Kiescomité gaf „onware en onwaardige" adviezen Zwitsaletten PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Voorkom BESMETTING Ernstig conflict in Groningse K.V.P. Helft van kringbestuur nam ontslag Weer bewegingsvrijheid voor militairen De radio geeft Vrijdag Groot tekort aan werk krachten in Dordrecht Ruim f 13 millioen voor bouwrijp maken van nieuwe Tuinstad Vier maanden geëist tegen overwegwachter Gasfabriek van Alphen aan de Rijn geveild eigen omroep Toch ió liet zo J Twee omroepmedewerkers naar Marrakesj Intrekking migratiebouw regeling ernstige handicap Hongaarse pleegkinderen terug naar de barakken „Nederlanders in onze dienst kunnen gerust zijn'' Minister Mansholt naar Friezen dringen aan op Frankrijk Kerkelijk Nieuws Politieman omgekomen doordat bomen niet neergelaten waren Verlies van het Nederlanderschap Drie bedrijfscommissies ingesteld Nederlandse dirigent naar Lugano Levensplan Aantal studenten aan V.U. stijgt KOU, GRIEP, KOORTS ZORGZAME VADERS DONDERDAG 4 MAART 1954 In Groningen zijn moeilijkheden gerezen rond het politiek advies van de K.V.P. vóór de Statenverkiezingen. De uitslagen in enkele afdelingen van de K.V.P. in de Zuidoosthoek der provincie Grondingen, ten aanzien van het referendum voor de vast stelling van de definitieve candidatenlijst, hebben bij het kringbestuur van de K.V.P. de indruk gewekt., dat bij deze verkiezin gen door het kiescomité met methoden en middelen is gewerkt, welke in strijd zou den zijn geweest met de bepalingen van het kiesreglement. Bij besprekingen met het kringbestuur is inderdaad gebleken, dat het kiescomité de bepalingen van het kiesreglement ern stig heeft overtreden. Bö het geven van adviezen heeft het kiescomité een voor stelling van zaken verstrekt aan kiezers, welke noch als waar, noch als waardig kon worden gekwalificeerd, aldus het kring bestuur. Er bleven mogelijkheden open om nieu we verkiezingen in die afdelingen uit te schrijven, waar het kiescomité op een niet toelaatbare wijze actie had gevoerd. Een andere mogelijkheid was het houden van een nieuw referendum over de gehele pro vincie en het ongeldig verklaren van de uitslagen in die afdelingen, waar in strijd met het kiesreglement was gehandeld. Men heeft toen verscheidene stemmingen gehouden, waarbij de stemmen steeds staakten. Ook een poging om het partij bestuur een beslissing te laten nemen kon niet slagen, omdat het reglement in een beroep van het partijbestuur in een geval als het onderhavige niet voorziet. ADVERTENTIE FLORESSTRAAT 15 HAARLEM - TEL. 16548 Betaling in overleg De Legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat op last van de chef van de Generale Staf alle tot dusver wegens de witte pok ken-epidemie geldende beperkende bepa lingen ten aanzien van de bewegingsvrij heid der militairen zijn opgeheven. Per vliegtuig zijn twee medewerkers van de Avro, namelijk de violist Jan Bleumers en het hoofd van de reportagedienst Tom Schreurs, van Schiphol vertrokken naar Marrakesj, waar zij op uitnodiging van de autoriteiten aanwezig zullen zijn op de gala-avond, die in de tweede helft dezer week wordt gehouden en waaraan mede werking wordt verleend door vertegen woordigers van vrijwel alle Europese lan den. Bleumers zal een kort recital geven. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek 9.10 Platen. 9.35 Schoolradio. 10.00 Kinderen en mensen, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Klein mannenkoor. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Platen. 11.35 Orgel. 12.00 Musette- orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Twee piano's. 14.50 Voordracht. 15.10 Sopraan en piano. 15.30 Orgel en zang. 16.00 Platen. 16.30 Muziekcauserie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Platen. 18,00 Nieuws. 18.15 Amusementsmuziek. 18.45 De Haverkist, hoorspel. 19.00 Kinderliedjes. 19.10 Kamer koor 19.30 Mensen en Conflicten, hoorspel en causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Hedendaagse ar beidsproblemen, causerie. 21.00 Voor de jeugd, 21.35 Amusementsmuziek. 22.00 Bui tenlands overzicht. 22.15 Rhythmische mu ziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avond wijding. 23.00 .Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platena 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraam en piano. 11.30 Platen. 12.15 Promenade-orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Promenade orkest en solist. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.30 Kamerorkest en so liste. 15.15 Voordracht. 15.35 Vocaal ensem ble. 16.00 Tuinbouwcauserie. 16.15 Piano- cedital. 16.45 Platen. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Friese uitzending. 18.00 Platen. 18.10 Een. goed woord voor een goede zaak. 18.15 Lichte muziek. 18.35 Platen. 18.45 Driestem mige blaasmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Rege ringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Die Schöpfung, oratorium. 22.10 Platen. 22.25 De kerkbouw tijdens de Republiek, c-userie. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15 Wielerwedstrijd op homo-trainers; 20.35 Actualiteiten en weerbericht; 20.55 21.55 Gevarieerd programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.45 Koersen. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.05 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Lich te muziek. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 13.20 Klankbeeld. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.05 Platen. 20.10 Hoorspel. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.30 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 m.). Daarna hebben de partijvoorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, en de partijsecretaris, dr. L. A. H. Al- bering, het kringbestuur geadviseerd, de stemming in de desbetreffende af delingen te doen vernietigen. Opnieuw is in kringbestuursvergadering toen een voorstel gedaan, het referendum in de desbetreffende afdelingen ongeldig te verklaren. Weer staakten de stem men (vier tegen vier) hetgeen inhield dat het voorstel verworpen en het reeds gehouden referendum in de af delingen goedgekeurd was. Daarom hebben de heren J. B. H. Hulsman, ir. dr. Th. Ferrari en J. Bodewes, respec tievelijk kringvoorzitter, secretaris en penningmeester, alsmede het kring bestuurslid de heer M. H. Boerland, burgemeester van Kloosterburen, hun ontslag genomen als kringbestuurs leden, omdgt zij voor deze gang van zaken en met name voor de thans in gediende can did aten lijst geen enkele verantwoordelijkheid wensten te aan vaarden. De overige vier bestuurs leden vormen thans het kringbestuur. De Kamer van Koophandel voor Dord recht en omstreken heeft een adres tot de ministers van Wederopbouw en Volkshuis vesting en van Economische Zaken gericht, waarin zij zegt, dat de intrekking, eind 1953, van de mogelijkheid om door middel van de bouw van z.g. migratiewoningen arbeiders van elders aan te trekken voor de industrie in Dordrecht en omgeving, een niet te onderschatten handicap bete kent. In het adres wordt betoogd, dat in het gebied van het Gewestelijk Arbeids bureau Dordrecht een groot tekort bestaat aan vakarbeiders en zelfs aan arbeiders in het algemeen. In de metaalindustrie alleen al kunnen in deze omgeving nu reeds vele maanden meer dan duizend arbeidsplaat sen niet bezet worden. Aanbod van plaats bare arbeiders is er in d'it gebied niet en ware het niet, dat tot dusverre nog hon derdtallen arbeiders van elders, hoofdzake lijk uit West-Brabant, konden worden aan getrokken, dan zou reeds lang een nood toestand zijn ontstaan. Nu een deel van het West-Brabantse gebied tot ontwikkeling wordt gebracht, dreigt ook dit correctief nog te vervallen. Als aangewezen oplossing ziet de Kamer herroeping van de intrek king der regeling voor de bouw van migra tiewoningen. In de Nederlandse douanelokalen op het grensstation Venlo hebben gisteravond 79 Hongaarse kinderen tussen de twee en veertien jaar afscheid genomen van Ne derland, waar zij drie maanden in een an dere wereld geleefd hebben dan in die van de barakken in Duitsland en Oostenrijk, waar hun ouders verblijven. Gastvrije pleegouders in Nederland had den een traditie hooggehouden. Zij hadden de smalle,bleke gezichtjes in enkele maan den tijds weten te veranderen in blozende, gezonde wangen. Vele pleegmoeders uit Roermond en Venlo waren voor het afscheid meege komen en enkelen hunner kregen het te kwaad. Tot op het laatste moment bleven zij hun pleegkinderen met zorgen omrin gen. Zelfs toen de trein zich in beweging zette, stond nog een pleegmoeder in een coupé met omhelzingen en een niet te stuiten tranenvloed afscheid te nemen van een ruim tweejarige kleuter, aan wie zij drie maanden lang haar zorgen had ge wijd. Men moest voor haar de coupédeur open houden om haar een onvrijwillige reis naar Duitsland te besparen. Doch ook vele kinderen konden bij dit afscheid hun tranen niet bedwingen. Vele afspraken voor correspondentie werdén in die laatste ogenblikken gemaakt. De nieu we kleren, of het echte horloge, dat oudere jongens vol trots toonden, zullen nog lange tijd als een kostbare herinnering in het kamp worden gedragen. De Amsterdamse gemeenteraad heeft zich Woensdag accoord verklaard met het voorstel om, boven het reeds eerder ge voteerde bedrag van 1.580.000, een cre- diet van 13.600.000 beschikbaar te stel len voor de voltooiing van het bouwrijp maken van de terreinen, begrepen in het plan Tuinstad-Geuzenveld. Djakarta tot Den Haag De Nederlandse Hoge Commissaris heeft de vorige maand aan het ministerie van Buitenlandse Zaken te Djakarta een nota verzonden, waarin de Indonesische rege ring werd verzocht, haar Nederlandse ambtenaren in bescherming te willen ne men tegen bepaalde lasterlijke aantijgin gen, welke door een vakvereniging waren geuit en die van iedere grond ontbloot zijn. Op deze nota heeft de Hoge Commissaris inmiddels een antwoord ontvangen, waar in wordt gezegd, dat. „de regering van de republiek Indonesië zich niet zal onttrek ken aan haar plicht, het welzijn van iedere ingezetene in Indonesië te garanderen, met inbegrip van de Nederlanders, zowel van hen, die werkzaam zijn bii de regering van de Republiek Indonesia, als van hen, die werkzaam zijn bij particuliere bedrijven. De regering van de Republiek Indonesia zal niet aarzelen stappen te nemen tegen handelingen, die buiten de wet vallen of deze schenden. In verband hiermede behoeft niet te worden gevreesd, dat Nederlanders, die eeiTijk en oprecht him krachten en hun v ere tand in dienst stellen van de regering van da Republiek Indonesia, hun rechtsze kerheid zullen verliezen", aldus besluit het Indonesische antwoord, dat door het mi nisterie van Buitenlandse Zaken is gepu bliceerd. Minister Mansholt vertrekt vanavond naar Parijs om daar morgen in gezelschap van de president van de Franse republiek, Coty en de minister van Landbouw, Hou- det, een bezoek te brengen aan de grote landbouwtentoonstelling die van 2-7 Maart op het expositieterrein Port de Versailles wordt gehouden. Op uitnodiging van zijn Franse collega zal minister Mansholt voor de „Tribune Européenne de F Agriculture", die is inge steld door de Franse minister van Land bouw en de Confederation Européenne de FAgriculture een lezing houden over „De Nederlandse landbouw en Europa". Ned. Herv. kerk Beroepen te Bleskensgraaf (toez.) C. v. d. Bosch te Bruchem-Kerkwijk. Aangenomen naar Poortvliet (toez.) C. J. P. Lam, cand. te Hilversum, die be dankte voor de toezegging van Brakel, Goedereede, Heilouw en van Veen (N.Br.). Beroepen te Kloetinge P. Kloosterman, cand. te Schiedam; te Nieuwe-Tonge M. Ottevanger te Leiden. Geref. kerken Beroepen te Brussel (2e pred.pl.) B. G. Wees ten Oever te Kamerik. Evang. Lutherse kerk Beroepen te Edam A. Burghoorn, prop. te Delft. Bapt. gemeenten Bedankt voor Emmen R. v. d. Werf te Utrecht. ADVERTENTIE De officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank heeft vier maanden gevangenis straf geëist tegen de 49-jarige overweg wachter der Nederlandse Spoorwegen B. P. H. te Utrecht, aan wie het veroorzaken, van dood door schuld ten laste was gelegd. Volgens de dagvaarding had hij op 20 November van het vorig jaar verzuimd de overwegbomen aan de Concoi'diastraat te ytrecht tijdig neer te laten, waardoor twee van hun dienst terugkerende politieagenten de overweg passeerden toen de laatste trein uit Amsterdam reeds naderde. De agent M. die Kogel werd door de snel trein aangereden. Hij was tecstond dood. Zijn collega J. van de Linden kon zich door snel van de fiets te springen nog juist in veiligheid brengen. De officier van justitie achtte de schuld van de verdachte volledig bewezen. Hij meende in aanmerking te moeten nemen, dat het reeds de derde keer is, dat de ver dachte niet heeft opgelet. „Het is de laat ste tijd opvallend dat er zoveel ongelukken gebeuren met niet-gesloten spoorwegover gangen", zo zei de officier. Ter waarschu wing voor andere overwegwachters eiste hij vier maanden gevangenisstraf. Het ministerie van Justitie vestigt er de aandacht op dat op 1 Maart in werking is getreden de wet van 23 December 1953. krachtens welke personen, die het Neder landerschap ontlenen aan het Koninklijk Besluit van 22 Mei 1943, de Nederlandse nationaliteit verliezen. Het betreft hier per sonen die het Nederlanderschap hebben be houden, niettegenstaande zij na 9 Mei 1940, bijvoorbeeld door huwelijk of naturalisatie, de nationaliteit hebben verkregen van een land waarmee Nederland op dat tijdstip geen diplomatieke betrekkingen onderhield. Vrouwen, die na 9 Mei 1940 zijn gehuwd met een onderdaan van een dergelijk land, bijvoorbeeld Duitsland, hebben, wanneer het huwelijk inmiddels is ontbonden, tot 1 Maart 1955 de gelegenheid om in Neder land bij een burgemeester, in het buiten land bij een Nederlandse consul, te kennen te geven dat zij op herkrijging van de Ne derlandse nationaliteit prijs stellen. Hebben zij de kennisgeving reeds gedaan, dan be hoeft deze niet te worden herhaald. Even eens kunnen kinderen, die door nationali satie van hun vader of moeder in een zo danig land een vreemde nationaliteit heb ben verkregen, wanneer zij inmiddels meerderjarig zijn geworden, vóór 1 Maart 1955 aan een van de genoemde autoritei ten verklaren Nederlanders te willen zijn. De Sociaal-Economische Raad heeft een drietal verordeningen vastgesteld, waarbij bedrijfcommissies worden ingesteld! voor de ziekenfondsen, voor het bakkersbedrijf en voor de visconservenindustrie, en waar bij hoofden van de ondernemingen iin deze sectoren verplicht worden een onderne mingsraad in te stellen drie maanden na afkondiging dezer verordeningen. Ten overstaan van een deurwaarder heeft een Haags makelaarskantoor Woens dagmorgen in hotel „Centraal" te Alphen aan den Rijn de overcomplete inventaris van het gemeentelijk gasbedrijf aldaar ver kócht. Het vijftig jaar oude bedrijf, dat eerst vele winsten afwierp, de laatste tientallen jaren echter honderdduizenden guldens verlies boekte, is het vorige jaar opgeheven toen Alphen aan de Rijn uit Leiden gas ging betrekken. Honderden installateurs, opkopers, par ticulieren, directeuren van particuliere- en gasbedrijven, onder andere van Schiedam, Culemborg, Leerdam en Boskoop, deden om beurten hun best een „koopje" te bemach tigen, maar de belangstelling was telkens zo groot, dat men daarin maar sporadisch slaagde. Er werden dan ook goede prijzen gemaakt. De makelaar, die zijn tiende gas fabriek „van de hand deed", was tevreden over het resultaat. De totale opbrengst werd geraamd op ruim een halve ton. De dirigent van het Omroep-Kameror- kest, Maurits van den Berg, leidt vandaag op uitnodiging van Radio Lugano een con cert, waarop werken ten gehore worden gebracht van Haydn en Dvorak, benevens de Hollandse Suite van Alexander door molen. De heer Van den Berg, die in December ook een concert dirigeerde van kamermu ziek voor het NIR in Brussel, propageert gaarne Nederlandse muziekwerken in den vreemde. Hij heeft ook nog uitnodigingen lopen voor Stockholm en Frankfurt. STUDIEBEURS VOOR VROUWEN Het bestuur van het fonds Doctor Catharine van Tussenbroek maakt bekend, dat het voor het jaar 1954 een studiebeurs van ten hoogste duizend gulden beschikbaar zal stellen. Deze is bestemd voor een Nederlandse vrouw die haar academische studie geheel of bijna vol tooid heeft en gespecialiseerd wetenschappe lijk onderzoek wil verrichten, onverschillig op welk gebied, in Nederland of in het bui tenland. 47. Toen zij op de startplaats van de bergrallye aankwamen, waren de auto's van de andere deelnemers daar al verza meld. Panda bracht zijn auto naast de anderen tot stilstand en keek op een to renklok. „Wij zijn op het nippertje", zei hij, „de start is over twee minuten". „En over twee minuten zal deze bom barsten", mompelde baas Kraska, terwijl hij stie- kum de bom achterop de taxi legde en de lont aanstak. Dit zal wel voldoende zijn, om hen uit te schakelen en dan ben ik zeker, dat mijn Kraskar deze rallye zal winnen". Na deze snode daad rende de schurkachtige auto-fabrikant naar zijn eigen wagen, die ook aan deze wedstrijd zou deelnemen. „Vlug Kobus", zei hij tegen zijn chauffeur, „ga een eindje van die taxi vandaan, die lui maken straks een vlie gende start!" En, terwijl baas Kraska naast zijn chauffeur in de Kraskar plaats nam, laveerde deze de wagen haastig naar een veiliger plaats. Het actie- en adviescomité voor de radio- omroep Friesland heeft zich met een schrij ven tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend, waarin wordt gezegd, dat in 1952 aan de toenmalige ministers van Binnenlandse Zaken, Justitie en Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen inzake de Friese taal en cultuur verlan gens vijf memoranda zijn aangeboden. Een daarvan bepleite de oprichting van een „regionale omroep Fryslan". Het schrijven vervolgt dan: Deze actie vond een voorlopige afsluiting in een ple naire vergadering van de Radioraad, met de comitè's van actie. Daarbij bleek op nieuw dat de Friese wensen op radioge- bied gesteund worden door alle voofstan- ders van de Regionale Omroep Noord. De bladen hebben bericht, dat de eerste van onze wensen, de plaatsing van een f.m.-zender in Friesland, in vervulling zal gaan. Misschien komen er zelfs twee. Bo vendien heeft uwe excellentie in de Memo rie van Toelichting op het wets-ontwerp tot regeling van de omroep medegedeeld, dat een tweede voorstel van ons, de instel ling van een officiële adviesraad voor de R.O.N., binnenkort ook verwerkelijkt zal worden, waarbij tevens de mogelijkheid geopend wordt tot verdere ontwikkeling van het instituut van de regionale omroep. Nu de technische mogelijkheden zo heel dicht binnen ons bereik komen, zien wij met bijzondere spanning naar de verwe zenlijking van ons voornaamste doel: de inrichting en functionering van een Friese radio omroep, in samenwerking met de Regionale Omroep Noord. Ons comité heeft verschillende moeilijk heden en vragen, die daarbij kunnen rijzen, reeds meermalen onder ogen gezien. Het is daarom dat thans met volle vrijmoedig heid en sterke aandrang gevraagd wordt om aan Friesland een eigen omroep ter beschikking te stellen, aldus het schrijven. Justin Pollet, een valse munter, die net genoeg bankbiljetten vervaardigde om zich en zijn vriendin in het leven te houden, heeft Dinsdag als vrij man een Parijse rechtbank verlaten, na de Bank van Frankrijk één franc schadevergoe ding te hebben betaald. Hij kreeg een voorwaardelijke gevangenisstraf en een proeftijd van vijf jaar. Pollet begon twaalf jaar geleden de Bank van Frankrijk op bescheiden schaal concurrentie aan te doen, ten einde van zijn dagelijks werk af te zijn en zijn droom om als violist in de Parijse concertzalen op te treden en een monu mentale levensbeschrijving van Napo leon te schrijven te kunnen verwerke lijken. Pollet tekende elk bankbiljet met de uiterste zorg. Aan dit werk wijd de hij zich in de ochtend, waarna hij 's middags viool studeerde en 's avonds in de leeszaal aan zijn studie over Na poleon werkte. Hij maakte niet meer dan vier of vijf biljetten per week. Als een gevolg van de geleidelijke waardevermindering van het geld zag hij zich echter genoodzaakt, in plaats van biljetten van 500 francs biljetten van 5000 francs te gaan ver vaardigen. Op zekere dag probeerde zijn vriendin, Yvonne Vassèur, echter de rekening van de kruidenier te betalen met een biljet, dat nog niet droog was. (Reuter). COOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOCO Het aantal studenten aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam is steeds stijgende. Het bedroeg op 1 Januari 1953: 1680, op 1 Januari 1954: 1744. De studierichtingen, die tot deze groei verhoudingsgewijs het meest hebben bijgedragen, zijn medicijnen (van 85 tot 100), economie (van 292 tot 323), letteren en wijs begeerte (van 90 tot 98), psychologie (van 132 tot 143) en wis- en natuurkunde (van 360 tot 375). De theologische faculteit is daaren tegen teruggelopen, evenals de juridische faculteit en de notarisopleiding. Onder de ingeschrevenen bevinden zich 87 buitenlanders: 2 Ambonezen, 17 Amerikanen, 2 Belgen, 1 Canadees, 6 Duitsers, 1 Engels man, 1 Hongaar, 42 Indonesiërs, 1 Koreaan en 14 Zuid-Afrikaners. De grootste belang stelling onder hen gaat uit naar de theolo gische faculteit (39) en de economische fa culteit (31). Onder de ingeschreven studenten zijn 29 Rooms-katholieken, van wie een groot aan tal juristen. Voor het overige komen de stu denten uit 17 protestantse kerken of gods dienstige gemeenschappen. Hiervan zijn het sterkst vertegenwoordigd de gereformeerde kerken (1952), de Nederlands Hervormde Kerk (276), de Gereformeerde Kerken onderh. art. 31 K.O. (33), de Christelijke Gereformeer de Kerken (24), de Doopsgezinden (14) en de Luthersen (13). Eis. Amerika heeft Woensdag bij het inter, nationale gerechtshof in Den Haag een eis tot schadevergoeding tegen Hon garije en Rusland ingediend op grond van de behandeling, die de bemanning van een Amerikaans militair vliegtuig ondergaan zou hebben, toen het toestel in November 1951 tot landen gedwon gen werd. Uitdaging. Het Oost-Duitse dagblad voor de jeugd „Junge Welt" meldt dat ver scheidene Oost-Duitse schooljongens en -meisjes zijn gestraft, omdat zij, in navolging van het gebeurde in West- Berlijn, bij het beginnen der jongste Vier-Mogendhedenbesprekingen drie minuten stilte in acht hebben genomen. Het blad noemt dit „een uitdaging aan het adres der Oost-Duitse regering". Zakenman. De 37-jarige Albert Kiniberg, de Zweedse zakenman die bij de jong.' ste Vier-Mogendhedenconferentie te Berlijn met geweld het gebouw van de Russische ambassade binnendrong, zal niet worden vervolgd. Hij zal binnen kort naar zijn land worden teruggezon den. Kinberg, een man van grote lichaamskracht, poogde op 25 Januari een onderhoud met minister Molotov te te hebben. Hij wist vijf politiemannen neer te slaan, voordat hij zelf over meesterd werd. Ontdekt. De Oost-Duitse staatsveiligheids dienst heeft in het district Dessau een sterke anti-communistische verzetsor ganisatie van voormalige functionaris sen van de „Socialistische Eenheidf Partij" (S.E.D.) ontdekt, zo bericht he| regionale blad van de SED. „Freiheit", Tien leidende SED-functionarissen zijn in verband hiermee uit de partij gef stoten. Zij hadden vooraanstaande po, sities bekleed in het stadsbestuur en bij verscheidene grote bedrijven. Ruzie. Aan boord van het 7.178 ton me tende Nederlandse vrachtschip „Am- stelstad" van de rederij „Amsterdam", dat in de haven van Otaru op het Ja panse eiland Hokkaido ligt, zijn moei lijkheden ontstaan onder-de bemanning, Zaterdagavond zijn 26 leden van de 39 koppen tellende bemanning allen Nederlanders na een ruzie tussen een stoker en de eerste machinist van boord gelopen. De rederij van de „Amstelstad" ver neemt, dat het schip met achterlating van een vrij groot aantal bemannings leden, Otaru heeft verlaten en zijn reis heeft voortgezet. Lofrede. Radi-o-Moskou heeft Maandag avond een officiële lofrede op Stalin uitgezonden, waarin de nadruk wordt gelegd op de voortzetting van Stalins binnen- en buitenlandse politiek. De tekst, die Vrijdag, de eerste jaardag van Stalins dood, in alle Russische bladen zal worden geplaatst, houdt de verwer ping in van de nieuwe lezing van de geschiedenis, zoals die "in de zomer van vorig jaar door de communistische par. tij is opgesteld. In deze geschied schrijving kwam Stalins naam maar tweemaal voor. Vluchteling-, Adib Sjisjakli, de bij de op stand van vorige week afgezette presi dent van Syrië, is al: politiek vluchte ling in Saoedi-Arabië aangekomen. Rouw. Het bezoek vwn Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië aan het inheemse parlement van Boeganda, in Oeganda, is geannuleerd, zo heeft de gouverneur van Oeganda, sir Andrew Cohen, van daag meegedeeld. Het parlement van Boeganda heeft in Januari een motie aangenomen, waarin om uitstel van het bezoek der Koningin werd verzocht, omdat, naar gezegd werd, Boeganda in rouw was over het feit, dat Engeland zijn kabaka (koning) heeft afgezet. Vluchteling. De Canadese regering heeft besloten de Poolse politieke vluchteling Nowalinski, die in zes landen in hech tenis is geweest na er tevergeefs asyl te hebben gezocht, toestemming te ver lenen zich in Canada te vestigen. Zij gaf de Canadese immigratiedienst te Londen last hem, indien hij een goede gezondheid geniet, een visum te geven. Nowalinski was in 1949 van een Pool se. vrachtboot weggelopen. Sedert dient is hij of op zee, of in gevangenschap ge weest. ADVERTENTIE zijn snel en afdoend te bestrijden met: 'n Z W/ TSAL preparaat.' WE zijn er wel zo'n beetje aan gewend dat de moeder in het algemeen wordt voorgesteld als het zorgende wezen, ter wijl op de vader het odium van brute on verschilligheid wordt geladen, althans wat zijn gezin betreft, want wanneer zijn eigen pleziertjes er mee gemoeid zijn is hij verre van onverschilligWelk een grove, en voor het mannelijk geslacht schrijnende, mis tekening! In de natuur kunnen we vele voorbeel den noemen van eendrachtige samenwer king tussen de ouderparen, maar tevens komt het in tal loos vele gevallen voor dat er vanwege de jongen een heftige tweespalt tussen de ouders ontstaat, waarbij de vader moet optreden als be schermer van het gezin omdat de jongen verdedigd moeten worden tegen de vraatzuchtige moeder. Een bekend voorbeeld hiervan is het stekelbaarsje, dat uit delen van planten een kunstig nestje aan elkaar lijmt en daarna, bijna met geweld, verschillende vrouwtjes dwingt naar binnen te glippen teneinde hun eieren in het nest te depo neren. Daarna wordt dit broed angstvallig door het mannetje bewaakt. Hij duldt geen enkele mededinger in de omtrek van het nest, maar ook geen vrouwtjes, die er voortdurend op uit zijn hun eigen broed te verslinden. Jongen, die te vroeg het nest verlaten, worden door de zorgzame vader in de bek teruggeleid. Onder het spiedend oog van papa moeten de kleine visjes de omgeving van het nest leren ken nen, zodat zij in de aanvankelijk vreemde en vijandige sfeer van de buitenwereld thuis raken. Ook bij andere diersoorten, zoals de rivierdonderpad, dwergmeerval, zeegron del en andere vissen verzorgt het manne tje het nest en houdt bij de eieren-soms wekenlang de wacht tot het verschijnen van de jongen, die hij ook later nog be schermt. De zeegrondel maakt zelfs van een lege schelp een schuilhoekje voor zijn kroost. Bij een Zuid-Amerikaanse pad ontwik kelen zich de eieren in de keelzak van het mannetje, dat daardoor gedwongen wordt een tijdlang te vasten; hij voedt het broed sel in die tijd met eigen lichaamsvocht. Een dergelijke roerende vaderzorg kunnen we eveneens waarnemen bij de Seychellenkik- vors, wiens jongen op zijn rug zijn vastgehecht en deze schuilplaats eerst verlaten nadat zij daar hun gehele larvale ontwikkeling hebben doorgemaakt. Een zeer merkwaardige ontwikkeling komt vervol gens bij de zeepaardjes voor. Hier zijn de mannetjes voorzien van een eigenaardige huidzak, waarin de eieren van het vrouwtje worden ondergebracht. Dan sluit de zak zich, waarna de jonge vis jes zich kunnen ontwikkelen. Gedurende een vijftal weken worden zij nu gevoed door een bijzonder bloedvatenstelsel van de vader, waarna zij weer naar buiten treden, ivelk moment veel gelijkt op een hergeboorte en ook inderdaad met derge lijke verschijnselen gepaard gaat. Hoe verleidelijk ook, we kunnen het aantal voorbeelden van roerende vaderzorg niet verder volgen. We wilden slechts laten zien, dat de vader niet altijd van nature zo verdorven is als hij gemakshalve door velen wordt voorgesteld. We stappen echter hier van af, want een lezer vroeg of er iets te vertellen valt over de Zeven Wereldwonderen. Daar valt een heleboel van te verhalen, maar we zullen ons beperkingen moeten opleggen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2