gpierpyn Ruiten Zes SLOAN'S liniment* .Clowntje Rick Extra heffing van Indonesië op transfergelden verraste beurs 4 De volleybalcompetitie Velox won met gering verschil van VRC Wandelsport Aanstaande weekeinde opening wandelseizoen De wereldkampioenschap pen in de alpine-nummers Voetbal De Engelse league IJshockey Om de Europese titel ijshockey Waterpoloprogramma Duitse Voetbalbond durft zuiver professionalisme voorlopig niet aan Korfbal NederlandBelgië op 9 Mei Pj N.V. HAARLEMSCHE 1 BOUWSTOFFEN HANDEL Schaatsen rijden Weer een recordverbetering van Sigge Ericsson Geen Grand Prix voor wereldkampioenschap Wielrennen Clubkampioenschap „De Kampioen" Stand der Zesdaagse te Antwerpen Biljarten Kampioenschap hoofdklasse libre, district Haarlem Examen reddend zwemmen Sport in 't kort Voor de kinderen Lte lil 1 Jn^ï\ i r Scherpe daling in koersen van Indonesische fondsen FEUILLETON „Ipsophon" 8600,-) bedient telefoon Notabele schatgravers willen goud bergen Verzet in Russisch leger in Oostenrijk? DO. .j OER DAG 4 MAART 1954 Gisteravond werden in het Krelagehuis in Haarlem voor de volleybalcompetitie een zestal eerste klasse wedstrüdpn gespeeld. Er vielen echter in het geheel geen verras singen te noteren. Die Raeckse won met ruim verschil van de Brandweer, drie maal 157 en 155, terwyy ook HVS geen fout maakte en PSCB er onder hield. In de vier de game kwam HVS zo ver achter dat nog maar nauwelijks een puntenverdeling voor komen kon worden. De tussenstanden wa ren 15—8, 12—15, 15—7 en 15—12. Velox won van VCR, maar als men de tus senstanden bekijkt komt men tot de conclu sie dat het verschil niet kleiner had kunnen zijn 15—10, 15—17, 15—13 en 15—13. Dames: I1VS—OSS 2—2 Had OSS het goede spel van de eerste game voortgezet, de Zandvoortse dames hadderi zeker tegen HVS meer bereikt dan een puntenverdeling. HVS nam in de twee de game het initiatief over en nog maar nauwelijks kon het offensief van de blauw- witten gestuit worden. De tussenstanden waren 155, 615, 1513 en 159. VCK wist tegen Die Raeckse in de eerste game een grote achterstand weg te werken en .tot 1313 op te halen. In deze periode waren de Velsende dames niet veel minder dan de rood-witten. Maar hierna zakte het spelpeil van de VCK'ers geleidelijk en gaf Die Raeckse de toon aan. De tussenstanden waren 1513, 15S, 1511 en 154. Rapiditas won van OVRA. De belasting dames konden ondanks haar harde werken niet tot goede resultaten komen. Rapiditas zagen we enige goede aanvallen opbouwen, wat winst betekent vergeleken met de laat ste wedstrijden van de zwart-witten: 1513, 15—3, 15—10 en 15—12. Dames. Ie klasse: OVRA—Rap. 04; VCK —Die Raeckse 0—4; HVS—OSS 2—2. 2e klasse: Die Raeckse 3De Blinkert 1—3; PWN—HBC 4—0. 3e klasse: Rap. 2OG 2 40; OGSant poort 3—1; HVS 2—MHBS 0—4; AVC—SSO 1—3. Heren. Ie klassee: PSCBHVS 13; Velox VCR 31; BrandweerDie Raeckse 04. 2e klasse: OVRA—HBC 2 2—2; VCK— Sportief 40. 3e klasse: StampersLeonidas 2 31; PWN 2—Rap. 3 4—0; Velox 2—Santpoort 2 2—2; Die Raeckse 2—Die Raeckse 4 40. Evenals andere jaren is er ook nu veel be langstelling voor de eerste wandeltochten, die dit jaar zullen worden gehouden. In Noordholland hebben zich reeds duizenden deelnemers opgegeven. Opmerkelijk is het grote aantal jeugdige deelnemers. Het is de bedoeling van de Ned. Wandelsport Bond door deze própaganda-wandeltoehten, die over 10 en 20 km. worden georganiseerd, alle liefhebbers van binnen- en buitenspor ten op te wekken de natuur ook in het vroege voorjaar te gaan bewonderen. Inlichtingen worden aan de bekende adressen verstrekt, ook aan de start, thee- schenkerij „De Boerderij" Hildebrandtlaan 2 bestaat nog gelegenheid tot inschrijving. De start vindt plaats op Zaterdag tussen 2 en 3 uur en op Zondag tussen 10 uur en half een. Na afloop van de wandeling ontvangen alle deelnemers een médaille. Groepen van minstens elf personen ontvangen ook nog een groepsmédallie. Het parcours van de 10 km. is als volgt: Hildebrandtlaan, Oosterhoutlaan, Zonne- laan, Zonnekade, Crayenesterlaan, Pr. Mau- ritslaan, J. H. Weisenbruchweg, Marisplein, Tooropkade, A. Mauvestraat, Jan Steenlaan, Bachiaan, Lanckhorstlaan. Bronsteeweg, Ko'ediefslaan, Herenweg, W. Klooslaan. A. Thymlaan, P. C. Boutenskade, Leidsevaart, Boekenrodeweg, Oosterduinweg, Duinroos plantsoen, Duindoornlaan, Bremlaan, Lo- rentzkade, Pijlslaan, Schouwtjeslaan en terug naar de Hildebrandlaan. De deelnemers aan de 20 km. volgen de route van de 10 km. tot aan de Nagtegalen- laan vervolgens Zwaluwenweg, Leeuweri kenlaan, Zandvoorterweg, Westerduinweg, Bentve'ldseweg, Duinlustweg, Brouwerskolk- weg, Zeeweg, Militaireweg, Julianalaan, Zijlweg, Wilhelminastraat, Raamsingel, v. v. Edenstraat, Lorentzplein, Iordensstraat, Florapark en terug naar de startplaats. Na een pauze van een dag zijn de wereld kampioenschappen in de alpinenummers voortgezet met de reuzeslalom voor heren. De weersomstandigheden waren schitterend. Het parcours was 2000 meter lang, met een hoogteverschil van 510 meter en 51 poorten. In totaal hadden 63 skilopers ingeschreven, maar de Argentijnen Luis en Francisco de Ridder moesten wegens ziekte verstek laten gaan. De voorlopige uitslag luidt: 1. en wereld kampioen Stein Eriksen (Noorwegen) 1.52.5; 2. Francois Bonlieu (Frankrijk) 1.53.7; 3. Anderl Molterer (Oostenrijk) 1.54.0; 4. en 5. Othmar Schneider (Oostenrijk) en Rene Rey (Zwitserland) 1.55.7; 6. Georges Schneider (Zwitserland) 1.55.8; 7. Stig Solander (Zwe den) 1.56.0; 8. Martin Julen (Zwitserland) 1.56.3; 9. James Couttet (Frankrijk) 1.56.4; 10. Toni Spiess (Oostenrijk) 1.56.5. De uitslagen van de wedstrijden, die giste ren in de Engelse league werden gespeeld, luidden: Eerste divisie: Cardiff CityPortsmouth 3—2; Tottenham Hotspur—Bolton Wande rers 32. Wederom heeft Noorwegen een nederlaag in het tournooi om het wereld- en Europees kampioenschap ijshockey geleden. Ditmaal verloor het team met 71 (40, 00, 31) van Tsjecho Slowakije. De ontmoeting CanadaDuitsland eindig de, zoals een ieder verwacht had, in een Canadese overwinning. De uitslag was 81 (20, 20, 41). Tijdens deze wedstrijd moest de Duitser Egen het ijs verlaten. Hij verloor namelijk vijf landen tijdens een bot sing met zijn tegenstander Petro. De wedstrijd RuslandZwitserland ein digde in een 42 overwinning voor de Rus sen. De tussenstanden warne: 00, 21, 2—1. De stand luidt thans: Rusland 5 5 0 0 10 29— 7 Canada 4 4 0 0 8 32— 2 Tsj. Slowakije 5 4 0 1 8 3712 Zweden 4 3 0 1 6 21—15 Finland 4 1 0 3 2 7—24 Duitsland 4 0 13 1 10—26 Zwitserland 5 0 14 1 10—28 Noorwegen 5 0 0 5 0 234 Het programma van de waterpolo-compe- titiewedstrijden die Zaterdag 6 Maart in het Sportfondsenbad Haarlem zijn vast gesteld luidt: Heren derde klasse: Haarlem 3—HPC 3. Dames eerste klasse: DWR 1HVGB 1. Heren eerste klasse: VZV 1—HVGB 1; DWR 1—Ne reus 1. Dinsdag 9 Maart zijn in het Sportfondsen- bad vastgesteld: dames derde kiasse: HVGB 3—DWR 3 en DWT 4—HPC 2. (Van onze correspondent in Bonn) De Duitse Voetbalbond blijft voorlopig bij het semi-pïofstelsel. De stap naar het zuivere professionalisme durven zijn leiden de figuren niet aan. Dit besluit is op een vergadering te Keulen genomen. Daar is verder bepaald dat de West-Duitse semi- profs voor hun voetbalspel voortaan 320 Mark netto per maand zullen krijgen. Tot op heden ontvingen zij 320 Mark bruto. De president van de Duitse Voetbalbond nam de gelegenheid te baat om enige prin cipiële opmerkingen over de morele kanten van het voetbalspelen voor geld te maken. Geld accepteren, zo zeide hij, is geen schande. Het is verkeerd semi-profs daarom voor slechte mensen te houden. Volgens hem draagt het semi-profstelsel er juist toe bij goede voetballers ook tot goede mensen te maken en hun positie in het leven te ver stevigen. Het optimisme, dat uit de laatste opvatting blijkt, wordt in Duitsland echter niet door alle sportvrienden gedeeld. De interland-korfbalwedstrijd tussen Ne derland en België zal op 9 Mei in Den Haag worden gespeeld. Op 6 Juni (eerste Pinkster dag) komt een Nederlandse B-ploeg te Mit- cham (Londen) tegen Engeland in het veld. ADVERTENTIE Spaarnwouderstraat 38 - 40 ADVERTENTIE De genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT dringt diep door en stuwt zui verend bloed naar de pijnlijke plaatsen. Bij spierpijn, jicht, spit en rheumatiek geelt SLOAN'S daarom direct een langdurige verlichting. SLOAN'S doodt de pijn. Op de tweede dag van de internationale schaatswedstrijden in Oestersund zette Sigge Ericsson zijn jacht op de Zweedse records voort. Hij noteerde op de 3000 meter een tijd van 4 min. 46 sec., waarmede hij ruim tien seconden beneden hét oude Zweedse record bleef. Ook het oude record stond op naam van Ericsson, die dit op 16 Februari van dit jaar bij de wedstrijden in Eskilstuna op 4 min. 56.8 sec. gebracht had. Voor Sigge Ericsson betekende deze prestatie tevens een persoonlijke record ver betering, waardoor hij op de wereldrang lijst van de beste rijders op de 3000 meter opgeklommen is van de 22e naar de 7e plaats achter Ake Seyffarth en vóór Sverre Haugli, van wie de beste tijden respectie velijk 4 min. 45,7 seconden en 4 min. 49 sec. bedragen. Tijdens deze wedstrijden reed Ericsson op de 3000 meter tegen de Noor Roald Aas, die eveneens een goede tijd, 4 min. 51 sec. no teerde en daarmede zijn persoonlijk record met 2 sec. verbeterde. Op het Zandvoortse circuit zal dit jaar geen Grand Prix worden gereden, die voor het wereldkampioenschap telt. De KNAC had reeds eerder meegedeeld dat 7 Juni, de dag waarop de Nederlandse GP zou worden gehouden, te vroeg was voor deelneming van Mercedes en Lancia. Zij wilde daarom pogen een latere datum te krijgen. Dit is blijkbaar niet gelukt, want thans komt het bericht, dat men in Augustus zal proheren een Grand Prix te organiseren, die niet voor het we reldkampioenschap telt. Zou dat ook niet lukken, dan hoopt men in Augustus een grote internationale sportwagen-race te houden. Dit is uiteraard een betreurenswaardige gang van zaken. De KNAC, die de datum van 7 Juni voor een wereldkampioenschap- GP had toegewezen gekregen, oordeelde, dat zonder deelneming van Mercedes en Lancia, onvoldoende spanning het kenmerk van zo'n Grand Prix zou zijn. Hierover valt te twisten, maar het staat vrijwel vast, dat een Grand Prix die niet voor het wereldkam pioenschap telt voornamelijk deelneming van tweede rangs-materiaal en rijders zal krij gen en ook niet bijster interessant zal zijn. Mogelijk zou een grote internationale sport- wa?enrace dan nog aantrekkelijker zijn. Welke argumenten Mercedes en Lancia naast het beweerde niet gereed zijn van het materiaal, hebben bewogen pas later in het seizoen op het toneel te verschijnen, valt slechts te gissen. De auto-racerij is een vreemd wereldje, waarin het zij tot troost gezegd overigens slechts zelden een be slissing definitief is. Misschien wordt er nog wel over gepraat. Zowel voor de gemeente Zandvoort, die onlangs besloot een kostbare hieuwe deklaag op het circuit te doen aanbrengen, als voor de KNAC is het echter een spijtig geval. Want juist dit jaar beloofden de Grote Prij zen door het deelnemen van nieuwe merken, waaronder misschien zelfs een Russische GP-wagen bijzonder interessant te worden. Op het circuit van Zandvoort organiseert de HSV „De Kampioen" Zondag om twaalf uur het clubkampioenschap lange afstand. Onder de deelnemers zijn Gerrit en Adrie Voorting. Cor Bijster, Wim Rusman (kam pioen 1953) Arend van 't Hof, Piet Peters, Piet Steenvoorden en nog vele anderen. Donderdagmorgen luidde de stand in de Zesdaagse te Antwerpen: 1: SchultePeters (Ned.) 74 pnt.; op én ronde: PlattnerVon Bueren (Zwits.) 261; GodeauSenfftleben (Fr.) 207; RothBucher (Zwits.) 125; Rijckaert—De Corte (België) 38. Op twee ronden: TerruzziGillen (It.-Lux.) 202; Van VlietDe Beuckelaer (Ned.-Belg.) 168; Van Steenbergen—Ockers (Belg.) 164; Van Est Wagtmans (Ned.) 112 punten. ENGELAND R—SCHOTLAND B. In Sunderland werd een lichtwedstrijd gespeeld tussen de B-teams van Engeland en Schot land, welke in een gelijk spel: eeneen eindigde. KUNSTSTOFPLATEN voor bekledingen en tafels Zuurbestendig Cigarettenproof Tel. 15681 21205 Gisteravond is in hotel „Hof van Holland" in Haarlem het kampioenschap hoofdklasse libre van het district Haarlem van de KNBB begonnen. Voor de aanvang van de eerste partij sprak de heer Van der Berg, voorzit ter van de organiserende vereniging „Hof van Holland", een woord van welkom, waar na de vice-voorzitter van het district, de heer v. d. Berg, de hoop uitsprak dat een sportieve strijd zou mogen volgen. De resulten waren: Tuin 250 31 36 8.06 Nassau 212 31 34 6.83 Dekker 250 26 55 9.61 v. Noort 151 26 20 5.80 Hoek Sr250 22 38 11.36 Koster 178 22 52 8.04 Ploeg 250 33 65 7.57 Hellingman 215 33 37 6.51 Hedenavond om kwart over zeven worden de partijen voortgezet. In bijzijn van vele autoriteiten, onder wie de hoofdcommissaris van polittie de heer J. Fontijne, commissaris A. L. de Boer en de heer P. van Wurkum, inspecteur van oplei ding bij de politie, werd Woensdagavond examen afgenomen voor het diploma reddend zwemmen van dë Kon. Ned. Bond tot hel Redden van Drenkelingen. Dat dit examen vooral voor politie-autoriteiten werd bijge woond vond zijn oorzaak in het feit dat elf leden van het Haarlemse politiecorps zich voor het examen hadden aangemeld. Nadat het theoretisch gedeelte was afge nomen, werden de candidaten voor het prak tische deel in het Sportfondsenbad aan de tand gevoeld. In totaal werd door 26 candi daten aan het examen deelgenomen, waarvan er twee werden afgewezen. Na afloop van het examen sprak de heer Joh. M. Schmidt, voorzittter van de Haar lemse Reddingsbrigade, er zijn genoegen over uit dat door de leden van het politiecorps met goed gevolg aan het examen was deelgeno men. De heer Schmidt hoopte dat zij zouden blijven oefenen om ook de volgende diploma's te behalen. Hierna ging de heer G. J. Tim mermans, voorzittter van de examen-com missie van het district Noordholland, over tot het uitreiken van de diploma's. Hij deelde mee dat een besluit Politie Vaardigheids diploma was te verwachten, waarin ook het zwemmen zou zijn opgenomen. De heer J. v. d. Horst bood de Haarlemse Reddingsbri gade in dank een blijvende herinnering aan. SCHAATSWEDSTRIJDEN in OESTER SUND. Bij wedstrijden in het hardrijden op de schaats tussen rijders uit Castor, Oes tersund, Hamar en Oslo heeft Ericsson de Zweedse records verbeterd op de 1500 en de 5000 meter. Hij noteerde 2.16.7 op de 1500 en 8.20.4 op de 5000 meter. De oude records ston den respectievelijk met 2.17.9 en 8.22.5 op zijn naam. 2*33 Het was een vreemd geval, en ze begrepen, dat er iets niet in orde was. „Wie zou er in onze hut komen?", zei Rick. „Daar heeft toch niemand iets te maken!" „Nee, zeker niet", vond Bunkie. „Die hut is van ons, en daar mag toch zeker een vreemde zomaar niet binnengaan!" Ze stonden daar tussen de struiken en wisten niet, wat ze ervan denken moesten. „Ik vind het helemaal niet prettig", zei Bunkie. „We moesten proberen er achter te komen, wie het is geweest". Rick keek naar de hut. Wie weetmisschien is-ie er nog wel in!", zei hij. Zou je dat denken, Rick?", vroeg Bunkie. „Ja, misschien heb je wel gelijk. Maar wat moeiten we dan doen?" Laten we heel stil zijn en hier tussen de struiken wachten", stelde Rick voor. „Misschien kunnen we dan zien, wie het is!" Dat deden ze. Ze lieten zich op de grond zakken en knielden daar achter de dichte struiken. Als er iemand kwam, dan kreeg die hen tenminste niet in het oog. Ze praatten ook niet hardop meer tegen elkaar, maar fluisterden. Even later stootten ze elkaar opeens aanEr kwam een man uit de deur van de hut! Kringen van het Nederlandse bedrijfs leven, die in meerdere of mindere mate belangen hebben in Indonesië of betrokken zijn bij de handel met deze gebieden, toon den zich gisteren enigszins ontsteld door de berichten uit Djakarta over de uitvaar diging van de noodwet inzake de extra heffing op transfergelden. Het presiden tiële besluit vormde vandaag dan ook het onderwerp van gesprek in zakenkringen en is met name op de Amsterdamse effec tenbeurs als een born ingeslagen, tenge volge waarvan de koersen van Indone sische fondsen een scherpe daling vertoon den. Voor zover een reactie uit de zakenwe reld kon worden beluisterd waren betrok kenen, naar het A.N.P. bij informatie ver nam, nog uitermate gereserveerd in het weergeven van een concrete mening over de door Djakarta aangekondigde maat regelen. Over het algemeen was het oor deel (voor zover dit gisteren te achter halen viel, aangezien men over het alge meen nog slechts summier van de berich ten had kennis genomen) vrij pessimistisch. Men zag in de noodwet een uiting van „de toegespitste financiële moeilijkheden, waarmede Indonesië on het ogenblik te kampen heeft en van de pogingen om uit de impasse te geraken". Aldus formuleer den vele zakenlieden hun oordeel over dit besluit, dat, naar men in financiële kringen geloofde, vooral van invloed zal kunnen zijn op de overmaking van winsten uit in Indonesië werkende buitenlandse onder nemingen, hetgeen met zich mee kan bren gen, dat de naar Nederland te transfereren winst kleiner wordt en de dividenden van in Indonesië werkende maatschappijen, welker aandelen zich in Nederlandse han den bevinden, achteruitlopen. Als is het een feit, dat het presidentiële besluit met name in Amsterdam gisteren als een zeer ongunstige factor werd opge vat, toch waren sommige kringen van me ning, „dat de pap niet zo heet gegeten zal worden als zij wordt opgediend". Men stelde zich de vraag, of de Indone sische autoriteiten het besluit wel zo dras tisch kunnen doorvoeren als thans is af gekondigd. Men overwoog daarbij, dat#in- donesië in zijn huidige moeilijke financiële situatie steun nodig heeft in harde valuta, hetgeen betekent, dat het dollarleningen zal moeten zien los te krijgen van de Ver enigde Staten. Zou het evenwel de trans fergelden zo zwaar blijven belasten als krachtens de nieuwe maatregel het geval is, dan is het de vraag, of het buitenlandse kapitaal wel tot investeren bereid zal zijn. In sommige cultuurkringen te Amster dam zag men in de maatregel „een soort terugkeer tot de vroegere regeling der de- viezencertificaten". De maatregel komt immers hierop neer, dat de deviezen voort aan het land binnenkomen in de verhou ding van 1 op 3 (1 gulden voor 3 rupiahs) en het land verlaten in de verhouding van 1 op 5. Het is dus een zwaard, dat naar door Mevr. I. C. M. BijleveldGelinck 9) Ja. JEn wie zei hij, dat hij was? Wichersma. Hein Wiehersma. Che misch assistent. Chemisch assistent! Dat zegt niets. Dat kan iedereen wel zeggen! Maar hij was chemisch assistent! Dat kon je zó zien. Hij had er verstand van. Hij had laboratorium-routine! Gansje! En hij wist alles van vaders proef af! De oplichter! Néé, dat was hij niét! Dat was hij niét! De tranen sprongen weer in haar ogen, maar nu waren het tranen van woede. Hij werkte serieus; hij was op de hoogte en hij heeft de proef afgemaakt! En daarna zeker meegenomen. Ja. Het kwam er heel kleintjes uit, na haar heftigheid van daareven. Er viel een vre selijke stilte. Om Huugs dunne lippen ver scheen. een triomfantelijk lachje; zijn smalle, aristocratische handen stuurden de twoseater behendig door het drukke stadsverkeer Toen begon hij weer, iets zachter: Vertel nou es, Suzanne. Heeft hij niet gezegd tvaar hij vandaan kwam? Nee. Met de trein Ook niet waar hij ging logeren? In het American-Hótel. Nu, laten we daar dan eerst nog even informeren. Het was een strohalm, waar ze zich aan vastklampte. Hein konziek geworden zijn. Maar hei telegram was toch uit Amersfoort verzonden. Hoe kon hij nu in Amersfoort Hugo zwenkte handig in een file. Kom dan even mee, zeg! Hij hielp haar uitstappen en stak zijn arm door de hare, toen ze de stoep opgin gen. Hij voelde haar beven. En dan vroeg hij iemand van het hötelbureau te spreken. Hij had het autoritaire, zelfverzekerde optreden, dat hotelpersoneel doet vliegen. Even later stonden ze in het bureau en vroeg een keurig jongmens waar hij hen mee van dienst kon ziin, Huug deed zijn vraag. Er werd een vreemdelingenboek gehaald en nagezien. De man deed het nauwlettend; het duurde even, dan schudde hij zijn hoofd: Het spijt me Géén Wiehersma? Nee, wel een Wiersma. Een-en-zestig jaar, ontvanger uit Apeldoorn. Kan hij soms niét ingeschreven zijn? probeerde Suzanne nog. Hij kan hier pas vannacht na vijf uur zijn binnengekomen. Nee juffrouw, dat is onmogelijk. Het personeel heeft daaromtrent strenge in structies. Voor de politie, ziet u. Huug stond op. Dan dank ik u vriendelijk voor uw moeite! Ze verlieten het bureau, Huug befooide de portier en ze waren weer buiten. Ze stapten zwijgend weer in te twoseater en vervolgden hun weg naar de binnenstad. Huug rookte een cigaret. En dan was het ditmaal Suzanne, die de stilte verbrak, als peinsde ze hardop in een maalstroom van gedachten. Ten slotte is er ook nog de ruiten zes. De wat? De verloren ruiten zes. Die ik van nacht in het laboratorium op de grond heb gevonden. Nee maar, Suzanne! Heb je daar een ruiten zes op de grond gevonden? Ja. Naast het schrijfbureau. De ruiten zes van het rode spel. En weet je zeker, dat die het was? Eén van de twee verloren kaarten? Ja, want er staan van die duifjes op de achterkant. Ik heb de kaart bij mij om aan de politie te laten zien. Maar kind, dat meen je toch niet! Je laat dat ding toch niet aan de politie zien? Belachelijk! Ik dacht.... ik meende.... dat het misschien een aanwijzing zou zijn. Hilversumse medicus heeft de primeur Een zeer vernuftig apparaat van Zwit serse oorsprong, de „Ipsophon", heeft thans ook zijn intrede in ons land gedaan. De Nederlandse primeur komt toe aan een Hilversumse specialist, een keel-, neus- en oorarts, bij wie thans met toestemming van de P.T.T. dit apparaat is aangesloten op het telefoonnet. De „Ipsophon" is een „electronisch brein" dat de telefoon bedient. Wanneer na drie oproep-signalen de hoorn nog niet van de telefoon is genomen, schakelt hét toestel in en kondigt aan „Hier Ipsophon van Uw mededelingen worden automatisch op genomen. Geeft u uw naam en adres en spreek duidelijk. Nu." Daarna neemt het apparaat de opgege ven boodschap op. Het is mogelijk op de drie draadrecorders, die in het toestel zijn aangebracht, ruim een half uur ges'proken woord vast te leggen. Alleen de eigenaar van het toestel, die zelf een geheime code met behulp van enkele knoppen kan be palen, is in staat deze telefonisch opgege ven woorden terug te horen. Het is niet noodzakelijk, dat hij dit thuis doet. Hij kan van waar hij dit wenst opbellen en door het uitspreken van een code het toestel doen omschakelen. Nadat hij de bood schappen heeft afgeluisterd, kan hij deze naar wens uitwissen, op de draad laten staan en ook door nieuwe persoonlijke boodschappen vervangen. In het buitenland zijn reeds ruim 150 van deze apparaten in gebruik. Het appa raat heeft nog verscheidene andere moge lijkheden. Zijn drie draadrecorders maken het bijvoorbeeld mogelijk dictaten op te geven, die een secretaresse later kan op nemen. Het apparaat, dat in Nederland wordt geïmporteerd door een Hilversumse firma, zal in ons land op ongeveer 8600 aan- schaffingskosten komen. Toestemming tot aansluiting wordt echter door de P.T.T. pas na individuele beoordeling gegeven. twee kanten snijdt en mogelijk een prijs verhogende werking in de import heeft, waarvan de directe consequentie is, dat een veel grotere bruto winst in rupiahs nodig is om naar Nederland te transfereren. Effectenbeurs geagiteerd Op de Amsterdamse effectenbeurs was men het aanvankelijk over de interpre tatie van de nieuwe noodwet niet eens. Sommige beursleden meenden, dat de winsttransfer niet aan een extra heffing onderhevig zal zijn, doch naar mate het beursuur vordere helde rpen steeds meer tot de mening over, dat inderdaad ook op de winsten een extra reffing zal worden toegepast, hetgeen een geagiteerde stem ming in de hand werkte. Waren de koer sen bij opening van de markt slechts 1 tot 3 punten lager, al spoedig was het aanbod zó groot, dat de koersverliezen uitgroeiden tot zelfs 13 punten toe. Het herstel dat hierop volgde was slechts van bescheiden aard en ook na de beurs bleef het ver laagde peil gehandhaafd. DJAKARTA. (Aneta) In zaken- kringen te Djakarta was men hedenmor gen de mening toegedaan, dat de extra heffing op geldovermakingen voor dien sten niet van toepassing zal worden ver klaard op de vrachtkosten der - scheep vaart- en luchtvaartmaatschappijen en wellicht ook niet op passagekosten. Men grondde deze mening op het grote belang van de export voor de Indonesische eco nomie. Men wees er op, dat bij het heffen van een toeslag op de in rupiahs te betalen vrachten, de exporteurs hun kosten zoda nig zouden zien toenemen, dat in vele ge vallen de export (speciaal op suiker, rub ber en thee) tegen kostprijs of lager zou moeten geschieden. Men vertrouwde er dan ook op, dat uit de nadere toelichtingen, die men hoopt te ontvangen, zal blijken dat de vrachtensector niet door de nieuwe noodwet zal worden aangetast. Intussen zijn de luchtvaartmaatschap pijen begonnen, met ingang van heden de extra-heffing aan de passagiers door te berekenen, zodat de passageprijs van Dja karta naar Amsterdam van zesduizend rupiah is gebracht op tienduizend rupiah. Deze maatregel is genomen in afwachting van de verwachte toelichting. BERCK-PLAGE (United Press) In het- kleine Franse dorpje aan de Noordzee-kust Berck-Plage vormt het plan van acht harer notabelen dezer dagen dagelijks onderwerp van bespreking. Dit plan behelst de berging van een schat, bestaande uit goud en ivoor, uit de ruimen van twee Spaanse zeilsche pen, die in de winter van 1806 tijdens een zware storm in de nacht onder de kust ver gingen. Naar plaatselijke kronieken in de stedelijke bibliotheek van Amiëns vermel den, moet deze schat hebben toebehoord aan royalistische Franse vluchtelingen, die voor Napoleon de wijk namen naar Enge land. Een derde schip, dat geen kostbaar heden aan boord gehad zou hebben, verging op de kust en werd volgens de kroniek later bij vallend tij door vissers en jutters leeggeroofd. De notabelen hebben nu des kundigen in. de arm genomen, die met radiopeilingen de plaats van de schatten moeten vaststellen. Inmiddels is er al een vennootschap opgericht, met aandelen van 10.000 francs, die grif van de hand gaan. Want als de vennoten gelijk krijgen, zal deze onderneming drie milliard francs in het laadje brengen. Maar zover is het nog niet, want de berging zal niet zonder hoofdbrekens uitgevoerd kunnen worden, aangezien de schepen in de loop der jaren door eer, veertien meter dikke laag drijf zand zijn bedolven. En dan zijn er nog de afstammelingen van de voormalige vluch telingen, die zich dit buitenkansje om in eens waardevol gebleken rechten uit te oefenen, natuurlijk niet zullen laten ont glippen. Een en ander verontrust de nota belen uiteraard wel. WENEN, (Reuter) In het Russisch gestelde vlugschriften, waarin de Russische militairen in Oostenrijk wordt verzocht zich aan te sluiten bij „de revolutionnaire cel 68 van het gepantserde regiment" zijn in geheel neder-Oostenrijk verspreid, al dus deelde de Oostenrijkse politie Woens dag te Wenen medë. De Russische stadscommandant t.e Am- stetten had er bij de Oostenrijkse autori teiten op aangedrongen strenge maatre gelen te nemen om de vlugschriften te verzamelen en hem ter hand te stellen, al dus de politie. De commandant had er over geklaagd dat de Oostenrijkse maat regelen tegen het verspreiden van de pam fletten niet streng genoeg waren. Hij had gezegd de politie te zullen straffen, tenzij zij de verspreiding kon beletten. Onlangs hebben de Russen in Neder- Oostenrijk de Oostenrijkse politie opdracht gegeven alle vluchtelingen uit Tsjechoslo- wakije onmiddellijk aan de Russen over te dragen. En wat zou dat ding dan moeten aan wijzen? Ja, dat weet ik niet. Maar ik dacht, dat misschien de politie Och, lieve schat, je hebt te veel detec tiveromans gelezen! Het drama van de rui ten zes, met ontmaskering van de schurk! Hoe kom je op het idee! Echt vrouwen werk zo iets! Suzanne zweeg alweer. En hij vervolgde: Je bent een schat van een meisje, maar hopeloos dom. Wat je sinds gister avond gepresteerd hebt gaat alle perken te buiten! Na deze uitval bleef het verder stil tot zij parkeerden aan de wallekant van een gracht. Huug zetté de motor af. Dan vroeg hij: Laat me die kaart eens even zien, zeg? Ze opende haar tasje en overhandigde hem de kaart. Hij draaide hem om en om in zijn handen. Het is waarachtig de ruiten zes! Ja. Een curieus geval! Ik zou wel eens willen weten waar de blauwe is. Wees nu zo verstandig en hou dat ding in je tasje: de kerels van de politie lachen je gewoon uit! Nee Huug, ik laat dat ding wél zien. Daar breng je me niet van af. Koppig ook nog! Maar hij zag nu een kleur van drift trekken langs het fijne ge zichtje en voelde, dat hij te ver gegaan was. Hij legde verzoenend zijn hand op haar arm. Sorry kindje, ik was daarnet niet aar dig tegen ie. Het spijt me echt! Maar ik vind het zo allemachtig beroerd van die uitvinding van je vader. En dat daar nu de eerste de beste slampamper. Zullen we naar binnen gaan, Huug? Best. Ben je boos op me? Nee. Gelukkig! Ik help je zo goed ik kan. Kom maar mee. Hoewel niet bekend met de interne sfeer van een politiebureau was Huug toch zo verstandig om niet zo autoritair op te tre den als daareven in het hotel. Maar de „service" bleek al even vlot te zijn, want ze hoefden maar even te wachten en wer den dan door een dikke brigadier naar bo ven meegenomen. Hij had hun aangekon digd: Dan breng ik u naar inspecteur Ren- kevoort. Ze kwamen in een ruime werkkamer, die met enige grote ramen uitzag op de gracht. Een lange breedgeschouderde uni form rees achter het bureau omhoog, een prettige stem zei: Gaat u zitten. De brigadier schoof voor beidé bezoekers een stoel aan. Huug stak meteen van wal. Hij had zichzelf voorgesteld als een medeflat-be woner en goed vriend van juffrouw Van Raesfeldt en begon daarna te vertellen. Van de interessante, belangrijke proef waar de professor aan werkte (ook finan cieel belangrijk vermoedelijk) en van de vele weken, ja maanden, die reeds aan al lerlei experimenten waren besteed. De proef, de eigenlijke uitvinding, zou gister avond afgemaakt worden en zó verdiept was de professor in zijn werk, dat hij zelfs geweigerd had om aan een souper bij zijn eigen zuster te verschijnen. Denk eens aan, inspecteur, een souper! Er gleed even een lachje over het koele gezient van de politieman, maar Huug was zó in zijn verhaal verdiept, dat hij niets bemerkte. Hij vertelde van de komst van de vreemde man, 's nachts om kwart vóór een en hoe Suzanne hem binnen- en boven- gelaten had en de professor verdwenen was. Zij hadden hem terug verwacht om dat hij een desbetreffend briefje had ach tergelaten. En Suzanne had met de vreem de man, die zich Wichersma noemde, het experiment afgemaakt en de uitvinding voltooid. Hij was ongetwijfeld ook een chemicus en hij was uitstekend op de hoog te van het verloop van de proeven. En tot slot was dat gebeurd wat iedereen, die maar een greintje verstand had. zó had kunnen voorzien: hij had van de fantasti sche onervarenheid en goedgelovigheid van het meisje misbruik gemaakt en haar door allerlei mooie praatjes bewogen hem de uitvinding „zolang" te laten meenemen. Natuurlijk met de fraaie belofte om spoe dig terug te komen! (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6