Een der machtige tanks volkomen leeggebrand Agenda voor Haarlem Friese kwestie in Eerste Kamer ABDIJSIROOP Republikeinse leider Hall neemt afstand van McCarthy Warffumse scholen taboe voor Gronings onderwijs-inspecteur Prof. Diepenhorst vindt eeds aflegging in het Fries onjuist Aspirini Pernis herademt Labour-motie over defensie verworpen HOEST UW KIND? Na bezoek aan Eisenhower Steeds meer gezaghebbende stemmen verheffen zich tegen zijn praktijken Subsidiëring van muziekonderwijs Marken wil dijk met vaste wal WOENSDAG 3 MAART 1954 Aspirin tentoonstelling-personenautomobielen en onderdelen Entree 2.- Vliegtuigen haalden schuim- blusmiddel uit Londen Tournee Edmund Kurtz door Indonesië Socialistische winst bij Deense raadsverkiezingen Leerkrachten weggeronseld Ambtenaar verduisterde PTT-gelden Rusland koopt 30.000 vaten haring Kees van Dongen officier van Legioen van Eer Duitsers hadden in oorlog weerstations op Groenland (Van onze parlementaire redacteur) Dinsdagmiddag en -avond is er urenlang een weinig levendig debat gehouden in de Eerste Kamer, eerst over Financiën, daar na over Binnenlandse Zaken. Maar plotse ling kwam er bij bespreking van laatstge noemde begroting leven in de brouwerij, dank zij prof. Diepenhorst (A.R.) Deze trok in een geharnast betoog te velde tegen zijns inziens overdreven Friese taai verlangens. Aldus viel er in de Eerste „Kamer een geheel ander geluid te beluistèren dan in de Tweede Kamer, waar de Friezen eigen lijk alleen bijval hadden verworven, wat betreft de wenselijkheid hun verlangens in te willigen. Prof. Diepenhorst stelde op de voor grond, het Friese volk bij uitstek hoog te achten. Maar hij zag zich genoodzaakt er met taal- en letterkundige argumenten op te wijzen, dat men hier toch niet met zulk een heel oude taal te doen heeft. En even min met een erg verbreide taal. Fout vond hij het menigmaal getoonde gebrek aan respect en begrip ten opzichte van de Friese taalstrijd. Anderzijds echter moest men ook weer niet op de manier van verschillende „Fri- siastcn" overdrijven. Fries en Nederlands zijn verwante talen. Daardoor is het ka rakter van de tweetaligheid in Friesland geheel anders dan elders. Prof. Diepenhorst waarschuwde tegen een te ver gaan in de te treffen maatregelen. Onjuist was zijns inziens de aflegging van de eed in het Fries toe te staan, omdat hierbij een ge wetenskwestie in het geding zou zijn. „De eed, afgelegd in de taal van het Wilhelmus, kan onmogelijk een verkrachting van het geweten heten", zo verkondigde hij. Even eens vond hij het onjuist dat, omderwille van een kleine minderheid, de rechterlijke macht in Friesland volledige kennis van de Friese taal zou moeten bezitten. Vermakelijk was nog, als voorbeeld van een der overdrijvingen, waaraan men zich in deze taalkwestie schuldig maakt, dat de A.R.-woordvoerder met het oog op som- miger stelling, als zou het Friese volk „de moederstam van Engelsen en van de Ame rikanen" zijn, de communisten aanried hun Friese leden te royeren. Tot besluit van zijn rede verklaarde prof. Diepenhorst, zijn opmerkingen niet te hebben gemaakt, om de Friezen onaangenaam te zijn, maar om de regering tijdig te waarschuwen, zulks ten bate van het Nederlandse volk in al zijn geledingen. Financiën Maar thans eerst een en ander omtrent de gedachtenwisseling over Financiën, daarna nog wat omtrent het verdere debat over Binnenlandse Zaken. Mr. Pollema (C.H.) had verschillende bezwaren tegen onze belastingautoriteiten. Hij zou gaarne zien, dat men er voor zou zorgen de belastingen meer „populair" te maken en was slecht te spreken over ver scherping van het belastingtoezicht. Blijk baar deed men zulks bij wijze van werk verschaffing, nu men aardig op weg is de achterstand in de belastingheffingen en -inningen in te halen. Een andere grief van hem richtte zich tegen de bepalingen betreffende de loonbelasting en de vereve ningsbelasting in samenhang met de coör dinatie inzake de sociale lasten. Ook nu toch nog was een en ander verre van een voudig. Wel is er thans een handleiding met nieuwe tabellen verschenen. Maar de be schrijving in dat boekje is volgens mr. Pol lema voor de werkgevers allerminst vol doende duidelijk. Prof. Molenaar (V.V.D.) vond de druk van de vermogensbelasting op de be sloten (familie-)vennootschappen te zwaar. De woordvoerder van de P. v. d. A., de heer Van Tilburg, die een lans brak voor een wettelijke regeling van het beroep ADVERTENTIE &KHé in A4uS WOENSDAG 3 MAART Concertgebouw: Viool-recital door Sylvia van der Hoef, 8 uur. Kapel Minahassastraat: Stichting Petra, spr.: L. J. Pasman, 8 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin reist om de wereld", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Sirene van Bagdad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De laatste dagen van Warschau," 14 jaar, 8 uur. Luxor: „99 River Street", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Blauwbaard en zijn zeven vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ave Maria". 18 jaar. 8.15 uur. City: „De zoon van dr. Jckyll", 18 jaar, 7 en 9,15 uur. DONDERDAG 4 MAART Zuiderkapcl, Zuiderstraat 15: Spreker .T. A. Bruijn, 8 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", i4 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin reist om de wereld", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Sirene van Bagdad", 14 uur. 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De laatste dagen van Warschau" 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „99 River Street", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Blauwbaard en zijn zeven vrouwen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De zoon van dr. Jekyll", 18 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. lttaexwv ..Trader Hom", 14 jaar, 8.15 uur. van belastingconsulent, vond het overdre ven, zo te „jammeren" over de vermogens belasting. In elk geval voelde hij niets voor het aanbrengen van incidentele wijzigin gen in de desbetreffende wet. Beide spre kers waren het er over eens, dat het zeer ongewenst is, dat verwezenlijking van het Beneluxverdrag inzake eenmaking der ac cijnzen, tengevolge van „tegenwerking" bij onze Belgische vrienden uitblijft. Aldus de heer Van Tilburg, in wiens ogen men hier te maken had roet „een ergerlijke toestand". Prof. Molenaar scheen een beetje boos te zijn op minister Van de Kieft. Deze toch had, in strijd met zijn enige weken geleden bij het algemeen debat gedane toezegging, de Kamer niet ingelicht omtrent de jongste tussen de Nederlandse Bank en de parti culiere bankiers tot stand gekomen over eenkomst. Alleen de commissie van rap porteurs had daarover vertrouwelijk iets mogen vernemen. Grondwettelijk was dit niet in orde. Het ging om een inlichting, waarop de Kamer in haar geheel aan spraak had. De V.V.D.-spreker kwam voorts weder om met grieven naar aanleiding van het geen er op het gebied van vorderingen uit hoofde van materiële oorlogsschade ge beurt en drong er vooral op aan bij de toe passing van deze wet schending van be langrijke rechtsbeginselen achterwege te doen blijven. Prof. He 11 erna (A.R.) keurde het eveneens af, dat thans nog na zoveel jaren zo nu en dan, niet op grond van nieuwe feiten, doch louter vanwege ambtelijke dwalingen, terugvordering van uitkerin gen voor materiële oorlogsschade voor komt. Deze spreker achtte het verder on juist, dat de rijksaccountantsdienst veelal nog eens dunnetjes het werk overdoet van alleszins betrouwbare particuliere accoun tants: men moest met hun verklaringen genoegen nemen. Betere fiscale behande ling ten opzichte van ouderdomsvoorzie ningen (lijfrenten enz.), ruimere mogelijk heid tot aftrek van giften waren andere door hem geuite wensen. Mr. T e u 1 i n g s (K.V.P.), wiens fractie- -genoot ir. Roe broek het gehoor ont haalde op allerlei beschouwingen over het beheer van de staatslandlbouwbedrijven, schiep merkbaar welbehagen in het op halen van herinneringen aan het „drie daagse gladiatorengevecht" door hem een zevental jaren geleden aan de overzijde van het Binnenhof met minister Lieftinck gevoerd over de toepassing van de „hard heidsclausule" bij de Vermogenisaanwas- belasting. Met behulp van een amendement had hij toen, als Tweede Kamerlid getracht bepaald te krijgen, dat dienomtrent een onafhankelijke commissie te beslissen zou krijgen. Thans nog betreurde hij het ten zeerste in een zwak ogenblik wegens aan de dag getreden „Kamermoeheid" het amendement te hebben ingetrokken. Nu viel er niets meer aan te doen. Daarom bepaalde hij zich ertoe de minister te ver zoeken in de gevallen in kwestie te han delen op grond van wat recht mag heten. Polynorm Verder hield deze senator zich bovenal bezig met het „drama" inzake Polynorm. Hij vond het volkomen normaal, d'at de overheid aanvankelijk tot eredietverleniog was overgegaan. Maar nadat enige keren mislukkingen waren voorgekomen, had men voorzichtigheid in acht moeten ne men. Verkeerd was het toen toch door te gaan met het verschaffen van crediiet. Zo werd het goed geld naar kwaad geld gooien. Als men twee jaar geledien had geliqui deerd, zou het verlies niet, gelijk nu, „voorshands" 20 millioen belopen. Hier was een beleid gevoerd vol bewondering voor technische mogelijkheden, maar ge heel gespeend van enige kijk op behoor lijke bedrijfseconomie en op de werke lijkheid, zodat men daarvan thans de zware en zure rekening zal hebben te betalen. In de avondvergadering gaf de heer Geugjes (C.P.N.) te kennen het onbil lijk te vinden, dat er van het loon van de werkende vrouw door de belastingen naar verhouding zoveel wordt afgetrokken. Overigens was deze spreker voor algehele verlaging der belastingen, hetgeen moge lijk zou zijn, indien men maar minder voor bewapening uitgaf. Toen men over Finan ciën was uitgesproken, kwam Binnenlandse Zaken aan de orde. Betere bezoldiging van burgemeesters, zoals de heer R e y e r s (C.H.) aanbeval, spoedige indiening van een ontwerp-politiewet door hem en even eens door de heer Tjalma (A.R.) be pleit, en nog allerlei van ouds bekende puntjes vermochten het debat niet bijster interessant te maken. Totdat prof. D i e- penhorst de Friese kwestie aansneed en mr. De Vos van Steen w ij k (V.V. D.) daarna nog op dit thema voortbor duurde. Hij stemde in met prof. Diepen- horst's betoog en zei onder meer, dat het streven naar verdieping van het regionaal besef niet mag leiden tot het optrekken van „Chinese muren". ÊAI ADVERTENTIE RAI-Gebouw Amsterdam 26 Februari f/m 7 Maart Geopend van 10-17 en 19-22 uur (in.cl. belasting) Gisteravond tegen zes uur was een van de twee benzinetanks van 10.000 m3 in houd op het BPM-terrein in Pernis geheel leeggebrand, zodat de Rotterdamse brand weer en de bedrijfsbandweer hun aandacht geheel konden concentreren op de tweede houder, waaruit voortdurend huizenhoge steekvlammen omhoogschieten. In het binnenste van deze tank ontstaat door de grote hitte een sterke concentratie van benzinegas dat zich onder hoge druk een uitweg zoekt door de gaten en barsten in de tankwand, waarna het zich vermengt met de buitenlucht en met explosieve ver schijnselen in brand vliegt. Men acht de toestand nog steeds critick, omdat de kans bestaat dat de „hoed" van de tank door de druk van het gas en de sterke afkoeling van het bluswater uit elkaar zal springen. Om half negen gisteravond spoot de tank nog slechts op één plaats vuur en op deze plek concentreerden zich ministens negen schuimkanonnen, terwijl de andere platen van de tank met waterstralen werden af gekoeld. Het vuur heeft een verzengende hitte. Stukken ijzer van het hek, dat op het dak van de tank staat, smolten weg als boter. Omstreeks tien uur lekten de vuurtongen weer op drie plaatsen uit de tank. Dit vurige schouwspel werd bovendien af en toe nog omlijst door een rivier van in de put om de tank wegstromende brandende benzine. Nog steeds tast men omtrent de oorzaak van de ontploffing en de brand in het duis ter. Een theorie is, dat een onderdeel in de tank, b.v. een klinknagel, losgesprongen kan zijn, waardoor een vonk zou zijn ont staan. Ook is geopperd dat er sabotage of kwaadwilligheid in het spel geweest zou zijn, maar het onderzoek van politie en brandweer zou hebben uitgewezen, dat iedere vorm van opzet uitgesloten geacht moet worden. Gisteravond hebben drie Douglas Dakota-vrachtvliegtuigen van de KLM in Londen negen ton van een spe- Overzichtsjoto van de brand op het terrein der B.P.M. te Pernis. ciaal schuimblusmiddel gehaald voor het blussen van de brand in Pernis. Direct na aankomst van het eerste vliegtuig is een partij vaten met dit middel per vrachtauto naar Pernis ge transporteerd; de rest van de negen ton volgt per schip. Gevaar bezworen? Bij het ter perse gaan van dit nummer brandde de tweede tank op het B.P.M.- terrein nog steeds. Het vuur schijnt echter aanmerkelijk in hevigheid te zijn vermin derd. Het gevaar, dat de kap van deze tank zou springen, schijnt bezworen te zijn. De steekvlammen zijn veel kleiner dan van nacht en men was dan ook geneigd te den ken, dat het ergste thans voorbij was. LONDEN (Reuter). Het Britse Lager huis heeft Dinsdagavond met 295 tegen 270 stemmen een motie van de Labour-opposi- tie verworpen, die de defentieplannen der regering voor 1954-'55 afkeurde, nadat pre mier Churchill had opgeroepen tot het vor men van een verenigd front. De defensie begroting beloopt 1.6 milliard pond sterling. Sir Winston Churchill drong ér bij de oppositie op aan geen stemming te forceren omdat dit in het buitenland verkeerd zou kunnen worden uitgelegd. De tegenkanting van Labour was groten deels gemunt op de voorziening tot een voortgezette diensttijd van twee jaar voor dienstplichtigen. Hoewel de oppositie de noodzaak van een behoorlijke verdediging toegaf, critiseerde zij de wijze waarop het geld uitgegeven zou worden te veel voor personeel en niet voldoende voor onderzoek en ontwikkeling. De Labour-motie was een amendement op een regeringsmotie, waarin goedkeuring van de defensieplannen werd gevraagd. De leider van de Labour-oppositie, Attlee, drong er bij de regering op aan, een vermindering van de diensttijd te over wegen. Hij zag echter wel in, dat dit niet kan gebeuren, zonder dat Engeland zijn verplichtingen beperkt. Hij was van oor deel, dat het een strategische dwaasheid is 70.000 tot 80.000 man in de zóne van het Suezkanaal te houden. Attlee betreurde het, dat de regering er niet in is geslaagd met Egypte deze kwestie te regelen. De cellist Edmund Kurtz is door de „Bond van kunstkringen in Indonesië" uit genodigd in de maanden Maart en April een grote tournée te. maken. Kurtz zal op alle recitals aan de vleugel worden bege leid door Marinus Flipse. KOPENHAGEN, (Reuter en AFP) In Denemarken zijn Dinsdag verkiezingen voor plaatselijke raden gehouden, die tot nu toe groot succes voor de sociaal-demo craten hebb enopgeleverd. Dit is in over eenstemming met de resultaten der in Sep tember 1953 gehouden algemene verkie zingen, die tot gevolg hadden dat Dene marken weer een socialistische regering kreeg. De socialistische winsten werden in hoofdzaak verkregen ten koste van de ra dicale partij en die van de voorstanders van een belasting voor het gehele land. De boerenpartij wist zich te handhaven, terwijl de conservatieven iets achteruit zijn gegaan. ADVERTENTIE Als verstandige moeder geeft gij Uw/ kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige w/erking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKER'S - 's Werelds beste hoestsiroop - WASHINGTON (Reuter). Ook de voorzitter van de nationale commissie van de Republikeinse partij, Leonard Hall, heeft critiek op McCarthy laten horen. Hij verklaarde na een onderhoud met presi dent Eisenhower over de kwestie-Mc Carthy, dat hij niet met de senator kan „meegaan", als deze personen aanvalt, die óók het communisme bestrijden. Op de vraag, wat Eisenhower over de kwestie gezegd had, wilde Hall niet antwoorden. Hij zeide persoonlijk niet te zijn ingeno men met de wijze, waarop vorige week de zaak tussen McCarthy en d!e minister van het leger, Stevens, zich had ontwikkeld. Hall geloofde niet. dat iemand kon zeg gen, dat „generaals in ons leger het com munisme niet bestrijden". Hij was van oordeel, dat de toestand wellicht kan word'en verbeterd door de procedureregels van McCarthy's commis- Het gemeentebestuur van Warffum heeft onlangs besloten de toegang tot de scholen van Warffum aan de heer J. Boer, gemeen telijk inspecteur bij het onderwijs in de stad Groningen, te verbieden. B. en W. hebben hun besluit niet nader gemotiveerd. Tengevolge van dit besluit is enig ru moer ontstaan. Het is namelijk zo, dat de heer Boer in zijn kwaliteit van gemeente lijk inspecteur bij het onderwijs enkele scholen mag bezoeken waarvan leerkrach ten gesolliciteerd hebben naar functies bij het onderwijs in de stad Groningen. Bij dit bezoek wordt door de solliciterende leer kracht dan een proefles gehouden. De laat ste tijd zijn er, aldus zegt' men in Warf fum, van het platteland klachten binnen gekomen over de heer J. Boer, die door de provincie Groningen zou trekken om leerkrachten te bewegen naar de stad Gro ningen te gaan en daar functies bij het onderwijs te aanvaarden. .Met grote nadruk heeft Dinsdag de wet houder van onderwijs in de gemeente Gro ningen meegedeeld dat de geruchten en klachten over de heer Boer verre van waar zijn. Hij bezoekt alleen die scholen waar van de .leerkrachten „spontaan" hebben gesolliciteerd naar functies bij het onder wijs in de stad Groningen. Men heeft zich in verbinding gesteld met het gemeente bestuur van Warffum om de nadere moti vering van het besluit te vernemen, dat door B. en W. van Groningen zeer laster lijk voor de heer Boer geacht wordt. Deze had nimmer contacten met leerkrachten opgenomen in de provincie voordat er door hen gesolliciteerd was. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft besloten een commis sie in te stellen, die tot taak heeft hem rap port uit te brengen inzake 't vraagstuk van subsidiëring van instellingen van muziek onderwijs in zoverre deze zich de vakop leiding van toonkunstenaars ten doel stel len, alsmede inzake de erkenning van de examens van deze instellingen. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter de heer M. A. Reinalda te Utrecht en tot leden de heren prof. H. An- driessen te 's-Gravenhage, ir. J. L. Bone bakker te Hengelo, dr. P. Cronheim te Am sterdam, A. Jurres te Amsterdam, S. de Jong te Zutphen, ir. C. E. P. M. Raedts te Heerlen, dr. A. M. H. Schepman te Gro ningen, prof. dr. A. A. Smijers te Huis ter Heide en dr. H. J. van Velthoven te 's Her togenbosch. De Amsterdamse rechtbank heeft een 59-jarige loketbeambte van het postkan toor aan de Kerkstraat in Amsterdam we gens verduistering van gelden, die hij als ambtenaar onder zijn beheer had, conform de eis veroordeeld tot 10 maanden met af trek van het voorarrest. Van het reste rende gedeelte zullen vier maanden voor waardelijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar. De rechtbank gelastte voorts, dat het bedrag van f 800 hetwelk bij verdachte in beslag is genomen, aan het staatsbedrijf! der PTT zal worden afgedra gen. De ambtenaar, sinds 1911 bij de PTT in dienst, was door de oorlog zwaar getrof fen. Teruggekomen uit het concentratie kamp, waar zijn familie het leven had ge laten, nam hij na de bevrijding zijn werk in Amsterdam weer op. Voor de oorlog had hij royaal kunnen leven, omdat zijn vrouw uit haar apotheek inkomsten had. Nu was de apotheek verdwenen en moest hij zien rond te komen van een jaarsala ris van f 30C0. In de afgelopen jaren had hij ongeveer f 16.000 aan girostortingen en f 3500 uit de postzegelkas verduisterd. Er is weer een contract gesloten met Rus land voor de levering van haring. De leve rantie zal 30.000 vaten gezouten haring om vatten. In de loop van deze maand zal worden begonnen met de verzending van de haring. Thans is men neg bezig met de verzending van haring, die volgens een vroeger contract aan Rusland is verkocht. De Nederlandse schilder Kees van Dongen is op voordracht van het Franse ministerie van Onderwijs bevorderd tot Officier van het Legioen van Eer. De contactcommissie van het eiland Mar ken heeft in een Dinsdag genouden pers conferentie wederom de noodklok geluid voor een spoedige aanleg van een dijk naar de vaste wal. De waarnemend voorzitter dr. R. Pasdeloup wees er op, dat tijdens de afgelopen winterperiode weer was ge bleken, hoe noodzakelijk deze dijk was, aangezien vele inwoners van het eiland talrijke malen alleen met doodsgevaar de verbinding met het vasteland konden on derhouden. De spreker wees er op, dat minister Algera zich had uitgesproken voor de plannen tot aanleg van een dijk, maar dat de werkzaamheden hieraan vorig jaar waren opgeschort door de Februari- ramp. Nu de dijken in Zeeland en Zuid holland waren gedicht meende spreker geen beletsel meer te zien. Zou men nu dadelijk aan dit werk beginnen dan kan met Kerstmis, dus vóór de volgende ijs- periode, de verbinding tot stand zijn ge bracht. De heer Pasdeloup legde er de na druk op dat vele werkzaamheden op het eiland zoals woningbouw, aanleg van een jachthaven en industrievestiging thans on mogelijk zijn, omdat het zonder dijk on verantwoord is, tot grote investeringen over te gaan. sie te wijzigert. (Een maatregel van deze strekking is reeds uitgegaan van de com missie voor het beleid in de Republikeinse senaatsfractie.) Het vooraanstaande dagblad de „Washing ton Post" heeft Dinsdag een beroep gedaan op president Eisenhower om een krachtig standpunt in te nemen tegenover senator Joseph McCarthy en „het verlammende vergif van het McCarthyisme te neutrali seren". De Washington Post drong er bij de president op aan om zichzelf en zijn regering ondubbelzinnig te distanciëren van McCarthy en het McCarthyisme; her vormingen in de senaatsvoorschriften te bevorderen, waardoor een einde gemaakt zou worden aan ondervragingen door één man, getuigen zouden, worden beschermd en een quorum vereist zou worden voor het houden van verhoren en het uitgeven van dagvaardingen en voorts de afkondi ging van het beginsel, dat de verantwoor delijkheid berust bij de uitvoerende macht. „De president en niet senator McCarthy is de rechtmatige leider van de strijd van de vrije wereld tegen het communistische imperialisme", aldus de Washington Post. „Eisenhower kan echter niet met succes strijden voor vrijheid buiten Amerika, zo lang deze in het land zelf wordt vernie tigd". Stephen Mitchell, voorzitter van de na tionale commissie van de Democratische partij, zei in een radio-uitzending, Maan dagavond, dat Joseph McCarthy nu de grote man van de republikeinse partij is. Volgens Mitchel nemen de ontsteltenis en de ontevredenheid toe over het feit dat „een regering zo zwak is, dat zij deze man geheel zijn eigen gang laat gaan". Het zou gemakkelijk zijn daar een einde aan te maken. Het hoofd van de partij, de presi dent, zou zijn positie duidelijk moeten ma ken. „McCarthy is, evenals iedere andere senator, afhankelijk van de publieke opinie en deze zou de president moeten steunen", aldus Mitchell. McCarthy „zeer verontrust" (Un. Press). McCarthy heeft vandaag verklaard dat hij „zeer verontrust" is over de beperking van de bevoegdheden van Scott McLeod, een hooggeplaatste functio naris van het ministerie van Buitenlandse Zaken. McLeod, een goed vriend van McCarthy, is door John Foeter Dulles de zeggenschap over personeelszaken ontnomen. McCarthy zei dat volgens hem de taak van McLeod veel en veel moeilijker is ge worden en dat hij het daarom in het ge heel niet eens is met de reorganisatie. Hij zei dat een ieder, die ingenomen was met het beleid van oud-minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson en elke „uiterst-links-gezinde" McLeod placht te gebruiken als zondebok. „Hoe luider de orotesten tegen McLeod," zei hij, „hoe linkser de protesterenden." Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken echter is de reorganisatie bevolen op advies van een adviesbureau voor effi ciency. Overigens is het al lang bekend dat sommige hooggeplaatste functionaris sen van het departement van oordeel zijn dat scheiding van de twee genoemde be voegdheden wenselijk is omdat McLeod vóór de reorganisatie van zijn bureau in feite het recht had op te treden als onder zoeker, aanklager en beoordelaar. SALZBURG. (Reuter). Een van de Duitse geheimen uit d.e tweede wereldoor log, het vestigen van weerstations in de Noordelijke IJszee, werd dezer dagen door een der organisatoren van het plan uit de doeken gedaan. Op een bijeenkomst van de Oostenrijkse Alpinistenclub te Salz burg heeft de meteoroloog prof. Heinrich Schatz bijzonderheden gegeven van deze zogenaamde „Operatie-Contrabas". Van 1941 tot 1945 bevonden zich ondanks de aanwezigheid van geallieerden, twee groe pen weerkundigen in Noordoost. Groenland, vier groepen in Spitsbergen, één in Franz- Josef land en een op Hope Island, ten Zuid-Oosten van Spitsbergen. Zij werden daarheen per vliegtuig of schip overge bracht en kregen proviand voor twee jaar mee. De weerkundigen woonden er in IJs- hutten en zonden om de drie uur weerbe richten naar Duitsland uit. Een van deze posten, op de Shannon eilander. duizend kilometer ten Noorden van Groenland, lag' slechts 60 kilometer verwijderd van een Deens-Amerikaanse meteorologische post te Nanok.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5