Nieuwe Frans-Duitse conferentie op komst over Saar en EVG Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „IJzeren divisie" van Vietminh trekt terug van Loeang Prabang Ons wereldrecord Longkanker en zwaar roken Bidault brengt verslag uit In Franse Nationale Vergadering blijft Indochina echter punt één Dijkherstel Schouwen- Duiveland kostte f 103 millioen Amerikanen motiveren toezicht op schepen Deense wateren door pakijs versperd Het woord is aan „Toestand in Kenya is verergerd' Vorstgrens ligt nu over Duitsland II 68e JAARGANG No 193 WOENSDAG 2 4 FEBRUARI 1954 298e JAARGANG No 41 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Nieuw bestuur stichting Concertgebouw-Orkest Kankerspecialist wil vooral de jeugd waarschuwen De houding der Franse priester-arbeiders „Om binnensmokkelen van atoombommen te voorkomen" IJsbreker door botsing met veerboot uitgeschakeld Lagerhuisleden rapporteren Bezorgdheid over optreden der Kenyase politie Treinbotsing Labour gaat accoörd met Duitse herbewapening Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar NEDERLAND is het dichtst bevolkte land ter wereld ,als men tenminste het Saargebied dat veeleer als een district je beschouwen is en Hongkong niet meerekent. Die twee zijn niet met ons land gelijksoortig; dus mogen wij aan spraak maken op het wereldrecord. Wij teiien gemiddeld 320 inwoners per vier kante kilometer en de top is zeker nog niet bereikt. Het valt dus te voorzien dat wij ons eigen record nog aanmerkelijk verbe teren zullen. Dit ondanks de toegenomen emigratie, die stijging van het aanbod op de arbeidsmarkt in sterke mate remt maar ver achterblijft bij de jaarlijkse be volkingsaanwas. Dat wij het dichtst bevolkte land zijn wordt de wereld medegedeeld in het pas verschenen Statistisch Jaarboek van de UNO voor 1953. Het is niet het soort lec tuur dat als best seller opgang maakt: weinig particulieren zullen het zich aan schaffen. Maar journalisten, her en dér, zullen er uittreksels uit maken. De hou der van het wereldrecord bevolkings dichtheid zal daarbij zeker niet aan hun aandacht ontsnappen. Gij kunt dat spor tief zien en er een troost uit peuren voor de schok, dat de kernploeg onzer schaat senrijders geen wereldrecord veroverd heeft en het in de strijd om wereld- en Europees kampioenschap tegen Russen en Noren heeft moeten afleggen. Gij kunt het evenwel ook anders zien. Dat een ge leerde Duitser onlangs in een Duitse krant betoogd heeft, dat toeneming van bevol kingsdichtheid synoniem is met toeneming van welvaart lijkt helaas een te ver gaan de gevolgtrekking. Zelfs als dat in be paalde landen in bepaalde omstandighe den tijdelijk bewaarheid mocht worden zijn toch ook die landen afhankelijk van de internationale economische verhou dingen: van de toestand op de wereld markt. Bovendien moet er zelfs bij gun stige overige factoren een verzadigings punt zijn. In landen als Canada en Australië zal men van onze overbevolking wel met ver bazing kennis nemen. Daar laat men grote aantallen immigranten toe, maar daar is het bevolkingscijfer per vierkante kilo meter dan ook 1. Zegge één. Nederland is dus driehonderdtwintig maal zo dicht be volkt. En vooral Canada biedt rijke moge lijkheden tot ontwikkeling voor een veel grotere bevolking. Het door de gemeente Deventer gelanceerde' denkbeeld, om bij het bereiken van een rond getal de jong geboren jubilaris van een huis te voor zien zou dan ook in landelijk aspect, als Nederland binnen een paar jaar de elf millioen bereikt, misschien op de nuttig ste wijze te baat kunnen worden genomen door het kind een huis in Canada aan te bieden. De gedachte doet mij wat wrang aan, maar kenmerkt zij niet de toestand? In toenemende mate, in aantallen van tienduizenden per jaar, exporteert Neder land Nederlanders en het valt niet te ont kennen dat daar een aantal van de beste want meest ondernemende, durvende landgenoten bij zijn. Mochten sommigen lichtelijk-chauvinis- tisch veronderstellen, dat de verwarde en ontwrichte wereld aan deze vaderlandse uitvoer genezen zal, dan wordt dat reeds door de aantallen weersproken. Want op het geweldige totaal cler wereldbevolking vormen w.ij zelfs met. onze 10 Va millioen, die hier gebleven zijn, nog maar een klein groepje. De UNO schat de wereldbevol king op 2V2" milliard, zodat het Nederland se volk er nog geen half procent van uit maakt. In 1920 was de schatting 1800 millioen: er moeten dus in drieëndertig jaar tijds, waarin zich de tweede wereld oorlog en een aantal kleinere rampen af speelden, zevenhonderd miHioen wereld burgers en -burgeressen bijgekomen zijn. Nu vertegenwoordigen die totalen maar schattingen: daar moet men zich mee te vreden stellen. Niet alleen omdat de be volkingsaantallen van allerlei stammen in diepten van binnenlanden onbekend zijn, maar ook omdat evenmin de cijfers van zulke reusachtige volken als het Chi nese en het Russische, als die van bv. India en Pakistan nauwkeurig vastgesteld kunnen worden. (Omtrent Mao-Ohina werd onlangs bericht dat het nu vijfhonderd millioen inwoners telt; dat zou dus twin tig procent van de wereldbevolking zijn en het is wel een erg rond getal). Maar goed: laat ons aannemen dat in die grote getallen niet meer dan een tiendie waar schijnlijkheidsberekening zit. Zij blijven indrukwekkend. De Canadezen en Australiërs, lezend over ons wereldrecord in bevolkingsdicht heid, zullen zich afvragen hoe (ter we reld) wij met driehonderdtwintig mensen per vierkante kilometer voldoende ruimte voor landbouwgrond, tuin bouwgrond en wegenaanleg overhouden. Zij -zullen zich ook afvragen hoe men in zulke omstan digheden verkeersveiligheid kan waar borgen. Zij zullen deze vragen en nog wel andere met reden stellen. Hun verbazing zal stijgen als zij vernemen dat wij met hoogbouw nauwelijks begonnen zijn. Als zij horen dat wij in een pe riode van betrekkelijke welvaart verke ren zal hun nieuwsgierigheid toenemen en zullen diegenen onder hen, die Europa een bezoek brengen, ons land in de reis betrekken. Graag; ook hun dollars zijn welkom behalve dan zij zelf, bedoel ik. Mensen die wel eens behoefte aan een zaamheid hebben zal Nederland evenwel niet aanlokken; buiten de Peel, enkele stukjes Drente en de prille Noordoostpol der hebben wii ten deze nauwelijks meer iets aan te biedeh. Er staan natuurlijk nog veel meer ge tallen in dat UNO-rapport: betreffende voeding, woningbouw, energieverbruik, landbouwproductie, mineralen, industrie, handel en scheepvaart. Er is meer van te vermelden; de commentaar is hier tot het ene. wel zeer sprekende bevolkingspUnt. beperkt. Het blijft nodig ons van dat punt rekenschap te geven. R- P- Binnen enige weken is de benoeming te verwachten van een nieuw bestuur van de Nederlandse Orkeststichting tot beheer van het Concertgebouw-Orkest over de samenstelling waarvan nu nog overleg gaande is tussen rijk, gemeente Amster dam, de N.V. het Concertgebouw en het Concertgebouw-Orkest. Deze benoeming kan pas dit jaar haar beslag krijgen. Een overstromingsramp heeft nu het Noorden van Nieuw-Zuid-Wales (Australië) getroffen. Bewoners van een boerderij in de buurt van Coraki wuiven vanaf het dak naar hun redders die met een duwk te hulp zijn gekomen. De boerderij is ingesloten. door het water. De kankerspecialist dr. R. Korteweg heeft te Amsterdam in een afdelingsvergadering van de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst verklaard, dat het hoog tijd is de open bare mening wakker te schudden door te wijzen op hét gevaar van zwaar roken, in het bizonder van sigaretten. Hij achtte het thans wel voldoende bewezen, dat zwaar roken longkanker kan veroorzaken. Dr. Korteweg herinnerde aan de verklaringen van de Britse minister van Gezondheid in dit opzicht en drong er op aan dat artsen, leraren en onderwijzers vooral de jongeren waarschuwen. •Naar dr. O. Mühlbock, laboratorium- chef van het Nederlands Kanker Insti tuut te Amsterdam, ons meedeelt, is men in dat instituut zo juist begonnen met de voorbereidingen tot een wetenschappelijk onderzoek naar een mogelijk verband tus sen longkanker en roken. De preparatie ven tot deze vorsingsarbeid zullen echter stellig nog enkele maanden in beslag ne men. Red.) Van onze correspondent in Parijs) Bidault heeft in een ministerraad onder leiding van president Coty gisteren zijn collega's van de resultaten van de confe rentie van Berlijn op de hoogte gesteld. Bidault, die van zijn mede-ministers nog maals een felicitatie in ontvangst mocht nemen over de wijze waarop hij in Berlijn de Franse belangen heeft verdedigd, heeft ook zijn inzichten onthuld over de kansen van slagen van de nieuwe conferentie over Azië op 26 April in Gcnève. In tegenstelling met het eerste deel van zijn rapport, dat Bidault overigens morgen voor de Kamercommissie van Buitenlandse Zaken zal herhalen, heeft de woordvoer der van de regering over de ministeriële verklaring met betrekking tot de komende conferentie echter een absoluut zwijgen in acht willen nemen. De reden van die dis cretie schuilt waarschijnlijk in het feit dat de regering zelf nog verdeeld is over het standpunt dat Frankrijk vóór en tijdens de Geneefse conferentie zal moeten innemen. Verscheidene ministers betwijfelen na melijk sterk of een samenkomst van vijf wel het gelukkigste kader is om een gun stige overeenkomst met de Vietminh- rebellen te vinden. Zij zijn met de linkse oppositie eerder van oordeel dat als ïpen een wapenstilstand wil bereiken, men er het beste aan doet direct contact met de vijand té zoeken. Het is niet helemaal on mogelijk dat zo'n initiatief langs geheime kanalen voor 26 April nog zal worden beproefd. Men zal daar vermoedelijk wel meer over vernemen wanneer volgende week Vrijdag de socialistisch oud-minister Daniel Mayer de regering in de Kamer interpelleert over cle gevolgen die zij even tueel aan het bemiddelingsvoorstel van Pandit Nehroe zal geven. Het Indochinese probleem staat terwijl met enige spanning de terugkeer van mi nister Pleven wordt verwacht, in Frankrijk nu weer zo sterk op de- voorgrond dat het Europese leger er zelfs wat door verdron gen wordt. Het ziet er naar uit, dat vóór eind April het Europese leger op het Franse parlementaire plan nog geen enkele stap voorwaarts zal kunnen zetten. De regering heeft gisteren in een speciaal communiqué nogmaals herinnert aan de twee condities Amerikaans-Engelse ga ranties en oplossing van de Saarkwestie die echter nog altijd niet zijn vervuld. Bi dault heeft echter een nieuwe brief naar Bonn gestuurd in de hoop, dat zij, na in Berlijn de bewijzen van zijn Europese ge zindheid te hebben overgelegd, bij kanse lier Adenauer nu wat meer tegemoetko mendheid inzake de Franse Saar-moeilijk- heden zal vinden. En tenslotte is het ook nog altijd niet uit gesloten, dat Frankrijk de vijf andere Schu- man-landen enkele nieuwe wijzigingen van de tekst, zo geen protocollen, zal voorstel len indien het de regering zeker zou zijn geworden dat het huidige verdrag geen kans maakt in het parlement. Bonn wil wel De A.N.P.-correspondent in Bonn schrijft: Een nieuwe bespreking tussen bondskan selier Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, wordt in de West-Duitse hoofdstad beschouwd als het mogelijke begin van een nieuwe diploma- tieke en politieke actie ter bespoediging van het werk der Europese integratie. Bidault heeft zulk een bespreking voorgesteld in de brief, waarin hij Adenauer mededeling deed van het resultaat van de Berlijnse conferentie, en men houdt er rekening mee, dat de bespreking reeds zou kunnen plaats hebben voor dat einde Maart de ministers der West-Europese landen in Brussel bij een zullen komen. Het ligt in de bedoeling, dat bij deze discussie het gehele terrein van van de Frans-Duitse verhouding, met inbe grip van het Saarprobleem, tersprake zal komen. In Bonn wensen de regeringspartijen reeds deze week de stoot tot een nieuwe étappe der Europese politiek te geven en wel door nog eens opnieuw de trouw van de bondsrepubliek aan het E.V.C.-verdrag te demonstreren. De Bondsdag zal Donder dag een regeringsverklaring over de af loop der Berlijnse conferentie aanhoren en een debat openen over de politieke situa tie, die hierdoor is ontstaan. In welke geest men dit debat wil voeren blijkt wel uit de omstandigheid, dat het parlement Vrijdag de invoeging van militaire artikelen in de grondwet zal behandelen. Deze artikelen moeten aan de grondwet worden toege voegd om het invoeren van de dienstplicht mogelijk te maken. De behandeling dezer grondwetswijziging, zo kort na de Ber- PARIJS (A.F.P.) Volgens welinge lichte kringen zou op dezer dagen te Parijs gehouden bijeenkomsten van „priester arbeiders" besloten zijn, dat elke priester arbeider persoonlijk en schriftelijk zijn bis schop op de hoogte zal brengen van zijn houding ten aanzien van de jongste maat regelen der kerkelijke overheid. De termijn, welke de priester-arbeiders gelaten is om aan de gegeven voorschriften te voldoen, loopt 1 Maart af. In een nieuw artikel in „Le Figaro" heeft Frangois Mauriac, de bekende Rooms-Ka- tholieke auteur, er thans, voor gepleit, een beslissing in deze aangelegenheid uit te stellen in afwachting van het herstel van de Paus en diens persoonlijke bemoeienis. Tijdens zijn referaat over het dijkherstel na de ramp deelde ir. J. F. R. van de Wall, hoofdingenieur-directeur der Zuiderzee werken, voor het Kon. Instituut van In genieurs mede, dat het dijkherstel van Schouwen-Duiveland 103 millioen gulden heeft gekost. De inlaagdijk met caissonsluitingen bij Schelphoek vergde 38 millioen, de twee gaten bij Ouwerkerk hebben 26 millioen verslonden. „Operatie Levensstrijd bij Zierikzee kostte 6,5 millioen, het herstel der gaten Sirjansland en Stevenssluis 4 millioen, het herstel bij Oosterland 3.5 mil lioen en de reparaties en versterkingen van de Oude Schouwsedijk, Rampaartse- dijk, Oude Dijk, de verhoging van de weg langs de Noordelijke Zeedijk, alsmede het ingrijpen bij dijkvallen en het hertsel van kleinere bressen en beschadigingen kost ten tezamen 25 millioen gulden. WASHINGTON, (Reuter) Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft Dinsdag medegedeeld, dat de maatregelen van toezicht op schepen, die Amerikaanse havens aandoen, niet be trekking hebben op handel met communis tisch China, maar deel uitmaken van be perkingen die erop gericht zijn te voorko men, dat atoombommen het land worden binnengesmokkeld. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken gaf een* verklaring van zijn veiligheidsmaatregelen naar aanlei ding van vragen na het protest van de Britse Kamer van Scsheepvaart. Deze heeft namelijk geprotesteerd tegen beperkingen opgelegd in Amerikaanse havens aan Britse schepen, die op communistisch China varen. Een woordvoerder van het departement zeide: „de regering oefent een zeker toe zicht uit op bepaalde soorten schepen, die Amerikaanse havens aandoen. Hiermee is de kustwacht belast". De voorzorgen zijn genomen krachtens een verordening van de President van enige tijd geleden om te ver hinderen, dat atoombommen het land wor den binnengesmokkeld, aldus de woord voerder. „De maatregelen worden toegepast zon der onderscheid zowel op Amerikaanse schepén als bp schepen van Andere Tanden". lijnse conferentie, kan gezien worden als bewijs, dat men in Bonn thans geen reden meer aanwezig acht om de totstandkoming van de E.V.G. nog langer te vertragen. Voor de grondwetswijziging is een meer derheid van tweederden van de Bondsdag nodig en de vier regeringspartijen moeten alle krachten inspannen om deze meerder heid op te brengen. Alle buitenlands ver toevende leden van de regeringsfracties zijn aangemaand onverwijld terug te komen. De regeringscoalitie heeft overigens een tamelijk veilige marge van tien stemmen, zodat zij meent zeker van haar zaak te kunnen zijn. KOPENHAGEN, (Reuter) De veerdienst over de Grote Belt is Dinsdagavond ge staakt na een aanvaring van een veerboot met de „Holger Danske", Dfenemarkens sterkste ijs breker. De „Holger Danske" kreeg door de aanvaring een groot lek en de electrische inrichting op beide schepen werd beschadigd, zodat het onmogelijk was in radiocontact met beide vaartuigen te komen. De Grote Belt is vol ijs en de „Holger Danske" is de enige ijsbreker, die het vaar water had kunnen openhouden. Twee leden van de bemanning van de ijsbreker kwamen door ontsnappende stoom om het leven en drie werden ge wond, van wie een ernstig. Een poging om de halfgezonken ijsbreker te bergen, is' opgegeven. De veerboot is ernstig beschadigd naar de haven teruggekeerd. De aanvaring ge beurde toen beide vaartuigen juist de Grote Belt wilden oversteken. Zij werden door een grote massa pakijs, die door de wind in beweging werd gebracht, getrof fen. De veerboot voer daarop tegen de ijs breker, die voor haar lag, aan. Aan boord van de veerboot zijn twee mensen gewond. Het staken van de veer dienst is een zware slag voor het Deense en continentale vervoer. De enige verbin ding is de veerdienst tussen Grossenbrode in Sleeswijk-Holstein en Gedser in Zuid- Denemarken. United Press meldt uit Oslo, dat in de Oslo-fjord het pakijs dat door Zuid-Ooste lijke stormen wordt opgestuwd, zich snel opstapelt. De fjord is op het ogenblik nog slechts te bevaren door grote schepen. Men vreest echter dat de zeeschepen die op De nemarken en Engeland varen spoedig met grote vertraging rekening zullen moe ten houden omdat de situatie in en om de Oslo-fjord steeds neteliger wordt. Het vermaarde Walvisvaarders-stadje Sandefjord aan de Westkant van de Oslo fjord is geheel geïsoleerd. Ook de toegang tot de haven van Gothen burg loopt gevaar te worden afgesloten. Drie ijsbrekers zijn er echter tot dusver in geslaagd een vaargeul open te houden. De S.A.S. èn andere luchtvaartmaat schappijen hebben een luchtbrug over de Grots Belt geslagen na de botsing tussen de veerboot en de ijsbreker. Inmiddels heeft de veerboot de ..Dron- ningingrid" een proeftocht van Nyborg naar Korsoer gemaakt. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Young: Het eind van 't snoeven is 't begin der waardigheid. I»» LONDEN. (Reuter). In een rapport van een Britse parlementaire commissie, die naar de toestand in Kenya een onder zoek heeft ingesteld, wordt gezegd, dat „wreedheid en wangedrag" van de Ke nyase politie „een bedreiging van het ver trouwen van het publiek" vormen. De commissie, bestaande uit drie conser vatieven en drie socialisten is van oordeel, dat de toestand, ontstaan door het optreden van de Mau Mau, verergerd is en dat de invloed van de verzetsorganisatie onder de Kikoejoes is'toegenomen. Er wordt aangedrongen op een volledige reorganisatie van het politiecorps en een streng optreden ter versterking van de dis cipline Na het ageren van de Mau Mau, met het uiteindelijke doel „de Afrikanen naar het oerwoud en barbaarsheid terug te voeren", te hebben veroordeeld, verklaren de parlementsleden, dat de regering van Kenya er niet voldoende in is geslaagd de massa van de Kikoejoes aan de zijde van recht en orde te brengen. Aanbevolen wordt een aantal deskundigen te belasten met het verwijderen van ongewenste ele menten uit de politie en het hulpcorps, die er mede verantwoordelijk voor zijn, dat de massa weinig vertrouwen in de overheid heeft. Volgens officiële gegevens zijn er 130 gevallen van wreedheden door politiemen sen voor de rechtbank gebracht. In 73 ge vallen werden de beklaagden schuldig be vonden. Ook wordt gesproken van „on rustbarende tekenen" van omkoperij en corruptie in de lagere rangen van de poli tie. Voorts is de commissie van mening, dat de rechterlijke macht in Kenya zich strikt moet houden aan de regels van de Britse rechtspraak. Over het rassenvraagstuk wordt gezegd, dat er meer naar moet wor den gestreefd de scheidsmuur* tussen blan ken en inheemsen te slechten. SAIGON (Reuter). De „ijzeren divisie" van de Vietminh, die tot op minder clan 80 km de hoofdstad van Laos, Loeang Pra bang. was genaderd, is Dinsdagavond langs de Nambavailei teruggetrokken, zwaar be stookt door de Franse luchtmacht. Ook de plaatselijke hulptroepen van de divisie trokken terug, aldus meldt het Franse opperbevel. Het lijkt er volgens de Fransen op, dat de divisie regelrecht terugmarcheert naar haar basis in Tonking, al is dit niet offi cieel bevestigd. De opstandelingen zijn ook weggetrokken uit hun posities rondom Moeong Sai in de buitenste defensie-gordel der Fransen. Jachtvliegtuigen en bommenwerpers brachten zware verliezen toe aan een Viet- minh-bataljon, dat in gesloten formatie werd verrast op 11 km. van Moeong Sai. Twee bruggen en honderden vlotten en sampans, waarmee de voorraden voor de Vietminh uit het Noorden werden aange voerd, zijn opgeblazen. Wat ook de plannen van de Vietminh- opperbevelhebber mogen zijn, volgens de mening ter plaatse is nu ook zijn vierde plan voor de operaties van deze winter mislukt. Hij is er niet in geslaagd, de delta aan te vallen, de Franse troepen in Laichau, boven Tonking, af te snijden, Dien Bien Phoe in te nemen en nu trekt hij terug van Loeang Prabang. De Franse Nationale Vergadering heeft Maandag besloten op 5 Maart Nehroe's beroep op de betrokken partijen om het vuren in Indochina te staken, te bespre ken. Nehroe had Maandag in de Tweede Kamer van het Indische parlement gezegd, dat de partijen in Indochina op de een of andere manier tot het staken van het vu ren dienen te komen met het oog op de aanstaande conferentie te Genève. Het voorstel tot behandeling van Nehroe's beroep ging uit van de voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Za ken van de Nationale Vergadering, de so cialist Daniel Mayer. Staatssecretaris July verzette zich er tegen het debat onmiddel lijk te houden, omdat hij het raadzamer vond de terugkeer van de minister van De fensie, René Pleven, uit Indochina af te wachten. Mayer zeide te hopen, dat Frank rijk niet het laatste land is, dat Nehroe's oproep beantwoordt. LONDEN (Reuter). De parlements- fractie van de Labourparty heeft zich gis teren met kleine meerderheid uitgesproken voor bewapening van West-Duitsland in een Westelijk verdedigingstelsel. Het desbetreffende voorstel, dat door de fractieleiding is ingediend, is tweemaal in stemming gebracht. De eerste maal kreeg het een meerderheid van twee stemmen, en de tweede keer een meerderheid van negen stemmen. Aan de stemmingen is een heftig debat van twee uur voorafgegaan. De aanhangers van Bevans linkervleugel verzetten zich krachtig tegen het voorstel, evenals enige andere leden trouwens, die een herbewapening van Duitsland uitge steld wensten te zien, totdat de Grote Vier nog eens gepoogd hebben Duitsland te verenigen. HAMBURG (Reuter). In Hamburg zijn twee treinen, die over een viaductspoorweg reden, met elkaar in botsing gekomen. Vijftien personen werden gewond in het ziekenhuis opgenomen. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht bereikte een sto ringsfront, dat samenhangt met een depres sie bij Jan Mayen, van het Westen uit ons land, vergezeld van een smalle regenzone. Daar tevens de wind zwakker werd, ont stond vooral in het Noorden van het land weer mist. Terwijl het zachte weer in ons land voortduurde bleef de vorstgrens op enkele honderden kilometers ten Oosten van ons land liggen. In Denemarken en in Duitsland ongeveer tot de Elbe komt nog voortdurend vrij belangrijke vorst voor. In Berlijn vroor het vanmorgen 11 graden. In ons land zal de wind uit Zuide lijke richtingen blijven waaien, waarbij de vorstgrens ten Oosten van ons land blijft. Daarbij zal af en toe wat regen vallen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand .3 "2 - "5 o n ra is* ht w 2 si C/1 E «5 B V - 2.3 Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome (geen opgaaf ontvangen) sneeuw O 3-6 4 (geen opgaaf ontvangen) zwaar bew. ZZO 12 -5 0 licht bew. Z 2 12 i-egen ZZO 4 4 4 regenbui ZZW 3 5 0,4 zwaar bew. windstil 6 0 motregen windstil 8 0,1 onbewolkt windstil -3 0 geheel bew. ZO 2 7 0 (geen opgaaf ontvangen) nevel OZO 4-11 0 licht bew. NO 2-3 0 -12 0 mist WNW 2-4 0 -4 0 licht bew. O 2-4 0 mist windstil -12 0 nevel W 3-6 0 onbewolkt NNO 3-2 0 Dinsdagavond zijn in de omgeving van Nieuw Vennep een vrachtauto en een personen auto in een sloot gereden. De bestuurder van laatstgenoemde auto raakte bekneld en is in ernstige toestand naar het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem overgebracht. De vrachtauto reed op de Venneperweg in de richting Nieuw Vennep en uit tegenover gestelde richting naderde de personenauto. Even voordat de auto's elkaar passeerden zag de bestuurder van de vrachtauto een vrouw de iveg oversteken. Om een aanrijding te voorkomen week hij uit en kwam in botsing met de personenauto. De voertuigen reden de langs de weg lopende sloot in. De bestuurder van de vrachtauto kwam met de schrik vrij. Neerslag laatste 24 uur NEVEL OF MIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met op vele plaatsen nevel of mist en hier en daar enige regen. Zwakke tot matige Zuide lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 25 Februari Zon op 7.36 uur. onder 18.11 uur Maan op 2.07 uur. onder 9.46 uur. Maanstanden 26 Febr. 0.29 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 25 Februari Hoog water: 8.10 en 20.30 uur. Laag water: 3.32 en 15.57 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1