Gouden jubileum van de Nederlandse club in New York PANDA EN DE KALKERKAR STOFZUIGERS Wereldnieuws De radio geef t Donderdag Adenauer en Dulles over Sovjet-politiek Vorstelijk bezoek uit Denemarken Het Hoger Onderwijs in cijfers Ruim 13.000 réfugiés in Nederland <€ccU t<3 Aet zo 2 MATRASSEN - REPARATIE 3AVAKAPOK. In één dag retour. E. G. J. v. d. WERFF en Zn. Belgische onderscheiding voor prof. Romme Hoge Raad behandelde cassatieberoep van Haagse bedelaars Critiek op Canadese immigratie-politiek 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen HEES..? Faillissementen Driedaags programma H. J. MAERTENS N.V. Onderzoek naar hun aanpassing bijna voltooid Prins Bernhard op 4 Maart naar de V.S. De bestuurscrisis in de Vereeniging voor den Effectenhandel Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Struisvogel WOENSDAG 24 FEBRUARI 1954 (Van onze correspondent in Washington) Uiteraard is de Nederlandse club te New York opgericht ten behoeve van haar le den. Maar nu deze club haar vijftigjarig bestaan viert, mag het wel eens onder streept worden wat zij betekent als on- officieël, maar niettemin zeer representa tief orgaan voor Nederland in Amerika. Vrijwel iedere Nederlander, die New York bezoekt, zal belanden op dat meest grootsteedse aller grootsteedse pleinen: Rockefeller Piazza. Daar rijzen rondom hem omhoog de ultra-moderne streng ge- styleerde wolkenkrabbers van het grootse gebouwencomplex dat de naam Rockefeller Centre draagt. Enigszins diep gelegen, in het centrum van het plein, is een kunst ijsbaan en daaromheen is een elegant res taurant. Vlaggen van alle nationaliteiten geven kleur aan het overigens nogal grau we plein. Aan dat plein nu heeft de Neder landse club haar lokaliteiten. Beter gele gen kon het niet. Maar het kost dan ook iets om op zulk een stand gehuisvest te zijn: 24.000 dollar per jaar Wanneer men bedenkt dat de club - al les bij elkaar - leden, buitenleden en Ame rikaanse lunch-clubgasten, slechts 800 vaste contribuanten bezit, kan men het zich wel voorstellen dat er wijs beleid voor nodig is om het budget sluitend te hou den. Maar men slaagt er in om van eigen middelen rond te komen en bovendien is de club, zoals gezegd, een centrum van allerlei menslievend en vertegenwoordi gend werk ten bate van Nederland. Het is een traditie geworden dat de club de organisatie en de kosten op zich neemt van de officiële recepties te New York van de leden van ons Koninklijk Huis. Dat geschiedde bijvoorbeeld op 21 December 1940, toen prinses Juilana op bezoek kwam en wederom in 1952 toen de "Koningin en de Prins hier waren. Onvergetelijk was het moment in 1940 toen Prinses Juliana - bij het verlaten van de club - de aanwezi gen, „Tot ziens in Hollapd toeriep" Neder land was toen bezet. Vandaar dat deze woorden zo diep ontroerend waren. Op de Hollandse club is ook hét initia- ADVERTENT1E en geen grein energie meer over voor wat genoegen en gezelligheid? Neem toch Sa- natogen - de zuivere bouwstof voor hersen- en zenuwcellen, voor bloed en spieren. Uw hele gestel veert er van op; het vervult U opnieuw van een heerlijk gevoel van gezond heid. Begin er dadelijk mee. jANAÏOG^ Het Zenuwtonicum tief genomen om Nederlandse studenten, die hier wel eens in moeilijkheden kunnen geraken, met raad en daad bij te staan, en yoorts kwam hier tot stand, The Nether lands Benevolent Society, die zich ten doel stelt Nederlandse zakenlieden, die met te genslag te kampen hebben, weer te paard te helpen. Letterlijk en figuurlijk hebben de leden van de Nederlandse club geleerd hoe men stormen trotseert. Zelfs zeelieden kunnen zich niet altijd staande houden in deze stad. Dat hebben enkele leden van de club kunnen waarne men op de receptie, die gegeven werd om de geboorte van Prinses Beatrix te viêren. Maar op meesterlijke wijze hebben toen drie clubleden het decorum bewaard. De zee man streek toevallig neer op het grote Perzische tapijt. Wat was eenvoudiger dan om hem daarin te rollen en aldus de zaal uit te dragen? De meeste aanwezigen kregen de indruk, dat het tapijt alleen werd opgenomen omdat men dansplannen had ADVERTENTIE Bijvulling alleen met prima Februari 10 korting op reparatie. Van Marumstraat 18 Werkplaats No. 5 Haarlem Telefoon 18900 Prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, heeft uit handen van de ambassadeur van België in Nederland, de heer E. Graeffe, de versierselen behorende bij de onder scheiding van grootofficier in de Kroon orde van België ontvangen. De heer Graeffe zei dat aan prof. Rom me, die een groot vriend is van de Bene lux, de onderscheiding is toegekend voor de grote verdienste die hij heeft voor de samenwerking tussen Nederland en België. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Orgel. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Ge varieerd programma. 12.00 Platen. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Orgel. 12.50 Uit het bedrijfs leven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Amusementsmuziek. 14.00 Rijk en geen geld, hoorspel. 14.30 Alt en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.00 Tus sen vier en vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: J. Wink ler: Nederland en de wereld: Nederlands- Deense vriendschap. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Platen. 18.40 Repor tage of platen. 18.45 Bill Sheriff en zijn prairie-duivels, hoorspel met muziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Platen. 19.15 Piano a quatre mains. 19.45 Voordracht. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroep-orkest en solist. 20.55 Zwarte crêpe de Chine, hoorspel. 22.25 Lichte muziek. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Dansmuziek. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10,00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Sopraan en piano. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.15 Suri naamse volksmuziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Fluit, viola da gamba en clave- cimbel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.10 Strijk- sextet. 18.35 Raadhuis-praat. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 21.50 Ik denk er zo overen U? 22.00 Amuse mentsmuziek. 22.20 De Protestantse Orgel kunst. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Omroep-orkest 12.30 Weerbericht. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.45 Omroep orkest. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen, 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Kamerorkest en solist. 19.50 Voordracht. 20.00 Japanse kinderliedjes. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.30 Electronische muziek. 22.45 Pla ten. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Beste allemaal; Engel se litteratuurgeschiedenis. (Op 224 m.). De Hoge Raad heeft het cassatieberoep behandeld, dat enige Haagse bedelaars had den ingesteld tegen de vonnissen, die de politierechter in Den Haag had opgelegd. De bedelaars werden hierbij veroordeeld tot korte vrijheidsstraffen en een langdu rig verblijf in een rijkswerkinrichting. Mr. J. A. Schuering, de raadsman van een der bedelaars bracht twee cassatiemid delen naar voren. Hij betoogde dat K. niet gebedeld zou hebben in de zin van de wet, want zijn cliënt had de voorbijgangers niets gevraagd. In zijn tweede cassatiemiddel richtte mr. Schuering zich tegen de onmid dellijke gevangenneming. Mondeling wilde hij een derde cassatiemiddel indienen, om dat de drie en een half jaar rijkswerkin richting, waarvan het getypte vonnis repte het maximum der wet overschreed. De procureur-generaal merkte op, dat monde ling geen cassatiemiddel kan worden inge diend. Wanneer er een fout in hét vonnis was binnengeslopen, waarbij drie en een half jaar rijkswerkinrichting werd ver meld, inplaats van ander half jaar, gelijk de uitspraak had geluid, zou hij zelf in cassatie gaan. De raadsman van de andere bedelaars betoogde ook dat zijn cliënten geen bede larij ten. laste kon worden gelegd. Zij wa ren volkomen passief geweest en hadden de voorbijgangers niets gevraagd. De pro cureur-generaal zal 9 Maart conclusie nemen. OTTAWA (United Press) De immi gratiepolitiek van de Canadese regering is gisteravond in het parlement onderwerp van ernstige critiek geweest en genoemd als een der oorzaken van de huidige werk loosheid, die een half millioèn Canadezen treft. Het Lagerhuislid L. E. Cardiff achtte het noodzakelijk dat de regering vergt dat elke immigrant die als landarbeider Canada binnenkomt, drie tot vijf jaar in de land bouw werkzaam blijft voor hij werk zoekt in een andere tak van bedrijf. Hij zei dat de nu geldende termijn, een jaar, aanlok kelijk is voor landverhuizers, die zo spoedig mogelijk een werkkring wensen, die meer oplevert dan landarbeid. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink in de loop' van elke dag enkele gla zen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Lever- pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet In de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes. ADVERTENTIE «m. u) («a/M ("w') ("i Sterk desinfecterend HET middel tegen ver koudheid, hoest,, keel pijn enz. is agrI-qola. Hét bevat o.a. het 1 sterk werk en dejodi um en phenol, •-ra») .-.-j Berlijn (Reuter) - De West-Duitse kan selier, dr Konrad Adenauer, heeft Dinsdag op een massabijeenkomst in West-Berlijn gezegd, dat het einddoel van de Sovjet- Russische politiek de overheersing van Europa is. De Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Molotov, zou dit duidelijk hebben gemaakt op de conferentie van Berlijn. Adenauer verklaarde, dat de politiek van de Sovjet-Unie wordt beheerst door de gedachte van het handhaven van de status quo in de bezette landen en haar politieke positie in de landen onder haar toezicht. Bij zijn aankomst zeide Adenauer op het vliegveld: „Ik ben hierheen gekomen, om de Berlijners en het volk van de Sovjet- zóne te zeggen, dat wij aan hun zijde staan in de stellige hoop, dat de hereniging van Duitsland in vrede en vrijheid zal komen". „De Sovjet-Unie vreest, dat als iets los zou raken op een of ander punt, een niet te voorziene aardverschuiving er het ge volg van zou kunnen zijn." Adenauer zeide dat het welbekend is, dat de Sovjet-Unie ernstige economische moeilijkheden heeft. De politieke greep is niet meer zo stevig sinds de dood van Stalin. De West-Duitse bondskanselier, wiens rede door de West-Duitse radiostations is uitgezonden, wekte de Oost-Duitsers op, er aan te denken, dat „het goede het op den duur altijd van het kwade wint". Minister Dulles heeft Dinsdagavond voor een Congrescommissie van buitenlandse zaken te Washington verklaard, dat de Berlijnsê conferentie het werkelijke doel van de Sovjet-Unie, handhaving van haar militaire greep op Duitsland en Oostenrijk, heeft ontmaskerd. Hij meende, dat de Sovjet-leiders zich in een positie hebben gewerkt, waaruit geen ontsnappen mogelijk is. De onrust is zo groot, dat zij geen grotere vrijheid dur ven verlenen uit vrees, dat deze tegen hen zal worden gebruikt. Doch als zij geen vrijheid geven, zal de onrust nog toenemen. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 23 Februari in staat van faillissement verklaard: De Naamloze Vennootschap N.V. „Elgo" Chemische Industrie te Vijfhuizen, Vijfhuizer- dijk no. 248. Rechter-commissaris mr. H. J. Ferwerda. Curatrice mej. mr. H. Muller. H. van den Broek, commissionnair te Haar lem, Nieuwe Gracht no. 102. Rechter-commis saris mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. W. Glastra. J. Bos, stoffeerder te Heemstede, Madoera- straat no. 3. Rechter-commissaris mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. W. Boers. Wegens gebrek aan baten werden opgehe ven de faillissementen: A. van Rullen, groothandel in kousen en sokken te Haarlem, Delftstraat 5 rood. Rech ter-commissaris mr. J. A. Bletz. Curator mr. L. Ali Cohen. De Vennootschap onder Firma „Rodermond en Van der Pol' te Haarlem, gevestigd Dr. Schaepmanstraat 120 en haar vennoot F. van der Pol, te Haarlem, Dr. Schaepmanstraat 34. Rechter-commissaris mr. J. A. Bletz. Curator mr. L. Ali Cohen. M. Rodermond. schilder te Haarlem, Dr. Schaepmanstraat 120. Rechter-commissaris mr. J. A. Blètz. Curator mr. L. Ali Cohen. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam van 20 Januari 1954 is, na hoger beroep vernietigd het vonnis van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 22 December 1953, waarbij A. van der Zaal, aannemer te Lissè, Vier kant 221, in staat van faillissement is ver klaard met benoeming van mr. A. D. P. V. van Löben Seis tot curator, en werd bij dat arrest tevens aan A. van der Zaal definitief Surséance van betaling verleend voor de tijd van een jaar en zes maanden, met benoeming van mr. A. D. P. V. van Löben Seis voor noemd, tot bewindvoerder. BURGEMEESTER d'AILLY ERE-LID KUNSTENAARSGENOOTSCHAP. Op de jaarvergadering van het Neder lands Kunstenaarsgenootschap te Amster dam is het bestuur als volgt gekozen: Ton Meijer, voorzitter; Jelle Troelstra, tweede voorzitter; Henk Broer en Gerard van Vliet, secretarissen; mevrouw Willy Meijer, penningmeesteresse; Han van Dam tweede penningmeester; L. F. Kleiterp en mr. J. J. Caron, commissarissen. De burgemeester van Amster4am, mr. Arn. J. d'Ailly, heeft zich bereid verklaard het erelidmaatschap van het Genootschap te aanvaarden. Op 26, 27 en 28 April zullen, zoals reeds is bericht, de koning en de koningin van Denemarken een officieel bezoek aan Ne derland brengen. Het koninklijk paar zal op Maandag 26 April omstreeks halfelf per trein aan het Centraal Station in Amsterdam aankomen, vanwaar het naar het paleis op de Dam rijdt. Om kwart voor twaalf wordt een krans gelegd bij het nationaal monument op de Dam. Na de lunch ten paleize volgt een receptie voor het corps diplomatique, waarna omstreeks vier uur een be zoek aan het Rijksmuseum wordt gebracht. Des avonds is er een galadiner ten palei ze. Daarna biedt de Nederlandse regering de vorstelijke gasten een galaconcert door het Concertgebouworkest aan. De volgende dag gaan de koning en de koningin naar -Rotterdam. Omstreeks het middaguur maken zij een tocht door de stad, waarna omstreeks halftwee de lunch wordt gebruikt in het paviljoen van de roei- en zeilvereniging „De Maas". Daarna vertrekt hét Deense koninklijk paar naar Den Haag. Na een rit door de stad is er om vier uur een receptie voor de Deense ko lonie in hotel Des Indes, gevolgd door een diner op de Deense legatie. Des avonds biedt de Nederlandse regering een ont vangst aan in de Ridderzaal. De volgende morgen, 28 April, wordt een autotocht gemaakt door de bollenstreek, waarbij de Keukenhof in Lisse wordt be zocht. Via Aalsmeer, waar de bloemenvei ling wordt bezichtigd, rijdt het Deense koninklijk paar naar paleis Soestdijk, waar de lunch wordt gebruikt. Des middags wordt een bezoek gebracht aan de fabriek van Philips Telecommuni- catie-industrie te Hilversum. Om half vijf keren de Deense vorstelijke gasten terug naar Amsterdam, vanwaar zij 's avonds per trein naar Denemarken vertrekken. Het Centraal Bureau voor Statistiek heeft gegevens over het hoger onderwijs in 1952 en 1953 doen verschijnen, waaruit in vergelijking met haar statistisch rap port over de jaren 1948-1951, interessante conclusies zijn te trekken. De uitbreiding van het hoger onderwijs heeft zich ook in het afgelopen jaar voort gezet. In Wageningen werd de studierich ting Landbouwhuishoudkunde ingesteld. Nijmegen opende de studiemogelijkheid van Sociale Wetenschappen en stelde de Ver enigde Faculteit der Letteren en Wijsbe geerte en der Geneeskunde in, waaronder ook de studie der Psychologie werd ge bracht. Aan de Economische Hogeschool te Rotterdam werd het baccalaureaatsexamen ingevoerd, dat een half jaar na het candi- daatsexamen kon worden afgelegd en dat als afsluiting van de studie is bedoeld voor hen, die niet van zins zijn het doctoraal examen af te leggen. De sinds 1948 aanhoudende stijging van het aantal studenten is onderbroken door een teruggang van ongeveer 5%. (Totaal aantal in 1952:29.887, in 1953:28.660). Dit verloop is vooral in Utrecht, Delft en aan de Stedelijke Universiteit het sterkst ge voeld, terwijl er aan de Vrije Universiteit te Amsterdam een kleine stijging van in geschrevenen plaats vond. Amsterdam is echter nog steeds de grootste Universiteit met 6567 studenten, dan volgen Utrecht met 5079 en Delft met 5049 studenten. Het aantal studenten aan de R.K. Universiteit te Nijmegen blijft vrijwel stabiel (1221 te gen 1217 in 1952). Faculteitsgewijs bezien liephet aantal medische en juridische stu denten het meest terug. Er is voorts een stijgende tendenz waar te nemen in de categorie der promoveren- den, wat op een toenemende behoefte zou kunnen wijzen om de invloed van het grote aanbod van academici te nivelleren. Evenals in de jaren 1948-1951 blijkt ook nu dat zowel bij het totaal der studenten als bij de eerste jaarsstudenten het percen tage jongeren daalt en dat der ouderen stijgt. Dit is voor een deel toe te schrijven aan de dienstplicht en het feit dat eén groot aantal vrouwelijke studenten voortij dig de studie beëindigt. Het aantal meis jesstudenten bedraagt 4809, dat is bijna 3% van het totale aantal studerenden. Nassaustraat 5 - Haarlem Tel. 15220 40. Professor Kalker en Pat O'Nozel zet ten grote ogen op, toen Panda met de oude wrakke taxi kwam aanrijden. „Hoe kom je aan dat oude kar?", riep Pat. „Gekocht", antwoordde Panda trots, „met deze taxi wil ik meedoen aan de herg-rallye". „Denk je werkelijk, dat we HIERMEE de rallye kunnen winnen, ehPampa?", vroeg professor Kalker verbaasd, „is dit stukje antiek daarvoor niet wat te langzaam?" „Niet als we er uw motor in zetten", ant woordde Panda, „met de sterke Kalker- motor zal deze taxi vast veel sneller zijn dan alle andere wagens, „nietwaar profes sor?" „Hm, ja", antwoordde de geleerde, „maar waarom heb je juist zo'n oud om hulsel voor mijn motor uitgezocht?" „Om baas Kraska te misleiden", antwoordde Panda, hij zal nooit vermoeden, dat we met deze oude kar aan de rallye zullen meedoen en dus zal hij ons met rust laten". „Ha!", riep Pat, „goede plannens! Maar we moeten ze geheim houden; onder onze hoedens! Ik zal er persoonlijk voor zorgen, dat niemand zal merken, dat hier iets bij zonders gemaakt wordt". En de grote detective toog direct aan het werk, om nieuwsgierigen op een afstand te houden. Op de schutting rond professor Kalkers werkplaats hamerde hij bordjes met op schriften als: VERBODEN TOEGANG, GROTE GEHEIMENS, NIET GLUREN OF SPIONNEREN! Voorbijgangers bleven nieuwsgierig staan en vroegen zich af, wat daar aan de hand kon zijn. De secretaris van de commissie tot be studering van het Europese vluchtelingen vraagstuk, prof. G. H. L. Zeegers, heeft aan liet ANP een en ander meegedeeld over het onderzoek dat die commissie in stelt naar de integratie van de réfugiés in het Nederlandse volksleven. Men hoopt met het onderzoek begin Oc tober klaar te komen. Het is het eerste as similatie-onderzoek, dat in Europa op een landelijke schaal gehouden wordt. Vele po litieke vluchtelingen zijn al na de eerste wereldoorlog in ons land. Andere zijn nog maar enkele jaren hier en hebben nog niet de gelegenheid gehad zich in gelijke mate als de eei'st.genoemden aan te passen. De commissie onderzoekt hoe men de assimi latie kan bevorderen en wat de belemme rende factoren zijn. De sociale en persoon lijke contacten der vluchtelingen werden nauwkeurig onderzocht. De 13.350 vluchtelingen in ons land zijn behalve op de reeds genoemde wijze nog te onderscheiden in 17 nationaliteiten. De grootste groepen bestaan uit Polen, Honga ren, Tsjecho-Slowaken en Joden. Verder zijn er nog vluchtelingen van Duitse, Oostenrijkse, Sloveense, Roemeense, Bul gaarse, Joegoslavische, Lettische, Estland - se, Lithause, Russische, Oekrainse. Wit- Russische („Nansen-vluchteling") en Spaanse oorsprong alsmede de zogenaamde „statenlozen". In het algemeen concentreren deze vluch telingen zich in Noord- en Zuidholland en Limburg. Deze gebieden geven de meeste werkgelegenheid daar er vele industrieën en mijnen gevestigd zijn, die zich nog snel uitbreiden. Zo werd Nederland, voor tienduizenden een emigratieland, voor deze vluchtelingen een immigratieland. Hoewel wellicht de meesten van hen na een langdurig verblijf wederom naar hun vaderland denken te rug te keren, zijn anderen tengevolge van de ervaringen, die zii hier verkregen en de banden, welke zij in de loop der jaren met het Nederlandse volk aanknoopten, niet meer van plan om naar hun oorspron kelijk vaderland terug te g;*un. Het onderzoek zal ook hun intellectuele peil en woonomstandigheden duidelijk ma ken. Verder krijgt men een beeld, hoe zij hier contacten leggen (Nederlandse vrien den, verenigingen godsdienstige en so ciale huwelijk, pers en radio). Voorts hoeverre zij de contacten met hun eigen landgenoten staande houden. Prins Bernhard zal op 4 Maart voor een verblijf van enkele weken naar de Ver- nigde Staten vertrekken om op uitnodi ging van Amerikaanse militaire autori teiten een aantal vliegtuigfabrieken, leger i rainingcentro en andere militaire objecten te bezoeken. De Prins zal voor de studenten van de militaire luchtmacht academie een rede uitspreken. Enige leden van de „Vereeniging voor den Effectenhandel" te Amsterdam heb ben hun medeleden voorgesteld een bui tengewone ledenvergadering te houden om een ein'de te maken aan de in de vereniging bestaande bestuurscrisis. Op de buitengewone ledenvergadering willen zij nieuwe statuten vaststellen en het bestuur machtigen mee te werken aan de oprichting van „De Nederlandse orga nisatie van het Effectenbedrijf". Zij willen het bestuur verzoeken de terbeschikking stelling van zijn mandaat in te trekken en de aangekondigde bestuursverkiezing niet te laten doorgaan. Voorts wordt voorge steld een commissie te benoemen, die een onderzoek moet instellen naar de verhou ding tussen de categorieën van leden en naar de factoren, die de geld- en effecten handel belemmeren. ADVERTENTIE Haarlem c Nuttig. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Bedell Smith heeft voor een subcommissie van het Ameri- kaanse Huis van Afgevaardigden ver klaard, dat, in het bijzonder met het oog op de Amerikaanse oppositie te gen het communisme in do wereld, het voor de Verenigde Staten nuttig zou zijn „enige vorm van officiële betrek kingen met het Vaticaan tot stand te brengen". Vrienden. Het centraal comité yan de com munistische partij van Armenië heeft S. A. Tomasian gekozen tot eerste secretaris. G. K. Markarian en J. N. Zarobian werden gekozen tot tweede secretaris. In de „Prawda" is naar aan. leiding van deze verkiezingen felle cri tiek geleverd op de vroegere partij, secretarissen, onder meer wegens het benoemen van vrienden op belangrijke posten. Offensief. De onderhandelingen tussen de Philippijnse regering en de zeer links gerichte opstandige Hoeks (die in de afgelopen oorlog tegen de Japanners en daarna tegen de Manillanese rege ring hebben gestreden) zim mislukt. Het Philippijnse leger is thans op het hoofdeiland Luzon een offenstief op grote schaal tegen de rebellen begon nen. Elementen. Paul Verner, lid van het cen trale comité der Oost-Duitse commu nistische partij, heeft in de „Tagliche Rundschau" het West-Duitse verzoek tot vrijlating van 8.000 tot 15.000 poli tieke gevangenen in Oost-Duitsland verworpen. Vrijlating van deze „fas cistische elementen" zou slechts de „slechtste elementen van het Duitse volk en de aarts-reactionnairen" die nen. Botsing. Op de weg van Mexico-stad naar Lareclo aan de Amerikaanse grens, tus sen de plaatsen Tamazanchale en Ja- cala, is door het weigeren der remmen een zwaar beladen vrachtauto op een berghelling in botsing gekomen met een autobus, die de helling op kwam rijden. Negentien personen kwamen om het leven en veertien werden ernstig ge wond. Sterk. Het orgaan van de Sovjet-Russische communistische partij, de Prawda, heeft Dinsdag, op de 36ste verjaardag van de oprichting van het Rode Leger, gewaarschuwd, dat Westelijke politici, die Ruslands verlangen naar vrede zou. den opvatten als een teken van zwak heid „een grote vergissing" begingen. Gevecht. Acht personen, die onlangs uit de Argentijnse nationalistische partij wa ren gezet wegens hun linkse neigingen, hebben Maandagavond getracht het hoofdkwartier van de partij te Buenos Aires te bestormen, aldus de politie. Er volgde een vuurgevecht van eén uur, waarin drie personen werden gewond en onder meer een borstbeeld van pre sident Perón werd beschadigd en een portret van wijlen Eva Perón wérd verscheurd. Slag. Een aantal jonge Russen, afkomstig uit Moskouse fabrieken en technische scholen, is Dinsdag naar het veraf, aan de grens met China gelegen Kazakh stan, vertrokken, waar zij zullen wor den ingeschakeld in de „graanslag", die ten doel heeft de voortbrenging van le vensmiddelen in de Sovjet-Unie uit te breiden door het bebouwen van „nieuw land". Drieduizend jonge Moskovieten en acht duizend Oekraïeners hebben zich als vrijwilligers voor de „graan slag" opgegeven. Televisie. Drie personen zijn omgekomen en vier zwaar gewond bij een Maan dagavond door de televisie uitgezonden brand in een flatgebouw te Louisville in de Amerikaanse staat Kentuckey. Recht tegenover het flatgebouw be vindt zich een televisie-station, waar men de brand heeft opgenomen. Lekkernij. De Zwitserse federale raad heeft Dinsdag een decreet uitgevaar digd, waarbij de verkoop van honden en kattenvlees voor menselijke con sumptie met ingang van 1 Maart wordt verboden. In enkele kantons wordt ge loofd, dat het eten van hondenvlees be scherming biedt tegen bepaalde ziek ten. Kattenvlees wordt door een aantal Zwitsers als een lekkernij beschouwd. k. JA, nu wordt het toch werkelijk eens tijd ons te keren tegen de kwaadsprekerij, waarvan we de struisvogel het slachtoffer plegen te maken. Om te beginnen gaat er het verhaal dat de struisvogels we spre ken hier over de Afrikaanse soorten eiéren leggen in het zand en dit legsel door de zon laten uitbroeden. Of in andere woorden: papa en mama gaan aan de zwier en laten het huishouden het huishouden. Nu moet u weten, dat juist de Afrikaan se struisvogel het toonbeeld is van dege lijkheid en plichtsbetrachting! De vogels broeden ongeveer 50 dagen en daarbij los sen de huwelijkspartners el kaar geregeld af. Het is een goede gewoonte dat gedurende de dag het vrouwtje op de eieren zit, doch 's avonds en 's nachts wordt haar plaats in genomen door het mannetje. Alleen in zeer hete streken komt het voor dat overdag de zon deze taak krijgt toebedeeld, maar in ieder geval worden de eieren dan toch gedurende de nacht door het mannetje be broed. Dat struisvogels de eieren in het zand zouden deponeren en zich verder aan de ouderlijke plichten zouden onttrekken, is dus volslagen onjuist. Nu zal het zeer zeker veelvuldig zijn voorgekomen, dat reizigers een verlaten nest met struisvogeleieren hebben aange troffen. Dit mag echter volstrekt geen re den zijn de ouders van onachtzaamheid te beschuldigen, want zij zijn voor het nade rende gevaar op de vlucht geslagen en hebben de eieren vóórdien met zand, over dekt, in de hoop dat het nest niet ontdekt zou worden en dat zij het na terugkeer ongeschonden zouden aantreffen. Juist door het degelijke karakter van de struisvogel kan er bij het nest wel eens een vreselijk gekrakeel ontstaan tussen de dames. De mannetjes zijn n.l. monogaam, d.w.z. zij hebben maar één vrouwtje, zodat hét kan gebeuren dat wat loslopende da mes, die nog niet aan de man zijn geko- men, zich naar het nest van een gehuwd paar begeven en daar de boel op stelten zetten. Maar mama struisvogel staat na tuurlijk niet toe dat in een gelukkig huwe lijk wordt gestookt en begeeft zich ijlings naar buiten om de indringster van repliek te dienen. Uit dit relletje vloeien meestal handtastelijkheden voort, zoals we die ken nen uit de rubriek „voor de politierechter". Alleen al met het oog op dergelijke ge beurlijkheden kunt u zien, hoe onzinnig het is te veronderstellen dat een struis vogel bij nadering van gevaar de kop in het zand zou steken. Dat kunnen we in het onderhavige geval niet ver wachten van mama, maar óók niet van de heer des huizes! Enfin, we moeten dit onder werp laten rusten. De algemeen gangbare fabel dat de struisvogel de kop in het zcind steekt, mist letterlijk en figuurlijk iedere grond. Het verhaal is waarschijnlijk ontstaan doordat een zittende struisvogel de kop meestal laag bij de bodem houdt, waardoor voor een toeschouwer uit de verte de indruk ontstaat dat uitsluitend het lichaam van de vogel boven de grond steekt. En de fantasie van de waarnemer zal er dan wel voor zorgen dat de voor hem onzichtbare lichaamsdelen in de grond terecht komen. Tot de legende van de in-het-zand-ge- stoken-kop, zal waarschijnlijk eveneens hebben bijgedragen het feit dat de struis vogel, bij het speuren naar vsiter, de lange nek vaak in ellerlei holen en gaten in de bodem steekt om te trachten diep onder de grond zijn dorst te lessen. Over drinken gesproken, heeft u er enig idee van, hoe zeevogels die zich duizenden kilometers uit de kust boven zee bevinden, aan drinkwater komen? Toch is het heel eenvoudig! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2