DAVITAMQN DËBRAIINE ZWITSARUB PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Instelling ondernemingsraden gaat veel te langzaam Net van jeugdherbergen behoeft dringend uitbreiding Kwade bejegening van Nederlanders in Yemeni De radio geeft Zaterdag Castella voor de nu nóg gezinswas werkt beter! Nederlander voor land- gerecht te Djakarta KREOFLAVOH Toch ió het zo Minister Suurhoff klaagt: Gebrek aan belangstelling bij werk gevers en zvcrk nemers Nieuwe samenstelling alom verkrijgbaar Orkest van München in 's-Gravenhage Verkouden kinderen? Dertig patronen bewaard Thans 400.000 overnachtingen per jaar tegen 200.000 voor de oorlog Twee pieuwe herbergen nog deze zomer klaar Actrice Marie Hamel in ziekenhuis RTC-delegatie bij minister Kernkamp Haringuitvoer in 1953 gestegen Tweede groep „Sjanghai- vluchtelingen" gearriveerd Kerkelijk Nieuws Belangrijke vondst bij Aalburg 20 lablelten 75 et. Vogels die onder water vliegen VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft Donderdagavond in het gebouw van de Al gemene Nederlandse Diamantbewerkers- bond te Amsterdam met een korte rede de ondernemingsraad in het bedrijf der pas opgerichte Diamantbewerkers Associatie N.V. geïnstalleerd, de eerste ondernemings raad, die in de diamantindustrie tot stand gekomen is. Hij herinnerde er nog eens aan, dat de wet op de ondernemingsraden elke onder neming met 25 of meer personeelsleden verplicht, een ondernemingsraad in het leven te roepen. Te weinig bedrijven had den zich hieraan gehouden toen de_wet van kracht werd. Noodgedwongen werd de da tum met een jaar verschoven tot 4 Mei 1954. De minister memoreerde vervolgens dat het hier een wet geldt, die geen strafmaat regelen kent, zodat iedereen deze kan over treden. Hij noemde dit jammer, doch on vermijdelijk. „Immers, het doel van de ondernemings raad moet zijn een goede samenwerking te scheppen tussen werkgever en werknemer in het bedrijf, waarbij de werknemer een gevoel van medezeggenschap krijgt. Nu kan men de mensen tot veel dwingen, maar het verlangen naar die goede samenwer king niet, wanneer de wil niet aanwezig is". In 31 bedrijfstakken zijn bedrijfscommis- sics ingesteld, zo deelde de minister verder mede. Die hebben tot taak om de instel ling van ondernemingsraden voor te be reiden. „Maar ondanks het bestaan van zovele commissies moet helaas worden ge constateerd, dat alleen in een kleine min derheid tot instelling van een raad is over gegaan. Daaruit blijkt een gebrek aan be langstelling en activiteit bij de werkgevers en werknemers". Daarentegen is de ondernemingsraad van deze diamantbewerkers associatie opge richt zonder de hulp van een bedrijf scom- raissie. Niet slechts een klachtenbus „Laat niemand denken, dat deze onder nemingsraad of de anderen alleen behar tiging der belangen van het personeel voor staan", zo ging hij voort. „Dat is beslist niet de bedoeling van de wet. Iedere raad moet er tegen waken, een klachtenbus van 't per soneel te worden. Een ondernemingsraad moet in de eerste plaats proberen met de leiding van de onderneming samen te over leggen hoe het bedrijf zo goed mogelijk aan zijn doel zal kunnen beantwoorden. Er dreigt nog een ander gevaar: De raad mag geen deel van de leiding, worden of als zo danig worden beschouwd. Dat zou tot on gelukken leiden. De laatste beslissing moet altijd bij de directie blijven, zoals op een schip een kapitein wel overleg met zijn bemanning zal willen plegen, maar als puntje bij paaltje komt, toch zelf beslist". De minister was van mening dat de leden van de ondernemingsraden met grote zorg vuldigheid moeten worden gekozen. Zij mogen geen dwarskijkers zijn of lieden, die van nature altijd in de contramine zijn. Evenmin kan men er „ja-broers" voor ge bruiken, doch alleen mensen met zelfstan dig inzicht, die bereid zijn de nodige of fers, vooral in tijd en energie, te brengen. De minister beval de opleiding der leden in de aandacht der vakbeweging aan. Onlangs is op uitnodiging van de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie een bespreking gehouden over de bevorde ring van de P.B.O. in de industrie. Aan deze bespreking namen, behalve een groot aantal vertegenwoordigers van de centrale organisaties van werkgevers en van vak organisaties van werknemers, de voorzit ter en de algemene secretaris van de So ciaal-Economische Raad deel. Algemeen werd in de bespreking de wenselijkheid onderstreept, dat ook in de industrie thans op korte termijn bedrijf schappen tót stand worden gebracht. Bij een voorzichtige geleidelijkheidspolitiek ten aanzien van de toekenning van ver ordenende bevoegdheden werd hierin een waardevol middel gezien om tot een vaste vertrouwensbasis tussen de werkgevers en werknemers te geraken. Van werkgeverszijde werden de mo gelijkheid en wenselijkheid uitgesproken, reeds in 1954 in een aantal sectoren van de industrie bedrijfschappen tot stand te brengen. ADVERTENTIE Het ideale vitaminepreparaat ORGANON 'e oss Het Nederlandse echtpaar Van Huls heeft in Aden tegenover een correspondent van United Press uiting gegeven aan zijn wei nig goede indrukken in de staat Yemen, waarmee het een contract had voor de op bouw van de tandheelkundige dienst. Vol gens de verklaringen van de beide echtelie den werd dit contract vervalst ten einde hen een lager salaris te kunnen uitbetalen, maar zouden de autoriteiten later enigszins teruggekrabbeld zijn. Toen de heer en me vrouw van Huls die beiden tandarts zijn, een in opleiding zijnde jongeman „wegens onnauwkeurigheid" wegstuurden, dreigde deze zich bij de koning van Yemen te zul len beklagen en hij schijnt er in elk geval wel iets aan gedaan te hebben, want later kwam een soldaat het echtpaar halen. Deze zou weggegaan zijn na de mededeling, dat het echtpaar toch niet met hem mee "zou gaan. Vervolgens kwam de onder-directeur van het ziekenhuis, die zich beledigend zou hebben gedragen, en terwijl hij nog sprak verscheen koning Ahmed van Yemen die mevrouw Van Huls persoonlijk enige sla gen met zijn stok zou hebben toegediend. Daarop namen de heer en mevrouw Van Huls het besluit om Yemen de rug toe te keren, zo verklaarden zij tegenover U.P. ADVERTENTIE ontsieren Uw gelaat. Ze verdwij. nen dikwijls in 24 uur,evenals vuile poriën envetwormpjes,door het beroemde huidgeneesmiddel HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.Q0 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Hawaiïanmuziek. 13.400 Nieuws. 13.20 Roemeens orkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muziek. 14.25 Limburgs pro gramma. 14.50 Platen. 15.15 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.30 Dansmuziek. 16.00 Kamerorkest. 17.00 Actualiteiten. 17.30 Pla ten. 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.40 Regeringsuitzending: At lantisch allerlei. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het boek Handelingen, causerie. 19.55 Deze week, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Lichte muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Verzoèk- programma. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek, 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Zangrecital. 12.00 An gelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. .14.00 Boekbespre king. 14.10 Piano. 14.20 Engelse les. 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kroniek voor Letteren en Kunsten. 15.35 Harmonie-orkest. 15.55 Platen met commentaar. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport. 18.00 Gevarieerde liedjes. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Amuse mentsmuziek. 18.45 Buitenlandse correspon denties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Een mens kan wat meemaken! 22.30 Ziedaar uw Moeder, klank beeld. Hierna gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Piano recital. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzikale Almanak. 14.15 Koorzang. 15.15 Platen. 16.00 Accordeon- muziek. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonmuziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.15 Alt en piano. 17.30 Orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep- Ommeganck. 21,15 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekpiogramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Gevarieerde muziek. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen Deel 3. (Op 224, 49 en 42 m.l. 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 M.J. Zoals bekend, bevat het blauwe pak Castella. waarmee heldere huismoeders haar gezins- was doen, een zeker percentage Actief Wit. Dit Actief Wit geeft de Castella-was zijn op vallende blankheid. De Castella-fabrieken zijn er thans in ge- slaagd. om dit beslissende bestanddeel op nieuw in werkingseffect té verhogen. Wie thans de was met Castella doet, constateert weer duidelijk een vooruitgang, waarbij het schier onmogelijke werd bereikt. Ondanks de nóg intensiever werking van Castella Gezins was kunt U al Uw textiel in volle gerustheid aan het vette, welige Castella-sop toevertrou wen. Vraag nu meer dan ooit naar Castella Gezinswas (42 cent per pak. dubbel pak 81 cent). U ontvangt dan automatisch de niéuwe, •nóg betere samenstelling Op Maandag 1 Maart zal het symphonie- orkest van München onder leiding van zijn eigen dirigent professor Eugen Jochum een concert geven in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, waar aan solistische medewerking zal worden verleend door de pianiste Clara Haskil, die het befaamde „Jeun'homme"-concert van Mozart ten gehore zal brengen. Dit concert maakt deel uit van de grote toumée, die het orkest van München door Europa maakt. Het concert in Den Haag is het enige in Nederland. FILM VERWEKT OPSCHUDDING De Franse film „Avant le déluge" van André Cayatte heeft een storm van ver ontwaardiging in katholieke kringen doen opsteken. De katholieke leden van de commissie voor radio en film uit de Franse Nationale Vergadering hebben na het „voordraaien" van de film, bittere protesten laten horen. „Vertoning van deze film in Frankrijk en in het buitenland betekent een belediging voor de gehele jeugd van Frankrijk", zo luidt hun oordeel. „Avant le déluge" is het verhaal van een aantal zogenaamde „wolfskinderen" kinderen van de verzetsstrijd die wor den opgepakt wegens een roofmoord. Elk geval afzonderlijk ontledend, tracht Cayatte aan te tonen dat de ouders in werkelijkheid verantwoordelijk zijn voor de misdaad. ADVERTENTIE Genezende warmte door wrijven met: eer» "Zwitsal preparaat ■.Vraag de voordelige introductie-verpakking J DJAKARTA (Aneta) De eerste der in de laatste tijd in Indonesië gearresteer de Nederlanders heeft Donderdagmorgen terecht gestaan voor het 1 andgerecht Tzfdea. Het was de heer V. Barkey, die ervan beschuldigd wordt, 49 patronen in bewaring te hebben gehad, dan wel ver borgen te hebben gehouden zonder de daartoe nodige vergunning te bezitten. Als getuigen werden ter terechtzitting gehoord de inspecteur van politie Bos en twee assistenten, die de patronen in het huis van verdachte hadden aangetroffen en in beslag genomen. Na verhoor van verdachte én getuigen werd de zitting verdaagd tot Donderdag 4 Maart. Dan zal de ambtenaar van het Openbaar Ministerie Siahaan zijn requi sitoir houden, dat gevolgd wordt door plei dooi van de verdediger van verdachte, mr. G. J. Boegheim. Tijdens zijn verhoor verklaarde Barkey, dat hij op 30 December 1953 in een der voorkamers van zijn huis onder de elec- triciteitsmeter een kartonnen - doosje met patronen had gevonden. De kamer, waarin hij deze vondst deed, werd sinds Juni 1953 bewoond door een uit acht personen be staande groep, leden van het voormalig studenten'leger, de Tentara Peladjar. De leider van deze groep was zekere Soemar- jono. Barkey verklaarde, dat hij op 19 De cember vorig jaar schieten had gehoord in de door de jongelui bezette kamers. Hij deed daarvan aangifte. Bij het door de po litie ingestelde onderzoek bleek de radio, die eigendom van de studenten was, door een schot te zijn getroffen. Op 29 Decem ber verliet de groep het huis, waarschijn lijk uit vrees voor de gevolgen van dit po litic-onderzoek, aldus Barkey. De dag na het vertrek van de leden der voormalige Tentara Peladjar had hij gekeken of zij niets hadden achtergelaten. Hij vond bij die gelegenheid het doosje met dé patro nen. Hij borg de patronen op in een ge- reedschapkist in zijn slaapkamer. Desgevraagd zeide hij voornemens te zijn geweest bij de politie aangifte te doen van de vondst, doch hij stelde dit uit, om dat hij vermoedde, dat de patronen toe behoorden aan de jongelui. Hij wilde wachten of zij zouden terugkomen om de kogels te halen. Voorts zeide hij de aan gifte te hebben uitgesteld, omdat hij be vreesd was daardoor in moeilijkheden te geraken. Getuige inspecteur Bos verklaarde geen aangifte te hebben ontvangen dat Barkey patronen in bewaring zou hebben. Hij vond ze echter, toen hij huiszoeking deed na de opdracht van zijn commandant om Barkevs zoon te arresteren. De Nederlandse Jeugdherberg Centrale gaat in April haar 25-jarig bestaan vieren. Reeds enkele jaren hebben leden van de N.J.H.C. een actie gevoerd om geld voor een jubileumgeschenk bijeen te krijgen. Als binnenkort deze actie, die bestond in allerlei activiteiten van het verkopen van chocoladerepentot het geven van revue- avonden, wordt afgesloten, verwacht men een bedrag van f 50.000 bijeen te hebben. Hiervoor wordt een nieuwe jeugdherberg gebouwd in Sittard, die een capaciteit van 104 bedden krijgt en waarschijnlijk in Juli of Augustus van dit jaar gereed zal zijn. Het net van jeugdherbergen in Neder land had deze uitbreiding dringend nodig. Van de 70 gebouwen, die er voor de oor log bestonden, waren er na de bevrijding nog slechts vijf geheel intact. Inmiddels is dit aantal weer uitgegroeid tot 50, maar dat is nog niet voldoende. Dat blijkt wel uit het feit, dat b.v. de jeugdherberg in Soest, die per jaar ongeveer 7000 over nachtingen boekt, jaarlijks eenzelfde aan tal wegens plaatsgebrek moet afschrijven. Vele plannen De N.J.H.C. heeft daarom nog vele plan nen op stapel staan. Zo zal half Mei de jeugdherberg in Chaam gereed komen, Een geschenk van de Esso bij het jubileum, dat deze maatschappij heeft gevierd. Voor een jeugdherberg in Noordwijk is het geld al beschikbaar, maar moet hier nog wach ten tot het gebouw, dat ervoor zal worden ingericht, leeg komt. Voor Apeldoorn is een plan bij het gemeentebestuur inge diend. Voor Eindhoven, Roden en Scheem- da bestaan eveneens reeds plannen. De stichting Opbouwfonds Nederlandse Jeugdherbergen wil geld bijeen brengen De actrice Marie Hamel, verbonden aan de Toneelvereniging, zal tengevolge van een ongeval, dat haar Woensdagmiddag is overkomen, gedurende een viertal weken niet kunnen optreden. Zij is met een her senschudding en een gebroken sleutelbeen in de Lutherse Diakonesseninrichting te Amsterdam opgenomen. voor het bouwen én onderhouden van jeugdherbergen. Een van de resultaten van haar arbeid is dat op de rijksbegroting voor 1954 reeds als pro memorie-post een sub sidie aan de N.J.H.C. is vermeld. Wanneer men deze subsidie krijgt zal hiermede allereerst getracht worden de achterstand in het onderhoud der gebouwen in te lopen. „Ouder"-cursussen De N.J.H.C. is er ook toe overgegaan, cursussen voor jeugdherberg-„ouders" te organiseren. Het buitenlandse bezoek aan onze jeugdherbergen neemt ook steeds toe. In het afgelopen jaar bedroeg dit gemid deld 25 pet. van hét totale aantal over nachtingen. Telde men voor de oorlog in ons land een totaal van 200.000 overnachtingen, in '53 waren het er reeds 400.000, een bewijs dat steeds meer jongens en meisjes op deze gezonde én weinig kostbare wijze rond trekken. De jeugdherbergen kennen drie tóp maanden: Juni, Juli en Augustus. Er wordt naar gestreefd hen tijdens de stille periode in te schakelen voor confe renties, die betrekking hebben op jeugd werk e. d., zodat zij een betere financiële basis krijgen. Thans is het zo, dat de N.J. H.C. wel uitkomt, doch alleen doordat het overschot aan inschrijfgelden overgeboekt wordt op de verlieslijdende jeugdher bergen. De voltallige Nederlandse delegatie voor de Ronde Tafelconferentie met de West is Woensdagavond in het gebouw van het Mi nisterie van Overzeese Rijksdelen bijeen geweest om door minister Kernkamp op de hoogte te worden gesteld van de verrich tingen van de kleine commissie in Willem stad en Paramaribo ten aanzien van het ontwerp-statuut. De vergadering duurde van 20 tot 23 uur en werd daarna geschorst; zij zal begin volgende week worden voort gezet. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappén heeft besloten tot instelling van een subcommissie voor het bestuderen van goede onderwijsmethoden voor het vak kinderverzorging en opvoeding. Voorzitter is mej. G. G. Smit te 'sGra- venhage. m. 42. Baas Kraska kwam aan op het mo ment, dat Pat O'Nozel juist het laatste bordje met VERBODEN TOEGANG had vastgespijkerd en door de omheining kroop. „Hm", mompelde de schurkachtige auto fabrikant, de opschriften lezend, „zou pro fessor Kalkèr weer bezig zijn, auto's te bouwen? Daar moet ik dan een stokje voor steken, anders hebben mijn Kraskarren geen kans bij de komende berg-rallye!" Maar de goede geleerde wist op dat ogen blik zelf nog niet, wat hij gebouwd had. „Tut, tut", mompelde hij, bij zijn schep ping neerzittend, „dat ik me nu toch maar niet kan herinneren, waar dit apparaat toe dient! Ik zal toch bij het construeren van deze contraptie een zeker doel gehad héb ben, vermoed ik". Vergeefs pijnigde hij zich het geleerde hoofd af. „Wist ik maar, hoe dit apparaat werkte", zuchtte hij, „dan kon ik uit de werking hét doel herleiden". „Daar komt Pat terug", riep Panda, mis schien kan HIJ deduceren, hoe dat rare ding werkt!" Inderdaad kreeg de grote detective het apparaat direct in werking, al was het dan ook ongewild. Want toen hij op een ronde plttat stapte, die met het apparaat was verbonden, klonk plotseling een gezoem en een stalen klauw schoot uit, die de verschrikte detective bij zijn jasje greep Bekorrahhijgde Pat. „Wa's dat?!" Sovjet-Unie de grootste afnemer De Nederlandse uitvoer van pekel- en steurharing heeft volgens opgave van de Dienst der Nederlandse Haringcontröle in 1953 bedragen 60.359.950 kg. netto, ter waarde van 32.8i0.269, tegen 44. 710-308 kg. ter waarde van 25.692.075 in 1952. In 1951 werden uit gevoerd ruim 52 millioen kg., ter waarde van ruim 27 millioen gulden en in 1950 bijna 34 millioen kg. ter waarde van 17,5 millioen gulden. In het afgelopen jaar is de Sovjet-Unie de grootste afnemer geweest met ruim 17 mil lioen kg. ter waarde van 7.859-552; gevolgd door België met ruim 11,2 milloen kg. ter waarde van 6.095.616; Oost-Duitsland met ruim 10 millioen kg. ter waarde van 5.133.496 en West-Duitsland met 8,4 millioen kg. ter waarde van 5.028.093. Andere belangrijke afzetgebieden waren nog Italië, Noorwegen en de Verenigde Staten. De waarde per kilo gram netto was het hoogst voor de uitvoer naar de Nederlandse Antillen met 1.49 en het laagst voor de uitvoer naar Tsjecho- slowakije met 0.41 en de Sovjet-Unie met 0.46. Van de uitvoer in 1953 bedroeg het aandeel van exporteurs gevestigd in Scheveningen 42.08 pet. met een waarde van 13.240.927; van exporteurs in Vlaardingen 27-15 pet- waarde 9.763.123; Katwijk 26.08 pet., waarde 8.301.596; I.Tmuiden 3.85 pet., waarde 1.232.549 en overige plaatsen 0.84 pet., waarde 272.074. Donderdagavond zijn met een speciaal KLM-vliegtuig uit Hongkong acht zoge naamde „Sjanghai-vluchtelingen" aange komen. Zij behoren tot een grote groep Europese vluchtelingen, die na de eerste wereldoor log uit Rusland naar China is gevlucht en na de laatste wereldoorlog opnieuw in moeilijkheden kwam toen in China Mao Tse Toeng aan het bewind kwam. Achthonderd van hen verkeren in tra gische omstandigheden in Sjanghai: zij zijn ziek, invalide en (of) hoogbejaard. Deze groep moet zo snel mogelijk worden ge- evacueerd. Na een oproep van de Hoge Commissaris der UNO voor de vluchtelingen verklaarde een aantal regeringen zich bereid, aan deze vluchtelingen asyl te verlenen en zich ga rant te stellen voor hun onderhoud gedu rende de rest van hun leven. Tot dusverre is voor 318 personen deze garantie verkregen. De Nederlandse re gering verklaarde zich bereid, 34 Sjanghai- vluchtélingen op te nemen. Gisteravond arriveerde het tweede transport uit Hongkong met 4 gegadigden voor asyl in ons land, 3 voor België en een voor Denemarken. Zij werden op Schiphol verwelkomd door mr. C. Brouwer, vertegenwoordiger in Ne derland van de Hoge Commissaris der UNO voor de vluchtelingen en de heer O. Heldring, directeur van de stichting Oecu menische Hulp voor Kerken en Vluchte lingen. Deze stichting is erin geslaagd voor de 34 Sjanghai-vluchtelingen met bestem ming Nederland, een tehuis te vinden in de provincie Utrecht. Ned. Herv. kerk Beroepen te Hillegom (vac. J. P. E. C. Eerhard), G. W. Kwant te 's-Gravenzande. Bedankt voor Nuis (Gr.), (toez.), J. Boekee, em. en hulppred. te Drempt. Geref. kerken Beroepen te Loenen a. d. Vecht H. Brink man te Rijssen. Aangenomen naar Christchurch (Nieuw Zeeland) (Ref. Church), B. Boelens te Breda. Chr. Geref. kerken Tweëtal te Harderwijk: M. Baan te Dor drecht en B. Bijleveld te Noórdeloos. Resten van Karolingische Kerk blootgelegd De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort heeft in Aalburg bij Heusden een belangrijke ar- chaeologische ontdekking gedaan. Bij de restauratie van de zeventiende eeuwse kerk zijn de fundamenten van een kerk uit de Karolingische tijd blootgelegd. Zij bestaan uit Romeins afbraakmateriaal: breuksteen met sporen van kalk en cement en brokken van Romeinse dakpannen. De breedte van de kerk is acht meter en de lengte van het schip bedraagt zeventien meter. De oude kerk heeft aan het kloos ter St. Truyen te Nijvel toebehoord en in de kronieken van dit klooster wordt de kerk ook met name genoemd. Aalburg en omgeving zijn rijk aan Ro meinse resten, die herinneren aan de vond sten in Eist. De breuk tussen de Romeinse en de vroeg-Middeleeuwse bewoning wordt -gevormd door een sliblaag, die waarschijn lijk een gevolg is van overstromingen. Men hoopt hier ook nog een Karolin gisch grafveld te vinden. In Aalburg wil de traditie, dat Willibrord de oude kerk gebouwd zou hebben met materiaal van een verwoeste Romeinse tempel. Hulp. Het Nederlandse Rode Kruis heeft de Australisch© zusterorganisatie een boodschap gezonden naar aanleiding van de overstromingsramp, welke ge deelten van NietiW-Zuid-Wales heeft getroffen. Het Nederlandse Rode Kruis betuigt in de boodschap zijn deelne ming en vraagt, of er mogelijk gehol pen kan worden door zending van tex tiel- of andere goederen. Wol. Volgens ramingen van het Common wealth Economie Committee bedroeg het wereldverbruik van ruwe wol in 1953 ongeveer 1178 millioen kg. (basis gewassen gewicht), wat 11 percent ho ger is dan het verbruik in 1952 en slechts 3 percent minder dan dat in het recordjaar 1950. In Engeland en Ja pan nam het wolverbruik het meest toe en wel met 29 en 27 percent. Overleden. Mevrouw Isie Smuts, de we duwe van wijlen veldmaarschalk Smuts, is Donderdag overleden. „Oma Smuts", zoals zij genoemd werd, is 83 jaar ge worden. Mevrouw Smuts was een achterkleindochter van een zuster van de voortrekkersleider Piet Retief. Haar eerste kind, een zoon, en twee twee lingen stierven jong. Het echtpaar kreeg nog zes andere kinderen. Zij werd de actieve politieke medewerkster van haar man, was de stuwende kracht van de vrouwenafdeling van de Zuid-Afri kaanse partij en later van de Verenig de Partij. Langer. De Noorse regering heeft Vrijdag besloten een wetsontwerp in te dienen om ae dienstplicht in het Noorse leger te verlengen van 12 tot 16 maanden. Aanvankelijk was de regering van plan geweest de dienstplicht in het leger te brengen op 18 maanden, eenzelfde periode als geldt voor de luchtmacht en de marine, doch dit stuitte op menings verschillen tussen de verschillende partijen en in de boezem van de socia listische regeringspartij. Besparing. Vertegenwoordigers van de 15 landen die het net van drijvende weer stations voor vliegtuigen op de Atlan tische Oceaan onderhouden, hebben vandaag te Parijs besloten het aantal schepen van tien te verminderen tot negen, waardoor jaarlijks 3.800.000 dol lar wordt bespaard. Motie. De Eritse Labourpartij heeft Don derdagavond op het bureau van het Lagerhuis een motie gedeponeerd, waarin wordt gevraagd om intrekking van het wetsontwerp voor een onaf hankelijke organisatie voor ontwikke ling van atoomenergie. Labour meent, dat de ontwikkeling van atoomenergie voor industrieel gebruik zo belangrijk, kostbaar en geheim is, dat dit onder toezicht van een ministerie moet ge schieden en wiet mag worden overge dragen aan een particuliere onderne ming. Olie. Volgens de Petroleum Press Service heeft de Sovjet-Unie verleden jaar bijna 2 millioen ton olie naar de Weste lijke wereld verscheept en daarmede handel overgenomen, waarin voorheen voorzien werd door Engelse en Ameri kaanse oliemaatschappijen. Bijna de helft van de olie, welke dé Sovjet-Unie verleden jaar verscheepte, ging naar twee landen. Finland en Italië. Ver wacht wordt, aldus het overzicht, dat de olieverschepingen van de Sovjet- Unie dit jaar 4 millioen ton groot zul len zijn. Protest. De onderwijskrachten aan middel bare technische en hogescholen in Frankrijk zullen Vrijdag een halve dag staken als protest tegen de naar hun mening onvoldoende credieten die de regering voor het onderwijs beschik baar stelt. Buiten dienst. De vliegtuigen van het type Spitfire van de Britse luchtmacht zijn officieel buiten dienst gesteld. Het laat ste squadron Spitfires, een verken ningseenheid in het Verre Oosten, is nu vervangen voor Meteoor-straalja gers. De Spitfire is het vliegtuigtype, dat in 1940 het voornaamste Britse ver dedigingswapen uitmaakte en dat in dat jaar de luchtslag om Engeland won. ADVERTENTIE voorkom! en geneest t Geen snoepje, maar't helpt VOLGENS hét woordenboek moet onder vliegen worden verstaan: het op vleu gels voortbewegen door de lucht. Het milieu, waarin deze voortbeweging dient plaats te vinden, kan volgens deze defini tie dus niet uit water bestaan en indien we vandaag dus willen spreken over vo gels, die onder water vliegen, maken we ons in ieder geval aan een tegenstrijdig heid schuldig. In een wereld vol tegen strijdigheden, zal dit waarschijnlijk echter niet eens misstaan. Hoe het ook zij, indien wei het werkwoord vliegen wat al gemener opvatten, en daar onder ook willen verstaan de vliegbewegingen die een vogel met zijn vleugels maakt, ko men we tot de verrassende conclusie dat verschillende vo gels onder water vliegen, dus hun vleugels in het vloeistofmilieu gebrui ken op precies dezelfde wijze als zij het in de lucht doen. Een soort waterspreeu wen loopt gewoon op de bodem van snel stromende beekjes en riviertjes om naar insecten, larven, mosselen en kreeftjes te zoeken. Gedurende deze tocht onder water wiekt de vogel voortdurend met de vleu gels om te voorkomen dat hij naar de op pervlakte stijgt. Het soortelijk gewicht van het dier is n.l. kleiner dan dat van water, dus zonder deze voorzorgsmaatre gelen zou hij zeker opstijgen. Een andere bijzonderheid is, dat de vleugels van de waterspreeuw tijdens deze tocht op de bodem van de rivier niet nat worden, al thans indien het uitstapje niet al te lang duurt. Een olie-achtige stof, die door een klier onder de staart wordt afgescheiden, zorgt er voor dat het loater niet tot op de huid kan doordringen. Nu moet u niet denken, dat we zo ver metel zijn dit gewiek met de vleugels dat dus dient om onder water te blijven gelijk te stellen met vliegen. Neen, het werkelijke vliegen onder water doet het dier pas als het inderdaad zijn vleugels uitslaat om zich naar een verder gelegen plaats onder water te spoeden, want dan beweegt het zich werkelijk op precies dezelfde wijze voort als het dit in de lucht doet. Ook' sommige andere vogels die hun kostje onder water zoeken weten zich op deze wijze onder water vliegend voort te bewegen, zoals bijvoorbeeld een soort alken, de aalscholver en de waterlijster, die zich op de bodem van rivieren of beken kunnen voortbewegen met hetzelfde gemak als waarmee andere vogels in een weiland trippelen en kleine eindjes opvliegen. Ver schillende zeevogels, zoals de duikstorm- vogels, scheren in haastige vlucht over de golven, duiken in zee op zoek naar visjes, kleine schaaldieren en inktvissen en komen weer boven de oppervlakte, zonder de vleugelslag een ogenblik te onderbreken! Maar nu we enkele vogels hebben bezig gezien, op jacht naar vissen, wilt u wellicht ook wel eens wat horen van vissen die vogels vangen? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2