houdt hier wapenschouw Buiten de tijd Raspaarden zijn er ook Auto-industrie van de wereld Als nationale industrie komt de Duitse het best uit de bus A' Amerika tracht India gerust te stellen fa.JH.Schous De drieëndertigste RAI Jurist verdacht van malversaties 5 De toestand van de paus DE KLOMPENCENTRALE Dulles naar Genève D O' Wapens voor Pakistan Mao Tse Toeng in Moskou Humanistische Jongeren telegraferen Churchill Burgemeester maakt noodlanding Kinderwagens Ameland niet meer door het ijs geïsoleerd Vrouw was gescheiden zonder dat zij er zelf iets van wist VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 Pprsownauto's «Bedrijfsauto's Motorrijwielen meN motordriewielers I '45 '46 '47 '48 '4'9 '50 'S' '52 '5'3 - Augustos- Vandaag zijn in Amsterdam de deuren opengegaan van de 33ste RAI-tentoonstel ling. En vandaag zijn de eerste honderden van de tienduizenden bezoekers door die deuren naar binnen gegaan om er te zien wat de automobiel-industrie van jaar 1954 te bieden heeft. Die bezoekers zullen va riëren van de alleen-maar-kijkers, die de 0 io menselijke droom koesteren eens een auto te zullen bezitten en daarmee de vrij heid op vier wielen te verwerven, tot de zakenmensen, wie al het chroom en glan zend koud laten, maar die rekenen kunnen. En rekenen móéten. Er zullen de technisch aangelegden zijn, die onmiddellijk naar de Rolls Royce, de Alfa Romeo en de Mer cedes-stands snellen en de leken, die zich vergapen aan fraai gebogen ruiten, aan sleeën 'als paleizen met bar en ruimte om tc dansen achterin. Al die categorieën zul len in de komende negen dagen langs het opgepoetste schone wandelen, al of niet naarstig naslaande in de, zoals gewoonlijk, onoverzichtelijke catalogus. Deze RAI is wéér groter dan alle voor gaande, want het wegverkeer groeit tegen de verdrukking in. Wie het doet groeien? Wel, dat is die rekenende categorie van zakenlieden, die wij eerder noemden. De statistieken wijzen immers uit, dat 95 van alle auto's in Nederland op het ogen blik tegen ondernemersprijs worden ver kocht. Daarom is het, dat wij deze RAI ten eerste uit hün standpunt bekijken. Strikt zakelijk. Dat wij dus voorlopig de zeer snelle en zeer luxueuse wagens, hoe inte ressant zij technisch mogen zijn, even links laten liggen. Wat is er uit dat zakelijk standpunt voor nieuws? Welke wagens, klein of groot, lig gen er uit rendements-oogpunt aan de kop? Welke industrie richt zich het meest op die eisen? De laatste vraag is het eenvoudigst te beantwoorden, hoewel het antwoord mis schien niet zo makkelijk te slikken valt. Het is de Duitse. Zonder af te willen dingen op de individuele verdiensten van merken van andere nationaliteit, moet objectief worden vastgesteld, dat de Duitse automo biel-industrie in Europa, de leiding terug- verovert, misschien al terugveroverd heeft. Met een betrekkelijk beknopte serie wa gens, die haast over de gehele linie kwali teit aan soliditeit paren. De betrekkelijk bescheiden vernieu wingen aan de Volkswagen vormen geen sensatie, maar het feit, dat de ge zamenlijke Europese industrie nog geen antwoord op de VW na Henry Fords T-model de tweede historische automobiel heeft kunnen vinden, is eigenlijk wèl nieuws. De VW-fabriek, na de oorlog op last van de Britten die er nu wel spijt van zullen hebben uit puin herbouwd, is thans achter drie Amerikaanse de vierde fabriek ter wereld. En merkwaardig genoeg is de enige uitdaging aan het VW-adres nog van Duitse oorsprong, namelijk de nieuwe drie-cylinder tweetact DKW, iets luxueuzer misschien, maar even lang van adem. De economische ver diensten van tweetact-motoren hoeven trouwens niet onderstreept te worden. Maar ook in de midden- en grote klassen gooien de Duitsers hoge ogen. Ford, Opel, Borgward en Mercedes zorgen daarvoor. Zelfs de grote en dure Mercedes kan, wan neer het representatief element mee-gecal- culeerd wordt, door zijn technische perfec tie voor sommigen een goede belegging zijn. Nationale reputatie Voordat wij verder de industrieën per nationaliteit bij de kop nemen, willen wij er nog eens de nadruk op leggen, waarom wij dit doen. Ten eerste omdat die natio nale reputatie ieder nationaal merk ten goede komt, zowel in technisch als in com mercieel opzicht. Ten tweede, omdat ook ons land zo langzamerhand aan een natio nale industrie begint toe te komen en om dat het derhalve goed is, zich te bezinnen welke richting men uit zal gaan. Kwantitatief de grootste vertegenwoor diger is steeds de Britse industrie, die met een zeer gevarieerd gamma komt. Auto's naar ieders smaak en in zekere zin naar ieders beurs. Van baby Austin tot Rolls Royce en Bentley. Uitblinkend door voor treffelijke afwerking en goede smaak, tech nisch nog steeds de conventionele wegen volgend, veel keus biedend aan individuele smaken. Sportieve MG's, comfortabele Austins, een hele reeks Fords, vlotte Rileys, statige Armstrong Siddeleys, zoek ze maar uit. Wagens met uitgesproken persoonlijk heid, in het algemeen liefde en technisch inzicht eisend, maar dan ook satisfactie gevend. Dc Latijnen De Italianen zijn ruimer vertegenwoor digd dan anders. Vooral door de uitgebreide NEDERLAND KR'JGT STEEDS MEER ALTOOS Fiat-lijn, die met „wegluis", 1100, 1400 1900, enige sportwagens en een Fiat-Diesel present is. Die Diesel is interessant, want Fiat heeft daar verstand van. De Italiaanse industrie wordt gecompleteerd door de raspaarden van Lancia en Alfa Romeo, technische juweeltjes, in het algemeen aan de Italiaanse conceptie van zeer hoog ver mogen uit beperkte cylinderinhoud vast houdend. De Fransen komen met minder merken: Renault, Citroen, Peugeot, Ford en Simca. Ook zij bestrijken met die weinige merken een wijd gamma. Citroëns 2 CV, het lelijke (maar technisch zeer knappe) eendje en Renaults 4 CV, waarmee i>n Frankrijk de wegen bezaaid zijn, zijn de kleintjes. Dan klimt het via de pittige Simca's op naar de middenklasse, Peugeot en Citroën, naar onze smaak 's werelds derde historische model. Renault Frégate en Ford Vendome vertegenwoordigen de Franse grote klasse. Er resten twee grote industrieën, die wij tot het laatst bewaard hebben vanwege de pikante tegenstelling, de Russische en de Amerikaanse. Groter tegenstelling is inder daad niet denkbaar. De opvallende, volu mineuze Amerikaanse wagens compleet met dollar-grin, plastics en veel chroom vullen de ganse middenruimte, als welge dane afgezanten van een civilisatie vol technisch comfort, zittend te genieten. Daartegenover staat in de uiterste hoek een kleine, een geringe stand met drie auto'tjes het machtig Sovjetrijk te ver tegenwoordigen. Het zijn drie MKV's, eigenlijk vooroorlogse Opeltjes, die, wat j hun afwerking betreft, het minimum aan soberheid en netheid gevaarlijk dicht be naderen. Het schip met de Pobeda's en Zims, de midden- en grote klasse-wagens, die ook hadden moeten komen, is in het Zweedse ijs vastgelopen. Misschien komen zij nog. Daartegenover staan dan de uiterst luxueuze Amerikanen, die voor hun top producten zelfs Italiaanse carrossiers als Ghia in de arm hebben genomen. Haast futuristische producten soms met automa tische gangwissels, maar dan toch weer voorzien van een vliegtuig-achtige hoe- VVAAR KOM EM OM?E AUTO S VANDAAN? veelheid knoppen om alr-conditioning en ander gerief te bedienen. De tegenstelling is overigens vals. De Russische industrie is meer waard dan zij hier toont en mogelijk zal dat in het huidige mildere handelsklimaat in de nabije toe komst tot uiting komen. Wij zouden bij voorbeeld wel eens de supersnelle sport en renwagens willen zien, waarmee de Russen experimenteren. En daartegenover ligt er onder de schijnbare Amerikaanse overdaad een stuk zeer gezonde automo biel-techniek. Ruim-bemeten, krachtige wagens van lange adem, die tegen een stootje kunnen en waarvan vooral de lager- geprijsde exemplaren een ruimer plaats op Ford past hij een van haar modellen, de Crestline Sunliner, een plastic dak toe, dat beter uitzicht en een prettig licht interieur geeft. Om een broeikas -effect te vermij den, is het plastic licht groen gekleurd. VATICAANSTAD (Reuter) Paus Pius XII zal misschien binnenkort het con sistorie van kardinalen bijeenroepen, aldus hardnekkige geruchten, die gisteravond in het Vaticaan de ronde deden. Gisteravond werd van gezaghebbende zijde vernomen, dat de Paus de afgelopen drie dagen geen voedsel langs de normale weg tot zich heeft kunnen nemen. Zijn artsen hopen spoedig een foto van de maag te kunnen maken om een zekere diagnose te kunnen stellen. Naar hedenmorgen werd medegedeeld, heeft de Paus opnieuw een tamelijk goede nachtrust gehad en is zijn toestand iets ver beterd. Ver. Sta ton 11miiiiiiiiii Engeland Frankrijk n'in WrOuihsland Diversen Een kleine jongen verdiept zich in de technische bijzonderheden van een kleine auto. Om nu eens precies te tonen, hoe alles in elkaar zit, heeft Austin zijn kleinste model door midden gezaagd en het op de RAI geëxposeerd. ADVERTENTIE DE KOU IS OVER! DE KOLEN ZIJN OP! KOOP EEN TILLY voor 47,50 Dr. LEYDSSTRAAT 10 TEL. 11784 de Nederlandse weg verdienen, dan zij thans door allerlei handels- en valuta-peri kelen krijgen. Dit globaal overzicht is uiteraard nog onvolledig. De Zweedse, Tsjechische en Oost-Duitse industrieën met hun Volvo's. Skoda's en IFA's zijn nog niet genoemd, maar veel nieuws brengen zij niet. De ac cessoires, onderdelen en gespecialiseerde wagens zullen ook zonder bespreking de aandacht der experts hebben. Het belangrijkste zijn echter die 95 der kopers, die ondernemersprijzen betalen. Zij zullen er goed aan doen bij hun calcu laties de volgende factoren te betrekken: de technische geaardheid van de makers van de wagen hunner voorliefde en de kostprijs van de wagen op lange termijn. Binnen redelijke grenzen zijn het niet zo zeer aankoopsprijs en benzine-verbruik, die deze bepalen. Veeleer zijn het bedrijfs zekerheid, lange levensduur en restprijs die daarover beslissen. Constructief be tekent zulks, dat een naar zijn grootte ruim-bemeten, niet tot het uiterste opge voerde wagen waarin men wat vermogen over de hand heeft, zijn geld zal opbrengen. Het beslissende punt is niet: hoe loopt de wagen wanneer hij nieuw is, maar: hoe loopt hij, wanneer hij er honderdduizend kilometer op heeft zitten! WASHINGTON. (Reuter). Naar ver wacht wordt, zal de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, de Geneefse conferentie over Azië in April bijwonen, alhoewel nog geen defi nitieve beslissing is genomen. kE maatschappij be staat bij de genade, of zo men wil de onge nade, van het uurwerk. Nauwelijks hebben wij onze eerste kreet op dit ondermaanse geslaakt, of wij worden onder worpen aan de regel maat van voedingstijden, afwassingen en andere bewerkingen, die tot het heil des zuigelings bij dragen. Langzaam dringt tot het ontwakende kind de betekenis van de woorden „gisteren" en „morgen" door, vormt het zich een begrip van dagen, weken en maan den. En tegen de tijd dat wij volwassen zijn. is er geen speld meer tussen te krijgen: wij leven op wekkers en agenda's, op kalenders en almanak ken. EEN bijzonder indruk wekkende figuur is hij, wiens leven wemelt van de afspraken, blij kend uit een volgekrab beld notitieboekje. Hij hoeft niemand van zijn bestaansrecht te overtui gen; de hiëroglyphen staan daar zwart op wit, als evenzovele schakels van de keten, die hem verbindt met velerlei belangen en belangheb benden. Van deze hevig Rezette figuur uitgaan de komt men van liever lee aan de zelfkant dei- maatschappij, waar het tikken van het uurwerk slechts vaag doordringt, 't Is de zóne van bepaal de beoefenaars van vrije beroepen, van lieden die buiten werktijden besluiten, ziekte- en an dere sociale wetten val len, zij het niet buiten de belastingwetten. Zij wandelen in het onge wisse, de beschermende hand van de overheid glijdt langs hen af, zij zijn „kleine zelfstandi gen", die maar moeten vertrouwên, dat men hun, wanneer zii onder de last hunner zelfstan digheid dreigen te be zwijken, de helpende hand niet zal weigeren. Zon- en feestdagen zijn tamelijk nevelige be grippen voor hen: iedere dag is een wit vlak, een avontuur, waarvan zij de aanvang zelf moeten bepalen, daar zij geen andere stem hebben te volgen dan die van de eigen innerlijke drang. En terwijl de stemmen van buitenaf voortdu rend druk in de weer zijn en zich materiali seren in sirenes, prik klokken en andere in strumenten, is de inner lijke stem een onbe trouwbaar en soms moeilijk terug te vinden orgaan. legenheden als deze be zoekt en waarop men er inderdaad beter van daan kan blijven. De leiding van de zaak scheen ook niet op bui tentijdse bezoekers ge steld, want had zij an ders de sporen van een veelvuldig gebruik van haar établissement niet grondiger verwijderd? Nu rook het er en zag het er uit naar afwezige mensen; met behulp van de gore asbakken en het besmeurde linnengoed kon men ze zich gemak kelijk voorstellen en hen in gedachten volgen naar hun kantoren en bedrijven, waar ze zich op dit uur aan hun taak wijdden. Als een banne ling op zijn eiland zat ik op mijn stoel; ik hoorde de geluiden van de stad langs mij heentrekken, maar ik bleef er buiten, buiten de stad en buiten de tijd. kNLANGS, in een restaurant gezeten, werd ik mij deze dingen zeer duidelijk, zij het langs een vreemde om weg, bewust. Die om weg werd gevormd door 'n ietwat smoezelig tafel kleed, dat de sporen droeg van een intensief gebruik. Vrijwel alle tafels waren leeg, slechts ergens in een hoek zat een vage groep provin ciale lieden, die blijk baar voor enige uren buiten het verband der maatschappij waren ge raakt. Het was een uur in de namiddag, waarop men geen openbare ge- zitten, zou grote geheel LS ik maar lang ge noeg was blijven ik in het zijn opge nomen. Het avonduur zou de afwezigen terug brengen naar deze zaal en niemand zou gelegen heid hebben de storende elementen op te merken, die mij op dit verlaten ogenblik tot gepeins verlokten. Maar zie, ik kon niet wachten op de avond; ook ik had een schakel met de tijd, ten bewijze waarvan ik mijn spoorboekje te voor schijn haalde, dat maat schappelijk precisie-in- strument zonder weerga. M. MOK Behalve over de zakelijke rendements- overwegingen, die hiernevens al aangehaald zijn, zal iedere automobiel-liefhebber toch ook zijn blikken laten dwalen over de ju welen der industrie, die op de RAI staan uitgestald. Wij mogen dan in een tijdperk leven waarin luxe baast als een soort zonde wordt beschouwd, het bloed kruipt waar het niet kan gaan en de pur sang-liefheb- ber zal waar het van kopen nog niet ko men kan, toch tersluiks wel even willen kijken. Welnu op de RAI kan hij zijn ogen de kost geven. De twee interessantste wa gens zijn naar onze smaak de Fiat V-8 met Gliia-carrosserie. die 180 kilometer per uur kan doen hij kost dan ook veertig mille en de Austin Healy, een betrekkelijk redelijk geprijsd sport-voituur, dat maar tien kilometer langzamer gaat. Voor de laatste wagen, die hier in Nederland zijn debuut maakt, is zeker een zij het dan be perkte markt weggelegd. Nog een nieuwkomer is de twee liter- Triumph, zeer snel, net onder de tien mille, zeer eenvoudig en zeer licht, Gatsonides gaat er de Mille Miglia mee rijden. Trou wens de Britse industrie is op dit terrein als altijd zeer goed vertegenwoordigd. Na tuurlijk met de Jaguar XK-120, thans ook in cabriolet-versie, de felle Aston-Martin, de eeuwige maar bekoorlijke MG, de Sun beam Talbot èn voor degenen, die snelheid aan comfort willen paren, een Bentley, die tegen de 200 draait, maar dan ook de duurste wagen van de show is. Van de Italiaanse sport-véhicules noem den we al de Fiat V-8. Veel bereikbaarder is de sport-versie van de 1100, de Fiat Tu- rismo Veloce, een schat van een coupétje. Ook Alfa komt met een sport-versie van haar beproefde 1900, die er wezen mag. Op de VW-stand prijken tenslotte twee 1500 Porsches, VW's in super-uitvoering, die top-prestaties aan comfort paren, maar waarvan de prijs aan de hoge kant ligt. Een Fiat V-8 sportwagen met carrosserie van Ghia. Goed voor 180 kilometer per uur. Prijs: veertig mille. Een vlot coupé'tje. NIEUW DELHI (Reuter). In een schrijven aan premier Nehroe van India heeft president Eisenhower India ver zekerd, dat indien enig land, ook Pakistan, Amerikaanse militaire hulp gebruikt voor aggressieve doelen, hij, Eisenhower, on middellijk maatregelen zal nemen om deze hulp stop te zetten. President Eisenhower zegt verder, dat het besluit van Amerika om Pakistan te helpen „in genen dele van invloed is op de vriendschap, die wij voor India gevoelen". Indien enig land, aldus Eisenhower, ook Pakistan, misbruik zou maken van Ameri kaanse hulp en deze tegen een andere staat zou aanwenden, „zal ik onmiddellijk, in overeenstemming met mijn constitutionele bevoegdheid, de nodige maatregelen ne men, zowel binnen als buiten de U.N.O., om dergelijke aggressie tegen te gaan". Elk verzoek van India om militaire hulp „zou ik met de grootste welwillendheid in overweging nemen", aldus voegde Eisen hower er aan toe. De brief van Eisenhower is Woensdag door de Amerikaanse ambassadeur, George' Allen, aan Nehroe ter hand gesteld. KARATSJI (A.F.P./Reuter). De Pa kistaanse premier, Mohammed Ali, heeft Donderdag te Karatsji officieel medege deeld, dat Amerika er in heeft toegestemd Pakistan militaire hulp te verlenen op basis van een programma voor wederzijd se beveiliging. Hiermede is het aantal lan- HONGKONG (United Press) Volgens het avondblad Kung Sheung Evening News is d.e premier van communistisch China, Mao Tse Toeng, momenteel in Moskou voor een geheime conferentie met de Russische leiders. Het pro-nationalistisch blad zeide, dat volgens bronnen op het Chinese vasteland Mao kort geleden niet afwezig was op het congres van de Chinese communistische partij omdat hij ziek was, maar omdat hij in het buitenland was. Kung Sheung zeide dat Mao zal proberen de controle over Mantsjoerije en Tsingtao aan Rusland over te dragen in ruil voor grotere Russische hulp. Het blad voegde er aan toe dat in af wezigheid van Mao Tse Toeng de Chinees- communistische regering thans wordt ge leid door vice-voorzitter Liu Shao Chi. den, dat op basis van de wederzijdse ver dedigingshulp, in 1949 begonnen, steun verkrijgt, op 28 gekomen. Ook Nederland behoort tot deze landen. Einde 1953 wees het Amerikaanse con gres 16.788 millioen dollar voor de weder zijdse hulpverlening toe. Uit Washington wordt vernomen, dat Eisenhower niets over de omvang van de hulp heeft medegedeeld. De perschef van het Witte Huis, Hagerty, zeide, dat de om vang in sterke mate zal afhangen van het verslag van een speciale commissie, die waarschijnlijk spoedig naar Karatsji zal vertrekken om een onderzoek in te stellen naar de behoeften ^-an dat land. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren de 34-jarige Amsterdammer P. K. als getuige gehoord in een strafzaak tegen de jux-idisch adviseur mr. dr. C. H. P. uit Amsterdam, die door de rechtbank was veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf wegens knoeierijen in een echtschei dingsprocedure. K. was namelijk van zijn wettige echt genote gescheiden zonder dat deze vrouw er zelf iets van wist. Voor het gerechtshof verklaarde K. dat hij zich voor deze echtscheiding tot mr. ör. C. H. P. had gewend. „Ik had het volste vertrouwen in mijn adviseur", zei hij, „en ik wilde op volko men legale manier van mijn vrouw schei den. Dat dit op een ontoelaatbare en on wettige manier gebeurd is, heb ik pas ach teraf gemerkt". Toch was de valstrik in zijn eigen wo ning aan de Ceintuurbaan in Amsterdam uitgezet. Een vrouw wachtte daar de deur waarder met de diverse exploiten op en deed zich dan steeds voor als mevrouw K. Zoals gebruikelijk is, stelde de deurwaar der, die de dagvaarding voor de echtschei dingsprocedure kwam uitreiken, haar al lerlei vragen omtrent haar personalia. Zij kende alle gegevens op haar duimpje. De deurwaarder had dan ook nooit vermoed, dat hij niet met mevrouw K. te doen had. Als gevolg van deze malversaties werd de echtscheidingsprocedure behandeld zon der dat de wettige echtgenote van K., die toen bij haar ouders in Eindhoven woonde, er iets van wist. Toen de echt scheiding was uitgesproken ging K. naar Eindhoven, waar hij jaren geleden in het huwelijk was getreden en liet de scheiding bij de burgerlijke stand registreren. Tot dusverre is die nog van kracht. Wel teken de de wettige echtgenote, die later tot de ontdekking kwam dat zij gescheiden was, verzet aan, maar de daarvoor gestelde ter mijn was al verstreken. Het gerechtshof hoorde behalve K. nog twintig getuigen, maar de belangrijkste, de vrouw die in de woning van K. de ex ploiten in ontvangst heeft genomen, ont brak. De recherche heeft haar niet kunnen vinden. „Ik weet niet wie het is", zei de ver dachte, mr. P. „De heer K. had mij gezegd op welke dagen zijn vrouw uit Eindhoven naar Amsterdam kwam en dat ik dan de deurwaarder maar naar zijn huis moest sturen. Ik wist niet beter dan dat de vrouw, die de exploiten in ontvangst nam, werke lijk mevrouw K. was". K. noemde dit een leugen. „Mr. P.", zo zei hij, „vroeg mij om de sleutels van mijn woning, omdat hij de inboedel moest laten taxeren. Met behulp van die sleutels heeft hij blijkbaar een vrouw in mijn woning laten wachten op de deurwaai-der. Ik wist daar niets van". De vei'dachte ontkende ooit de sleutels in zijn bezit gehad te hebben. Het hof besloot tenslotte de verdere be handeling van deze zaak uit te stellen tot 3 Maart. Terwille van het leven van 18-jarige Chinees meisje Het hoofdbestuur van de Humanistische Jongeren Gemeenschap heeft naar aanlei ding van een bericht over de ter doodver- oordeling van een 18-jarig Chinees meisje, op grond van het feit dat zij een hand granaat in haar bezit had en relaties met nationalistische elementen onderhield, het volgende telegram aan de Britse premier Churchill gezonden: „Getroffen door doodstraf tegen 18-jarige Lee Ah Tai in Malakka, doet de Nederland se Humanistische Jongeren Gemeenschap (niet politiek) een beroep op uw persoon lijke invloed om executie te voorkomen". De burgemeester van Ameland is Don derdagmiddag op het verkeerde Wadden eiland terecht gekomen, toen het vliegtuig, waarin hij van Friesland op weg was naar Ameland, op Schiei-monnikoog een nood landing moest maken. Het Austervliegtuig, dat van de vlieg basis Leeuwarden was opgestegen werd boven Schiermonnikoog door een .zware regenbui overvallen, zodat de vlieger het wenselijk achtte op dit eiland een noodlan ding uit te voeren. Zonder schade aan te richten wist hij het toestel op het strand te zetten. Heden zou het weer naar Leeu warden terugkeren. ADVERTENTIE De nieuwe collectie 1954 van v. Delft is gearriveerd, met een keurcollectie Wandel- en Weekendwagens Pracht sortering Baby- en Kleutertextiel Na een maand door het ijs geblokkeerd te zijn geweest, is de veerboot „Waddenzee", die de verbinding AmelandHol werd on- dei'houdt, Donderdagmiddag van Nes naar Holwerd vertrokken. Het schip had met drijf ijs te kampen. De tocht die normaal één uur duurt, vergde thans 3i/2 uur. Door de lage waterstand kon men Holwerd niet verder dan tot op 1300 meter bereiken. Met een amphibievaartuig kon contact wor den verkregen met de vaste wal. Vliegtui gen hebben gistermiddag de post op'het eiland gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7