Naguib saboteerde werk van Revolutionnaire Raad Uitgaan in Haarlem VALDA Agenda voor Haarlem BISSALIC De mode-lijn voor de zomer Een Eeuw Geleden Minister Saleh Salem: Heemaf tevreden over 1953 Economische gevolgen van Februari-ramp zijn meegevallen HHoe is het ontstaand J Hoge in- en uitvoer in Januari VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 Vatte U kon? Neem BISSALIC gauw! Grotere orderportefeuille, doch minder export Schilderijen van Lubbers op tournee door V.S. Mr. H. F. van Leeuwen Dit woord: DOKKEN Functie splitsing bij leiding Sticusa Oostenrijkse specialist over roken en longkanker Uitslagen der prijsvraag van Kunstenaarscomite voor de Vrede Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 25 Februarij 1854 ADVERTENTIE KAïRO. (Reuter). De Egyptische mi nister van Voorlichting:, Majoor Saleh Salem, heeft generaal Naguib Donderdag avond op een persconferentie beschuldigd van het „saboteren" van het werk van de revolutionnaire raad. „WÜ hadden Naguib kunnen doden, maar wij besloten hem iri leven te laten. Wij handelden op gelijke wijze met ex- Koning Faroek en luitenant-kolonel Rasjad Mehanna". aldus Salem. Mehanna, voormalig regent, is kort na de revolutie uit de militaire raad gestoten wegens „sa menzwering tegen het nieuwe bewind". Salem zeide, dat Naguib niet is gear resteerd. „Wij vroegen hem slechts gedu rende een of twee maanden in huis te blij ven". Generaal Naguibs villa in een voor stad van Cairo wordt door soldaten, uit gerust met stalen helmen en bajonetten, bewaakt. Het huis is omgeven met prikkel draad. Majoor Salem verklaarde, dat er in Caïro extra-veiligheidsmaatregelen zijn geno-1 men, maar dat er géén noodtoestand is af gekondigd in het land. Er zijn geen be richten binnengekomen over incidenten, in Cairo of de rest van het land, behalve over enige vrij tamme betogingen van studen ten en scholieren. Salem zeide, dat er geen verandering is gekomen in de politieke hjauding van Egypte zowel ten aanzien van het binnen- als van het buitenland. „De uit elf personen bestaande revolu tionnaire raad, die het werkelijk gezag in het land draagt, zal door middel van meer derheidsbesluiten blijven regeren. Wij be heersen elk onderdeel van het leger en de politie, die de werkelijke macht achter het regiem vormen", zei hij. Hij voegde er aan toe, dat generaal Naguibs ontslag door de raad eenstemmig was aanvaard na volledig overleg met de leiders van de strijdkrach ten. „Wij hebben nog steeds onze organi se in het leger, die wij lang voor het uit breken van de revolutie hadden opge bouwd". Premier Nasser zal de functies van het staatshoofd waarnemen, wanneer Egypte bij plechtigheden als het aanbieden van geloofsbrieven door ambassadeurs, moet worden vertegenwoordigd. Dit zal geschie den op grond van machtiging door de re volutionnaire raad. „Er zal tot het einde van de overgangs periode geen president van de Egyptische republiek zijn", aldus Salem, die er aan toevoegde, dat de overgangsperiode zal eindigen op het ogenblik, dat de Britse troepen uit Egypte zijn teruggetrokken. Dit besluit is Donderdag door de revolution naire raad genomen. Op zijn persconferentie zeide Salem nog: De directie van de N.V. Heemaf te Hen gelo stelt met voldoening vast dat ondanks vele tegenwerkende factoren het boekjaar met een geringe verbetering in het resul taat en een grotere orderportefeuille dan vorig jaar sluit. De bruto winst beliep f 6.761.857 (f 7.029.955). Na afschrijvingen en reser vering resteert een netto winst van f 1.350.506 (vorig jaar f 1.194.406). Zoals bekend, wordt een dividend van 12 pet. voorgesteld (10 pet.). De productie bevindt zich op een bevredigend peil. Het machine park van de onderneming te Dortmund werd verbeterd en uitgebreid. Bij de verder te verwachten liberalisatie ziet de directie in deze dochterfabriek, in samenwerking met het hoofdkantoor, een compenserende verbreding van de basis. De binnenlandse vraag naar grote ma chines nam toe. De binnengekomen bestel lingen voor 1954 laten een goed te verde len fabrieksbezetting over de diverse af delingen toe. Met de voorbereiding der fa bricage van een nieuw ontworpen tele foontoestel is nog in 1953 een aanvang ge maakt. Verwacht wordt, dat dit type de afzet naar het buitenland zal vergemakke lijken. Directe export verminderd Ten gevolge van de onverminderde han delsbelemmering, de toenemende concur rentie en de verder verlaagde credietfaci- liteiten is de directe export verminderd, vooral naar de Zuid-Amerikaanse landen, waar de koopkracht de laatste jaren zien derogen achteruit is gegaan. De directie is voorts van mennig, dat het vormen van export-combinaties voor de verkoop van kapitaalgoederen in een situ atie. waarin het bedrijfsleven niet of nau welijks in staat is de onontbeerlijke krach ten voor het eigen bedrijf aan te trekken, op korte termijn niet bijzonder effectief zal blijken te zijn. VRIJDAG 26 FEBRUARI Concertgebouw: Pianorecital van Robert Weisz, 8 uur. Brinkmann: Vereniging voor paedagogiek; lezing door prof. dr. A. D. de Groot. 8.15 uur. Lange Veerstraat 16: Lezing door B. v. d. Meer, 8 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin reist om de wereld", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De sirene van Bagdad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: ..De laatste dagen van Warschau", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „99 River Street", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Blauw baard en zijn zeven vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Laatste der Comanches", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ivanhoe", 14 jaar 8.15 uur. ZATERDAG 27 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Oost West, Egypte best", Rotterdamse Comedie, 8 uur. Vlees hal: Trioavond door Ans Bouter. Jan Hes- merg en Eduard Biele, 8 uur. Palace: Zo lang jij bij mij bent", 14 jaar, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin reist om de wereld", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Het licht dat verdween", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „De Sirene van Bagdad", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „De laatste dagen van Warschau", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „99 River Street", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Blauwbaard en zijn zeven vrouwen", 18 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Laatste der Comanches", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ivanhoe", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. „Van het begin af bouwde generaal Naguib zijn populariteit bij het volk op met de wetenschap, dat hij de steun van het leger miste. Hij speelde het ene ontevreden ele ment tegen het andere uit de commu nisten tegen de Mohammedaanse broeder schap, de Wafdisten tegen de koningsge- zinden, enzovoort". Salem verklaarde, dat Naguib schrifte lijk om ontslag had gevraagd. Hij voegde er aan toe, dat de ex-president later wel licht zal worden toegestaan zich vrij in het land te bewegen of naar het buiten land te reizen als hij dat zou wensen. De minister gaf toe, dat het ontslag van Naguib als een schok voor het volk was gekomen, doch hij meende, dat de „Naguib- mythe" spoedig zou verdwijnen. Faroeks mening Ex-koning Faroek van Egypte heeft door middel van een secretaris laten weten, dat hij hoopt, dat generaal Naguib, nu deze zijn macht heeft verloren, ook niet het leven er bij inschiet. Nadat de jonge officieren Naguib eerst als hun leider hadden gekozen wegens zijn militaire verleden en zijn invloed op religieus gebied, hebben zij hem nu opzij geschoven, omdat hij hen gaat hinderen, aldus de verklaring van de voormalige vorst. De secretaris van Faroek zeide, dat de jonge officieren van het revolutionnaire regiem nauw samenwerken met een groep voormalige Duitse officieren, onder wie de SS-kolonel Otto Skorzenv. Geen fanaticus Onze correspondent in Londen schrijft: Londen acht het onwaarschijnlijk dat het optreden van kolonel Nasser tot enige verandering in de Egyptische politiek zal leiden. Officiële, kringen ontkennen dat Nasser meer anti-Brits dan Naguib zou zijn. Nasser was de man, die reeds lang achter de schermen aan de touwtjes trok. Naguib was niet veel meer dan een stro man. Dit bleek nog uit een recente uitla ting van Churchill, die zinspelende op Naguib opmerkte dat de dictator iemand was tot wie men dicteerde. De Times-correspondent in Caïro be schouwt dan ook de aanvaarding van het premierschap door kolonel Nasser als de openlijke erkenning van de macht, die hij in feite reeds uitoefende. Door verdraaide aanhalingen ziet de bui tenwereld Nasser ten onrechte als een fa naticus. De Engelsen kennen hem als een harde onderhandelaar, die duidelijk weet wat hij wil en wat hij moet geven om het te krijgen. Hetgeen overigens meestal niet veel is. De Larense kunstschilder Adriaan Lub bers heeft een uitnodiging ontvangen van de „American Federation of Arts" om een éénmanstentoonstelling te houden, die in October van dit jaar te New York zal worden geopend. Na deze expositie gaat de collectie, bestaande uit ongeveer zeventig doeken, voor een jaar op tournée om in alle belangrijke musea in de Verenigde Staten te worden getoond. Lubbers, wiens oeuvre voor het grootste deel aan de stad New York is gewijd, exposeerde reeds eer der in die stad. namelijk in 1937, toen hij door het Rockefeller Center daartoe werd uitgenodigd. Hij nam in 1950 het initiatief tot het oprichten van de stichting „Kunst en bedrijf". hoofdpijn ALKALINIZERENDE BRUISTABLETTEN De economische en financiële aspecten van ons land voor 1954, vooral wat be treft de handels- en betalingsbalans, zijn besproken door mr. H. F. van Leeuwen, lid van de Tweede Kamer en commissaris van de Tweotsche Bank. Hij betoogde dat de economische schade die de stormramp ons land heeft berokkend voor een be langrijk deel kon worden overwonnen en dat de beschouwingen die hieraan destijds zijn gewijd, ten dele te pessimistisch zijn gebleken. Dank zij de opvoering van on ze productie en productiviteit zonder even redige toeneming van de consumptie, zijn de voorspelde slechte gevolgen van de ramp voor ons economische leven achter wege gebleven en is alles tot dusver - uiteraard zuiver en alleen bezien uit. eco nomisch gezichtspunt - nogal meegeval len. De gunstige tegenfactoren zijn sterker gebleken dan de ongunstige elementen en de prijs die we daarvoor hebben moeten betalen is, dat de Zuiderzeewerken een jaar later klaar zullen zijn dan de opzet was. Teveel deviezen? Mr. Van Leeuwen knoopte hieraan vast een algemene beschouwing over de eco nomische en financiële stelsels en zeide d'at in de vrije economie een dynamiek ligt besloten, waarvan evenwel de prijs is, dat er een zekere schommeling in de con junctuur ontstaat, die we hebben te aan vaarden. Sprekend over de verbetering van onze algemene financiële positie merkte hij op, dat Nederland geleden heeft aan een ondereonsumptie en dat daaruit de deviezenreserve is opgebouwd. Deze deviezenvoorraad wordt zelfs nu wel wat erg groot. Ook daaraan kan men een teveel hebben, /vant in dezen bestaat die reserve uit intern niet bestede koopkracht. Nederland als klein land was in staat de ze politiek, die feitelijk grote gevaren in hield. te volgen en heeft er succes mee gehad. TONEEL EN DANS Zaterdag 27 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Rotterdamsé Comedie geeft de eerste opvoering in Haarlem van het blij spel „Oost West, Egypte best" van Philip Johnson onder regie van Mieke Ver- straete. Voor rolverdeling zie Zondag. Zondag 28 Februari. Stadsschouwburg, 20 uur: „Oost West, Egypte best" van Philip Johnson door de Rotterdamse Comedie onder regie van de zelf medespelende Mieke Verstaete, met Mela Soesman, Kees Brusse, Richard Flink cn Leen Bakker. Zondag 28 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Bonte avond door het variétégezelschap van Herman Rinket met onder anderen Tholen en Van Lier, Kitty Prins, Gait Jan Kruutmoes, Wim Bosch en de Drie Marketentsters. Maandag 1 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Toon Hermans en zijn gezelschap met het programma „Ballot". Tekst, muziek en regie van Toon Hermans. Medewerkenden: Reinoud Anders, Aafje Bouber, Beppy Nooy en vele anderen (zie Dinsdag). Dinsdag 2 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: „Ballot" van Toon Hermans. De mede werkenden. zijn: Reinoud Anders, Tineke van Leer, Vera Harbrink, Beppy Nooy, Aafje Bouber, Frans Reynders, Wim Bur ger, Fred Rombouts, Michel Chester en enige anderen. MUZIEK Vrijdag 26 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Pianorecital door Robert Weisz (in plaats van de ziek geworden Wilhelm Kempff). Het programma vermeldt de C-dur Sonate van Mozart, walsen van Brahms en de grote Fantasie van Schumann. Zaterdag 27 Februari, Vleeshal, 20 uur: In Haarlems Cultureel Centrum concerteert het Trio Hesmerg. bestaande uit Ans Bou ter. piano. Jan Hesmerg, viool en Eduard Biele. cello. Uitgevoerd worden werken van Loeillet, Saint-Saëns, Frid en Dvorak. Maandag 1 Maart, Concertgebouw, 20 uur: Concert door het operakoor Bel Canto onder leiding van Henk Kerkhoven, met solistische medewerking van onder an deren Mimi Aarden. Ciska van Engelen burg en Gerard Kruithof. Verder drie andere koren, de organist J. A. Nibbering en de pianiste Rie VrtngServaas. Dinsdag 2 Maart, Concertegbouw, 20 uur: Achtste D-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey met solistische medewerking van Johanna Martzy, viool. Het program ma vermeldt het Vioolconcert van Beet hoven en de Vierde Symphonie van Bruckner. Dinsdag 2 Maart, Waalse kerk. 20 uur. Twee de verzoekprogramma door de organist Hendrik Lasschuit met medewerking van Francina Hinlopen. harp. Er worden werken van Bach, Handel. Mendelssohn en andere componisten ten gehore ge bracht. Woensdag 3 Maart. Concertgebouw. 20 uur: Vioolrecital door Sylvia van der Hoef met medewerking van Peter de Kleer. piano. Er worden onder meer composities van Handel, Mozart, Brahms en Debussy ver tolkt. Woensdag 3 Maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: Tweede van een serie van drie piano recitals met toelichting door Johan Patist voor de Volksuniversiteit. Uitgevoerd worden instructieve études en concert- études. onder meer van Chopin, Liszt en Dohnanyi. DIVERSEN Vrijdag 26 Februari. Mr. Westerveldschool. 19.30 uur: Lichthoeve-avond met medewer king van „De Baonopstekkers" onder lei ding van Henk van der Wateren, de afdeling Haaidem van de Nederlandse Culturele Sportbond en het tamboercorps „De rode bandeliers" (Overtonstraat, even eens op 27 Februari). Vrijdag 26 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De H.H.V.-toneelvereniging „De Spaarnespatters" speelt onder regie van Willem van der Veer het blijspel „Het witte schaap van de familie" van L. du Garde Peach en „Ian" Hay. Vrijdag 26 Februari. Brinkmann. 20.15 uur: Dc letterkundige Gerrit Borgers spreekt voor de Haarlemse Kustgemeenschap over de in 1928 gestorven Vlaamse dichter Paul van Ostayen naar aanleiding van de uitgave van diens verzameld werk. Vrijdag 26 Febrauri, Brinkmann, 20.15 uur: Voor de Vereniging voor Paedagogiek spreekt prof. dr. A. D. de Groot uit Am sterdam over „Selectie en differentiatie in de moderne schoolorganisatie". Zaterdag 27 Februari, Treslong, Hillcgom, 20 uur: Gecostumeerd Carnavalsfeest met medewerking van het ensemble „Zaank cn klaank oet Maastreech". Vele attrac ties. Zaterdag 27 Februari, gebouw Domi, 20 uur: Voor de buurtvereniging Ramplaan- kwartier spreekt Marinus Adam over muziekinstrumenten bij een vertoning van een film naar gegevens van Benjamin Britten. Verder worden films met Tos- canini en Myra Hess gedraaid. Zaterdag 27 Februari, café Van Aken, 20 uur: De heer en mevrouw J. cn M. Boomsma spreken voor de afdeling Kenncmerland van de Nederlandse Toeristenclub over Joegoslavië (met lichtbeelden). Zaterdag 27 Februari, Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Bright Victory" (Het licht dat verdween) met Arthur Kennedy. Zondag 28 Februari 11 uur: herhaling van de Italiaanse opera film „Traviata". Zondag 28 Februari, Roxy Theater, 10.30 uur: Première voor Haarlem van de film „Zo jong als je je voelt" met Monty Woolley voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Zondag 28 Februari, Rembrandt Theater. 11 uur: dr. A. F. J. Portielje spreekt weder om bij films van dc heer H. C. Verkruy- sen, dit keer over zeehonden en zeeleeu wen, de geheimzinnige roerdomp en allerlei (onder meer zingende apen. Dinsdag 2 Maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: Mevrouw dr. Anne H. Mulder spreekt over haar binnenkort te verschijnen boek „Een ruiker camelia's geplukt in het Parijs van de romantiek" voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Woensdag 3 Maart, Stadsschouwburg 20 uur: Opvoering door de Haarlemse amateur toneelvereniging ..Samuel Falkland" van het blijspel ..De Dorpsdokter". Woensdag 3 Maart, gebouw Theosofia, 20 uur: Mej. mr. J. Zeelenberg spreekt over „De vrouw in de Tweede Kamer" der de in een reeks voordrachten onder het motto „Van gemeente tot Verenigde Na ties" georganiseerd door de Haarlemse afdeling van de Nationale Vrouwenraad. Vrijdag 5 Maart. Stadsschouwburg, 20 uur: Pater dr N. G. M. van Doornik M.S.C. spreekt voor de vereniging „Geloof cn Wetenschap" over het onderwerp „De psychologie van de bekeering". VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten van de afdeling Haar lem worden gehouden in het Frans Hals museum (ingang Klein Heiligland) en beginnen om 20 uur. Maandag 1 Maart: tweede van drie voor drachten in samenwerking met de Ken- nemer Kring door prof. dr. H. J. M. Olde- welt over „Het autobiographische element in de wijsbegeerte". Dinsdag 2 Maart: laatste van twee voor drachten over „Suriname en de Neder landse Antillen" door: dr. J. I. S. Zonne veld. De Nederlandse Antillen met de belangrijkste eilanden van dit gebiedsdeel, Curacao en Aruba (Met film). Donderdag 4 Maart. 14 uur: „De kunstschat ten van het Frans Halsmuseum". Rondgang met de heer H. P. Baard langs de kunst schatten. teneinde dieper door te dringen tot de schoonheid daarvan en de ont wikkeling van het visueel vermogen te stimuleren. (Vier middagen). Vrijdag 5 Maart: „Costuum en stijl" door prof. dr. F. van Thienen. Het costuum als weerspiegeling van de tijdgeest. (Met lichtbeelden). Donderdag 4 Maart, Minervatheater: tweede van drie voordrachten met kleurendia's over „Spanje en Portugal" door de heer H. van der Leeuw. La Mancha. Córdoba, Sevilla. Granada en Barcelona, (afd. Heemstede). TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Als onderdeel van het In- terscholaire Jeugdtournooi 1954 worden tekeningen, handwerken, producten van handenarbeid en foto's van scholieren ten- Men kende het woord dokken, behalve in de thans nog bestaande samenstelling opdokken, vroeger ook in de samenstel lingen afdokken, uitdokken en overdok- ken. In een achttiende-eeuws Duits woordenboek, het Bremer Wörterbuch, wordt dokken vertaald door: (water) scheppen en uitdokken door: uitschep pen. Er moet dus wel gedacht worden aan het werkwoord duiken en de oor spronkelijke betekenis van dokken zal geweest zijn: iets voor iemand opdui ken. Het typische van het woord is dat het bepaaldelijk betekent: met tegenzin betalen, wat men ook wel noemt: over y^de brug komen. toongesteld. Dagelijks van 1017 en van 19.3022 uur. des Zondags van 1417 uur. Waaggebouw: Tentoonstelling van werk van de illustrator Jan Wiegman ter gelegen heid van diens zeventigste verjaardag in de sociëteitszaal van „Kunst zij ons Doel". Iedere werkdag geopend van 1016 en des Zondags van 13.30—16 uur, tot en met 28 Februari. Huis met de kogel: Tentoonstelling van wer ken van H. F. Boot uit de laatste tijd. Dagelijks (behalve Zondag) geopend van 10—18 uur, tot 7 Maart. Teylers Museum: Etsen, gravuren en teke ningen van Jacques Callot (15921635)). Tot 31 Maart. Het museum is in de winter- De nieuwe mode-lijn voor het komende zomer-seizoen is geen geheim meer; de be langrijke première-shows werden in be gin Februari gegeven en de modepers heeft haar oordeel geveld. Eén oordcel, dat voor Coco Chanel, de beroemde ontwerpster uit de twintiger jaren, die dit jaar haar come back maakte, vernietigend was, doch dat voor vele andere couturiers goedkeuring inhield. De vrouw, die de komende zomer wil be antwoorden aan de eisen van Dior en vele van zijn collega's, zal in de eerste plaats een grote mate van natuurlijkheid en een voud moeten bezitten. Zij zal haar taille die natuurlijk wel slank moet zijn niet hoeven in te snoeren en zelfs het „gemakkelijke zomerjurkje" met de rok, die ruim aan het getailleerd lijfje werd gezet,- zal modern zijn. De modekleuren? Er zijn er veel, maar één vraagt vooral de aandacht: blauw, in alle nuancen, zal dit maal geen „verboden kleur" zijn. De cognackleur die deze winter nogal opgang maakte, wordt volkomen gene geerd. Alle hoop is nu gevestigd bp rose, beige, grege, „café-au-lait", zwart, dat in geen collectie ontbreekt, oranje en geel.De laatste twee vooral, zijn zomerse, maar „gevaarlijke" wat vaalmakende kleuren. Ook wit iieeft dit jaar een groote plaats op het kleurenpalet gekregen. Een heel be langrijk punt, dat in September felle strijd ontketende, is dat van de roklengte. U kunt gerust zijn, de rokken worden niet korter, eerder langer. Ook Dior heeft de zoom enige centimeters laten zakken, voor de meeste vrouwen flatteuzer dan de korte rok van deze winter. De stoffen, waarin de modellen zijn uit gevoerd zijn zeer luxueus, en ook hierin laten de ontwerpers hun klanten een ruime keuze uit b.w nylon, orlon, natuurzijde, katoen, jersey en wol voor japonnen. Voor mantels en mantelpakken is tweed nog steeds een geliefd materiaal. De foto's tonen enkele modellen uit de shows van vooraanstaande Franse huizen. Een ontwerp van Balenciaga, een marine blauw, katoenen pakje, gecombineerd met een blauwe strohoed, blauwe pumps en witte handschoenen. Het jasje, dat wijd in de rug is en naar de heupen smal toe loopt, is aan de voorzijde enigszins getail leerd. Grote strikken verbergen de sluiting. De kraag staat van de hals af. Opmerkelijk is, dat het jasje geen mouwen heeft. Volgens door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde gegevens be droeg de waarde van de invoer in Januari 1954 840 millioen (December 833 mil- lioen). Er werd voor een waarde van 758 millioen (December 681 millioen) uit gevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 90 (De cember 82). Deze stijging is een gevolg van het feit dat de uitvoer ten opzichte van December met 70 millioen meer is toegenomen dan de invoer. Zowel voor de invoer als voor de uitvoer en dus ook voor de totale om zet geldt, dat de Januaricijfers nog nooit zo hoog zijn geweest. Het invoersaldo is ten opzichte van Januari 1953 43 millioen. Deze foto van de violiste Sylvia van der Hoef werd gemaakt tijdens een concert dat zij in September van het vorig jaar te Siena in Italië ter ere van Koningin Elisabeth van België heeft gegeven. Zij is een leerlinge van de Hongaarse meesters Szoltan Szekely, George Enescu en Dmitri Dounis. Op haar Woensdag 3 Maart in Haarlem te geven recital speelt zij werken van Handel, Mozart, Brahms en Debussy. maanden dagelijks geopend van 11-15 uur. behalve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 13—15 uur. Na 1 Maart resp. van 11—15 en van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en perma nente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Schotej-singel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks geo pend van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur, op Zon dagen alleen van 1417 uur. Kunsthandel Bier: Derde expositie van Azia tische kunst, onder meer antieke graf figuren. Op werkdagen geopend (Groot Heiligland). Kunsthandel Leffelaar: Expositie van Franse impressies van de Haarlemse schil ders Poppe Damave, Frans Funke, Willem Steyn en Frans Verpoorten. Geopend op werkdagen, uitgezonderd Maandagmorgen. Een korte avondjapon van Alex Maguy, Een pakje van zachtgele wollen jersey, uitgevoerd in crèmekleurige kant, waar- overbloesend in de taillevan de ateliers van Balenciaga. De mannequin draagt er een klein tambourin-hoedje bij, in de kleur van de gestrikte ceintuur van het onder een ruisende, taffetas petticoat wordt gedragen, met de naam „Rêve d'une Nuit". Het bescheiden décolleté heeft een mooie lijn. pakje: zwart. Een hoogzomerjaponnetje van Dior. Een getailleerd lijfje en een wijde plooirok, uitgevoerd in crèmekleurige katoen. Met de behandeling van de dagelijkse zaken der Sticusa (Stichting voor culturele samenwerking met Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen) is belast de heer H. van Boheemen, hoofd van de afdeling culturele contacten, die onlangs door het stichtingsbestuur bovendien tot adminis trateur in algemene dienst (adjunct-direc teur) is benoemd. Het beleid naar buiten blijft in handen van de directeur, dr. F. R. J. Verhoeven. WENEN (Reuter). Dx*. Richard Neu- hold, een bekende Oostenrijkse kanker specialist, heeft verklaard, dat er geen de finitieve bewijzen bestaan, dat roken long kanker veroorzaakt. Hij zeide, dat long kanker ongetwijfeld het meest voorkomt in industriesteden en dat vooral mensen, die in drukke straten wonen, de ziekte gemak kelijk krijgen, waarbij mannen meer vat baar zijn dan vrouwen. In de prijsvraag voor litteratuur en beel dende kunsten, het vorig jaar uitgesche- ven door het Kunstenaarscomité voor Vre de te Amsterdam zijn één eerste en clrie tweede prijzen toegekend. De eerste prijs voor grafische werken verkreeg Jeanne BierumaOosting voor een collectie van zeven losse bladen, waar in, volgens het jury-rapport (opgesteld door Victorine BakkerHefting, Peter Alma en Lex Metz) „als geheel werkstuk de vredes- gedachte in verstaanbare vorm het meest- omvattend is verwezenlijkt". De tweede prijs werd toegekend aan Chris van Voorst voor een inzending onder het motto: Zwart-wit". De jury voor de penning voor de vrede, bestaande uit W. Couzijn, prof. V. P. S. Esser ra J. Raedecker, was van mening dat zijniet tot het toekennen van een eerste prijs kon overgaan. Zij heeft wel twee tweede prijzen toegekend, namelijk aan J. Wolkers en Ben Guntenaar. Na uitvoerige besprekingen heeft de jury voor een kort verhaal Elisabeth Zer- nike, Ed Hoornik en C. J. Kelk het niet mogelijk geacht een prijs toe te kennen aan een of twee der inzenders. Dit was ook de mening van de jury, belast met het beoordelen van een tekst voor een can tate. Bij de prijsuitreiking op Zaterdag 27 Fe bruari in Frascalie te Amsterdam, zal de letterkundige C. J. Kelk de jury-rappor ten toelichten. ADVERTENTIE BIJ VERKOUDHEID P A ST I L-L-E S DEZACHTE VALDAMILD PARIJS. De fraaije kathedraal van de Spaansche stad Murcia is geheel ver brand, waardoor een schade van millioenen pesos is aangerigt. Als een blijk van de groote verbeteringen, welke in Spanje alsnog dienen te worden ingevoerd, kan strekken dat in de stad Murcia, die toch omstreeks 36.000 inwoners telt, zelfs geen enkele brandspuit, en nog veel minder een corps brandblusschers of pompiers wordt gevonden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5