Hartelijke belangstelling bij zilveren predikants jubileum „Oost-West, Egypte best" Kort en bondig „De Wonderbloem' Bloemendaal Van der Gijp midvoor tegen Engeland Amsterdamse Beurs Hoofdstationschef J. Wijmans gehuldigd MAANDAG 1 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In het Jeugdhuis van en voor Santpoorts jeugd Samenwerking voor bijzondere noden Laatste jeugdconcert Haarlemmers bekennen diefstal van 17 bromfietsen Om de titel hoofdklasse libre district Haarlem Dr. Ch. de Beus gehuldigd 3 versnellingsnaaf met terugtraprem Spaarnegeuzen-verkenners gaven oudercontactavond Het lot van de Rotterdamse Comedie India wijst militaire hulp van Amerika af H. W. de Voogt ontwierp Amerikaans motorjacht „De achterstelling van Rooms- Katholieken bij benoemingen" Burgerlijke Stand van Haarlem De vervoerchef van Maarse en Kroon was omstreeks het middaguur zeer te vreden over de eerste ervaringen op de rechtstreekse busverbinding tussen Haar lem en Utrecht. Niet omdat het aantal passagiers in de Spaarnestad met bestemming Domstad zo groot is, maar omdat vooral in de tussen- gelegen plaatsen in Haarlemmermeer en Amstelland een flinke belangstelling voor het nieuwe traject bestaat. Zo kwam de eerste bus, die om vijf minuten voor half zeven uit Hoofddorp vertrekt, met 43 passagiers in Utrecht aan. Voor alle zekerheid wordt de eerste da gen nog iedere dienst met een versterkings bus uitgevoerd, maar strikt nodig is die niet. Het blijkt ook, dat met ingang van de zomerdienst nog wel vijf tot tien minuten op de thans geprojecteerde dienstregeling, welke een' rijtijd van een uur en drie kwartier tussen beide eindpunten ver meldt, kan worden gewonnen. Op het ogenblik moet in de richting Utrecht nog een drie kilometer worden omgereden, omdat de opritten tussen Vleu- tenseweg en Rijksweg II nog niet gereed zijn. Op de terugweg is een provisorische oprit gemaakt. Zoals wij reeds meldden hebben de Ne derlandse Spoorwegen beroep aangetekend tegen de door de voorzitter van de Com missie Vergunningen Personenvervoer verleende tijdelijke vergunning omdat zij in elk geval een verbod van eindpunten- vervoer tussen Haarlem en Utrecht opge legd wilden zien. In de met een enkele versiering in de sfeer gebrachte Santpoortse zaal van het Hervormd Jeugdhuis aan de Burgemeester Enschedélaan gaven het Bosvolk en de Vrije Vogels Zaterdagavond hun laatste opvoering van de kinder operette „De Won derbloem". Geheel in de geest van het hem zo na aan het hart liggende jeugdwerk opende de voorzitter, de heer A. P. F. Bijtelaar, met een welkomstwoord en in het bijzonder heette hij welkom wethouder J. C. Aschoff, ds. D. ter Steege en de heren Kwakkel en Wessels. Het was Zaterdag elf jaar geleden, dat dit jeugdwerk in Santpoort begonnen werd. Hoewel het enigszins ongewoon is een 11- jarig bestaan te vieren sprak de heer Bij telaar de hoop uit, dat de aanwezigen aan het eind van de avond zouden kunnen ge tuigen, dat het al met al zo slecht nog niet geweest was. Tijdens het zingen van het bondslied werden de vaandels van de beide groepen voorgedragen, waarna van elke groep een lid de wet las. Daarna richtte de heer Bijtelaar zich nog even tot de aanwezige ouders. „Ook voor uw jongen en voor uw meisje moet er een doel zijn, als zij straks uitvliegen. Dat doel moet nu gevormd worden. Juist in zijn vrije tijd zoekt de jeugd zijn weg. De jeugdbeweging is er om hen bij het vinden behulpzaam te zijn. Voortdurend op straat zijn kweekt bal dadigheid; altijd thuis zitten brengt ver veling met zich en belemmert de ontwik keling van een gezonde geest. Hierna nam de jeugd bezit van het podium. De door Jo Mulder in vier bedrij ven geschreven overbekende kinderope rette „De Wonderbloem" speelt in een wereld, waar zij zich geheel thuis voelen. De door boze bosduveltjes betoverde kroonprins kan alleen genezen dank zij de door de fee gekuste wonderbloem. Hoog klonken de ijle kinderstemmen op en zij zongen van hun geliefde fee en elfen, prinsen en kabouters. Waar nodig werden zij ondersteund door gevoelvolle pianobe geleiding van Lies van Gelder en haar koortje van Vrije Vogels. In aardige costuumpjes speelden en dan sten zij over het toneel, waar zij zich in deze derde opvoering al aardig thuis voel den. Voor de kleinsten waren deze dagen kennelijk wat vermoeiend geweest. Dit was voor ds. Ter Steege, die met een enkel woord, niet als dominee, doch als kinder vriend, deze avond besloet, aanleiding het kort te maken. Hij wekte de ouders op het jeugdwerk èn ideëel èn materieel te steu nen, tot heil van onze jeugd. In de boekhandel van J. M. de Wit te Bloemendaal is tentoongesteld een schil derij (H. van Steenwijk) dat verloot zal worden ten bate van het werk der Commis sie van Samenwerking voor bijzondere no den in deze gemeente. De trekking zal plaats hebben tijdens de pauze van een pro- pagandabijeenkomst, te houden op 1 April in het Jeugdhuis te Bloemendaal, De voor zitter dr. R. H. Stelma zal een uiteenzetting geven van het werk der commissie, waarna de heer A. Cassee een causerie zal houden over oud-Bloemendaal en Overveen. De Commissie beoogt hulp te verlenen in die gevallen, waar met hulp voor een keer volstaan kan worden. Zij werkt ten bate van alle gezindten. De geldmiddelen dienen dringend te worden versterkt, wil de com missie haar taak voortzetten. Ook in Bloe mendaal zijn er velen, die een beroep doen op de commissie. Op de foto ziet men de eerste bus met Utrecht op de richtingsfilm voor het ver trek van het Kennemerplein in Haarlem. Op Vrijdag 12 Maart heeft onder auspi ciën van de Commissie voor culturele vor ming van de schoolgaande jeugd in de ge meentelijke Concertzaal te Haarlem het vierde en laatste jeugdconcert i;n dit sei- zien plaats. Het Noordihollands Philharmo- nisoh Orkest voert een programma uit, be staande uit de ouverture tot de opera „Tlsola DLsabitata" van Haydn, het Piano concert van Grieg (met Tineke de Smidt als soliste) en het symphonisch gedicht „Een naoht op de kale berg" van Mous- sorgsky. Het concert staat onder directie van Marimus Adam, die ook de gebruike lijke mondelinge toelichtingen voor zijn rekening neemt. Wegens de te verwachten grote belang stelling wordt het concert twee keer ge geven, namelijk om 16.15 en 19.30 uur. Het Nederlands voetbalelftal, dat Zondag 7 Maart in Rotterdam in het Feijenoord- stadion tegen Engeland (amateurs) uitkomt, is door de keuzecommissie van de K.N.V.B. als volgt samengesteld: Doel: Steiger (PSV). Achter: Odenlhal (Haarlem) en Tebak (Eindhoven). Midden: Klaassens (WV), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH) aanvoerder. Voor: Overbeke (DOSKO) Van Beurden (BW), Cor van der Gijp (Emma), Ben- naars (DOSKO) en Gruyzen (Sittardia). De reserves zullen later worden aange wezen. Met uitzondering van Cor van der Gijp is dit hetzelfde elftal, dat op 25 October van het vorig jaar met een—nul van België in Rotterdam won. Als verdacht van diefstal van een tweetal bromfietsen, op 14 en 19 Februari, zijn door de recherche aangehouden de vierentwin tigjarige pakhuisknecht J. IJ. en de twin tigjarige betonwerker P. K., beiden uit Haarlem. Men vond de beide bromfietsen terug in het huis van P. K. Bij het verhoor bekenden zij, gedurende de laatste maan den zeventien bromfietsen te hebben ont vreemd, waarvan vijftien in Haarlem. De beide anderen werden ontvreemd in Heem stede en in een gemeente, die zij zich niet meer konden herinneren. Veertien van de zeventien bromfietsen zijn inmiddels op gespoord. De verdachten zullen voor de officier van Justitie worden geleid. Van 3 tot en met 7 Maart wordt in hötel Hof van Holland in Haarlem het biljart- tournooi om het hoofdklasse kampioenschap libre van het district Haarlem van de K.N B.B gehouden. De deelnemers aan deze wedstrijden zijn: Van der Hoek, Koster, Luiten (allen Hof van Holland). Van Nassau, Ploeg en Hellingman (Park Sociëteit), Dekker en Van Noort (beiden van Schei- wijk) en Tuyn (De Zon). Het zal op 3 Maart precies vijfentwintig jaar geleden zijn, dat dr. Ch. de Beus in zijn ambt bevestigd werd in Ten Boer Groningen). Ter gelegenheid van dit zil veren jubileum van de predikant in de Hervormde wijkgemeente Overveen van de Hervormde gemeente Bloemendaal werd Zondagmiddag in het Hervormd Kerkge bouw aan de Ramplaan een herdenkings bijeenkomst gehouden. Een groot aantal sprekers hebben er getuigd van een hechte dankbaarheid jegens de jubilerende predi kant. Na afloop van de bijeenkomst in het kerkgebouw volgde nog een gezellig samen zijn in het wijkgebouw „Irene" aan de Els- woutslaan. Het inleidend woord in de kerk werd ge sproken door de ouderling ir. J. W. P. Bos man. „Het werk in deze gemeente werd voorbereid door wijlen ds. J. C. van Dijk en de heer K. Koopman," zei de heer Bos man. „Bij uw komst bestond de kerkelijke gemeente uit drie afzonderlijke sectoren. Het waren forensen wij ken zonder enig samenhang." Dat er in deze gemeente toch bloei kwam in de loop der jaren achtte de spreker het gunstige gevolg van het onvermoeide huisbezoek van de predikant, de samenwerking met de kerke- raad en de prediking. Hij memoreerde ten slotte dat dr. De Beus de tijd had kunnen vinden voor studie die resulteerde in het verschijnen van enige boeken in de na oorlogse jaren. Dr. L. M. van Dis,, de voorzitter van het jubileumcomité, zei dat men met de reeds eerder aan de jubilaris overhandigde geschenken (een pick-up in stallatie, een vloerkleed en enveloppen met inhoud voor studieboeken en een begin van een gramofoonplatencollectie) uiting had willen geven aan de dankbaarheid van de gemeenteleden. Een dank, die groot was, omdat dr. de Beus door de Heer geplaatst was in het midden van een gemeente, waarin deze voorganger elke Zondagmor gen de kerkbezoekers naar de bron. het Evangelie, brengt. Zijn werk te vergelijken met dat van de overleden predikant ds. Van Dijk was naar sprekers oordeel wel de hoogste dank. Dr. van Dis was er van over tuigd dat de kerkeraad van achttien jaar geleden wel een fijn onderscheidingsver mogen moest hebben gehad om in 1935 de jonge predikant De Beus uit Rilland-Bath naar Overveen te beroepen. Voor de predi kant zelf was het allerminst een gemakke lijke taak om van uit de warme Zeeuwse gemeente naar het Noorden te trekken, waar in de eerste tijd oppervlakkigheid en koelheid zijn deel werd. Als voorzitter van de centrale kerkeraad der hervormde gemeente Bloemendaal, sprak ds. J. E. Drost, die er op wees hoe vele dingen, die in de nieuwe kerkorde werden geregeld, al voordien in deze ge meente werden toegepast zodat de kerk orde voor Bloemendaal eigenlijk helemaal niet „nieuw" meer was. De heer D. C. Reygwart. penningmeester kerkvoogd, bood vervolgens namens het college van kerkvoogden en de wijkkerke- raad nog een geschenk aan. Daarna sprak ds. G. Koch uit Haarlem-Noord namens de classicale vergadering en de predikanten der Ring. De scriba van de kerkeraad van dr. De Beus' eerste gemeente, Ten Boer, de heer P. J. Vink, had de verre reis uit Groningen ondernomen om dr. De Beus te kunnen toespreken, hetgeen hij op hartelijke wijze deed. Als laatste spreker voerde het woord ds. D. Ringnalda, de predikant van de Ge reformeerde Kerk te Overveen, die de ge lukwensen aanbood namens zijn kerke raad en gemeenteleden. Hij wees eveneens op de gezamenlijke veertiendaagse oecu menische diensten, één van de resultaten van een samenwerking, waarvan hij hoopte, dat een nog verder gaan daarvan dan nu reeds het geval is, mogelijk zou zijn. Dankwoord In een uitvoerig dankwoord zei dr. De Beus, dat hij met veel vreugde steeds in Overveen gewerkt heeft, hetgeen naar zijn mening voor een groot deel voort kwam uit het feit, dat men er scheuring en ern stige moeilijkheden niet kent, zodat hij nooit zijn kracht behoefde te geven aan een tegen de stroom oproeien. De stimulans voor de predikantsstudie kreeg hij in Den Haag. Hij noemde daarna de moeilijke be ginperiode in zijn eerste gemeente; moeilijk omdat in die tijd een prediking ten minste anderhalf uur moest duren terwijl hetgeen hij te zeggen had op een half blocknote- velletje geschreven kon worden. Rilland- Bath was een meevoelende gemeente met een ongekuntseld dorpsleven. Spreker zeide vervolgens dat hij plotseling ontdekte een grote activiteit aan de dag te moeten leg gen, toen op de tweede Zondag na zijn in trede in Overveen slechts zeven kerk gangers de (avond)dienst bezochten. Een bijzonder woord van dank richtte hij tot de niet aanwezige organist P. Chr. van Westerling. Nadat de aanwezigen hierna schier allen gebruik hadden gemaakt in de met een grote bos seringen met zachtrode tul pen versierde kerk de predikant en zijn echtgenote de hand te drukken, begaven velen zich naar het wijkgebouw „Irene" voor een gezellig samenzijn. ADVERTENTIE De heer D. J. A. Geluk bevond zich Zater dagavond temidden van een grote schare zeeverkenners en hun ouders op de ouder contactavond van de Heemsteedse zee- verkennersgroep De Spaarnegeuzen in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg. Maar ditmaal was hij er niet als wethouder, maar als vader van zijn zoon die zeeverken ner bij deze groep is. Onder de aanwezigen bevond zich nog een tweede wethouder: de heer A. T. van Houten, wethouder van Heemstede. Verder waren er de districts commissaris N. P. V. in het district Haar lem, ir. J. Pool, en zijn voorganger oubaas M. C. de Jong. De bijeenkomst in de met vlaggen en boeien versierde zaal werd geopend door de groepsleider, loodsschipper ir. D. A. Bonhof. Na een gezamenlijk gezongen lied memo reerde troepleider schipper Fr. Smit de prestaties der jongens van het begin van dit seizoen af. Getracht zal worden het boten- materiaal uit te breiden, terwijl het boten huis aan de Glipperweg dringend verbete ring nog beter vervanging nodig heeft. Het daarna vlot uitgevoerde programma werd afgewisseld met muziek door een ver dienstelijk spelend troepbandje en door het oud-lid Jan Borger die zich met de gitaar begeleidde bij het zingen van alleraardigste liedjes. Enkele aanwezigen fungeerden als jury bij de competitie van de vier junior- bakken, die sketches opvoerden. De jury oordeelde dat de beste opvoering geschiedde door de Reigersbak van Tonne van der Grampel. Oubaas De Jong reikte de prijzen uit. Na een financieel praatje door de pen ningmeester van de stichting Spaarnegeuzen, dr. W. G. J. ten Pas, werden er ruim hon derdvijftig prijzen verloot onder de kopers van ruim twaalf honderd loten. Het program- madeel na de pauze bracht een negerdans, pianospel door Rob van Leeuwen en een voortreffelijk uitgebeeld hoorspel: „Het Spaarnegeuzenmysterie" voor het voetlicht. Dr. Bartina H. Wind, benoemd tot ge woon hoogleraar in de Franse taalkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, heeft vandaag officieel haar ambt aanvaard met het1 uitspreken van een rede, getiteld: „Enkele structurele kenmerken van het mo derne Frans". Slotkoers Openings gisteren koersen 5-3Nederl.'47 98'/, g.b. 98% \.K.U 186% g.b. 188% 242 244% 3hilipt: Gloeil. 231'% g.b. 233 <on. Petroleum 385% g.b. 390% Vdam Rubber 140% 142 Roll Amer. Lijn 150 g.b. 150 M. Scheepv. Unie 137% 137 H.V.A 128 127 119% 118% Amsterd. Bank 190 g.l. 190 led. Handel Mij. 179 179% Rotterd. Bank 170% g.b. 171 Twentsche Bank 181 bieder, 181 Anaconda Copper 32% 33 Bethlehem Steel 54% 55,% Republic Steel 48% 49 87% 88% 20 21% U. S. Steel 40 40% Het wordt voor de niet-gesubsidieerde gezelschappen steeds moeilijker om de strijd om het bestaan vol te houden, indien men althans niet voortdurend de beproefde paradepaarden wenst te berijden, die trou wens zeer schaars in aantal zijn. Zelfs An ton Ruys, die zich vele jaren'lang een prin cipieel tegenstander van overheidssteun heeft verklaard en voor geen geld zijn on afhankelijkheid wilde prijsgeven, welke houding zakelijk volkomen te verdedigen viel, zolang zijn Vrije Toneel de steun van zijn onvervangbare broer Cor genoot, moet thans een andere koers volgen: na onge twijfeld diepgaand overleg accepteerde hij zijn benoeming tot directeur van het Rot terdams Toneel voor het volgend seizoen. Dat hij daarbij alle leden meenam van zijn ensemble, die tot dusver zo intensief alle lief en leed met hem hebben gedeeld, strekt hem als mens tot eer. De nog niet zo lang geleden vol goede moed begonnen Rotterdamse Comedie ziet de toekomst thans eveneens donker in. De directie heeft onlangs de spelers aange raden elders te solliciteren. Mieke Ver- straete, Richard Flink en Kees Brusse, de voornaamste krachten en artistieke leiders, aanvaardden reeds een engagement bij fie jonge toneelgroep Theater, doch de kern van jongeren overweegt nog de mogelijk heden van een voortzetting. Mij dunkt dat er weinig perspectief is. De grote gezel schappen laten trouwens nauwelijks enige speelruimte voor de vrije sector: naar be neden schijnt er althans geen enkele grens voor het répertoire meer te bestaan men denke slechts aan „De blanke koningin" van het Rotterdams Toneel of men zie de aankondiging dat de Nederlandse Comedie het maar weer eens met het intussen al overal door amateurs afgedragen „Kleine kinderen worden groot" gaat proberen. Eigenlijk is er naast de gesubsidieerde groepen alleen nog maar plaats voor een avant-gardistisch ensemble, dat zich de be trekkelijke luxe van het experimenteren kan veroorloven. Men kan het de Rotter damse Comedie niet verwijten dit niet te hebben beproefd. Men moet integendeel al dankbaar zijn voor de frisse speeltrant men herinnere zich „Fientje Beulemans" of „De Leugenaar" van Goldoni van dit troepje, dat helaas zo weinig geschikte stof heeft gevonden om zijn krachten op te be proeven. Men mag immers niet vergeten, dat men hier te doen heeft met typische comedianten in de beste zin van het woord en dat voor hun emplooi de schrijvers van heden maar weinig te bieden hebben. Komt er eens een pakkend speelstuk of een aar dige comedie, dan zorgen de „grote" gezel schappen trouwens wel er als de kippen bij te zijn Het Zaterdag en Zondag in de Haarlemse Schouwburg vertoonde „blijspel" van Phi lip Johnson, dat in de vertaling van Pim Dikkers de titel „Oost-West, Egypte best" kreeg, is kennelijk een overschotje. Het is een beschaafde klucht, waar amateurs mis schien een aardig figuur mee zouden kun nen slaan als het niet zo moeilijk te reali seren was, maar werkelijk beneden de maat van het beroepstoneel, dat er in dit geval onder de gevatte leiding van Mieke Verstraete niet de minste moeite mee had. Ergens om een modewoord te gebruiken heb ik nog altijd een zwak voor de Rotterdamse Comedie, doch dit slechts zel den werkelijk geestige stuk (of liever ge zegd: stukje, want het was om kwart over tien al afgelopen, eenvoudig omdat er niets meer aan de orde kon komen) is onmoge lijk goed te praten. De inhoud? Een Egyptoloog keert na een zevenjarig verblijf in het land van zijn wetenschappelijke onderzoekingen terug naar zijn vrouw, om haar tot een scheiding te bewegen. Deze vraagt hem echter te blijven en de liefhebbende, van zijn dwa lingen genezen echtgenoot te spelen om haar logerende zuster en eventueel toe komstige zwager met het goede voorbeeld der gelukkige hereniging te tonen, dat het huwelijk nog zo kwaad niet is. Dit alles komt men te weten in het eerste bedrijf, tijdens lange gesprekken, die bij gebrek aan enige wezenlijke actie in scène waren gezet volgens de drukke regels van het spelletje „opgestaan plaatsje vergaan". Het lijkt goed te gaan, tot er een onweer uitbarst, dat men vergeve mij de onpar lementaire uitdrukking een hoop ge donder in de amoureuze verhoudingen te weeg brengt. En natuurlijk eindigt alles anders dan het berekend werd, bij wijze van „les" aan de vrouw om nooit een man aan het lijntje te houden. In een gezellig décor van Wim Vesseur werd er voortreffelijk comedie gespeeld door in dit genre beproefde krachten als Mieke Verstraete, Richard Flink en Kees Brusse, tezamen met de tijdelijk uit het (radio) cabaret naar 't toneel teruggekeer de Mela Soesman, die men met het resul taat mag complimenteren, want zij lever den stuk voor stuk betrekkelijk amusante prestaties. Helaas was hun op zichzelf ver dienstelijke inspanning de moeite nauwe lijks waard. DAVID KONING NEW DELHI, (AFP) - De premier van India, Nehroe, heeft verklaard dat India geen Amerikaanse militaire hulp wenst, zoals door president Eisenhower is aan geboden. „De Amerikaanse waarnemers iin de UNO-commissie voor Kasjmir" aldus de premier, „kunnen door ons niet langer als neutraal worden beschouwd en hun aan wezigheid is misplaatst". Twintig sprekers hebben Zaterdag in een der wachtkamers van het Haarlemse station hulde en dank gebracht aan de heer J. Wij mans, die wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd afscheid heeft ge nomen als hoofdstationschef van Haarlem. De scheidende ambtenaar werd eerst toe gesproken door mr. J. P. A. van Balle- gooyen de Jong, inspectiebeheerder, die op merkte, dat de laatste tijd iedere week een of twee leden van het personeel der Neder landse Spoorwegen met pensioen de dienst verlaten. Het gaat spreker eigenlijk te snel, want steeds vertrekken personeelsleden met rijke ervaring. Het speet hem thans af scheid te moeten nemen van de heer Wij mans, die zo veel voor het bedrijf heeft ge daan. Na de langdurige loopbaan van de scheidende hoofdstationschef gememoreerd te hebben, vervolgde spreker, dat hij steeds een sympathieke indruk van de heer Wij mans te hebben gehad. In de loop der jaren is de taak van de hoofdstationschef veranderd, vroeger was de functionaris nauwelijks te benaderen; de heer Wijmans daarentegen stond steeds klaar, om de belangen van personeel te be hartigen; elk lid kreeg recht, waarop het recht had. Tenslotte sprak mr. Van Balle- gooyen de Jong de beste wensen uit voor de toekomst. Namens het personeel, dat onder leiding van de heer Wijmans gewerkt heeft, voerde de heer W. Petri, chef van het goedei'en- station het woord; hij zeide, dat het wee moedig stemt afscheid te moeten nemen van een goed chef. Deze stond in de bres voor het personeel en dat is op hoge prijs gesteld. Als herinnering bood de heer Petri een stoel aan. Verder spraken de heren G. Koster, chef van het plaatskaartenkantoor; C. de Gooyer, commies, namens de buitendienst; J. P. van Eijsden, commies, namens het kantoor van de Stationschef; W. Hoogenhout, trein- controleur, als vertegenwoordiger van de commissie van overleg van de Unie uit de vakbeweging; A. J. Lucassen, controleur, nemens het ti-einpersoneel; ir. J. D. Ber denis van Berlekom, chef van de Centrale Werkplaats; J. Jurrissen, directeur van de Noord-Zuidhollandse Vervoermaatschappij J. Brouwer, technisch inspecteur van weg en werken; Arends, chef van de storings dienst; W. Bloem, namens van Gend en Loos; Fijnaart van de Koninklijke fabriek van Spoorr ij tuigen J. J. Beynes te Bever wijk; Mouren, oud-hoofdstationschef te Eindhoven, Postma van het Spoorweg Bouwbedrijf, J. L. Pfundt, oud-onder- hoof-ittationschef, T. Osinga, onderchef te Rotterdam, die vroeger te Haarlem werk zaam is geweest en Vermaas, stationschef te Alkmaar. Van 1936 tot 1946 is de heer Wijmans chef in Eist geweest. Dat men daar nog aangename herinneringen aan hem be waart, bleek uit de komst van de deputatie uit Eist. De heer L. Peters van Nijenhof bood namens het personeel en gepension- neerden een gedenkbord aan, waarop een afbeelding van Eist voorkomt. Voorts ont ving de heer Wijmans fruit en bloemen van industrieën uit Eist en omgeving. Bij de toespraak kwam tot uiting op welk een bij zondere wijze de scheidende ambtenaar tijdens de bezetting is opgetreden. De onder-hoofdstationschef, de heer W. J. G. Bloem, had de spreker ingeleid en in zijn openingswoord de gasten, onder wie plaatselijke hoofden van dienst en stations chefs uit de inspectie Amsterdam, welkom had geheten. De heer J. J. Merten, uit Zutphen, die de heer Wijmans met ingang van heden op volgt, dankte de scheidende chef voor de wijze, waarop deze hem reeds heeft inge leid. Hij bood de beste wensen aan voor de toekomst. Voor Amerikaanse rekening heeft een Amsterdamse werf opdracht ontvangen voor de bouw van een teakhout dubbel- schroef motorjacht. Deze opdracht is verkregen door de „Feadship", de Hol landse exportcombinatie van vijf jacht werven. Het ontwerp is van de heer H. W. de Voogt te Haarlem. Het jacht, dat een lengte van ruim 27 meter heeft en 6 meter breed is, wordt on der meer voorzien van twee zes-cylinder dieselmotoren van elk 300 pk, een automa tische besturing, radar, televisie, vier bad kamers, zes electrische toiletten, radio zender en ontvanger, huistelefoon, centrale oliestookverwarming en twee motorsloepen. De afdeling Heemstede van de K.V.P. heeft voor Woensdagavond 3 Maart in het R.K. Verenigingsgebouw een ledenvergade ring uitgeschreven, waarop de heer J. Groen, lid van de Tweede Kamer een spreekbeurt zal vervullen. Hij behandelt hierbij het onderwerp „De achterstelling van Rooms-Katholieken bij benoemingen". Prins Carnaval verscheen Zaterdagavond ook in Treslong te Hillegom. Een charmante begroeting. BINNENLAND Er zijn thans nog acht patiënten in Den Haag die aan alastrim lijden. Sinds Zaterdag zijn drie patiënten als genezen ont slagen. Voorts zijn er nog twee observatie- gevallen. In Leiden en Bilthoven hebben nog steeds enige gezinnen huisarrest. Prins Bernhard zal van 4 Maart tot 29 Maart een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. De heenreis zal hij maken per Amerikaaans militair vliegtuig, de terugreis met de K L.M. De heren dr. F. A. de Graeff, particulier secretaris van de Prins en majoor vlieger G. Sonderman zullen hem ver gezellen. De staking, die de vorige week bij de pakking- en rubberfabriek en isolatiebedrijf firma Hertel en Co. in Amsterdam-Noord was uitgebroken, is Zaterdag geëindigd. Alle bij de staking betrokken arbeiders in totaal 145 zullen hun werkzaamheden hervatten als voor het uitbreken van de staking. Zaterdagmiddag is het eerste schip de Oranjesluizen gepasseerd sinds het begin van de vorstperiode op 27 Januari. Het was het tankschip „Delfzijl", komende van de Eem. Met eer. ijsbreker moest het ijs op het Buiten-IJ worden opengebroken cm de „Delf zijl", die niet verder dan de vuurtoren kon komen, gelegenheid te geven, het laatste ge deelte van de tocht af tc leggen. Vandaag heeft de Christelijke Emigra- tri Centrale in Amsterdam een aanmeldings kantoor geopend aan de Prins Hendrik kade no. 152. Zowel in Amsterdam als in de provincie zullen voorlichtingsavonden wor den georganiseerd, waar deskundige sprekers het woord voeren en waar de bezoekers vragen kunnen stellen over de emigratie- landen. Ook worden voorbereidingscursus sen georganiseerd. In de Zaterdag in Utrecht gehouden vergadering van de Bond van Belastingcon sulenten en het Nederlands Instituut van Belastingconsulenten is met algemene stem men tot samenwerking besloten. In een nieuw op te richten vereniging, de „Neder landse Federatie van Belastingconsulenten". Men wil komen tot een wettelijke regeling en bescherming van het beroep van belas tingconsulent. Het bestuur van de Nederlandse Televi siestichting heeft met ingang van 1 Augus tus 1954 tot hoofd van de programmadienst der Nederlandse Televisiestichting benoemd de heer A. van den Dool, thans hoofd van de afdeling radio en televisie van de rijks voorlichtingsdienst te 's Gravenhage. Het dertigjarig bestaan van de R.K. universiteit te Nijmegen zal Zaterdag 15 Mei a.s. worden gevierd, 's Morgens zal mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht een pontificale hoogmis opdragen in de St. Josephkerk te Nijmegen. Voorts is er een receptie in de aula der R.K. universi teit. 'sMiddags wordt in „De Vereniging" een academische zitting gehouden. De dies rede wordt uitgesproken door de rector magnificus prof. dr. J. H. Robbers S.J. Na twee jaren van onderzoekingen en proefnemingen is een Nederlandse schoen en lederfabriek er in geslaagd een speciale rubberzooi te vervaardigen, die bestendig is tegen olie. benzine, zwavelzuur, salpeterzuur, zoutzuur en alle soorten loog. De productie van schoenen met deze zolen is thans be gonnen. Zaterdagmiddag is de ijsbreker „Mer- cuur" erin geslaagd in anderhalf uur tijd van Marken uit Monnikendam te bereiken. Om vijf uur vertrok de ijsbreker weer naar het eiland, met achter zich de boot die de dienst naar Marken onderhoudt. Hoewel van een normale bootdient nog niet kan worden gesproken, zullen de Markers van nu af aan niet meer te voet over het ijs van de Gouwzee behoeven te gaan. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose heeft dr. R. B. Spanjaard, longarts te Amsterdam, benoemd tot direc teur van de vereniging. Hij zal in die functie de werkzaamheden van de heer J. Kroondijk, arts, als secretaris van de vereniging over nemen. Zaterdagmiddag is in Groningen de nieuwe studentensociëteit „Muta Fides" officieel geopend. De opening werd verricht in de Martinikerk door jhr„ A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer,. buitengewoon gezant en gevolmachtigd ambassadeur in speciale zending te Parijs. De Oud-Katholieke kerk van Nederland heeft Zondag een herderlijke brief voor de vastentijd 1954 laten lezen, waarin zij er haar vreugde over uitspreekt dat de kerk sinds enige maanden een nieuwe vertaling van de Bijbel bezit, nadat zij meer dan twee eeuwen gebruik heeft gemaakt van de ver taling van Andreas van der Schuur. De bis schoppen verklaren vervolgens in deze brief dat deze vertaling met ingang van de vas tentijd wettelijk wordt ingevoerd en in gebruik genomen. HAARLEM EN OMGEVING Mejuffrouw L. Vroom is vandaag een kwart eeuw in dienst bij de Haarlemse Brandverzekeringmaatschappij aan de Kruis weg. Vanmorgen is zij door de directie ge huldigd en vandaag .zal het haar in haar woning aan de Tetterodestraat 18 ongetwij feld niet aan belangstelling ontbreken. Op Vrijdag 5 Maart zal in de bovenzaal van het Minerva Theater een openbare ver gadering gehouden worden van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse gemeenten. Een deskundige spreke'' zal een uiteenzetting geven omtrent doel en werkwijze van het bouw-spaarwezen. Ds. G. Huls te Gouda heeft bedankt voor het beroep naar de Wijkgemeente 2 der Hervormde gemeente van Haarlem (vaca ture ds. W. J. van Elden). De heer G. Kikkers, candidaat te Hille gom, heeft het beroep naar de Gereformeerde Kerk te Aghlum aangenomen. Ds. R. D. Beukema te IJmuiden heeft het beroep aangenomen naar de Gerefor meerde Kerk te Doorn. Zaterdag 6 Maart zal in de fabrieks- ruimte van de N.V. Bijenstand Mellona en Adelshoeve te Santpoort een plaquette ter nagedachtenis aan de stichter van de N.V. onthuld worden. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagden voor het artsexamen (tweede ge deelte) mej. C. G. Berkelbach v. d. Spren- ken te Haarlem en de heer J. H. Buys te Lisse. Vrijdagnacht heeft men ingebroken in een haringkar op de Gedempte Oude Gracht in Haarlem. Om de lekkernijen te kunnen bereiken heeft men eerst een houten schot losgeschroefd en daarna een ruit vernield. Door het gat in de ruit heeft men twee flessen haring en zes blikjes zalm met een totale waarde van f 10.50 weggenomen. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam is bevorderd tot apotheker mej. H. A. Kramer te Bloemendaal. Geslaagd voor het doctoraal examen economie is de heer P. A. M. Reijnders (Beverwijk). HAARLEM, 27 Februari 1954 GEHUWD: 27 Febr., J. van Es en C. M. Th. Bergman; H. J. Metzelaar en C. J.NSpee. BEVALLEN van een zoon: 26 Febr., S. van Valenvan Wort; A. J. B. C. van Aerschot van der Hor; C. E. Bijleveld—Verkerk. BEVALLEN van een dochter: 26 Febr., G. de Vries—IJsendijk, 2 d OVERLEDEN: 25 Febr., J. R. Lundgren, 87 j., Grebbestraat; A. C. van Vollenhoven, 64 j., Orionweg; 26 Febr., IJ. Rump—Keijser, 86 j., Brouwersvaart; D. Bakker, 82 j., Ge neraal Joubertstraat; C. LippusSmit, 75 j., Kamperlaan; G. Maaskant, 49 j„ Kamper laan; A. Eggermont, 57 j„ Maerten van Heemskerkstraat; B. F. van Roon, 81 j„ Ver- gierdeweg..

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3