Krotopruiming in middelpunt der belangstelling Niet langer dralen met verbetering van Haarlems Stationsplein Wethouder Bakker antwoordde op groot aantal vragen Pandpoort weer opengesteld Haarlemse raad behandelde Volkshuisvesting Ook aandacht voor woongerief' van nieuwe huizen Motie-Van Velsen: Dodelijke aanrijding op de Dreef DONDERDAG 25 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geen betutteling Verzending van zeepost Buffervoorraad Geen replieken Optimisme Succes voor raadslid J. Willemse Klaverjasclub Beijnes Volksgezondheid in gemeenteraad V.P.R.O. verwacht morgen 115.000ste abonné Remmen van bus in orde Wilhelm Kempff ziek Ontspanningsmiddag voor ouderen Haarlemmer veroordeeld wegens bedreiging en ontucht Wethouder Happé heeft gisteravond bijna anderhalf uur lang de Haarlemse raad een uiteenzetting gegeven van de talloze kanten welke zich in deze tijd bij het begrotingshoofdstuk Volkshuisvesting voordoen. Toewijzing van bouwvolume, krotopruiming, woningverdeling, architectuur en comfort, ziedaar enkele van de vraagstukken welke gisteren bij algemene be schouwingen in de Haarlemse raad zijn aangeroerd, inzonderheid door de heren G o e d e e (Arbeid), Van V el's e n (K.V.P.), mevrouw S c h e 11 e m a— Conrad i en de heer Fibbe (V.V.D.), II enne velt (C.P.N.), De Land meter (C.H.U.), Silvis (A.R.), Men sink en Blokdijk (Arbeid). Wij geloven dat de laatste spreker de meest concrete toezegging heeft gekregen: het onderzoek naar de woningtoestanden in Spaarndam zal binnenkort beginnen. Want het ligt voor de hand dat bij een onderwerp waar de zaken zo gecompli ceerd zijn als bij de Volkshuisvesting het geval is wegens de juist daar bestaande spanningen tussen sociale verlangens en financiële mogelijkheden de wethouder niet veel verder kan gaan dan het aangeven van een algemene lijn. Ruimtegebrek verhindert ons helaas de verschillende gezichtspunten uitvoerig te behandelen; wij pogen in dit overzicht de belangrijkste aan te stippen. De voorstan ders van een groter aandeel van de par ticuliere ondernemer hebben nul op het request gekregen. De inzonderheid door de heer Van Velsen voorgestane fifty- fifty-verdeling tussen premiebouw en woningwetbouw werd door het College af gewezen. De verhouding blijft 30 en 70%., overeenkomende met de door de heer M e n s i n k aangegeven inkomensverhou dingen, waarbij deze spreker eraan her innerde dat de particuliere bouwers voor arbeiderswoningbouw nooit veel interesse hebben getoond. De heer Fibbe bezong als gewoonlijk de lof van het „eigen huis" en poogde de wethouder een plannetje aan te praten dat tegemoet zou komen aan de behoeften der alléenwonenden. Vergeefs, al zou wethou der Happé er nog wel over nadenken, maar het was duidelijk dat hij de nood van die groep niet het dringendst achtte om te le nigen. Uiteraard is ook de verhouding met de woningbouwverenigingen weer ter sprake gekomen. Zo door de heer Hennevel t, die een op de drie vrijkomende woningen aan' het Huisvestingsbureau wilde doen komen. Maar wethouder Happé zei dat hij met vrijwillige samenwerking een heel stuk vérder was gekomen dan met dwang maatregelen het geval zou zijn geweest, zo als de ervaring elders had geleerd. Wel waren B. en W. er, zeker de laatste weken, meer dan ooit van overtuigd geraakt, dat de corporaties wel enige steun konden ge bruiken, maar die moest niet het karakter van betutteling aannemen. De woningdifferentiatie en het belang van de grote gezinnen daarbij werd onder meer door de heer Van Velsen in het geding gebracht. Uit de door de wethouder verschafte cijfers bleek dat in de praktijk reeds verder wordt gegaan, dan dit raads lid, had bepleit. De hedendaagse architectuur van wo ningcomplexen werd door mevrouw S c h e 11 e m a en de heer G o e d e e niet onbedenkelijk gevonden; de wethouder vond dat het in Haarlem, vergeleken met Amsterdam, nogal meeviel. En wat het door beiden bepleite grotere woningcom- fort betrof: hier geldt een langzame aan passing aan de financiële mogelijkheden der huurders. Wat de heer G oe d e e aanbeval was overigens geen luxe, maar een normaal woongerief dat nu nog te vaak ontbreekt: meer en grotere balkons en loggia's, koele bergplaatsen, centrale wasgelegenheid, droogruimte, -boodschappenliften, enz. En wat de luxe betrof: we moeten voor komen, dat waar wordt wat in een Engels tijdschrift stond: ..Nederland bouwt de van morgen". Immers de luxe van vandaag is de noodzaak van de toekomst, dat geldt zowel voor warmwaterapparaten als koelkasten. De heer G o e de e heeft er ook aan herinnerd, dat. het een jaar geleden toege zegde prae-advies over douches in bestaan de woningwetwoningen er nog steeds niet is. Heemstede is daarin al voorgegaan. In dit verband kwam ook het aandeel van de vrouw ter sprake bij de woning bouw en dat werd door meer dan een raadslid te gering geacht. Wethouder Happé ADVERTENTIE „Wat had je in de keu kenkast te zoeken ver dachte „Het smakelijkste en voedzaamste, Edelacht bare, gepasteuriseerde Remia I" Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Kaar Indone sië: m.s. „Oranje" (11 Maart), naar Nieuw Guinea: m.s. „Kota Agoeng" (4 Maart); naar de Ned. Antillen: m.s. „Maas" (1 Maart); naar Suriname: s.s. „Baarn" (3 Maart); naar Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Winchester Castle" (27 Febr.); naar Canada: s.s. „Waterman" (27 Febr.), s.s. „Averdijk" (3 Maart) en s.s. „American Counseler" (4 Maart), naar Zuid-Amerika: s.s. „Andes" (27 Febr.); naar Australië: s.s. „Himalaya" (27 febr.); naar Nieuw- Zeeland: via Engeland (27 Febr.). zei toe nog eens te bekijken op welke wijze de vrouw daarbij kan worden ingescha keld. Overigens, zo liet hij wel merken, was hem opgevallen dat practische advie zen ook wel eens van mannen komen. De krotopruiming heeft bij de de batten min of meer centraal gestaan, waarbij vooral de heer G o e d e e in zijn als altijd doorwrocht betoog en me vrouw Scheltema nieuwe gezichtspun ten hebben geopend. De laatste deed het idee aan de hand nu eens een honderd of tweehonderd ge meen tewoningen (ja, werkelijk!) te bou wen als buffervoorraad om de opschui vingsmogelijkheden te verruimen. Ook wet houder Happé vond die gedachte nog zo gek niet en hij beloofde dat hij met een eventuele verwezenlijking niet zou wach ten tot de Studiecommissie bijzondere wo ningvoorziening uitgestudeerd zou zijn, zo als de heer G o e d e e vreesde. Die heeft namelijk zo'n uitgebreid werkterrein ge kregen dat er in jaren geen rapport uit de bus zal komen en dat terwijl toch de be doeling voorop staat dat op korte termijn geadviseerd wordt hoe en waar voor so ciaal en economisch zwakke burgers kan worden gebouwd. De opschuivingsmogelijkheden voor de genen die uit de onbewoonbaar vei-klaarde woningen komen worden gemakkelijker jc000ctx>00tx>dco30cc0000000000cxx)00q00d000000000000c0000qc Nadat twee wethouders in de Haarlem se gemeenteraad gesproken hadden over volksgezondheid, waarvoor zij een uur en veertig minuten nodig hadden, deel de de burgemeester mee, dat de raad zeven a acht uur achter was op het tijdschema van vorig jaar bij de behan deling van de begroting. Hij vroeg de raad welke maatregelen getroffen moes ten worden, om de achterstand in te halen. De heer Albrecht (Arbeid) stelde voor bij de verdere behandeling der begro ting van replieken af te zien. Met 28 tegen 10 stemmen verenigde de raad zich met het voorstel. xjoooocoooooooooooooocoocooooocooooooooocoooococoooooocxx „zichtbaar" indien de woningkartotheek gereed is, de inventarisatie van woning voorraad, winkels en gebouwen in de stad. Die kartotheek is ook grondslag voor een saneringsplan. De heren Goedee en Van Velsen waren het wel met elkaar eens, dat niet gewacht moest worden tot men bij de ver eniging van Nederlandse gemeenten hei ideale systeem voor de woningkartotheek heeft uitgedokterd. Doch de eerste zei: „Dan maar een eigen systeem" en de twee de: „Dan maar helemaal geen kartotheek, want we kunnen met de sanering niet wachten tot alle veertigduizend Haarlemse huizen in de kaartenbak staan". Wij besluiten dit overzicht meer kan het niet zijn met nog een andere be langrijke passage uit de beschouwing van de heer Goedee. Die heeft gewezen op het verschijnsel van de „verdunning" van de woningbezetting. In plaats van 423 per sonen zijn thans 412 personen per hon derd woningen gehuisvest. Dat gaf volgens hem vertraging in het oplossen van de woningnood omdat dit verschijnsel wordt veroorzaakt door het verminderen van het aantal dubbelwoningen. Wethouder Happé zag het eigenlijk meer als een aspect van het teruglopen der ab solute woningnood. Immers niet alleen heeft men het aantal onhoudbare samen woningen kunnen verminderen, maar ook komt door deze cijfers tot uiting dat een aantal bekrompen .gehuisveste gezinnen thans een betere, want grotere woning heeft gekregen. De uiteenzettingen over het probleem der migratie kunnen wij voor onze lezers als bekend veronderstellen. Gemeentewerksters krijgen vijf procent Het Haarlemse raadslid J. Willemse (Arbeid) heeft enige weken geleden aan B. en W. gevraagd waarom de werksters van de gemeente geen 5 procent loonsver hoging hadden gekregen per 1 Januari. Hij meende dat dit onjuist was en vroeg alsnog toekennen van de verhoging. Gistermiddag hebben B. en W. de raad meegedeeld, dat de plaatselijke loonstan- daard de verhoging voor deze groep loon- trekkenden inderdaad rechtvaardigt. Daarom heeft het College alsnog beslo ten het uurloon van de werksters op 84 cent per uur te bepalen met terugwerkende kracht van 1 Januari af. De klaverjasclub van de N.V. Beijnes, vier de het eerste lustrum ter gelegenheid waar van een groot klayerjastournooi werd gehou den waaraan niet minder dan 280 personen deelnamen. De voorzitter van de jubilerende club sprak de aanwezigen toe, waarna de directeur van de N.V. Beijnes de club feliciteerde met het vijfjarig bestaan. De voorzitter van de Bedrijfsklaverjasbond de heer Veen, bood een vaantje aan, waarna het tournooi, dat uit een serie koppelwed strijden bestond een aanvang nam. De wisselbeker werd tenslotte door de ploeg van de Spoorboys gewonnen met 22653 punten. Tweede was Beijnes met 22292 pun ten. 3. Laurens Coster 22196 punten. 4. Union 21703 punten. 5. D.S.H. 21593 punten. 6. Boru 21473 punten. Koppelwinnaars waren de heren Derks/Vermolen (Union), Tollcnaar/Inpijn (DSH). mevr. De Klerk/Hr. Jurg (PTT), mevr. Bruggen/Hr. Jordaan (SAC) en de ge broeders Steenbakker (OW). Gisteravond om kwart over elf heeft de heer Van Velsen (K.V.P.) de Haarlemse raad nog verrast met een motie, welke tot strekking had B. en W. nu eindelijk tot spoed aan te manen wat betreft de verbetering van het Stationsplein waar de trieste ruïne van Beijnes er dagelijks aan herinnert dat vijftien jaar geleden de kansen verzuimd werden om daar iets moois tot stand te brengen: een desolaat verwijt. Daarom wilde de heer Van Velsen alle bij dit probleem betrokkenen aan één tafel hebben in de hoop dat daar dan de vonk van bezieling zou ontstaan welke een verfraaiing van Haarlems Stationsplein tot gevolg zal hebben. Wachten op het structuurplan leek hem niet langer verantwoord. lijst van grote werken op welke in de Hij bepleitte voorts nog spoedige tot standkoming van een Monumentenveror dening, erop wijzende dat al te veel schoons verloren is gegaan en nog dreigt te gaan. Ten bate van scheepvaartverkeer en volksgezondheid stond hij uitbaggering van singels en grachten voor; met de voorgaande spreker, de heer B 1 o k d ij k (Arbeid), was de heer Van Velsen het eens, dat tenminste de Oostelijke en Weste lijke randweg gereed moeten zijn als de Velser tunnel wordt geopend. Ook ver zette de K.V.P.-expert zich tegen dezelfde procedure voor het uitbreidingsplan Park wijk als voor Delftwijk en Zinnevelt werd gevolgd: omdat de Commissie voor Open bare Werken ingeschakeld werd op een tijdstip dat beide plannen reeds volledig waren uitgewerkt, moeten er thans reeds ingrijpende wijzigingen in worden aange bracht. De heer Blokdijk was zijn in tele gramstijl gehouden algemene beschou wingen begonnen met even een zwak punt van Openbare Werken aan te stippen: de traagheid in het afwikkelen van de cor respondentie. Hij somde voorts de lange Bij de behandeling van de afdeling Volksgezondheid van de gemeentebegroting heb ben 7 leden van de Haarlemse gemeenteraad Woensdagmiddag nog een aantal vragen gesteld, wat voor de heer W. C. B a k k e r (Arb.), die aangekondigd werd als de wet houder van gezondheidszaken, aanleiding was bij de beantwoording er van op te merken, dat er blijkbaar bij de raad grote belangstelling voor de vraagstukken van de volksgezondheid bestaat. Daarom had hij anderhalf uur nodig om in te gaan op de vragen en opmerkingen, waarbij hij aandacht vroeg voor het bevolkingsonderzoek, voor bejaarden, voor zickenhuisbouw, voor geestelijke volksgezondheid enzovoort. Wethouder Geluk (Arbeid) deed daarna nog mededelingen over de stand van zaken van de zweminrichtingen. Bevolkingsonderzoek noemde wethouder Bakker een succes en de belangstelling in het gebouw van de Nederlandse Protes tantenbond aan de Berkenstraat is groter dan in het gebouw van de G.G.D. aan de Nieuwe Gracht, waar zestig procent van de opgeroepenen terstond verschenen en later twaalf procent na de tweede oproep. Een percentage van zeven procent gaf geen ge hoor; deze groep zal bezocht worden. De rheumabestrijding mag men niet ver gelijken met de bestrijding der tuberculose, zeide de heer Bakker. In twee ziekenhuizen werken twee specialisten en volgens spre ker is er geen aanleiding om over te gaan tot de bouw van een noodlpaviiljoen of een consultatiebureau. De verpleging in be staande ziekenhuizen dient bevorderd te worden. Aan het vraagstuk der bejaarden be steedt een commissie aandacht. Wijziging in de bestuursvorm van het Tehuis voor Ouden van Dagen beval de wethouder thans niet aan. Vele vormen zijn mogelijk, doch B. en W. weten, nog niet waarop zij hun keuze moeten doen. Voor verzorging chronische zieken be staan nog geen vaststaande plannen. Me dici zijn van mening, dat verpleging in of in de omgeving van een ziekenhuis moet geschieden. B. en W. hopen er eens in te zullen slagen de beschikking te heb ben over een gebouw. Wegens de hoge verpleegkosten zal overleg met zieken fondsen noodzakelijk zijn. Rusthuizen met chronische zieken heeft spreker bezocht en de toestand was van dien aard, dat in grijpen niet nodig was. Voor de stichting van een gezondheids- huis aan de Planetenlaan bij de Rijks straatweg bestaat thans meer belangstel ling dan in het verleden. De plaats achtte spreker gunstig en overwogen wordt een garage te bouwen voor het stationneren van een ziekenauto.' Een badhuis ten Noorden van de Jan Gijzenvaart zal een jaarlijks tekort in de exploitatie van f 10.000 opleveren; daar tegen hebben B. en W. geen bezwaar, om dat het badhuis nodig is. Een vierde arts bij de schoolartsen- dienst zal worden benoemd; het aantal sollicitanten voor de betrekking is niet groot. Vermoedelijk zal worden overge gaan tot het uitbreiden van het aantal spraaklessen, omdat de belangstelling er voor toeneemt. Ziekenvervoer B. en W. streven er naar het gemeente lijke ziekenvervoer met ingang van 1 April in te voeren. Een hoofdverpleger is inmiddels benoemd'; de belangstelling voor verpleger is gering door de lage be zoldiging. Hierin wordt wijziging ge bracht. De ziekenauto's zullen op de R.A.I. te zien zijn; daarna komen ze naar Haarlem. Naar een plaats van een nieuw zieken huis wordt nog steeds gezocht. Ruimten in Sinnevelt en Delftwijk zijn te klein; het laatst is gedacht aan een terrein aan de Zijl weg bij O verveen. Voor de functie van adjunct-directeur van de Geneeskundige dienst is een man van formaat nodig, voor wie een behoorlijk salaris beschikbaar moet zijn, anders aan vaardt hij de functie niet. Voorts moet hij In de toekomst de huidige directeur op volgen. Uitvoerig behandelde de wethouder d<e vragen over de geestelijke volksgezond heid, waarbij hij aandacht vroeg voor de psychiatrische voor- en na zorgdienst, waarbij samengewerkt wordt met omlig gende gemeenten en voor de sotiaail-pae- dagogische nazorg in samenwerking met andere gemeenten. Daarbij zette spreker uiteen, waarom er niet samengewerkt kan worden met de provinciale stichting. Het schijnt volgens spreker, dat de schoolpsychologische dienst te veel werk moet doen, waarvoor deze dienst niet ge sticht is; hij wordt met vele taken belast. Het bureau moet bestemd zijn voor de ge hele jeugd, dus niet alleen voor scholie ren. Zweminrichtingen Wethouder Geluk zeide. dat het noodzakelijk is de zweminrichting aan de Delft te verbeteren; er wordt aan gewerkt. Beter zou het zijn een geheel nieuw bad te bouwen, maar zo lang er nog een te kort is kan de inrichting niet afgebroken worden. Het ontwerp voor een bad aan de Planetenlaan is gereed en met de bouw van een zweminrichting in Haarlem-Oost kan pas in 1959 begonnen werden als de ophoging van terreinen gereed is. St. Elisabeths Gasthuis In antwoord op een vraag van de heer Schippers (K.V.P.) over scheiding van medische en economische leiding van het Sint Elisabeths Gasthuis (zoals ook bij de Provinciale ziekenhuizen het geval is) antwoordde wethouder Bakker, dat dit zijn voor en tegen heeft. Regenten achtten het niet nodig, omdat de huidige directeur zijn taak aan kan en de verhouding tus sen directeur en administrateur is goed. Mevrouw Kerkhoff (Arbeid) wilde de Commissie voor Drankbestrijding een subsidie geven, o.a. voor vérspreiding van een folder, waarna burgemeester mr. Cremers meedeelde, dat deze zaak niet in afdelingen behandeld is; het college zal het verzoek overwegen. In de loop van morgen wordt in Hilver sum de aanmelding van de 115.000ste abon né op „Vrije Geluiden" in de V.P.R.O.- studio verwacht. Moch deze verwachting werkelijkheid worden, dan zal het Vrij dagavond-programma van die omroep van 19.50 tot 20.30 uur aan dit feit worden gewijd. Zoals men weet is dit aantal noodzakelijk voor de wettelijke erkenning als omroep organisatie. naaste toekomst tot uitvoering zullen moe ten komen en die het gemeentelijk budget zwaar zullen belasten. Planning is mede daarom zeer noodza kelijk niet alleen trouwens om op tijd tege moet te komen aan de stijgende verkeers- behoeften, maar om tot een voortdurend nutiig gebruik van het arbeidspotentieel te geraken. Tenslotte voltooide ook nog de heer Hennevelt (C.P.N.) zijn beschou wingen over Openbare Werken. Ook hij drong op voortvarendheid aan in dit op zicht en wijdde onder meer aandacht aan de waterwegen, die de toegang tot Haarlem voor de grotere scheepvaart vormen. Vanmiddag voortzetting. Zoals wij gisteren meldden is Woens dagmorgen omstreeks halft waalf op de Dreef, ter hoogte van de Paviljoenslaan, de 47-jarige Haarlemse landarbeider J. Kloek, die een handkar voortduwde, door een autobus van de N.Z.H.V.M. aangere den. Het slachtoffer werd op slag gedood. De autobusbestuurder, die, komend uit de richting Heemstede, de landarbeider voor zich uit zag lopen, verkeerde in de mening, dat deze rechtsaf de Paviljoens laan zou oprijden, hoewel hij daartoe geen teken gaf. De busbestuurder wilde achter de handkar blijven rijden, om bij de halte nabij de Paviljoenslaan te stoppen. Door een tot nu toe onopgehelderde oorzaak reed de autobus tegen de landarbeider op, waardoor deze bekneld raakte tussen auto bus en handkar. In verband met het onderzoek heeft de politie de autobus in beslaggenomen. De buspassagier, die op de halte Dreef is uitgestapt en vermoedelijk kort voor de aanrijding riet de bestuurder heeft ge sproken, alsmede andere getuigen van dit ongeluk wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de afdeling verkeerspolitie, Lange Wijngaardstraat 14 te Haarlem. Van de zijde van de verkeerspolitie werd de mededeling van de directeur van de N.Z.H.. dat bij remproeven gebleken is dat de remmen van de bewuste bus aan alle eisen voldeden, bevestigd. Daarnaast werd evenwel verklaard, dat onder bepaalde omstandigheden, zoals gladde wegen, niet voorkomen kan worden, dat de autobus bij krachtig remmen, een weinig zou door glijden. In zijn plaats speelt Robert Weisz Wilhelm Kempff, die op Vrijdag 26 Fe bruari te Haarlem zou optreden, is plotse ling zwaar ziek geworden, waardoor hij zijn gehele tournée door Nederland heeft moeten afzeggen. De Hongaarse pianist Robert Weisz is bereid gevonden deze con certen over te nemen. Deze jonge kunstenaar zal dus morgen in plaats van Wilhelm Kempff in de Haar lemse Concertzaal spelen. Zijn programma vermeldt onder meer de Sonate van Mo zart, walsen van Brahms en voorts de grote Fantasie van Schumann. In optocht zijn van middag om tegen 2 uur de burgemeester, de wethouders, de raadsleden en de ge meentesecretaris door de Pandpoort getrok ken, ter gelegenheid van het 'feit, dat de deur aan de zijde van het Prinsenhof op uren, dat het publiek een bezoek kan bren gen aan het Stadhuis, weer geopend werd. Daarna begaf het ge zelschap zich naar de raadzaal voor de voortzetting van de behandeling van de gemeentebegroting. De Pandpoort was gedurende een aantal jaren aan de zijde van het Prinsenhof gesloten, maar thans is het weer mogelijk zoals tot de uit- t ?"f|| breiding van het L-^m Stadhuis in gebruik ||p*® werd genomen van m de Koningstraat via de Pandpoort naai Pand, nabij het kan- toor van de gemeen te-ontvanger te ko men. Wandelaars krijgen daardoor meer dan tot heden gelegenheid een kijkje te nemen od de binnenplaats van het Oude Pre- dikherenklooster met tuin. Onder Pand werd vroeger verstaan een galerij om de binneplaats van een kloos- I van 1721 af een lange periode kruidtuin is ter en het klooster, dat hier bedoeld is, geweest en op de kloostergang. werd het Predikheren-Dominicaner- of Jacobijnenklooster genoemd. Dit is in 1287 als zodanig ontstaan, toen Graaf Floris V een gedeelte van het grafelijk paleis aan de Predikheren afstond. Dezen kwamen uit Parijs, Waar zij in een klooster, gelegen aan de Rue Sint Jacques, gehuisvest wa ren. Daarom werden zij na hun komst in Haarlem Jacobijnen genoemd. De naam Jacobijnenstraat herinnert er ook aan. Aangezien een Pand een onmisbaar on derdeel van de middeleeuwse kloosterbouw was, bestaat het Haarlemse Pand al van de stichting van het klooster af. In de loop der eeuwen is het klooster van bestemming veranderd en het vormt een onderdeel van het Stadhuis. Als doorgang heeft het ge ruime tijd bestaan en men kreeg gelegen heid een blik te werpen op de tuin, die Op de Hoek Spaarndamseweg-Vondelweg-Jan Gijzenkade zijn gistermiddag omstreeks twaalf uur een personenauto en een ziekentransportauto van ..Margriet" met elkaar in botsing gekomen, doordat de bestuurder van de personenauto, de 29-jarige C. S. uit. Velsen, geen voorrong verleende aan de ziekenauto. Tengevolge van de schok, die de botsing teweeg bracht, draaide de personenauto een paar maal om haar as en werd S. uit de wagen geslingerd. Met een grote hoofdwond en vermoedelijk een hersenschudding is hij naar het St. Joannes de Deo-ziekenhuis overgebracht. De personenauto werd aan de rechterzijde geheel opengescheurd en de ziekenauto aan de voorzijde ingedeukt. Woensdag is de eerste ontspanningsmiddag voor ouderen uit de wijkgemeente Haarlem- Noord, ten noorden van de Jan Gijzenbrug (Hervormde gemeente Spaarndam) onder grote belangstelling in de bijgebouwen van de Sionskerk, door de voorzitter de heer Dijksman geopend. Op deze middagen zal gelegenheid zijn tot het geven van ontspanning en tijdpassering, zoals schaken, dammen, domineren of sjoelen. Ook zal er gelegenheid zijn voor het lezen van tijdschriften en weekbladen. Spreker verheugde zich er over dat een groot aantal dames zich belangeloos beschikbaar hadden gesteld. Zij zullen tot taak hebben vragen en wensen te helpen oplossen en te doen verwezenlijken. Ook zal van tijd tot tijd op treden een declamator, een orkestje of en kele zangers en zangeressen. De bedoeling van de diaconie is, aldus de voorzittter. naast de te geven onspanning het contact te behouden tussen ouderen uit de gemeente en de diaconie; ook een samen bundeling van de gegevens die op deze mid dagen worden verkregen en de ervaringen die worden opgedaan, zijn waardevol zowel voor de gemeente als voor de diaconie. Niet alleen het nut maar ook volgens spreker zal de saamhorigheid als personen onder elkaar vergroot worden. De Hervormde gemeente hoopt in deze pogingen, dank zij de grote medewerking, in deze zo belangrijke en grote stadswijk te zullen slagen. Voor de oorlog is het Haarlemse Stadhuis aanzienlijk uitgebreid. Een gedeelte aan de Koningstraat werd bij het Stadhuis ge voegd en de Pandpoort werd toegangs poort tot het Stadhuis. Als doorgang werd zij afgesloten. De poort bij de zijde van het kantoor van de gemeente-ontvanger ging ook dicht, doch hierin komt echter weer verandering. Acht jaar gevangenisstraf De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen de achtenveertig,jarige Haarlemmer H. J. B., tegen wie veertien dagen geleden enkele gevangenisstraffen, in totaal twaalf jaar en drie maanden, waren geëist, ver oordeeld tot gevangenisstraffen in totaal acht jaar met aftrek van voorarrest. H. J. B. had zich eerst te verantwoorden gehad wegens bedreiging van een vrouw- uit IJmuiden, die voor hem het huishouden deed; hij had met een geweerschot ge dreigd. Ook was hem ten laste gelegd over treding van de vuurwapenwet wegens het voorhanden hebben van een geweer, van munitie en van een partij handgranaten. De eis luidde een gevangenisstraf van vier jaar en het vonnis twee jaar. Verdachte was ten laste gelegd heling van een vijftiental dieselpompjes en ge- cist was een gevangenisstraf van drie maanden. De rechtbank achtte de heling niet bewezen en sprak B. hiervoor vrij. Voorts had de Haarlemmer zich te ver antwoorden voor twee gevallen van plegen van ontucht met minderjarige meisjes: wegens het ernstige karakter had de offi cier de maximumstraf van acht jaar ge- eist. De rechtbank veroordeelde B. tot een gevangenisstraf van zes jaar. De Haarlemse monteur P. L. A. L. H. stond terecht wegens diefstal van de vijf tien dieselpompjes uit. een magazijn van de Koudenhornkazerne. De rechtbank achtte de diefstal niet bewezen en sprak verdachte vrij. De eis was twee maanden geweest.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9