VITAMINEN ACTIFRAL-10 Kftfarine 4 Wereldnieuws Toch ió Aet zo O' Europa moet nu al rekenen met atoomenergie als brandstof Honderden schilderijen liggen doelloos in museumkelder PANDA EN DE KALKERKAR Prof. Baudhuin: De radio geeft Donderdag 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet ,Leen ze uit", adviseert de raad Nota over verhoging der pensioenen Waterschappen contra Brabantse Waterstaat AUTO-RADIO Koekoek 2 Heringa Wuthrich Muurkluis uit studenten sociëteit gestolen „Ontwikkeling van Zeeland wordt onmogelijk gemaakt" Verborgen kunstschatten in Den Haag Nog dit seizoen een kampeerwet in België Wetsontwerp ten bate der „oud-gepensionneerden' op til N.V. Beheer- en Handels bank „Plan tot combinatie in strijd met de traditie" Brand aan boord van Nederlands schip UNESCO-geschenkbonnen voor India Commissie voor bestrijding van mond- en klauwzeer MATRASSEN - REPARATIE WOENSDAG 3 MAART 1954 ADVERTENTIE Haarlem BLIKSEMAFLEIDERS (Van onze correspondent in Brussel) Prof. Fernand Baudhuin, van de Leu vense universiteit, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de Europese regerin gen reeds van nu af rekening moeten hou den met de atoomenergie als brandstof. De kolenmijnen zullen langzamerhand in een zware crisis worden betrokken, voorname lijk de minder rendabele. Twee feiten moeten de regeringen doen nadenken, aldus prof. Baudhuin: de onder zeeër „Nautilus" en de aankondiging door de president van de Radio Corporation of America, dat een apparaat werd uitgevon den, waardoor electrische stroom kan wor den verkregen uit atoomenergie, zonder gebruik van stoom. Het ziet er naar uit, aldus prof. Bau dhuin, dat de electrische centrales van de toekomst niet veel van de huidige zullen verschillen. Alleen zullen de stoomketels worden vervangen door atoomzuilen, en wel over een periode van circa 15 jaar. Prof. Baudhuin waarschuwde verder tegen de nogal verspreide mening, name lijk dat atoomenergie zeer goedkoop zou worden en dat invoering hiervan onmid dellijk zó'n revolutie teweeg zou brengen, dat alle kolenmijnen haar deuren zouden moeten sluiten. Uit de conclusies van een studie met be trekking tot de bouw van een locomotief, die met atoomenergie zou worden voort gedreven, blijkt echter .dat één kilogram zuiver uranium 1 millioen francs 76.000) zal gaan kosten. Geheel voor niets zal men de grondstof voor atoomenergie dus niet krijgen Een locomotief echter, die over een be paalde periode en bij zeer intensieve dienst, 5 kilogram uranium zou verbruiken, zou even goedkoop lopen als een locomotief, die als brandstof kolen van 6 dollar per ton zou gebruiken. Het grote voordeel van atoomenergie is echter dat de brandstof weinig ruimte in beslag neemt. De gehele bevoorrading voor de „Nautilus" kan in een reiskoffer wor den geborgen. En met die voorraad kan de „Nautilus" enige reizen rond de wereld maken. In ieder geval dienen de regeringen te overwegen, aldus prof. Baudhuin, dat het verbruik van kolen een verder dalende tendenz zal gaan vertonen. Het verbruik van kolen als huisbrand loopt momenteel reeds terug, daar vloeibare brandstoffen een geduchte concurrent worden, terwijl ADVERTENTIE geef* U precies wat U nodig hebtl HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.05 Ge varieerde muziek. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het be drijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen en platen. 13.30 Amusementsmuziek. 14.00 De Oude Piano, hoorspel. 14.35 Viool en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Omroep orkest. 16.15 Voordracht. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Verlofgangers uit Nieuw Guinea vertellen. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Reportage of platen. 18.45 Platen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazzmu ziek. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Die lustige Witwe, operette (pi.). 21.30 Tussen Londen en Clayborough, hoorspel. 22.20 Gevarieerde muziek. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Winnaars Jazz.competitie. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Pla ten. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.03 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.3312.40 Voor de boerne). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.10 Sopraan en orgel. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Sopraan, bas, piano en voordracht. 15.40 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Fluit, viola da gamba en clavecimbel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.35 Voordracht. 17.55 Pianokwintet. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Leger des Heils- orkest. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 21.50 Discussie. 22.00 Amusements muziek. 22.20 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Orkest-concert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 16.00 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kin deren. 18.155 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.30 Gevarieerd programma. 21.15 Ethnologische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Cello en piano. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste Allemaal. En gelse litteratuurgeschiedenis. Op 224 m.). o.a. in de staalindustrie de installaties zó worden gebouwd, dat zij een zuiniger ko- lenverbruik mogelijk maken. De atoomenergie zal de kolenmijnen dus de clientèle van de electrische centra les, en waarschijnlijk ook van de schepen (bunkerkolen) en treinen ontnemen. Een electrische centrale kan in drie jaar tijds gebouwd worden, doch het boren en bouwen van een kolenmijn neemt 15 jaar in beslag. Wanneer dus thans nieuwe ko lenmijnen zouden worden opgericht, zou den zij in bedrijf komen op het ogenblik, dat de atoomenergie reeds een sterke con current zal zijn geworden. In het kader van de Gemeenschappelijke Markt voor Kolen en Staal dient men dus een voor zichtige politiek te voeren, volgens de heer Baudhuin, en niet-rendabele mijnen moe ten financieel niet overdreven gesteund worden. De mijnen toch zullen door de concur rentie van de atoomzuil in een steeds moeilijker positie worden gedrongen. ADVERTENTIE Chefarine „4" bevat 4 wereldberoemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 CT Uit de sociëteit van de R.K. studenten vereniging „Sanctus Thomas Aquinas" in de Vondelstraat te Amsterdam hebben dieven een kleine, in de muur gemetselde kluis uitgebroken en meegenomen. Zij-be vatte bonboekjes, de sociëteits- en tabaks vergunning, een bedrag van 250 en rook waren. Men heeft de indruk, dat de kluis niet door beroepsinbrekers, maar door „groentjes" is gestolen. De verdeling van het Zeeuwse woning contingent voor de jaren 1954, 1955 en 1956 is door Gedeputeerde Staten van Zeeland bekend gemaakt. De minister van Volks huisvesting en Wederopbouw heeft het to taal aantal woningen, dat gedurende deze driejarige periode mag worden gebouwd vastgesteld op 2400. Hij bepaalde daarbij echter, dat 1500 hiervan alleen voor her- bouwgevallen ten gevolge van oorlogs schade mogen worden bestemd. Daardoor bleven slechts 900 woningen ter beschik king voor nieuwbouw of aanvulling van het gewone tekort. Het college van Gede puteerde Staten meent, dat door deze ge ringe toewijzing van de zijde van het rijk de ontwikkeling van Zeeland onmogelijk wordt gemaakt. Het gei-inge aantal dat overbleef na af trek van de herbouwgevallen, aldus Ge deputeerde Staten, maakt de veldeling over de 101 Zeeuwse gemeenten er niet ge makkelijker op. Zij zijn zich er terdege van bewust, dat de toewijzingen in ver schillende gemeenten met teleurstelling zullen worden ontvangen. Onder de hui dige omstandigheden .zal men zich echter met het toegewezene tevreden moeten stal len. 99- In de Haagse gemeenteraad is deze week behandeld een voorstel van B. en W. om een bedrag van 59.290,beschikbaar te stellen voor het treffen van voorzieningen in het Gemeentemuseum, omdat de kelder opbergruimte in dat museum veel te wen sen overlaat. Een groot aantal schilderijen is in deze kelder opgeborgen en zij ver tegenwoordigen een waarde van enige rnil- lioenen guldens. Verschillende raadsleden betreurden het, dat voor millioenen aan schilderijen doel loos in de kelders zijn opgeslagen. Een KVP-lid meende, dat men beter deed over te gaan tot ruil of verkoop, dan wel het. in bruikleen geven der doeken aan pro vinciale musea of kastelen, die door het publiek kunnen worden bezocht. Wethouder Van Zwijndregt (Arbeid) zei- de in zijn antwoord bezwaar te hebben tegen verkoop. Vele stukken zijn gelega teerd en mogen niet verkocht worden. De aankopen beperken zich tot de belangrijke stukken, die een lacune in de verzamelin gen van het museum aanvullen. Er wordt niets gekocht met de bedoeling het in de kelders te zetten. Het bezit aan schilderijen omvat 4200 stukken, waarvan er 600 door lopend zijn geëxposeerd. Daarnaast zijn er 1200, die wisselen. Aan gemeentegebouwen, ziekenhuizen en dergelijke zijn 700 schil derijen uitgeleend. Tot dit doel is er nog 'n reserve van 200 stuks. Hij verklaarde zich bereid in de com missie van advies de mogelijkheid te be spreken om het depót van 2900 schilderijen te verminderen door verkoop en uitlenen. De massale ontwikkeling van het kam peren heeft er ook in België toe geleid, dat de overheid een wettelijke regeling van deze materie nastreeft. Naar de A.N.W.B. verneemt, heeft de Belgische Senaat thans zonder hoofdelijke stemming een ontwerp van wet aanvaard, waarbij de Kroon er toe wordt gemachtigd het kamperen aan een uniforme regeling te binden. De instem ming van de Kamer van Volksvertegen woordigers wordt binnenkort verwacht, zo dat aangenomen kan worden, dat nog voor de aanvang van het nieuwe seizoen de regelingen in werking zullen treden. De Nederlanders zullen reeds dit voor jaar op de kampeerterreinen in België hun tenten kunnen opslaan, aldus de A.N.W.B., wanneer zij beschikken over een geldige Nederlandse kampkaart. De heer Schuermann (KVP) stelde nog vast, dat 1700 schilderijen aanwezig zijn, die niet voor expositie of uitlenen in aan merking komen. Men weet eigenlijk niet wat men er mee moet doen. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Verschenen is de nota naar aanleiding van het verslag van de commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer inzake de wetsontwerpen tot verhoging van de pen sioenen. Hieraan is ontleend: De verhoging van de pensioenen ter compensatie van de huurverhoging en van de opheffing van de consumptiebeperking hangt ten nauwste samen met de overeen komstige verhogingen van salarissen. Naar het oordeel van de regering zou het niet juist zijn de pensioenen verder te verho gen dan de salarissen. Voorts ligt het in het voornemen van de regering een wetsontwerp aanhangig te maken waarbij zal worden voorgesteld de pensioenen der z.g. ,oud-gepension- neerden" nader te verhogen. In antwoord op de vraag van een aantal leden, waarom de pensioenen, bedoeld in artikel 185 der Grondwet, zijn uitgezon derd van de algemene verhoging, deelt de minister mede, dat de z.g. kerkelijke pen sioenen van een verhoging krachtens de wetten van 5 November 1948 en 9 Novem ber 1950 zijn uitgesloten, zulks in afwach ting van het rapport van de staatscommis sie voor de zaken van de erediensten. In ons bericht van gisteren over het aan kopen van de N.V. Waldorp door de N.V. Beheer, en Handelsbank vermeldden wij het maatschappelijk kapitaal van de laat ste abusievelijk als f 100.000. Dit moet een millioen zijn. De N.V. Beheer- en Han delsbank is indertijd tegelijk opgericht met de N.V. Depa, die een maatschappelijk ka pitaal heeft van f 2.750.000. De heer D. H. Pasman te Aerdenhout is directeur van beide N.V.'s. Vier Engelse meisjes maken reclame voor Nederlandse kaas in de stand van het Nederlandse Zuivel Bureau, op de tentoonstelling „Het Ideale Huis", welke in Olympia te Londen wordt gehouden. Zij zijn voor deze gelegenheid gekleed in „typisch Nederlands" costuum. De ingelanden van de polders van Fijnaart en omgeving protesteren tegen een plan van de Provinciale Waterstaat in Noord-Brabant om over te gaan tot de combinatie van tien waterschappen. De waterschappen zijn tegen de combi natie, omdat volgens hen door de Provin ciale Waterstaat inbreuk wordt gemaakt op een eeuwenoude traditie. Dijkgraven, gezworenen en ingelanden kunnen niet verkroppen, dat een systeem, dat gedu rende vele eeuwen goed is gebleken, over boord is gezet. Daarnaast protesteren de waterschappen, omdat zij niet tevoren van de plannen op de hoogte zijn gesteld. De Provinciale Waterstaat meent dat de sa menvoeging van de waterschappen belang rijke economische voordelen met zich mee zóu brengen. Nu gebruikt men acht gema len voor de onderscheidene polders, bij een reorganisatie kan worden volstaan met slechts twee grote gemalen. Zesennegentig procent van de ingelan den zou tegen de voorgestelde combinatie zijn. Aan boord van het 460 ton metende Ne derlandse schip „Hada" van de rederij Dammers, is Dinsdag brand uitgebroken. Het schakelbord raakte onklaar, zodat het vaartuig geen electriciteit had. De kapi tein van de „Hada" welke zich in de Ierse Zee bevindt, heeft geseind, dat men het vuur meester was. Het vaartuig vervoert een lading aard appels van Belfast naar Swansea. Het wordt vanochtend in Swansea verwacht.. Dinsdag zijn in de ambtswoning van de ambassadeur van India te 's-Gravenhage, de heer B. N. Chakravarty, Unesco-ge- schenkbonnen van de raad van bestuur van het Unesco Centrum Nederland, ter hand gesteld aan de heer J. Roos, direc teur van de Nederlandse verbruikscoöpe raties, die ze op zijn beurt heeft overhan digd aan de ambassadeur van India. Het leeuwendeel van de bijdragen voor deze gesohenkbonnen is verzorgd door de Nederlandse verbruikscoöperaties te Rot terdam, due in 1953 f 3800 heeft geschon ken voor het coöperatieve streekinstituut te Gujerat in India. De Nederlandse bijdrage zal gebruikt worden voor het aanschaffen van demon stratiemiddelen en een c opicerins tall a tie In 1953 hebben Nederlandse organisaties ruim 7000 gulden bijeengebracht voor het geschenkbonnen-systeem, dat de Unesco enige jaren geleden in het leven heeft ge roepen. Het systeem beoogt door middel van vrijwillige bijdragen van instellingen, ver enigingen en particulieren minder ontwik kelde gebieden te helpen aan materialen voor onderwijs en voorlichting. Om ieder in staat te stellen aan derge lijke acties mee te werken ontvangen de organisaties hier te lande zegels ter waar de van 25 cent, die aan haar leden worden verkocht. Van de opbrengst worden ge schenkbonnen gekocht a f 19 per stuk, de zogenaamde „unums, (Unesco unit of money), die met een persoonlijk schrijven naar de begunstigden worden gezonden. De verrekening geschiedt tenslotte tussen de leveranciers en de Unesco, waarbij deze organisatie de geschenkbonnen betaalt in de geldeenheid van het land, waar de goe deren worden aangeschaft. ADVERTENTIE INBOUW. EN SERVICE STATION H. J. MAERTENS N.V. Nassaustraat B Haarlem 46. Na een week van hard werken had den zij de oude taxi voldoende opgekale faterd. De oude motor was er uit gesloopt en vervangen door de krachtige Kalker- motor. Voorts had de professor allerlei verbeteringen aangebrachtzoals rookloze asbakjes en electrische aanstekers, zodat de wagen thans geschikt was, om aan de bergrallye mee te doen. „We zijn juist op tijd klaar", zei Panda, vandaag begint de Tel. 152201 Rallye". ,j)an moeten we opschieten!", riep Pat O'Nozel, de zonnewijzer raadple gend, „ze starten over tien minutens!" Dus stapten zij in en reden in snelle vaart naar de startplaats. „We hebben gelukkig geen last meer van baas Kraska gehad", merk te Panda onder het rijden op. „Vanzelf sprekend", zei Pat, „dat schurk heeft ge merkt, dat hij niet tegen de grote detective Pat O'Nozel is opgewassen. Dus hield hij op met zijn strekens". Helaas, zelfs de grote detective kon niet vermoedendat Kraska nog veel meer streken op zijn kompas had. De schurk had zich in de omgeving verborgen gehouden en was snel achterop de auto gesprongen, toen deze wegreed. In zijn hand hield hij een gevaarlijk uitziende bom„Ha, ha", lachte de booswicht zachtjes, toen hij Pats opmerking hoorde, „hoor die speurder weer eens opscheppen. Allemaal bombast straks zal hij wel merken, hoe de bom barst! Nauwe samenwerking tussen Europese landen In een brief hebben de minister van Bui tenlandse Zaken en de minister zonder por tefeuille, de voorzitter van de Tweede Ka mer de tekst, alsmede de vertaling in het Nederlands doen toekomen van het op 11 December 1953 in Rome door de zevende algemene vergadering van de voedsel- en landbouworganasaie der UNO vastgestelde statuut van de Europese commissie voor de bestrijding van mond- en klauwzeer. In de toelichtende nota delen de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning en de reeds genoemde ministers mede, dat in September 1952 in Kopenhagen dooi de voedsel- en landbouworganisatie van de UNO (FAO) een bijeenkomst was ge organiseerd, waarbij besloten werd een nauwe samenwerking tot stand te brengen bij de bestrijding van 't mond- en klauw zeer. Men kwam tot de conclusie, dat de beoogde samenwerking het beste zou kun nen geschieden door middel van een spe ciale commissie, die hiertoe zou moeten worden opgericht. In December daaropvolgend werd een ontwerp-statuut voor de commissie opge steld, dat in Juli 1953 een meer definitieve vorm kreeg. Het onderhavige statuut is gericht op in ternationale samenwerking en voorziet in de oprichting van een oommissie, welke de bestrijding van het rhond- en klauwzeer in Europa met kracht ter hand zal nemen. Het is voor Nederland, in verband met de grote verliezen, die genoemde veeziekte in het verleden heeft veroorzaakt, en de belemmeringen, die door het steeds weer optreden van de ziekte bij de export van levend vee en vlees worden ondervonden, van het uiterste belang, dat de bestrijding met kracht en in samenwerking met de andere Europese landen ter hand wordt genomen. Volgens het statuut verplichten de led en - staten van de commissie zich, ten einde tot een zo effectief mogelijke bestrijding te geraken, tot het nemen van de nodige quarantaine- en sanitaire maatregelen en voorts tot het uitvoeren van de bestrijding volgens een of meer van de volgende methoden: a. Afslachting, b. Afslachting in combinatie met vaccinatie, c. Het in stand houden van een geheel immune veestapel dioor middel van vaccinatie, d. Vaccina ties in zönes rondom gebieden, waar de ziekte mocht uitbreken. Contributie De commissie zal een eigen budget heb ben en de leden-landen zullen een contri butie betalen. Bij het vaststellen van de contributies is rekening gehouden met het nationale inkomen en met het aantal stuks rundvee in de onderscheidene landen. De contributie is voor de eerstkomende vijf jaar vastgesteld en zal voor Nederland on geveer f 10.000 per jaar bedragen. Het statuut zal van kracht worden, zo dra minstens zes landen, die te zamen ten minste dertig percent van het totaal bud get van 50.0000 dollar aan contributie zul len betalen, het statuut zullen hebben aan vaard. Lek. De „Maurier Christmas", een Frans opleidingsvaartuig, heeft Maandag, avond ongeveer 25 km ten Zuiden van San Diego (Californië) een 46-jarige vrourw gered, die gedurende vijf dagen in een lekke zeilboot had rondgevaren Zij wilde alleen een tocht rondom de wereld maken. Haar boot werd lék de buurt van het eiland Guadeloupe Zij verklaarde, dat ze gedUrend| ten minste 120 uiren had moeten pompen en daar tussendoor de zeilen moest bedie- nen. Zij is nu naar San Diëgo overge. bracht, waar zij wegens een ontwrichte rugwervel behandeld zal worden. Verbroederd. Sedert afgelopen Zaterdag, nacht zit een Russische trawler vast op de kust van Unst, een der Shetland, eilanden. De boot was op de haring. vangst.Alie pogingen om de trawler vlot te krijgen zijn tot nog toe mislukt. In. middels heeft de bemanning van de gestrande boot, die aanvankelijk, een grote reserve in acht nam, zich in grote mate met de bevolking van het eiland verbroederd. De mannen hebben blijk gegeven van grote dankbaarheid voor het ondiervondlen hulpbetoon en ge. schenken aangeboden. Strijdmacht. Het Japanse kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan twee wetsontwerpen om Japan in de komen de acht jaren een strijdmacht van 164.900 man en staven van het leger, de vloot en de luchtmacht te geven. Van de 164.000 leden van de strijdkrachten zullen er 152.000 geüniformeerd zijn. Noodtoestand. Mau Mau-ledlen hebben in Kenya 930 Afrikanen, 22 blanken en 21 Aziaten vermoord sedert het van kracht worden van de noodtoestand zestien maanden .geleden, aldus een mededeling van die Britse regering. Lening. De Wereldbank heeft Australië een lening van 54.000.000 dollar toege staan, d'ie zal worden gebruikt voor de bekostiging van de Australische invoer van kapitaalsgoederen tot September 1955. Gezondheid. Maria Kowrigina is benoemd tot minister voor Gezondheidszorg van de Sovjet-Unie, zo heeft radio-Moskou medegedeeld. Zij volgt A. F. Tretjakof als zodanig op. Tretjakof was een van de mede-ondertekenaars van het post Mortem-rapport voor Stalin. In. he: eerste bulletin over Stalin's ziekte werd gezegd, dat de beh an deling on dei-lei ding stond van A. F. Tretjakof, de mi nister van Gezondheidszorg. Dit was de eerste maal, dat officieel bekend werd gemaakt, dat hij deze functie bekleede. Man-ia Dmitrievna Kowrigina was vice- minister voor gezondheidszorg. Gevolg. Als gevolg van de grote voorraden steenkool bij de mijnen, heeft de direc tie van zes der zeven Limburgse mijnen het werk Maandag en Dinsdag laten stilleggen. Door dieze tijdelijke werk loosheid worden 30.000 arbeiders ge troffen. Woensdag zal het werk worden hervat behalve te Houthalen, waar se dert Zaterdag het werk stil ligt, daar is een liftkooi met steenkool neerge stort. Epidemieën. Volgens berichten, die Van het leger te velde in Saigon ontvangen zijn, zijn er onder de opstandelingen in Laos epidemieën van oerwoudziekten uitgebroken. Eén soldaat op de tien zou niet in staat zijn aan de strijd deel te nemen. De epidemieën wordien toege schreven aan slechte voeding en gebrek aan medicamenten. Uranium. De radio van India heeft mede gedeeld, dat in de staat Bihar rijke uraniumlagen ontdekt zijn. De ïiidi'ase commissie voor atoomenergie heeft de regering om vergunning verzocht om onmiddellijk tot exploitatie over te gaan. Nieuwe. Radio-Bakoe meldt, dat de Sovjet republiek Azerbeidsjan, die aan Perzië grenst, een nieuwe premier heeft, Ra- chimof genaamd, voorheen minister van Industriële Verbruiksgoederen. De ra dio zei niet, wat er is geworden van Koelief die in de zomer van het vorige jaar tot premier werd benoemd, nadat zijn voorganger in ongenade was ge vallen als „Beria-man". ADVERTENTIE Bijvulling alleen met prima JAVAKAPOK. In één dag retour. Maart 10 korting op reparatie E. G. 3. v. d. WERFF en Zn. Van Marumstraat 18 Werkplaats No. 5 Haarlem Telefoon 18900 P de uitgestrekte weidevlakten van Noord-Amerika leeft de zgn. koevogel, die een vaste begeleider van het vee is en zich voedt met de runderen parasite rende vliegenmaden. Deze koevogel trekt' her- en derwaarts met de kudden mee en is eigenlijk tot een soort vagebond gewor den die de band met een bepaald broed gebied heeft verloren. De eieren worden met vrij grote tussenpozen gelegd en wan neer de koevogel broedt, treft men in het nest vaak jongen van zeer uiteenlopende leeftijden aan. Het kan echter ook voorko- men dat door het vagebonde- rende leven van de vogel de tijd voor broeden ontbreekt, zodat de eieren alsdan in nes ten van andere vogels worden ondergebracht en de zorg voor de opvoeding der jongen op de schouders van pleegouders wordt gelegd. Wil de vogel niet uitsterven, dan is zij inderdaad genoodzaakt haar toe vlucht tot deze parasiterende practijken te nemen. We zouden ons kunnen voorstellen dat het broedparasitisme van onze koekoek op soortgelijke wijze is ontstaan. Als rupsen verdelger is de koekoek veel op zwerf tochten, dus.... Maar komaan, laten we niet te vergoelijkend over de hier te lande bekende koekoek spreken, want het gehele huwelijksleven van deze soort kan eigen lijk niet door de beugel. Zoals de meeste vogels, beheerst ook de mannelijke koe koek in het bos een bepaald gebied, waar in hij geen medeminnaars duldt. Daar kun nen we in komen. Maar het zonderlinge is, dat ook de wijfjes voor zichzelf een bepaald gebied hebben afgebakend, welk terrein echter niet samenvalt met de ge bieden der mannetjes. Daardoor kruisen de wijfjes veelvuldig de mannelijke terri- toriën, hetgeen herhaalde paringen tot ge volg-heeft. Het is werkelijk een schandalig losban dig leven dat het koekoekswijfje leidt, want tezamen met haar minnaar zoekt zij een geschikt nest op om daarin een ei te deponeren en daarna gaat het stel uiteen, waarna hetzelfde lichtzinnige spel zich nog vele malen met andere minnaars her haalt. Verschillende waarnemers vertellen, dat het koekoekswijfje ook later af en toe een bezoek brengt aan een nest, waarin het ei werd ondergebracht, als om zich er van te overtuigen dat haar jong bij de pleeg- ouders goed onderdak is, Mocht dit juist zijn, dan moe ten we toegeven dat de moe derlijke gevoelens bij deze vogels toch niet geheel zijn uitgewist, maar dit is dan ook het enige goede dat we na het voorgaande van de koe- koek willen horen. Overigens staat het broedparasitisme van vogels in de natuur volstrekt niet alleen, want zelfs bij de bijen die er toch om bekend staan dat hun gehele bestaan is gericht op de verzorging van de volgende generatie zelfs bij de bijen dus, komt dit verschijnsel voor. Er zijn n.l. bijen soorten die geen verzamelapparaten bezit ten en dus geen voorraden kunnen aan leggen, zodat zij genoodzaakt zijn hun eieren in cellen van andere bijen te depo neren. De larven voeden zich dan met de voorraden die door de oorspronkelijke nest- moeder werden aangelegd. De naam van deze parasiterende bijensoorten is tref fend: koekoeksbijen! Nu u al deze ontaarding van moeder- dieren heeft vernomen, zal het u onge twijfeld goed doen eens iets te horen over de tedere zorgen, waarmee mannelijke dieren hun kroost omringen! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2