Jubileumconcert pianoduo Bartlett en Robertson Kort en bondig Heemstede Bloemendaal Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Katholieke middenstanders vierden vastenavondfeest Het carillon speelt Grote belangstelling voor beeldententoonstelling Rechtbank behandelde inbraak in zwembad Klenoermars on S Mei Acht maanden geëist tegen expeditieknecht Burgerlijke Stand Drs. Den Uyl sprak over positie der middengroepen Zware straffen geëist tegen twee Haarlemmers Rechtbank behandelde ongeluk op de Dreef Gabaretavond voor invaliden Filmavond voor jeugdgroep van Haarlemse hengelaars Geslaagde ouderavond van padvindersgroep Scheepvaart L ^Verstopping^ veroorzaakt hoofdpijn en vermin dert de eetlust. Niets beter dan Rae Robertson en zijn vrouw Ethel Bartlett gaven vijfentwintig jaar geleden hun leven een bijzondere artistieke, be stemming door zich te verenigen tot een pianoduo. De muzikale eenheid, die er toen tussen beide kunstenaars tot stand kwam, werd gedragen door een echtelijke eenheid en deze omstandigheid mag on getwijfeld als een der factoren beschouwd worden, die de duurzaamheid van het kunstzinnige verbond bewerkten. Maar om een erkende plaats in het muziekleven te kunnen innemen was nog iets anders nodig: epn zelfde muzikale gerichtheid, een zelfde relatie tot de toonkunst, die zich op hoog niveau manifesteren. En ook in deze zin bleek het, dat Ethel Bartlett en Rae Robertson elkaar gevonden had den, al kwam hun muzikale vereniging niet neer op het prijsgeven van hun per soonlijke geaardheid. Een ensemble als dat van Bartlett en Robertson behoort tot de zeldzaam voorkomende muzikale com binaties en daarom begroeten wij met vreugde en met een gevoel van grote er kentelijkheid de werekMourné'e, waar mede het duo zijn zilveren jubileum viert. Het Amerikaanse deel hiervan heeft het echtpaar Robertson al achter de rug. Sinds drie dagen is het duo in Nederland voor een concertreis, die gisteravond begon met een optreden voor de Heemsteedse Kunst kring in het Minerva-Theater. Vóór de pauze kwamen er werken voor piano-vierhandig tot, uitvoering. Daarna muziek voor twee piano's. Dit was een in deling, die niet zo zeer in muzikaal op zicht, maar wel ten aanzien van de ver- tolkingsverhoud'ingen de avond in twee gedeelten met eigen karakter scheidde. Want het vierhandig spe'en op één instru ment suggereerde toch het elemineren van de persoonlijkheid, wat bij de uitvoeringen voor twee piano's, die tot een prachtige synthese van individuele herscheppingen werden, niet het geval was. Van de betrekkelijk vele werken voor piano-vierhandig, die Franz Schubert ge schreven heeft, koos het duo het Andan tino Varié in b (opus 84 no. 1) - teer gevoelige muziek van een intieme roman tische sfeer. d>ie met verfijnde klank werd gespeeld. Een levendig contrast werd hierna de Sonate in D (K.V. 381) van W. A. Mozart, althans voor wat de snelle de len betreft. Zij werden vaak met verras sende 'stuwingen gesnee ld. En temidden van deze sprankeling van tonen kwam het lyrische Andante a's een oase van rust. In 1861 schreef de 28-jarige Johannes Brahms Variaties op een thema van Schumann''. Het was zijn eerste vierhan dige" compositie, een meesterstuk, dat als een Requiem voor zijn gestorven vriend Schumann beschouwd kan worden. Brahms schreef deze variaties, maar het lijkt soms of Schumann zelf er enkele van gecomponeerd heeft. Hoe dicht Schu mann en Brahms tot elkaar waren geko men kon moeilijk duidelijker worden uit gedrukt. De vertolking sprak van een grote vereenzelviging van de uitvoerders met deze ontroerende muziek. Drie Hon gaarse dansen van Brahms brachten ons tot de werkelijkheid terug. Na de pauze zorgde het duo Bartlett en Robertson voor een verrassing met de ver tolking van de Sonate voor twee niamo's van Hans Henkomans, in 1942 en 1943 ge componeerd. Men vraagt zich af of de accenten van somberheid, maar ook van felheid, die in het werk opvallen, door het tragische wereldgebeuren in die jaren verklaard .moeten worden. De sonate is met grote, ja meesterlijke technische be heersing geschreven, maar men zou ver keerd doen alle-m het verstande1 iike e'e- ment in het ontstaansoroces van deze mu ziek te betrekken. Met uitzondering van enkele moeilijk tot ontwikkeling komende gedeelten, treft het werk door een sterke spanning. Het nianoduo heeft met e**n ma gistrale vertolking de sonate van Henke- mans gestalte en vorm gegeven en hier mede een technisch en muzikaal ontzaglijk moeilijke taak vervuld. Een prachtig slot van het concert werd de uitvoering van de Habanera van Ravel en van de aan afwisseling zo rijke suite „Scaramouche" van Milhaud. Na de geest-driftige bij vals betuigingen van een talrijk auditorium volgde er een hartelijke huldiging van het pianisten- paar door de voorzitter van de Heemsteed se Kunstkring, mr. dr. H. Kahrel, dde bei de kunstenaars dankte voor- wat zij in de 'oop der jaren hadden geschonken. Spre ker nam ten slotte afscheid met de woor den van Shakespeare ,,If music be the food of love, play on!" (Indien muziek der liefde voedsel is, speel voort!). Twee toe giften („Schafe können sieher weiden" van J. S. Bach en een Scherzo van Men delssohn) kwamen tenslotte als dank voor de betoonde hartelijkheid. T\ ZWAANSWIJK Keukenhof te I.isse De R.K. Middenstandsverenigingen uit Haarlem en omgeving vierden dit jaar voor de eerste maal gezamenlijk het vasten avondfeest en als plaats van samenkomst hadden zij de grote beurszaal van Treslong in Hillegom uitgekozen. De belangstelling voor deze avond was bijzonder groot: reeds lang van te voren was de zaal uitverkocht. De bijeenkomst wercl namens het feest comité geopend door de voorzitter van de afdeling Heemstede van de Middenstands vereniging, die in het bijzonder de naam van de heer A. Vos wilde noemen, als ini tiatiefnemer van deze feestavond. Spreker liet vervolgens een propagandistisch geluid horen en kondigde een ledenwerfactie aan. Hierna verscheen het opera- en operette gezelschap „Klaank en Zaank" uit Maas tricht ten tonele, dat het eerste gedeelte van de avond verzorgde. Na het zingen van het Limburgse volkslied bracht dit gezel schap een programma van opera-melodieën waarbij vooral de solisten alle gelegenheid kregen hun goede stemmen te laten be wonderen. Het duet uit de Parelvissers verwierf zodanige instemming van het publiek dat de- solisten wel genoodzaakt werden een gedeelte te bisseren. Bij het luchtiger genre waren het vooral Johan Strauss' melodieën die ten gehore werden gebracht, waarbij het balletgroepje onder leiding van Willy Haaeke voor een prettiee afwisseling zorgde. Bij deze ope retteklanken kreeg de tenor Jean van Hooren gelegenheid te tonen dat hij niet alleen een goed zanger maar ook een goed toneelspeler is. Het programma werd nog afgewisseld met enige schetsjes. Na afloop van het programma ging men nog niet naar huis, maar zette men het feest voort met een vrolijk carnaval onder het motto „Maastreech tussen de bollen", waarbij de leiding ook in hafiden van de Maastrichtenaren was. Tot laat in de nacht vierde men vrolijk feest, waarbij bleek dat ook de bewoners van boven de Moer dijk wel tot carnaval vieren kunnen ko men wanneer ze maar in de juiste stemming worden gebracht. Op Vrijdag 26 Februari zal do stadsbeiaar- dier Ario Peters van half twaalf tot half een het carillon bespelen van de Grote Kerk. Het programma vermeldt de volgende werkjes: Improvisatie, Prelude (Denijn), Fuga (V. d. Gheijn), oud-Nederlandse lie deren. Des winters (Wagenaar), Ik zag Cecilia komen. Lestmaal, Allegro (Sche pers). Gigue (Counerin), Les moissonneurs (Gpuperin). Twee liederen zonder woorden (Mendelssohn), Muzikaal moment (Schu bert), Oud-Franse liederen. De goede ko ning, en het herderinnetje. Dansliedje (Reekers) en Menuet (Mozart). De leden van de terrein-commissie van Keukenhof te Lisse, die het toezicht hebben over alle aangelegenheden betreffende het tentoonstellingsterrein zijn van mening, dat de vorst over het 'algemeen maar weinig schade aan de bollen heeft aangericht. In de eerste plaats komt dit door de be schutting van de bomen en in de tweede plaats door de zeer gunstig verlopen dooi, waardoor geen overlast van water is ont staan. De termijn "an inzending van modellen voor de beeWententoonstelling op de keukenhof is 22 Februari verstreken. Er waren 120 foto's ingezonden, waaronder van beelden van zo goed als alle bekende beeldhouwers. Een jury van deskundigen, waarin alle stromingen vertegenwoordigd waren, heeft tot taak gekregen een 25 beel den uit te zoeken. De voorselectie aan de hand van de fo to's, die onder motto waren ingezonden is direct begonnen. Vijftig tot zestig beelden zullen nader worden bekeken en daaruit zullen weer vijfentwintig worden gekozen voor de plaatsing. De besten daaruit zullen de makers geldprijzen van 1500 tot 750 opleveren. Een 21-jarige perser en een 20-jarige bankwerker, beiden uit Haarlem, stonden Donderdagmorgen voor de Haarlemse rechtbank terecht, omdat zij in de nacht van 18 op 19 November 1953 ingebroken zouden hebben in het Sportfondsenbad. Een van hen zou des avonds gezien heb ben, dat de sleutels van een kast in een niet-afgesloten lade werden opgeborgen en enkele uren later zou hij tezamen met zijn vriend opnieuw naar het bad gegaan zijn. Zij klommen, aldus de eigen verklaringen, door een kapotgeslagen raam naar binnen, vonden de sleutels en openden een stalen kast, waarin zij een geldbedrag van onge veer zeshonderd gulden vonden. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman. meende, dat de. op te leggen straf in een Jeugdgevangenis-door gebracht. diende te worden en eiste een ge vangenisstraf van één jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De verdedigster, mr. H. Felhoen Kraal Otto, drong aan op een voorwaardelijke straf. De uitspraak werd bepaald op 11 Maart. De Oranjebond „Prinses Juliana", onder afdeling van de Haarlemse Commissie voor nationale feesten, houdt 5 Mei des mid dags tussen 3 en 5 uur een kleppermars. Alle kinderen uit Haarlem-Oost van de leeftijd van 7 jaar tot en met 12 jaar kun nen deelnemen. Zij moeten zich dan op geven op Zaterdagmiddag 27 Febr. tussen 3 erv 5 uur aan de speelplaats van de There- siaschool, Zomervaart. Ook de repetities zullen op die speel plaats gehouden worden op de volgende Zaterdagen. Wegens diefstallen uit kleedkamers De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste Donderdag morgen tegen een 28-jarige expeditie- knecht, die in 1952 en 1953 diverse keren geld en portemonnaies uit kledingstukken uit de kleedkamers in het Krelagehuis ge stolen zou hebben, een gevangenisstraf voor de tijd van acht maanden, waarvan vijf maanden onvoorwaardelijk. De officier van Justitie meende, dat hier sprake was van een bijzonder onsympathiek misdrijf, te meer daar het was bedreven door iemand, die zelf de zaalsport be oefent. De verdediger, mr. L. Ali Cohen wees er op, dat de verdachte reeds 3V2 maand in voorarrest had doorgebracht. Pleiter drong er bij de rechtbank op aan zijp cliënt bij de uitspraak, die op 4 Maart werd bepaald, in vrijheid te stellen. HAARLEM, 24 Februari 1953 ONDERTROUWD: 24 Febr.. A. Eshuis en H. Schepers; J. N. M. Blesgraaf en J. C. Mar tin; A. Kruyff en F. de Vries; C. A. M. Com missaris en H. Th. Surendonk; M. L. van Gulik en F. M. van Baekel; R. Kuijper en K. Schreurs; C. van Norde en A. Smit. GEHUWD: 24 Febr., J. H. de Kruif en M. Jansen; F. J. Velting en I. J. F. van der Meij; W. H. Alink en M. A. Th. Blokhuis; L. Wingelaar en O. W. Lasarz; H. J. Paarde- kooper en V. A. M. L. Korzelius; H. H. W. du Maine en Ph. van Leeuwen; P. Hoogeboom en J. H. Wennink; B. G. Heijne en M. Riet vink; J. G. van Rijn en M. Bijster; J. G. J. Wilmes en H. M. van Breda; G. Smal en C. A. de Bruin; Th. A. M. van der Horst en M H. van Vilsteren; J. A. de Vos Burchart en J. van den Hurk; W. J. Zonneveld en H. Th. Daams: H. S. Jansz en J M. J. Lamberti; J. Timmers en M. W. de Laat; H. Dorrepaal en E. P. Bruin; W. J. van Waard en M. Remkes; J. Seeder en Th. Schouten; H. C. Ouwehand en P. van Andel; J. J. R. Weber en S. Coen- raad; J. van Tiggelen en G. Voorting. BEVALLEN van een zoon: 23 Febr. A. C. Lampe—de Coninck; A. Wismeyer—Mar- chand. BEVALLEN van een dochter: 23 Febr., C. Gaikemavan den Dolder; M. C. van Bok horstvan Bruggen; H. Eversenvan Heest: T. G. de Boer—Duif. OVERLEDEN: 21 Febr. J. J. Kloes, 49 j.. Waalstraat; 22 Febr., J. F. EngelSerné. 75 j.. Hazepaterslaan; P. A. Ebbing, 84 j., Lin- schotenstraat; W. Bijlsma. 57 j.. Vosmaer- straat; 23 Febr., G. SchrödeurBlom, 74 j., Palarhedesstraat; A. Scholten, 88 j., Bree- straat. Gisteravond sprak in gebouw Cultura voor het kader van de Federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid drs. J. M. den Uyl, dii-ecteur van de dr. Wiardi Beck- manstichting over het onderwerp „De mid dengroepen in de knel". En hij merkte daarbij allereerst op, dat de titel de inhoud van zijn lezing niet geheel dekte, daar van regeringszijoe de middengroepen reeds met diverse maatregelen tegemoet geko men zijn. De middengroep, welke wordt gevormd door hen, die behoren tot de in- komengroep van 5000 tot 15.000 gulden en tien tot vijftien procent van de totale be roepsbevolking innemen, zijn, aldus de spreker, cm twee redenen in de schroef gekomen. Ten eerste door het overheidsbeleid, dat lang voornamelijk was gericht op een te gemoetkoming aan de zogenaamde lagere groepen. Hij noemde ter illustratie de land arbeidersgroep, wier salarispeil in ver gelijking met de vooroorlogse jaren 140 procent bedraagt. De kosten voor deze tegemoetkoming waren hoog en moesten uit de belastingen kómen met het gevolg, dat de belasting druk op de middengroepen zwaarder werd. Een tweede reden was volgens dé spre ker gelegen in het vooroorlogse verschijn sel van overwaardering van de „witte boord" en enderschatting van de overall. Het aantal gediplomeerden en academisch geschoolden nam hierdoor enorm toe, het geen leidde tot, een teveel aan intellec tuelen, waardoor de „marktprijs" voor in tellectuele arbeid sterk daalde. Tenslotte zijn de midden groepen zich gaan verzetten tegen de onderbetaling van het intellect. Dat opleidingsmonopolie, dat vroeger in handen was van de regentenklasse, is op geheven en de democratisering van het onderwijs geleid heeft tot daling van de zeldzaamheidswaarde, z;jn tekenen, die volgens spreker, erop wijzen, dat men in ons land stuurt naar nivellering. De heer Den Uyl geloofde, dat Nederland wat be treft de nivellering in dezelfde richting gaat als de Verenigde Staten. Deze uit spraak illustreerde hij met de opmerking, dat de geschoolde arbeider in de V.S. evenveel of soms zelfs meer verdient, dan een leraar in het middelbaar onderwijs. De Partij van de Arbeid heeft de mening te kennen gegeven, dat zij wil meewerken aan de nivellering, doch daarbij'heeft zij er scherp oo gewezen, dat er gewaakt moet worden voor een terugvallen in de voor oorlogse verhoudingen, daar zij deze eco nomisch ongezond en sociaal ongemoti veerd acht. Zij is er van overtuigd, dat men bij de tegemoetkoming aan de mid dengroepen zich niet alleen moet toeleggen op vermindering van belasting en verho ging van salarissen maar tevens moet zoe ken naar een mogelijkheid om schoolgel den af te schaffen en de belastingdruk voor hen, die studerende kinderen hebben, te verminderen. Haarlemse Rechtbank Donderdagmorgen behandelde de Haar lemse rechtbank de zaak tegen de 23-jarige timmerman J. N. V. uit Haarlem die terecht st<md onder verdenking van diefstal door middel van inklimming gepleegd op 6 No vember 1953 in de Mauricialaan te Over- veen. De verdachte verklaarde, dat hij van een vriend, de 24-jarige chauffeur-monteur E. A. M. van L. gehoord had, dat er in de lin nenkast van de slaapkamer van dit huis een geldkistje stond. Van L. zou dit weer vernomen hebben van een dienstmeisje, dat in dit huis gewerkt had. Op de avond van 6 November ging V., volgens zijn verklaring, in gezelschap van Van L. naar de Mauricialaan en klem via het balcon naar binnen. Hij nam een geld kistje uit de linnenkast en ging weer naar huis, waar Van L. op de helft van de buit, die in totaal 230 gulden bedroeg, stond te wachten. De Officier van Justitie eiste tegen V. een gevangenisstraf voor de tijd van 12 maan den, waarvan vier maanden voorwaarde lijk. De verdediger, mr. J. Roggeveen, drong aan op een kortere onvoorwaarde lijke straf. Wegens medeplichtigheid bij de inbraak eiste de Officier van Justitie tegen Van L. één jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Voor de rechtbank ontkende deze ver dachte ook maar iets met de inbraak te Bloemendaal te maken te hebben gehad, hoewel hij voor de rechler-commissaris een volledige bekentenis had afgelegd en in het Huis van Bewaring zijn medeverdachte had gewaarschuwd geen ongunstige verklarin gen af te leggen. Tevens zou hij zijn ex- verloofde bedreigd hebben. De verdediger, mr. H. J. M. Tonino, was van mening, dat een lange onvoorwaarde lijke straf geen resultaat zou hebben. De rechtbank zal op Donderdag 11 Maart uit spraak doen. De Haarlemse rechtbank heeft zich Don derdagmorgen geruime tijd bezig gehou den met de vraag of de 42-jarige boek houder P. N. A. V. uit Heemstede op de avond van 4 Januari al dan niet onder in vloed van drank zijn auto had bestuurd. De verdachte zelf meende, dat hij zeker in staat was geweest om zijn wagen op de goede weg te houden, maar de Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou man, sprak als zijn oordeel uit, dat de verdachte te veel gedronken had en dit was er volgens spreker dan ook de oorzaak van geweest, dat de boekhouder een bak ker, die op de Dreef met zijn driewieler reed, had aangereden. De bakker kon on geveer acht weken na het ongeluk nog niet werken. De Officier van Justitie vroeg de rechtbank de verdachte te veroordelen tot een gevangenisstraf voor de tijd van vijl' maanden en de intrekking van het rijbe wijs voor drie jaar. De verdediger mr. O. H. van Wijk, vroeg na een uitvoerig pleidooi de uiterste cle mentie. De rechtbank zal op 11 Maart uit spraak doen. Velen hebben genoten van het cabaret programma dat de groep „Mascotte" bracht op een feestelijke bijeenkomst van de Haar lemse invaliden in het gebouw der H. J. M. V. De bijeenkomst ging uit van de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse In- validenbond. Aan de ingang van het gebouw werden de lichamelijk gehandicapten opgewacht door leden der Transportcolonne van het Rode Kruis. Ook werden enkele automobilisten bereid gevonden enige zeer moeilijke patiën ten van en naar het gebouw te brengen. De voorzitter de heer Van Braam Houck- geest zagd° aan het eind van de avond dank aan de leden der Transportcolonne, aan de padvinders en aan de cabaretgroep „Mas cotte", die voor zo'n onvergetelijke avond hadden gezorgd. Op Zaterdagavond 27 Februari zal in ge bouw Zang en Vriendschap, Jansstraat 74, een filmavond worden gegeven voor leden van de jeugdgroep van de Haarlemse Hengelaars- bond. De winnaars van de jaarprijzen over seizoen 1953 zullen in het bezit van hun prijs worden gesteld; ook de dee'nemers aan de laatste Octoberwedstrijd zullen een prijsje ontvangen. De eerste wedstrijd in seizoen 1954 zal worden gehouden op Zaterdagmid dag 6 Maart aan het Zuider Buiten Spaarne. „Vrolijkheid in wintertijd" luidde de naam van een feestelijke ouderavond, die de pad vindersgroep de Heemsteedse Trekkers Woensdagavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg te Heemstede bracht onder leiding van de heer L. Bakker, oud- groepsleider van deze padvindersgroep. Onder de aanwezigen bevonden zich de burgemeester van Heemstede mr. A. G. A. ridder van Rappard en echtgenote; de oud- hoofdkwartierscommissaris en oud-districts commissaris van Zwolle dr. P. van Kleffens; de districtscommissarissen B. Nooy (K.V.J.B.), ir- J. Pool (N.p.V.) en oud-districtscommissaris der N-P.V., oubaas M. C. de Jong. De bijeenkomst werd geopend door de heer C. A. J. Mever. voorzitter van de ouder commissie. Na -herinnerd te hebben aan de moeilijkheden in de groep enige tijd geleden, kon hij met vreugde constateren, dat de op bouw van de Heemsteedse Trekkers nu weer in volle gang was en hij sprak het vertrou wen uit, dat de groep een tijd van groei en bloei tegemoet mocht gaan. Welpen, verkenners en voortrekkers gaven blijk van hun kunnen.in dansen en een pan tomime, bij het rope-spinning en de spelen en in een in het Engels door Ton van Beek gehouden voordracht. Muzikaal werd de bij eenkomst opgeluisterd door de Frankendael- band uit het district Amsterdam van de N.P.V.onder leiding van voortrekker Sjocrd Link. De welpendansen waren ingestudeerd door akela J. M. van Tol; de verkennersdans door voortrekker Dick van Eden van de Bloe- mer.Jaalse Zwarte Pijlstam. Het nummer tuimelen ging onder leiding van voortrekker Jan van der Ham. Niet onvermeld mag blijven de geste van de Heemsteeds trekkers en oud-groepsleider L-. Bakker om in het laatste nummer voor de pauze bloemen aan te bieden aan oubaas en mevrouw De Jong. Daarmede vertolkten zij niet alleen de dank van de groep, maar zeker ook van alle andere in de zaal aanwezigen en tot andere groepen behorende padvin ders, voor wat oubaas De Jong in een bijna twintigjarige periode voor het district Haar lem van de vereniging De Nederlandse Pad vinders heeft gedaan. GEBOORTEN: J. W. van Hartesveldt— Dinger, z.: M. OudolfScholder. z. ONDERTROUWD: T. de Booij en H. A. Strumphler. GEHUWD: J. Eringa en E. N. Steenhui zen: L. Mulder en M. M. Krijnse Looker; K. Cornet en A. Chr. Steinmüller: W. Roovers en J. Lindeman; S. L. Anholt en R. K. Garf. OVERLEDEN: J. Verduin, 72 j.; P. Doncker, 56 jaar. Aardijk, 24 te Tampa. Adinda, 23 370 m. ZO. ten Z. Bangkok. Agamemnon. 22 v. Maracaibo n. Costarica. Ampenan, 23 110 m. W. Napels. Amstelvaart, 22 1000 m. O.NO. eil Wake. Arkeldijk, 22 90 m. Z. Bermuda. Armilla, 23 v. Haiphong n. Pladju. Arundo, 23 170 m. ZO. Port Soedan. Aagtedijk, 24 v. Norfolk n. New York. Aalsdijk. pass. 24 Scilly's n. New York. Aldegonda, 24 v. Bangkok n. Pladju. Alwaki, 25 te Santos. Arendskerk, 24 v. Antwerpen n. Amsterdam. Argos, pass. 24 Gibraltar n. Rotterdam. Albireo, 24 v. Puerto Alegre n Victoria. Aldabi, 24 v. Buenos Aires n. Montevideo. Algenib, 25 v. Bahia te Rio de Janeiro. Alnati, 24 270 m. ZW. Ouessant n. Antwerpen. Alphacca, pass. 24 Bermuda n. New York. Amstelbrug, 25 v. Rio de Janeiro te Santos. A'ihena, pass. 24 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro Alioth, 25 v. Bremen n. Hamburg. Arendskerk. 25 v. Antwerpen te Amsterdam. Bacchus, 22 160 m. NO. San Juan. Bantam, 23 210 m. ZO. Straat Messina. Baud. 23 te Probolinggo. Bloemfontein, 24 v. Amsterdam n. Hamburg. Boskoop. 25 te Madeira. Banka, pass. 24 Guardafui n. Singapore. Bonaire, 25 te Madeira. Borneo, 23 v. New York n. Philadelphia. Boschfontein, 25 te Aden. Caitex Padang, 23 110 m. W. Guardafui. Caltex The Hague, 23 150 m. W. Algiers. Coryda, 22 840 m. O.NO. Sombrero. Castor, pass. 25 Vlissingen n. Amsterdam. Caltex Deift, pass. 24 Kp. St. Vincent n. R'dam Caltex Leiden, pass. 24 Finfsterre n. R dam. Caltex Nederland, pass. 24 Malta n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 24 ten N. Malta n. R'dam Ceronia, 25 te Adelaide. Duivendreeht, 23 780 m W. Scilly's. Dalerdijk, 23 v. Houston te Mobile. Duivendijk. 26 te Los Angeles verwacht. Ena, 23 v. Soerabaja n. Balikpapan. Eos, 23 v. Izmir n. Istanboel. Esso Amsterdam, 23 410 m. O.ZO. Malta. Esso Den Haag, 24 v. Sidon te Rotterdam. Friesland (KRI.|, verm. 27 v. Calcutta n. In donesië. Friesland (SSM), 25 v. Sunderland n. d. Thames Gadila, 22 960 m. O.ZO. Yokohama. Ganymedes, 22 230 m. ZO. Kp. San Antonio. Gaasterkerk 23 675 m. W. Minikoy. Garoet, 23 70 m. W. ten N. Saban-g. Hera, 23 te Georgetown. Hathor, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Haarlem, pass. 25 Vlissingen n. Amsterdam? Hilversum, pas. 25 Kp. St. Vincent n. Banias Indrapoera, 24 260 m. W. Minikoy n. Beiawan. Joh. v. Oidenbarnevelt, 24 290 m. .ZW. Anderhalf graadskanaal. Karimata, 23 690 m. W. ten N. Minikoy. Kota Agoeng, 25 v. Hamburg te Antw. Kota Gedeh, 22 v. Boston te New York. Kota Inten. 25 v. Alexandrië te Port Said. Langkoeas, verm. 25 v. Djakarta n. Padang. Larenberg, 23 140 m. N.NO. Kp. Bianco. Lekkerkerk, 23 140 m. Z. Finasterre. Lombok. 25 te Beira. Laagkerk, 25 te Alexandrië. Laurenskerk, 24 v. Aden n. Karachi. Linge, 24 v. Hamburg n. Rotterdam. Loenerkerk, pass. 25 Kp. St. Vincent n. Marseille Maeuba, 23 ten W. Luzon n. Miri. Madoera, verm. 23 v. Beira n. Mozambique. Malea, 23 170 m. NO. Ouessant. Malvina. 23 150 m. O. Formosa. Mirza. pass. 23 Noordp. Borneo n. Balikpapan. Manoeran, 25 v. Soerabaja te Makassar. Meliskerk, 24 v. Suez n. Aden. Markeio, 24 v. Rotterdam n. Boness. Maas, 24 v. Amsterdam n. Bremen. Nieuw Holland, 23 250 m. Z. Brisbane. Notos, pass. 23 Fehmai-r.'belt n. Kopenhagen. Nieuw Amsterdam, 24 v. San Thomas te San Juan. Noord wijk, 22 te New York. Oianje. 25 v. Suez te Port Said. Oranjestad, 24 100 m. NW. Flores. Pendrecht, 22 v. Covenas n. Paulsboro. Poseidon. 24 te Baltimore. Prins Joh. W. Friso, 23 240 m. O.ZO. Kreta. Prins Maurits, pass. 23 Casquets n. Avonmouth. Prins Willem v. Oranje. 23 770 m. C- Kp. Race. Pygmalion, 23 te Houston. Perna 24 v. Wellington n. Curasao. Polydorus pass. 24 Gibraltar n. Amsterdam. Poij-phemus, 25 v. Barcelona te Amsterdam. Prins Willem V. pass. 25 Vlissingen n. Alexandrië Prins Alexander, 24 v. Antw. te Bremen. Radja. 23 v. Soerabaja n. Banjuwangi. Rafaela, 23 340 m. N. ten W. Tenggol. Raki, 23 Beiawan verwacht. Riouw, 22 630 m. W.ZW. Flores n. Bone. Roebiah, pass. 24 Gibraltar n. Marseille. Rondo. 24 te Djibouti. Riindam. 24 720 m. O.NO. Kp. Race n. Halifax. Ridderkerk, pass. 24 Gibraltar n. Antwerpen. Samarfnda, 22 v. Singapore n. Zambuanga. Saparoea, verm. 25 v. Hamburg n. Bremen. Schie. 23 70 m. N Port Said Sirrah, 23 450 m. ZO. Ceylon. Sliedrecht. 23 150 m. Z. ten O. Kreta. Stad Amsterdam. 23 dwars Tyne n. Middlesbro Stad Rotterdam. 23 60 m. W. Glomfjord. Stad Vlaardingen, 23 120 m. W.NW. Tron'dheim Stanvac Benakat, 23 v. Singapore naar Sungei- gerong. Sarangan. pass. 24 Sabang n. Bombay. Sibaiak, 24 630 m. ZO. Ceylon n. Fremantle. Siniskep. 25 te Colombo. Slamat. 24 v. Karachi n. Bombay. Sal;and,. 24 v. Montevideo n. Santos. Stentor 24 v. Londen n. Amsterdam. Stad Dordrecht. 25 v. Huelva te Amsterdam. Tankhaven I, 23 v. Sungeigemng n. Tj. Uban. Tankhaven III. 23 v. Bangkok n. Sungeigerong. Thedens, 24 te Pangkalpinang. Themisto. 23 190 m. Z.ZO. Kp. Race. Tibia. 23 70 m. O Beiawan. Tjihantiet 23 250 m. O. Noordp. Luzon. Tiidondok, 23 te Hongkong. Tiitialengka, 23 te Mauritius. riiwangi. 23 100 m. Z. ten O. Kp. Padaran. Te'resias, pass. 24 Gibraltar n. Port Said. Tara, 24 v. Santos n Buenos Aires. Tomori. pass. 24 Dover n. Rotterdam. Van Heutsz, 22 v. Kobe n. Hongkong. Wonosari. verm. 27 v. R'dam n. Indonesië. Waal 24 v. Haifa n. Duinkerken. Wieldrecht, 24 v. Napels n. Port Said. Westiand, 24 v. Rio de Janeiro n. Ilheus. Wiliem Ruys, 25 te Colombo. Zonnewijk. 22 165 m. .NW. Madeira. Zeeland (KRL), 24 v. Port Said n. Genua. KLEINE VAART Actinia. 23 v. Cork n. Par. Admiraal De Ruyter, 24 v. Antwerpen te Londen verwacht. Arienoldus G. 23 v. Nantes te Marrans. Admiraal de Ruyter. pass. 24 Vlissingen n. Lon den. Anna b. 23 nog te Rouaan. Arcturus, pass. 23 Vlissingen n. W. Hartlepool. Arnoudspolder, 25 v. Lissabon te Antw. verw. Audacia. 23 v. Birkenhead n. Cardiff. Algarve. vertr. 24 v. Garston n Swansea. Att S. 24 v. Terneuzen n. Hamburg. Atlas. 23 te Tunis naar Palermo. Boreas. 23 v. Paima de Mallorca n. Denia. Berkelstroom. pass. 23 Vlissingen n. Antw. Bill S, 22 v. A'dam n. Terneuzen. Betty Anne S. vertr. 24 v. Guernsey n. Rouaan Beekbergen. 23 v. Tonnay Charente te Requejada Blue Boy 24 te Rouen. Brem. 24 te Oporto verwacht. Birmingham, 24 v. KIngslynn n. R'dam. Claes Compaen, 23 v. Dublin n. Tyne. Cornelia b -I, 24 v. Hull te Middlesbro. Coeta, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Coolsihgel. vertr. 24 v Malta n Tunis. Colnelia b I, 24 v. Hull te Middlesbro. Deneb, pass. 23 Vlissingen n. Londen. Denip. 23 Vlissingen n Esbjerg, Diligentia, 24 v. Ipswich n. Isle of Grain. Dcklaan, 22 v. Bastia n. Londen. Draco. 24 te Amsterdam. Da Capo. 23 v. Port Talbot n. Gent. Date Bohmer. 22 v. Kaolack. Doilard. 24 te Gothenburg. Duiveland, 23 te Zeebrugge. Elsenburgh, pass. 24 Lizard n. Casablanca. Erebus, 24 nog te Aveiro. F.scaut. 23 v. Parijs n. Rotterdam. Express, 23 v. Londen n. Rotterdam. Elisa, 24 v. Oporto te Amsterdam verw. De drie soldaten op deze afbeelding zijn gekleed in de ,.Stopkoud''-pakken en .,Thermo"-laarzen van liet Amerikaanse leger. De pakken sluiten zo dicht tegen de huid van de drager, dat de lichaamswarmte behouden blijft. De „Thermo"-laarzen hebben dezelfde prettige eigenschap en blijven die zelfs behouden als zij doorweekt zijn! Een bad in ijskoud water is dus een pretje. 5-3)4 Nederl.'47 \.K.U Jnilever ^hilips Gloeil. 5on. Petroleum Vdam Rubber Roll Am er. Lijn Sf. Scheepv Unie H.V.A Deli Mij ^msterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsehe Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 98% 186 239 '4 226X 383 138)4 151% 13614 126 116 188)4 178 168/» 180 31X 54 "V 48*/« 86% 20% 39% 98 187 238 y, 226 381 139 151 138)4 125 my. 189)4 178 169 180 31% 54 48% 87 21 39)4 BINNENLAND De vergadering van commissarissen der N.V. Holland-Amerika Lijn heeft besloten aan de 8 Maart te houden aandeelhouders vergadering voor te stellen het dividend over 1953 te bepalen op 10 procent, uit te keren in contanten. (Over 1952 werd uitgekeerd 12% pet., waarvan 10 pet in nieuw uit te ge ven aandelen en 2'pet. in contanten). De nieuwe rijksweg no. 2, de weg AmsterdamUtrecht, zal op 1 April door de minister van Verkeer en Waterstaat officieel in gebruik worden gesteld. De onlangs in Amsterdam opgerichte afdeling van de Nederlandse Vrijgezellen Bond heeft haar eerste vergadering gehou den. Gesproken is over het woningprobleem en de hoge vrijgezellenbelastingen. Over het denkbeeld afgevaardigden in de gemeente raad te krijgen teneinde de belangen der vrijgezellen te behartigen werd een diep gaande gedachtenwisseling gevoerd, waarbij de leden zich uitspraken voor een positief neutraal standpunt. De Nederlandse koffieconsumptie be droeg in 1953 per hoofd der bevolking ongeveer 2.2 kg. Het gemiddelde vooroor logse verbruik was 4.5 kg. koffie per hoofd per jaar. In het Staatbslad is opgenomen een Koninklijk Besluit van 16 Februari tot in stelling van een Bedrijfschap voor de Land bouw. Het treedt in werking op een bij Koninklijk Besluit te bepalen tijdstip. „Actie-Loesje", die de Johanna-stichting (tehuis voor gebrekkige kinderen) te Arn hem voert met medewerking van de NCRV, heeft tol dusver bijna f 110.000 opgebracht. Het gaat voor 1954 orn de bouw van twee dubbele paviljoens, die tezamen f 500.000 kosten. Het gehele plan tot nieuwbouw vergt ongeveer 'vier' millioen gulden. De Johanna- stichting dateert uit 1900 en staat onder be scherming van de Koningin. Voor het ontwerpen van plannen voor de herbouw van de grote toren (Eusebius- kerk te Arnhem) wil Arnhems gemeente bestuur f60.000 beschikbaar stellen. Met het herstel zou mogelijk in 1955 een begin kun nen worden gemaakt. Men is van oordeel, dat er aanleiding is voor torenopbouw volgens een nieuw plan, dat voor de bekroning een betere oplossing zal kunnen geven. Het wordt daarom gewenst geacht, dat zes archi tecten uit het land in de gelegenheid worden gesteld zulk een plan te ontwerpen. De bouwsom wordt geraamd op f 800.000. Op 3 Maart zullen de 79 Hongaarse kin deren, afkomstig uit de kampen in Duits land en Oostenrijk, die gedurende drie maanden bij Nederlandse pleegouders zijn geweest, naar de kampen terugkeren. De Stichting Hulpactie voor Hongarije heeft dit transport georganiseerd en gefinancierd. Een transport van 50 kinderen komt op 6 Maart mee terug naar Nederland. In zijn vergadering van 26 Februari zal de Sociaal Economische Raad zijn ont- werp-advies inzake de toekomstige wette lijke ouderdomsverzekë.ring behandelen. De minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid,' de heer J. G. Suurhof zal de be handeling bijwonen. Koningin Juliana heeft Woensdagavond de galavoorstelling bijgewoond, die in de Utrechtse schouwburg gegeven werd ter ge legenheid van het elfde lustrum van de Utrechtse Vrouwelijke Studenten Vereni ging. De toneelafdeling „Concordia Cresca- mus" gaf onder regie van Jan Welzeboer een opvoering van het lustrumstuk „Tien wijze dwazen", voor deze gelegenheid ge schreven door de reuniste mevrouw dr. E. F. VerkadeCartier van Dissel. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam zijn geslaagd vcor het artsexamen lstc gedeeite mej. S, M. D'ckker te Haarlem en de heer Tj. de Reus te Bloemendaal. De tentoonstelling van de inzendingen voor het Interscholair Tournooi in „het Huis Van Looy" is te bezoeken tot 7 Maart, dage lijks van 1017 en van .19.3022 uur, 's Zon dags van 14—17 uur. Prof. dr. A. D. Fokker, houdt in de reeks Zaterdagmiddag-voordrachten van de Teylers Stichting op 6. 13 en 20 Maart cau serieën over „Bewegingen van mens en dier". De Vereniging Haeriem geeft voor haar leden op Vrijdag 5 Maart in Brinkmann een voordracht met lichtbeelden door dr. C. Brouwer over „Haarlem oud en nieuw". De heer L. Neletnans, hoofdbestuurder van de Algemene Nederlandse Metaal- bedrijfsbond, zal op Woensdag 10 Maart in het Wijkgebouw van de Ned. Hervormde Gemeente aan de Gedempte Oude Gracht voor het Ned. Verbond van Vakverenigingen een lezing houden over „De praktijk van de Wachtgeld- en Werkloosheidswet". ADVERTENTIE Friblo, 23 v. Sunderland n. Rotterdam. Fiducia, 24 v. Londen n. Terneuzen. Foiloniea, pass. 23 Vlissingen n. Gent. Gaasterland, veim. 24 v. Goole n. R'dam. Gloiy, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Haskerland, 23 v. Grangemouth n. Rotterdam. Hebe Nobel, verm. 24 v. Antw. n. Port Talbot. Henrica b, 23 v. Wicklow te Avonmouth. Hast I, 23 v. Boston n. Rotterdam. Hast IV, 23 v. Londen te Parijs. Hast V, 23 v Rouaan. Hasewint, 23 v. Vlissingen n. Hamburg. Hunzeborg, pass. 23 Vlissingen n. Denemarken. •Ida Pieter 23 v. Sete h. Esquineau. Ingeborg. 23 v. Kristiansund n. Frederikstad. Jacoba Catharina, pass. 23 Vlissingen n. Antw. Jouna, 23 v. Londen te Dublin. Jutland, pass. 24 Brunsbüttel n. Rotterdam. Joost, 22 van Marseille naar Calvi. Koningin Juliana, 24 te Rotterdam. Koningshaven, pass. 24 Vlissingen n. Antw. Kemphaan, 24 te Holtenau. Lies, 23 te La Rochelle. Marietje Bohmer, 23 v. Dakar te Duinkerken. Marka'o, 23 v. Leith te New Burgh. Meuse, pass. 24 Brunsbüttel n. Antw. Mies, 22 v. Rouen n. Leith. Mirach N, 23 v. Bordeaux n. Casablanca. Mirzam, N, 23 te Rouen. Mypuek, 23 te Helsingborg. Marcella, 24 v. Rotterdam te Hamburg verw. Matthew, 23 v. Billingham n. Southampton. Monica. 23 v. Beckton n. Billingham. Neeltje b, vertr. 24 v. Silloth n. Belfast. Nero, 23 v. Esbjerg n. Aalborg. Nettie, 23 v. Kingslynn te Goole. Nieuwland, 23 v. Grangemouth n. R'dam. Noorderlicht. 24 te Trequier verw. Nottingham, verm. 24 v. Goole n. Rotterdam. Omlandia, 23 v. Casabianca te Marseille. Perregaux, 22 v. Bordeaux n. Casablanca. Peter. 23 v. Londen n. Rotterdam. Poortvliet, 23 v Belfast n. Cardiff. Prinses Margriet, pass. 23 Vlissingen n. Garston Rijnhaven. 24 v Casablanca te Safi. Rex, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Spes, 23 v. Rotterdam te Waterford. Spora, 22 v. Dover te Bilbao. Ton S, vertr. 23 v. Antwerpen n. Cherbourg. Pavo. 23 Fiiiiisterre gepass. n. Sete. Ponza, 22 v. Santander n. Bayonne. Peter Swenden, 23 v. Garston n. Newport. Prior. 23 baal v„Fówey. Teun. 23 v. GarrtOn naar Swansea. Theodora, 23 v. Oskarshamn n. Kopenhagen. Timor, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Toos. pass. 23 Vlissingen n. Kopenhagen. Tromp 24 v. Antw. te Vlissingen. Taormina. 23 v. Dublin n. Ardrossan. Trito, 23 te Drogheda. Tyro. 23 v. Cardiff n. Rotterdam. Vindicat Atque Polit. 23 v. Teignmouth te Genua Vrouwepoldor, pass. 23 Vlisrihgen n. Lissabon. Westpolder, pass. 23 v. Kirckald.v n. R dam. Walcheren, 23 v. Preston n. Londonderry. I Westerschelde, 23.v. Cardiff n. Charlstown.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7