McCarthy maakt Lenins voorspellingen waar Voortbestaan der Europese Betalingsunie in gevaar Ruiten Zes Robert Weisz gaf een recital In Nederland gaan duizenden molens draaien Techn. Bur. VINKESTEIJN .Clowntje Rick Democratisch senator onthult: Andere werkwijze voor subcommissie voorgesteld; Dr. Per ess ontslagen Voorjaar 1954 EEN UITGELEZEN COLLECTIE Crediteurlanden worden ongeduldig over lang-uitstaande vorderingen Feest bij de V.P.R.O. Handige vinding brengt uitkomst Senaat gaf Scelba zijn vertrouwen Israel zet zijn stekels uit Het publiek maakte kennis met een jonge meest er pianist T\fl Ij Bloemlust- tentoonstelling buiten Lisse? 4 Nederland uitgenodigd voor Geneefse conferentie Franse tailleurs Zwitserse Jersey costumes, Ensembles, Japonnen Blouses „Wij willen nationalistische kiemen uitroeien" Onrust in Midden-Oosten Nauwer contact tussen onderwijs en bedrijfsleven Darul Islam-benden onderling slaags FEUILLETON ZATERDAG 27 FEBRUARI 1 954' WASHINGTON. (Reuter). De demo cratische senator Fulbright heeft Vrijdag avond alle senatoren verzocht beoaalde ge deelten van de werken van Lenin te lezen, zodat zij „een beter begrip" zouden krij gen van McCarthy's activiteit. De Senaat keurde Fulbrigiits voorstel goed om in de verslagen van het congres een uittreksel uit Lenins geschriften uit de jaren twintig op te nemen, waarin on der meer gezegd werd: „Als de Amerikaanse bourgeoisie geheel het hoofd heeft verloren, duizenden en duizenden mensen arresteert op verden king van bolsjewisme en een atmosfeer van paniek schept, alarmerende verhalen over bolsjewistische complotten versprei dend, moeten wij ons buigen en de heren kapitalisten bedanken. Zij werken voor ons". De republikeinse commisie voor het be leid in de Senaat heeft Vrijdag opdracht gegeven de mogelijkheid te bestuderen van veranderingen in de regels, volgens welke onderzoekingen, zoals senator McCarthy die instelt, worden gehouden. Senator Ferguson, voorzitter van de com missie. zeide, dat hij de voorzitters van alle senaatscommissies later bijeen zal roe pen ter bespreking van de voorstellen tot wijziging van bedoelde regels. Deze regels betreffen het oproepen van getuigen, de rechten van de getuigen en het instellen van organen van onderzoek. Ferguson zeide, dat zijn commissie hem met aLge- mene stemmen had opgedragen de regels en de methoden van het onderzoek te be studeren. Later zal moeten worden beslist, aldus Ferguson, of de Senaat verzocht zal wor den een reglement voor hei onderzoek aan te nemen. De republikeinse senator Potter, lid van de subcommissie van onderzoek, heeft Vrijdag verteld, dat de minister voor het Leger, Stevens, gelijk had, toen hij zei over waarborgen te willen beschikken te gen beschimping van legerofficieren, die als getuigen voor McCarthy's commissie zullen verschijnen. McCarthy zeide geen bezwaren te heb ben tegen het plan van de commissie voor het beleid. Op de vraag, of dit plan tegen zijn eigen onderzoek is gericht, weigerde hij te antwoorden. „Er zijn nog drie repu blikeinen, alsmede drie democraten lid van mijn commissie", zo zeide McCarthy, „en zij kunnen mij overstemmen, als zij niet willen dat ik een kwestie onderzoek". De Amerikaanse militaire autoriteiten hebben Vrijdag te Washington bekend ge maakt besloten te hebben tot demobilisatie van dr. Irving Peress, wiens ondervraging door de subcommissie van senator McCar thy aanleiding is geweest tot het geschil tussen McCarthy en de minister voor het leger, Robert Stevens. De voorzitter van het nationale comité der Amerikaanse Democratische partij, Mitchell, heeft geweigerd aan te zitten aan een diner te. Chicago op St.-Fatricks day (17 Maart), waarop ook McCarthy aanwe zig zal zijn. Met twaalf anderen WASHINGTON (Reuter). De Ver enigde Staten hebben Zuid-Korea en der tien landen van de UNO met troepen in Korea uitgenodigd voor de besprekingen over Korea op de aanstaande conferentie te Genève, aldus maakt het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken be kend. De dertien landen met troepen in Korea zijn: Australië, België, Canada, Columbia, Ethiopië, Griekenland, Luxemburg, Neder land, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen, Thai land, Turkije en Zuid-Afrika. Het departement van buitenlandse zaken deelde mede, dat te Berlijn was afgespro ken, dat de Russen communistisch China en Noord-Korea gn Amerikanen de dertien landen van de UNO zouden uitnodigen. Vermoedelijk doordat kinderen met i vuur hebben gespeeld is de boerderij van de heer H. Klein Overmeer in de buurt schap Ramele in de gemeente Raalte uit gebrand. Zes koeien kwamen in de vlam men om. ADVERTENTIE Haarlem Houtplein 4 - Tel. 12257 De V.P.R.O. heeft gister-avond in zijn met bloemen versierde studio, waar be stuur, directie en personeel bijeen waren, het 115.000ste lid feestelijk binnengehaald. Het was de heer J. Roelofs uit Blijham (Gron.). In de bijeenkomst, die ook werd uitge zonden, zei de presidente, dr. N. A. Brui ning, dat de 115.000 is gepasseerd en zelfs reeds 541 leden daarboven zijn genoteerd. De bijeenkomst, die was voorafgegaan door een „verkort lang programma" met toespelingen op meer zendtijd, werd be sloten met het zingen van het V.P.R.O.- lied, waarbij dr. Anthon van der Horst aan de vleugel begeleidde. In de hierna volgende intieme samen komst bood de oudste medewerkster een de V.P.R.O., mej. A. de Vries, namens het personeel een klok aan, waarop een in scriptie, die aan deze mijlpaal herinnert. In de loop van de avond- kwamen er nog diverse telefonische opgaven van nieuwe leden binnen, terwijl ook reeds de eerste telegrafische gelukwensen van bevriende verenigingen en relaties het bestuur en de directeur, dr. E. D. Spelberg, bereikten. Uit een rapport van het bestuur der Europese Betalingsunie blijkt, dat er grote meningsverschillen bestaan over de ver lenging van de bestaansduur dezer instel ling. Ondanks langdurige besprekingen is men niet tot een oplossing kunnen komen dan 18 maanden uitstaan, thans binnen drie jaar in goud of dollars moeten worden betaald, en dat voortaan 70 pet. van de betalingsoverschotten in goud of dollars moet worden betaald, wanneer deze over schotten stijgen tot 150 pet. van de credit- in het conflict tussen de extreme creai- quota. Voor de rest zou dan door het be teuren en de extreme debiteuren in het algemeen en tussen West-Duitsland en En geland in het bijzonder over de wijze, waarop in de toekomst betalingsoverschot ten en -tekorten moeten worden verrekend. Het probleem is voorgelegd aan de re geringen der aangesloten landen en de ministers dezer landen zullen thans moeten trachten een vergelijk te bereiken om de Unie in stand te kunnen houden. Zoals bekend is wordt de bestaansduur van de E.B.U. van jaar tot jaar verlengd. In October j.l. heeft de ministerraad der O.E.E.S. het bestuur der Unie opgedragen, voorstellen uit te werken voor de ver lenging van de E.B.U. na 30 Juni. Het rapport, dat thans is uitgebracht, bevat geen gevolgtrekkingen, daar de bevoegd heden van het bestuur beperkt zijn tot aan gelegenheden van technische aard. Een beslissing kan alleen door de ministerraad van de O.E.E.S. genomen worden. Een van de oorzaken der huidige moei lijkheden is de enorme economische voor uitgang van West-Duitsland. Dit land is thans de grootste crediteur van Europa en via de E.B.U. financiert het in feite de helft van de Europese handel. In Februari 1951 had West-Duitsland nog een betalings tekort van 457'millioen dollar in de E.B.U. Thans heeft het een overschot van 482 millioen dollar en dit overschot stijgt maandelijks met gemiddeld 40 millioen dollar. Zowel Duitsland als de andere grote crediteuren Zwitserland, België en Ne derland beginnen ongeduldig te worden over het uitblijven van de betaling van hun vorderingen. Bij de oprichting van de E.B.U. zijn geen compensatieregelingen getroffen voor zeer grote betalingsover schotten en ,de crediteuren wensen hierin thans verbetering te brengen. Zij hebben voorgesteld, dat de vorderingen die meer ADVERTENTIE Ceta Bever Beverwijk, de fabrikanten van de zo populaire Velpon-lijm. hebben een handig middel bedacht op het pubhek nog gemakke lijker aan het juiste soort Velpon te helpen. Er zijn n.l. drie verschillende soorten Velpon en elke soort dient voor ander lijm wérk Om ten volle van de niet te evenaren lijmkracht van Velpon te profiteren is het dus zaak. dat men de juiste soort koopt. Heel eenvoudig wordt die keuze, nu van 1 Maart a.s. af in alle goede zaken handige toonbankmoiens zijn opgesteld. Alle drie Velpon-soorten zijn daarin te vinden Deze opvallende molens en het kundige advies van de winkelier sluiten elke kans op vergissin gen uit. Het lijdt geen twijfel of de Velpon- molens zullen zowel voor het publiek als de winkeliers een groot gemak betekenen Nu kan men alles wat gebroken gescheurd of gebarsten is. met de juiste Velpon lijmen waarna zoals de bekende Velpon-slagzin zegt er geen barst meer van të zien is. trokken land crediet moeten worden ver leend aan de E.B.U. Op het ogenblik wor den de overschotten voor de helft door be taling in goud en voor de helft door cre- dietverlening vereffend. Tegen deze voorstellen wordt vooral geprotesteerd door Engeland dat een cu mulatief betalingstekort van 552 millioen dollar heeft en de grootste debiteur is. Enpeland wordt gesteund door de Scandi navische landen, maar Frankrijk heeft voor geen van beide partijen stelling ge nomen. Het probleem wordt als zeer ernstig be schouwd, doch men gelooft niet, dat het onoplosbaar is. of dat het voortbestaan van de E.B.U. onmogelijk zal zijn. ROME (Reuter). De Italiaanse Senaat heeft Vrijdag met 123 tegen 110 stemmen, bij twee onthoudingen, zijn vertrouwen uitgesproken in de regering van Mario Scelba, die 18 dagen geleden werd gevormd. Door deze uitslag is het vrijwel zeker, dat het kabinet over tien dagen ook de steun van de Kamer zal krijgen. Men verwacht, dat de regering hierdoor een adempauze krijgt tot omstreeks Pasen, wanneer zij haar eerste omstreden wets voorstellen zal indienen. Het kabinet, het vierde sinds de alge mene verkiezingen van Juni van het vorige jaar, bestaat uit Christen-democraten sociaal-democraten en liberalen, terwijl de kleine republikeinse partij haar nteun heeft toegezegd. Vrijdagavond spraken de communisten, linkse socialisten, nieuwe fascisten en ko- ningsgezinden zich tegen Scelba uit. Deze, een uitgesproken tegenstander van zowel de communisten als de nieuwe fascisten, verklaarde aan het eind van het debat: „door middel van Europese eenwording willen wij alle nationalistische kiemen uit roeien". In antwoord op aanvallen van links op zijn plan om het E.V.G.-verdrag te laten bekrachtigen, zei de premier: „Een ver enigd en sterk Europa zal er toe bijdragen, aat de internationale spanning afneemt". Ten aanzien van het geschil met Joego slavië over Triëst verklaarde Scelba: „Wij vertrouwen het vraagstuk niet als alleen maar een Italiaanse kwestie, doch als een Europees probleem, dat binnen het raam van wederzijds begrip en solidariteit en in het belang van het vasteland moet worden opgelost". TEL AVIV, (Reuter) De stafchef van het Israëlische leger, gencraal-majoor Mosje Dayan, heeft te Tel Aviv verklaard dat het leger, dat op liet ogenblik 250.000 man sterk is, zich voorbereidt op de moge lijkheid van een oorlog met de Arabieren. Hij zei: „Wij moeten afstand doen van alles wat niet dringend nodig is, opdat wij ons de nodige wapens kunnen aanschaffen". Als Israël over twee, drie of vier jaar gedwongen zou zijn oorlog te voeren „moe ten wij er voor zorgen dat wij moderne wapens hebben, ook al zouden niet alle soldaten een uniform hebben". De generaal verklaarde dat de huidige Egyptische premier, Nasser, onlangs nog heeft gezegd, dat Israël al het gebied ten Zuiden van de lijn Gaza-Beersjeba moet afstaan. Generaal-majoor Dayan liet uitkomen, dat stappen van Egypte om dat plan uit te voeren, tot oorlog zouden leiden. De minister van Defensie, Pinhas Lavon, ver klaarde later tegenover hetzelfde gehoor, dat de regering niet zal ingaan op raad gevingen van bepaalde zijde om de huidige onrust te gebruiken voor gebiedsuitbrei ding. Extreem geluid De rechtse .Heroeth", de voormalige anti-Britse verzetsbeweging Irgoen Zwai Leoemi, heeft Vrijdag een oproep tot het Israëlische volk gericht, waarin zij er op aandringt „de historische gelegenheid aan te grijpen om belette delen van het vader land te bevrijden". Gezegd wordt, dat deze gelegenheid zich keer op keer voordoet, omdat de Arabische staten innerlijk „ver rot" zijn. „De Joodse staat zou de belangrijkste factor in het Midden-Oosten kunnen wor den", aldus de oproep. Het bestuur van de partij heeft de onmiddellijke bijeenroeping van de parlements commissies voor Bui tenlandse Zaken en Defensie verzocht met het oog op de gebeurtenissen in Egypte en Syrië. Zoals wij reeds geruime tijd geleden uitvoerig hebben gemeld, wordt in overleg tussen het departement Haarlem van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, en rectoren en directeuren van gymnasia, HBS-en, lycea en kweekscholen in Haar lem en omstreken gestreefd naar een nau wer contact tussen onderwijs en bedrijfs leven. In afwijking van de tot dusverre ge bruikelijke methode zal niet worden vol staan met een bedrijfsbezoek. Tevoren zullen namelijk een of meer lessen aan diverse aspecten van het te bezoeken be drijf worden gewijd, terwijl tevens een topfunctionaris uit dat bedrijf aan de hand van eigen ervaring zal vertellen hoe hij het bedrijfsleven ziet. Het bedrijfsbezoek zelve zal het geheel besluiten. Aldus hoopt men de leerlingen een ka rakteristiek beeld van het bedrijfsleven te geven. In hoeverre deze proef, waaraan voorlopig slechts door de voorlaatste klas sen zal worden deelgenomen, zal slagen, moet worden afgewacht en mede daarvan is het afhankelijk of dit contact te zijner 'ijd ook tot andere takken van onderwijs zal worden uitgebreid. Eergisteren nog een totaal onbekende in ons muziekleven, kon de in Genève wo nende Hongaarse pianist Robert Weisz, na zijn recital in de Haarlemse Concertzaal op Vrijdagavond, de overtuiging mee nemen dat hij kwam, speelde en overwon. De zekerheid, dat zijn optreden een succes werd, moet hij reeds begrepen hebben na zijn tweede programmanummer, de Sonate in C (K.V. 330) van Mozart, op de vertol king waarvan het publiek terecht geest driftig reageerde. De stoer gespeelde Toc cata in e van Bach, die daar aan vooraf ging, zal voor velen wel een te abstract karakter gehad hebben om direct iets te voelen meetrillen. Wat niet wegneemt, dat deze interpretatie in al haar strengheid en positiviteit zeer te aanvaarden was, ook als treffende illustratie van het stijlverschil, waardoor de prille en argeloze muziek van Mozart. inderdaad uit e'en andere levens sfeer bleek te stammen. De fijne expressi viteit, die zich evengoed in het klank karakter en de delicate nuancering, als in de beheerste levendigheid van de interpre tatie openbaarde, kon niet anders dan een gunstig klankbord bij het publick vinden, want alles klonk even menselijk en ver trouwelijk. Och, haast iedereen die wat piano heeft leren spelen, waagt zich aan deze Sonate, die ogenschijnlijk technisch niet zo moeilijk is. Maar om er dat uit te halen, wat Robert Weisz deed, om bijvoor beeld het alternatief van het Andante een zo treffend weemoedig en toch zo edel ka rakter kunnen geven, moet men wel een heel groot kunstaar zijn. Robert Weisz zette zijn Germaans ge oriënteerd programma voort met de Wal sen opus 39 van Brahms, waarvoor hij op verrassende wijze de vereiste romantische timbres op de piano vond en d'ie hij met charmante uitdruk king en vitale stuwing tot enn genot voor oo'- en hart wist te her scheppen. De Rhaosodie opus 79 no. 1 ook van Brahms, maar van de sterke, min der gemoedelijke gaf niet minder tref fende indrukken van een rijk interoreta- tietalent, dat zijn vaste steun bezit in een fe;iloze techniek. Met de Fantasie opus 17 vain Robert Schumann, een door en door subjectief werk, dat de dubbeteatuur van de compo nist raak reflecteert, kon Robert Weisz nogmaals hoge troeven uitspelen. Deze nog jeugd"'<*e kunstenaar schijnt zich bijzonder "«makkelijk bij een bepaalde sfeer en tijdgeest te kunnen aanpassen en zich dus ook de rijke''ik wisselende gemoedsbewe gingen van dit muzikaal-romantische do cument eteen te kunnen maken en weer te geven Dat het met dat al een technisch veeleisend werk is, was bij de volmaakt beheerste vertolking niet eens opvattend. Hii wist het boeiend te vertellen, zelfs ook daar waar de dweperige Eusebius (de dromerige natuur van de componist) naar ons gevoel tamelijk zwak in zijn betoog wordt. Wij hadden een jonge meesterpianist ge hoord en wij zouden nog meer venrassen- ADVERTENT1E HAARLEM - TEL 25382 CENTRALE VERWARMING AUTOMATISCHE OLIESTOOK V\ /$y J n 's /wVvy k I r"- _I - 2 *30 Op een vrije middag kregen Rick en Bunkie opeens zin weer eens in het bos te gaan kijken hoe Pilon en de andere Kabouters het maakten. Oepoetie kon niet mee, die was naar een jongen van school, om samen huiswerk te maken. Dus wandelden Rick en Bunkie samen de stad uit, tot ze het bos hadden bereikt. Nu waren ze al bijna bij het Kabouterdorp. „Kijk eens, wat worden nou de bomen al kaal, hè?", vond Rick. Ja, dat zag Bunkie ookDe weinige bladeren, die nog aan de bomen en struiken hingen waren al helemaal dor en geel. „Nou kun je goed zien, dat het najaar is", zei hij. „En je zult eens zien, hoe gauw het nou winter wordt!" Zo liepen ze voort, en onderwijl keken ze naar de prachtige kleuren van de bomen. Over een poosje zouden alle blaren weg zijn en de bomen misschien wit van de sneeuw! „Kijk, we zijn er al", zei Bunkie. „Ik zie de rode daken van de Kabouterhuisjes al tussen de bomen door!" Een even later stonden ze in 't Kabouterdorp. „Ik zie Pilon", zei Bunkie. „Hij staat aan het hek van zijn tuin". „Ja", zei Rick „Maar zeg, kijk eens.wat kijkt-ie kwaad! Zou er iets aan de hand zijn?" Ze hadden gelijk; Pilon stond aan 't hek en zijn gezicht stond heel boos de eigenschappen van zijn spel ervaren uit de beide kapitale toegiften die het op getogen publiek hem afdwong. Met één ruk naar een tegengestelde richting ver gastte hij zijn dankbaar gehoor op een klare klassieeke vertolking van de Cha conne van Handel, om daarna een zwen king te maken naar een terrein, diat deze avond nog niet verkend was geworden namelijk de Raveliaanse piainistiek mei haar aparte gevoelssfeer, waarmee Robert Weisz, blijkens een suggestieve verklan king van de Sonatine, al even goed ver trouwd bleek als met de klassieke en ro mantische kunst van zijn officiële pro gramma. Robert Weisz haalde zijn slag thuis „op alle fronten". Wij roepen hem een harte lijk tot weerziens en wederhoren toe. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W N WOLTER INK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 16/17 MAART '54 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldienst DJAKARTA. (Aneta). Een officier van de legervoorlichtingsdienst voor West-Java heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat conflic ten zijn ontstaan tussen benden, die onder bevel staan van de leider der Darul Islam, Kartosuwirjo. Dezer dagen gaf een com pagniescommandant van cte bende van Hadji Kommar zich met twintig man vrij willig over. Hij verklaarde, dat een bende onder leiding van Hadji Engkar zich van de bende van Kartosuwirjo afscheidde en een nieuwe bende vormde onder de naam Tentara Achli Sunah Waldjmaah. De man nen van Kartosuwirjo kregen opdracht de bende van Engkar te vernietigen wegens verraad. (Van onze correspondent in dé bollenstreek) Jaarlijks worden er in Lisse drie „Bloem- lusf'-tentoonstellingen gehouden. De eer ste omstreeks Kerstmis en de tweede, de zgn. mechanisatietentoonstelling, zijn vooral voor de bollenkwekers van belang, terwijl de derde ook buiten de bollenstreek grote bekendheid geniet. Dit jaar werd zij het was toen een jubileumtentoon stelling door een tienduizend bezoekers bezocht. Dit heeft de organisatoren echter voor de vraag geplaatst in hoeverre zij er nu toe over moeten gaan om deze exposi tie geheel op een grote belangstelling af te stemmen. Want in feite is deze tentoon stelling, die voortgesproten is uit de vroe ger jaarlijks te Sassenheim gehouden vak tentoonstelling, bedoeld als oriëntatie voor deskundigen. Na de oorlog, toen een en ander in handen kwam van het Hollands Bollen Genootschap, stapte men eigenlijk al af van deze beperking, toen men de bloemen in tuin arrangementen op stelde om ook het publiek iets te bieden. De laatste keer heeft de grote toeloop in Lisse moeilijkheden veroorzaakt die men in het vervolg wil voorkomen. Men over weegt nu deze tentoonstelling naar een grote stad te verplaatsen om aldus aan de getoonde belangstelling tegemoet te ko men. Men stuit daarbij echter op verschei dene bezwaren. Tot nog toe vond de ten toonstelling onderdak in de veilinghallen van het H.B.G., dat deze ruimte voor een lage huurprijs ter beschikking stelde. Een dergelijke medewerking kan men niet van exploitanten in de grote steden verwach ten. Bovendien moeten de inzenders bij een verplaatsing grotere kosten maken, zodat een en ander zowel voor het bestuur als voor de inzenders risico's met zich brengen zal. Een grotere samenwerking tussen Noord en Zuid zou van groot nut kunnen zijn, omdat de Bloemlust-tentoon- stelling samenvalt met een expositie te Bóvenkarspel. Men zou bijvoorbeeld ook een compromis kunnen sluiten door de tentoonstelling om de paar jaar buiten Lisse te houden. Het ligt niet in de bedoeling om de ten toonstelling, die omstreeks Kerstmis wordt georganiseerd, en de mechanisatie-expositie naar elders te verplaatsen. In de Nutszaal te Zaandam is een ten toonstelling geopend ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Wilhelminasluis aldaar. Deze „poort voor de Zaanse wél-vaart" is een belangrijk onderdeel voor het verkeer te water, en voor de afwatering van de Noordhollandse polders door Mevr. 1. C. M. BijleveldGelinck 5) Beneden in het trappenhuis klonken voet stappen. Ze stond nu voor haar eigen voor deur, opende die met haar sleutel en luisterde. De voetstappen klonken luider, ze kwamen naar boven. Wie kwam daar nog zo laat aan? Ze liet de deur aanstaan, draaide zich om en wachtte. Daar kwam een man de trap op, een onbekende man, die geheel onder de sneeuw zat. Hij had een koffertje in de hand. Bij het zien v an het meisje glimlachte hij, hij nam zijn hoed af en vroeg: Ben ik hier op de flat van profes sor Van Raesfeldt? Zij staarde hem stomverbaasd aan, zon der antwoord te geven. Een reus was hij, breedgeschouderd en lang en zijn dikke ulster was van voren één plak sneeuw. Sneeuw gleed in een kleine lawine van de hoed af, die hij in zijn hand hield, sneeuw plakte op zijn wenkbrauwen en drupte hier en claar op zijn gezicht. Hij veranderde zijn vraag: Bent u de dochter van professor Van Raesfeldt? Ja, antwoordde zij. U denkt misschien, dat ik het Kerst mannetje ben, vervolgde hij. Tenminste in een reuzen-editie. Of de sneeuwman, die de jongens hier in het plantsoen gemaakt hebben. Maar dal ben ik niet. Ik ben Wichersma, chemisch assistent, en ik kom uw vader spreken. Maardat kan niet. Tóch wel, hield hij vol. Hij glimlachte weer en zijn ogen lachten mee. Ze zag in eens, dat hij aardige ogen had, vrolijke bruine ogen. En zeker door zijn zonnige lach begon de sneeuw op zijn gezicht over al tegelijk te smelten: het water liep hem nu met straaltjes langs zijn neus. Ze moest onwillekeurig lachen. U begint te smelten, constateerde ze vrolijk. Lost u straks helemaal op? Nee, antwoordde hij, er blijft een vaste kern over. Dat zult u zo dadelijk wel merken. En die kern zou graag uw vader spreken; ik zou hem helpen met zijn proef. Maar daar heeft hij mij niets van ge zegd. Toch is het zo. Als u mij bij hem bin nenlaat, zult u het zien. Vraagt u het hem maar zelf. Maar het is al over halféén. Mijn trein had vier uur vertraging door de jachtsneeuw. Ik hoop, dat ik niet te laat ben voor de proef. Of is uw vader al naar bed gegaan? Nee, dat denk ik niet. Ik kom zelf net thuis van een feestje, ziet u. Maar ik denk, dat hij nog boven op het laborato rium is. Brengt u mij daar dan even heen. Zij draaide nog even en zag hem aarze lend aan. Het water stroomde nu aan alle kanten in kleine beekjes van hem af; hij stond al in een plas. Maar zijn gezicht zag er uit om te vertrouwen. Ze opende de deur. Komt u dan maar binnen. Toen hij zijn zware ulster had uitgetrok ken, ontpopte hij zich als een jongmens met een aardig, openhartig gezicht. Hij sloeg zijn hoed af, schopte de sneeuw va-n zijn schoenen en hing zijn jas over de ste nen trapleuning. Dan knapte hij zich wat op, droogde zijn gezicht af en haalde een kam door zijn weerspannig, donkerblond haar. Toen keek hij haar stralend aan. „Gelukkig, ik ben weer een ander mens! Nu kan ik u tenminste een hand geven. Ik vind het prettig kennis met u te maken, juffrouw Van Raesfeldt. Ze legde haar hand in zijn grote knuist, maar dan puzzelde ze weer over 't vreem de van dit late bezoek. Wichersma? Haar vader vertelde haar nooit veel over zijn werk, maar namen van medewerkers en studenten noemde hij toch wel eens en deze naam had ze nog nooit gehoord. En deze man zou hij gevraagd hebben hem te helpen bij zijn uitvinding? De ander zag de nadenkende uitdrukking in haar ogen. Heus, juffrouw Van Raesfeldt, het lijkt gek, maar 't is echte zuivere koffie, hoor! Neemt u mij maar mee naar uw vader, dan wordt het raadsel meteen opge lost. Ze ging hem vóór de stenen trap op naar boven: achter de zilveren avondschoentjes klosten zijn zware laarzen. Het licht op het laboratorium brandde nog, de pro fessor was dus nog niet Hé, mijn vader is er niet! Zij stond stil even over de drempel en de vreemde man stond naast haar. Ze staarden beiden in de hèl-verlichte ruim te, waarin niemand was. Het was er vol komen stil, riu er zelfs geen brander meer suisde en geen kraan meer drupte. Dan zagen ze elkaar aan. Daar snap ik niets van! verbrak zij de stilte. Kom, juffrouw Van Raesfeldt, kwam nu zijn stem. dat moet natuurlijk een ver gissing zijn. Is er geen keukentje of berg hok hiernaast, waar hij kan zijn? Ja. een bergkast hier om de hoek. Op de gang. Ze ging kijken, haar hakjes klikten weer over de houten vloer. Maar dan was ze meteen weer terug en schudde ontkennend het hoofd; hii was er niet. Dan moet hij tóch naar bed gegaan zijn. U was toch niet binnen in uw eigen flat, nietwaar? Ik zal gaan kijken. Waohi u even? Ze draafde, ineens ademloos, de stenen trap weer af. opende de voordeur en kwam in de kleine hall. Hier klopte ze aan haar vaders kamerdeur: Vader! Vader! Geen antwoord. Ze liep nu alle kamers door, 9nel, ge jaagd, de deuren liet ze achter zich open staan. Hij 'was er niet. Ze riep hem, angstig nu: Vader! Vader! Geen geluid. In de zitkamer bleef ze even staan, om dat haar hart zo bonsde, en ze voelde in de stilte, dat er niemand was. dat ze alleen was in de flat. V/at. moest ze beginnen! Wat moest dat betekenen, dat haar vader was weggegaan en deze vreemde man had gevraagd om hem te helpen met zijn pa-oef nemingen? Het was onbegrijpelijk. En wat moest ze doen? De vreemde wacht te boven op het laboratorium: hij was op het ogenblik de enige, die zij om raad kon vragen. Ze kon niet anders dan weer naar boven gaan. En ze haastte zich de trap weer op. „Wat, juffrouw Van Raesfeldt, is hij be neden ook niet?" Nee. Maar dat vind ik raar. Erg raar. Hij keek nu ook bezorgd en ongewoon ernstig. Ze zagen elkaar weer aan. Dan vroeg hij: Kunt u niets bedenken, waarom hij weggegaan zou zijn? Nee. Kan hij een briefje achtergelaten heb ben? Op die schrijftafel daar? Hij wees naar de hoek. waar een antiek bureau stond, opgeladen vol met boeken en paperassen. Aa,n die schrijftafel werkte haar vader, misschien dat daar inderdaad een briefje te vinden was. Zij liep er naar toe. Maar dan ineens stond ze stil, alsof ze door de bliksem getroffen was. Ze staarde, staarde met wijd-open ogen naar de grond, bukte dan naast de bureaustoel en raapte iets op, waar ze wezenloos naar bleef kijken. Het was de verloren ruiten zes van het rode spel! Ze had zeker wel een paar minuten zo roerloos gestaan, toen ze een hand op haar schouder voelde; ze hief haar hoofd op en keek in een paar vriendelijke bruine ogen, die bezorgd op haar neerzagen. Dan zei hij hartelijk: Kom, juffrouw Van Raesfeldt! Trekt u zich dat nu zó aan? Uw vader zal heus wel een plausibele reden gehad hebben om hier weg te gaan. Kom, gaat u nu eens even zitten. Hij schoof de oude bureaustoel voor haar aan en liet haar zitten. Ze legde de speel kaart vóór zich neer op het tafelblad. Wat is dat? Ruiten zes, beefde ze. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6