Opruiming van „Bullenhofje dringend noodzakelijk Beethoven-Bruckner-avond V erzoekprogramma in Waalse kerk Trouwen in het zwart Velsense raad stelde weekmarkt in Soester Cantory Amsterdamse Beurs WOENSDAG 3 MAART 19 5 4 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Van pleziertuin tot krottenbuurt Schrikbewind Nog vier jaar? Eens pleziertuin Het carillon speelt Mej. P. Bienfait dertig jaar bij zuigelingenzorg Driejarig knaapje draaide gaskraan open Burgerlijke Stand van Haarlem Richard Pape houdt lezing in Heemstede Sublieme vertolkingen onder Toon Verhey met Johanna Martzy als soliste „Predikant was 2} eeuw achter" Ijsbaan van de baan Anne H. Mulder sprak voor Arbeidersontwikkeling Toneelgroep „Puck" in HKG-programma Bouw kleuterschool in Haarlem-Noord aanbesteed Kerkconcert 11 In 1774 werd op een veiling het zgn. „Bullenhofje" verkocht, dat was toen een ple ziertuin. Anno 1954 kan men zich dat nauwelijks meer voorstellen. Wat nu kadastraal bekend staat als Sectie E 1412 tot en met 1430 (Zomervaart la tot en met 3i) de volksmond heeft het echter nog steeds over het „Bullenhofje" kan slechts ver meldenswaard zijn wegens het denkbaar minimum van bewoonbaarheid. Dat is niet verbazingwekkend als men verneemt dat deze buurt al voor de oorlog op de nominatie stond om onbewoonbaar verklaard te worden. De afgelopen oorlogstijd heeft echter dit voornemen opgeschort, terwijl de met veel moeilijkheden gepaard gaande woningbouw 00k al niet de snelste oplossing bracht. Maar men vraagt zich niettemin af in hoe verre het mogelijk is, en dus in hoeverre bevoegde instanties in gebreke zijn gebleven In de uitvoering van de hen gestelde taak, dat negen jaar na afloop van de oorlog 17 gezinnen met een totaal van 80 personen al sinds mensenheugenis gezamenlijk ge bruik moeten maken van één kraan, die zich in de open lucht bevindt zodat in vorst periodes ook deze enige toevoerbron is uitgeschakeld. De waterafvoer is er al sinds jaren ge stagneerd, zodat in de regentijd een groot deel van de trieste voorerfjes blank staat en de bewoners niet met droge voeten in huis kunnen komen. Voorzover men al thans van huis kan spreken. De meeste wo ningen bestaan uit twee kleine kamers en een direct onder de pannen liggende zolder, die bij de meesten als slaapgelegenheid dienst doet. Op alle daken echter ontbreken de nokpannen en in de meeste zolder raampjes ontbreekt het glas. Wind en weer hebben er dus vrij spel. In twee gevallen huizen in een dergelijke woning negen mensen. Bij een van deze gezinnen is de tiende op komst. In de andere huisjes zijn gemiddeld vier tot vijf personen gehuis vest. Als er een kleintje wordt geboren moet de dokter meestal al na zeer korte tijd adviseren het kind enige tijd op te la ten nemen omdat het anders niet bestand zal zijn tegen de vocht waarvan iedere wo ning doortrokken is. Zelfs in kamers waar gestookt wordt vertonen de muren grote vochtplekken. Bij de meesten valt het be hang van de wand. In sommige kamers staat in de slechtste tijd het water boven de vloer. Een der bewoners houdt zijn meubels opgeslagen omdat ze anders door het vocht dusdanig zouden worden aange tast dat ze binnen korte tijd afgedaan zou den hebben. Het is begrijpelijk dat hier het onge dierte een soort schrikbewind kan voeren. Voordat op een niet doeltreffend gebleken wijze werd ingegrepen, kon een der be woners de ratten uit de hand voeren. Een moeder vertelde dat zij haar pasgeborene niet alleen durfde te laten uit angst dat de ratten het kind zouden benaderen. Tegen deze rattenplaag is echter weinig te doen omdat dit „Bullenhofje" aan de entréezijde begrensd wordt door een soort oudroest opslagplaats en vergaarplaats voor huis vuil. Dit is in de gunstigste tijd, als het droog is, de speelweide van de talrijke kin deren die hier groot gebracht worden. Het percentage zieken van hen is dan ook hoog. De huiseigenaar die deze percelen sinds 1910 in zijn bezit heeft int maan delijks niettemin totaal ruim 380 gulden huur, maar veel bekommert hij zich niet om het wel en wee van de. bewoners Reparaties worden al geruime tijd niet meer uitgevoerd omdat het toch de moeite niet meer zou lonen. Evenwel werden de huren vier tot vijf gulden per week ook door de laatste huurverhoging getrof fen. Het is te begrijpen dat wie onder deze omstandigheden al tien jaar of langer zijn huiselijk leven leidt, de zelfkant van de maatschappij zeer nabij staat. Dit mag ech ter niet aanleiding zijn de urgentie minder scherp te stellen, integendeel. Het is daar om verwonderlijk dat een der bewoners door een bevoegde instantie werd mede gedeeld erop te rekenen nog drie a vier jaar hier gehuisvest te zijn. In 1946 heeft een en ander reeds onderwerp van bespre king uitgemaakt, echter zonder aanwijsbaar resultaat. Een moeilijkheid vormt steeds het feit dat de meeste bewoners er tegen op zien een betere woning te betrekken als dat een verhoging van het wekelijkse huurbudget met zich meebrengt. Vaak ook worden zij weerhouden door plaatselijke factoren die een belangrijke rol in hun dagelijks leven spelen, als de band met bepaalde leverancies. Wij menen ech ter dat deze omstandigheden geen obstakel mogen vormen voor de aanpak van dit so ciologische probleem, waarbij voorop moet staan dat zich veelal bij de meesten voor oordelen doen gelden welke achteraf bij een soepele hantering spoedig uit de weg geruimd kunnen worden. In de verleden week gehouden begrotingsdebatten van de Haarlemse Gemeenteraad heeft de heer Goedee een en ander nog bijzonder na drukkelijk gesteld. Hij vroeg zich af of er van de studiecommissie Bijzondere Wo ningvoorziening we 1 spoedig een rapport verwacht zou kunnen worden nu zij zulk een uitgebreid werkterrein heeft gekregen. Ook merkte de heer Goedee op dat de af- ling Woningtoezicht de handen vol heeft met het verwerken van woningklachten en het opmaken van rapporten van onbe- In de „Geschiedenis en Beschrijving van Haarlem" van F. Allan lezen wij het volgende: „Daar, aan den overkant van den Singel, die hier den bullebakach- tigen naam van Buitensingel draagt, ziet ge de nette houtkooperij van de heer F. C. Misset, die deze buurt heel wat laat opknappen.Het daarachter gelegen terrein, bekend onder den naam van het Bullenhofje, was in de 18e eeuw ingericht tot pleziertuin, en werd als zoodanig in 1774 bij publieke veiling verkocht. Of de oorspronkelijke be stemming van genoemd Hofje een lief dadige zij geweest, betwijfelen we, of schoon wij omtrent de eigenlijke stich ting of stichter niets, hoegenaamd niets, hebben kunnen vinden. Waarschijnlijk is de naam Bullenhofje niets anders dan eene aanwijzing van de plaats, waar ten behoeve van den veestapel de stie ren of bullen werden gehouden". •XXMCOOOOOOOOOOCaC'.^XJCöCCOCCC<XXX>CXXXX«OOCOOOOOOOOOOOOo8? Het programma van de beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters, op Vrij dag 5 Maart a.s., van half twaalf tot half één. in de Oude Sint Bavo, luidt als volgt: 1. Improvisatie. 2. a Marsch (Ruloffa), b. Marsch uit de Ode aan St. Caecilia (Handel). ■1. Kinderliederen (Rinkel-De Vos). 4. a La Personne galante (Monn); b. La voltigeuse IMarpurg). 5. Allegro (Scarlatti). 6. a. Gigue (Haesler); b. Gigue (Kuhnau). 7. Oud Neder landse liederen; a. Daar kwam een boer; b. Sa boer; c. Jan Hinnerk. 8. Drei Walzer (Brahms). 9. Mazurka's 14 en 16 (Chopin). 10. Gavotte (De Fesch). Op 1 Maart werd in een kleine kring van bestuursleden, doktoren, oud-bestuursleden en huisbezoeksters mejuffrouw P. Bienfait gehuldigd, de penningmeesteresse van de Ver eniging Zuigelingenzorg in Haarlem. Dertig jaren lang heeft zij deze functie ver vuld. In zijn toespraak herdacht de voor zitter jhr. dr. C. G. J. von Winning, hoe me juffrouw Bienfait al die jaren met liefde, ijver en grote nauwgezetheid dat werk heeft gedaan. De uitgaven van de administratie bleven, mede dank zij het persoonlijke werk der penningmeesteresse. tot het minimum be perkt, niettegenstaande de uitbreiding harer taak door de vele aspecten van de sociale wetgeving. Aan mejuffrouw Bienfait werd naast een bloemenhulde het erelidmaatschap der ver eniging aangeboden, waarbij de wens werd uitgesproken, dat zij nog lang op dezelfde Vijze haar krachten aan dit werk zou mogen geven. Gezicht op het „Bullenhofje". In deze rijen huisjes wonen een tachtig Haarlem mers. In twee van de linkse rij huisjes wonen gezinnen van negen personen. De rechtse deur van het witte huis op de achtergrond geeft toegang tot een door het vocht vrijwel onbewoonbare woning. De enige kraan onzichtbaar op de foto bevindt zich aan de voet van het bruggetje. De sneeuw heeft met haar witte mildheid de trieste aanblik nog wat verzacht. wocnbaarverklaring, zodat daarnaast wel weinig tijd overblijft voor de voorbereiding van een systematisch woningonderzoek. Uit en ander moge blijken dat de zaken, zoals zij er thans voorstaan geen aanleiding geven tot de verwachting dat spoedig zal worden overgegaan tot een daadwerkelijk ingrijpen. De in de raadsvergadering ter sprake gekomen huurbijslagregeling, waar door voor naar duurdere huizen overge plaatste personen een tijdelijke financiële overgangs-compensatie wordt versterkt, totdat fcij aan de nieuwe huurprijs mate rieel gewend zijn, lijkt ons bijvoorbeeld een goede methode om een deel der bezwaren van de bewoners op te heffen. De her Goe dee zag niet veel heil in het zogenaamde opschuivingssysteem uit de Torbecke- buurt, waardoor voor vele noodlijdende ge vallen een woning vrij zou komen, en was van mening dat de bouw van een nieuw complex voor sociaal en economisch zwak ken niet te ontlopen was. Mevrouw Scheltema-Conradi beval bij voorbeeld de bouw van een flink complex van honderd tot tweehonderd gemeente woningen aan om de opschuiving mogelijk te maken. Het is niet te hopen dat de voor de bewoners helaas dagelijkse gang van zaken onnodig geprolongeerd wordt door een systeem, waarbij eerst tot een formele af wikkeling van een zich in het parlemen taire stadium bevindend voorstel gekomen moet worden, eer men tot een, dan nog meestal traag verlopende, actie ten be hoeve van zeer urgente gevallen kan over gaan. Dinsdagochtend omstreeks twaalf uur heeft de driejarige Michiel Woerman uit de Noormannenstraat, terwijl zijn moeder boodschappen deed en zijn vader boven ziek in bed lag, kans gezien de keuken binnen te komen en een gaskraan open te draaien. Zijn vader, die een bons hoorde, is naar beneden gegaan en zag toen zijn zoontje bewusteloos op de keukenvloer liggen. Hij is met het kind naar buiten gegaan, waar het spoedig weer tekenen van bewustzijn vertoonde. Leden van de inmiddels ge waarschuwde radio-autodienst hebben het slachtoffertje met een zuurstofapparaat weer geheel tot bewustzijn gebracht, waarna het nog voor nader onderzoek naar het Grote Gasthuis is gebracht. HAARLEM, 2 Maart 1954 ONDERTROUWD: 1 Mrt, J. L. K. de Rid der en A. T. Mink; 2 Mrt, J. Houtgraaf en G. M. Deen; H. B. van der Aar en W. Schippers. GEHUWD: 2 Mrt, C. B. Piët en E. van Kooten; H. Bosscher en Th. M. Wissink; K. J. Visser en W. J. M. Roodenburg. BEVALLEN van een zoon: 28 Febr., R. Hogervorst—Barf; 1 Mrt, E. A. Spanjaart— Negele; A. Diebenvan der Velde; 2 Mrt, J. E. Kooien—Knol; A. Dieben—van der Velde. BEVALLEN van een dochter: 27 Febr., R. de BlaauwSchaafsma; 1 Mrt, W. F. J. Bakkervan Rutten; A. A. M. van Abbeve —Hogervorst; C. van der Sloot—Kerkman; T. van der Kaa—Wilkes; 2 Mrt, C. M. Mes manvan Bentheim. OVERLEDEN: 27 Febr., H. Serné, 67 j., Cornelis van Noordestraat; M. J. Th. Vas Dias, 75 j„ Westerhoutpark; D. A. Wieden- hoffde Haas, 54 j., Kamerlingh Onnes- straat; 28 Febr., E. van Ooij, 62 j., Bloem veldlaan; E. BakkerJacobs, 80 j., Acacia- straat; A. Bos, 95 j., Kenaupark; P. J. van ServellenBloem, 75 j-, Lorentzplein; P. Sterk, 78 j., Schermerstraat; D. de Jonge, 58 j. Iordensstraat; J. Apetz, 92 j., Wilhel- minalaan; 1 Mrt, A. G. Esser. 46 j., Haze- paterslaan; D. C. LensLau, 70 j„ Schoter- weg: P. Bakker, 66 j„ Amsterdamsevaart; P. Chr. J. Bennewitz—Otjes, 51 j., Overton- straat; J. G. M. Varkevisser—Gonzales, 62 j,. Eindenhoutstraat. Op het tweede „verzoek"-programma, dat gisteravond in de Waalse Kerk werd uitgevoerd, heeft de organist Hendrik Las- schuit wederom de muzikale verlangens van toehoorders, die geregeld zijn concer ten bezoeken, kunnen bevredigen. Deze keer waren er orgelwerken van Bach, Handel en Mendelssohn op het program ma geplaatst. Een bijzonder karakter kreeg het concert door de medewerking van de harpiste Frar.cina Hinlopen, die de bekende Passacaglia van Handel en ver der een eigen Improvisatie over Psalm 118 vertolkte. Voor de Fantasie en fuga in C van Joh. Seb. Bach vond Hendrik Lasschuit de ge wenste registratie en de noodzakelijke rhythmische strakheid om het werk op te bouwen tot een indrukwekkend monu ment. In een meer mystieke sfeer en in expressievere spanning kwamen de vertol kingen te staan van drie Koraalvoorsipelen van Bach, muziek van grote schoonheid, treffend door de geniale melodische varia tiekunst en door verrassende harmonische vinding. En ook voor deze voorspelen vond Hendrik Lasschuit de gewenste register- kleuren, behoudens dan, naar mijn gevoel, het gebruiken van de tremulant voor de bewerkte koraalmelodie. De twee andere orgelwerken, het vierde Concert van G. F. Handel en de tweede Sonate van F. Mendelssohn Bartholdy kon ik niet meer horen, omdat ik deze avond ook een ander kerkconcert moest bijwo nen. Om dezelfde reden kon ik Francina Hinlopen alleen de Passacaglia van Han del horen 9pelen. Haar voordracht viel op door rhythmische vrijheid, zin voor doel treffende nuancering en ook door een vlotte technische beheersing. Er was vrij veel belangstelling voor dit orgelconcert. P. ZWAANSWIJK Richard Pape, de Engelse journalist, die als afgevaardigde van de Escaping Sociely een club van geredde oorlogsvliegers ons land bezoekt en wiens bezoek samen valt met het verschijnen in Nederland van zijn boek „Met hand en tand" („Boldness be my friend"), zal een aantal lezingen houden. Op Maandag 15 Maart zal hij spreken in Heemstede-Aerdenhout. Het achtste concert van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest is weer een bevestiging geworden van de innerlijke groei van laat ik het noemen: ons offi ciële concertwezen. Dat er deze avond een terecht vermaarde en geroemde soliste op trad de Hongaarse violiste Johanna Martzy is niet een bijzonder verras send feit; zij speelde hier reeds vaak en bovendien zijn solisten van formaat op ons podium lang geen zeldzaamheid. Maar dat deze ster van de violistenhemel hier vermocht te musiceren met een orkest, dat volkomen met haar intenties in over eenstemming bleek en dat tezamen met haar het Vioolconcert van Beethoven in terpreteerde alsof dit de vrucht van weken lange samenwerking was en zich kristal liseerde in een sfeer van sublieme beheer sing dit was wèl iets bijzonders, al mag iets dergelijks bij ons orkest geen excep tie heten. Zo wordt ons publiek niet ver gast op handig routinewerk, maar kan het telkens ervaren dat de levende geest van wisselwerking aan het samenspel kleur en bezieling geeft en het apparaat een fijnnervig geheel wordt, dat op de sub tielste gevoelsnuances reageert. Dit keer was zulks wel bijzonder opvallend. Johanna Martzy vertolkte het Beetho- venconcert op een opvallend rustige wijze, in tempi waarvoor menig jong talent de spanning om ze met nodige geladenheid te vullen zou ontberen. Zij wist deze opvat ting echter volkomen waar te maken en haar rustig, delicaat en fraai klinkend spel wonderlijk sterk te bezielen. Deze geestelijke instelling op het werk werd door Toon Verhey volmaakt overgenomen. Men kon niet merken wie hier de leiding had, Martzy of Verhey, en zo kregen we deze concertante symphonie te horen zon der kreuk of rimpel, als een herschepping door één wil en één gedachte geleid en beheerst. Daarna heeft Verey met het orkest de hoge troef uitgespeeld van een alleszins verantwoorde en treffende verklanking van Bruckners Vierde Symphonie. De „Romantische" heeft de componist haar genoemd. Het heeft indertijd aanleiding gegeven om er naar de aard der „program mamuziek" allerhande voorstellingen in te willen zien; dit hoorde immers bij een romantisch werk. En Bruckner schijnt daar op'vrij naïeve wijze aan meegeholpen te hebben. Althans betreffende het eerste symphoniedeel blijkt hij de volgende ver klaring te hebben gegeven: „Middeleeuwse De „Nieuwe Rotterdamse Courant" schrijft: „Onze lezers hebben kennis kunnen nemen van het verbazingwekkende feit, dat een predikant van de Gereformeerde Gemeenten weigerde een huwelijk kerke lijk te bevestigen, omdat de bruid in een bruidsgewaad van wit of crème was ge kleed; zwart ware op deze huwelijksdag, aldus de predikant, slechts gepast geweest. Weinigen zullen begrip kunnen opbren gen voor deze zonderlinge gedachte, welke echter samenhangt met een antiek-primi tief gedachtencomplex, waarin alles, wat met de vrouw als zodanig, het huwelijk en het sexuele leven samenhangt, als met een geheimzinnige en gevaarlijke macht ge laden wordt geacht, die bij oneerbiedig of profaan gebruik desastreus wordt en zelfs de dood kan aanrichten. In ons land vindt men nog sporen van deze primitief magische voorstellingen in talloze oude volksgebruiken. Zo vindt men in Friesland op de dorpen nog de gewoonte om in rouwkleding te trouwen. Latere geslachten gaven daaraan een rationalistische uitleg en zo vindt men ln het boek van C. van Alkemade: „Inleidinge tot het Ceremonieel der Begraavenissen", een boek uitgegeven in 1713, dat het aan leggen van rouwkleding bij het huwelijk daartoe diende, „om de bruiden in te scher pen, dat alleen de dood hen van gemaal kan scheiden." Onze predikant was dus slechts twee en een halve eeuw ten achter." stad -r- dageraad wekroepen klinken van de torens van de stad de poorten worden geopend en ridders rijden op vu rige rossen naar buiten zij worden be dwelmd door de toversfeer van het woud woudgeluiden vogelgezang....". En boven het Trio van het Scherzo (derde deel, dat later bij een herziening van het werk ontstond, schreef de componist: „Dans tijdens een jachtmaaltijd". Gelukkig heeft Bruckners muziek een bredere draagwijdte dan zijn eigen ver klaringen. 't Is waar, men kan in het Scherzo een „jacht" horen en in het Trio ervan een gemoedelijk danswijsje, terwijl de heren jagers vrolijk zitten te schran sen. Maar dit nuchtere verhaaltje bete kent niets tegenover de essentie van de muziek: die in de deinende dansmuziek spreekt van de liefde voor het natuurlijke volksleven. En de jachtmuziek getuigt van het plezier om met een simpel hoornmotief een Scherzo-deel op te bouwen. De muziek is hier, zoals trouwens bij Bruckner steeds het geval is, primair. En zo wordt tegen woordig dan ook het „romantische" van deze symphonie wijselijk samengevat als een uiting van „natuur-romantiek", zon der beelden, zonder plaatjes en naïeve verhaaltjes, maar als een reeks van stem mingen, gewekt door de ongerepte natuur. Dat daar muziek genoeg in zit, heeft de geniale, maar argeloze Bruckner met zijn Vierde rijkelijk bewezen. De wijze waarop hij in het slotdeel van het werk als het ware al die geheimzinnige krachten van de natuur-romantiek samenbalt en een stralende hymne laat uitklinken, mag gel den als een bewijs van zijn grootheid. Ten slotte was hijzelf een „natuurkracht"! Verhey's vertolking verdiende alle lof. En zonder iemand van het orkest te kort te doen, mag ik dit keer wel eens een extra pluim geven aan de koperblazers van het ensemble en dan in de eerste plaats aan de solo-hoornist. JOS. DE KLERK Er is gisteravond in de Velsense vroed schap uitvoerig gepraat over de week markt, die naar het advies van het college van B. en W. op Donderdagochtend gehou den zal worden. Ondanks aanvankelijke bezwaren van de kant der A.R.-fractie zijn zowel de markt als de dag waarop zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Met dien verstande, dat er na dit besluit nog contact opgenomen zal worden met de top- organisaties der markthandelaren, om na te gaan of wellicht een andere dag gun stiger zou zijn. Voorts steunde de raad unaniem het college inzake de zorg voor de ouden van dagen en de politiek jegens de IJmuidense afdeling van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, wier ver tegenwoordiger uit de Commissie voor ont spanning trad en daarom via de Velser Ge meenschap subsidie aanvroeg. Die subsidie gaat niet door. Als derde hoogtepunt van deze raadsdebatten kwamen de bezwaren tegen de ijsbaan Brederode, waar begin Januari een paar ongelukken achter elkaar voorkwamen, ter sprake. De heer Dissel kö ter (Arbeid) leidde het gesprek over de ijsbaan in en ver klaarde zich niet geheel content met het antwoord van het college op zijn verzoek om inlichtingen. Hij onderschreef in dit opzicht de in ons blad geuite mening, dat het ijs bij het onderzoek op de vierde Januari weliswaar goed is geweest, maar dat het ten tijde van de voorgaande onge vallen niet in orde was: de gravel van de ondergespoten tennisbanen kwam boven het ijslaagje uit. Gisteravond heeft, op uitnodiging van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, mevrouw Anne H. Mulder in het Frans Halsmuseum gesproken over „Een ruiker camelia's geplukt in het Parijs van de Romantiek", zijnde de titel van haar nieuwste boek, dat binnenkort zal ver schijnen. Zij schetste het Parijs uit de tijd van Louis Philippe, dus zonder de ruime boulevards en pleinen van Haussmann. Het Parijs, weggedoken achter de stads muur, aangelegd op instigatie van de heren van de belasting, die daarmee de belasting fraude trachtten tegen te gaan. Zij vertelde van de burgerkoning Louis Philippe, met zijn moedig optreden tijdens op hem gepleegde aanslagen en zijn ge moedelijke omgang met zijn omgeving. Via de quadrille, waarbij de begeleiding be stond uit geweer- en pistoolschoten en na gebootste dierengeluiden, belandde de spreekster bij het muziekleven, met de groten uit die dagen, zoals Chopin en Berlioz. Ook de bezoeken van de sprookjesdich ter Andersen aan Parijs en zijn ontmoe tingen daar met mensen als Heine, Victor Hugo, Lamartine en Alexandre Dumas kwamen aan de orde. Tenslotte beschreef de spreekster enige zeer vermaarde Parijse straattypes, zoals de voddenraper, die tijdens zijn werk zaamheden gedeelten uit de werken van Homerus en Vergilius citeerde. Het boek is gebaseerd op de figuur van „La dame aux camelias", het Normandi- sche meisje, dat vermaard raakte door een boek en toneelstuk van Alexandre Dumas', en wier komst in Parijs aan begin en eind van de causerie uitvoerig beschreven werd. Het programma van de Haarlemse Kunstgemeenschap voor de maand Maart vermeldt een toneelvoorstelling in de Stadsschouwburg, een filmavond in het Rembrandt-Theater en een lezing. Op Dinsdag de 9de geeft de toneelgroep „Puck" de eerste voorstelling in Haarlem van de comédie-ballet „Het Dievenbal" van Jean Anouilh, door Ank van der Moer ge regisseerd. Op Vrijdag de 19de spreekt fle schrijver Belcampo, wiens laatste boek „Liefdesverbijstering" zo sterk de aandacht trok. Hij stelt zich voor zijn publiek „een kijkje te gunnen in de keuken van zijn lit teraire brouwsels". Tenslotte wordt op de 25ste de bijzondere detectivefilm „De vrouw in kwestie" van Anthony Asquith vertoond, waarin Jean Kent de hoofdrol vertolkt. Een achtjarige jongen uit Nijmegen is gisterenmiddag op de Berg en Dalseweg te Nijmegen uitgegleden en tegen een passe rende trolleybus terecht gekomen. De jon gen was op slag dood. Ria Meijer en Truus Kok zijn leerlingen uit de zesde klas van de Marnixschool. Ge kunt ze de hele week nog in de spierwitte pakken zien, waarmee zij Maandag voor het eerst de Rijksweg overstaken, heen en weer, bij de Egmondstraat. „Brigadiertjes" noemen de heren van de Verkeerspolitie deze zesde klassers van de lagere school. Zij zijn er kennelijk trots op. De jeugdige verkeerspolitie is thans op zeven plaatsen in Haarlem vertegenwoordigd, waar het verkeer kleine schoolkinderen gemakkelijk over het hoofd ziet. Tot voor kort zagen we hen alleen nog met een witte band over de borst en stopbord. Nu zien zij er aanzienlijk indrukwekkender uit. Op het hoofd een loitte Zuidwester en omhuld door een even witte jas, zwarte zakken, en strepen op de mouwen. Het is een presentje van de oudercommissie der Marnixschool. Aan het einde van deze week worden ze afgelost. Dan kunnen twee andere medescholieren zich in het pak steken. Ongetwijfeld heeft het twee maal zijn nut, dat dit oorspronke lijk Amerikaanse idee ook in ons land zijn weerga heeft gevonden en voor uitwerking vatbaar is gebleken. Allereerst kunnen ouders hun kinderen alleen naar school laten gaan zonder enige ongerustheid. Op een druk punt, zoals de Rijksweg bij de Egmond straat, worden ze opgevangen door een verkeerspolitie, die haar taak verstaat en een grondige theorie van verkeersregels hebben bestudeerd. Een ander voordeel van gewicht is, dat de leden van deze verkeerspolitie tot de toekomstige weggebruikers behoren en derhalve dankzij deze voorbereidingen het gevaar van het verkeer leren kennen. De „echte" verkeerspolitie heeft het hierop wel speciaal gemunt. f Kort en bondig J BINNENLAND Het Franse stoomschip „Carthage", dat destijds bij Scheveningen op de kust is ge lopen en daar geruime tijd heeft vastgeze ten, is uit Ridderkerk naar Vlissingen ge sleept, waar het zal worden gesloopt. Ten huize van de vertegenwoordiger van de British Council te Amsterdam is Dinsdag een receptie gehouden ter gelegen heid van het bezoek aan ons land van de deken van de St. Paul's Cathedral in Lon den, Walter Robert Matthews, doctor honoris causa van vele universiteiten en schrijver o.a. van „St. Paul's in the war" en van theo logische essays. Hij blijft enige dagen in Nederland en zal ook Utrecht bezoeken. De thans vier jaar oude rechtzaak tegen de 54-jarige A. H. F. Fonteijn, ex-sergeant konstabel der Koninklijke Marine te Am sterdam zal deze maand voor de derde keer onderworpen worden aan het oordeel van de Hoge Raad De behandeling van het beroep in cassatie, dat Fonteijn tegen het arrest van 25 November 1953, gewezen door het Haagse Gerechtshof, heeft ingesteld, zal ge schieden op 23 Maart. De Nederlandse Bank deelt mede. dat blijkens de voorlopige gegevens het beta lingsverkeer met aan de Europese Betalings- Unie deelnemende landen voor Nederland gedurende de maand Februark 1954 resul teerde in een tekort van ongeveer f3 millioen. Ir. A. H. J. van Goch zal op 20 Maart zijn werkzaamheden als directeur van de N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij te Oldenzaal beëindigen en ten hoofdkantore van de B.P.M. te 'sGravenhage tewerk worden gesteld. Als opvolger van de heer Van Goch als directeur van de N.A.M. is de benoeming te verwachten van dr. ir. H. A. Stheeman, laatstelijk directeur van de Diadema Argentina S.A. de Petroleo te Buenos Aires. Volgens het Deense dagblad „Politiken zal de Deense gezant in ons land, de heer Fin Lund. wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd binnenkort Neder land verlaten. Hij zou worden opgevolgd door de heer Lars Tillitse, thans gezant van Denemarken te Tokio. HAARLEM EN OMGEVING Bij Koninklijk Besluit is toegekend de aan, de orde van Oranje Nassau verbonden bronzen ere-médaille aan C. Faas te Lisse, bloemist op het bloembollenbedrijf der N.V. Fred, de Muelder te Sassenheim. De Doopsgezinde Gemeente in IJmui- den zal op Donderdag 11 Maart haar vierde wijkavond houden in de Kapel aan de Pastorieweg in Santpoort. De heer J. Duin- ker zal een inleiding houden over „De klei ne Johannes". Voor de Beweging van Europese Fede ralisten zal de heer E. Ackel een lezing hou den getiteld „Oost- en West-Europa in Euro pese zin", op Maandagavond 8 Maart in een der zalen van restaurant Brinkmann. Het Wijkcomité Oud-Schoten zal op Vrijdagavond 5 Maart in de kleuterschool aan de Tesselschadestraat van acht tot negen uur spreekuur houden. Hedenmorgen is op het bureau van Openbare Werken in de Jacob ij nestraat te Haarlem aanbesteed het bouwen van een kleuterschool op een terrein, gelegen aan de Pleiadenstraat in Haarlem-Noord. Binnengekomen waren 34 biljetten. Laagste inschrijving die van firma Nij- man-Rusman te Hillegom met f88.750. Hoogste inschrijving die van de firma A. van Varik te Haarlem met f 122.000. De Haarlemse gemeenteraad heeft voor de bouw van deze Montessori-kleuter- school een crediet verstrekt van f 198.000. Heinrich Schütz, die van 1585 tot 1672 leefde, staat bekend als een van dé be langrijkste componisten van protestantse kerkmuziek. In ons land is in de laatste jaren vrij veel aandacht geschonken aan deze geniale toonkunstenaar. Op tal van concerten, het meest op kerkconoerten, zijn geestelijke werken van hem uitgevoerd, maar uiteraard niet in de liturgische func tie, waarvoor zij werden gecomponeerd. De kerkelijke muziek van Schütz is door haar liturgische zin geen zelfstandige kunst, maar dient een integrerend onderdeel van de eredienst te zijn. Heeft het uitvoeren van de geestelijke muziek van Schütz in „conceptvorm" dan zin? Om haar liturgische betekenis niet, maar wel om haar zuiver-muzikale waar den te openbaren, al kan men zich daarbij niet losmaken van de expressieve inhoud van de tekst. Het is wel hoofdzakelijk door het puur-muzikale element, d'at de uitvoe ring van werken van Schütz, die de Soester Cantorij gisteravond in de Remonstrantse Kerk gaf, haar waarde gekregen heeft. De leider van dit gezelschap. Maarten W. Kooy, had hieraan bijzondere aandacht besteed met principiële onderdrukking van „gevoeIs"-accenten. De koorklank bleef bij voortduring beschaafd en zuiver en ook de solisten: een sympathiek zingende mezzo-sopraan en een verdienstelijke alt, hielden haar loonvorming welluidend. In de Soester Cantorij zijn ook opgeno men een blokfluiten-kwartet, een vede laarster, die een echte vedel bespeelt en een clavecinist. Zij begeleidden het koor en de solisten en zorgden daarmede voor een karakteristieke instrumentale klank kleur bij het vocale timbre. De werken, die uitgevoerd werden, zouden, óók in de ge kozen volgorde, deel hebben kunnen uit maken van een kerkdienst. En hierdoor hebben de aandachtig luisterende toehoor ders zich waarschijnlijk wel kunnen voor stellen, welke betekenis de muziek van Schütz voor een werkelijke godsdienst oefening kan hebben. P. ZWAANSWIJK. 5-3% Nederl.'47 A.K.U Jnilever Philips Gloeil. £on. Petroleum Vdam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Med. Handel Mij. Rotterd. Bank Twenïsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 98 188 244 232% 391% 138 145% 136% 124% 116% 189% 179 172% 182 32% 55% 48% 88% 21 41 Openings koersen 98 187% 243 230 390% 135 144 134 121 113% 189 179 172 182 32% 55%' 48% 87% 21% 41

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7