Vorming dient van persoonlijkheid en inzicht op de voorgrond te staan Op korte termijn prae-advies over toekomst van het Stationsplein Onderwijs aan de beurt Meer subsidie aan bijzondere middelbare en kleuterscholen bepleit Over straatnamen en Damiaatjes K.Z.O.D. speelde „Op hoop van zegen" Oostelijke randweg wellicht eerder gereed dan men denkt Ere-tentoonstelling Jan Wiegman Plan voor centrale werk inrichting ingediend Aankoop percelen voor nieuw politiebureau Bewoners van „Onze Woning" blijven ontevreden VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Slaap Geschrokken Meer subsidie voor bijzonder M.O. „Stoere onverschilligheid" Gymnastiekzaal van Klaas de Vriesschool gereed Monumentenzorg Gezamenlijke carnavals avond van Haarlem en Limburg Vr iendschappe 1 ijke voetbal wed s t r ij d Project van U millioen, in étappes uit te voeren Voltooiing restauratie wachtkamer Stadhuis De huurverhoging Het onderwijs moet gericht zijn op de vorming van de persoonlijkheid en het verschaffen van inzicht. Tegen de achtergrond van die opvatting hebben gistermiddag twee raads leden, mejuffrouw Bolsius (K.V.P.) en de heer Voogd (Arbeid), hun alge mene beschouwingen gehouden over het langste begrotingshoofdstuk, dat van Onderwijs. De heer Voogd vangt telken jare zijn rede aan met een citaat en hij maakte daarop ook nu geen uitzondering. Hij had daarvoor een regel van Ernst Toller gekozen: „Drukkender dan de puntigste tralies zijn de Iwlcn van ver eenzaming en leegte van de ziel" waarmee hij tot uitdrukking wilde brengen, dat de vereenzaming het grootste gevaar is dat de mens m de tegenwoordige maatschappij bedreigt. Gezin en school vormen de voornaamste dam daartegen. nonaxxx)oa«m>xcooxoocccooc(OTX*w»xocoKnoocco En al betreurde hij dan aanstonds het nog steeds bestaan der opleidingsscholen draaiende onder de druk van het middel bare onderwijs in het algemeen stelde hij vast, dat de richting van het Haarlemse onderwijs goed is, waartoe drie factoren: de liefde van de wethouder voor zijn taak, de begaafdheid der leerkrachten en de be langstelling der ouders, bijdragen. Met dat al kan het contact tussen die drie wel eens beter zijn. Spreker ried de wethouder nogmaals aan een vast dienst- spreekuur in te stellen. Dat het met het Haarlemse onderwijs goed gaat spreekt ook uit de begrotingscijfers. Het aandeel van het achtste hoofdstuk is immers ook in ver houding tot andere gemeentelijke taken verder gestegen tot bijna 20 van de totale uitgaven. Voor het ruimtevraagstuk verwees spre ker naar het reeds door ons vermelde rap port van de Nederlandse Onderwijzers Ver eniging e.a. Intussen zijn de grote klassen er oorzaak van dat de opvoeder de benen neemt en de instructeur blijft. De Haar lemse cijfers zijn ongunstig: zestig procent der schoolbevolking zit in klassen met meer dan 35 leerlingen, door de heer Voogd en de zijnen als een uiterste grens be schouwd. Ook stipte hij even de gemiddelde leeftijd der leerkrachten aan: in Haarlem is dit 41 ouder dan vijftig jaar, aanzien lijk meer dan het landelijk gemiddelde. Vast staat, dat de besten benoemd moeten worden, is die daarbij Haarlemmer des te liever, is hij jong des te prettiger, is hij onderwijsvernieuwingsenthousiast, des te beter. Intussen had de veelheid van organen, die zich met en om het onderwijs bezig houden, de heer Voogd voor de vraag ge steld: wat is hun exacte taak? Hoe is hun onderlinge verhouding? Hoé functionneren zij? Niet dat een dier „instrumenten" ge mist zou kunnen worden, maar hij zou daar toch wel antwoord in de vorm van prae- advies op willen hebben. Dat B. en W. een resoluut standpunt had den ingenomen ten aanzien van legervoor- lichting op scholen het college voelt daar op morele gronden niets voor had de heer Voogd alleen maar verheugd. Intus sen is een goede voorlichting voor de be roepskeuze ook allerbelangrijkst voor de persoonlijkheidsvorming. Bepaald geschrokken was de heer Voogd van hel kille antwoord van B. en W. over de tegemoetkoming aan ouders van blinde kinderen in de hoge kosten van onderwijs. De regeling wacht op de vaststelling der verhaalnormen, maar dat verband ontging hem te enemale. Het gaat hier om leniging van nood en de gemeente heeft daarin een taak. Aan de andere kant was spreker dank baar voor de studiebeurzen, al zijn de be dragen -te laag cn kon het vorig jaar geen enkele aankomende student uit het fonds worden geholpen. Wat zijn fractie betrof kon de subsidie best verhoogd worden. Tenslotte had de heer Voogd nog een ver rassing in petto voor het bijzonder middel baar onderwijs. Een aantal activiteiten daarvan wordt immers door het rijk niet of niet volledig vergoed, bijvoorbeeld voor De heer Spek heeft gisteren de raads leden onbedaarlijk laten lachen met zijn opmerking, dat zijn fractie zich waarlijk niet had te beklagen over de naamgeving der Haarlemse straten, gezien het bestaan van een Bakkerstraat en een Spekstraat. Toch zou hij gaarne zien dat er wat meer straten naar andere grote politici werden genoemd. Naar een Troelstralaan, -weg of -straat was al gevraagd en hij voegde daar de naam van Abraham Kuyper aan toe. Door de tijdnood gedreven vergat hij nog die twee andere corypheèën van de chris telijke partijen: De Savornin Lohman en Zeer tot onze spijt is de man of de vrouw die bij het afdelingsonderzoek gesuggereerd heeft de Grote Markt in 't Sant te herdopen niet uit de hoek gekomen. Hij zou van wethouder Happé al even zeer nul op 't request gekregen hebben als de heer Goedee, die de Damiaatjes van zeven tot half acht in plaats van negen tot half tien wil laten tingen om concerten en lezingen in die culturele omgeving niet te verstoren. De wethouder, en met hem de grootst mogelijke meerderheid van het College voelt er niets voor. Hij geniet er juist van op dat uur, het geeft hem tijdens een moment van verslappende aandacht bij een lezing zo dat gevoel van: „Gelukkig, Haarlem is er nog". Hij vond daarbij de heer Schippers aan zijn zijde. Die wilde de historische oor sprong geen geweld aandoen. Die hij ove rigens niet kende. „Eigenlijk is dit iets voor de portefeuille van romantische aangelegenheden", merkte de heer Happé nog op. Waarop de heer D e Leeuw zei: „Dan valt het onder Hout en Plantsoenen". )QO{XXXXXXXX)OOCOOOOOC)OOOOOCXX)OOOOOOOOOI WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. muziek en sport, niet alle stichtingskostcn e.d. Nu het rijk dit niet doet de confes sionele partijen hebben in de Kamer een voorstel daartoe afgewezen, aldus spreker meent de Partij van de Arbeid dat het, gezien het tot nu toe gevoerde beleid in Haarlem, redelijk is dat de gemeente de genoemde activiteiten steunt, zoals zij dat ook bij het openbaar onderwijs doet. Ook mejuffrouw Bolsius vond muziek en handenarbeid, sport en spel niet genoeg te waarderen zaken om het geestelijk even wicht te herstellen. Zij gewaagde daarbij met grote instemming van het Interscholair Jeugdtournooi. Toch had zij wel een be denking: de culturele vorming is immer niet enkel een innerlijke kwestie en zij vond de „stoere onverschilligheid" van meisjes die in pantalon en jopper naar Bach komen luisteren toch wel een bewijs, dat we iets aan het verliezen zijn. Sexuele voorlichting bleef zij in de eer ste plaats een taak der ouders vinden. Op de school kan dat aanvullend gebeui-en en bij voorkeur niet klassikaal. Zij was er voorts voor, dat elke school haar eigen leven kon blijven leiden.. Maar de over heid moet wel ingrijpen wanneer handel en wandel van een leerkracht niet voorbeel dig zijn. Haar concrete wensen en vragen hadden betrekking op de Dagopenluchtschool. welke zij na. gereedkoming van het nieuwe Coornhertlyceum op „Oosterhout" gehuis vest wilde zien, het nog steevs ontbrekende rapport dat een overzicht van de verdeling van de totale schoolruimte over bijzonder en openbaar onderwijs zou geven en in dat verband vooral uitkomst voor het bijzonder kleuteronderwijs. De huisvestingsnood is daar hoog gestegen en nu de rijksregeling op zich laat wachten, vroeg zij met klem vast een gemeentelijke financiële gelijkstel ling. Het initiatief van de heer Voogd inzake de subsidie aan bijzondere middelbare scho len werd door haar toegejuicht. Mejuffrouw Bolsius had het ook over de verhouding Mulo-Huishoudonderwijs. Zij was tegenstandster van huishoudonderwijs op de Muloscholen. Het leerplan is al zwaar genoeg en de Ulo moet geen tweeslachtig karakter krijgen. Zou straks de leeftijdsgrens voor fa brieksarbeid door meisje worden verhoogd, dan kan altijd nog bepaald worden dat die meisjes voor of na de Mulo afzonderlijk huishoudonderwijs genieten. Tenslotte bepleitte de onderwijsexperte van de K.V.P. ontlasting van de school hoofden voor administratief werk, bijvoor beeld door de aanstelling van boventallige leerkrachten. Vanmiddag worden de algemene be schouwingen voortgezet. Ook wethouder Geluk zal dan aan het woord komen. De heer Voogd heeft een leesboekje van J. Stamperius gesignaleerddat nog steeds op een der Haarlemse scholen wórdt gebruikt. Het dateert uit 1903 en draagt daar dan ook de sporen van. Op de plaatjes zijn de agenten nog van een volle baard voorzien en het hoofdstuk „In de tram" blijkt te han delen overde paardetram. ..Dat zal een geschiedenisboekje zijn!", interrumpeerde wethouder Geluk onder hilariteit. En juffrouw Bolsius concludeerde, dat ie leerkrachten al die vijftig jaren toch wel iets op Doornroosje hebben geleken. A mateurtoneel De toneelvereniging Kunst Zij Ons Doel is deze week in gebouw St. Bavo driemaal voor het voetlicht geweest (waarvan twee keer voor de ouden van dagen) met Her man Heijermans' „Op hoop van zegen", dat in menig opzicht als een hoogtepunt in de verrichtingen van dit amateur-gezelschap mag gelden. Dat was in de eerste plaats te danken aan de straffe regie van Th. Dam- miaans, die zijn groepje met vaardige hand tussen de vele melodramatische klippen van dit spel-van-de-zee heenloodste. Hij moet daarbij veel steun gehad hebben aan Arriën Koekkoek, wier sober-evenwich- tige vertolking van Kniertje het gehele spelbeeld beheerste en de anderen voor al te grote emotionele ontsporingen behoedde. De enige die aan dat gevaar niet steeds wist te ontkomen was Kniertjes jongste zoon Barend (B. Koekkoek), die zijn wur gende angst voor de zee wel aannemelijk wist te maken, maar in zijn stille spel (bij voorbeeld in de scène met het pakje bood schappen) teveel naar het caricaturale overhelde. De overige figuren werden over Het. gymnastieklokaal bij de Klaas de Vries school voor M-U.L.O. aan het Junoplantsoen is thans geheel gerestaureerd en gemoderni seerd. Naast de noodzakelijke voorzieningen aan het lokaal is een bergruimte voor de toestellen verkregen, alsmede een naar de eisen van de tijd ingerichte wasgelegenheid met ruime kleedkamer. Op Maandag 1 Maart zal de gymnastiekzaal door de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, worden heropend. het algemeen met voldoende verve en toe wijding op de planken gezet om te kun nen overtuigen, met als uitblinkers Leen van Meeren als de huichelachtige reder Bos en Henk Leuven als de fel-opstandige, maar toch ook weer warm-menselijke oudste zoon Geert. Een gave vertolking was ook de miezerige boekhouder van Henk van den Eijkhof, wiens quasie-ser- viele houding en goed-volgehouden nasale dictie blijk gaven van uitgesproken ko mische talenten. Tempo en rolvastheid lieten weinig te wensen over, maar het décor in de eerste bedrijven viel wel wat uit de toon; het moderne, lichte intérieur was niet erg te rijmen met Kniertje's armelijke binnen huisje. Het is met de motie van de heer Van V e 1 s e n (K.V.P.), waarin aangedrongen werd om nu eens wat te gaan doen met het Haarlemse Stationsplein, niets ge worden. Want wethouder H a p p die van oordeel was dat er geen plannen te maken vallen met alleen maar de gegevens van het juist voltooide facetplan verkeer van het structuurplan, heeft de zaak listig naar een prae-advies (binnen een maand te verschijnen) gemanoeuvreerd. Met dat al bleef tussen de heer Van Velsen en de wethouder verschil van mening bestaan over de snelheid waarmee een en ander zijn beslag zal moeten krijgen. De heer Goedee (Arbeid) verleende in zoverre steun aan zijn evenknie aan de overzijde, dat hij alles voelde om nu eens een plan voor het Stationsplein te ontwerpen, maar in dit stadium niets wilde vastleggen over de uitvoering daar van. De wethouder wilde de zaak toch wel in groter verband zien, wat nog niet behoefde te betekenen „in het allergrootste verband zo zei hij diplomatiek. Niet passief zijn B. en W. gebleven ten aanzien van de toekomstige Oostelijk© randweg. Een der voornaamste obstakels daarin wordt gevormd door de oude ophaalbrug over de toegang tot de haven van de Holland-Nautic. Het Gollege heeft nu aan ae directie van die onderneming meegedeeld, dat de indertijd gesloten overeenkomst zijn rechtsgrond heeft verloren. Eigenlijk zou de Holland-Nautic nu de brug moeten verwijderen, waarop de gemeente het water kan dempen. Natuurlijk willen B. en W. rekening houden met de huidige moei lijkheden van de Holland-Nautic, maar de toekomstige directie moet er rekening mee houden, dat een nieuwe overeenkomst gesloten moet worden, waarbij zij verplicht zal zijn een nieuwe brug te bouwen wanneer zij op behoud van het vaarwater prijsstelt. En war het andere onderdeel van de Oostelijke verbinding betreft, de Prinsen- brug: nog één Haagse handtekening en met de bouw kan worden begonnen. Over dat groot zien van de dingen heeft de heer Stoffels (V.V.D.) enige behar- tenswaardige dingen gezegd, die ook door de wethouder werden onderschreven. Men moet van groot naar klein werken, aldus de heer Stoffels, die in sierlijk proza een „doorbraakpolitiek" bepleitte op het gebied der Openbare Werken. B. en W. moeten ook het structuurplan niet te klein opvat ten. Sociografische gegevens zijn daarbij be langrijk, maar' de ontwikkeling van het IJmondgebied bijvoorbeeld kan alle socio grafische prognoses verstoren. Overigens kon ook hij zich wel met de zienswijze van de heer VanVelsen ver enigen. Spreker wees voorts nog op de pro blemen en de mogelijkheden die het verdwijnen van de tram met zich brengt en op de slechte toegang tot het Zuiderhout- park, via de Kleine Houtweg. Voor verbetering van de laatste ligt nu ,V- WMIRggmggX Haarlems eerste burger heeft gistermiddag met drie krachtige slagen met de voor zittershamer de Pandpoort opengesteld voor wandelaars tussen Zijl- en Koning straat. Achter mr. P. O. F. M. Cremers vertoondmejuffrouw Bolsius zich als eerste van de raadsleden die met hun aanwezigheid de korte ceremonie opluisterden. een schetsplan gereed, zo deelde wethouder Happé mee. Verder bracht de heer Stoffels nog hulde aan wethouder en directeur van Hout en Plantsoenen. De heer De Landmeter (C.H.U.) bleek aan al het gesprokene nog maar wei nig toe te voegen te hebben, wilde teer op bospaden en gekleurde tegels voor de trot toirs van nieuwe, grijze woonwijken. De heer Van der Veldt (KVP) bracht evenals de heer Hennevelt (CPN) het nog steeds niet verschenen prae-advies over spoorwegovergangen in Haarlem- Zuid-West ter sprake. Hij wilde nu wel eens haring of kuit hebben: heeft de op hoging van de spoorbaan een redelijke kans of niet? Wethouder Happé antwoordde, dat het er naar uitziet dat over enige maanden daaromtrent grotere zekerheid zal bestaan. Aan de beschouwing van de heer Goe dee ontlenen wij, dat hij waarschuwde tegen een te beperkte opzet van de uitbrei dingsplannen. waarin ook voor toekomstige behoeften grond gereserveerd zal moeten. Hij bereed ook nog een ander stokpaard je: dat van de sanering. Hij drong aan op voortgezette en versnelde aankoop van on bewoonbaar verklaarde woningen. Anders vestigen zich daarin allerlei bedrijfjes, die een natuurlijke drang tot expansie hebben. Gaat de gemeente dan later saneren dan wordt de aankoop alleen maar duurder. Hij wees in dat verband op het stadsdeel ten Zuiden van de Herensingel en op het hofje aan het begin van de Amsterdamstraat, dat geknipt is voor recreatieruimte voor de jeugd. Tenslotte voelde hij nog voor stringen tere bestemmingsvoorschriften om „dege neratie" van bepaalde straten en wijken Nieuwe Gracht, Houtplein, Wilhelmina- straa tegen te gaan en de aanstelling van een ambtenaar belast met de Monumenten zorg. Wat dat laatste betrof kon wethouder lï a i> p de raad juist mededelen, dat de inventarisatie van het historische stads- sohoon thans is gereed gekomen. Destijds stonden op de voorlopige lijst 412 objecten, waarvan er inmiddels 92 zijn verdwenen. Daartegenover zijn 202 objecten aan de lijst toegevoegd, zodat die thans 522 behoudens- waardige zaken omvat. Ook aangaande de straatverlichting wordt gestreefd aesthetiek en doeltreffendheid hand in hand te laten gaan, inzonderheid op de Grote Markt. De wethouder had overigens de wenk brauwen gefronsd bij een betoog van de heer Adelaar (KVP), die schadevergoe ding redelijk vond voor die middenstanders die schade ondervonden van een tijdelijke afsluiting van hun straat, bijvoorbeeld door rioleringswerken. „Waar zouden we blijven," vroeg hij en hij voegde er aan toe, dat de middenstand van een straatverbete ring toch ook weer voordeel heeft. De heren B 1 o k d ij k (Arbeid) en B e t- tink (VVD), die critisch hadden geïnfor- meer naar de tot standkoming van de ver binding Orion wegBloemendaal, kregen te horen, dat de wethouder op dat punt niet bijster optimistisch is. Vermelden wij uit de algemene beant woording nog, dat aan de bevordering van het teamwork bij Openbare Werken wordt gewerkt. En dat nagegaan wordt waar het nieuwe gebouw van dat bedrijf moet komen en hoe het moet worden. Uit de afzonderlijke posten van dit be grotingshoofdstuk lichten wij nog het ver zoek van de heer B 1 o k d ij k om ae vaat - geul van het Spaarne te laten uitbaggeren, hetgeen in het kader van het investerings plan bekeken zal worden. B. en W. zijn er wel van overtuigd dat het nodig is. De heer Proper (CPN) bepleitte af schaffing van het tonnenstelsel. Wethouder Happé zei, dat de gemeente die bevordert door premies en wellicht in de toekomst ook door een hoger tarief voor het verwis selen vast te stellen. Mevrouw Smitz (Arbeid) en wethouder An? - at geraakten nog in discussie ove- or de eerste bepleite verplichte sch i. .ïaakdienst voor de vuilnisemmers in het belang van de Volksgezondheid. De wethouder voelde niets voor zulk een ver plichting en verklaarde, dat, als het „bak ken" in „koeken" overgaat, de vuilnisman zelf wel aan de bel trekt om de bewoners op hun plicht te wijzen. Jan Wiegman: Portret van zijn (crayon tekening). moeder Wat. men van de tekenaar Jan Wiegman kan zien op zijn jubileumtentoonstelling in de Sociëteitszaal van „Kunst zij ons Doel" in het bekende Waaggebouw, is voor een groot deel reeds bekend. Bij vorige ge legenheden, zoals bij de in 1952 gehouden expositie in Heemstede, werden de talloze door Wiegman geïllustreerde kinderboeken reeds besproken. Men vindt nu in de Waag weer vele exemplaren van diverse edities, waarin vooral de zogenaamde „zwartjes" de aan dacht trekken. Jan Wiegman heeft met deze geestige prentjes een wezenlijke en waardevolle bijdrage geleverd voor het Nederlandse kinderboek. Dank zij het grote succes dat de door de firma Meulen- hoff uitgegeven kinderboekjes mochten oogsten, deden daarna tal van Nederlandse en ook Belgische uitgevers een beroep op deze vaardige tekenaar. Wat echter vooral treft op deze ere- tentoonstelling ter gelegenheid, van zijn zeventigste verjaardag, zijn de krabbels, die Wiegman tijdens het modeltekenen van zijn confraters maakt. Er is een hele serie van deze schetsen te zien en men kan zon der veel moeite diverse leden van Kunst zij ons Doel herkennen. De houdingen zijn steeds raak getroffen en de sfeer van ge zelligheid. die zo'n tekenavond kenmerkt, komt er goed in uit. Verder vindt men een serie van 24 teke ningen gemaakt op de Jamboree in 1937. Er hangen ook heel wat vlot getekende model studies en bovendien enkele portretjes. Vooral het studietje dat de schilder van zijn moeder maakte, is zeer gevoelig. De lezer vindt het hierbij gereproduceerd. OTTO B. DE KAT. Morgenavond wordt in hotel „Oud Sint Jan" in Haarlem een carnavalsfeest ge vierd, dat op touw is gezet door de Lim burgse kring en „Die Haerlem Club". Het belooft inderdaad een hele zotte geschiedenis te worden met Prins Jona than tot Bellefleur de Eerste aan het hoofd. Niet voor niets heeft deze Prins Carnaval die vruchtbare naam gekozen want in nuchtere tijden is hij een eerzaam Heem steeds fruitgrossier. De zalen van „Oud Sint Jan" zijn al omgetoverd in een Weinstube, een Sartre- bar en een Mau-Maukraal, zodat er aan alle carnavalesque levensbeschouwing is gedacht. In het Stormvogelsprogramma voor Zon dag is ingelast een vriendschappelijke ont moeting tussen Stormvogels II en de Haarlemse vierde klasser „Onze Gezellen". De match begint om 12.30 uur op Schoo- nenberg. Het plan voor een Centrale Arbeids- inriehting van het hoofd van de Nazorg, de heer E. P. Schuyt, waarvan wij enige tijd geleden uitvoerig melding maakten, zal thans de raad worden voorgelegd in zijn eerstvolgende zitting. liet gehele pro ject van vijf dubbele paviljoens aan de Schaikwijkerweg zal 1.590.000 kosten, maar het wordt in étappes in het verloop van tien jaar uitgevoerd. Blijkens het prae-advies van B. en W. beoogt men dit jaar een begin te maken met de bouw van een dubbel paviljoen in U-vorm met een opslagplaats, waarvan de kosten in totaal 260.000 bedragen. Behalve de vijf paviljoens omvat het project voorts een internaat, een admini stratiegebouw en enige loodsen. Destijds heeft de heer Schuyt reeds uit eengezet dat de voornaamste strekking van dit plan is, om ook in Haarlem een grote categorie minder validen te kunnen hel pen, die men niet in werkinrichtingen kan onderbrengen. Hij doelde hierbij in het bij zonder op herstellende verpleegden uit in richtingen, voor wie de aanpassing aan de maatschappij slechts geleidelijk kan ge schieden. Hiertoe bedient men zich meer en meer van de zogenaamde „beschutte -werkplaat sen", maar Haarlem, dat op het gebied van nazorg in veel gevallen het spit heeft afge beten, bleef juist in de toepassing van deze nieuwe mogelijkheid ten achter. Met het huidige plan zal het naar het inzicht van de heer Schuyt zijn achterstand kun nen inhalen. In de Woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zullen vier voorstellen van B. en W'. aan de orde komen, betreffende aankoop van percelen, die van belang zijn voor de bouw van een nieuw hoofdbureau van politie aan de Raaks. De gemeenteraad heeft enige weken ge leden besloten tot het uitwerken van een plan om in de omgeving van de Raaks, Ge dempte Oude Gracht en Drossestraat een hoofdbureau van politie te maken. Om daartoe te kunnen overgaan zal de gemeen te in het bezit moeten komen van een groot aantal percelen. Onderhandelingen hebben inmiddels suc ces gehad en B. en W. hebben de volgende voorstellen bij de gemeenteraad ingediend: aankoop van het perceel aan de Gedempte Oudegracht nummers 28 en 28rd tegen een prijs van 9.650. De oppervlakte is 59 c.a„ het benedengedeelte (modezaak) wordt verhuurd voor 16.15 per week en het bovengedeelte wordt bewoond door de eigenares. Aankoop van het perceel Gedempte Oudegracht 26 voor de prijs van 24.500; het bestaat uit een winkelpand (naai machinehandel) met een afzonderlijk ver huurde bovenwoning en wordt verhuurd voor ƒ1500. Bij voortgezet gebruik zullen voorzieningen moeten worden getroffen, waarvoor naar schatting een bedrag van 1000 nodig zal zijn. Aankoop van de percelen Drossestraat 7 (koopprijs ƒ3000) en Drossestraat 9 en 9rd (ƒ4000). De huurwaarden zijn respectie velijk 267,50 en 435. Ter voltooiing van de in begin 1953 plaats gehad hebbende restauratie van de wachtkamer in het stadhuis zijn nog nodig twee passende lichtkronen, een stel vitra gegordijnen en een tafel met kleed. Aangezien echte antieke kronen zeer kostbaar zijn de prijzen daarvoor be dragen 10.000.of meer is naar een goedkopere, doch verantwoorde, oplossing gezocht. In overleg met de rijksdienst voor monumentenzorg is de keuze tenslotte ge vallen op twee kristallen kronen van mo dern Venetiaans maaksel, welke door be middeling van een Amsterdamse firma ge leverd kunnen worden. Soortgelijke kronen hangen sinds enkele maanden in de Trèves- zaal te 's-Gravenhaee, waar de minister raad vergadert. De aanschaffingskosten zullen naar raming 1.600.bedragen. Het ligt in de bedoeling de thans in de wachtkamer aanwezige lichtkroon over te brengen naar de kamer van de burgemees ter en die. welke zich in laatstgenoemde kamer bevindt, te verplaatsen naar de ka mer van burgemeester en wethouders, waar juist nog één koperen kroon ontbreekt. Met de aanschaffing van vitragegordij- neh, een tafel en een kleed zal een uitgaaf gemoeid zijn van duizend gulden. Het komt B. en W. gewenst voor tege lijkertijd de weeskamer van overeenkom stige vitrage-gordijnen te voorzien. Deze voorziening zal een uitgaaf vergen van driehonderd gulden. In Oud-Schoten werd een vergadering ge houden over de huurverhoging van de com plexen woningen aan de Eksterstraat, Ver- gierdeweg, P. C. Hooffstraat. ressorterende onder de woningbouwvereniging „Onze Woning". Aanwezig waren ongeveer 70 van de 83 bewoners alsmede het voltallig bestuur van de woningbouwvereniging „Onze Woning". De voorzitter der bouwvereniging, de heer P. Coert, zette nogmaals het stand punt van het bestuur uiteen en gaf een kort résumé over de gevoerde besprekingen en de daarop ingediende motie van de heer Goedee in de gemeenteraad. In deze ver gadering kwam duidelijk naar voren, dat het bestuur van „Onze Woning" in deze kwestie geen blaam treft, zo deelt men ons mede. De bewoners waren voorts unaniem van oordeel, dat de recente huurverhoging op hen niet van toepassing is; c.q. dat ook de door de gemeenteraad voorgestelde voor lopige verhoging van 17 niet aanvaard baar is. Na het vertrek van het bestuur der bouw vereniging, werd staande de vergadering een motie ingediend en aangenomen, waar bij de bewoners het actie-comité blanco volmacht gaven, in zijn streven tot onge- daanmaking van de opgelegde huurver hoging.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13