Deense kinderen maakten opstellen over Nederland ELISABETH BAS Agenda voor Haarlem U tiet i»eer in F Zie Boven: Uitslag Beü-Boy prijsvraag prijsvraag Momcli; Grootste aantal slachtoffers viel onder de vo etgangers Nu al in actie voor totale zonsverduistering op 30 Juni „Nederlandse taal lijkt het meest op het Belgisch Doe aan Wind joeg kruiend ijs over de dijken Adres van reders aan de Tweede Kamer BELLE' Gronings lector bepleit kartelvorming ZATERDAG 27 FEBRUARI 1954 «SF Kippenhokken en hekken meegesleurd bij Staveren Prijsvraag voor beeld bij Berlage brug Zeescheepvaart mag niet onder de Wet Economische Mededinging vallen Prins Bernhard membrum magnificum van het U.S.C. Analyse der dodelijke verkeersongelukken Kinderen onder de zes jaar en bejaarden de „kwetsbaarste" groepen Bespreking Van Cauwelaert Steenberghe in Den Haag „Om grote risico's te vermijden" Bootdienst Ameland- Holwerd hervat J. M. v. d. Enden 40 jaar hij Provinciaal Ziekenhuis Gezinshuishouding 4 pet. duurder dan in 1953 99 Hanne Ris Vestergaard, Ingrid Du- pont en Bent Lünd twee meisjes en een jongen uit Denemarken ko men binnenkort naar Nederland. Zij zijn de winnaars van de hoofdprijzen van de opstelwedstrijd voor de Deense schooljeugd, die, vorig jaar werd ge houden ter gelegenheid van het be zoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Denemarken. De op dracht luidde het schrijven van een opstel over Nederland. De wedstrijd werd uitgeschreven door het Neder landse gezantschap te Kopenhagen in samenwerking met het Deense minis terie van Onderwijs. De drie hoofd prijzen een reis van 14 dagen naai en door Nederland zijn aangeboden door de Nederlandse ministeries van Buitenlandse Zaken- en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Nagenoeg alle kinderen hebben hun werkstukken geïllustreerd met kaartjes en foto's, ontleend aan het propagandamate riaal van het vreemdelingenverkeer. Ook wat betreft de inhoud van de opstellen kan de wedstrijd een groot succes worden ge- ADVERTENT1E Voor de inzenders van de beste ant woorden op onderstaande vraag loven wij uit 25 kisten met 50 Elisabeth Bas sigaren 25 kisten met 25 Elisabeth Bas sigaren 100 dozen met 10 Elisabeth Bas sigaren De heer Jansen presenteert een be zoeker een Elisabeth Bas. De bezoeker neemt gretig een handvol sigaren uit het kistje. Hoe wijst de heer Jansen hem op geestige wijze terecht En beantwoordt ook deze vraag: Verkiest U het Corona-model of het Bolknak-model Zendt Uw oplossing onder bijsluiting van een Elisabeth Bas-sigarenbandje aan de Elisabeth Bas Sigarenfabrieken te Boxtel. Oplossing inzenden uiterlijk 51 Maart 1954 ZATERDAG 27 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Oost West, Egypte best", Rotterdamse Comedie, 8 uur. Vlees hal: Trioavond door Ans Bouter, Jan Hes- merg en Eduard Biele, 8 uur. Treslong, Hil- legom: Gecostumeerd carnavalsfeest, 8 uur. Palace: Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin reist om de wereld", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. „Het licht dat verdween", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „De Sirene van Bagdad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De laatste dagen van Warschau", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „99 River Street", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Blauwbaard en zijn zeven vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Laatste der Co- manches", .14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ivanhoe", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 28 FEBRUARI Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Har- monia", wijdingsmorgen, 10.30 uur. Stads schouwburg: „Oost West, Egypte best", Rot terdamse Comedie, 8 uur. Concertgebouw: Variété met o.a. Tholen en Van Lier, 8 uur. Roxytheater: „Zo jong als je je voelt", 14 jaar, Instiutut voor Arbeidersontwikkeling, 10.30 uur. Zuiderkapel: Spreker A. Vries, 10 en 5 uur. Brinkmann: Humanistisch Ver bond; spreker dr. H. Jansen, 10.30 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „La Traviata", 14 jaar. 11 uur. „Een koningin reist om de we reld", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Sirene van Bagdad", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De laatste dagen van Warschau", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „99 River Street", 18 jaar, 2, 4.15, 7 6n 9.15 uur. Rembrandt: dr: Porticlje spreekt bij dierenfilms van de heer Verkruysen, alle leeft., 11 uur. „Blauwbaard en zijn zeven vrouwen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Laatste der Comanches", 14 jaar. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ivanhoe", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 1 MAART Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 u. Stadsschouwburg: „Ballot". Toon Hermans, 3 uur. Concertgebouw: Concert door opera koor „Bel Canto", m. m. v. Mimi Aarden, 8 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin reist om de wereld", allle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Sirene van Bagdad", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De laatste dagen van Warschau", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „99 River Street", 18 .iaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Blauw baard en zijn zeven vrouwen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ivanhoe", 14 jaar, 8.15 uur. City: „De zoon van dr Jekyll", 13 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. noemd. De deelnemers jongens en meis jes van 13 tot ongeveer 17 jaar hebben het onderwerp zeer serieus behandeld. De foutjes, die sommigen maakten, zal nie mand euvel duiden. Zo was er een 13- jarige jongen uit Kopenhagen, die het Noordzeekanaal beschreef als de vaarweg „waarin zelfs schepen van 100.000 ton varen". Een andere jongen schreef, dat in Amsterdam de huizen op palen werden ge bouwd. „Maar", zo voegde hij er aan toe, „tegenwoordig worden de huizen van be ton gemaakt omdat die niet zinken". Een 15-jarige jongen schreef dat „de Nederlan ders naar hun taal zijn ingedeeld in Frie zen, Vlamingen en de eigenlijke Hollan ders." In nagenoeg alle opstellen wordt met grote bewondering geschreven over de strijd, die Nederland sinds eeuwen tegen het water heeft geleverd. Het grote leed, dat de overstromingsramp van 1 Februari 1953 in Nederland veroorzaakte, wordt door allen gememoreerd. Over het algemeen heben de jonge schrijvers ook de loftrom pet gestoken over Nederland als zeevarend volk. In dit opzicht wordt herinnerd aan de oorlog tussen Denemarken en Zweden. De inwoners van Kopenhagen werden met de hongerdood bedreigd, totdat een Neder landse vloot te hulp kwam, die de belege ring van de Deense hoofdstad ophief en de Zweden hielp verslaan. Zeer grote bewondering hebben vele jongens en meisjes voor het Nederlandse koninklijke Huis. Enkele deelnemers heb ben een uitgebreid overzicht gegeven van de invloed, die de ongeveer 200 Water- landse landbouwers, die in 1521 door ko ning Christiaan II naar Denemarken wer den gehaald en het eiland Amager maak ten tot de „groententuin van Kopenhagen", hebben uffgeoefend op de Deense cultuur en de landbouw. De Nederlandse taal is door verscheidene deelnemers behandeld. Er zijn er die schrijven dat Nederlands het meeste lijkt op „het Belgisch". Een 13-jarige jongen verzucht „dat de Hollanders hun taal met een doodsverachtende snelheid spreken". Tijdens de sterke Westenwind is Vrijdag middag; het ijs op het IJselmeer gaan kruien en bij Staveren over een afstand van ongeveer een kilometer over de dijk geschoven. Daarbij heeft het alle obsta kels, die het op zijn weg vond, vernield. Kippenhokken en hekken, die achter wo ningen stonden, werden meegesleurd. Er hebben zich ijsbarricades van anderhalve meter hoogte aan de binnenkant van de dijk gevormd. Ook het ijs aan de Zuid- en Westkant van Urk kwam in beweging. Langzaam schoven grote ijsmassa's over de haven- dammen en stortten aan de binnenzijde naar beneden. Aan de voet van de vuur toren is het ijs opgeschoven tot bijna 20 meter van de daar staande woningen. Ook over de dijken van de Noord-Ooost- polder schuift het ijs. Grote bazaltblokken worden door het ijs meegesleurd. Aange zien de wind is gaan liggen bestaat er geen gevaar voor de dijken. Bij Lelystad, het werkterrein van de Zui derzeewerken in het IJselmeer, ondervindt men weinig hinder van het kruiende ijs. Langs het terrein ligt een hoge dam van ijs, die echter geen moeilijkheden oplevert. Ook langs de afsluitdijk is het ijs ge broken. Het dreef ongeveer een halve kilometer weg, evenwijdig van de dijk in Oostelijke richting, zodat er geen schade werd aangericht. Aan de kust bij Enkhuizen is van ijs gang niets te bespeuren. Het ijs zit daar nog steeds vast. De gemeente Amsterdam schrijft, een prijsvraag uit voor een beeld, dat geplaatst moet worden op een reeds bestaande sok kel op het tegelterras aan de kant van de Weesperzijde naast de Berlagebrug te Amsterdam. De voorzitter van de jury voor deze landelijke prijsvraag is de beeldhou wer Hildo Krop. De Nederlandse redersvereniging heeft zich met een brief tot. de leden van de Tweede Kamer gewend. In deze brief zegt. het bestuur van de vereniging dat het zijn aandacht heeft getrokken, dat het. wetsont werp inzake economische mededinging zich uitstrekt tot het. gehele bedrijfsleven en zich niet zoals de wet op het verbin dend en onverbindend verklaren van on dernemers- overeenkomsten van 1935 en het Kartelbesiuit 1941 beperkt tot han del en nijverheid. De wet zal zich dus mede uitstrekken tot de zeescheepvaart. De Nederlandse zeescheepvaart bevindt zich echter, zo verklaart het bestuur, in een speciale positie in vergelijking met andere takken van het Nederlandse econo mische leven. De specialiteit van de Neder landse zeescheepvaart is het verlenen van diensten aan derde landen. Deze situatie is historisch gegroeid en mede het gevolg van specifieke kwaliteiten van het Neder landse volk op zee, doch zij was niet moge lijk geweest indien de Nederlandse koop vaardij niet vrijelijk de internationale re gels van het spel had kunnen toepassen. Daar hierdoor- het algemeen Nederlands belang gediend wordt, kan het volgens het bestuur niet de bedoeling van de ontwer pers van de wet zijn geweest dat een Ne derlandse regering in verhoudingen in de Nederlandse zeescheepvaart zou ingrijpen. Er is dan ook geen aanleiding de bevoegd heid daartoe in de wet te laten bestaan. Het bestuur meent, dat zij zelfs uitdrukke lijk behoort te worden uitgezonderd. Hij had nu de middelbare school door lopen. Tot nog toe, zo meende hij, was er soms wel reden geweest dat men hem als onmondig beschouwde. Maar dat is nu voorbij, zoiets sluit je met een eindexamen af. Ik heb maar niets gezegd toen ze op vlogen omdat ze vonden dat ik weer „zo eigengereid" was, maar wel heb ik toen heel duidelijk begrepen dat zoiets bij vol wassen worden hoort. Dat heb ik te dragen, ze moeten nu eenmaal nog wennen aan mijn mannengewoontes, ik moet verdraag zaam zijn. Dat dacht hij. Het was hem al een doorn in het oog geweest dat onlangs die regenjas weer met z'n moeder gekocht moest worden. Zo iets hoefden anderen allang niet meer te tole reren, niétwaar, maar ik.... Enfin, lank moedigheid is een onderdeel van mondig heid, bedacht hij, al vond hij dat ze best wat sneller konden wennen. Daarom telde zijn eerste sollicitatie zo. Daar hing voor hem althans zijn leven'vanaf. Om 3 uur werd hij verwacht. Om half twee poetste hij zijn schoenen. Om kwart na twee be keek hij zich in de spiegel. Die das, kleurde die eigenlijk wel? Ja, die kleurde. Hoe wel.... Nou, het misstond niet. Om half drie liep hij voor het monument van het zinnebeeldige Leven: zijn eerste kantoor, en ontdekte dat hij zijn zakdoek had ver geten. Zoiets moet mij overkomen, uitge rekend nu! Hij spoedde zich naar het pand waar een verkoopster hem „de collectie" liet zien. Hij kocht, en solliciteerde pre cies om drie uur. De zakdoek bleef op zijn plaats, het viel dus kennelijk erg mee al lemaal. Er was goedbeschouwd eigenlijk niets aan. Hij liep als employé lichtvoetig naar huis. Employé is een mooi woord, het maakte tenminste indruk, ook op hen. Ein delijk, nu zouden ze wel begrip tonen, het zou althans sneller gaan, dat wennen. 's Avonds snoot hij voor het eerst die dag z'n neus. Z'n moeder zei: „Dat is een nieuwe zakdoek". „Ja, ik had de mijne ver geten vanmiddag", zei hij, „en toen heb ik er een gekocht. Eén-vijfentwintig". Zijn moeder zei niets maar dacht aan de zak doeken van 50 cent. Hij is nog steeds een kind, dacht ze, glimlachend. H. L. L. ADVERTENTIE Het blad, waarin de Neder landse vrouw datgene aantreft, wat dagelijks haar belang stelling heeft! b- - ALTIJD FRIS IN HET NUMMER VAN 6 MAART: Lente in Parijs; de nieuwt model Bewonder de elegante voorjaarscreaties 1954 Een „Kapiteinse" vertelt Een blik achter de schermen op de Willem Ruys" Elke week brengt Libelle 96 pagina's met talrijke illustraties. U profiteert van gratis patronen; brei- modellen en tips voor de keuken. EXTRA: Gratis iedere week het kinderblad Tombola of maande lijks een complete romanbijlage. U kunt zich als abonné opgeven bij de Libelle-bezorger of bij het admini stratie-adres Nassauplein 1 te Haarlem, 30 ct. p. week of f. 3,90 p. kwartaal. LEVENDIG - ACTUEEL I ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook De viering van de 140e dies van de senatus veteranorum van het Utrechts Studenten Corps, het oudste besturend studentenge zelschap in den lande, is Vrijdag bijzondere luister bijgezet door de installatie van Prins Bernhard tot membrum magnificum. Het is de eerste keer, dat de senatus vete ranorum tot benoeming van een membrum magnificum is overgegaan. De benoeming is gebaseerd op de buitengewone belang stelling van de Prins voor het studenten leven en zijn verbondenheid met de Utrechtse universiteit, die hem in 1946 tot eredoctor benoemde. De rector van het U.S.C.de heer G. J. Doeksen heeft de Prins geïnstalleerd en hem het ere-lint met de senaatspenning in goud omgehangen. In de onlangs verschenen statistiek van de verkeersongevallen over 1951, samen gesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, zijn naast de gebruikelijke cijferreeksen opgenomen de resultaten van een speciaal onderzoek naar de aard der verkeersongevallen met dodelijke afloop. Deze analyse sluit aan hij een soortgelijk onderzoek over 1950. In totaal werden bij verkeersongevallen in 1951 1.134 (1950: 1.021) personen gedood. Het grootst was het aantal slacht offers onder de voetgangers, namelijk 376 (1950: 356). Hieronder bevonden zich 122 (1950: 134) kinderen tot 6 jaar en 91 (1950: 80) personen van 65 jaar en ouder. Houdt men rekening met de leeftijdsopbouw der Nederlandse be volking, dan blijkt de kwetsbaarheid van deze groepen nog duidelijker. Per 100.000 inwoners werden van de 65 jaar en ouderen over de jaren 1950 en 1951 gemiddeld 11 personen per jaar gedood, van de kinderen beneden de 6 jaar negen en van de minst getroffen groep, die van 15 tot 49 jaar, een. Voornaamste oorzaken i Het cijfermateriaal Iaat zien, dat in 1951 55 voetgangers gedood werden, doordat zij plotseling van achter een vervoermiddel of een ander obstakel de rijweg overstaken, 20 in hoofdzaak jeugdige personen werden het slachtoffer van het klimmen op, of zich vasthouden aan auto's, karren e. d„ 21 personen werden aangereden door achteruitrijdende auto's. Voorts werden 26 personen, die op de rijweg liepen door passerende vervoermiddelen overreden. De fietsers Onder de wielrijders vielen in 1951 348 (1950: 332) slachtoffers waaronder 89 (1950: 75) van 65 jaar en ouder. Het ge middeld aantal doden voor deze categorie was meer dan tien maal zo groot als in de leeftijdsgroep van 2549 jaar. Van het totaal aantal slachtoffers onder de wiel rijders (348) overleden er 293 na aanrij ding door motorrijtuigen, waarvan 88 bij kruisend, 124 bij inhalend en 81 bij tege moetkomend verkeer. Het meest catastro faal blijkt dus het inhalend verkeer te zijn. Vastgesteld werd, dat hierbij de vrachtauto het meest was betrokken, bij het kruisend verkeer daarentegen de per sonenauto. Waarom toch. zijn totale zonsverduisteringen zul ke attractieve gebeurte nissen voor de weten schap? Er staat er ons deze zomer weer een te wachten (dat wil zeg gen; zij zal niet hier in Nederland, maar wel in Zuid-Scandinavië totaal zijn) en reeds enkele maanden zijn op de sterrenwacht te Utrecht de voorbereidingen aan de gang voor de expe dited die op de Zuidpunt van het Zweedse Oost- zee-eiland Gotland de totale zon-eclips van 30 Juni zal waarnemen. Vijf leden telt deze be roepsexpeditie; zij zal onder leiding staan van prof. dr. M. G. J. Min- naert, directeur van ge noemde sterrenwacht. Voorts zal dr. C. de Ja ger, van hetzelfde ob servatorium, een expe ditie van een kleine twintig Nederlandse amateurs leden van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterren kunde) leiden die in de buurt van Oslo hun waarnemingen zullen doen. Ook deze. amateurs zullen zich wapenen met diverse waarnemings instrumenten en als de opzet slaagt dan zal hun werk een waardevolle aanvulling zijn van dat der beroeps-astronomen. Maanden werk en hoge kosten het subsidie van de organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek voor deze eclips-expeditie beloopt rond f12.000 voor een gebeuren dat in. twee en een halve mi nuut zijn beslag krijgt. Want slechts 150 secon den lang zal op 30 Juni de maan alle zonlicht onderschepperi voor een aantal plaatsen op aarde en op die 150 seconden richt zich de aandacht der sterrenkundigen. (Die dan ook nog het risico lopen dat de hemel die dag bewolkt is in welk geval alle werk vergeefs is geweest.. Wij zien de zon als een scherp begrensde rónde schijf. Maar er zit aan die schijf meer vast dan wij onder normale om standigheden kunnen zien. Rondom die zonne schijf bevindt zich na melijk een krans van zilverachtig schijnend licht, die zich uitstrekt tot ver buiten de zon. Men noemt deze krans de corona(het latijnse woord voor krans). In normale omstandighe den gaat haar schijnsel totaal verloren tenge volge van de verstrooi ing van het licht in onze dampkring en men zou, om haar geregeld te kunnen waarnemen, de zon moeten kunnen af schermen; waarbij hel scherm zich builen de dampkring van de aar de zou moeten bevinden. Nil zijn wij daartoe niet bij machte, maar op ge zette tijden komt de maan ons een handje helpen, door zelf als scherm te gaan funge ren. Zij schuift dan im mers precies tussen zon en aarde en doordat toe vallig maanschijf en zonneschijf van de aar de af bekeken vrijwel even groot zijn, dekt de maan bij een gunstige verduistering de zonne schijf keurig netjes voor ons af. En over blijft... de corona, in al haar glorie. (Soms lijkt de maan schijf groter dan de zon neschijf en soms is het juist andersom. Ten ge volge van de elliptische vorm van haar baan be vindt de maan zich niet steeds op gelijke afstand van de aarde en hetzelf de geldt voor de aard baan om de zon. In een gunstige, situatie, zoals die van 30 Juni a.s.. is de maanschijf groter dan de zonneschijf en dan is zij dus in staat, die zon neschijf totaal af te schermen. Men spreekt dan van een totale ver duistering. Het komt echter ook voor dat de maanschijf kleiner is dan de zonneschijf en treedt die situatie op bij een centrale zonsverduiste ring waarbij dus de middelpunten van mann en zonneschijf op één lijn staan met de plaats van waarneming dan zien wij een zgn. ring vormige zonsverduiste ring: rondom de maan heen blijft dan een ring van zonlicht zichtbaar). Die zonne-corona be staat, evenals de zon zelf, uit gas. Wat voor gas? Het blijkt voor het allergrootste deel te be staan uit gasvormig ijzer, gasvormig nikkel, gas vormig calcium en gas vormig argon allemaal elementen die wij op aarde ook kennen. En wij kunnen hier op aarde ijzer ook zo sterk ver hitten dat. het vloeibaar wordt (smelt) en zelfs zo dat het gasvormig wordt (verdampt). Maar wij kunnen in onze labo ratoria toch niet de toe stand imiteren die in de zonnecorona heerst want daar treedt een tempera tuur op van omstreeks. een millioen graden. Bij die temperatuur gedra gen zich n.l. de gas- atomen heel anders dan bij een aardse laborato rium-proef en de aard van het licht dat een zo gloeiend gas uitstraalt is daardoor ook heel an ders. De corona van de zon is dus een interessant stu die-object en omdat zij alleen bij totale zonsver duisteringen zichtbaar wordt doen sterrenkun digen alle moeite om van de korte tijd (in dit ge val 2% minuut) van zo'n totale zon-eclips te profiteren. Er zijn nog veel meer belangwek kende kanten aan de zon; die kunnen wij in volgende „Zie Bovens" bespreken. G. v. W. Een verdere analyse leerde, dat de oudere wielrijders overwegend getroffen werden door personenauto's bij het over steken (kruisend of afslaand voor het achteropkomend of tegemoetkomend ver keer), de jongeren daarentegen bij het rechtuit rijden door inhalende of tegemoet komende vrachtauto's. Oudere personen zouden een verkeerssituatie veelal minder snel overzien, minder direct reageren en afstand en snelheid van naderende auto's minder juist taxeren. Bromfiets-slachtoffers Het aantal overleden slachtoffers onder de bromfietsers verdubbelde van 1950 op 1951 (respectievelijk 37 en 74). Bij het beoordelen van deze cijfers dient men ech ter rekening te houden met de sterke stij ging van het aantal bromfietsers. Van deze slachtoffers vielen er in 1951 61 bij bot singen met motorisch verkeer, waarvan 31 bij kruisend, 18 bij inhalend en 12 bij te gemoetkomend verkeer. Het meest fataal (dit in tegenstelling tot de wielrijders) blijkt hier dus het kruisend verkeer te zijn. Motorrijders en automobilisten Onder de motorrijders vielen in 1951 154 slachtoffers (1950: 113), waarvan er 68 gedood werden na aanrijdingen met rij dende motorrijtuigen. Dertig motorrijders verloren het leven bij aanrijdingen met vaste voorwerpen (bomen, e.d.), 21 bij „eenzijdige" ongevallen (slippen, e.d.), 12 bij botsingen met stilstaande vervoer middelen. 6 bij aanrijdingen van voet gangers en 6 bij botsingen met wielrijders. Opmerkelijk zijn eveneens de cijfers voor de slachtoffers onder de bestuurders en inzittenden van personenauto's. Voor 1951 bedroegen deze in totaal 100 (50 be stuurders en 50 inzittenden). Hiervan werden er 36 gedood bij botsingen met andere rijdende motorrijtuigen (waar onder 22 bij tegemoetkomend verkeer). Botsingen met stilstaande vervoermidde len en vaste voorwerpen eisten het leven van 35 personen eenzijdige ongevallen 21 en botsingen met de trein 7 slachtoffers. Van de 50 doden onder de bestuurders cn inzittenden van vrachtauto's (23 chauf feurs cn 27 inzittenden) werden er 11 ge dood bij botsingen met andere rijdende auto's, 9 bij aanrijdingen met stilstaande vervoermiddelen, 22 bij eenzijdige onge vallen, acht bij botsingen met trams en treinen. Sc helde-R ij nv er bi n ding De niet-ambtelijke commissie Van Cau- welaert-Steenberghe voor de Rijn-Schel- deverbinding is Vrijdag in Den Haag bij een geweest. Aangenomen wordt, dat besprekingen zijn gehouden over de clausule van de Rijnvaartpremies, die nog steeds een be langrijk onderdeel uitmaken van de con currentiestrijd tussen Rotterlam en Ant werpen. Reeds jarenlang maakt dit punt onderwerp van bespreking uit in het Ne derlands-Belgische overleg, maar tot dus ver heeft men vergeefs getracht hierover een compromis te bereiken. De partijen zouden het er over eens zijn dat de pre mies als de economische unie tot stand is gebracht moeten vervallen, maar dat de Antwerpse haven hiervan niet de dupe mag worden. Het zou de bedoeling zijn een gemengde commissie in te stellen, die eventueel zal moeten beoordelen of het premiestelsel in bepaalde gevallen zal moeten worden ingevoerd. Als een accoord is bereikt zal men een gemeenschappelijk rapport aan de regerin gen uitbrengen. De heer G. Diephuis, lector in de accoun tancy aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen, heeft op een regionale vergadering van het Nederlands Instituut van Accoun tants, in Groningen een inleiding gehouden over „samenwerking in het bedrijfsleven". Een mogelijkheid tot de zo noodzakelijke rationalisatie ligt volgens de heer Diephuis in samenwerking tussen de bedrijfsgenoten op velerlei gebied, bijvoorbeeld door ge zamenlijk exploiteren van bedrijfsmidde len, prijsafspraken, gezamenlijke vorsings- en exportcombinaties, gezamenlijke revi sies, een onderhoudsdienst en het uitwis selen van gegevens. Hij besprak ook de voordelen van samenwerking op publiek rechtelijke basis, waarna hij enkele voor waarden opsomde voor een vrijwillige sa menwerking. Verder besprak hij de mogelijkheid van kartelvorming, waarbij volgens hem niét gedacht moet worden aan monopolistisch streven, doch aan de wens grote risico's te vermijden en rationalisatie mogelijk te maken. Daar de versplintering van het Nederlandse bedrijfsleven een van zijn grote zwakheden is, met als gevolg geringe specialisatie, conservatisme en individua lisme, is samenwerking een gebiedende eis voor het ontplooien van economische kracht, aldus de heer Diephuis. De postboot „Waddenzee" heeft de dienst HolwerdAmeland volgens de dienstrege ling hervat. Sinds 23 Januari was de over vaart wegens het ijs gestaakt. De barkas „Ameland" van Schiermon nikoog heeft de gestrande „Lauwerszee" van twaalf ton levensmiddelen kunnen ont lasten en deze te Holwerd op de veerboot van Ameland kunnen overladen, die deze lading op de steiger te Nes heeft gelost, zodat de eilanders weer van alles zijn voorzien. De op een zandbank vastgelopen „Lauwerszee" heeft nog 40 ton veevoer aan boord. Tijdens de ijsperiode zijn van Leeuwarden uit 204 vluchten naar Ameland gemaakt. ADVERTENTIE la Prijs f. 1000.-: C. A. Lub, Bergselaan 58B, Rotterdam 2a Prijs f. 500.-: J. v.d. Heuvel, Vreelandsestraat 12, Den Haag 3a Prijs f. 250.-: H. F. G. Koch, P. L. Takstr. 25Amsterdam 10 prijzen ven f. 25.-: Mevr. J. M. Brugmans, Slauerhofstraat 443, Amsterdam: Mevr. A. C. Lanooy-Burghout, Notenplein 24, Loosduinen; Mej. R. Lutten- berg, Borneostraat 119. Zwolle; Mej. Truus Thuys, Torenlaan 21 A. Laren: J. A. M. de Groot, Frans Halsstraat 261, Amsterdam; P. de Lange, Leede 78, Rotterdam: R. D. Langendaal, Johan Mauritslaan 20, Over- veen; L. Oosterom, Krielert 29, Rotterdam: K. B. te Velde, de Genestetlaan 35, Zwolle; B. Willems, Frederikstraat 172, Amsterdam Vrijdag was het veertig jaar geleden, dat de heer J. M. van den Ende als apothekers bediende in dienst trad bij het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Dit feit werd in het ontspanningsgebouw „Meerzicht" feestelijk herdacht. Vele personeelsleden en oud-personeelsleden gaven van hun be langstelling blijk. Op hartelijke wijze werd de jubilaris toegesproken door de eerste-geneesheer- directeur, dr. W. Ploeg'sma. Hij zwaaide de heer Van den Ende grote lof toe voor de wijze waarop deze steeds zijn taak heeft verricht. Spreker deelde mede, dat het de Ko ningin had behaagd de heer Van den Ende de bronzen eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, te verlenen. Onder aanbieding van een geschenk en een prachtig bloemstuk, hoopte spreker tenslotte, dat wanneer de jubilaris over enige maanden de dienst van de inrichting zal gaan verlaten, hij en zijn echtgenote nog vele jaren in gezondheid van het pen sioen zullen gaan genieten. Als tweede spreker richtte de apothe ker, dr. J. A. Fijn van Draat, het woord tot de jubilaris. Ook deze roemde de kwa liteiten van de heer Van den Ende en prees in het bijzonder zijn grote toewij ding en stiptheid, waarmede hü steeds zijn werk heeft verricht. Namens het personeel Publiek meent: Einde Januari heeft het Nederlands In stituut voor de Publieke Opinie weer de vraag gesteld „welk inkomen, dus hoeveel loon of salaris per week, heeft volgens u een gezin van man, vrouw en twee op groeiende kinderen nodig om net aan rond te komen?" Het gemiddelde antwoord van mensen uit alle rangen en standen was thans 66 per week. Vorig jaar schommelde dit be drag steeds tussen de 63 en 64 per week. Volgens het publiek zijn de kosten van het minimaal nodige nu clus met twee a drie gulden per week toegenomen. Dat komt neer op een stijging van ongeveer 4 procent. bood hij de jubilaris een radiotoestel ten geschenke aan. Nadat ook de magazijnmeester, de heer •J. A. Engels, enige hartelijke woorden tot de jubilaris had gericht, dankte de heer v. d. Ende tenslotte voor de betoonde be langstelling, alsmede voor de prachtige ge schenken en fraaie bloemen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5