Aanbieding van gedenkraam in Stadhuis als een symbool van verbondenheid TAXI bestellen ^Korten bondig J A. M. Tijsseling (na 44 dienstjaren op het Stadhuis) met pensioen Comité Heemstede-Puttershoek werd gisteravond ontbonden Dodelijk ongeluk op de Dreef Rapport over lager onderwijs in Haarlem „Droom der gevangenen" van Christopher Fry NEVER SHARP JAN .VAN DER PIGGE Oude Tonge dankt Haarlem 5 Dr. A. A. Olierook is benoemd tot pastoor Voorbereiding Jeugdraad begonnen Ontspanningsavond van Haarlemse oudjes Eerste toneelavond van Vrouwenbond N.V.V. Op verzoek van B. eti W „De Lichthoeve" houdt avonden in Haarlem Burgerlijke Stand Genootschap tot Reclassering In geloof en kracht, het werk volbracht9' WOENSDAG 24 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Toen het gedenkraam nog gedekt was met de rood-witte vlag (de kleuren van Haarlem) voerde de heer Van Dijk het woord. Hij herinnerde er aan, dat onge veer een jaar geleden de gemeentebestu ren van Oude Tonge en Haarlem met el kaar kennis maakten naar aanleiding van een raadsbesluit van Haarlem om op ver zoek van de Vereniging van Nederlandse gemeenten de getroffen gemeente te adop teren. Oude Tonge zag er zeer slecht uit, ondanks het feit, dat er al enige hulp was verleend. De hulp van Haarlem kwam op tijd en spreker bracht hulde aan de heer J. Loerakker, die als verbindingsman de organisatie doeltreffend heeft opgezet. In een snel tempo is gewerkt en spreker her innerde zich nog goed de komst van de eerste Haarlemse hulpploeg, die onder moeilijke omstandigheden begon. Ambte naren van Openbare Werken troffen voor bereidende maatregelen voor de weder opbouw, maakten plannen voor de bouw van woningen, de aanleg van straten en van de riolering. De grondslag werd ge legd voor de bouw van 200 nieuwe wo ningen die thans in aanbouw zijn. In Oude Tonge zal het woningvraagstuk binnen kort opgelost zijn. Vervolgens memoreerde de heer Van Dijk de hulp die de Haarlemse bevolking via het adoptie-comité heeft verleend. Er kwamen schrob- en slibploegen naar Oude Tonge. Vrouwen hebben voortreffelijk werk verricht. Schoolkinderen zijn harte lijk in de zomervacantie ontvangen en wel op een wijze, die een diepe indruk op de bevolking heeft gemaakt; hechte banden zijn daardoor ontstaan. Ouden van dagen hebben een prettige dag in Haarlem beleefd. Dan hebben Haarlemmers een monument voor de be graafplaats aangeboden; mevrouw J. B. Ducro is er in geslaagd een fraai beeld te maken. Na de opsomming van de wijze, waarop Haarlem hulp heeft verleend, vervolgde spreker, dat de bevolking dank wil bren gen. Gedacht was aan het bijeenbrengen van een bedrag aan geld, maar zeide spre ker onder hilariteit: „na de gunstige finan ciële resultaten van 1952 is dat niet nodig". Men wilde iets blijvends geven en de keuze is gevallen op een gedenkraam, gemaakt door de glazenier K. Trautwein. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers zeide zeer getroffen te zijn door het ge schenk, omdat het op zo'n prachtige wijze uitdrukking geeft aan de dank van Oude Tonge. Het raam is in het Stadhuis aange bracht, waar vele Haarlemmers komen. Spreker richtte zich tot zijn stadgenoten die zo veel hebben gedaan voor de getrof fen gemeente en besloot met te zeggen, dat het raam tot in lengte van dagen een symbool van verbondenheid zal zijn. Genodigden waren in de gelegenheid het fraaie geschenk te bezichtigen, waarna een receptie in de hal van het Stadhuis volgde. A f scheidsbijeenkomst Des avonds hebben bewoners van Oude Tonge en Haarlem in een feestelijke bij eenkomst officieel afscheid van elkaar ge nomen. De bijeenkomst deed vele Haar lemmers, die zich hebben onderscheiden bij de hulpverlening aan een der tijdens de rampnacht zwaarst getroffen ge meenten, Oude Tonge, naar het Gemeen telijk Concertgebouw komen. Het was tevens een bijeenkomst, die deze getroffen gemeente in de gelegenheid heeft gesteld ADVERTENTIE Dan 18000 bellen I De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor der R.K. kerk te Bloemendaal dr. A. A. Olierook, directeur van 'de Ont- wikkelingscentrale van de Katholieke Ar beiders Beweging te Doorn. Hij is op 21 December 1890 te Den Haag geboren en tot priester gewijd op 14 Juni 1940. Na enige tijd assistent in Wateringen te zijn geweest was dr. Olierook kapelaan te Pijnakker en Rotterdam. Sedert 1946 is hij te Doorn werkzaam bij de Ontwikkelings- centrale van de K.A.B. haar dank te betuigen voor alles wat de adoptie voor haar heeft betekend. Daarbij heeft zij bovendien kunnen tonen in welke graad zij doordrongen is van het besef, dat zij een enorme slag moest en nog moet overwinnen. De oud-burgemeester van Oude Tonge, de heer A. D. van Dijk drukte het in de volgende woorden uit toen hij namens alle Oude Tongenaren sprak: „Wij zijn er trots op, dat wij kunnen zeggen: Oude Tonge is weer voor het grootste deel hersteld. Doch onverbrekelijk is aan deze trots verbonden het besef welk een groot aandeel Haarlem in de opbouw heeft ge had. Haarlem heeft de grondslag gelegd voor het materieel herstel van Oude Tonge. Echter een mens zal bij brood alleen niet leven, en hiervan is Oude Tonge door drongen. De bevolking staat ook voor de geestelijke opbouw, die wellicht nog zwaarder is dan het materieel herstel". De heer De Wit uit Oude Tonge dankte de burgemeester van Haarlem, het Haar lems gemeentebestuur, het adoptie-comité en de bevolking voor het innig medeleven en de daadwerkelijke hulp. De voorzitter van het adoptie-comité, de heer P. Borghouts, dankte allen, die het mogelijk hebben gemaakt Oude Tonge te geven wat het nodig had. Het programma, dat de verenigingen van Oude Tonge hadden samengesteld, heeft nogmaals bevestigd, dat men er geen moment heeft vergeten, waarvoor een mens handen heeft. Vooral de jeugd heeft op deze avond laten zien, dat de Zeeuwen iets in hun mars hebben. De medewerkenden waren het ensemble „de Zonnekloppers", de Christelijke zang vereniging „Al wat lieflijck si en welluidt", R.K. Verkenners, R.K. Gidsen, de R.K. to neelvereniging „Margriet", een Christe lijke meisjesvereniging, een Christelijke jongelingsvereniging en de muziekvereni ging „Vooruit". Dinsdagavond is het Adoptie-comité Heemstede-Puttershoek, dat voor deze ge meente in het rampgebied zulk een voor treffelijk werk heeft verricht, voor het laatst op het Heemsteedse raadhuis bijeen geweest. Het was met een alleszins ver klaarbare voldoening, dat het bestuur de verscheidene geslaagde acties nog eens in de herinnering terugriep, waarbij diverse enthousiaste en dankbare speeches van de vreugde getuigden, dat deze gezamenlijke inspanning met een fraai resultaat mocht worden bekroond. De eerste die hiervan blijk gaf was de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, die als erevoorzitter van het comité verklaarde dat het ge meentebestuur een intense behoefte heeft gevoeld zijn dank en erkentelijkheid te betuigen voor alle energie en het dikwijls gedurfde initiatief, door dit comité aan de dag gelegd. Hoewel hij de start destijds met enige bezorgdheid had gadegeslagen, kon de burgemeester met de hand op het hart verklaren dat dit pessimisme volkomen ongegrond is gebleken. Thans werd immers een werk volbracht, dat is gekroond met Gisteravond heeft onder voorzitterschap een eerste oriënterende bijeenkomst plaats gehad van vertegenwoordigers van jeugd organisaties om te komen tot de oprichting van een Jeugdraad in Haarlem. De vergadering, welke onder leiding stond van de heer S. Heijers, inspecteur van de gemeentelijke dienst voor de licha melijke opvoeding, de sport en de jeugd zaken, heeft in het algemeen de wenselijk heid uitgesproken van pen beter contact tussen de verscheidene verenigingen die in het Haarlem op het gebied van jeugd zorg en jeugdbeweging werkzaam zijn. Voor dat betere contact kan een Jeugd raad inderdaad veel bijdragen. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaatsexamen bouwkundig ingenieur de heer H. C. Hooge- woning te Heemstede. Tijdens een diner, dat gisteravond in res taurant Brinkmann werd gehouden, over handigde de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers namens het gemeentebestuur aan alle leden van het Haarlems Adoptie Comité Oude Tonge een door Poppe Damave geëtste afbeelding van Oude Tonge. Een afbeelding van de ets. Er werd met geestdrift gedeclameerd en gezongen, er werd toneel gespeeld en ge musiceerd. Haarlemse gemeente-ambtenaren deden tenslotte de gasten uitgeleide met een soortgelijk programma. Ieder, die deze bijeenkomst bijwoonde zal zonder twijfel de overtuiging hebben gekregen, dat het aan de Oude Tongese bevolking niet zal liggen of het leven in die gemeente binnen afzienbare tijd in alle opzichten geheel zijn normale gang her nomen zal hebben. de lauwerkrans der algemene achting en waardering. De secretaris, de heer W. M. van Henge laar, bracht vervolgens een uitvoerig ver slag uit over de werkzaamheden van het comité. Hij releveerde vijftien acties: drie soepdagen, twee bloemenacties, het Put- tershoekfestival in de Jan van Goyenstraat, verscheidene film-, toneel-, cabaret- en poppenkastvoorstellingen, een voetbalwed strijd, enzovoort. Dit uitvoerig overzicht besloot 'met een dankbetuiging aan de vele particulieren, verenigingen en organisaties, welke door hun steeds spontaan verleende medewerking een buitengewoon fraaie op brengst mogelijk maakten. Ten slotte gaf de heer Van Hengelaar nog een opsomming van de herstellingswerkzaamheden, de vele geschenken en de ontspanning, waarmee men de bewoners van Puttershoek wat heeft kunnen opbeuren. De heer A. H. A. Versteynen gaf als penningmeester een financieel overzicht, waaruit bleek dat de totaal-opbrengst f 37.554.70 is geweest. Na aftrek van alle betalingen beschikt de kas nog over een saldo van f 2919.65, welk bedrag een spe ciale bestemming krijgt. De heer Ver steynen noemde het typerend voor de werkwijze van het comité, dat de onkosten slechts f 403.07 bedroegen. Nadat de voorzitter van het comité, de heer N. de Lange toestemming had ver zocht en verkregen, van het saldo vijftig gulden te bestemmen voor de bomen-actie op Schouwen-Duiveland en het resterende bedrag te gebruiken voor een nieuwe speeltuin in Puttershoek, sprak de bur gemeester nog een woord van afscheid. „Het comité heeft licht gebracht waar het donker was en liefde, waar normaliter weinig genegenheid aanwezig is; namelijk in het gewone dagelijkse leven". Zich spe ciaal tot de heer' De Lange wendend, noem de de burgemeester hem de man die aller achting heeft verdiend. Hij diende steeds de „dwaaste en idiootste" voorstellen in, die evenwel tot algemene verbazing fantas tische resultaten hebben opgeleverd. Van daar, dat spreker hem gaarne als een ge boren leider kwalificeerde en als dank een legpenning overhandigde, waarvan het opschrift luidt: „In geloof en kracht, het werk volbracht". De burgemeester noemde deze penning een klein bewijs van de er kentelijkheid, welke Heemstede aan de heer De Lange verschuldigd is. Ook de overige leden van het comité ontvingen uit han den van de burgemeester een dergelijke legpenning. De heer De Lange noemde deze avond de moeilijkste van zijn leven, omdat het hem onmogelijk was zijn gevoelens onder woorden te brengen. Ook hij roemde de teamgeest in het comité, zodat hij niet als voorzitter afscheid kon nemen maar als vriend. Hierna richtte hij het woord tot de bode van het raadhuis de heer J. Slot die vele uren van zijn vrije tijd heeft opge offerd. om het comité tijdens de vei-gade- ringen met „koffie, thee en aspirine" fit te houden. Als dank hiervoor bood de heer De Lange hem een kistje sigaren aan. Om half zes gisteravond stonden de eersten al popelend voor het gebouw St. Bavo. om een goed plaatsje te bemachtigen voor de door de Algem. Bond van Ouden van Dagen, afdeling Haarlem georganiseerde maande lijkse ontspanningsavond. Ongeveer 500 keu rig aangedane ouden van dagen hebben met genoegen gekeken naar de geslaagde opvoe ring van „Op Hoop van Zegen" door de toneelvereniging „Vriendschap Zij Ons Doel" onder regie van Theo Dammiaans. De spelers werden met een royaal applaus beloond. De opvoering zal vanavond voor een andere groep ouden van dagen worden herhaald. Voor de Vrouwenbond N. V. V. afdeling Haarlem, hebben gisteravond zeven vrouwe lijke leden van de toneelvereniging „Door Inspanning Uitspanning" in hotel „De Leeu werik" een vlotte opvoering gegeven van „De Stiefdochter". Het was de eerste maal in het bestaan van de Bond dat een toneel avond werd gehouden. Naar het hartelijke applaus te beoordelen, zal het niet de laatste keer zijn geweest. De heer A. M. Tijsseling, administra teur ter gemeentesecretarie en chef van de afdeling financiën zal binnenkort na een loopbaan van ruim vierenveertig jaar om gezondheidsredenen de dienst der ge meente Haarlem verlaten. De scheidende ambtenaar heeft een lange loopbaan in dienst der gemeente Haarlem achter de rug. Toen hij in Octo ber 1909 ate tijdelijk ambtenaar op de se cretarie kwam werd hij geplaatst op de afdeling Openbare Werken, een mooie af deling die onder leiding stond van de grif fier ter secretarie, de heer J. W. van Bil- derbeek. De heer Tijsseling noemde deze een zeer bekwaam ambtenaar en een goed leermeester. Mr. dr. J. Wytema was een gemeentesecretaris die zijn jonge ambte naren goed in het oog hield. Zo ontving hij bijvoorbeeld van de ambtenaren die de avondschool voor handelsonderwijs be zochten afschriften van aüOe rapporten en men werd behoorlijk op de hoogte gehou den van zijn mening omtrent de goede en de minder goede cijfers. Secretaris mr. dr. Wytema was een voor stander van het systeem, om ambtenaren niet te lang op dezelfde afdeling te laten werken, maar door een rouleren burn al gemene kennis en dus hun bruikbaarheid te vergroten. „Zelf heb ik daar in ruiime mate van geprofiteerd", vertelde de heer Tijsseling ons, „want na tenige jaren op de afdeling Openbare Werken te hebben gewerkt, was ik op verschillende afdelingen werkzaam, o.a. acht jaar op de afdeling belastingen (toen bestond de gemeentelijke inkomsten belasting nog) en enige jaren in algeme ne dienst". Hedenmorgen omstreeks half twaalf is een autobus van de N.Z.H.V.M. komende uit de richting Heemstede, op de Dreef na bij de Paviljoenslaan in aanrijding geko men met de 47-jarige landbouwer J. Kloek, wonende aan het Klein Heiligland te Haar lem. De landbouwer, die een handkar voort duwde overleed kort na de aanrijding. Bij zonderheden konden nog niet worden ver strekt. Op verzoek van de wethouder van On derwijs heeft de Haarlemse afdeling van de Nederlandse Onderwijzersvereniging in samenwerking met de afdeling Haarlem van Volksonderwijs en de Centrale Ouder raad een rapport samengesteld, waarin een aantal wensen ten aanzien van het open baar onderwijs zijn vervat. In dit rapport wordt onder meer gezegd, dat de huisves ting van een aantal scholen voor gewoon lager onderwijs in de binnenstad niet meer voldoet aan de eisen, welke thans aan een schoolgebouw gesteld mogen worden. De voorgenomen verplaatsing van de Jan Ligthartschool aan de Botermarkt laat erg lang op zich wachten, aldus het rapport. Wat het nijverheidsonderwijs betreft wordt de wens kenbaar gemaakt dat, nu in beginsel is besloten tot stichting van een neutrale nijverheidsschool voor meisjes in Zinnevelt, op zeer korte termijn tot de bouw hiervan zal worden overgegaan. Verder wordt in dit rapport verklaard, dat het voor klasse-onderwijzers en -on derwijzeressen met hun beperkte oplei ding in lichamelijke opvoeding, onmogelijk is om op verantwoorde wijze gymnastiek les te geven aan klassen van 48 leerlingen. Aangeraden wordt, wet het zwemonder wijs betreft, een betere samenstelling van de zwemroosters vast te stellen. Men ziet gaarne extra credieten verstrekt aan sommige scholen, ten einde de achter stand op het gebied van de leermiddelen zo snel mogelijk weg te werken. Een aantal scholen blijkt namelijk nog steeds gebruik te maken van taalboeken in de oude spelling. Ook de toestand van de Dagopenlucht- school in Haarlem-Noord is volgens het rapport onbevredigend. De klassen onder vinden niet alleen hinder van elkaar, door- dat zij te dicht opeen liggen, maar ook van het verkeer op de Rijksstraatweg. De be schutting tegen de wind is er buitengewoon slecht en wanneer 's zomers 'de zon fel schijnt, moet men, bij .gebrek aan schaduw de lessen binnen geven. Verplaatsing van de school naar een betere omgeving wordt daarom in de aandacht van B. en W. aan bevolen. Het rapport is aan de Haarlemse raads leden toegezonden, hoewel B. en W. de be doeling hadden, dat het als advies aan hun College zou worden beschouwd. „De Lichthoeve" te Garderen houdt op Vrijdag 26 en Zaterdag 27 Februari een twee tal Lichthoeve-avonden ten behoeve van het kinderwerk, in de filmzaal van de mr. Wes- terveldschool in Haarlem-Noord. Medewerking verleent de volksdansgroep „De Baonopstekers" onder leiding van de heer H. F. v. d. Wateren; de Nederlandse Cultu rele Sportbond, afdeling Haarlem onder lei ding van de heer W. Kruithof en het tam boercorps „De rode bandeliers". HAARLEM, 23 Februari 1954 ONDERTROUWD: 23 Febr., M. C. Minnes- ma en A. B. Duijker; W. M. van Rijsbergen en F. A. van IJsseldijk; J. Th. Hansen en J. van Kampen; J. P. Tensen en E. W. B. van Tol. GEHUWD: 23 Febr., L. Thomas en A. A. Rolvers; J. J. M. Kompier en W. H. M. Christiaanse. BEVALLEN van een zoon: 20 Febr., L. A. van LieshoutMedenblik; 21 Febr., T. I. Stiekel—Teenstra; 22 Febr., W. J. Chr. Ver- noutVunderink; C. J. VelteropWassenaar; A. van SchravendijkOostmeijer; J. Jansen van Heijningen; 23 Febr., J. Zuidamvan der Weg; S. G. BroersSmits. BEVALLEN van een dochter: 22 Febr., A. de JonghBekker; F. M. Uittenbogaard— Hop;M. A. PurmerDijkhuis; 23 Febr.. M. Zoethoutde Vries; G. E. van Wijk—Kuij- per; A. J. HoornsTjabbes; G. E. van den HazelVenneman. OVERLEDEN: 20 Febr., B. B. Schara— Schenkhuizen, 68 j„ Hazepaterslaan: L. Lem Weers, 66 j„ Preangerstraat; 21 Febr., M. Schipper—Schipper, 78 j., Uit den Bosstraat; 22 Febr., W. L. Terpoorten, 71 j., Westerhout- park; A. E. Sandtke, 7 m., Hazepaterslaan; G. A. Gans—Noorloos, 83 j., Boogstraat; J. M. MooijekindHogedoorn, 67 j., Kamper laan; A. C. Pruissen, 65 j., Hazepaterslaan; A. M. S. VerheijdeGlazemaker, 41 j., Kam perlaan; A. F. HornBerg, 78 j., A. L. Dy- serinckstraat. Bijzondere opdrachten brachten de heer Tijsseling nog meer afwisseling in het werk, onder andere van burgemeester jhr. mr. Sandberg in de eerste wereldoorlog bij de instelling van de Centrai'.e Keuken. Ook was hij nog negen maanden waarne mend secretaris van het Burgerlijk Arm bestuur tijdens de reorganisatie naar een dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon (thans Sociale Zaken). In 1925 werd de heer Tijsseling ge plaatst op de afdeling financiën en veri ficatie ter secretarie; toen deze afdeling in 1945 werd gesplitst in twee zelfstandi ge afdelingen werd hij chef van de afde ling financiën. Bekende figuur in sportkringen Ook buiten zijn werkzaamheden als ambtenaar op het Stadhuis heeft de heer Tijsseling nog activiteiten ontwikkeld. In de vakbeweging was hij een aantal jaren bestuurslid van de afdeling Haarlem van het Nationaal Verbond van Gemeente ambtenaren en vóór de instelling van de centrale filmkeuring lid van de plaatse lijke bioscoopcommissie. De meeste bekendheid heeft de heer Tijsseling gekregen door zijn werk in sportorganisaties. Zo was hij tweeëntwin tig jaar bestuurslid van de voetbalclub „Haarlem", secretaris van de cricketclub „Haarlem", vele jaren consul en lid van de Bondsvergadering van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond; voorts maakte hij in de loop der jaren deel uit van com missies van de Haarlemse Voetbalbond, voor welke bond hij o.m. tweeëntwintig jaar als scheidsrechter fungeerde. Ook nam hij actief deel in het werk van de Koninklijke Neder lande Lawn Tenndsbond; bijna vijfentwintig jaar is hij voorzitter van het district Haarlem van deze bond en dan is hij Md van de bondsraad van de KNLTB. Een predikant en drie leden van de Re monstrants-Gereformeerde gemeente te Haarlem hebben gisteravond in het kerk gebouw aan de Wilhelminastraat de eerste van een korte serie opvoeringen van het merkwaardige spel „Droom der gevange nen" (A Sleep of Prisoners) van Chris topher Fry gegeven. Aan de inhoud hier van en aan de bijzondere dichterlijke kwa liteiten van dit door Bert Voeten voorbeel dig vertaalde werk hebben wij in het laatstverschenen nummer van „Erbij" reeds een voorbeschouwing gewijd, zodat thans kan worden volstaan met een be oordeling van de vertoning. Welnu, onze om het maar eerlijk te zeggen zeer ver deelde verwachtingen zijn verre overtrof fen. De inleider van de avond, sprekend na mens de kerkeraad, betoogde dat met deze voorstellingen een vorm van verkondiging van het Evangelie wordt nagestreefd en dat de spelers voor deze moedige daad (want het is een zeer moeilijk stuk) hun kracht putten uit het geloof. Deze instel ling was vooral merkbaar aan de voortdu rend tot luisteren dwingende voordracht, waar als betrekkelijk ondergeschikt nadeel tegenover stond, dat door een teveel aan nadruk het tempo schade leed en dat het vers bij lange na niet aan zijn trekken kwam. Dit is overigens meer dan een for meel bezwaar, omdat daardoor veel van de nuancering bij de projectie van de inhoud verloren ging. Daar stond echter tegenover, dat voor treffelijk de overgangen van de ene werke lijkheid de kerk nabij het front, waarin de vier krijgsgevangenen zijn opgesloten, op vijandelijk gebied naar de andere is opgeroepen. Men werd daardoor inderdaad geconfronteerd met mensen, die niet meer weten waar ze (aan toe) zijn en in hun Bijbelse dromen tot zichzelf komen, open staande voor de Goddelijke liefde, als wij de bedoeling van het spel aldus mogen sa menvatten. Zeer terecht heeft men voor deze droomscènes een realistische speel- trant gekozen en daarbij het in deze dub- bel-dramatische situaties het pathos niet geschuwd. Dat men dit niet altijd even goed beheerste, dat er te weinig met de woorden werd gespeeld en dat de accenten soms verkeerd terecht kwamen, dit alles bleef hierbij van gering belang. Op bewonderenswaardige wiize schoven droombeelden en dagresten door elkaar, ook in de typeringen van de Oud-Testa men tische figuren. En tenslotte was het de onontkoombaarheid van de bezielende overtuiging, die de tekortkomingen naar de tweede plaats drong, zodat de recensent tenslotte blijft zitten met de vraag hoe het te verklaren is, dat de vertolking van dit spel zo aanmerkelijk veel beter uitviel, dan die van de kerkelijke stukken van Nijhoff, die zowel naar vorm als inhoud zoveel eenvoudiger zijn. Het antwoord daarop moet waai-schijnlijk gevonden worden in de veel grotere uiterlijke bewogenheid, in BINNENLAND In Baarn is Dinsdag op 73-jarige leef tijd overleden de heer Gerard Rudolph Erd- brink, oud-lid van de Raad van Neder- landsch-Indië. De heer Erdbrink was com mandeur in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De begrafenis is Vrijdagmiddag om half een op de nieuwe begraafplaats te Baarn. Het humanistisch centrum „Mens en Wereld" het overkoepelend orgaan van alle Nederlandse humanistische verenigingen, instellingen, e. d. heeft een commissie ingesteld ter bestudering van het vraag stuk van de bejaardenzorg. In deze com missie is voorzitter prof. dr. T. T. ten Hage, secretaris dr. Kwee Swan Liat. Op initiatief van deze commissie is een project ontwor pen om de voorrang van de te bouwen hui zen voor bejaarden te onderzoeken. Met de uitvoering van dit project zal in 1954 wor den begonnen. In Rotterdam liepen twee zusjes, 5 en 6 jaar, de oudex-lijke woning uit en achter een geparkeerde auto langs de rijweg op. Zij werden door een passerende auto overreden. Het oudste meisjes was onmiddellijk dood, het andere kreeg een zware hersenschud ding. De bestuurder van de auto moest met een zenuwschok in een ziekenhuis worden opgenomen. B. en W. van Amsterdam kunnen zich te goed doen aan een zuurstok van 1.50 me ter lang, 10 centimeter dik en 6 kilogram zwaar. Zij kregen deze bij de officiële ontvangst ten stadhuize van deelnemers aan het congres van de Bond van Kermis- bedrijfshouders „Bovak", dat in de hoofd stad werd gehouden. De Arnhemse zakenman A. G. L. van der P., die veertien dagen geleden voor de Arnhemse rechtbank heeft terecht gestaan, waarbij hem enkele van een serie van 51 inbraken ten laste waren gelegd, is conform de eis tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Niet minder dan f20.000 had de verdachte, die er 's nachts per auto met chauffeur op uit ging, weten buit te maken. HAARLEM EN OMGEVING Zaterdagavond houdt de afdeling Ken- nemerland van de Nederlandse Toeristen Kampeerclub de laatste van de serie winter- lezingen. In café-restaurant Van Aken op het Houtplein zullen de heer en mevrouw J en M. Boomsma uit Zeeland spreken over Joegoslavië. Fraaie lichtbeelden zullen het gesproken woord verduidelijken. De gemeentesecretaris van Bloemen- t aal, de heer G. van Eek, verzocht ons onder de aandacht der lezers te brengen, dat het aantal aanmeldingen voor de binnenkort te beginnen cursus voor bromfietsers nu tot twintig is gestegen. Op Dinsdagavond 2 Maart zal mevrouw Anne H. Mulder voor de afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling een lezing houden over haar boek „Een ruiker camelia's geplukt in het Parijs van de romantiek", dat binnenkort uitgegeven zal worden. De speeltuinverenigingen Weltevreden en Bxiitenrust organiseren in samenwerking met het Verbond van Haarlemse Speeltuin verenigingen een feestavond in het Concert gebouw op Zaterdag 6 Maart. Opgevoerd wordt de radio-revue „Holderdebolder". De avond wordt besloten met een bal tot twee U- B. en W. van Noordwijk hebben de firma G. Huizebosch te Bloemendaal als op vier na de laagste inschrijfster gegxind het maken van een diepriool in de Nieuwe Zee weg te Noordwijk. ADVERTENTIE Zachten tóch zo geurig! Dèt is de opvallend goede Virginia sigaret. 20 voor 80 ct. Alléénverkoop voor HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 81 In de onder leiding van mr. Th. F. Raedt gehouden jaarvergadering van de afdeling Haarlem van het Nederlands Gexxootschap tot Reclassering, heeft de secretaris mr. C. Blankevoort het jaarverslag over 1953 uit gebracht. Hij schrijft, dat de misdadigheid tegenzin wekt en men wendt zich daarom van het kwaad af. Deze afkeer is begrijpelijk,, maar daarom nog niet goed. Voor de reclas- seerder is er een rijk terrein. Hoofddoel bxj de reclassering is een beter levensinzicht te scheppen. De gedetineerde kan er op gewe zen worden dat zijn momentele onvrijheid, hem door anderen opgelegd, niet anders is dan 's mans eigen onvrijheid. Als mens is ieder in staat goed van kwaad te onderscheiden; kan iemand dat niet dan behoort hij thuis bij de psychiater en kan hij zich op ontoere kenbaarheid beroepen. Dit laatstg wordt in vele gevallen ten onrechte gedaan. Mr. Blankevoort vervolgt, dat de afdeling voor celbezoek 45 personen kreeg toegewezen, van wie er 32 gestraft waren voor vermogens delicten. De leeftijden waren 19 tussen 20 en 30 jaar; 8 tussen 30 en 40 jaar; 9 tussen 40 en 50 jaar; 8 tussen 50 en 60 jaar en 1 boven 70 jaar. Zij kwamen uit alle delen van het land. In 1953 zijn 99 voorlichtingsrapporten opgemaakt. Nieuw kwamen onder toezicht 61 personen (56 mannen en 5 vrouwen); af gevoerd werden 74 personen, van wie 64 de proeftijd goed volbrachten en 7 voorwaarde lijk veroordeelden en 3 voorwaardelijk in vrijheid gestelden faalden. Volgens het verslag neemt het gebrek aan belangstelling in de reclassering hand over hand toe. De oorzaak hiervan zal mede lig gen in de verbeterde sociale wetgeving, de particuliere liefdadigheid wordt verdrongen door de staatszorg. Zo heeft iedere médaille haar keerzijde. Dat overigens de regering de reclassering meer en meer erkent als een belangrijk onderdeel van de strafrechtsple ging, stemt tot voldoening, al zijn we er daar mee nog niet, want de straf, die altijd op de misdaad moet volgen, al was het alleen maar uit een oogpunt van vergelding, moet een onderdeel zijn van de zedelijke verbetering van de dader. de indirectheid waarmee de bedoelingen tot uiting komen. Vermoedelijk hebben de meeste toe schouwers de spelen van de Nederlandse dichter meer gewaardeerd. Doch er is al veel bereikt van wat de organisatoren van deze avonden (het spel wordt vandaag en morgen herhaald) voor ogen heeft ge staan, als men door dit werk van Fry misschien slechts door een enkele passage daaruit tot nadenken wordt gebracht. De vier spelers hebben laten zien waartoe dit leiden kan. Zij hebben het voorrecht gehad het gehele stuk te mogen doorleven en iets van deze ervaring te kunnen laten uitstralen op anderen. DAVID KONING Het gemeentebestuur cn de bevolking van Oude Tonge hebben hun dank voor de grote steun die de gemeente Haarlem en de bewoners aan de getroffen gemeente hebben verleend, tot uiting gebracht door het doen aanbrengen van een gedenkraam in de hal van het Stadhuis en het aanbieden van een feestelijke bijeenkomst in het Concertgebouw. Burgemeester A. D. van Dijk (thans te Poortugaal) heeft de dank overgebracht en o.a. meegedeeld dat dank zij de huip tweehonderd woningen In Oude Tonge in aanbouw zün, die in het najaar gereed zijn; dan kent de gemeente geen woningnood meer. Dit zijn de jonge leden van de R.K. Gidsen, die gisteravond deel uit maakten van de medewerkers aan een feestelijke bijeenkomst, welke door Oude Tonge ten afscheid aan Haarlem werd aangeboden. Fleurig gekleed voerden zij een Tiroler dans op. De periodiek aftredende bestuursleden de heren P. C. de Weerdt, G. E. V. L. Beekman en ds. A. J. van Rhijn werden herkozen en gekozen werd mr. H. M. Kits van Heyningen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7