Generaal Naguib weer president Abdel Nasser blijft premier Atassi Syrisch president; burgeroorlog voorkomen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Lang leve Naguib Russische „bezetting" van de Vikingbank Cavalerie-officieren grepen in Uitbundige vreugde van Egyptische bevolking begroet Naguibs terugkeer Socialistische inter nationale vóór EDG Twee doden bij autobotsing onder Delft Rebellenleger rukte al op naar Damascus Winst voor communisten bij Parijse verkiezingen Het woord is aan Voorlopige winterbalans van De Bilt 58e JAARGANG No 197 MAANDAG 1 MAART 1954 298e JAARGANG No 45 Rhee heeft weer een drang naar 't Noorden Nederlandse trawlers kunnen er niet meer vissen Alleen West-Duitse delegatie tegen Personenauto versplinterd onder stilstaande vrachtwagen Mao Tse Tung ziek? Sneeuw belemmert Noors en Engels verkeer „Tegen de EVG" Ongeluk op tandradbaan; negen doden „Wij laten onze vrienden niet in de steek" Geen bijzondere koude-records Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WOENSDAG was het in Egypte ,,Weg met Naguib". Hij had, daartoe zachtkens bewogen door zijn medeleden van de (militaire) Revolutionnaire Raad, ontslag genomen als president der republiek, als minister-president en als voorzitter van die Raad. Zijn verzoeken om een veto recht te krijgen over alle raadsbesluiten mitsgaders het uitsluitende benoemings recht van alle belangrijke functionarissen hetgeen hem tot alleenheerser gemaakt zou hebben waren afgewezen. De Raad had den volke en tegelijk de wereld doen weten, dat hij een geestelijke crisis door maakte waarvan allen veel te lijden had den. En hij zat in zijn huis in een voorstad van Caïrp, zo zwaar bewaakt dat het er erg op leek dat hij de gevangene van de Revolutionnaire Raad was. De Duitsers plachten zoiets „Schuitzhaft" te noemen. Enfin, dat was Woensdag. Nasser was minister-president geworden en werd al vast geproclameerd als de sterke man van Egypte. Maar daarna namen de officieren van de cavalerie het voor hem op, en of schoon de officieren van artillerie hem uit zijn huis haalden en opsloten in hun hoofd kwartier, wonnen zij het spel. Naguib bleek toch teveel aanhang te hebben, vooral in de Soedan maar blijkbaar ook in Cairo. De Revolutionnaire Raad, door de tegenstelling tussen cavalerie en artillerie aanvankelijk geneigd- om af te treden, zag daarvan af toen zijn eigen aanhangers lieten weten dat zij in dat geval Naguib zouden vermoorden. De nieuwe sterke man Nasser en zijn medeleden besloten toen maar tot een compromis, dat inhield dat Naguib weer president van de repu bliek en voorzitter van de Raad zou wor den, met geestelijke crisis en al, en Nasser premier zou blijven. Maar dit laatste is tenslotte niet in het communiqué opgeno men, omdat een deel van het leger zijn aftreden eiste. Zo verkeerde het „Weg met Naguib" Zondag reed's in „Lang leve Naguib", het welk door de menigte werd aangeheven toen hij zich op straat vertoonde. Er big gelden tranen over wangen. In het hoofd kwartier van de Revolutionnaire Raad, waar twee dagen tevoren zijn portret van de muur was gerukt, voerde de terugge keerde held een opgewekt gesprek met Nasser, de Tijger van Faloega, en wou niet op diens stoel gaan zitten. Men constateer de dat de volkswil Naguib's terugkeer had bewerkt en de Revolutionnaire Raad richtte zich tot het volk met het beleefde verzoek, de jongste crisis te vergeten en dat iin alle harlen vergevingsgezindheid moge heersen. Dat moest die Raad met zijn snelwisselende besluiten clan ook wel vragen. En Naguib zelf, ook niet van gist teren toen hij dictator wou worden zei nu dat hij op een parlementair régime stopd. Alleen* op deze voorwaarde hernam hij zijn functie van president der repu bliek. Hoera. En hij is vastbesloten te streven naar de ontruiming van de Suez- kanaal-zóiié door de Britten. Nogmaals hoera. Hij zal de rest, van zijn leven wij den aan de belangen van Egypte en de Soedan. Zou het nu hiermee uit zijn? Met de crises namelijk? Men kan de Egyptische republikeinen cle verdienste niet ontzeg gen dat zij twee dergelijke spektakels, met een conflict tussen cavalerie en artillerie als verbind'ingsphase, verwerkt hebben zonder bloed te doen vloeien. Het is onge woon en het kan in verscheidene landen, ook Europese, tot bescheidenheid stem men. Voor het overige is het komisch ef fect der gebeurtenissen niet gering. Ook dit verdient waardering slechts zelden roept het buitenlandse nieuws een glim lach te voorschijn maar de indruk blijft, toch wel dat cle jónge Egyptische repu bliek nog allesbehalve vast in haar schoe nen staat. Naguib's positie schijnt aanmer kelijk versterkt. Maar of de Engelsen, die hij uit de kanaalzone wil doen verdwijnen, erg onder de indruk zijn van zijn hersteld gezag staat nog te bezien. De humor in de loop van zaken kan hun onmogelijk ontgaan zijn en het schouwspel van de déloyale cavalerie, die het tenslotte toch wo* van de loyale artillerie, moet daar in niet geringe mate toe bijgedragen hebben. In de pas herdachte Krimoorlog, honderd jaar geleden, bleek een directe charge van de cavalerie charge of the Light Bri gade reeds een roekeloze, zelfvernie tigende onderneming. De Egyptenaren hebben, zij het dan niet in het veld maar in „militaire politiek", haar doen slagen en het maakt een zonderling effect. Met belangstelling ziet men ongetwijfeld de volgende manoeuvres van de Egyptische republiek tegemoet. Natuurlijk is het een beter régime dan dat van koning Faroek was. Maar nog niet helemaal gereed. En hoe gaat het met die dingen? Men moet ze eerst leren. R. P- SEOEL (Reuter). De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, heeft op een massabijeenkomst te Poesan opnieuw ge dreigd, dat Zuid-Korea, desnoods alleen, naar het Noorden zal oprukken om Korea te herenigen. Nadat twee IJmuidense trawlers, de Herman en de Norma Maria dezer dagen een wat opvallende belangstelling van Russische trawlers hebben „genoten", waarbij de Herman zelfs werd aangevaren, komen er thans berichten van de Viking- bank, één van de bekendste visgronden in de Noordzee, dat er bijna niet meer te vissen is voor de trawlers. Dit is dan een gevolg van het feit, dat er zich op de Vikingbank vele Russische trawlers bevinden, die het risico voor de Nederlanders, om eveneens daar de trawl over boord te zetten, vrij groot maken, terwijl de schippers bovendien de aanva- ringsschade aan de Herman nog 'te vers kt het geheugen ligt. CAIRO, (United Press) Generaal Mo hammed Naguib is Zaterdag bij besluit van de Revolutionnaire Raad hersteld in zijn functie van president van Egypte een dramatische come-back, 48 uur nadat hij was afgezet door een groep officieren onder leiding van Gamal Abdel Nasser. Deze laatste is echter gehandhaafd op zijn post van minister-president. Veertig cavalerie- officieren hebben Naguibs terugkeer be werkstelligd. Uiteraard hebben de grote populariteit van Naguib in de Soedan zijn geboor tegrond en het feit dat zijn afzetting de Egyptische plannen tot vereniging met de Soedan in gevaar brachten ook een belang rijke rol gespeeld bij zijn terugkeer op de presidentszetel. Naguib zal heden de ope ning van bet Socdanse parlement bijwonen. Radio-Caïro verkondigde liet nieuws van Naguib's herstel Zaterdagavond om cén minuut over zes. Het bericht werd daarna elke vijf minuten herhaald. In de straten van de hoofdstad speelden zich opgewonden taferelen af. Automobi listen lieten hun hoorns weerklinken, in de straten en in de café's werd gejuicht en gedanst en met de handen geklapt. Zelfs kinderen deelden in de feestvreugde, die veel weg had van carnavals-uitbundigheid. De betogingen duurden ook Zondag voort en de ironie van het lot wilde dat het juist op deze dag voor het eerst tot een bloedvergieten kwam, toen afdelingen po litie en militairen het vuur openden op een menigte demonstranten, hoofdzake lijk studenten, toen deze poogden onder het geroep van „lang leve Naguib" de af zettingen rondom de ambassades van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië te verbreken. Bij dit incident zijn twaalf studenten en een politie-officier gewond. Naguib deed zijn her-intrede als presi dent Zondag met de aankondiging: „Ik herneem mijn functie van president slechts op de voorwaarde dat de republiek er een zal zijn met een parlementair karakter". Cavalerie greep in Zegslieden uit de naaste omgeving van de revolutionnaire raad versterkten 'Uni ted Press het volgende beeld van de be wogen en verwarde gebeurtenissen die tenslotte tot de terugkeer van generaal Naguib hebben geleid: De crisis trad in tijdens een vergadering Vrijdag van officieren van het cavalerie- corps met luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser, door de raad tot premier benoemd. Nasser bleek niet in staat de cavalerie- officieren ervan te overtuigen dat verwij dering van Naguib het beste was wat men voor het heil van het volk kon doen. Dit stugge verzet der officieren dwong Nasser tot het bijeenroepen van een spoedzitting van de raad der revolutie des avonds om negen uur. Nasser verklaarde daar dat de cavalerie-officieren nagenoeg aan een muiterij toewaren. Diezelfde avond beslo ten de cavalerie-offiecieren de zaak in eigen handen te nemen. Zij kregen de steun van majoor Khalid Mohieddin, een lid van de Revolutionnaire Raad. Zater dagmorgen vroeg begaven zij zich naar Naguib, wie zij hun plannen ontvouwden. Maar Naguib bleek niet van zin met hun plannen mee te gaan, zo zeiden deze woordvoerders. Toen de Revolutionnaire Raad van de plannen der cavalerie-officieren vernam, ging naar de loyale artillerie de order uit, het hoofdkwartier van het corps te bezet ten en de rebellen te arresteren. Op een ogenblik leek het of een ernstige botsing niet meer te vermijden was. De loyale troepen begaven zich tezelf dertijd naar de woning van Naguib en na men hem in arrest. Hij werd overgebracht naar het hoofdkwartier van de artillerie in het district Al Maza aan de rand van Cairo gelegen. Met deze ernstige tegenstelling in de strijdkrachten voor ogen kwam de Revo- BRUSSEL (Reuter). De Socialistische Internationale heeft Zondag een resolutie aangenomen ten gunste van een Europees leger. De internationale is twee dagen in Brus sel bijeen geweest. Tegen de resolutie stemde alleen de West-Duitse delegatie. Zweden, Finland en Zwitserland namen niet aan de stemming deel. De resolutie bevat vijf andere punten, waarover alle delegaties het eens waren, zo is later door een woordvoerder mede gedeeld. Zo spreekt zij zich uit voor een conferentie te Genève, ter regeling van de zaken in het Verre Oosten, voor toelating van Peking-China tot de UNO, voor ver mindering van de wapening onder inter nationaal toezicht en voor hel delen van de atoomenergie voor vreedzame doeleinden. De conferentie acht het nodig te blijven streven naar een vreedzame hereniging van Duitsland op basis van vrije verkie zingen, de volledige onafhankelijkheid van Oostenrijk en het scheppen van een stelsel van beveiliging voor Europa, dat onafhan kelijkheid garandeert voor alle landen van Europa,' die' achter het ijzeren-gordijn- inr begrepen. lutionnaire Raad inmiddels tot de overtui ging dat collectief ontslag de enige oplos sing was. De leden wijzigden echter hun standpunt in de morgenuren, toen een groep aanhangers het dreigement uitten dat zij Naguib zouden vermoorden ingeval de raad zou aftreden. Op dat punt begon nen de onderhandelingen met Naguib. Mo hieddin zocht Naguib op, verloste hem uit de hechtenis in Al Maza en bracht hem naar zijn woning terug. Men kwam tenslotte tot het volgende compromis: Naguib blijft president en voorzitter van de Revolutionnaire Raad, Abdel Nasser be houdt zijn pas verworven post van pre mier. Men wijst er echter op dat in de pro clamatie betreffende het herstel van Na guib aanvankelijk was opgenomen dat Abdel Nasser als premier werd gehand haafd. Op het laatste ogenblik werd deze passage echter geschrapt, naar men zegt als gevolg van de houding van bepaalde le'gerkringen die zijn aftreden eisten. Naguib terug Naguib zetelde Zondag weer als vroeger in zijn bureau. Toen hij in zijn khaki-uniform op straat verscheen, 'was hij onmiddellijk het mid delpunt van enthousiaste betuigingen van trouw. De menigte volgde hem waar hij ging. Er werd luidkeels gejubeld en velen waren hun tranen niet machtig. Reeds vroeg in de morgen bevond Naguib zich in het Abdin-paleis. Tegenover een correspendent van United Press legde Naguib de volgende verkla ring af: „Ik ben vastbesloten te streven naar ontruiming van de kanaalzone door de Britse troepen. Deze ontruiming moet zijn beslag krijgen. Ik zal de rest van mijn leven wijden aan de belangen van Egypte en van de Soedan". Verzoenende woorden Naguib heeft tot de bevolking een op roep gericht, waarin hij een ieder oproept zich te scharen achter de broeders en zus ters van de Revolutionnaire Raad. Met be trekking tot de jongste gebeurtenissen zegt Naguib in zijn boodschap dat hij Vrijdag „uit eigen beweging aftrad, overtuigd van het. feit dat de Revolutionnaire raad het lichaam is, waarin onze hoogste belangen verenigd zijn". De verzoenende woorden van Naguib vonden weerklank in een verklaring van de Revolutionnaire Raad, waarin deze con stateerde dat de terugkeer van Naguib een uiting was van de volkswil. De raad vroeg het volk de jongste crisis te vergeten. „Welke de jongste ontwikkelingen ook ge weest mogen zijn, het is onze wens dat in alle harten vergevingsgezindheid heerse en alles worde vergeten". Zondagmiddag bracht Naguib onver wacht een bezoek aan het hoofdkwartier van de Revolutionnaire Raad, waar Vrij dag zijn portret door militairen van de muur was gerukt. Hij begroette de nieuwe ministers, die hun functies dank zij het compromis tussen hem en Nasser gekregen hebben, voerde een opgewekt gesprek met de premier en sloeg de uitnodiging van Nasser af om op diens zetel plaats te nemen. Na zijn herbenoeming als president van Egypte keerde generaal Naguib naar het Algemene Hoofdkwartier van het leger terug, waar hem een enthousiast welkom werd bereid. Nabij de ingang van vliegveld Ypenburg is een personenauto, die uit Den Haag kwam, Zaterdagavond tegen een stil staande verlichte vrachtauto met aan hangwagen gebotst. Met uitzondering van een zevenjarig meisje, dat een hersen schudding kreeg en de linkerarm brak, werden de inzittenden zeer ernstig ge wond. Het waren de heer F. J. Leigraaff, leraar aan de Dagnijverheidsschool in Rotterdam, diens vrouw en de heer A. Spruyt uit Vlaard-ingen, die de auto be stuurde. Zij zijn naar het gasthuis te Delft overgebracht, waar de heer en mevrouw Leijgraaff Zondagochtend zijn overleden. De heer Spruyt liep door de botsing diepe snijwonden in het gelaat en een her senschudding op. Ook zijn toestand baart zorg. De personenauto, die geheel onder de aanhangwagen van de Stilstaande vracht auto is geschoven, werd geheel vernield. De vrachtauto, die aan een expediteur uit Delft toebehoorde en werd bestuurd door Van V., stond aan de rechterzijde van de ég geparkeerd, omdat haar ben zine op -. De verlichting was volgens de polil.e m orde. Alleen het nummer bord van de aanhangwagen werd bescha digd. Naar de politie aanneemt, moet de bestuurder van de personenauto de vracht wagen niet of te laat hebben gezien, aan gezien hij met gedimde lichten moet heb ben gereden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S DAMASCUS. (Reuter. A.F.P. en United Press). Van de opstand in Syrië heeft zich het afgelopen weekeinde een tweede fase afgespeeld, waarbij de leiders van de militaire opstand hun candidaat voor het presidentschap, Hachem Atassi, onder dreiging van een aanval op Damascus be noemd hebben gekregen. Volgens radio-Damascus is in de nacht van Zaterdag op Zondag de „eenheid in Syrië hersteld". Atassi is beraadslagingen begonnen voor het samenstellen van de regering. Volgens een communiqué is de macht hierbij teruggegeven aan hen, die er „wettig recht op hebben". Maarnoen Koesbari, voorzitter van de Kluner van Afgevaardigden en president ad interim van de republiek, heeft, even eens over radio Damascus, verklaard, dat zowel hij, als de leden van het kabinet Sjisjakli ontslag nemen uit al hun functies ter wille van een oplossing van de crisis in het belang van het vaderland. Radio-Aleppo richtte Zaterdagmiddag reeds een waarschuwing tot dr. Koesbari en „de ministers en afgevaardigden van de regering-Sjiskali" om onmiddellijk van het toneel te verdwijnen, wilden zij bloed vergieten voorkomen. Aan deze boodschap werd toegevoegd, dat de Syrische lucht macht de zijde van de opstandelingen had gekozen. De vice-voorzitter van de Kamer van Af gevaardigden, Said Isaac, stelde een pe titie voor Kamerontbinding op, die hij aan de andere leden wilde voorleggen. Volgens de grondwet kan de kamer zich bij abso lute meerderheid ontbinden. Betogingen en opmars Zaterdag werden alleen in de Syrische hoofdstad ongeveer 25 betogingen gehou den. De militaire politie zou het vuur op de betogende menigte hebben geopend. Er werd een uitzonderingstoestand afgekon digd, die niet alleen een uitgaansverbod, maar ook verduistering omvat. Eerder was reeds gemeld, dat. betogers, behalve het gebouw van radio-Damascus, ook het parlementsgebouw trachtten te bestormen. Deze pogingen werden ver ijdeld door een cordon van militairen. Ook werden aanvallen gedaan op parlements leden Aan de militaire junta te Aleppo waren twee voorstellen gedaan voor oplossing van de politieke crisis. Het ene hield in, dat oud-president Atassi een voorlopige rege ring zou vormen en dat er een grondwet gevende vergadering wordt gekozen; het andere, dat Koesbari zou worden geaccep teerd als president ad interim zolang nog geen nieuwe regering was gevormd op grond van de verkiezingen, die volgens de grondwet binnen twee maanden gehouden moeten worden. De leiders te Aleppo wezen beide voorstellen van de hand. Zij bleven er op staan, dat Atassi onrpiddellijk en on voorwaardelijk als president wordt aan vaard. De revolutionnaire leiders in Noörd- Syrië zonden daarop troepen in de richting van Damascus. De eenheden, die van Horns uit op mars gingen, seinden een boodschap aan Damascus, waarin werd aangedrongen op een vreedzame overdracht van de stad. De mogelijkheid van een burgeroorlog leek zeer groot toen berichten binnenkwa men volgens welke de troepen, die op Da mascus. aanrukten, zich ongeveer dertig kilometer van de hoofdstad bevonden. Een legergroep uit Damascus had drie kilometer buiten de stad een heuvelstelling betrokken. Toen kwam de mededeling dat het parle ment was ontbonden en de regering was afgetreden en dat maatregelen werden ge nomen om „de grondwettige toestand te herstellen." Dat betekende de weder-aan- stelling van de door Sjisjakli verjaagde president Atassi. „Einde van dictatuur In Beiroet bevinden zich thans de twee leiders van de beweging pro-Sjisjakli in Damascus, de politiechef kapitein Abdoel- lah Sjehadeh en de bevelhebber van een pantserdivisie, kapitein Hoessein Hiddah. Iraakse politieke leiders, onder wie pre mier Jamali, juichen de omwenteling in Syrië toe. Dr. Jamali sprak de hoop uit, dat de Syrische patriotten „in staat zullen zijn volledig een einde te maken aan de mili taire dictatuur." De Iraakse pers juicht het einde van het bewind van Sjisjakli eveneens toe. Het on afhankelijke blad „Liwa al Istiqlal" meent dat deze ontwikkeling ongetwijfeld de weg zal effenen „voor volledig begrip tussen en volledige coördinatie van de politiek van Irak en Syrië". Inmiddels is een nieuw kabinet gevormd onder voorzitterschap van Sabri Assali van de nationalistische partij. NEW YORK (Reuter). De „New York Times" .weet uit Taipeh te melden, dat volgens kringen van de nationalistisch- Chinese geheime dienst de leider van com munistisch China, Mao Tse Tung, lijdende is aan tuberculose en een hartkwaal. Aan geruchten, die te Peking de ronde doen, dat Mao zou zijn overleden, wordt in ge noemde kringen geen geloof gehecht. Opgemerkt wordt, dat Mao niet tegen woordig is geweest op de vierde voltallige zitting van het centrale comité van de Chinese communistische partij van 6 tot 10 Februari. OSLO (Reuter). De treinverbinding Oslo-Stavanger was in de nacht van Zon dag op Maandag verbroken tengevolge van hevige sneeuwval. Sneeuwploegen pogen de baan weer vrij te maken. In Zuid-Noor- wegen is het verkeer bijna geheel tot stil stand gekomen. Engeland ondervindt veel last van sneeuw, die aanvankelijk alleen boven Noord-Engeland viel, doch zich geleidelijk in Zuidelijke richting uitbreidde. Maan dagochtend sneeuwde het boven geheel Groot-Brittannië, met hevige buien boven Londen In gedeelten van Schotland daalde de temperatuur tot beneden het nulpunt. Vele wegen zijn hier glad door ijsafzetting. Van onze correspondent in Parijs) Er is gisteren in een der Parijse kiesdis tricten gestemd om een opvolger aan te wijzen voor de Gaullistische oud-minister Diethelm, die enige maanden geleden is gestorven. Van de 18 candidaten heeft nie mand de vereiste meerderheid verworven, zodat, na de gebruikelijke lijst-koppelin- gen, over twee weken een tweede ronde zal moeten volgen. De meeste politieke waarnemers hadden tevoren al de betekenis van een peiling over het publieke oordeel inzake het Euro pese leger aan deze gedeeltelijke verkie zing gehecht, vooral omdat genoemd pro bleem een nogal voorname rol in de cam pagne heeft gespeeld. Bovendien kon het bijna half millioen Parijzenaars, dat hier voor stemming in aanmerking kwam, als een politiek vrij goed geschoolde sector van het kiescollege worden gerekend. In dat licht beschouwd hebben de natio nale partijen, en de voorstanders van de E.VG. in het bijzonder, weinig reden tot juichen gehad. Ten eerste is bijna de helft van de kie zers, ruim 44 procent, niet op het appèl verschenen, wat in het algemeen een ver lies aan stemmen voor de middengroepen betekent. Ten tweede behaalde de communistische candidaat, de hoofdredacteur van „l'Huma- nité", André Stil, met ruim 36 procent het hoogste aantal stemmen. En ten derde zijn de actiefste E.V.G.- supporters maar met zuinige resultaten uit de bus gekomen. Het gaat er bij de anti-communistische candidaten nu dus om om de onderlinge tegenstellingen te overbruggen teneinde zich te verenigen op één figuur, die dan over twee weken tegen Stil in het veld zal worden gebracht. Die opgave lijkt nu echter te meer moei- 'iikheden op te zullen werpen, waar ver schillende tegenstanders van de E.V.G. de neiging vertonen liever samen met de com munisten in zee te gaan, dan zich met een E.V.G.-aanhanger te verenigen. Mochten er nu onder de best geplaatste der 17 niet- communistische candidaten een of meer bevinden, die uit het nationale kamp zou- dij willen deserteren, dan maakt de com munist Stil goede kans de Gaullist Diet helm over twee weken in de Kamer op te kunnen volgen. LUCHON, (Reutcr/AFP) Zondagavond is een trein van de tandradbaan Super- bangneres-Luchon (in Zuid-Oost-Frank rijk) verongelukt. Negen personen zün om het leven gekomen en vele gewond ge raakt. De trein, die ontspoorde, bestond uit een motorwagen en vier wagens, waarin zich ongeveer 200 beoefenaars van de ski- sport bevonden. Op ongeveer drié km van Luchon, tu— sen de stations Mishage en Artigue ont spoorde de motorwagen en stortte met twee wagens in een ravijn. Een lid van het personeel van de trein slaagde er in door remmen te verhinderen, dat de overige twee wagens eveneens naar beneden stortten. De slachtoffers zijn allen Fransen. Drie personen werdengewond. Tolstoi: Het geluk hangt niet van de uiterlijke gebeurtenissen af, maar van de wijze waarop wij ze op nemen. Pleven over Vietnam SAIGON (Reuter) De Franse minis ter van Defensie, René Pleven, heeft Zon dag zijn volledag vertrouwen in de Franse opperbevelhebber in Indo-China, gene raal Henri Navarre, uitgesproken. Hij deed dit aan het eind van een tocht van twintig dagen door het oorlogsgebied van Indo-China. Hij zeide, dat wat ook de uitslag van de in ter-nationale conferentie over Indo- China en Korea te Genève zou zijn, Frank rijk zich nooit zou overgeven onder de druk van geweld, noch zijn vrienden hl Indo-China in de steek zou laten. Men gelooft, dat Pleven belangrijke nieuwe plannen heeft uitgewerkt. Hij zal Dinsdag verslag uitbrengen aan zijn re gering. Militaire waarnemers geloven, dat het plan-Pleven speciaal bedoelt zoveel mo gelijk gebruik te maken van de Ameri kaanse economische en militaire hulp, welke thans Indo-China begint binnen te stromen met een gemiddelde waarde van een milliard dollar per jaar. De hoge kosten, die Frankrijk nog steeds heeft te dragen ondanks de Amerikaanse hulp, behoren tot Plevens "grootste zor gen. Hij moet de volgende maand zijn be groting aanbieden. De staatssecretaris voor Oorlog, Pierre de Chévigne, die Pleven vergezelde, heeft het probleem der beschikbare manschap pen bestudeerd, in het bijzonder het toe nemend gebruik van soldaten uit Indo- China zelf. De gemiddelde temperatuur van de drie wintermaanden December, Januari en Fe bruari in De Bilt aldus het K.N.M.I., was 1.8 graden Celsius tegen 2.4 graden normaal. De winter was dus aan de koude kant, maar de winter van het vorige jaar was met een gemiddelde temperatuur van 1.7 graden nog iets kouder: dit is te wijten aan het feit dat December ditmaal heeft uitgemunt door zacht weer. In De Bilt waren 49 van de 90 voorbije winterdagen aan de warme kant, maar op de overige 41 dagen kwam vaak strenge vorst voor. Temperaturen tot omstreeks 15 graden onder nul zijn gemeten. In De Bilt kwam op 44 dagen vorst voor, tegen 42 dagen normaal. Het aantal uren zonneschijn be droeg te De Bilt in dit tijdvak van drie maanden ruim 190 waarvan 100 uren werden gemeten in hel vijftiendaagse tijdvak van 23 Januari tot en met 6 Febru ari. Het normaal aantal uren zon bedraagt in de drie wintermaanden 171. De hoeveel heid neerslag bedroeg te De Bilt 144 mm tegen omstreeks 180 mm normaal. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 00 i .5 2 V-P o T3 ff du fa 00 3 x C is ai Helsinki L. ii.' 2.S (geen opga sneeuw Oslo windstil -8 5 Stockholm nevel ZO 2 -2 3 Kopenhagen sneeuw O 5 -1 4 Londen onbewolkt WNW 3 -2 4 Amsterdam regen ZZW 8 -1 2 Brussel sneeuw WZW 5 -1 3 Parijs zwaar bev. WZW 8 1 3 Bordeaux regenbui windstil 2 7 Grenoble licht bew. windstil 1 0.3 Nice licht bew. windstil 5 0 Warschau geheel bew ZO 2 -3 0 Berlijn regen ZW 6 1 4 Frankfort zwaar bew. WZW 6 1 7 München geheel bew. W 4 1 2 Zürich onbewolkt ONO 2 -1 8 Genève licht bew. ZW 5 0 8 Locarno zwaar bew. ONO 1 3 11 Innsbruck (geen opgaaf ontvangen) Wenen sneeuw windstil 0 12 Rome regen Z 6 - 0 Neerslag laatste 24 uur MAARTSE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met nu en dan een regen-, sneeuw- of hagelbui. Overwegend matige wind uit Weste lijke richtingen. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. 2 Maart Zon op 7.26 uur. onder 18.20 uur. Maan op 6.04 uur. onder 15.02 uur. Maanstanden 5 Maart 4.11 uur: Nieuwe maan 11 Maart 18.51 uur: Eerste kwartier 19 Maart 13.42 uur: Volle maan 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 1 Maart Hoog water: 0.24 en 13.00 uur. Laag water: 8.04 en 20.53 uur. Dinsdag 2 Maart Hoog water: 1.37 en 14.00 uur. Laag water: 9.21 en 21.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1