van militaire rechtscolleges Agenda voor Haarlem Verdediger van Berkelse arts weer op vrije voeten VITAMINEN ACTIFRAL-10 Woningbouwproblemen en sanering van stedenkernen „Officier van Justitie verzuimde mij recht te doen wedervaren Bijval voor plan tot tweetalig Arnhem Dierenwet-voorstellen op til Orakeltaal JfUDSObT J Minister Donker leed nederlaag WOENSDAG 24 FEBRUARI 1954 De zaak van de zelfmoord-briefjes Handelaars willen zelfs drie stadsvoertalen EERSTE KAMER Zomertournée van circus Strassburger Geknoei bij militaire leveranties Geen lezingen in boek winkels na sluitingstijd P.v.d.A.-protest tegen ambassade in Spanje Nederlandse arbeiders in België gedupeerd Kerkelijk Nieuws Commissie tot onderzoek van „Hawoma"-beleid TWEEDE KAMER Grap Zoutelande in rep en roer over ministeriële uitlating „Monument voor Piesman" Het Gerechtshof in Den Haag heeft Dinsdag: besloten de preventieve hechtenis van mr. M. H. H.. de verdediger van de Berkelse arts O. niet te verlengen. Mr. H., die inmiddels op vrije voeten ge steld is. heeft gisteravond aan persver tegenwoordigers de geschiedenis van zijn arrestatie en wat daaraan vooraf is gegaan, meegedeeld. „Op 17 Juni 1953", aldus mr. H., „gaf de Berkelse arts in het Huis van Bewaring aan mij en aan mr. P. van 't Hoff Stolk (de tweede verdediger) een briefje, dat vol gens hem was gevonden in een mapje met foto's van zijn kinderen, dat hij in de cel mocht behouden". Dit briefje was geschreven in blokletters en het zou op schrift zijn gesteld door zijn overleden vrouw, waarin deze het voorne men tot zelfmoord kenbaar maakte. Op 4 September werd bij de in beslag genomen particuliere bezittingen van de arts in het Huis van Bewaring een tweede briefje gevonden, eveneens in blokschrift, dat ook van diens overleden vrouw afkomstig zou zijn. Schriftkundigen concludeerden dat de briefjes noch door de overleden vrouw, noch door de arts waren geschreven, maar- door de broer van de laatste, F. O., die ver pleegd wordt in een gesticht te Berkel. Deze broer werd daarop door de rijks recherche gearresteerd. Hij ontkende aan vankelijk de falsificatie.. Tijdens zijn de tentie kreeg hij bezoek van een schrift kundige op verzoek van de officier van justitie. Toen hem duidelijk gemaakt was, dat de grafologen hadden uitgemaakt dat hij de schrijver was, bekende de broer. Hij zei: „Op verzoek van mr. H. heb ik deze briefjes geschreven", waarop de arrestatie van de advocaat volgde. Mr. H. zeide, dat hij een ernstige grief had tegen het beleid van de officier van Justitie, omdat deze heeft nagelaten zelfs een summier psychiatrisch onderzoek naar de geestvermogens van de broer van de arts in te stellen. Toen mr. H. 28 Januari op grond van de bekentenis van F. O. werd gearresteerd, verzette hij zich met veront waardiging tegen de beschuldiging. De broer heeft bij de rechter-commissaris mr. Stoffels zijn beschuldigingen herhaald, doch sprak zichzelf daarbij op enige vitale punten tegen. Tweede grief Op 30 Januari werd mr. H. door de rech ter-commissaris ingesloten en op 3 Fe bruari heeft de raadkamer de gevangen houding doen voortduren. Op diezelfde derde Februari herriep de broer evenwel zijn bekentenis. Mr. H. zei, dat zijn tweede grief tegen de officier van justitie hierin gelegen was, dat deze, ofschoon hij wist, dat de broer op zijn bekentenis was terug gekomen, dit voor de raadkamer verzwe gen heeft. Later, zo zeide mr. H., heeft F. O. aan zijn eigen advocaten meegedeeld, dat hij slechts tot bekentenis van eigen misdrijf en beschuldiging van mr. H. was overge gaan, om de eigen vrijheid terug te kunnen krijgen. Hij beweerde, mr. H. beschuldigd te hebben, omdat deze hem een paar keer in Berkel had bezocht. Maandagmiddag heeft het gerechtshof in een speciale zit ting onder praesidium van mr. Wery het appèl tegen de gevangenhouding van mr. H. behandeld. Behalve de verdedigers van mr. H., heeft de verdachte daarbij zelf het woord gevoerd. Bij de invrijheidstelling van mr. H. heeft het Hof overwogen, dat, daargelaten of het ten laste gelegde een ADVERTENTIE geeft U precies wat U nodig hebtl WOENSDAG 24 FEBRUARI Stadsschouwburg: „De spooktrein", De Verenigde Spelers, 8 uur. Concertgebouw: Orgelconcert door Pierre Labric, 8 uur. Kapel Minahassastraat: Stichting „Petra"; spreker H. v. d. Brink. 8 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". bijeen komst, 8 uur. Minervatheater: Jubileum concert van Bartlett Robertson; Heem- steedse Kunstkring, 20.15 uur. Remonstrantse Kerk: „Droom der gevangenen", 8 uur. Lido: „A. C. en dr. Jekyll mr. Hyde", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fabiam Boem bij de luchtmacht", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „The greatest show on earth", alle leeft.. 3 uur. Luxor: „Mclba", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Schat tige vrouwtjes", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „Stormduivels", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 1 «n 9.15 uur. DONDERDAG 25 FEBRUARI Zuiderkapel: Zendingsavond.over Centraal Nieuw Guinea, 8 uur. Remonstrantse Kerk: „Droom der gevangenen", 8 uur. Lido: „A C. en dr. Jekyll mr. Hyde", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fabiam Boem bij de luchtmacht", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The greatest ffhow on earth"; alle leeft., 2 en 8 uur. Luxor: „Mei- ba", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Schattige vrouwtjes", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Stormduivels", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Wilde pracht", alle leeft., 8.15 u. 99 strafbaar feit oplevert, er geen voldoende ernstige bezwaren tegen verdachte zijn, om de praeventieve hechtenis te laten voortduren. Tijdens zijn detentie heeft mr. H. zich nog verder met deze zaak ingela ten en daarbij de hulp doen inroepen van prof. dr. G. J. F. Böttcher, buitengewoon hoogleraar in de physische scheikunde en grafologie te Leiden. In een voorlopig rap port aan het Gerechtshof spreekt deze gra- foloog zijn grote twijfel uit aan de juist heid van het rapport van de grafologen die de briefjes onderzocht hebben. ADVERTENTIE Ge hebt kou gevat, ge boest 1 en een scheurende pijn van het vele hoesten beklemt Uw borst. Reinig U' luchtwegen van het gevaarlijke slijm met 's werelds beste hoestsiroop Over de idee, die de heer H. H. Koch, fractievoorzitter van de P.v.d.A. enige tijd geleden heeft gelanceerd, om van Arnhem een tweetalige stad te maken, is Dinsdag middag tijdens een samenkomst in het Arnhemse stadhuis op uitnodiging van het dagelijks bestuur der gemeente, gespro ken. De heer Koch ging in op de vraag hoe het denkbeeld zou kunnen worden verwe zenlijkt. Hij meende, dat het tot de taak van kleine gemeenschappen als die van een stad behoort om de Europese gemeen schap een „draagvlak" te geven. Als aan gewezen tweede taal zag hij het Engels.. Hij bepleitte het in het leven roepen van cursussen in de Engelse taal door overheid en bedrijfsleven. Ook aankondi gingen en dergeliiken zouden tweetalig kunnen worden gesteld. Uit de discussies bleek, dat men veel voelde voor het denkbeeld van de heer Koch en dit zelfs, op een enkele uitzon dering na, toejuichte. Bij de aanwezige on derwijsmensen had vooral de aandacht de praktijk, de uitwerking dus van het plan. Van de zijde van de handel ging zelfs een stem op om van de Gelderse hoofdstad een drie- of viertalige stad te maken. Op voorste! van burgemeester Matser zal men binnenkort opnieuw bijeenkomen om over de praktijk van het plan te spreken nadat het verslag van deze samenkomst zal zijn samengesteld en in handen gege ven van de onderwijscommissie. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer begon gisteren met de behandeling van de begroting van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Daarbij kwa men enige tegenstellingen aan de orde, die ook al in de Tweede Kamer ter sprake wa ren geweest, te weten de tegenstelling tus sen overheids- en particuliere bouw en die tussen de grote steden en het platteland. Voor het laatste nam mr. De Vos van Steenwij k (V.V.D.) het op. Hij had namelijk in het betoog van de heer Kraay- vanger (K.V.P.) over het nijpend woning tekort in de grote steden een aanslag op het voor de provincie bestemde contingent beluisterd. De heer Woudenberg (P. v. d. A.) had de rij der sprekers geopend om nog eens als zijn mening en die zijner fractiegenoten kenbaar te maken, dat voor arbeiderswoningen woningwet- of over- heidsbouw de voorrang behoort te hebben. Hij zag het door de tegenwoordige bè- windsman in dit opzicht voorgestane be leid niet zozeer zwart-wit als wel „een beetje grijs". De heer Kraayvanger (K.V.P. achtte het verkeerd, dat er soms al te drei gend wordt gesproken over het gevaar van werkloosheid in het bouwvak, hetgeen zijns inziens een spookbeeld is. Tal van ge schikte jonge krachten zouden zich hier door laten afschrikken om bouwvakarbei der te worden. Hij wilde aan de particu liere bouw gelijke kansen gegeven zien. Daarom bepleitte hij ook een verbetering van de premieregeling.Geen tempering van de woningbouw met het oog op de arbeids markt in 1960, was het parool, van mr. De Vos van Steenwijk, welke senator, na even de „zwarte" lonen te lijf te zijn gegaan, het denkbeeld opperde in ruimere mate van montagewoningen gebruik te maken. Aldus zou men meer ongeschoolde krach ten kunnen aantrekken. Ook hij nam het voor de particuliere bouw op, hetgeen ver der nog de heren Reyers (C.H.) en Tjalma (A.R.) deden. Laatstgenoemde pleitte voor een niéuwe woning- en gezins telling met het oog op de nieuwe verde ling van het woningcontingent voor de provincies in 1957. Nadat de heer N ij- kamp (K.V.P.), in ietwat andere woor den dan zijn fractiegenoot Kraayvanger, over gelijke kansen en aanspraken van Het Circus Strassburger, dat Zondag zijn voorstellingen in Amsterdam besluit, zal deze zomer een tournee door Nederland maken. Na het optreden in de hoofdstad gaat het circus naar zijn winterkwartier te Hilversum, waar de voorbereidingen worden getroffen voor het nieuwe pro gramma onder leiding van de dames Re- gina en Elly Strassburger. In het bad seizoen zal in het gebouw te Scheveningen worden gespeeld. De rechtbank te Amsterdam heeft, uit spraak doende in de zaak der corrupties bij de dienst van de kwartiermeester-generaal te Amsterdam, de assistent-keurmeester W. L. vrijgesproken van het hem ten laste gelegde aannemen van een gift ten einde hem te bewegen, in strijd met zijn plicht, een goedkeurend rapport uit te brengen over een ondeugdelijke partij unsters. De officier van justitie had tegen hem zes maanden gevangenisstraf gecist, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De tweede verdachte in deze zaak, de assistent-inkoper N. van de B., die aan L. f 1000 zou hebben geschonken, werd ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, waar van zes maanden voorwaardelijk, eveneens wegens het aannemen van een gift als amb tenaar en wegens het doen van een gift aan een ambtenaar met het oogmerk hem te bewegen in strijd met zijn plicht iets te doen. Deze van de B. zou een bedrag heb ben aangenomen van de fabrikant A. de L„ waarvoor hij de inschrijvingsprijs van een partij schaartjes zou hebben meege deeld aan De L„ waardoor deze voor een hogere prijs heeft kunnen inschrijven, dan hij aanvankelijk van plan was en hem de leverantie toch kon worden gegund. De officier van justitie die van de B. „de centrale figuur van de knoeierijen" had ge noemd, had één jaar, waarvan zes maan den voorwaardelijk tegen hem geëist. De fabrikant A. de L. werd wegens vals heid in geschrifte en het dóen van een gift aan een ambtenaar veroordeeld tot vijf maanden, waarvan drie voorwaardelijk. particuliere en woningwetbouw had ge sproken en voorts op verhoging van het percentage van wat ruimere woningen had aangedrongen, brak hij een lans voor de nogal in de verdrukking geraakte woning bouwverenigingen. Al deze sprekers hadden bovendien aan gedrongen op krotopruiming. De hekken sluiter van de senatoriale sprekers, mr. In'tV e 1 d (P. v.d. A.), voelde hiervoor natuurlijk eveneens alles. Hij had echter nog heel wat meer op zijn verlanglijstje staan. Met kracht drong hij aan op een breed op te zetten vernieuwing van de oude stads- en dorpskernen. Men moet zich niet beperken tot het verwijderen van krotten, men moet denken aan verwijde ring van 20.000 woningen per jaar. Er dient veel meer begrip te groeien voor de noodzaak van het nut van zulk een kernen vernieuwing. In dat opzicht kunnen wij heel wat van het buitenland leren. Het gaat hier, zo gaf deze afgevaardigde nog te kennen, om een vraagstuk dat evenzeer aanspraak op de belangstelling der pu blieke opinie heeft als het Delta-plan. Een reeks van wetgevende maatregelen zal met het oog daarop nodig zijn. Mocht de minister geen kans zien om nog vóór de zomer van 1956 (het eind van de huidige kabinetsperiode) een nieuwe Woningwet, een nieuwe Ruimtewet en een wijziging van de Onteigeningswet in het Staatsblad te krijgen, dan zal hij met behulp van noodwetgeving en van de Wederopbouw- wet de onontbeerlijke voorbereidende re gelingen tot stand moeten brengen. Dit grootse plan eist een tijdige voorbereiding. Vandaag antwoordt minister Witte. De Hoge Raad heeft het beroep van de heer Chr. L., directeur van een boekhan del te Utrecht, verworpen. Hem was over treding der Winkelsluitingswet ten laste gelegd. De heer L. had na het sluitingsuur in zijn zaak litteraire lezingen laten hou den, welke door publiek werden bijge woond. Dinsdagmiddag werd in de Belgische ambassade te Den Haag mr. C. P. M. Romme onderscheiden met de Belgische Kroonorde. Hij werd benoemd tot groot-officier in deze orde. Foto: de Belgische ambassadeur speldt de onderscheiding op, terwijl de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. Luns en de voorzitter van de Tweede Kamer mr. L. G. Kortenliorst (tweede van rechts) toezien. Interdepartementale commissie van voorbereiding bijna gereed De minister van Justitie heeft schriftelijk antwoord gegeven op vragen van het Tweede Kamerlid Verkerk betreffende die renmishandeling en invoering van een Die- renwet. De heer Verkerk memoreerde, dat in het vierde kwartaal van 1953 wederom een dertigtal ernstige gevalllen van dieren mishandeling in ons land is gesignaleerd, waaronder, naast het beruchte geval van het opeten van een levende muis, het lang zaam ophangen van een konijn, het dood knuppelen van een zwaan en het tegen een muur doodslaan van een kat. Hij vroeg of de minister kon mededelen hoever de werkzaamheden van de inter departementale commissie, welke een on derzoek instelt naar de mogelijkheid van de invoering van een dierenwet, thans ge vorderd zijn. Hierop heeft de minister geantwoord: Tegen degene, die een muis opat, werd geen strafvervolging ingesteld, daar het dier niet meer in leven was, toen het werd opgegeten. In het tweede genoemde geval werd, ge zien de hoge leeftijd van de verdachte die 74 jaar was volstaan met het opleg gen van een geldboete. In het vierde geval werd gevangenisstraf voor de tijd van een maand opgelegd. In het derde geval werd een boete opge legd. Dierenmishandeling kon hier niet ten laste worden gelegd, aangezien niet was komen vast te staan, dat de zwaan na een klao nog leefde. De interdepartementale commissie in zake dierenbescherming heeft, dezer dagen laten weten, dat zij haar voorstellen thans op korte termijn aan de betrokken ministers hoopt aan te bieden. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft nogmaals zijn bezwaren kenbaar ge- maaKt tegen het besluit van de Nederlandse regering om het Nederlandse gezantschap te Madrid tot ambassade te verheffen. Het partijbestuur meent, dat de huidige situatie allerminst aanleiding gaf om ten aanzien van Spanje over te gaan tot een daad, die door een groot deel van het Ne derlandse volk als een vriendelijk gebaar ten opzichte van het Franco-beleid wordt gevoeld. Het partijbestuur is er van overtuigd, dat in de opvattingen van het overgrote deel van het Nederlandse volk over het in Spanje bestaande regiem door de verhef fing van het Nederlandse gezantschap tot ambassade geen wijziging zal komen en het betreurt het ernstig, dat de Nederlandse regering over wilde gaan tot een daad. die bij elke tegenstander van de dictatuur ver ontrusting zal wekken. Bij Aden wordt op het ogenblik gebouwd aan de grootste nieuwe olieraffinaderij ter wereld. Als de raffinaderij in bedrijf komt zal zij een capaciteit hebben van vijf millioen ton per jaar. Een foto van het project in aanbouw. Dc raffinaderij zal over twee distilleerinstallaties beschikken, die beide een capaciteit hebben van 50.000 vaten per dag. Op de achtergrond een fabriek voor het bereiden van SO 2 (Zwavel- dioxyde) en op de voorgrond een afdeling, waar de ruwe olie wordt ontvangen. Bij ziekte vaak wekenlang geen uitkering Het Tweede Kamerlid Van Lienden heeft gevraagd of het de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bekend is, dat in België werkende Nederlandse arbeiders voornamelijk mijnwerkers, die in Neder land woonachtig zijn bij ziekte vele we ken, soms maanden, op hun ziekengeld moeten wachten. Hij vraagt in overleg met de daarvoor aangewezen Belgische instan tie maatregelen te nemen om de uitkerin gen, of voorschotten daarop, zo spoedig mogelijk na de ziekmelding te doen plaats vinden. Geref. kerken Beroepen te 't Zandt (Gr.) J. van Dijk te Nieuwleusen; te Zwagerveen C. Glau- bitz te Hallum. Chr. Geref. kerken Beroepen te Apeldoorn (vac. prof. W. Kremer) I. de Bruyne te Hilversum-C. Bedankt voor Doornspijk J. C. v. Raven- swaay te Scheveningen. Vrij Evang. gemeenten Bedankt voor Apeldoorn H. F. Huson te Hendrik Ido Ambacht. Ned. Herv. kerk Beroepen te Waddinxveen (vac. J. J. Moll) H. G. Abma te Rotterdam-Delfs- haven. Geref. gemeenten Beroepen te Werkendam T. Cabaret, cand. te Rotterdam, Proj. Oud voorgedragen als voorzitter Aan het einde van zijn beraadslagingen van 8 Februari over het bij de N.V. Hawo- ma te 's-Gravenhage gevoerde beleid, be sloot de raad van 's-Gravenhage B. en W. uit te nodigen een voorstel te doen tot benoeming van een commissie van onder zoek. B. en W. stellen de raad thans voor tot benoeming van deze commissie over te gaan. Zij bevelen daartoe aan tot voorzit ter: prof. mr. P. J. Oüd, buitengewoon hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rotterdam en tot leden: prof. dr. D. Simons, buitengewoon hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rotterdam en ir. E. H. Kraaijvanger, civicl-ingenieur en architect, lid van de Eerste Kamer. Het secretariaat van deze commissie zouden B. en W. in handen willen leggen van dr. S. O. van Poelje, administrateur bij de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. De commissie zou een onderzoek in de ruimste zin moeten instellen naar het beleid van de raad van commissarissen, de raad van toezicht en van de voormalige directeur van de N.V. Hawona, ir. P. Stem pels. Dit onderzoek zal zowel het financiële a's het. bouw-technische beleid omvatten, alsmede alle andere beleidsvraagstukken, met betrekking tot de interne gang van zaken bij de N.V. Het tweede crematorium in ons land, dat in Dieren is gebouwd, zal op 13 Maart door dc voorzitter van de Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding. A. H. Wegerif, worden geopend. Wat ik in dit - overigens zo voortref felijke - dagblad altijd zo mis is het astro logische hoekje, waarin iedere week goe de raadgevingen worden gegeven aan de onder verschillende sterrenbeelden gebo renen. Ik vind zulke hoekjes wel in som mige week- en maandblaadjes en heb nu zelf voor deze week de zaak eens ter hand genomen. Daar ik het echter verkieselij ker vind de mensen zelf te laten uitzoe ken laat ik de namen van de sterrebeel- den liever weg, dat vereenvoudigt, de zaak aanmerkelijk cn het laat bovendien spe ling aan de vrije wit, d'ie ik zo hoog aansla. Deze week niet speculeren en geen han delszaken verrichten van meer dan drie ton. Bezoekt geen nachtclubs. Hoedt u voor tocht, daar ge vatbaar zijt voor ver koudheid. Geen vreemde dames (resp. heren) aanspreken. Op tijd naar bed. Geen slagroom eten. Niet meer d>an veertig ci- garetten per dag roken. De advertenties met grote aandacht lezen. Nu plannen maken voor uw vacantie. Ontwijkt mannen met zwarte snorren. Gaat niet op jacht en koopt geen aandelen in tinmijnen. Hard werken zal resultaat opleveren. Weest zuinig en tracht te spa ren. Uw winter-ondergoed nog niet uit doen. Grote wandelingen maken doch geen Alpinisme. Vriendelijkheid jegens uw medemensen zal u vriendelijkheid doen geworden. Gaat niet in het bad (een ongeluk schuilt in een klein hoekje). U moogt wat wagen doch met mate; ge hebt kans dat het u winst oplevert. Niet rouletteren. De zaken staan gunstig voor een kleine be legging in Unilever of Albatros. Dit is het ogenblik voor een verschoning. Laat de buitendeur niet openstaan. Er is geen kans op salarisverhoging. Geeft u op als lid van een kiesvereni ging. Het ogenblik is gunstig voor een ze tel in de Provinciale Staten. Overigens een week van weinig op- of neergang of van spectaculaire successen zowel in de zaak als met waterpolo. Schrijf niet op huwelijksadvertenties. Er pakken zich wolken samen. Maar het komt niet tot een crisis. Voorzichtig zijn! Gooit al uw aandelen on de markt. Ver brandt uw archieven. Maar weest voor zichtig met de schepen achter u. Geen oude schoenen weggooien vonr.u nieuwe hebt. Blijft 's avonds thuis. Tijd voor het planten van tuinbonen. Weest voorzichtig. Drinkt niet te veel. Wie goed doet goed ontmoet. Er is een brief op komst. Neemt uw leven in eigen hand. Voorzichtig met oversteken. Er zal iets gebeuren. Wilt u dit alles aand' chtiig nalezen? Het staat vast dat het preees zal uitkomen en dat de aanwijzingen terecht gedaan zulflen blijken te zijn. Correspondentie kan niet gevoerd worden. ELI AS ADVERTENTIE In alle prijsklassen I SIGAREN Ondanks het hardnekkig verweer van minister Donker heeft de Tweede Kamer zich gisteren zonder hoofdelijke stemming verenigd met een amendement-Tilanus om de salariëring van de president van het Hoog Militair Gerechtshof gelijk te doen zijn aan die van de president van het Haagse gerechtshof. Het was het enige waartegen niemand in de Kamer bezwaar had. Het beoogde de jongste verhoging van de salariëring bij de rechterlijke macht ook van kracht te doen zijn voor de leden van het Hoog Militair Gerechtshof. Op het omstreden punt vond minister Donker de Kamer tegen zich. Met zijn ar gumenten om de Kamer tot zijn standpunt over te halen, had hij geen succes. Sedert 1925, zo betoogde de minsiter, is het Hoog Militair Gerechtshof geen op zichzelf staand college meer. Het is een bij het Haagse hof ingeschakeld college. Voorge steld was de raadsheer-president f 25. per maand meer te geven, maar het amen dement-Tilanus wil er f 250.van maken, waardoor aan de functie het karakter van nevenfunctie wordt ontnomen. Het amendement verstoort de verhou dingen, zei de minister, die bij aanvaar ding een chaos voorzag. De heer Tilanus handhaafde echter zijn amendement. Toen ook 's.ministers partijgenote mej. Tendeloo de functie wilde beoordelen als ambt en het op die grond niet onbillijk achtte haar gelijk te stellen met die van president van het hof, speelde de bewinds man een verloren spel, want het amende ment had reeds de steun van K.V.P., A.R., V.V.D. en K.N.P. De minister nam het amendement niet over en liet de verantwoordelijkheid ervoor aan de Kamer. Deze aanvaardde het zon der hoofdelijke stemming. Alleen de C.P.N. verklaarde zich ertegen. Minister Donker wilde ook niet ingaan op de suggestie van mr. van Rijckevorsel (K.V.P.) het Hoog Militair Gerechtshof een zelfstandige status te geven. Het zou in strijd zijn met het^ streven naar effi ciency, aldus de bewindsman. De Kamer nam het ontwerp daarna zonder hoofde lijke stemming aan. Voorts aanvaardde de Kamer het ver drag inzake de maaswijdte voor visserij- netten. COQ0CC000C000CC)00CXXX^00roc»TOCO0tXXX»0C50000CC0C3000CXX,0CCi00 Afbraak van huizen ten bate der zeewering" Mr. J. Algera. minister van Verkeer en Waterstaat, heeft tijdens een persconferen tie te Middelburg gezegd, dat de zeewering bij het dorp Zoutelande op Walcheren ver sterkt zal moeten worden met opoffering van een aantal huizen. Deze mededeling is in Zoutelande ingeslagen als de bekende bliksemslag bij heldere hemel. Hoeveel huizen zullen er moeten verdwijnen is de vraag die men thans in Zoutelande aller- wege stelt, en waarop niemand nog het juiste antwoord kan geven. Volgens geruchten zou de verbetering van de zeewering om werkelijk afdoende te zijn, toch tamelijk diep ingrijpen, doch aan de andere kant zal men geen woning meer opofferen dan strikt noodzake lijk is. Voorts zal ook ernstig aandacht worden geschonken aan de vragen van schadevergoeding en het toewijzen van een andere woning. De verbetering van de zeewering moet op korte termijn tot stand worden ge- bracht, een men mag dus aannemen dat Zoutelande niet lang in het onzekere zal blijven verkeren. Gisterochtend om drie uur barstten de aanwezigen op een carnavalsfeest >n Oedelum in Duitsland in lachen uit toen zij meenden dat twee mannen de zaal binnen kwamen verkleed als stier. Kort daarna volgde een bestorming van de uitgangen. De stier was echt. Het dier bleef echter kalm en bekommerde zich niet om de rode costuums, die vele feestvierenden droegen. Een jongeman, die berucht is om zijn ..grappige" in vallen, had het beest de zaal binnen geleid. De politie zegt dat nog niet be slist is of hij vervolgd zal worden we gens het in gevaar brengen van de openbare veiligheid of wegens een soortgelijke overtreding. g OOOOOOOCOOGOOOOOOOCOGCOOOOOOCOOOOOOOCOOOCOOOOOOOCOOOOOOO Standbeelden-enquête van het NIPO Eind Januari en begin van deze maand hebben NIPO-enquêteurs aan vele man nen en vrouwen, die tezamen een nauw keurige „doorsnede" van de Nederlandse bevolking vormen gevraagd: „Voor welke Nederlander(s) (uit verle den of heden) moest volgens u een monu ment worden opgericht?" Ruim de helft van alle ondervraagden stelde een, soms twee Nederlanders voor (48 pCt. gaf geen antwoord). Een monument moest worden opgericht, meent het publiek, voor: dr. Piesman, zegt 16 pCt., dr. Drees, meent 8 pCt. Dat betekent, dat bijna een millioen van de totaal 6 millioen volwassenen een mo nument voor Piesman willen zien opge richt. Ongeveer 500.000 Nederlanders den ken dan meteen aan dr. Drees. Vier procent antwoordt: voor de oorlogs slachtoffers, verzetstrijders, illegale wer kers e.d. Vervolgens worden genoemd, ieder door twee procent van het publiek: Jan van Zut- phen, Colijn en Lieftinck. Een procent meen:: een monument voor de huismoeders, voor de moeders van grote gezinnen, voor de moeders van arme ge zinnen. Veelvoudig wordt ook voorgesteld een monument op te richten voor Koningin Juliana, Prinses Wilhelmina, Prins Bern- hard. Verder worden, door kleinere aantallen, vele andere vooraanstaande Nederlanders genoemd zoals Lely, Troelstra. Abraham Kuyper, prof. Zernike, generaal Spoor, kar dinaal De Jong. Anthony Fokker, de man nen van de reddingboten langs de Noord zeekust en anderen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5