Standpunt van de V.S. over Europese defensie ongewijzigd PANDA EN DE KA!.KERK AR Wereldnieuws De radio geeft Dinsdag Carnaval ingezet Ooglijders-sanatorium geopend „Vrees voor direct oorlogsgevaar bezworen 2 Minister Staf op Schiphol: Amerikaanse straaljager groep omstreeks September naar Soesterberg Personeelsleden van Artis Koninklijk onderscheiden LIKDOORNS WOWNDERDO"ET „Landbouwers willen markt zonder tarief en tolmuur" Predikant weigerde huwelijk in te zegenen Uitvoering nieuw werk van Henk Badings „Crescendo" uit Neede naar Oostende Nu reeds een wachtlijst Auto in Weespertrekvaart gereden; inzittenden gered Record aandelenomzet op Amsterdamse beurs Arrestant bekent grote serie diefstallen Vastenavond voetzoeker Verblijfsvergunningen van Nederlanders verkort? Kerkelijk Nieuws ió Uet zo Voort beweging bü vissen J MAANDAG 1 MAART 195 4 Zondagmiddag keerde de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, na zijn Ameri kaanse reis terug in ons land. Aankomst van de minister op Schiphol. „Het Amerikaanse „squadron" straalja gers, dat dit jaar naar Nederland komt, zal waarschijnlijk omstreeks September op Soesterberg, de kern der Nederlandse luchtverdediging, worden gestationneerd. Het komt met Amerikaans personeel, zal volkomen paraat zijn en geregeld met het maximum aantal vliegtuigen in de lucht verschijnen". Dit heeft de minister van Oorlog, ir. C. Staf, Zondag bij zijn terugkeer uit de Ver enigde Staen medegedeeld. Hij zei dat Nederland, dank zij de afspraken, die hij met zijn Amerikaanse collega schriftelijk heeft vastgelegd, thans precies weet, waar het, totaan het nieuwe NAVO-program in 1956, aan toe is. „Er is geen sprake van", zo vervolgde de minister, „dat de „new look" (de evo lutie in de organisatie der Amerikaanse strijdkrachten) een verandering zou in houden van het standpunt van Washington Bestuur, directeur en personeel van Ar tis hebben op een feestelijke bijeenkomst in het restaurant van de diergaarde af scheid genomen van zes personeelsleden, die gezamenlijk 239 jaar in de dierentuin hebben gewerkt en nu met pensioen gaan. Sprekende namens het gemeentebestuur deelde wethouder mr. G. van 't Huil mede, dat aan de heer H. Graus, die 43 jaar kas sier is geweest, de ere-médaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau was toegekend, en aan de heren B. Posthuma en H. Los (respectievelijk meer dan een halve eeuw en 47 jaar in dienst van Artis) de eremédaille in brons. De voorzitter van het Koninklijk Ge nootschap Natura Artis Magistra. jhr. Six van Hillegom, schonk de zes scheidende personeelsleden namens het bestuur de bronzen legpenning van het genootschap. De drie andere leden waren mejuffrouw Scheffer, bibliothecaresse en de heren H. de Hont en G. J. Wolkers. ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lij ke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar mid del, NOXACORN, neemt de psjn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddei van f. 1.35 bespaart U veel ellende. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 3.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Licnte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Wij ontdekken Amerika, causerie met muziek. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.25 Paris vous parle. 18.30 R.V.U.: De moderne mens onder hoogspanning. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koorconcert. 19.30 Strijkkwartet. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.35 Lichte muziek. 21.55 Mededelingen. 22.00 Platen. 22.05 Lichte muziek. 22.45 De woelige wereld, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.2024.00 Carnaval in West- Europa. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Licht baken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.50 Gevarieerd programma. 14.40 Radio Philharmunisch orkest. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Nederlandse immigranten in Australië. 18.00 Hammondorgel. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actuali teiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Amusements muziek. In de pauze: reportage: Vader doet de vaat en De gewone man. 22.00 De man die zichzelf opbelde, hoorspel. 22.35 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.1522.15 Hart tegen hart, blijspel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Zang. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Klankbeeld. 14.00 School radio. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Kinderkoor. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndikalistische kroniek. 20.00 Verzoekpro gramma. 20.15 Voor de vrouw 21.00 Platen. 21.15 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Pla ten. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. ten opzichte van de verdediging van Europa. De leveringen zullen volgens pro gram voortgang vinden. Wij krijgen zo spoedig mogelijk een radarapparatuur voor de luchtwaarschuwingsdienst bij wijze van voorschot op de Philips-apparatuur. Een wijziging in de omvang van onze lucht macht was niet te verwachten". Dit jaar 3 parate divisies „Dat de formele aanvaarding van het vijf-divisies-plan, een Nederlands NAVO- plan, mij met stelligheid is bevestigd, is mij welkom, maar daarvoor ben ik beslist niet naar Amerika gereisd. Met de uitvoe ring van dat plan zijn wij niets ten achter. Eind 1954 mogen wij verwachten over drie van de vijf divisies te zullen beschikken. De besprekingen over de marine heb ben zich tot algemene zaken beperkt en zijn in volledige overeenstemming beëin digd. Een der belangrijkste resultaten zal zijn een verbetering in de voorziening met mijnenvegers. Ik heb geen tweede carrier gevraagd". Brabant en Limburg staan in het teken van carnaval. In Bergen op Zoom heeft Zaterdag prins Nilles de Eerste op grandi oze wijze zijn entree gemaakt. Hij kreeg de sleutels van de stad om gedurende vier dagen te regeren over de „krabben" en „krabbekes" en hen te leiden in het feest van de zotheid. Tegen vier uur arriveerde hij per extra trein in het station, waar de grootste boer hem namens heel Bergen op Zoom verwelkomde. Burgemeester Peters zei in zijn wel komstwoord, dat twee jaar geen carnaval niet goed is voor een mens en zeker niet voor een Bergse mens, die hij een „homo carnavalensis" noemde. Hij overhandigde de prins de sleutels van de stad en hoopte, dat hij Dinsdagavond met hen zou kunnen terugzien op een welgeslaagd feest. Na een rondgang door de stad vormde een boerenmaaltijd in de hal van het stad huis het slot van deze offciële inzet van het carnaval. Onder gejuich van duizenden deed prins Amadeiro de Zeventiende Zondag zijn in tocht in Oeteldonk, de eerste officiële rij toer van de nieuwe prins. Op het stadhuis werd hij door burgemeester Loeff en de leden van de Bosse gemeenteraad ontvan gen, waarbij de burgemeester en de prins elkaar genoeglijke dagen toewensten. Naar de prins opmerkte, verheugde het hem. dat de burgemeester zijn ambtsketen droeg, waaruit men volgens hem zou mogen af leiden, dat het leiding geven aan een volksfeest een ernstige zaak is. In de casino-schouwburg sprak de prins zijn troonrede uit, waarna de burgervader van Oeteldonk zijn traditionele toespraak in hoog-Oeteldonks hield. Na een revue in carnavalsstiil volgde op de markt de onthulling van het standbeeld van Knillis, de grootste boer van Oetel donk en waarmee het straatcarnaval was ingezet. Heel Maastricht prijkte Zaterdag met vlaggen en kleurige carnavaleske attri buten, toen prins Sjaak 's middags aan het Maastrichtse station arriveerde waar hij werd verwelkomd door de raa^ van elf en Nederlandse spoorwegen-autoriteiten. De „blyde incomste" van prins Sjaak en zijn raad van elf, voorafgegaan door het kachelpijpen-regiment, waarvan de leden dit jaar als Schotse Hooglanders waren uit gedost, Maastrichtse muziekcorpsen en een hele groep „Mooswiever", was een triomf tocht langs dichte rijen Maastrichtenaren. Minister S. L. Mansholt: Minister S. L. Mansholt, die in Lausanne een voordracht zal houden voor de vereni ging van landbouw-iingenieurs over het vraagstuk van de organisatie van de agra rische markten in Europa, heeft een pers conferentie gehouden waarbij hij wees op de ingewikkeldheid van de agrarische markten in West-Europa. Hij verklaarde, dat de landbouwers een grotere stabiliteit van de markten wensen en een grotere samenwerking dan voor de oorlog. De landbouwers in Europa willen, zo zei de de minister, een markt zonder tarief, zonder tolmuur, zonder contingen- tering. Een markt, welke ook rekening houdt met de verscheidenheid van de Eu ropese agrarische productie. Nederland is bereid besprekingen te voeren over elk plan tot samenwerking op het gebied van de landbouw in V^est-Europa, een bespre king waaraan, behalve door de zes landen van de Europese gemeenschap voor kolen en staal, ook andere Europese landen kun nen deelnemen. De minister verklaarde formeel, dat er binnen een Europese ge meenschap geen plaats is voor tegenstel ling, van welke aard dan ook, maar dat het op het gebied van de landbouw nodig is een verschillend prijsniveau toe te passen. >DCOOOCOOOCCO^GCXyx^COOOCOOCCOCCOOOOOCOOOOOOOOOQOOCXX>OOOC< Dr. C. Steenblok, predikant van de Ge reformeerde Gemeente in Gouda, heeft te Rijssen geweigerd het huwelijk van een bruidspaar in te zegenen, omdat het bruidstoilet van de bruid naar zijn oor deel niet in overeenstemming was met de geldende opvattingen van zijn ge meente. De bruid werd geadviseerd in plaats van de crème bruidsjapon met witte sluier een eenvoudige zwarte jurk aan te trekken of haar crèmekleurige toilet met een zwarte mantel van een van de aanwezige dames te omhullen. Zij wenste hieraan 7iiet te voldoen/waar na dr. Steenblok weigerde het huwelijk in te zegenen. Het bruidspaar en de meer dan vijftig familieleden verlieten daarop het kerkgebouw. De door de componist Henk Badings in 1952 gecomponeerde „Trois ballades pour ohoeur feminin (Drie balladen voor vrou wenkoor) zullen voor het eerst in Neder land worden uitgevoerd tijdens een op 4 Maart in Museum Boymans te Rotterdam te houden concert. Het Kralmgse Vrou wenkoor, onder leiding van Henk Berg hout, directeur van toonkunst in Dordrecht, zal deze werkjes, die Badings heeft ge componeerd in opdracht van de Franse ra dio, ten gehore brengen. De Nederlandse Federatie van harmonie- en fanfaregezelschappen heeft de muziek vereniging „Crescendo" te Neede (direc teur de heer C. J. Langeveld te Eindhoven) uitverkoren ons land dit jaar te vertegen woordigen op het internationale muziek concours, dat op 25, 26 en 27 Juni te Oostende in België zal worden gehouden. Uit ieder land kan slechts één korps aan dit concours deelnemen. „Crescendo" ver wierf vorig jaar het hoogste aantal punten in de vaandelafdeling in Nederland. 11 Zaterdagmiddag heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, het Nederlands sana torium voor ooglijders „Beerschoten" te De Biilrt geopend. De voorzitter van de stichting „Sanatorium voor lijders aan oogtuberculose", mr. De Hoop-Scheffers, gaf een overzicht van de totstandkoming van het sanatorium. Hij dankte in het bii- zonder de vertegenwoordiger van de K. N. P. M., die bij haar zestigjarig bestaan f 500.000 geschonken heeft voer- de tbc- bestrijding. Op advies van het Rode K"uis is hiervan f 150.000 bestemd geworden voor de stichting van het sanatorium, dat de enige inrichting is voor oogtubercu lose. Het bevat veertig bedden, waarvan er nu reeds dertig zijn bezet. Voor de mari- nenafdeling is men reeds moeten overgaan tot het aanleggen van een wachtlijst. Zondagavond om ongeveer half elf is een personenauto op de Weesperzijde ge slipt, over de kop geslagen en daarna in de Weespertrekvaart gegleden. Toen de wagen de buiteling maakte, ging het rechterportier open. De 53-jarige H. K. van der K. uit Amsterdam en zijn doch ter, die voor in de auto zaten, konden hier door het geheel onder water verdwenen voertuig vrij gemakkelijk verlaten. Toen zij naar de kant zwommen, kwam de dochter tot de ontdekking, dat haar moeder zich nog in de auto moest bevin den. Zij maakte haar vader hierop attent, die onmiddellijk terugkeerde en er spoedig in slaagde zijn vrouw te bevrijden. De auto is later op de avond met behulp van een kraan wagen od het droge ge bracht. Dat de handel op de Amsterdamse Effec tenbeurs in Februari zeer aanzienlijk is geweest, blijkt wel uit het omzetcijfer voor de aandelen van f 65.639.045. Nog nimmer sinds de oorlog is in een maand voor een dergelijk bedrag verhandeld. Alleen in Fe bruari 1948 toen er een duidelijke devalua tievrees heerste werd voor ruim f 63 millioen omgezet. In obligaties werd in Februari j.l. voor f60.485.694 verhandeld (vorige maand f62.487.736), voorts verwis selden 17 029 certificaten van Amerikaanse aandelen van eigenaar (16.859). Jhr, Tjar da van Starkenborgh Stachouwer over NAVO en EDO Tijdens een lunch van het departement Groningen van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer Zatqrdag gesproken over enkele aspecten van de Noord-Atlantische verdragsorgani satie en de Europese Defensiegemeenschap Jhr. Tjarda is buitengewoon gezant en ge volmachtigd ambassadeur in speciale zen ding te Parijs, hoofd der gecombineer de permanente vertegenwoordiging van Nederland bij de Noord-Atlantische Raad, de OEES en de interim-commissie voor de Europese Defensiegemeenschap. De bijeenkomst werd bijgewoond door de Commissarissen der Koningin in Gro ningen en Drente, de burgemeester van Groningen en de rector-magnificus der Groningse Universiteit. De heer Tjarda ging de oorsprong van de NAVO na. In de Atlantische Raad is een positie ontstaan voor elk der partners en hebben zich verhoudingen ontwikkeld, waarin men begrip krijgt voor elkanders grootte. De srreker noemde een der belangrijkste ele menten in deze samenwerking, dat jaarlijks wordt onderzocht, of ieder deeinemend land zijn plicht wel doet. Dit onderzoek is buitengewoon ingewikkeld en men zoekt thans naar een eenvoudiger methode. Na gegaan wordt ieder jaar, of er door de deelnemers wel voldoende militaire offers worden gebracht, of er sprake is van te grote economische bezwaren en zo meer. Dit was een juist systeem, want ondanks het feit, dat men souverein blijft, is de aan drang, welke men over en weer op elkaar uitoefent, een zeer belangrijk element. Volgens jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer heeft men op militair gebied reeds veel gedaan. Zo zijn er buiten de normale, door elk land opgeleverde vlieg velden in NAVO-verband 120 vliegvelden aangelegd. voorts gemeenschappelijke oefenplaatsen en legerhoofdkwartieren. In al dit werk is van de grootste beteke nis de deelneming van Amerika. Er is in NAVO-kringen sprake van wederzijdse steun, maar in werkelijkheid, aldus spre ker, kunnen we het noemen de steun van de V.S. en Canada aan de Europese landen. Wij dienen dankbaar te zijn, aldus jhr. Tjarda, voor de ruimhartige politiek van de V.S. „Het is de huidige samenwerking, die het mogelijk maakt, dat we nu met heel wat minder vrees de toekomst tege moet kunnen zien. Er zijn weinigen mëer, die aan een onmiddellijk uitbreken van de ooriog denken, aldus spreker". Voor Nederland betekent dit bondge nootschap een radicale wijziging van onze zelfstandigheidspolitiek. Vroeger meenden wij er juist aan te doen, ons niet met inter nationale politiek te bemoeien. De over tuiging was toen terecht, dat Nederland zou moeten volgen in wat de groten beslis ten. Na de oorlog was het voor Neder land onmogelijk, zich van organisaties als de NAVO afzijdig te houden. Nederland kan niets doen uit eigen kracht. De oorlog heeft ook onze neu traliteit veranderd. Wij wensen geen politiek meer te volgen als Zwitserland en Zweden. We hebben nu zeggen schap in ruime kring gekregen met ge- lijkdenkende mensen, we hebben een zekere vrijheid opgeofferd, maar daar tegenover een zekere steun gekregen in ruimere kring. De NAVO is ook de gangmaker geweest van het E.D.G.-verdrag. Deze gemeenschap zou een eind kunnen maken aan de riva liteit tussen Frankrijk en Duitsland, die in de laatste drie eeuwen geheerst heeft. De E.D.G. wenst echter niet, dat ieder land zijn eigen militaire plan heeft. De leiding is dan ook in handen van een boven nationale autoriteit, die bij het doorgaan van de E.D.G. een financiële bijdrage eist van al de deelnemende landen van 25 tot 3(1 percent van hun nationale budget. 44. „Zie je.... eh.... Pampa", zei pro fessor Kalker blij, „nu zijn we er toch ach ter gekomen, waarom ik dit apparaat heb gemaakt. Het dient dus om indringers te vangen". „Ja", zei Panda, „dat zie ik. Maar Pat O'Nozel is geen indringer. U moet hem vrijlaten!" „Stil", zei de geleerde streng, „interrumpeer me niet steeds, als ik bezig ben mijn gedachten te ordenen. Nu ik de werking van het apparaat dus ken, moet ook de bediening ervan te doorgronden zijn. Deze hefboom, bijvoorbeeld, dient om.eh.dient om. hm.Waar toe dient deze hefboom? Dat is me zowaar weer ontschoten! Maar kom, laat ik die hefboom maar eens overhalen, dan zien we wel, wat het resultaat is". „Niet doen!", riep Panda, „wie weet, wat er dan ge beurt!" „Dat WILLEN we immers juist te weten komen?!", zei de professor, dus geen getreuzel verder; we gaan door met het experiment". Resoluut haalde hij de hefboom over en.meteen slingerde het apparaat Pat en Kraska dwars door de schutting naar buiten. „Juist", zei professor Kalker, „deze hefboom dient dus, om de indringers KWIJT te raken!" Ik dank de heren voor hun medewerking aan dit ex periment". Maar Pat en Kraska hoorden dit bedankje niet meer. Als men pas zijn portret in een m,uur heeft geslagen, hoort men over het algemeen nog slechts gegons in de óren. Tijdens het verhoor door de Haarlemse recherche van de 25-jarige Chr. v. d. B., die in November van het vorige jaar als verdacht van een groot aantal diefstallen werd gearresteerd doch korte tijd nadien, tijdens een verhoor in het politiebureau in Overveen, wist te ontsnappen en bijna drie maanden later pas weer werd gegrepen, is gesproken over negen inbraken in Haar lem, waaraan V. d. B. zich zou hebben schuldig gemaakt: een inbraak in de nacht van 8 op 9 September 1953 in een perceel aan de Schotersingel, waarbij een heren polshorloge ter waarde van f 40 is ont vreemd; twee inbraken in de nacht van 10 op 11 September in twee huizen aan de Verspronckweg, waarbij in het ene huis f31 werd ontvreemd en in het andere niets, aangezien het de dader uitsluitend om geld te doen was; twee inbraken in de nacht van 8 op 9 October, namelijk in een huis in de Brederodestraat, waarbij f9 werd ontvreemd en in een perceel aan de Kleverparkweg, waarbij f 3.50 en een acht tal pakjes sigaretten werden ontvreemd; een inbraak in de nacht van 27 op 28 Oc tober in een huis aan het Santpoorterplein, waarbij een bedrag werd ontvreemd tus sen de veertig en zestig gulden. De overige drie inbraken werden in 1952 en 1953 ge pleegd, respectievelijk in de Velserstraat, de Soarrensraat en in de Brederodestraat. In het laatste geval bleef het bij een po ging. V. d. B. is tevoren reeds verhoord op het politiebureau in Bloemendaal, waar hij meedeelde deelgenomen te hebben aan een zevental inbraken in Bloemendaal en Aer_ denhout. Hierna was hp naar Velsen over gebracht, waar hij bekende ook een aantal inbraken in Santpoort te hebben gepleegd. In het Santpoortse café, waar Zaterdag avond na een vrolijke voorstelling door een Haarlems ensemble een dansje werd ge maakt tot grotere glorie van de Vasten avondviering, is het licht een paar ogen blikken uitgeweest. Om der wille van de jongelui. Een der aanwezigen, een echte grappen maker blijkbaar, wierp een voetzoeker tussen de dansende paren met het gevolg, dat een mannelijke pantalon en een paar vrouwelijke nylons ernstig werden bescha digd. De zaal raakte door het incident in beroering en er dreigde ruzie uit voort te vloeien, maar de politie heeft goede hoop, dat zij de dader, waarschijnlijk een soldaat uit Haarlem alsnog kan achterhalen. Deze soldaat koos tijdens de blussingswerkzaam- heden namelijk het hazenpad, maar zijn adres is bekend. DJAKARTA (Aneta). Het Indonesi sche dagblad „Merdeka" verneemt uit of ficiële bronnen, dat de Indonesiscne rege ring overweegt de verblijfsvergunningen van Nederlanders in Indonesië te verkor ten naar aanleiding i/an maatregelen van de Nederlandse regering ten aanzien van de verblijfsvergunningen van Indonesiërs in Nederland, zulks overeenkomstig sug gesties van vooraanstaande politici in Dja karta. De regering zou tevens de mening gevraagd hebben van sommige parlemen taire kringen, die volgens „Merdeka" ster ke steun aan hét voornemen te kennen gaven. Inmiddels wordt gemeld, dat men met de Indonesische wnd. Hoge Commissaris in Den Haag, Susanto Tirtoprodjo (die thans in Indonesië vertoeft) overleg gepleegd heeft omtrent de houding van de Neder landse regering ten aanzien van de Indo nesische studenten. Ned. Herv. kerk Beroepen te Katwijk a. d. Rijn (toez.), C. Makkenze.te Tienhoven. Aangenomen naar Uitgeest (toez.), J. van Beek te Oosterland-Den Oever; naar Uit- huizermeeden J. J. van Zorge te Hattem. Evang. Lutherse kerk Drietal te Beverwijk-Velsen, A. K. v. d. Mey te 's Gravenhage, J. A. Roskam, res.- legerpred. te Harskamp en dr. S. v. d. Woude te Amsterdam. ADVERTENTIE ruwe, gesprongen huid, schrale lippen Volksbeweging. De West-Duitse minister voor aangelegenheden geheel Duitsland betreffend, Kaiser, heeft Zaterdag aan. gedrongen op de vorming van een „ech te volksbeweging" om uitdrukking te geven aan de vaste wil van de Duitsers tot hereniging. Minister Kaiser sprak voor de Amerikaanse radio in West- Berlijn, de RIAS. Nota. Het Poolse ministerie van Buiten landse Zaken heeft een nota overhan digd op de Amerikaanse ambassade te Warschau waarin de sluiting wordt ge- eist van het Amerikaanse consulaat te Danzig, aldus meldde radio-Warschau Zaterdag. In de nota wordt gepro testeerd tegen het sluiten van een drie. tal Poolse consulaten in de Verenigde Staten. Raketdienst. Volgens het Praagse blad „Rude .Pravo" zijn bij een onlangs te Moskou gehouden aeronautisch con gres plannen ter sprake gekomen om Moskou en Peking te verbinden door een raketdienst voor passagiersvervoer. Uitgaven. De uitgaven voor de Indiase landsverdediging in het komend jaar worden geraamd op 2.056 millioen roe pies (ongeveer 1.55 milliard gulden), zo heeft de minister van Financiën, Tsjintamam Desjmoekh, in het parle ment meegedeeld. Hoewel dit bedrag 60 millioen roepies hoger ligt dan het geen dit jaar zai worden uitgegeven, is de regering niet van plan de omvang van de strijdkrachten uit te breiden, aldus de minister. Bankbedienden. De Chileense regering heeft in de provincies Santiaga en Val paraiso de noodtoestand afgekondigd In verband met een staking van bankbe dienden. De noodtoestand i~ bijna gelijk aan de staat van beleg. De politie en de openbare diensten staan onder mili tair toezicht. President Ibanex heeft de toestand persoonlijk in handen ge nomen en alle openbare organen opge dragen, alle contact met de stakers te weigeren. Contröle-straal. De Amerikaanse lucht macht verklaart een nieuwe radarin stallatie te hebben ontwikkeld, waar mee kan worden nagegaan in hoeverre radio-uitzendingen als die van de „Stem van Amerika" haar bestemming (in Oost-Europese landen) bereiken. Het radiostation kan zelf een radar- straal uitzenden, die dezelfde weg volgt als de radiogolven maar weer terug keert en „vertelt" waar hij geweest is. Na negen jaar. Drie Japanse soldaten hebben zich bij de politiepost van Sa- dao, aan de grens van Malakka en Thailand, gemeld na zich negen jaar in het oerwoud te hebben schuilgehouden. Zij zeiden aan de Thailandse autoritei ten, dat communisten hun hadden ver teld, dat alle Japannezen van Malakka door de Engelsen zouden worden afge maakt. Collectief. Tweehonderd gevangen commu nistische opstandelingen 'in Malakka zullen opgeleid worden tot boeren en later geholpen worden aan een eigen boerderij, zo is Zondag officieel mede- deeld. De vroegere opstandelingen zul len samen een collectieve boerderij op zetten en exploiteren. Zij zullen wa pens krijgen en verantwoordelijk wor den gesteld voor eigen verdediging te gen de wraak van rebellen. Tegenspraak. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Bevoorrading heeft Zondag verklaard, dat de Britse regering nimmer te kennen heeft gege ven, dat zij bezig is met een onder zoek in verband met de waterstofbom. De woordvoerder zeide uit naar aan leiding van een bericht van de New- York Journal American, dat Engeland van plan is in October of November zijn eerste waterstofbom tot ontploffing te brengen. „Vooralsnog is er geen aan wijzing voor enige aanstaande atoom proefneming", aldus de woordvoerder. Terug. Het achtste Leger heeft Zondag bekend gemaakt dat een Amerikaanse divisie op 14 Maart uit Korea naar de V. S. zal vertrekken. Later zal de twee de Amerikaanse divisie, waarvan de te rugtrekking was aangekondigd, Korea verlaten. Een datum is nog niet ge noemd. INDIEN we spreken over een vis die door het water „schiet", gebruiken we een zó versleten uitdrukking, dat het beel dend vermogen hiervan aan onze oren voorbij gaat. Desondanks blijft het hoogst merkwaardig, dat een vis in staat is blik semsnel vooruit te schieten zonder aan loop. Geen enkel gewerveld dier is in staat de vissen hierin te evenaren. Toe gegeven moet worden dat sommige vogels vrij snel op top-snelheid kunnen komen, maar het explosieve vooruit stoten, zoals we dat bij v:ssen zien, is deze vliegers toch ontzegd. Een ander punt dat bij de voortbeweging der vissen de aandacht verdient, is het feit dat we zo weinig bewegingen bij het zwemmen waarnemen. Bij een vogel, die met snelle wiekslag de lucht doorklieft, behoeven we ons werkelijk niet af te vra gen, wat de oorzaak van die voortbewe ging is. En ook de menselijke zwemkam- pioenen kunnen niet voor ons verborgen houden dat hun voortbeweging in het water veroorzaakt wordt dóór spartelende armen en benen. Neen, welke roemruchte naam onze zwemsters of waterpolospelers ook mogen dragen, veel geheimzinnigs behoe ven we bij hen niet te zoeken. Dit in te genstelling tot de vissen. Lange tijd heeft men gemeend, dat de staartvin het eigenlijke bewegingsorgaan van de vissen was. Dit lichaamsdeel zou dan als een soort propeller dienst doen. Maar er zijn nu eenmaal altijd mensen die dergelijke beweringen wel eens aan de werkelijkheid willen toetsen en hiervan werden een paar proefdieren dan ook prom,pt het slachtoffer. Eenslimmerd knipte n.l. de staart van een vis af en plaatste dit dier tezamen met een onge schonden soortgenoot in een basin. Door de dieren geweldig aan het schrikken te soort wedloop tussen beide proefdieren naar het andere einde van het basin, en constateerde met voldoening, dat van de propeller-theorie geen steek waar was, want beide vissen bleken even snel de finish te hebben bereikt. U kunt zich wel voorstellen, dat na deze proef, aan het afknippen van vinnen voor lopig nog geen einde was gekomen, want op dezelfde wijze werd nu ook de functie van de andere vinnen onderzocht. De hard handigheid die met deze proeven gepaard ging, zullen we laten voor wat zij is, omdat het ons mo menteel voornamelijk om de resultaten gaat. Het bleek dan, dat het lichaam de eigenlijke voortbewegingsmo tor is en dat een vis zelfs zon der één enkele vin goed kan zwemmen. Van rug- en aars vin werd aanvankelijk aangenomen dat zij als kiel dienst doen, dus om de vis rechtop te houden, maar toen deze vinnen geam puteerd waren, leerde het proefdier ook zonder deze vinnen in evenwicht te blij ven, al moet volmondig worden toegegeven dat hij aanvankelijk wel wat wankelde. De borst- en buikvinnen bleken een nut tige functie bij het manoeuvreren te ver vullen en bij het afremmen te worden ge bruikt. Maar het werkelijke zwemmen, dus de voortbeweging zelf, geschiedt door af wisselende slagen naar links en rechts van het lichaam, op soortgelijke wijze maar veel volmaakter als primitieve roeiers de pieremachochel met een roeispaan voorlïvrikken. Nu we toch allerlei ingeroeste waan denkbeelden te lijf gaan, moeten we er ook even op wijzen dat de koekoek haar eigen eieren bebroedt, en dat vinken en spreeuwen juist hum eieren in andermans nest leggen! «o Daarover morgen. maken, veroorzaakte de onderzoeker een (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2