties worden gepleegd. Het bestuur van het Strandschap deelt mee, dat de maatregel genomen is in het vertrouwen, dat het publiek ook deze ver dere vergrotiixg van zijn bewegingvrijheid aan de Zandvoortse kust een gepast ge bruik zal maken. Mochten onverhoopt on gewenste toestanden ontstaan, dan zou het bestuur op zijn besluit moeten terug komen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het opheffen van het zwemverbod niet be tekent, dat het baden en zwemmen nabij het centrale strandgedeelte geen gevaren oplevert. Deze zijn gelijk aan die welke zich overal elders bij het baden en zwem men in zee voordoen. De baders en zwem mers gaan uiteraard op eigen risico in zee. Men betrachte dus, waar men zich ook in zee begeeft, de nodige voorzichtigheid. Al leen bij het gebruik maken van een bad inrichting kan men verzekerd zijn van een permanent toezicht en bewaking door des kundig en ervaren badpei-soneel. HAARLEM 22 Februari 1954 ONDERTROUWD: 20 Febr., J. Koopmans en A. Zieren; 22 Febi\, W. A. J. Bisschop en E. van Lieshout. BEVALLEN van een zoon: 20 Febr.. H. de MooijScheelings; M. B. Ravelli—Senn van Basel Wagemans; Ch. C. Bouman—Koning; J. M. KlootwijkRombaut: 21 Febr., C. C. FellerVictoor; W. SchönVisser; M. J. van Tijenvan der Laaken; G. C. Scholtens Kossen; M. van BeelenTimmerman; 22 Febr., J. van den HaakIking; L. M. Zonne veldDriessen. BEVALLEN van een dochter: 19 Febr.. M de Haande Paus; L. Diepgrondvan Rijn; 20 Febr., C. ,T. van Wooningde Regt; F. M. van HoornVisser; 21 Febr., A. A. A. Cap- tijnJanssen: G. J. UiterwaalBarends; M. van der WeijdenNessen; C. M. Zwarter Rutte; C C. LentermanHijnen; H. Ruig- rokHuijboom; M. M. KosterMoonen: M. Th. HaverVos: H. Sondorpvan der Werf; E. C. A. Boumanvan Wolferen; 22 Febr., A. P. SijpestijnFranke; 22 Febr., M. Ren- sinkHermeling. OVERLEDEN: 19 Febr., B. Scheelings— Dollé, 66 j., Timorstraat; H. Tuxjinga, 81 j„ Paul Krugerkade; A. Groenewegenvan Winden, 69 j„ Muiderslotweg; C. Groene- woud, 80 j„ Berkenstraat; H. de Graaff, 80 j., Schotersingel: J. Verschoor, 89 j„ Canine- fatenstraat; G. Feilzer—Bus, 92 j., Spaarne; 20 Febr., G. J. Sernee. 84 j., Gedempte Raamgracht; A. N. van RijswijkBos, 73 j., Gasthuisvest; 21 Febr., M. Beekman. 67 j., Trompstraat; A. J. Brokerhof. 56 j.. Tromp straat; H. van Splunter, 4 d., Hazepaters- laan. BINNENLAND In de vergadering van commissai-issen cn directie van Van Gelder Zonen N.V. is besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen, over 1953 zowel op de preferente aandelen als op de gewone aandelen 12 procent dividend uit te kei-en (vorig jaar 9 procent). In de buurtschappen Gerven, Groot en Klein Boeijen en Renselaar in de gemeente Putten heerst een ernstige konijnenplaag. De boeren in deze buurtschappen hebben om verdere schade te voorkomen een ver delgingsactie tegen de langoren ingezet. De Koningin heeft prof. dr. P. Munten dam benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Prof. Muntendam is oud-staatssecretaris van Volksgezondheid en thans Directeur-generaal van de Volks gezondheid. In Maart 1950 heeft de gemeente Gro ningen de tarieven van de sluis- en brug gelden verhoogd. Negen vroegere Drentse marken, tegenwoordig waterschappen, acht ten dit onrechtmatig en verlangden in een kort geding handhaving, van de tarieven, welke voor de turfschippers waren vast gelegd in een convenant van 1817. De pre sident van de Groninger rechtbank heeft deze eis afgewezen, daar uit niets is geble ken dat het tarief van 1817 voor altijd zou gelden. De Esso-Nederland N.V. deelt mede dat als gevolg van de stijging van de wereld marktprijs met ingang van heden, Maandag de dagprijzen van lichtpetroleum in Neder- land worden verhoogd met f0,50 per 100 liter. In Amsterdam hebben 13 auto-reis- bureaux besloten tot de oprichting van de „Nederlandse Vereniging van Autoreis- bureaux". Haar doel is „op krachtige wijze te werken aan het scheppen van. enige orde in de vrijwel algemeen aangemerkte chao tische toestanden op het gebied van de toe ristische autoreizen naar het buitenland". Lid kunnen bureaux zijn, die zich „toeleg gen op het organiseren van autoreizen in binnen- en buitenland met individuele boe king". Zij zullen moeten voldoen aan be paalde eisen, als betrouwbaarheid, crediet- waardig'neid en vakbekwaamheid. De inwoners van Texel schijnen een speciale voorkeur te hebben voor het trou wen op Zaterdagmiddag. Daar het aantal gegadigden voor deze middag de laatste tijd gestadig toeneemt, hebben B. en W. aan de i'aad een voorstel gedaan om het tarief, dat voor de Zaterdagmiddag f 50 bedraagt, te verhogen tot f 100. Deze maatregel zou hoofdzakelijk ten doel hebben de werkzaam heden van de ambtenaren van de burgerlijke stand op Zaterdagmiddag zoveel mogelijk te beperken. De gemeenteraad van Deventer heeft zijn goedkeuring gegeven aan het voorstel van B. en W. om de aan de N.V. Deventer Schouwburg verstrekte geldlening te ver hogen van f 1.250.000 tot f 1.600.000, omdat de bouwkosten van de nieuwe schouwburg f350.000 hoger zijn geworden dan de oor spronkelijke raming. De Nederlandse Bond voor Reclame bescherming te 's Gravenhage, waarin zich een groot aantal industriële- en midden standsondernemingen heeft georganiseerd, heeft zich gewend tot de Eerste Kamer. De bond verzoekt de minister van Economische Zaken er alsnog van te villen weerhouden een wetsontwerp tot regeling van het cadeau stelsel of van de uitwassen daarvan bij de Staten-Generaal in te dienen. Tot het Rotterdams Toneel (onder directie van Anton Ruys) zijn voor het ko mende seizoen nog toegetreden: Loudy Nij- hoff en Lucas Wensing. Onlangs is te Delft bij een boring van de Nederlandse Aardolie Maatschappij ee.t kleine hoeveelheid aardolie aangetroffen. De productieproeven hebben een bevredi gend verloop gehad. In de toekomst zullen in de omgeving van Delft nog enkele borin gen worden verricht. Wegens de vorstperiode heeft het ministerie van Sociale Zaken de termijn voor oplevering van door de overheid gesub sidieerd schilderwerk verlengd van 27 Fe bruari tot 20 Maart. Luitenant-kolonel Aldon H. Hoffman, adjunct-leger-attaché aan de Amerikaanse ambassade te Den Haag, heeft generaal- majoor b. d. J. R. L. Jans te zijnen huize te Venlo de „Medal of Freedom" met zil veren palmtak uitgereikt. De Amerikaanse regering heeft de 79-jarige generaal Jans deze onderscheiding verleend als erkenning van zijn verdiensten als verzetsleider tijdens de oorlog. Op 20 Augustus zal Prins Bernhard in het Centraal Museum te Utrecht de tentoon stelling „Oud-Peruaanse kunst" openen. Deze expositie wordt georganiseerd in samenwerking met het Spaans Instituut aan de Rijksuniversiteit te Utrecht met steun van het Prins Bernhardfonds. HAARLEM EN OMGEVING Het bestuur van de ijsclub „Duin en Daal" te Bloemendaal verzoekt ons te willen berichten, dat op de ijsbaan aan de Lage Duinendaalseweg gevonden voorwerpen door het bestuur van de ijsclub op het politiebureau te Overveen zijn afgegeven. Aan de universiteit te Groningen is geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde mej. S. Huisman te Bloemendaal. Bij het machinistenexamen is 'geslaagd voor diploma C eerste gedeelte, de heer A. Boellaard te Haarlem. Kapelaan J. J. Tesselaar van de parochie van Onze Lieve Vrouwen Rozenkrans aan het Spaarne is benoemd tot pastoor van de Heilige Geestparochie te Slootdorp. De kerkeraad van de Gereformeerde kerk van Bloemendaal heeft besloten in vei'band met de groeiende werkzaamheden aan het scribaat verbonden een kerkelijk bureau te stichten en dat te vestigen Korte Kleverlaan 78. Voorts heeft de kerkeraad na kennis te hebben genomen van de plan nen en tekeningen voor kerkbouw door de Commissie van beheer ter tafel gebracht besloten tot kerkbouw over te gaan.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7