KNZB wordt gereorganiseerd Ruiten Zes Goede prestaties van Nederlandse zwemploeg in Brussel Fa. B. ENGELENBERG .Clowntje Rick 'i Zit vast vaster met VEL PAFIN Kringen samengevoegd tot districten instelling adviserende bondsraad JMONjrüè, Rumoerig slot Kees Broekman derde in tweedaagse Zege op 1500 meter Courses in Hilversum 4 Zandvoortmeeuwen en SVJ speelden gelijk Waterpolo Technisch beter HPC bleef DWR de baas Nieuwe wereldrecords van Konno en Oyakawa Voor de kinderen Schaken Drie finalisten in hoofdklasse bekend Euwe vergroot voorsprong in schaak-tweekamp WASSERIJ DUYN Biljarten Ligthart kampioen tweede klasse klein biljart 38/2 Volleyball Haarlemse teams wonnen in Enk huizen Schaatsen rijden Wim de Graaff reed in Helsinki Athletiek Australisch record van Majorie Jackson erkend FEUILLETON MAANDAG 1 MAART 1954 De Koninklijke Nederlandse Zwembond zal worden gereorganiseerd. Dit is het belangrijkste besluit, dat de Zaterdagmiddag in Utrecht gehouden algemene vergade ring van de K.N.Z.B. heeft opgeleverd. De kringen zullen worden samengevoegd tot districten; er zullen districts-adviesradcn en een adviserende Bondsraad worden ingesteld; de sportcommissie zal in de toekomst door het bondsbestuur worden be noemd en hieraan ondergeschikt zijn en de rechtspraak zal zoveel mogelijk aan de uitvoerende macht worden onttrokken. Een commissie van vijf leden zal de reorga nisatie-voorstellen uitwerken en deze aan een in het najaar te houden buitengewone algemene vergadering voorleggen. Een voorstel tot wijziging van liet sportreglement werd er tenslotte de aanleiding toe dat voorzitter Jan de Vries, toen aan de discussies geen einde scheen te komen, geen andere mogelijkheid.meer zag dan de bijeenkomst na vijf uur vergaderen te schorsen. ADVERTENTIE De behandeling van de voorstellen tot reorganisatie van de K.N.Z.B. had in tegenstelling tot de verwachting een buitengewoon vlot verloop. Aan de hand van een gehouden enauête onder bonds- officials. kringbesturen, verenigingsbestu ren en bondscommissies had een commissie een voorstel tot reorganisatie ongemaakt, bij de samenstelling waarvan de commissie zich had laten leiden door de gedachten dat meer uitvoerende macht diende te worden gecentraliseerd en versterkt, meer dan tot dusverre het vertegenwoordigingselement bij de samenstelling van bondsinstanties diende te worden geaccentueerd en de rechtspleging on een zoveel mogelijk on afhankelijke basis diende te Worden ge plaatst. Hoe zeer men in de Nederlandse zwem- kringen van het nut van de reorganisatie is overtuigd kwam wel duidelijk tot uiting in het feit. dat slechts één van de voorstel len (instelling bondsraad) in stemming be hoefde te worden gebracht. De stemming had tot resultaat: 34(1 stemmen voor, 105 tegen en 9 blanco. De instelling van de bondsraad was dus een feit. Vaste speelavond bracht rumoer Was de gehele reorganisatie in een ver rassend snel tempo afgewerkt, minder vlot verliepen de zaken toen het voorstel van de sportcommissie om met ingang van de aanstaande zomercompetitie voor een aan tal wedstrijden een vaste speelavond in te voeren, aan de orde kwam. Want hoe gloedvol de heer Planjer het denkbeeld van zijn commissie, waarmee beoogd wordt een grotere regelmaat in de afwerking van de competitie en meer publieke belang stelling voor het waterpolospel te krijgen, ook verdedigde, de oppositie tegen het plan werd er niet minder fel door. De heer Van Zwol (A.Z. en P.C.) was van mening, dat voor de verenigingen, die ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13233 'OFFICIëLE VERKOOP SIKKEHS LAKKEN VERFSPUITINSTALLATIES Zaterdagvoetbal „Koning Voetbal" is Zaterdag weer ver schenen op de diverse velden, maar zijn terugkomst is nog niet in volle glorie ge vierd. De meeste velden bleken nog niet in de goede staat te zijn, zodat van het vol ledige programma weinig terecht is ge komen. In de derde klasse heeft Kennemerland tegen het sterke Spakenburg een vier-een nederlaag moeten lijden. Het begon hoop vol voor de Haarlemse club, want door in valler Smedig nam de thuisclub de leiding. Nog voor rust was het evenwel twee-een voor Spakenburg en in de tweede helft konden de bezoekers nog twee doelpunten aan het totaal toevoegen. In de vierde klasse B eindigde de be langrijke ontmoeting tussen S.V.J. en Zandvoortmeeuwen in een gelijk spel. Beide ploegen scoorden elk eenmaal zodat in de onderlinge vérhouding geen verande ring kwam. SIZO kon het bij OFO niet bol werken en verloor met drie-een. De rang- lijstjes luiden: niet op Donderdagavond deze avond was door de sportcommissie als de vaste speel avond voorgesteld over een oefenuur beschikken, de zaak beslist financieel on gunstig zou zijn, terwijl de heer Ruim- schotel (H.Z. en P.C.) betoogde dat de doorvoering van het plan in de aanstaan de zomercompetitie ten koste van de ver enigingen zou gaan. Na veel heftige re- en dupliek, waarbij de sportcommissie intussen meegedeeld had dit seizoen dan als aanloopseizoen te beschouwen, bracht voorzitter De Vries het voorstel, ondanks stemmen uit de ver gadering het voorstel terug te nemen, toch in stemming. Maar het haalde de meerder heid niet: 154 stemmen tegen, 148 voor, 61 blanco. Bijeenkomst geschorst En terwijl de helft van de afgevaardig den intussen wegens het vergevorderde uur de zaal reeds had verlaten werd het tweede voorstel van de sportcommissie, dat wijzigingen in het sportregelement be oogde ter tafel gebracht. De meeste pun ten van dit voorstel werden, in verband met de reorganisatie, verwezen naar de in het najaar te houden bijeenkomst. Maar de wijziging van artikel 35, inhoudende het aantal zeventallen per klasse en afdeling, moest nu worden behandeld daar het be trekking heeft op de komende zomercom petitie. Eindeloze discussies brak de heer De Vries af met de mededeling, dat hij het voorstel in stemming wenste te brengen. Doch hevig verzet uit de vergadering, wel ke niet van zins bleek met nog slechts de helft van het aantal afgevaardigden aan wezig, over een dergelijk belangrijk onder werp te stemmen, deed hem liiervah weer afstappen. Schorsing was toen niet meer te vermijden. „Moeder Triebels"-beker voor Sabel Hartelijk was het applaus toen de heer De Vries bij de uitreiking van de ver schillende onderscheidingen meedeelde, dat de „Moeder Triebels"-beker, bestemd voor de meest verdienstelijke K.N.Z.B.'er, dit jaar aan A. W. Sabel Tzn. ten deel was gevallen voor het vele en uitnemende werk, dat hij als penningmeester had verzet. De Robben (voor de zevende achtereenvolgen de maal dames-waterpolokampioen van Nederland) kwamen in het bezit van de H.D.Z.-plaquette, terwijl het Van der Mast- schild door de schenker zelf, de heer Van der Mast aan Piet ten Thije werd uitge reikt, De H.D.Z.-krans viel ten deel aan Ria Vonk. Zaterdagavond heeft in het Sportfondsen had DWT 1 (dames) de tweede helft van de competitie goed ingezet door Haarlem 1 met vijfnul te verslaan. Zowel door Haarlem als door DWT werden regelmatig aardige aanvallen opgezet waaruit slechts in de eerste speelhelft bij DWT door Ton Scheer der succes werd geboekt. Ook in de tweede speelhelft bekroonden de Haarlem-dames geen enkele aanval met succes en Cok Somers en Paula van Bruggen (driemaal), brachten de DWT-zege op vijfnul. In de eerste klasse heren wedstrijd IIPC 1—DWR 1 bleef HPC door het technisch beter spel DWR de baas. Bij DWR concen treerde het spel zich hoofdzakelijk op de midvoor. Nadat Tjebbes met een mooie druk- bal HPC de leiding had bezorgd en Geurtsen er twee—nul van had gemaakt bracht Dijk stra. zonder enige tegenstnad van de DWR- verdediging, de HPC-voorsprong op drie nul. Na de hervatting werd de HPC-keeper door Wisker met een ver schot verrast. Na snel opzwemmen en een goed schot van Tjebbes in de linkerbovenhoek was de stand vier—een. Wederom trokken de HPC'ers goed samenspelend op het DWR-doel af en Pronk schoot in. Tenslotte verkleinde Snoeks de DWR-achterstand tot vijftwee. De stand van de eerste klasse heren is: Haarlem 7 6 1 0 13 4014 HVGB 6 5 0 1 10 22—13 HPC 7 5 0 2 10 30—18 Nereus 6 3 0 3 6 21—22 DWR 7 2 0 5 4 26—23 DWT 7 115 3 16—35 VZV 6 0 0 6 0 9—39 HVGB 2 had in de tweede klasse lieren weinig moeite met DWT 2 om de eindstand op negeneen te brengen. HVGB 4 begint in de derde klasse heren kampioensallures te vertonen door de mede kampioenscandidaat HVGB 3 met vierdrie de baas te blijven. Overige uitslagen: dames tweede klasse: VZV 1DWR 2 41. Dames derde klasse: DWT 4—HVGB 3 2—5: HPC 2—DWT 3 5—2. Afdeling meisjes: VZVHVGB 27. De internationale zwemwedstrijden in het nieuwe overdekte zwembad in Brus sel hebben op de avond van de finales over het algemeen goede prestaties van de Ne derlandse deelnemers gebracht. AI op de eerste avond was gebleken dat het nieuwe bassin dank zij zijn diepte weliswaar niet recordverbetering moet elk onderdeel van de race gelukken. En dat was in deze 100 meter niet helemaal het geval. Het keerpunt na 75 meter werd niet zui ver genomen en toen De Vreng de laatste slag wilde doen om met inmiddels steeds groter geworden voorsprong aan te tikken, zwaar zwom doch evenmin een snel wed- kwam hij niet precies uit waarmee enkele tienden verloren gingen. 59 sec. precies, luidde de uitslag. Een halve seconde voor nummer twee, de Engelsman Roberts. De overigen bleven boven de minuut. Met deze tijd verbeterde De Vreng zijn beste persoonlijke prestatie met 0.2 sec. Gezien de resultaten van de series op de wisselslag estafette had Nederland een goede kans op de tweede plaats, maar het Duitse viertal bleek meer in zijn mars te hebben dan Zaterdag was gebleken en zo werd Nederland derde op dit nummer, waarin Frankrijk met Bozon (1.04.2 op de 100 meter rugslag), Distinguin, Lusien en Padou zegevierde en Duitsland met o.a. de steun van het vlinderslagfenomeen Klein de tweede plaats bezette. De totaal- tijd van Van der Veen (1.09.5), Bekkering (1.16.8) Van Rooy (1.13.4) en De Vreng (58.4) was 4.38.1. Hetgeen toch 0.7 sec. beter was dan de serietijd. Gangmaker De Leeuwardense rugslagzwemmer wist strijdbad kon zijn door de onvereeefukc constructiefout om aan de korte zijden geen overloopgoten aan te brengen. De na delen hiervan bleken tijdens deze wedstrii- denden maar al te duidelijk. Bij het na deren van de keerpunten kregen de deel nemers last van de terugkaatsende gol ven hetgeen de tijden natuurlijk aanzien lijk drukte. Dat Wim de Vreng en nog enkele ande ren er desondanks in zijn geslaagd het tot voortreffelijke prestaties te brengen, stemt tot vreugde. Vooral de 23-jarige Amster dammer heeft dit weekeinde getoond tot de beste zwemmers van Europa te behoren. En dat niet alleen door zijn technisch kun nen, doch ook en vooral door zijn constante goede vorm, waaruit een geestelijke in stelling spreekt. Weer heeft De Vreng het Nederlandse kamo verbaasd doen staan door in de estafette, die enige tijd na de 100 meter persoonlijk werd gezwommen, een be duidend betere tijd te noteren. 59 sec. wezen de horloges toen hij als eerste aan tikte op de 100 m vrije slag, 58.4 sec. dus onder het Nederlandse record was de officieuse tijd in de wisselslag estafette. Goede start Tussen Padou en de Engelsman Roberts vertrok De Vreng met een goede start. De 50 meter bereikte hij als eerste in 27.6 sec. en de mogelijkheid, dat het record van Tjebbes naar beneden zou worden gehaald was op dat moment groot. Maar voor een Spakenburg IJsselm.vog. Zuidvog. Huizen Kennemerl. AMVJ SNL Geuzen SSVU IJn.'uiden 14—25 13—24 13—19 12—18 14—13 13— 9 12— 8 13— 6 13— 6 13— 2 OSO CJVV Robaver NDSM SIZO PVF Telefonia UPTTS SVJ 15—24 13—20 14—20 13—13 15—13 12—12 13—12 12— 9 14— 6 Zandvoortm. 155 Twee wedstrijdpunten in mindering. 3e klasse HuizenAMVJ, AMVJ n. o.; IJsselmeervogelsSSVU 10; KennemerlandSpakenburg 14. 4B SVJZandvoortmeeuwen 11; OSO—SIZO 3—1. Ford Konno van de Ohio-universiteit verbeterde tijdens de jaarlijkse zwemwed strijd tussen Ohio en Michigan het wereld record 220 yards vrije slag door deze af stand af te leggen in 2 min. 4.7 sec. Op 12 Februari van dit jaar had Knnno dit num mer gewonnen in de tijd van 2 min. 4.8 sec., hetgeen een nieuw wereldrecord be tekende, want het erkende stond op naam van John Marshall (Aüstralië) met een tijd van 2 min. 5.5 sec., daterend van 31 Maart 1950, in New Haven gemaakt. Bij het passeren van de 200 meter had Ford Konno 2 min. 3.9 sec. voor zich laten afdrukken, hetgeen eveneens een nieuw wereldrecord betekende. Dit record stond eveneens op naam van Jhon Marshall met een tijd van 2 min. 4.6 sec. Tenslotte noteerde Yoshi Oyakawa, de Olympische kampioen op de 100 meter rugslag, op de 100 yards rugslag een tijd van 55.7 sec. Vier tiende van een seconde beneden het wereldrecord, dat hij op zijn naam heeft staan en dat van 1 April 1953 (Columbus) dateert. De tijd van 55.7 sec. over de 100 yards werd gemaakt in het nummer 3 x 100 yards wisselslag indivi dueel. dat hij tegen Bozon geen kans had, zodat hij de Fransman zonder vrees als gangma ker kon gebruiken. Helaas had Van der Veen in deze finale niet het zelfvertrou wen, dat hem tot een betere tijd had kun nen brengen. Op de eerste 50 meter durfde hij zich, zoals hij later zelf verklaarde, niet genoeg te geven. Hij bleef te lang bij de Zweed Anderson en de Zwitserse kam pioen Gericke hangen met het gevolg dat hij op de laatste banen van het snellere zwemmen van Bozon geen nut meer had. In een verbazingwekkende stijd, hoog over het water blijdend trok de soepele Fransman zich naar-de finishwand, die hij in 1 min. 4.9 sec. bereikte. Jitse van der Veen werd in de matige tijd tijd van 1.09.3 tweede voor Anderson. Van Rooy bracht het op de 100 meter vlinderslag niet verder dan tot de 5e plaats. Herbert Klein eiste met veel machtsvertoon de eerste plaats voor zich op met een tijd van 1.08.7. Het damesnummer 100 meter vrije slag was reeds bij voorbaat een overwinninge voor Ria Vonk. Deze wetenschap gevoegd bij de vermoeienis van twee avonden door brengen in de benauwde atmosfeer van het zwembad miste zijn invloed op het zwam men van de Amsterdamse niet. Haar start was niet snel, een der keer punten gelukte niet helemaal en tenslotte gingen nog enkele tienden van een seconde verloren toen Ria een slag te vroeg oegim uit te drijven bij de finish. Zij moest met de voor haar matige tijd van 1.08.2 genoe gen nemen. De jongens waren nu dicht hij Pilon. „Ha, Pilon!", riep Bunkie. Pilon keek op, en zijn gezicht klaarde op. „Hallo, jongens!", riep hij terug. „Kom jullie me weer eens opzoeken!" Hij deed het hekje voor hen open en liet hen binnen. Ze zagen nu, dat hij een flinke knuppel in zijn hand had. „Wat is er aan de hand, Pilon?", vroeg Rick. „Je kijkt zo nijdig!" „O", zei Pilon. „Dat is niet tegen jullie b.cdoeld, hoor. Weet je, er is de laatste tijd hier een kwaaie kerel in de buurt, een dief.... Die komt 's nachts in het dorp sluipen en dan steelt hij nu hier en daar iets weg; soms geld, dan weer etenswaren of andere dingen. En niemand heeft hem nog kunnen pakken. Maar als dat gebeurt, dan zal hij er van lusten, dat beloof ik 'm!" Daar keken de jongens van op. „Ja", zei Rick. „Dat is erg vervelend. Hoe ziet die dief er uit?" „Dat weten we juist niet", antwoordde Pilon. „Hij komt alleen maar in het donker, 's nachts, en niemand heeft hem nog kunnen betrappen! Maar het is erg vervelend, want nou is niemand er zeker van, of hij de volgende dag niet iets mist. En je be grijpt wel, dat we nu allemaal op hem loeren!" Drie spelers van de schaakclub „Haarlem": P. E. Brommer, kampioen van Haarlem 1953 en vrijgesteld van het spelen in de voor ronde; G B. v. d. Velde, die in de A-groep drie punten uit vier wedstrijden scoorde; en E. J. de Ree, met twee punten uit drie wed strijden in de B-groep, zullen elkaar in de eindstrijd om het schaakkampioenschap hoofdklasse ontmoeten. Doch voor het zover is. zullen nog vier finalisten bekend moeten worden. In de eerste klasse A gaat L. Kenscn met 2'A pnt uit drie wedstrijden aan kop. J. Stol- voort heeft in groep B twee pnt:. uit twee wedstrijden. J. Brink geeft met 2'/j pnt. uit drie wedstrijden in groep C de toon aan. N. J. W. Hoogland is in do tweede klasse nog ongeslagen: hij heeft 2V4 pnt. uit drie wedstrijden. Zijn clubgenoot N. F. Huyboom scoorde tot dusver 3 pnt. uit vier wedstrijden. H. H. de Jong is misschien wel te sterk voor de derde klasse. Z'n score 4 pnt. uit vier wedstrijden tot dusver, wijst wel in die richting. De resultaten van de vierde wedstrijdweek luiden: Hoofdklasse A. H. KleinG. B. v. d. Velde 01; J. Wijker—C. Hoogland afg. Groep B: K. Steyn—E. J. de Roe Vi—Groep C: A. HerfstW. F. Miedema DMi. Eerste klasse A: K. BoersmaJ. Schaap man 10; M. E. EggersmanL. Kensen 01. Groep B: P. H. KasteleinJ. Stolvoort 0—1; .1. VlugP. H. Kastelein 01; J. Stolvoort— P. Eykelboom afg. Groep C: J. BrinkP. Kloos 10: T. de JongP. Wilffert afg. Tweede klasse: N. F. HuyboomH. J. Boon 1—0; F. Kokkelkoren Sr.—T. Verkerk 1—0; N. J. W. HooglandJ. B. Vonck afg. Derde klasse: H. H. de JongH. Hollander 1—0; mevr. R. Onvlee-Lans—A. Hercken- rath 0—1; G. Th. Klein—A. v. Sabben 1—0. De zevende partij van de schaaktwee kamp EuweDe Jong, Zaterdagavond in Winterswijk gespeeld, werd na 43 zetten gewonnen door Euwe. Euwe speelde met zwart. De stand is viereen voor Euwe en twee afgebroken partijen. De achtste partij wordt in Nijmegen ge speeld. De negende en tiende partij zijn op verzoek van Euwe voorlopig uitgesteld tot omstreeks April. ADVERTENTIE AM STERDAM SE VAART 20 TEL. 11053 EEN 100-JARIGE ERVARING Het kampioenschap van Nederland tweede klasse klein biljart 38/2 werd gewonnen door J. P. Ligthart (Alkmaar). Tweede werd C. Brandjes (Uitgeest). Ligthar en Brandjes promoveerden beiden naar de eerste klasse. Voor degradatie kwam niemand in aan merking. De eindstand luidde: m.pt. car. brt. ser. a.gem. Ligthart (Alkmaar) Brandjes Uitgeest) De Vos (A'dam) Koppel (Leeuward.) V. d. Lem (A'dam) 13 2100 1766 1856 1840 1960 104 105 123 126 145 117 67 110 72 85 20,19 16.81 15,08 146.0 13,55 Het tournooigemiddelde bedroeg 13.44, dit was in 1953 10.77. Zaterdagmiddag reisden de vertegen woordigende teams van de afdeling Haar lem naar Enkhuizen om daar een aantal wedstrijden te spelen tegen de afdelings teams van die plaats. De volleyballers uit Enkhuizen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt en een tournooi gehouden tussen de A- en B-ploe gen, met een dozijn wedstrijden waarvan de ontmoetingen tussen de dames en heren A-ploegen des avonds de hoofdschotel vormden. Deze wedstrijden, bestaande uit drie sets, telden tevens mee voor het afdelings kampioenschap van district VII Noord holland. De Haarlemse dames deden het beter dan de heren, want niet alleen werd de A-ploeg winnaar in haar poule, de B- ploeg eindigde ook nog voor de beide Enk- huizense ploeeen. De tussenstanden van Haarlem AEnkhuizen A waren 1512, 15—8 en 12—15. De Haarlemse heren A-ploeg versloeg Enkhuizen-A na de eerste game verloren t.e hebben, met 1513, 315 en 615. Christianus had met goed smashen een bijzonder aandeel in deze overwinning. De heren B-ploeg deed het minder en deelde met Enkhuizen B de laatste plaats in haar poule. Alle wedstrijden stonden op een be hoorlijk spelpeil, zodat ook de afdeling Haarlem haar steentje heeft bijgedragen voor de propaganda van de volleybalsport in West-Fiesland. ADVERTENTIE vlekvrije koudliim CETA BEVER van In Ilamar werden schaatswedstrijden ge houden over 500, 1500, 5000 en 10.000 meter, waaraan ook Kees Broekman deelnam. Kees Broekman, hersteld van zyn keelaandoe ning, verraste iedereen door de 1500 meter te winnen vóór Andersen en Haugll, doch zyn tijd op de 10.000 m. van 17 min. 30,9 sec. viel tegen. Na afloop gaf liy ook toe, dat de 10.000 meter na zijn prestatie op de 1500 meter een te zware opgave voor hem was geweest. In het algemeen klassement bezette An dersen de eerste plaats met 194.813 punten. De sterkste tegenstander van Tjalmar was Sverre Haugli. die de 5000 meter won met 0.6 sec. verschil op Andersen en in het eind klassement tweede werd geklasseerd met 195,543 punten. Hoewel de weersomstandigheden vooral op de eerste dag van de wedstrijden niet bepaald gunstig waren (het sneeuwde en er was een sterke wind) werden er toch vrij goede tijden gemaakt. Zo slaagden de rij ders Konsmo en Sarstensen (beiden Noren) er in hun beste prestatie op de 500 meter te evenaren. Aan HjaJmar Andersen en aan Kees Broek man werd de nieuwe „Hamar-médaille" uitgereikt, als waardering voor de prestaties, die door beide toprijders op de baan van het stadje geleverd zijn. De uitslagen op de eerste dag luidden: 500 meter: 1. Elvenes (Noorwegen) 43,7; 2. Hval (Noorwegen) 44,2; 3. Arne Johansen (Noorwegen) 44.6. De tijd van Kees Broekman op de 500 m. bedroeg 46.5 sec. 5000 meter: 1. Haugli 8.24.8; 2. Andersen 8.25.4; 3. Broekman 8.28.8; 4. Kristiansen 8.47.0.; 5. Oedegaard 8.47.7. Tweede dag. 1500 meter: 1. Broekman 2 20 7; 2 Haugli 2.21.7; 3. Jan Kristiansen 2.21.8; 4. Nilsen 2.22.5: 5. Hickey 2.22.6 10.000 meter: 1. Andersen 17.09.2; 2. Haugli 17 14.6; 3. Broekman 17.30.9; 4. Carstensen 18.07.3; 5. Nilsen 18.12.6. „,o o Totaalklassement: 1. Andersen 194.813; 2. Haugli 195.543; 3. Broekman 198.785; 4. Nilsen 200.050; 5 Elvenes 200.550. Aan de internationale schaatswedstrijden, die in Helsinki werden gehouden, nam ook Wim de Graaf deel. Hij heeft het de Fin Salomaa en de Noorse rijders Roald Aas, Lundberg en Stroem echter niet moeilijk kunnen maken. Zijn tijden waren zeer matig en hij eindigde in het klassement op de zevende plaats. Winnaar van de wedstrijden werd de Fin Salomaa. De Australische Dames Athetiek Unie (A.W.A.U.) heeft besloten de tijd van 24 seconden door Marjorie Jackson op 20 Februari op de 220 yards gemaakt, als Australisch record te erkennen. Zoals be kend heeft Marjorie Jackson deze tijd, die 0.2 seconden beneden het wereldrecord ligt dat Fanny BlankersKoen in 1950 in Brescia vestigde, met een sterke wind in de rug gemaakt. Oorspronkelijk kwam dit record van Marjorie Jackson niet voor erkenning in aanmerking. Maar volgens een aanvulling op de reglementen van de Australische Athletiek Unie, die nu in be handeling is, zal met het voordeel van de wind geen rekening meer worden gehou den, indien de afstand gelopen wordt op een ovale baan, waar men op het ene ge deelte evenveel hinder van de wind onder vindt als op het andere gedeelte voordeel. Het bestuur van de A.W.A.U. heeft het plan de Intei'nationale Athletiek Federatie voor te stellen de tijd van Marjorie Jack son van 24 sec. op de 220 yards als nieuw wereldrecord te erkennen. De uitslagen van de Zondag gehouden draverijen in Hilversum luidden: Caid-prijs (1980 m.): 1. Roi d'Or 1.32.4; 2. Rob 1.34; 3. Rejoton B 1.35.2. W. f2.50, PI. f 1,30, f 1,30, f 1,20, Gek. f3, Cov f3,30. Cifra-prijs (2340 m.): 1. Prins Pluto 1.32.3; 2. Quaestor 1.35.3; 3. Rene M 1.34.8. W. f2,20, PI. f 1,50, f 1,50, Gek. f5,50, Cov. f3,70. Filmstar-prijs (1900 m.) finale: 1. Quality Hollandia 1.28.9; 2. Olympia S 1.27.1; 3. Peter Pech 1.29.5. W. f2,50 (stal). PI. f 1,70, f 1,60, f3,80, Gek. f 13,60, Cov. f3,80. Hermit-prijs (2340 m.): 1. Kondor 1.28.8; 2. On of Eve 1.29.3; 3. Peter Karnac 1.30.1. W. f6,10, PI. f 1,90, f2,20, f2,20, Gek. 24,50, Cov. f5,10. Leopard-prijs f2340 m.): 7. Pearl Spencer 1.27.3; 2. Meinjte V 1.28.8; 3. Our Volann 1.28 3. W. f2.50. pl. f 1,30, f2,20, f 1,30, Gek. f6,80, Cov. f9,10. Senator-prijs (1900 m.): 1. Ostrogatta K 1.30.3; 2. Overste van Fresema 1.29.6; 3. Lex V 1.27.3. W. f2.40. Pl. f 1,50, f2,80, f2,50, Gek. f6.80, Cov f5,10. Ukas-prijs (1960 m.): 1. Junoschka 1.25.2; 2. Nellie Gregor 1.25.4; 3. Oscar Major 1.26.3. W. f4,40, Pl. f 1,80, f3,10, Gek. f9,40, Cov. f4.50 Totale omzet f 198.192. door Mevr. I. CM. BijleveldGelinck 6) Ja, dat zie ik ook, antwoordde hij. Maar hoe komt die kaart hier? Hebt u die zo juist van de grond opgeraapt? Ja, En hij is vanavond, bii het bridgen bij mijn tante, verloren geraakt. Met nog een tweede ruiten zes, en niemand begreep er iets van. En nu ligt hij hier! Ja, dat is gek! Enfin, deze ruiten zes is tenminste alweer terecht, dar. zal de an dere ook wel weer voor de dag komen! Maar kijkt u nu eens liever of er ook een berichtje van uw vader is. Ze vonden het dadelijk. Midden op het bureau tussen allerlei rommel lag een schrift, een gewoon dictaatschrift met no tities en scheikundige formules. Er was, dat was aan de inkt te zien, nog vanavond aan gewerkt. En daaronder stonden een paar regels in hetzelfde kriebelpootje, m::ar met potlood geschreven: Ben onverwacht weggeroepen, maar kom over een paar uur terug. C. v. R. Nou, ziet u nu wel! kwam de opge wekte stem van Wichersma naast haar, nu hebt u zichzelf aiweer nodeloos ongerust gemaakt. Dit mysterie is tenminste opge lost: hij is weggegaan. Voila tout! Alleen, ik begrijp niet.... Hier werd zijn stem veel ernstiger. ik begrijp toch niet, dat hij dit gedaan heeft. Die proef.... mis schien weet u dat niet.... is een uitvin ding, waar hij jaren lang aan gewerkt heeft en naar gezocht. Zijn levenswerk in zekere zin. Vanavond zou de laatste hand aan alles gelegd worden, de clou van de gehele uitvinding, de proef op de som. En dat alles heeft hij zó maar in de steek gela ten.... 't moet wel voor een verduiveld belangrijke reden geweest ziin. Hij nam het schrift nu in de hand, be studeerde de laatste regels en bladerde dan enige bladzijden terug. Suzanne wachtte zwijgend Dan legde hij het weer langzaam neer. Het is de uitvinding, vervolgde hij, hij heeft precies opgeschreven hoever hij met zijn proeven is gekomen. Iedere reac tie staat genoteerd; ik kan zó zien, waar hij mee bezig was toen hij werd weggeroe pen. Merkwaardig! Er moet een bruin rode vloeistof op een brander staan. Hij liep naar de werktafels en zij stond op en volgde hem. Op een brander stond een kolf met een bruin-rode vloeistof; het gas was uitgedraaid. De vreemde bukte zich, keek en dan nam hij een thermo meter, die op de tafel lag, en stak hem voorzichtig m het glas. Suzanne keek toe of 1 er iets spannends gebeurde. Na een minuut haalde hij de thermo meter weer te voorschijn en beschouwde hem in het licht. Een diepe rimpel kwam tussen zijn ogen. Zijn olijk, jongensaentig gezicht kreeg een ernstige uitdrukking en het was plotseling een heel andere man, die naast het meisje stond. Juffrouw Van Raesfeldt? Ja? Vindt u het goed als ik de brander weer aansteek? Als die vloeistof nog twee graden afkoelt, is de gehele proef verloren. Ja, Doet u dat maar. Hij stak de gasvlam aan met een lucifer en ze stonden zwijgend. Om hem heen hing de zware stilte van het verlaten laborato rium en de sneeuwnacht buiten. Het meisje staarde met grote ogen naar de kolf met vloeistof, door haar vader op zo'n onverklaarbare, wijze in de steek gelaten, en dan weer naar de vreemde man. U weet alles precies, zei ze zacht. Ik werkte veel in deze materie, was zijn antwoord. Ik correspondeerde met uw vader over deze proef en zo bén ik geheel op de hoogte. Ik.... schreef ook een ver handeling over een reactie die zeer na ver want is aan deze. Ze legde haar hand op zijn arm. Meneer Wichersma. er was iets sme kende in haar stem, als.... als vader nu niet op tijd terug isis de gehele proef dan verloren? Ik vrees van wel. En de uitvinding? Die ook. Tenminste, voor lange tijd. En hoe lang kunnen wij nog wach ten? Niet lang meer. Over een minuut of vijf rnoet de voeistof gefiltreerd worden. Daarna is het te laat. Ze zwegen weer. Ze had haar kleine han den in elkaar geklemd en wachtte, roer loos, of er iets gebeurde. Maa: er gebeur de niets. Ze hoorde zelfs de regelmatige ademhaling van de man naast zich, maar er was geen deur die kraakte, geen voet stap die naderde; haar vader kwam niet. Dan verbrak de vreemde man de stilte: Juffrouw Van Raesfeldt, ik moet u een ernstig verzoek doen. Antwoord u eer lijk daarop! Ik vind het, als man van we tenschap, verschrikkelijk dat deze proef verloren zou gaan. Alle arbeid van jaren vernietigd. Misschien deelt u. als dochter van de uitvinder, deze gevoelens. Wij heb ben geen tijd meer om na te gaan, waarom uw vader is weggegaan en waarom hij niet is teruggekomen. Ik wil u vragen: mag ik deze proef afmaken? Ze kreeg een vuurrode kleur. Ze keek hem aan en hij zag de tweestrijd op haar lief, nadenkend gezichtje. Haar lippen trilden. En hij ging voort: Ik weet, dat ik een geweldig bewijs van vertrouwen van u vraag. Een vertrou wen, dat nergens op gebaseerd kan zijn: ik ben een volslagen vreemde voor u. U weet niets van -mij en ik kan u geen en kele garantie geven. Het gaat alleen om de proef. Ze zagen elkaar nog altjjd aan: één van die intens-doorleefde ogenblikken in het leven waarin het om grote beslissingen gaat. Dan zag hij in haar ogen dat zij een besluit genomen had. Doet u het maar, meneer Wichersma. Zij stak hem simpel haar hand toe, die hij even vasthield in de zijne. Het was maar één moment. En dan vroeg hij: Wilt u mii dan het filtreerpapier ge ven? En misschien een witte jas? Het werk begon. Datgene, wat Suzanne aan het begin van deze avond zo graag ge wild had, wat ze altijd zo graag gewild had, kwam nu onverwacht in vervulling. Ze werkte in het laboratorium. Ze werkte mee aan een proef, aan de belangrijke uit vinding, die het levenswerk was van haar vader Zijn bloed was ook haar bloed. Ze was ongeroutineerd, maar ze had flair en intuïtie en ze was voor de onderzoeker een flinke hulp. En ze genóót: ze keek naar zijn forse handen die zo zeker en be leidvol de kolven en reageerbuizen han teerden, ze zag hem de reacties controleren en zijn aantekeningen maken in het schrift van haar vader. Ze spraken niet veel; hij had haar gezegd dat er door de afkoeling ruim een uur verspeeld was, maar ze voel de dat het nu opschoot, dat het goed ging. En de tijd vloog om. Ineens, hij had nu twee mengsels bijeen- gegoten en even dooreengeroerd, draaide hij zich om van de werktafel en knoopte zijn witte jas los. Ze keek hem verbaasd aan. En dan knikte hij haar hoe en ze zag ineens weer het jongensachtige in zijn ge zicht, dat haar het eerst zo getroffen had. Juist, juffrouw Van Raesfeldt. Nu is het pauze. Een welverdiende pauze zou ik zeggen. We laten nu dit mengseltje rustig bezinken, dat moet ruim drie kwartier duren, denk ik. En dan kunnen wij ons even vertreden. Zullen we naar beneden gaan? Graag! Hij hing zijn witte jas aan dc kapstok en hielp haar in haar mantel. Dan vroeg hij: Hebt u een sleutel van het laborato rium hier? Ik zou het hier graag afsluiten. Maar het. is toch midden in de nacht? Daarom juist. Die proef is zeer veel waard. Ze gaf hem, verbaasd, haar sleutelring en hij draaide het licht uit en sloot de deur zorgvuldig achter zich. Ze dacht er aan, dat haar vader alles zó maar achter gelaten had, het licht zelfs nog aan. Het maakte zijn vertrek nog raadsel achtiger! Toen ze beneden in de kleine hal stonden vroeg zij: Ik heb u alleen nog maar koffie ge geven. U zult misschien wel honger heb ben. Wil ik iets voor u klaarmaken in de keuken? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6