ZE VEN DA GEN HAARLEM Kort en bondig Tweemaal amateurtoneel De Spooktrein en „De Zondaar Orgelrecital van Pierre Labric Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 10 Collecte ten bate van de t.b.c.-bestrijding Op hol geslagen paard botste tegen fietsster Verbreding Nijverheidsweg en grondtransacties Jubilea bij de N.S. Aanbesteding van asfaltverhardingen KEmL^ona- ZIJLSTR.56 Sanitair-Warmwaterapparaten Auto slipte en reed een sloot in Filiaalchef uit Hoofddorp krijgt twee maanden Het verdrag tot oprichting van de Europese Defensie Gemeenschap is in Nederland geratificeerd. Hierboven een opname van de officiële documenten, met rechts de laatste pagina der acte van bekrachtiging van het verdrag, getekend door de Koningin en de ministers J. W. Beyen en mr. J. M. A. H. Luns. 99 99 99 Twee ama te ui-toneelgroepen zijn dezer dagen in de stadsschouwburg verschenen met goede bekenden van h et beroeps- repertoire. Woensdagavond „De Verenig de Spelers", die „De Spooktrein" opnieuw voorreden en Donderdags vond „Genesius" met Pennings toneelspel „De Zondaar". De inhoud van Arnold Ridley's „De Spooktrein" mag zo langzamerhand wel bekend worden verondersteld. Blijft mij dus alleen de taak de voorstelling op haar verdiensten te beoordelen. Nu, dat zijn er niet weinige. „De Verenigde Spelers" be horen tot de toneelgroepen in Haarlem, die een zeer hecht ensemble-spel hebben ontwikkeld', de beste troef voor een stuk, waarin spanning en sfeer de toon aange ven. Ogenschijnlijk is „De Spooktrein" niet zo'n daverend moeilijke opgave. Het lijkt een spel van alleen maar typeringen. In werkelijkheid echter hangt alles af van de innerlijke verbeeldingskracht der exe cutanten, die naar die mate een even waardige uitdrukking aan de gemoedsbe wegingen hunner helden kunnen geven, vooropgesteld dat zij de kunst der expres sie verstaan. Bij „De Verenigde Spelers" is dat allemaal in orde. Zo kregen we een aantal levende figuren te zien, die nergens de indruk maakten van het cliché. Een vermakelijk toegewijd echtpaar op huwe lijksreis van Frits Tewes en Cobi Jore, een fraaie duistere haltechef in de per soon van Huib Pioest, een tweede echtpaar met moeilijkheden van Joost den Hartog en Ploontje Londema, een zeer geestige Teddy Deakin, die net zoveel chargeerde als toelaatbaar was om de illusie niet te verstoren en tenslotte mysterieus en op zienbarend Jo Cats van Hamburg als Julia Price. De kleinere rollen deden voor de genoemde niet onder. Ton van Otterloo had in zijn regie doelbewust gestreefd naar het summum aan spanning en ge heimzinnigheid met extra aandacht voor de natuurlijkheid van toon. Het resultaat kon de bijval van het ganse auditorium wegdragen. De Zondaar Een heel andere wereld ging Donder dagavond met mr. Pennings toneelspel „De Zondaar" open. Het stuk is indertijd door Cor van der Lugt-Melsert gespeeld en heeft heel wat melo-dramatisehe ac centen, die alleen verdwijnen door een nuchtere realisering van de hoofdpersoon. Opnieuw ga ik niet nader op de inhoud in. Het stuk is bekend genoeg. De R.K. toneelvereniging „St. Genesius" had het gekozen ter viering van het 25-jarig to neeljubileum van haar voorzitter de heer Gé van Kessel, die de titelrol speelde. Hij deed dat voortreffelijk. Zijn interpretatie was precies die, welke het stuk niet tot een draak maakt. Een vertolking die ner gens leed aan overdreven gevoeligheden en tooh genoeg op het gevoel werkte en ermee werkte. Waarlijk, een rol om een toneeljubileum te vieren. In de neven rol len onderscheidde zich Elly Koning door haar echtheid van verschijning, waarte genover de krampachtigheid van Piet Kooiman stond, wiens plastiek zeer gefor ceerd aandeed. Dat is trouwens het grote euvel bij „Genesius". Ik constateerde het ook bij Chris Herberts en de jonge rollen. Wanneer regisseur Kraay zijn spelers leert Van 8 tot 14 Maart Zoals de laatste jaren gebruikelijk is ge worden zal ook dit jaar weer een collecte worden gehouden ten bate van het sanato rium „Zonnestraal" en het N.V.V.-t.b.c.- fonds. Hoewel het sterftecijfer tengevolge van tuberculose in de afgelopen jaren be langrijk is gedaald is het aantal ziekte gevallen nog groot. Gemiddeld worden per jaar nog 140.000 gevallen van t.b.c. ontdekt. Zowel „Zonnestraal" als het N.V.V.-t,b,c, fonds leveren een zeer belangrijk deel in de bestrijding van deze ziekte. Voor de be strijding is veel geld nodig. Daartoe wordt er in de week van 3 tot 14 Maart een huis- aan-huis- en straatcollecte gehoudne. Indien men zich als collectant of collec- trice wil opgeven, kan men zich melden aan de Kruisstraat 74, aan de Roemer Visser straat 239, aan de Plataanstraat 71, aan de Pijlslaan 71 of aan de Linschotenstraat 87 rood. Gistermiddag omstreeks half één was een groenteman bezig, een klant aan het Spaarne te bedienen, terwijl zijn met een paard be spannen groentekar langs de kant van de weg stond. Een langs deze kar rijdende jeep heeft hel paard blijkbaar zo aan het schrik ken gemaakt, dat het op hol sloeg in de richting van de Damstraat. De 27-jarige E. R. telefoniste in dienst van de PTT, die in deze straat fietste, werd door het paard op de grond gesmakt. Vermoedelijk is de groenten- kar met een der wielen over haar linkerbeen gereden. Zij had aan dit been enige schaaf wonden en een bloeduitstorting. Na door de Ongevallendienst behandeld te zijn, is zij door een auto van de Radiodienst naar huis gebracht. Enige burgers hebben het paard in de Danrtraat tot staan gebracht. hun handen en armen minder te gebrui ken - het is toch heus niet nodig d'at zij er al hun woorden mee onderstrepen - is er al heel wat gewonnen. Er werd name lijk heel natuurlijk gesproken. Een aparte vermelding verdient zeker Dora v. d. Spek wier huishoudster alle eigenschappen in zich verenigde van weldoende waarachtig heid. De voorstelling bezat naast de geme moreerde zwakheden .veel goeds. Ik vond „Genesius" beter dan ik de vereniging tot dusverre zag. Het zal voor een groot deel tot Van Kessels creatieve inspirerende verschijning zijn te herleiden en de huldi ging, hem na afloop bereid, kreeg daar door een zeer waardeerbare betekenis. Zijn licht scheen niet onder de koren maat. P. W.' FRANSE ADVERTENTIE MODERN PORTRAIT SERVICE MIRROFLEX SYSTEEM Uw beste portret op de prettigste manier - Schoterweg t/o de nBO"PitOtO Ripper dakazerne. Pierre Labric, de organist van de St.-., Gervais te Rouaan, die Woensdagavond op het orgel van Cavaillé Coll in de Haar lemse Concertzaal een recital gaf, is hier geen onbekende. Op de Internationale Im provisatiewedstrijd in de Grote Kerk was hij in 1952 een van de mededingers. Dat hij toen geen opzienbare prestatie leverde, is geenszins een bewijs dat hij geen knap- organist zou zijn. Bij improviseren hangt heel wat van de genade van het ogenblik af. Men kan trouwens ook zonder de bij zondere begaafdheid en kunde, die een ex-tempore-prestatie vergt, wel een voor treffelijk speler zijn. Bovendien kan het voorkomen, dat men niet vertrouwd is met het soort instrument, dat men te bespelen krijgt. Labric toonde dit keer echter wel dege lijk thuis te zijn op de speeltafel die hem ten dienste stond. En geen wonder; als leerling van Dupré, de organist van het beroemde instrument van de Saint-Sulpice te Parijs, waarop Widor zijn orgelsympho- nieën concipieerde, is hij als het ware in gesteld op de timbres, de mogelijkheden en de wijze van behandeling van het Haar lemse concertorgel. Hij kan er op uitzingen als Fransman, het spreekt immers in de klankentaai van zijn land. Het bleek dan ook, dat Pierre Labric zijn programma afgestemd had op het Franse instrument waarop hij het zou ver tolken. Als rechtgeaard organist bracht hij echter eerst een offer aan aartsvader Bach, van wie hij met duidelijke articula tie en frazering een Prélude en. Fuga in C vertolkte. De Fuga werd mooi opgebouwd; alleen kan men mening verschillen over do nuancering van de slotperiode (het „orgel punt", wat de Franse „la pedale" noemen). Bovendien verliep het geheel wat stroef, zodat de duidelijkheid ietwat schools aan deed. Wat wij niét verwacht hadderï van een interpretatie van een bekend „Noël" van Daquin: ook daar kwam geen gang, geen levendigheid en opgewekte geest in. Deze kwaliteiten kwamen evenwel los, toen dc concertgever een paar delen uit de Vijfde Symphonie van Widor onder handen nam. Het moge dan rhythmisch niet geheel gaaf geweest zijn, men hoorde nu toch een virtuoze prestatie en' het kon ieder toehoorder opvallen hoe wonderlijk het instrument van Cavaillé Coll zich leent voor dit soort muziek. Dit hoeft ons echter niet te verbazen, indien wij ons realiseren hoe sterk de wisselwerking tussen de geniale Franse orgelbouwer en de school van Widor geweest is. Na de pauze was Labric op zijn best. Hij speelde op zeer pittige wijze en in verras sende klankkleur „Canon" van Schumann, deed zijn uiterste best om ons van de muzikale waarde van „Banquet céleste" van Messiaen te overtuigen en gaf een bril- lante reproductie van „Toccata de la Libé- ration" van Léonce de Saint Martin, een werk dat in tegenstelling met het oeuvre van Messiaen op virtuoze wijze de lijn Widor-Vierne-Dupré voortzet. Met dat al kreeg ons orgel een stevige beui-t, vrijwel geheel naar zijn aard en karakter, en gaf Labric het bewijs dat hij op zijn specifiek terrein heel wat mans is. De organist dankte voor zijn succes met een orgelbewerking van het bekende Bach- In de eerstvolgende „gewone" vergade ring van de Haarlemse raad Woensdag 3 Maart komen een aantal kleinere voorstellen in de sector van Openbare Werken ter sprake, meestal crediet-aanvra- gen en grondtransacties. Met het oog op de bouw van een fa briekspand aan de Nijverheidsweg is het noodzakelijk, dat de rijbaan ter plaatse op de volle breedte wordt gebracht en een gedeelte van het trottoir wordt aangelegd. Met een en ander is een bedrag van 27.500 gemoeid. Voor het aanbrengen van een automati sche huisteiefooninstallatie voor het Schoolpsychologisch bureau en het bureau Beroepskeuze wordt ƒ6150 gevraagd. Het is noodzakelijk dat maatregelen wor den getroffen ten behoeve van de stroom- levering aan de nieuwe drukkerij van ons blad aan het Klein Heiligland. Wegens de reeds zware belasting van het laagspan ningsnet in deze omgeving is het noodza kelijk, dat een nieuw transformatorstation wordt ingericht. Dit station zal dienen voor de leveling van stroom aan het laagspan- ningskaibelnet in het Klein Heiligland, het gedeelte van de Gedempte Oude Gracht tussen het Verwulft en de Kleine Hout straat en aan de drukkerij. Voor het transformatorstation zal ruim te in de nieuwe drukkerij worden gereser veerd. De bouwkosten komen ook voor onze rekening. Voor rekening van de ge meente blijven dan de kosten van de elec- trische installatie van het station en het leggen van de hoog- en laagspanningska- bels naar en vanuit het station. De kosten van de inrichting van het station ramen B. en W. op 13.300; die van het leggen van de hoog- en laagspan- ningskabels op 15.400. B. en W. stellen voor aan de heer B. J. Scheffer te Delft 468 vierkante meter grond te vericopen tegen twaalf gulden per vier kante meter voor het bouwen van een villa aan de Frederik Hendriklaan. Ter realisering van een plan voor de bouw van drie woonhuizen en een garage heeft de heer A. van der Laan de Vries nog de beschikking nodig over 271 vier kante meter grond gelegen op de hoek van de Justus van Maurikstraat en de Vos- maerstraat in Haarlem-Oost. Hij verzoekt de gemeente hem deze grond in eigendom af te staan, gedeeltelijk door koop, gedeel telijk door ruiling. In Maart vieren vijf personen, allen werk zaam bij de dienst Materiaal en Werkplaatsen, het feit, dat zij veertig jaar in dienst zijn bij de Nederlandse Spoorwegen. Op 2 Maart doet dit boorder 2e klasse F. Hanssen, op 12 Maart machinebankwerker R. F. de Jong, op 16 Maart oloegbaas A. v. d. Berg en schilder le klasse A. B. H. Roosloot en op 30 Maart machinebankwerker H. Groeneveld. Hedenmorgen heeft de hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Noordholland aanbesteed het ver vangen van asfaltverhardingen door een ver harding van (A) nieuw te leveren asfalt beton, of (B) geregenereerd asfaltbeton, op gedeelten van de weg AmsterdamHaarlem, onder de gemeenten Amsterdam, Haarlem- merliede en Spaarn'woude. De laagste in schrijvingen waren die van het Aannemers bedrijf van Vemde te Beest te Heemstede, met resp. f 105.200 en f 99.700. Het Asfalt- en Wegen-bouwbedrijf Neuchatel N.V. te Amsterdam was de hoogste inschrijver met resp. f118.500 en f 112.000. ADVERTENTIE koraal: „Wohl mir, das ich Jesum habe" en met een deel uit de eerste Symphonie van Vierne. JOS. DE KLERK. Hedenmorgen omstreeks kwart over zeven reed de 32-jarige uitvoerder L. N. van B. uit Heemstede met een personenauto op de Zuiderhoutlaan, richting Haarlem. Op een gedeelte van de weg, dat sterk beijzeld was, is de auto geslipt en gedeeltelijk over een links van de weg gelegen sloot heen gescho ten. V. B. kwam met zijn hoofd tegen de voorruit van de auto, waarvan de achter wielen in de sloot bleven steken. De be stuurder liep snijwonden ln het gezicht en een lichte hersenschudding op; verder klaag de hij over pijn in zijn rechterarm. Na door een passerende arts behandeld te zijn, is hij per taxi naar zijn huis vervoerd. Tijdens eerste autorijles dodelijk ongeluk veroorzaakt In Augustus van het vorig jaar is in Hoofddorp een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een 15-jarig meisje uit Spaken burg, dat in Hoofddorp haar vacantie door bracht, het leven heeft gekost. De 33-jarige J. B. uit Amsterdam, die toen filiaalchef was van een kruideniers- bedrijf in Hoofddorp, zou autorijles krijgen van zijn bediende. Reeds bij de eerste les gebeurde het ongeluk. Bij de hoek van de Draverslaan en de Kruisweg wilde de fi liaalchef proberen met een bocht van 180 graden de naast de Kruisweg gelegen Pa rallelweg in te rijden. Deze manoeuvre mislukte en de auto reed op een smederij af, waar het meisje uit Spakenburg liep. Zij raakte bekneld tussen de auto en een muur van de smede rij en overleed vrijwel onmiddellijk. De Haarlemse rechtbank had de filiaal chef tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Van dit vonnis had de procu reur-generaal veertien dagen geleden be vestiging geëist. Het gerechtshof veroordeelde hem heden tot twee maanden gevangenisstraf. De 39, neet-politiek Een Haarlemse gemeente ambtenaar heeft mr. Michael Dirk Proper (C.P.N.) eens het bescheidenste raadslid ge noemd en dat oordeel zullen velen onderschrijven. Inder daad mist de lijstaanvoerder van de communistische raads fractie elke aggressiviteit in zijn optreden, dat meer ver want is aan dat van denkers en dichters. Hij heeft dan ook grote be langstelling voor litteratuur en toneel, voor ballet en vooral voor geschiedenis, voor cul tuurgeschiedenis met name. In zijn boekenkasten in zijn bescheiden woning in Haar- De heer en mevrouw Proper- Schulpzand met hun dochtertje Mdrja op een van de Zand- voortse miniatuur-golfbanen. lems binnenstad, waarvan de inrichting van een zeer per soonlijke smaak getuigt, zal men heel wat deeltjes aan treffen over de Franse Ency- clopédisten met Rousseau aan het hoofd, over de maatschap pelijke en culturele verhou dingen ten tijde van Cromwell en in het bijzonder over Sha kespeare en zijn tijd. Van Engelands grootste auteur kent hij heel wat meer dan de gemeengoed geworden citaten uit „Hamlet" of „Mac beth" en hij weet de teksten, ookvan minder befaamde werken van de zwaan van Stratford-on-Avon, altijd wel toe te passen op een situatie uit het hedendaagse leven. Dat laatste behoeft geen verwondering te baren wan neer men bedenkt dat hij de zoon is van een zeer geliefde leraar van een van de Haar lemse middelbare scholen, die zelf promoveerde op 'n disser tatie over de maatschappelijke aspecten van de eerste Engelse romans. Mr. Proper getuigt voorts met erkentelijkheid van dege nen die hem voor de oorlog op de gymnasiumafdeling van het Kennemer Lyceum kneed den in de humaniora, de Griekse filosofen en de Ro meinse dichters. Na die periode studeerde hij rechten in Am sterdam, welke studie hij op 25-jarige leeftijd, kort na de Meidagen in 1940, eindigde. In Januari 1941 vestigde hij zich als advocaat en procureur in Haarlem. Maar in de eerste jaren kwam er niet veel van het op bouwen van een praktijk. Zijn bemiddeling in heel wat zaken welke met bonkaarten, per soonsbewijzen en tal van andere valse papieren voor onderduikers uitstaande had den, vergden heel wat tijd, evenals zijn medewerking aan de illegale „Vrije Katheder" en het typen van nieuwsbulle tins van „De Waarheid". Het huis aan de Kleverlaan was inderdaad een broeinest van de bezetters onwelgevallige activiteit. Uit die jaren dateert ook mr. Propers intensief contact met andere dan intellectuele bevol kingsgroepen, met name met de handarbeiders, die hij heeft leren waarderen als karakter vaste kerels op wie men in moeilijke omstandigheden kon bouwen. Dat heeft ook gemaakt dat zijn Marxistische levensbe schouwing rijpte van een enkel theoretische beleving voor de oorlog, toen hij al lid was van de Vereniging van Vrienden van de Sovjet-Unie en lezingen hield voor de Marxistische Arbeidersschool, tot zijn actief lidmaatschap van de Communistische partij daarna. Hij zegt het niet, maar men voelt tijdens een gesprek dat hij bereid is zijn persoon lijke voorkeuren voor wat hij als een ideaal ziet te laten varen. Dat maakt dan ook dat deze man, die iets van de „flaneur" in zich heeft en dat in wezen ook is, zich verdiept in tal van maatschappelijke, lang niet altijd rooskleurige problemen. Hij uit zich daar over moeilijk, zijn bedacht zame spreektrant die men wel kent uit de raadsvergadering komt uit zijn aard voort. Men kan de heer Pi-oper vaak in de Schouwburg aan treffen, zijn liefste verpozing welke hij deelt met zijn gast vrije vrouw. En zomers is hij aan het strand te vinden of in de duinen, waarvan zovele kiekjes in zijn foto-albums getuigen. Bewaar-bloemen Sinds enkele weken worden er in Haarlem onbeperkt houdbare bloemen verkocht. Mevrouw Van der Horst, Parklaan 24, is er de impor- trice van uit het verre Hinde lopen, waar de heer W. Bak ker ruim tien jaar in de weer geweest is met chemicaliën en stopflessen, en tenslotte een preparaat heeft uitgevonden, dat het mogelijk maakt de bloemen gedurende tientallen jaren te bewaren. Aan de buitenkant van de bloemen ziet men echter niets van een scheikundige behan deling. In de ruime kamer van mevrouw Van der Horst staan tientallen bloemstukjes en vrijwel niemand zal met ze kerheid kunnen zeggen of men nu al dan niet met geprepa reerde bloemen te maken heeft. Mevrouw Van der Horst heeft ons een lange reeks voordelen van deze bloemen opgesomd, waarbij zij vooral de nadruk legde op het be houd van bijvoorbeeld het bruidsboeket en de vele moge lijkheden bij het gebruik van een dergelijk bloemstuk bij het inrichten van de étalages. De firma, die deze bewaar- bloemen over Haarlem en omstreken distribueert, heeft zich getooid met de niet ge heel in correct Frans gespelde naam „Fleures Artistique", hetgeen echter niet wegneemt, dat wij met genoegen naar de fresia's en anjers hebben ge keken. En ongetwijfeld zullen nog velen na ons dit doen. Te laat Deze week verscheen het jaarverslag van de gemeente lijke dienst voor Sociale Za ken. Dat is vlot, zult u zeggen, want de tweede maand van het jaar is nog niet verstreken. Maar dan vergist u zich toch. Want het rapport heeft niet betrekking op de juist ver streken periode, maar op het jaar daarvoor, 1952. Het spijt ons, maar deze op Vrijwel iedere plaats in Ne derland kan er zich op beroe men een of meer jeugdge meenschappen te bezitten, waarin uitstekend maar dik wijls moeilijk werk wordt ge daan. Want soms wordt een goede wil geabsorbeerd door gebrek aan middelen. Maar vaak ook zien we, dat ondanks gemis aan geld, tekort aan ruimte en gebrek aan mate riaal de goede wil en het besef dat er ten aanzien van de jeugd een niet te verwaarlozen taak ligt, zegevieren. Dan nog is het veelal een zaak van de eindjes aan elkaar knopen. Ook Haarlem kent deze toe stand en ook in Haarlem moet daarom zoveel mogelijk wor den gestreefd naar samenwer king waar het 't jeugdwerk betreft. Een van de gemeenschap pen, die in onze stad aanmoe diging door bijstand behoeven is de Algemeen Christelijke Jeugdgemeenschap „Gideon". Op allerlei wijze wordt er ge tracht aan de behoeften van de jeugd te beantwoorden. Er wordt met de kindei-en gezon gen, gespeeld, gelezen en ge handwerkt. Voor dit laatste is veel belangstelling, maar wei nig materiaal. Daarom roept „Gideon" de hulp in van Haarlemmers, die dagelijks met triplex of soortgelijke materialen werken. Een kort berichtje naar de heer E. Ketellapper, Sumatra- straat 25, Haarlem-Noord, dat men in het vexwolg voor de verwerking onbi'uikbaar mate- 48 pagina's ljoutvrij gedrukte gegevens zijn te zeer ver schaald dan dat ze ons en u nog enige interesse kunnen in boezemen. Wij volstaan daar- 5m met deze vermelding. Ook gemeentelijke instanties die nen actueel te blijven. Materiaal Sommige mensen doen het met hun handen, anderen met hun hoofd. Sommige mensen werken met hun handen èn hun hoofd zonder dat daar ook maar één cent tegenover staat. Dat zijn bijvoorbeeld degenen, die eens een vraag hebben ontmoet, welke uit zonderlijk veel prijs stelde op hun aandacht en tenslotte ap pellerend aan him plichtsge voel een ideaal in hen wakker riep. Het is bijvoorbeeld de vraag: hoe houden wij de jeugd van ce straat. riaal beschikbaar wil stellen voor „Gideon", en men toont in de meest directe zin aan dacht voor de vraag: hoe hou den we de jeugd van de straat. Hoogconjunctuur Bezorgde lieden vreesden al dat het met de begrotings debatten "maar niet tot een eind zou komen. Gelukkig dat de vroeden intijds zo wijs zijn geworden, dat zij van de als regel volkomen overbodige replieken hebben afgezien. Daarmee is, naar wij van volstrekt gemeentelijk-weten schappelijke zijde hebben ver nomen, een kentering in de conjunctuur der debatteer- lust ingetreden. Die rijst en daalt namelijk in vijfjarige getijden en wij waren dit jaar juist aan een hoogtepunt toe. Wie het niet gelooft moet de raadsverslagen van de laatste kwart eeuw maar eens na lezen. Tegen de tijd dat hij daarmee klaar is, zitten we weer in de hausse. Tocht Met voldoening zullen ve len de weerberichten volgen, waarin vermeld wordt, dat de vorst thans definitief plaats heeft gemaakt voor de dooi. Onder al diegenen bevindt zich echter niet de heer C. Visser, portier van de dienst Sociale Zaken, wonende in de Dr. Leijdstraat 74. Toen de vaarten en kanalen dichtgevroren waren was hij een van de eersten, die zijn schaatsen onderbond en lange tochten door de Haarlemmeer maakten. En dit is te begrij- pen, wanneer men weet, dat de heer Visser een ras-echte Fries is. Hij zet alles, wat hij zich eenmaal in het hoofd ge- px*ent heeft, door en als bewijs daarvan kan hij iedereen een krantenknipsel overleggen, waarin zijn roemrijke tocht over de toenmalige Zuiderzee haarfijn staat beschreven. Dat was op 4 Maart 1929, tijdens een buitengewoon strenge win ter. Hij had toen tezamen met zijn broer, P. Visser, het plan opgevat om „mem",- die in Kuinre woonde eens op te zoeken. Toen het tweetal ech ter op weg was,bleek deze op gave niet zo bar eenvoudig te zijn en in de buurt van Urk besloten de gebroeders om via Schokland naar Kampen te schaatsen. Mijnheer Visser weet zich alle bijzonderheden van deze barre tocht nog zeer duidelijk te herinneren en hij vertelt er graag en onderhou dend over. Die vierde Maart was overigens een van de laatste dagen, dat er in 1929 geschaatst kon worden, want vrij spoedig trad toen de dooi in en maakte een eind aan een strenge winter waarover het jaarboek van „,Haerlem" nog de volgende bijzonderheden geeft: 11 Februari: Ontelbare wateremmers bevriezen en de electrische treinen hebben vertraging; 13 Februari: We gens de buitengewone kou zorgt de gemeente voor voed sel en brandstof voor de armen; 15 Februari: Het Leger des Heils verstrekt gratis war me koffie op de Grote Markt; 16 Februari: Schoollokalen, die niet verwarmd kunnen worden tot minstens 50 gra den F. moeten gesloten wor den. Dx-iehonderd sneeuwrui mers zijn te werk gesteld. Op diverse plaatsen worden vuxxr- potten geplaatst, vier ijsbre- kers hebben het ijs in het Spaame tot Spaarndam ver- bx-ijzeld, waarvoor vijf uren nodig waren. BINNENLAND Er komt enige tekening in de afwik- keling van het faillissement van de N.y Oudewaterse Bank. Aan de schuldeisers ij bericht, dat de vorderingen in het faillisse- ment moeten worden ingediend vóór 1 April De verificatie-vergadering zal worden houden op 13 Mei in het paleis van justitie te Rotterdam. Mr. A. F. Kamp, voorzitter van het Kunstenaai-scentrum Bergen zal op 4 April zijn functie neerleggen wegens de opdracht tot het samenstellen van een gedenkboek ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Technische Hogeschool te Delft. Gedu rende vijf jaren is de heer Kamp de stuwen de figuur geweest achter het Kunstenaars centrum Bergen, dat onder zijn leiding be- kendheid heeft gekregen tot ver buiten de landsgrenzen. Aan 141 personen is thans een boerderij in de Noord-Oostpolder toegewezen. Hierbij bevinden zich 34 presonen uit de Herkave- lings- en saneringsgebieden in Zeeland, die het bedrijf, dat zij daar exploiteerden, moe ten overdragen aan de hex-verkavelings- commissie Het aantal gegadigden voor een boerderij in de Noox-d-Oostpolder overtrof de 3400. Het Rotterdams Toneel geeft op Zater dag 6 Maai't de eerste opvoering van „Ma- riken van Nieumeghen" onder regie van Max Croiset. De décors zijn van Lucas Wensing. De zangers Chris Scheffer en Jos. Burcksen zullen wegens door hen elders aangegane verbintenissen het volgend sei zoen geen deel meer uitmaken van het ensemble van de Nederlandse Opera. Het hoofdbestuur van de Christelijke Volkspartij heeft haar afdelingen het advies gegeven, dit jaar niet deel te nemen aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Het bestuur is van mening, dat alle arbeid en alle propaganda de komende jaren gericht zal moeten zijn op de opriching van nieuwe afdelingen en versterking van de bestaande. De nieuwe burgemeester van Wansum, de heer G. J. A. Rutten zal door zijn broer worden geïnstalleerd. Deze broer, de heer H. B. Rutten, is wethouder en loco-burge meester. In ruw weer is Donderdagmiddag in het Zijpe de kolenbak „Baanhoek" gekap seisd en gezonken ter hoogte van de tram- haven van Anna Jacobapolder. De twee op- varenden zijn gered. De „Baanhoek" was met 150 ton kolen onderweg van Dordrecht naar Burghsluis. Op 17 Maart zal de Dienst Zuiderzee werken in Den Haag aanbesteden het aan leggen van een ongeveer 6400 meter lange meerdijk van Oostelijk Flevoland.. Deze meerdijk komt ten Noord-Oosten van het toekomstige Lelystad. Uiterlijk 15 Juni 1957 moet de dijk woi-den opgeleverd. Dertig arbeiders in het stadje Lysekil aan de Zweedse westkust worden met werk loosheid bedreigd, doordat Rotterdam vol doende straatkeien of wel „kinderhoofdjes" in voorraad heeft voor de komende 20 jaar. Al wat er aan natuursteen in Rotterdams straten ligt komt uit Lysekil en omgekeerd heeft dit stadje zijn hele productie van de laatste 29 jaar naar Rotterdam gestuurd. In de periode 19251930 ging 20.000 ton steen per jaar naar de Nederlandse havenstad. De laatste tijd was de jaarlijkse export 6000 ton, of 600.000 stuks. De Rotterdamse rechtbank heeft de 61- jarige koopman F. B. uit Allentown (V.S.) conform de eis veroordeeld tot een gevan genisstraf van tien weken met aftrek. Hij had volgens de ten laste legging, in strijd met het Deviezenbesluit 1945 aan een voor malige employé van de Ameiukaanse ambas sade in Den Haag, mej. V. B. K. middelen verschaft om ongeveer 470 overhemden uit Kopenhagen en een étui vishaken uit Far- sund op frauduleuze wijze in te veoren. De 64-jarige Amsterdamse koopman J. F. G. is door het Amsterdams gerechtshof wegens verduistei-ing van een aantal juwelen en gouden sieraden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. G. had de kost baarheden in 1946 op verzoek van twee Tsjechische dames illegaal 'uit Tsjechoslo- wakije naar Nederland overgebracht. De eigenaressen werden naderhand uit Tsje- choslowakije uitgewezen. Van de sieraden kregen zij toen van de verdachte slechts een deel terug. De rest had hij ten eigen bate verkocht. De raad van Bolsward heeft zonder hoofdelijke stemming het voorstel van B. en W. om de vestiging van een middelbare kunstnijverheidsschool, in Bolsward na te streven, goedgekeurd. Wox-dt de vestiging van deze school, door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen no dig geacht, dan zal dit de eerste lergelijke onderwijs-inrichting worden in Friesland. Burgemeester, mr. Arn. J. d'Aailly van Amsteradm heeft in zijn woning het internationale koor van de morele herbewapening (trainingscentrum Caux, Zwitserland), ontvangen. Het koor, dat een wereldreis maakt en drie weken in ons land heeft dooi-gebracht, zong o.a. een zelfge maakt lied dat begon met „Hollands hoofd stad Amsterdam, u begroeten wij". De reis gaat nu verder naar Hamburg. Tot burgemeester van Harmeien is be noemd drs. J. G. C. J. TimmeiTnans te Drie bergen, oud-dix-ecteur-secretaris van de stichting Nationale Katholieke Gezinszorg. Een zandscheepje van 53 ton, „De Energie" uit Maassluis, is gisteravond ten gevolge van een nog onbekende oorzaak in de Dordtse Kil gezonken. De schipper en zijn knecht, werden door een vaartuig van de' rijkswaterstaat opgepikt. HAARLEM EN OMGEVING Gisteravond is in de Zuid-Oosterkerk een wijkavond gehouden voor de leden dier wijk. De heer C. L. Timmers, theologisch candidaat te Heemstede, sprak over „Het kerkelijk leven in Amerika".- De zang vereniging „Con Amore" onder leiding van Dick van Leeuwen en de baxüton Gijs Rei- merink, werkten ook aan deze avond mee. Het operagezelschap „Prinses Irene" heeft gisteravond een uitvoering gegeven voor de patiënten van „Brederodeduin". De wethouder van financiën der ge meente Haarlem, de heer C. Bakker, zal Dinsdag geen spreekuur houden. Mujuffrouw A. Kuypers te Rottei'dam is benoemd tot onderwijzeres aan de Christe lijke school in de Sophiastraat te Haarlem. De heer C. v. d. Velden te Amsterdam is benoemd tot onderwijzer aan de Prinses Ireneschool, afdeling ULO, te Haarlem. Mejuffrouw F. P. J. Klein te Haarlem is benoemd tot onderwijzeres aan de school in de Julianastraat te Hillegom. De heer H. Daalman te Haai'lem is be noemd tot hoofd ener school te Slochteren. Mejuffrouw M. Swart te Haarlem en de heer J. H. Preuserink, evneeens te Haarlem, voordien aspirantschrijvers van 's Rijks Belastingen zijn benoemd tot tijdelijk schrijver. De heren ,T. F. Schatorjé en H. J. J- Sunter, beiden te Haarlem, zijn benoemd tot werkmeester bij de dienst der N. S. De heer C. T. Verduyt, assistent van 's Rijks Belastingen te Haarlem, gedenkt op 3 Maart zijn veertigjarig ambtsjubileum. De twintigjarige Jo Klingers uit Haar lem heeft de tweede prijs gewonnen met een inzending voor de affiche-prijsvraag, die de Amsterdamse verkeerspolitie uitsschreef. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor aan de Stichting Borgstel lingsfonds voor de middenstand, district Kennemerland, met ingang van 1953 een jaarlijkse bijdrage te verlenen van maxi maal 1,95 cent per inwoner uit Haarlem, onder voorwaarde dat over dat deel der toegekende uitkex-ing wordt beschikt dat nodig is om het nadelig saldo te dekken; tot heden werd een bijdrage van 1 cent per inwoner verleend.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10