Accoord Schelde-Rijnverbinding Naguib wijt onlusten in Khartoem aan Engelsen V eiligheidsmaatregelen voor president en Congres Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De senator Adenauer stelt gesprek over de Saar voor Thans spoedig economische unie tussen Beneluxlanden Moerdijkkanaal toets steen der Benelux Koffie en thee weer duurder Revolutionnaire Raad herinnert intussen aan zijn geringer macht Het woord is aan Extra 66 2/3 percents heffing op transfergeld Dertig priesterarbeiders zouden zich handhaven Na schietpartij in Washington Arthur Dean legt zijn functie neer Straffer maatregelen tegen de „runners" Buiïg en koud weer 68e JAARGANG No 199 K WOENSDAG 3 MAART 1954 298e JAARGANG No 47 Prijsverhoging gaat heden in Philadelphia-orkest neemt symphonie van Landré op het répertoire Opschudding in Djakarta Ondanks episcopale order Weerrapport z -1 zzw z zw zzw zzo zzw zzw zzw zzo z Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlems-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman IN AMERIKA nemen rle protesten te gen het optreden van senator McCarthy in aantal en in hevigheid toe. Het in vloedrijke dagblad Washington Post heeft zich daarbij in kernachtige termen uitge drukt. Schrijvend over ,.het verlammende vergif van het McCarthyisme" heeft dit blad een beroep op president Eisenhower gedaan om zich op ondubbelzinnige wijze van de senator en zijn methoden te ver wijderen en hervorming na te streven van de voorschriften betreffende dag vaardingen en verhoren door senaatscom missies. „De president en niet senator McCarthy is de rechtmatige leider van de strijd van de vrije wereld tegen het im perialistische communisme. Maar hij kan niet met succes strijden voor vrijheid bui ten Amerika als vriiheid in het land zelf wordt vernietigd". Dit heeft de Washing ton Post betoogd nadat de vorige avond Stephen Mitchell, voorzitter van d'e natio nale commissie van de Democratische partij van de oppositie dus in een radiorede had gezegd dat McCarthy nu de grote man van de Republikeinse partij is. Ontsteltenis en ontevredenheid over een regering die zo zwak is, dat zij deze man geheel zijn eigen gang laat gaan, nemen toe. Het zou gemakkelijk zijn er een eind aan te maken. Het hoofd van de partij is de president en die zou zijn standpunt duidelijk moeten maken. McCarthy is zo als iedere senator afhankelijk van de pu blieke opinie en zij zou de president moe ten steunen. President Eisenhower vindt het blijk baar niet gemakkelijk een eind aan het McCarthyisme te maken. De senator is wat dwarsgezeten door minister Foster Dulles, die de bevoegdheden van McCar thy's medewerker McLeod heeft beperkt. En de voorzitter van de nationale com missie van de regeringspartij, Leonard Hall, heeft enige voorzichtig-geformulecr- de critiek op McCarthy ten beste gegeven en belangstelling voor- wijziging van de procedure-regels van zijn commissie ge toond. Maar president Eisenhower zelf heeft nog steeds geen duidelijk standpunt ingenomen. Ten aanzien van zijn militair verleden, vooral van zijn vervulling van de opper- bevelhebberstaak, is hem de grote ver dienste van succesvol bemiddelaar toege schreven. Als legers van bondgenoten moeten samenwerken, legers van verschil lende nationaliteit, ontstaan al heel licht tegenstellingen tussen commanderende generaals en staven. De factoren afgunst, nationaal prestige en persoonlijke ij-del - heid doen zich daar natuurlijk bij gelden. Eisenhower heeft blijkbaar steeds weer tegenstellingen weten weg te nemen of te overbruggen; ook op lager niveau dan dat der aanvoerders heeft hij zijn eigen men sen tot goede samenwerking geïnspireerd. Militaire verhoudingen liggen evenwel anders dan burgerlijke en dan nog wel burgerlijke in de politiek. En de positie van een opperbevelhebber verschilt heel wat van die van een staatspresident, ook van die van een president der Verenigde Staten. Mitchell heeft gezegd dat alle se natoren afhankelijk ziin van de publieke opinie. Men kan van de president moeilijk beweren dat hij er in de practijk onafhan kelijk van zou zijn, zeker niet met verkie zingen in het vooruitzicht, dde zijn partij ten zeerste begeert te winnen. Nu is Eisen hower zelf op een golf van populariteit door de meerderheid der publieke opinie naar het Witte Huis gevoerd. De veron derstelling lijkt gerechtvaardigd dat die populariteit nog niet is uitgewerkt en dat zij door krachtig optreden van de presi dent veeleer versterkt dan verzwakt zou worden. Maar al zijn ongetwijfeld vele Amerikanen deze opvatting toegedaan, zij wordt tot dusver bevestigd door het op treden van de president. Meermalen is gebleken dat sommige Amerikanen wel critiek op McCarthy hebben en van mening zijn dat hij meer malen te ver gaat, maar hem maar willen laten begaan omdat hij in het algemeen toch wel goed werk doet. Dit is een ge vaarlijk standpunt; de vrijheid is een kostbaar en ook een kwetsbaar goed, dat men met grote zorg moet beschermen om het niet te loor te doen gaan. Inbreuken erop hebben heel licht verdere gevolgen. Men kan zich met de handhaving van wijheden geen vrijheden veroorloven. R. P. PARIJS (United Press) De West- Duitse bondskanselier Konrad Adenauer heeft een bijeenkomst op korte termijn niet Frankrijk voorgesteld, waarop men zal moeten trachten het reeds lang han gende geschil over het Saargebied op te lossen, zo is gisteren bekend gemaakt. Van de zijde van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zeide men, dat het niet onmogelijk is dat een derge lijke bijeenkomst tussen Adenauer en minister Bidault binnen een week zou plaats hebben. De volgende week gaat Adenauer namelijk voor twee weken naar Turkije. De Siar-kwestie, die jarenlang de Frans-Duitse betrekkingen vergiftigd heeft, is een vaui de obstakels, die een verwezenlijking van het Europese leger- verdrag nog in de weg staan, Het tijdstip voor een beslissing over dit verdrag komt in het Franse parlement steeds naderbij. De Verenigde Staten hebben de Franse autoriteiten medegedeeld, dat zij een ver klaring over de handhaving van Ameri kaanse troepen in Europa zullen afleggen, wanneer het Franse kabinet een datum heelt vastgesteld voor de stemming over het E.V.G.-verdrag in het Franse parle ment, aldus schrijft de Parijse correspon dent van het Amerikaanse blad „New York Times" Woensdag. Men begint er steeds meer aan te twijfe len, zowel te Washington als te Parijs, aldus de correspondent, ol het Franse kabinet van plan is binnenkort het E.V.G.-verdrag in stemming te brengen, zoals door eerste- minister Laniel was beloofd. Volgens de correspondent menen func tionarissen te Parijs, dat indien de stem ming deze maand niet wordt gehouden, zij misschien tot na de Geneefse conferentie, die op 26 April begint, zal worden uitge steld. Dit zou er toe kunnen leiden, dat de behandeling pas in de herfst geschiedt. Naar wij vernemen is in de commissie Van Cauwelaert-Steenberghe volledige overeenstemming bereikt over het laatste struikelblok, dat de ondertekening van het Nederlands-Belgisch accoord over de Schelde-Rijnverbinding heeft vertraagd, namelijk de Rijnvaartpremies. Het ging om het recht van Antwerpen om in zekere gevallen de Rijnvaartpremies te handhaven. De Antwerpse haven heeft namelijk een recht op 18 a 22 percent van het Rijnvaartverkeer, volgens een in 1939 afgesloten internationale conventie. Wanneer ondanks het kortere traject Antwerpen-Rijn via het Moerdijkkanaal de Antwerpse Rijnvaart zou dalen onder die 18 percent, zouden de premies opnieuw mogen worden ingesteld. Echter zal een Belgisch-Nederlandse commissie het hierover volledig eens moeten wor den. Dat een volledig accoord werd bereikt heeft in Haagse kringen een goede indruk gewekt. Enkele leden van het Nederlandse kabinet zijn, naar politieke waarnemers menen, thans voorstander van een spoedige ondertekening van het verdrag der volledige economische unie tussen de Benelux-landen. Na de befaamde Beneluxconferentie van Goes werd vam Nederlandse zijde ver klaard: zonder accoord over het Moerdijk- kanaal geen Benelux, geen Benelux zon der Moerdijkkanaal. Wanneer van deze gezichtshoek uit de opdracht wordt beoor deeld, welke aan.de heren Van Steen berghe en Van Cauwelaert werd gegeven, dan behoeft het weinig verbazing te wek ken, dat het zo lang heeft geduurd, voor dat zij hun rapport konden afsluiten. De oplossing voor het vraagstuk van de Schelde-Rijnverbinding moet gezien wor den als toetssteen voor de houdbaarheid van Benelux. Het ging daarbij over meer dan technische voorzieningen. Het ging over de vraag of en op welke wijze een definitieve streep kan worden gezet onder het verleden, dat rijk is geweest aan mis verstanden en gevoeligheden. Zo diep wa ren de tegenstellingen, dat in 1925 een Nederlandse minister, jhr. mr. H. A. van ICarnebeek, daaraan ten offer viel. Twintig jaar later kon mr. Oud, de parlementaire behandeling van het herzieningsverdrag beschrijvend, nog oordelen: „Het is rede lijk te trachten naar een regiem, dat de Belgische en de Nederlandse belangen zo goed mogelijk zal verzoenen. Maar met de kanalen staat het gans anders. Men kan niet op redelijke gronden volhouden, dat Antwerpen van nature een Rijnhaven is. De werkelijke natuurlijke Rijnhaven is Rotterdam. Ware Antwerpen een Neder landse haven, dan zou, naar het ons voor komt, de aanlag der kanalen uit een oog punt van nationale economie evenmin aan bevelenswaardig zijn." Thans zal het laatste woord zijn aan het parlement. De oplossing voor dit Belgisch- Nederlandse kanalenprobleem is niet al leen een technische aangelegenheid en ook niet uitsluitend een politiek-economisch probleem. Zij heeft ook psychologische be tekenis, namelijk in hoeverre de Benelux- samenwerking een wezenlijke bijdrage kan vormen tot de Europese economische een wording. Het vraagstuk van enerzijds de recht streekse zeeweg van Gent en Antwerpen naar de Noordzee, anderzijds de verbin ding van België via de Zeeuwse wateren met de Rijn, was door de eenwording van 1815 niet opgelost. Na de scheiding van 1839 werd in 1842 een waterwegen- en scheepvaartverdrag gesloten, waarbij aan België de vrije vaart op de Schelde werd verzekerd. Antwerpen zou uitsluitend han delshaven en nimmer oorlogshaven zijn en Nederland nam op zich, de rechtstreekse verbinding van Antwerpen via Kreekrak en Oosterschelde met de Rijn te verzekeren. Deze vrije vaart kwam in het gedrang toen de plannen tot het aanleggen van de spoorlijn naar Vlissingen aan de orde kwa men. Afgezien daarvan zouden tengevolge van de geleidelijke verzanding van het Kreekrak en het Sloe toch nieuwe voor zieningen noodzakelijk zijn geweest. Oud, maar actueel probleem België heeft zich, nadat de concessie tot het aanleggen van de spoorweg V lissin gen- Maastricht op 11 Maart 1846 was verleend, op het verdrag van 1842 beroepen, waarbij Nederland zich verplichtte ingeval van verzanding of bij de aanleg van kunstwer ken, ten behoeve van de Belgische scheep vaart andere even veilige en even goede vaarwegen aan te leggen. Op grond van deze verplichting kwamen het kanaal door Noord-Beveland en het kanaal door Wal cheren tot stand. Het plan om het Sloe af te dammen stamde reeds uit 1810, toen het door Napoleon was geopperd, maar het duurde tot 1865 voordat de regering tot de afdamming besloot. In 1867 was het werk gereed, een jaar tevoren kon het kanaal door Zuid-Beveland in gebruik worden genomen. Sinds het Belgische protest van 1846 is ruim een eeuw verlopen. Het probleem van de Schelde-Rijnverbinding heeft niets van zijn actualiteit verloren. Want nog nemen de Belgische schepen hun route via Har.sweert tussen de Noordelijke Zeeuwse eilanden door langs Krammer, Volkerak en Hollands Diep. Terwijl Nederland wacht op de publicatie van een rapport, waarin onze waterstaatkundigen hun visie zullen geven over de beteugeling- der brede zee armen, trachtten de heren Steenberghe en Van Cauwelaert een oplossing te vinden voor de Schelde-Rijnverbinding. Op 13 Mei 1952 legde minister Van Zee land in de Belgische senaat zijn verklaring af over de stand der onderhandelingen Steenberghe-Van Cauwelaert. Hij citeer de daarbij ook het verdragsartikel door België in het protest van 1846 in het ge ding gebracht. Het probleem was niet nieuw, het had alleen aan actualiteit ge wonnen, zei hij. Hoeveel te meer is zulks thans het geval, nu het rapport van de Delta-commissie op komst is en men nau welijks kan twijfelen aan de conclusie. Op de Benei uxconferenties van Den Haag en Luxemburg in 1949 werd een speciale commissie in het leven geroepen voor de bestudering van de belangrijke problemen met betrekking tot de vaarwegen en de havens. Twee jaren later, op 9 October 1951, kregen de heren Steenberghe en Van Cauwelaert de officiële aanwijzing als on derhandelaars voor de oplossing van het vaarwegenvraagstuk. Met ingang van heden zuilen de koffie- en theeprijzen opnieuw verhoogd worden, zo vernemen wij in vakkringen. De thee zal met 6 centen per pakje van 100 gram in prijs verhoogd worden, de stijging van de koffieprijs bedraagt 22 cent per 250 gram. Deze verhoging is een gevolg van het prijs- verloop op de wereldmarkten. Koffiebran- ders en theepakkers zagen zich daardoor voor de noodzakelijkheid gesteld de détail- prijzen opnieuw te herzien. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S De Zakenwereld: Nooit komt de menselijke geest zo fijn tot uitdrukking als wan neer subliem werk verricht wordt terwijl succes nog in een verre toekomst iigt. Het symphonie-orkest van Philadelphia heeft de Derde Symphonie van de Neder landse componist mr. Guillaume Landré op zijn répertoire genomen. Onder leiding van Eugene Ormandy, de vaste dirigent van het orkest zal het deze symphonie Vrijdag voor het eerst in Philadelphia ten gehore brengen. Daarna zal zij in Wash ington, Baltimore en New York worden uitgevoerd. DJAKARTA (Anela) Bij presidentieel besluit is uitgevaardigd een noodwet tot een extra-heffing op transfergelden. Dit is de vijfde noodwet in dit jaar. In artikel 1 van deze noodwet wordt be paald, dat op transfergelden, die zijn be doeld als betaling voor diensten („invisi bles") een extra-heffing van 66 2/3 procent van het bedrag zal worden gedaan. De publicatie van dit bericht te Djakarta wekte beroering in handels- en industriële kringen. De noodwet werd van kracht op de dag van uitvaardiging, namelijk 2 Maart. Bij een gelijktijdig gepubliceerde rege ringsverordening is een aantal vrijstellin gen van de extra-heffing op transfergeiden verleend. Uitzonderingen Deze vrijstellingen betreffen onder meer de over te maken gelden voor verlofsala rissen, alimentaties (a), studiekosten (b), het ineens overmaken van gelden (c), spaarremises (d), delegaties (f), premies voor levensverzekeringen (g), andere soor ten betalingen, gelijk aan die onder a tot en met g, inclusief premies en dergelijke, welke van periodieke aard zijn, voor zover het overmaken daarvan vergund is op grond van de circulaire van de directeur van het Deviezeninstituut van 3 December 1953. PARIJS. (Reuter). Naar men Dins dag meende te weten, zou een dertigtal van de 103 Franse priester-arbeiders gewei gerd hebben gehoor te geven aan de op dracht van de bisschoppen om hun betrek kingen in dé maatschappij prijs tegeven. In Limoges hebben vijf priesters-arbeiders de bisschop medegedeeld, dat zij voorne mens ziin hun m'ssie onder de arbeiders en hun betrekkingen voort te zetten. De bisschop heeft tot dusver geen maatrege len tegen hen genomen. Van de vier priester-arbeiders te Tou louse zou er een geweigerd hebben aan het Pauselijk decreet gehoor te geven. Deze priester werkt in een vliegtuigfabriek en is lid van de bond van staalarbeiders, die is aangesloten bij het algemene, onder communistische leiding staande Franse vakverbond. Drie priesterarbeiders in Nancy en twee in Nice zouden zich bij de opdracht van de bisschoppen hebben neergelegd. De Franse bisschoppen doen alles wat zij kunnen om een open breuk met de wei gerachtige priesters te vermijden en trach ten het Vaticaan te weerhouden van over haaste of strenge maatregelen. KHARTOEM, (AFP en Reuter) Te Khartoem zijn 173 personen, die er van verdacht worden de hand te hebben gehad in de wanordelijkheden, welke zich Maan dag in de Soedanese hoofdstad hebben voorgedaan, gearresteerd. Zij zullen in staat van beschuldiging worden gesteld wegens „moord en. het deelnemen aan tegen de regering gerichte demonstraties". In een radiorede heeft president Naguib verklaard dat Groot-Brittannië schuldig is aan de wanordelijkheden te Khartoem, op Maandag, die de dood van 34 personen hebben veroorzaakt. „Wanordelijkheden in de Soedan kunnen slechts de zaak der imperialistische vijan den van dat land bevorderen, daar het hun een voorwendsel kan verschaffen om hun troepen niet te laten vertrekken, onder voorgeven dat zij nodig zijn voor het hand haven van orde en rust", besloot de Egyp tische president. Een woordvoerder der Soedanese Oem- ma-partij, die algehele onafhankelijkheid van Soedan voorstaat, heeft op een pers conferentie verklaard dat de politie van Khartoem „zonder noodzaak heeft gescho ten op ongewapende demonstranten, die betoogden voor de onafhankelijkheid van hun land". Hij verklaarde dat de mededeling in een regeringsbekendmaking, volgens welke de betogende Oemma-leden bewapend zou den zijn geweest, in strijd is met de waar heid. Naguib arriveerde gisteren.in Cairo in gezelschap van de minister van Nationale Voorlichting, majoor Salah Salem. Een lid van de Revolutionnaire Raad, opper bevelhebber generaal-majoor Abd El-Amer was aanwezig om Naguib te begroeten, zo bericht United Press. Premier Nasser verklaarde gisteren, dat de acht cavalerie-officieren, die gearre steerd waren op beschuldiging van een po ging tot omverwerpen van de Revolution naire Raad, in vrijheid zijn gesteld en dat de- beschuldigingen tegen hen ingetrokken zijn. Zij wensten Naguib als president terug. „Slechts nominaal gezag:" In een interview, dat United Press met generaal-majoor Abd El-Amer. woord voerder van de Revolutionnaire Raad had, heeft deze laatste een uiteenzetting gege ven van de positie, die Naguib nu be kleedt en van de bevoegdheden van de Revolutionnaire Raad. Hij maakte duidelijk dat Naguib na zijn terugkeer niet mach tiger geworden was dan voorheen zoals WASHINGTON. (Reuter). De wacht van het Witte Huis is Dinsdag verdubbeld. Dit is een voorzorgsmaatregel tegen moge lijke aanslagen op het leven van president Eisenhower door Portoricaanse extremis ten, nadat Maandag vijf leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden werden verwond door schoten van de pu blieke tribune in het Huis. Het hoofd van de geheime dienst, wiens taak het is de president der V.S. en zijn gezin te beschermen, heeft verklaard, dat de geheime dienst enkele maanden gele den inlichtingen kreeg, dat Fortoricaanse nationalisten pogingen zouden kunnen doen om een aanslag op de president te plegen. Ook bij het Kapitool was het Dinsdag merkbaar, dat er extra-veiligheidsmaatre gelen getroffen zijn. Bezoekers zonder speciale vergunningen werden niet tot de publieke tribune van het Huis van de Senaat toegelaten. De commissie van het Huis ter behande ling van on-Amerikaanse activiteit is een onderzoek begonnen naar de achtergrond van „een mogelijke samenzwering", die bij de schietparij betrokken zou kunnen zijn. Enkele leden van het Huis, die aanwezig waren toen de vier Portoricanen van de publieke tribune af lukraak vuurden, heb ben strenge veiligheidsmaatregelen geëist van permanente duur. Andere leden van het Congres hebben verzocht om een apar te veiligheidsdienst ten behoeve van het Congres en het in gebruik stellen van ap paraten, die waarschuwen dat bezoekers metalen voorwerpen bil zich hebben.Thans is het de bezoekers slechts verboden foto toestellen mee te nemen. Volgens de „Journal American" zouden documenten, die in de woningen van de vier gearresteerde Portoricanen waren aangetroffen, aanwijzingen geven voor „een mogelijke verbinding met communis tische samenzweerders". Luis Munoz Marin, de gouverneur van Porto Rico, is Dinsdag naar Washington gevlogen om president Eisenhower en het Amerikaanse Congres de verontwaardiging van de Portoricanen over de schietpartij te vertolken. Volgens de gouverneur is de groep, die de aanslag georganiseerd heeft, zeer klein, minder dan 500 man. De wetgevende vergadering van Porto Rico heeft een resolutie aangenomen, die het gebeurde van Maandag diep betreurt. Van twee leden van het Huis die Maan dag werden getroffen, Bentley en Jensen, is de toestand nog steeds ernstig. Bentley kreeg een kogel in de borst. De politie heeft medegedeeld, dat in de woning van Rafael Maranda een van de plegers van de aanslag, communistische brochures zijn gevondenn en tegen Cabot Lodge gerichte pamfletten. Lodge is de permanente afgevaardigde der V.S. bij de UNO. WASHINGTON (Reuter). Arthur Dean heeft Dinsdag zijn functie van spe ciale ambassadeur der Verenigde Staten bij de Koreaanse politieke onderhandelin gen neergelegd. Dean heeft verklaard, dat zijn werk zaamheden als jurist hem niet toelaten langer dan Maart of April aan het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verbonden te blijven. Volgens Reuters correspondent in Wash ington zal het ontslag van Dean te Wash ington beschouwd worden als een over winning voor de Congresleden, die elke vorm van erkenning van communistisch China bestrijden. Dean was verdacht geworden bij de groep in het Congres, die hulp aan de Chinese nationalisten sterk voorstaat en heftig gekant is tegen toelating van com munistisch China tot de UNO. Na zijn herbenoeming als president van Egypte heeft generaal Naguib een bezoek gebracht aan Khartoem. Zijn komst was aanleiding tot bloedige relletjes, waarbij 30 personen werden gedood en meer dan honderd gewond. Bij zijn aankomst te Khartoem werd generaal Naguib begroet door de Britse gouverneur-generaal sir Robert Howe (midden). de eerste indruk zowel hier als in het buitenland was. Amer zeide dat Naguib teruggeroepen was op de voorwaarde, dat hij slechts president zou worden en „het nominale gezag" zou genieten „van een persoon, die het ambt van president bekleedt". Amber vertelde, dat het belangrijkste geschil tussen Naguib en de overige leden van de Revolutionnaire Raad de eis van Naguib was om het recht van veto te mo gen uitoefenen op besluiten, die door de raad waren genomen. De Egyptische woordvoerder van de Raad vertelde verder, dat het geschil tussen Naguib en de andere leden van de Raad vorige week zijn hoogtepunt bereikte, toen Nasser en de andere leden van de Raad besloten af te treden en alle verantwoorde lijkheid aan Naguib te laten. „Maar ongeveer 250 vrije officieren, die de staatsgreep in Juli 1952 tegen Faroek gesteund hadden, waren gekant tegen dit besluit van de Raad en drongen erop aan, dat in dti geval Naguib heen moest gaan", aldus Amer in het onderhoud met U.P. Naguib: „Wij zijn één" „De Revolutionnaire Raad en ikzelf vor men een ondeelbaar geheel. Er bestaat volledig en wederzijds vertrouwen tussen ons. Wij werken eendrachtig samen met slechts een doel voor ogen: het landsbe lang", verklaarde president Naguib van Egypte in een Dinsdagavond te Cairo uit gegeven verklaring. „Ik waarschuw het volk voor opportu nisten, die pogen de toewijding aan 's lands zaken der revolutionnaire leiders in twij fel te doen trekken, opdat een chaos moge ontstaan en ontbindend werkende of reac tion naire elementen de overhand verkrij gen". Meer dan 15.000 personen zijn gisteren lit Khartoem geëvacueerd. Onder politië- geleide worden de stamleden met speciale treinen naar Kosti en Iem gebracht. De politie heeft een groot aantal dolken, spe ren, bijlen en andere wapens in beslag ge nomen, die Maandag door demonstranten zijn gebruikt. De afkondiging van de alarmtoestand en het uitstellen van de opening van het Soedanese parlement zijn geschied door de Britse gouvemeur-generaal Sir Robert Howe, zonder overleg met het Soedanese kabinet, zo heeft een woordvoerder van de Soedanese regering vandaag verklaard. Volgens deze regering was Howe hiertoe niet bevoegd. In politieke kringen acht men het niet onmogelijk, dat het 'Soedanese kabinet naar aanleiding hiervan zijn ont slag zal indienen. De Amsterdamse politie deelt mede, dat een bepaald slag lieden zich blijft toeleg gen op het uiterst ongewenste en ontoe laatbare „runnen" (het aanklampen van vreemdelingen en deze tegen „provisie" af leveren aan vaak minder gunstig bekend staande logeergelegenheden). Nu het toeristenseizoen nadert, is de po litie niet van plan dit euvel ongemoeid te laten voortduren. Zij zal in samenwer king met andere instanties alles in het werk stellen om aan dit optreden paal en perk te stellen en hiertegen, ook op de stationsperrons en waar dit verder gewenst zal blijken, de nodige maatregelen te tref fen. Het K.N.M.I. deelt mede: In de luchtdrukverdeling boven Europa en het Oostelijk gedeelte van de Oceaan komt maar weinig verandering. Voortdu rend stroomt lucht uit het hoge Noorden via een omweg over de Oceaan naar onze omgeving. Boven het Golfstroomwater wordt de koude lucht wel aanzienlijk verwarmd, maar komt toch nog met zo lage tempe raturen aan, dat een deel van de neerslag in ons land in de vorm van sneeuw valt. De snelle barometerdaling van vanmorgen werd veroorzaakt door een depressie, die zich van IJsland naar Engeland verplaat ste en belangrijk in diepte toenam. De neerslagzöne van deze storing be reikte vanmorgen vroeg het Westen van het land. In de komende dagen behoudt het weer een wisselvallig karakter met nu en dan enkele buien en temperaturen beneden de normale waarden voor de tijd van het jaar. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 60 •S 2 TJ CJ •Sfi 2 s at, S3 D 3 60 a 2~ m c 41 - 5-C ïi H t— Z.S Oslo zwaar bew. N 1 -2 2 Stockholm sneeuw O 4 -3 0.2 Kopenhagen zwaar bew. N 4 -3 2 Londen regen Z 6 -1 3 Amsterdam geheel bew. 6 2 Brussel zwaar bew. 8 0 7 Parijs regen 8 3 0.5 Bordeaux zwaar bew. 8 1 7 Grenoble onbewolkt 1 -0 10 Nice onbewolkt NNW 1 7 8 Warschau half bew. 2 -4 0 Berlijn zwaar bew. 4 3 0 Frankfort zwaar bew. 6 3 0 München zwaar bew. 2 -1 0 Zürich zwaar bew. 2 1 0 Genève half bew. 3 3 5 Locarno sneeuw O 0 -0 13 Wenen mist windstil 1 0 Innsbruck half bew. WZW 5 -2 0 Rome regen ZZO 10 12 3 Neerslag laatste 24 uur ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Dezelfde temperatuur als van daag of iets hogere: Krachtige tot ma tige Zuid-Westelijke wind. 4 Maart Zon op 7.21 uur. onder 18.24 uur. Maan op 6.45 uur. onder 17.57 uur. Maanstanden 5 Maart 4.11 uur: Nieuwe maan 11 Maart 18.51 uur: Eerste kwartier 19 Maart 13.42 uur: Volle maan 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 4 Maart Hoog water: 3.13 en 15.27 uur. Laag water: 11.06 en 23.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1