Adenauer is bereid de Saar op te offeren voor de EVG Regering wil in drie jaar een kernreactor bouwen Molotov maakt balans op van Berlijnse conferentie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dinsdag conferentie met Bidault Franse hoge commissaris herinnert regering in Bonn aan veto-recht Veiligheidsmaatregelen tegen Portoricanen Frans hervormingsplan voor Tunesië Het woord is aan Rijk en bedrijfsleven moeten samen de kosten - plm. f28 m illioen - dragen Bijeenkomst in Genève belangrijkste punt 0 C ra ï'5 6g JAARGANG No 201 VRIJDAG 5 MAART 1954 298e JAARGANG No 49 Jeep omgeslagen; militair omgekomen Staking in New Yorks- haven Studie in Nederland voldoet niet aan verwachting President Coty deze zomer naar Nederland Nasser beschrijft geringheid van Naguibs functie Neger tot Amerikaans onderminister benoemd Leger kamde delen van West Java uit Weerrapport zzw 7 5 wzw 0 w w zzw w 8 6 zo z 6 w 6 zw Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soèndaplein 37, Tel 12230. Prukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. pirecteur Hoofdredacteurs Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BONN, (ANP) Een spoedige regeling van de Saarkwestie door middei van een Europese status voor het gebied, ligt, wat de West-Duitse bondsrepubliek betreft, nu binnen het bereik der politieke mogelijk heden. Niemand twijfelt er in Bonn aan, dat Adenauer zich kan permitteren de na tionale aanspraken van Duitsland op het gebied te offeren in ruil voor het tot stand komen van de Europese verdedigingsge meenschap. Men rekent er in Bonn echter op, dat zulk een ruil slechts tot stand zal kunnen komen, wanneer de E.V.G. in Pa rijs inderdaad aanvaard zal worden. Met andere woorden, men wenst er in elk geval de Franse ratificatie van de Europese ver dragen en de regeling van de status van het Saargebied aan elkaar te koppelen. Dr. Adenauer begint de nieuwe periode van onderhandelingen over het omstreden gebied aanstaande Dinsdag op het Parijse vliegveld Orly met de zekerheid, dat hij een parlementaire meerderheid achter zich heeft voor elke Europees gekleurde oplossing, die hij zou aanvaarden. De reacties, die in de Duitse pers zijn uitgelokt door de aankondiging van de nieuwe besprekingen, missen alle strijd bare geest, die de Duitse bladen in het verleden aan de dag hebben gelegd, waar het gold de nationale verbondenheid met de Saarlanders te versterken. Het valt de Duitse commentators nog altijd moeilijk in te zien, waarom de Duitsers hun oude ri valen nog een extraatje zouden moeten toeschuiven op het ogenblik, dat zij een bijdrage aan de bescherming van Europa en dus ook van Frankrijk gaan leveren. Maar men schikt zich blijkbaar nu toch wat gemakkelijker in de noodzaak om in Saarbrücken het pad voor de E.V.G. te effenen. Reeds sedert de verkiezingen van 6 September van het vorig jaar heeft men eigenlijk al stilzwijgend aangenomen, dat de nationale leuzen ten aanzien van de Saar geleidelijk zouden gaan verstommen en dat de Europese oplossing naar de voor grond zou komen. Dat de enige oppositiepartij in de Bonds dag zich zal blijven verzetten, tegen wat zij ziet als een koehandel met de Duitse rechten op het Saargebied, staat bij voor baat vast. De socialisten hebben reeds ver zet aangetekend en zij zullen wel proberen het door Duitsland te brengen offer zo groot mogelijk voor te stellen. In zoverre is hun voortgezet verweer de regering waarschijnlijk niet eens onaangenaam. Van de regeringspartijen heeft de liberale partij zich tot dusverre in de Saarkwestie op een nationaal, eerder dan op een Europees standpunt gesteld. Of zij haar oude belofte zal handhaven zich tot het uiterste tegen een afscheiding van het gebied van Duits land te verzetten, staat nog te bezien. De in de regeringscoalitie tot een onderge schikte minderheidsrol veroordeelde partij heeft tot dusver steeds uitgemunt door luidruchtig verzet, doch zij heeft zich, waar het op stemmingen aankwam, altijd voor de wensen van Adenauer gebukt. De in uitzicht zijnde regeling zelf maakt het voor de Duitsers bovendien gemakke lijk om de Saarpil te slikken. Zij belooft namelijk een ook voor Duits standpunt be vredigender regeling, dan die welke de huidige toestand biedt. In Bonn geeft men te verstaan, dat men het door de Neder- WASHINGTON (Reuter en A.F.P.) Aan een aantal hoge Amerikaanse rege ringsfunctionarissen is extra-bescherming gegeven. Intussen probeert het Federale Bureau van Onderzoek (F.B.I.) te ontdek ken, of de schietpartij in het Huis van Af gevaardigden op Maandag in verband kan staan met een complot om regeringsleiders uit de weg te ruimen. Naar verluidt beschikt de F.B.I. over gegevens, die er op duiden, dat president Eisenhower, minister Dulles, het hoofd van de F.B.I., Edgar Hoover, en de gouver neur van Porto Rico, Luis Marin, het doel wit van eventuele verdere aanslagen door Portoricaanse fanatici zouden zijn. Het hoofd van de geheime dienst, Baug- ham, deelde Maandag mee, dat men ver scheidene maanden geleden inlichtingen had ontvangen, dat Portoricaanse nationa listen mogelijk zouden trachten president Eisenhower aan te vallen. De wachtposten bij het Witte Huis werden krachtig ver sterkt. Ook bij het departement van Jus titie, waar het hoofdkwartier van de F.B.I. is gevestigd, is de bewaking verdubbeld. Bezoekers moeten over speciale passen be schikken. De Amerikaanse minister van Justitie, Herbert Brownell, heeft Donderdag tegen over persvertegenwodrdigers verklaard dat zijn ministerie een grondig onderzoek heeft ingesteld naar de mogelijkheid van nieuw gewelddadig optreden door bepaalde Por toricanen. Ook liet Lagerhuis LONDEN (A.F.P.) Het veiligheids systeem van het Britse Lagerhuis zal wor den versterkt naar aanleiding van de schietpartij die in het Huis van Afgevaar digden in Washington heeft plaats gevon den Scotland Yard bevestigde Donderdag, dat alle leden van „Divisie A", die voor de ordebewaring in Whitehall verantwoorde lijk is, een geheime opdracht in deze zin hebben ontvangen. Het dragen van wapens (zelfs een brief opener) op het parlementsterrein was reeds verboden. Ook officieren en politie agenten in dienst waren hiervan niet vrij gesteld. Dit verbod geldt onder alle om standigheden, zelfs in oorlogstijd. landse afgevaardigde in Straatsburg mr. Van der Goes van Naters opgestelde schema voor een regeling als een bruikbare basis voor de onderhandelingen beschouwt, zeker nu de politieke commissie van de Raad van Europa daaraan in haar Febru arizitting nog wat geschaafd heeft. Men erkent hier gaarne de verdiensten van mr. Van der Goes van Naters door zijn uitge breide Saarrapport en men hoort de Ne derlander zelfs al doodverven als de meest geschikte candidaat voor de functie van Europese hoge commissaris voor het Saar gebied. Frans veto? Volgens dr. Hans Joachün von Merkatz, voorzitter van de parlementsfractie van de „Duitse partij", hangt de geldigheid van de wijzigingen van de West-Duitse grondwet, nadat deze ook door de Bondsraad zijn aangenomen, niet af van een goedkeuring van de geallieerde hoge commissarissen. Het gaat, zeide dr. Van Merkatz, om een eenvoudige interpretatie en niet om een wijziging van de grondwet. Deze uitlating heeft geallieerde kringen te Bonn verbaasd. Wanneer het slechts om een interpretatie ging, meenden deze, zou het federale hof te Karlsruhe daartoe bevoegd zijn geweest, maar ae partijen oordelen daar anders over en achten een 2/3 meerderheid in het parlement nood zakelijk. De uitlating van dr. Von Merkatz staat in verband met het verzoek van de com missie voor Buitenlandse Zaken van de Franse Nationale Vergadering aan de re gering om de amendementen aan het veto van de Franse hoge commissaris, André Francois Poncet, te onderwerpen. Francois Poncet heeft reeds op 7 Fe bruari aan kanselier Adenauer doen weten, dat de grondwetswijziging niet toegepast kan worden zolang het bezettingsstatuut nog van kracht is, aldus wordt uit diplo matieke kringen te Parijs vernomen. Op 22 Februari werd de kanselier we derom herinnerd aan het vetorecht van de hoge commissarissen. Aan Franse kant heeft men er nooit aan gedacht van de rechten van het bezettings statuut af te zien, aldus wordt hieraan nog toegevoegd. Volgens officieel West-Duits gezichts punt is de Franse vrees, dat de wijziging van de West-Duitse grondwet de vorming van een Duits nationaal leger mogelijk zou maken, volkomen ongerechtvaardigd. Het amendement op zichzelf geeft de regering geen bevoegdheid iets te doen maar schept alleen de wettelijke mogelijkheid later een ontwerp voor het instellen van dienst plicht in te dienen. Onder het bezettingsstatuut is het Duits land verboden troepen op de been te hrengen. Duitsland zou dit recht pas krij gen als zowel de E.V.G. als de conventies van Bonn worden bekrachtigd. Op ae Vuurseweg nabij Lage Vuurse is vanmorgen een militaire jeep tengevolge van de gladheid van de weg geslipt en om geslagen. De bestuurder, een 20-jarige mi litair uit Klazienaveen, raakte onder de jeep bekneld en werd zo ernstig gewond dat hij korte tijd na het ongeluk over leed. NEW YORK, (United Press) De werk zaamheden in de haven van New York liggen voor zeventig percent stil tengevolge van een conflict dat ontbrand is tussen drie bonden van de American Federation of Labor en de onafhankelijke Internatio nal Longshoremen's Association. De A.F.L. poogt de I.L.A. de invloed in dc haven te ontnemen en deze controverse brengt stakingen met zich mee. Gevreesd wordt dat de staking zich spoedig over de gehele haven zal uitbreiden, wanneer een oplos sing op zich laat wachten. TUNIS. (Reuter). Frankrijk heeft Donderdag de Tunesiërs gemachtigd, een raadgevende vergadering in economische en sociale zaken te kiezen als een eerste stap naar meer zelfbestuur. Be Bey van Tunis, Sidi Lamine, heeft officieel zijn goedkeuring gehecht aan het Franse her vormingsplan, dat de Tunesiërs voor het eerst ook een meerderheid geeit in het ka binet. Functionarissen van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken hebben de hoop uitgesproken, dat de Franse conces sies een beslissende stap zullen betekenen naar verbeterde Frans-Tunesische betrek kingen, volgens deze functionarissen ko men de hervormingen een heel eind tege moet aan de rechtmatige Tunesische aspri- raties. Het belangrijkste punt van het hervor mingsplan is, dat voor het eerst alle Tu nesische mannen boven de 25 jaar aan na tionale verkiezingen kunnen deelnemen. De nieuwe Tunesische nationale verga dering van 45 leden, die via een kiescol lege gekozen wordt, vervangt de grote raad van Fransen en Tunesiërs. Tune siërs werden in deze raad benoemd. De regering moet de nieuwe assemblée raadplegen, voordat zij tot wetgevende maatregelen op economisch er, sociaal ge bied kan overgaan. De assemblée zal ech ter „de algemene inrichting van de staat noch verplichtingen voortspruitend uit be staande verdragen" mogen bespreken. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S De Zakenwereld: De man, die de menigte volgt zal nooit door een menigte gevolgd worden. Indonesisch parlementslid: DJAKARTA (Aneta) De heer Zainal Abidin Achmad, lid van de sectie onder wijs van het Indonesische parlement, heeft aan de pers medegedeeld, dat op een on langs gehouden bijeenkomst van de mi nisters van Buitenlandse Zaken en Onder wijs en de waarnemend Hoge Commissa ris in Nederland, mr. Susanto Tirtoprodjo, werd besloten, het grootste deel van de 1.500 in Nederland studerende Indonesiërs naar andere landen over te plaatsen en wel speciaal naar Aziatische buurlanden. Het aantal Indonesische studenten in Nederland is te groot en de resultaten van hun stude voldoen niet aan de verwach tingen, aldus de heer Zainal. Het is bekend, dat de automobieltentoonstellingdie jaarlijks in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw wordt gehouden, zowel in binnen;- als buitenland een grote populariteit geniet. Hoe groot die populariteit wel is, blijkt uit het feit, dat in de avonduren van 4 Maart het aantal bezoekers de honderdduizend overschreed. Op 26 Februari werd deze unieke expositie geopend, hetgeen betekent, dat het gemiddelde bezoek aan de R.A.l. per dag de 20.000 niet ver heeft ontlopen. Het waren de heer en mevrouw J. F. Slendebroëk uit Haarlem, die gisteravond als honderdduizendste en honderd duizend-en-eerste bezoeker werden verwelkomd door de voorzitter van de R.A.L, de heer E. F. Erikson (rechts). Later mochten de gelukkige bezoekers een geschenk in ontvangst Huihëri» Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot financiering van de bouw en inrichting van een kernreactor in Nederland. Gevraagd wordt, de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Economische Zaken en van Financiën te machtigen in het jaar 1954, onder door hen te stellen voor waarden, ten laste van het rijk een bijdrage te verlenen in de kosten van de bouw en inrichting van een kernreactor tot een maximum van 8.500.000,—. De Memorie van Toelichting zegt onder meer: De achterstand die na de oorlog in ons land op het gebied der wetenschap bleek te bestaan, leidde op verschillende gebieden der wetenschap tot een bundeling van alle bescnikbare krachten. Op deze wijze kwam in het voorjaar van 1946 de Stichting voor Fundamenteel Onderzoek van de Materie (FOM) tot stand, wier werkzaamheden een grote vlucht hebben genomen. De op richters hoopten door een coördinatie van het kernphysisch onderzoek aan de univer siteiten en daarbuiten, op korte termijn Nederland op dit gebied der wetenschap een waardige plaats te laten innemen. Van den beginne af stond hun hierbij voor ogen, dat ook de industrie de gelegenheid moest worden geboden deel te nemen aan de werkzaamheden. Hoewel de FOM op deze wijze met de van het rijk ontvangen middelen veel wist te bereiken, moet in dien de samenwerking met en de financiële bijdragen van ae zijde van het bedrijfs leven toeneemt onder ogen worden ge zien, of zowel de organisatorische vorm als de financiering in de toekonjst onveran derd gehandhaafd kunnen blijven. Spoed vereist Dit is voor de ministers aanleiding ge weest om in Maart 1953 de adviescommis sie kernphysisch onderzoek (de commis- sie-Kluyver) in te stellen. De commissie- Kluyver heeft zich in het bijzonder bezig gehouden met het organisatorische pro bleem en daarover onlangs aan de minis ters van O. K. en W.. Economische Zaken en Financiën gerapporteerd. Hoewel met de voorgestelde kernreactor slechts kleine hoeveelheden eïectriciteit geproduceerd zullen kunnen worden, beoogt men met de bouw allereerst het leren kennen en op lossen van de problemen waarvoor men bij de economisch verantwoorde omzetting van de atoomenergie wordt gesteld. Na bestu dering van de verschillende bij dit project optredende problemen is de FOM tot de conclusie gekomen, dat mits wetenschap en bedrijfsleven samenwerken Neder land technisch in staat is een proefreactor te bouwen. De bouw van de reactor acht men gewenst omdat slechts op deze wijze de voor de verdere ontwikkeling van de kernphysica nodige ervaring zal kunnen worden verkregen. Omdat ook andere landen op dit gebied een grote activiteit ontplooien, acht men het réeds op economische gronden gewenst, dat spoedig met de voorbereiding van de bouw wordt begonnen. Mede omdat de reactor slechts met een aanzienlijk financieel offer van het rijk tot stand kan komen, werd de commissie- Kluyver in het plan van de FOM gekend. Ofschoon de constructie van de proef reactor op zichzelf nog ten dele valt on der wetenschappelijk onderzoek, behoren andere onderdelen, vooral later, reeds tot het terrein van de practische toepassing. Het plan van de FOM kan uit een oogpunt van practische toepassing op het gebied van de energievoorziening hoogst belang wekkend worden. De commissie-Kluyver is unaniem van oordeel, dat Nederland dit werk ter hand moet nemen. Dat de in dustrie de gelegenheid krijgt, zelf deel te nemen aan de ontwikkeling op dit geheel nieuwe terrein, ziet de commissie zeker niet als een onbelangrijk facet van het plan. Met liet bedrijfsleven zal overleg ge pleegd worden om te komen tot een finan ciering op paritaire basis bii de uitvoe ring van het kernreactor-plan. De kosten voor de eventuele bouw en inrichting van een proefreactor, die naar zich laat aan zien 3 jaren zal vorderen, worden momen teel geschat op ongeveer 28 millioen gul den, waarvan een groot deel nodig is voor de aankoop van zwaar water. Voor het eerste jaar zal naar schatting een bedrag van 17 millioen gulden en voor de twee volgende jaren van 11 millioen gulden nodig zijn. Bij een paritaire verdeling der kosten zal dus van het rijk het eerste jaar een bijdrage worden gevraagd van 8.5 mil lioen gulden. Waartoe bij het thans ingediende wets ontwerp machtiging gevraagd wordt. De bijdragen van het rijk voor de voortzetting van de bouw en inrichting in de jaren 1955 en 1956, naar de voorlopige raming de helft van 22 millioen gulden, zullen bij de ontwerp-begrotingen voor de betrokken dienstjaren worden aangevraagd. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zullen president Coty van Frankrijk en mevrouw Coty dit jaar eén officieel be zoek aan Nederland brengen. Waarschijn lijk zal dit geschiéden in Juni of Juli. CAIRO (AFP) „Generaal Naguib ver tegenwoordigt de revolutie niet meer. Zijn bevoegdheden zijn beperkt. Hij is alléén nog president van de republiek. Als zoda nig kan hij vergaderingen van de raad van de revolutie bijwonen, maar, geen permanent lid zijnde; heeft hij geen stem recht". Dit heeft de Egyptische premier, kolonel Nasser, verklaard in een onder houd, dat is toegestaan aan een verslag gever van het Italiaanse blad-„II Messa- gero". De bevoegdheden van Naguib komen overeen met die van een president in een parlementair geregeerd land, zoals bij voorbeeld Frankrijk. Wat de politieke partijen in Egypte be treft, aldus de premier, is nog niets be slist. De voornaamste taak van de rege ring is op het ogenblik de resten van het oude regiem op te ruimen en het levens peil van het volk te verhogen. Over de betrekkingen met Engeland zei Nasser: „Wij bereiden ons voor op een be- vrijdingsstrijd, maar wij zullen niet han delen alvorens wij-gereed zijn. Als het mogelijk is, geven wij de voorkeur aan op lossing van het geschil langs diplomatie ke weg". „Eenheid" niet bereikt Te Cairo wordt openlijk gesproken over steeds groter wordende scheuren in het revolutionnaire regiem. Over het algemeen gelooft men, dat zich binnen niet al te lange tijd een nieuwe ontwikkeling zal voordoen. De verdeeldheid in het leger bestaat nog en het schijnt, aldus Reuters correspondent Haig Nicholson, dat generaal Naguib van die kant méér steun heeft dan de revolu tionnaire Raad onder leiding van premier Nasser. LONDEN (Reuter). De Sovjet-Rusi- sische minister van buitenlandse zaken, Molotov, heeft in een Donderdagavond af gelegde verklaring gezegd, dat de komende Geneefse conferentie er toe kan bijdragen een oplossing te vinden voor de Indochinese en Koreaanse vraagstukken. Molotovs ver klaring werd omgeroepen door radio-Mos kou. „Het is thans nog niet mogelijk de te Berlijn gehouden viermogendheden-bespre- kingen op hun juiste waarde te schatten, doch de bereikte overeenstemming, die heeft geleid tot het uitschrijven van de komende conferentie te Genève, kan er toe bijdragen de oplossing van twee belang rijke Aziatische vraagstukken te bevorde ren, hetgeen zal bijdragen tot een verdere vermindering der internationale spanning", aldus Molotov. Volgens Molotov was de UNO, tengevolge van Amerikaanse druk, er niet in geslaagd een oplossing te vinden voor het Koreaanse vraagstuk. „Doch de Berlijnse besprekingen hebben er toe bijgedragen de tot nu toe onontwarbare knoop los te maken en ver tegenwoordigers van de Sovjet-Unie, China, de V.S., Groot-Brittannië en Frank rijk en van Noord- en Zuid-Korea, kunnen thans gezamenlijk spreken over het berei ken van een oplossing van het Koreaanse vraagstuk", aldus Molotov. Hij vervolgde: „De te Genève vergade rende gedelegeerden zullen zich geplaatst zien voor een moeilijke taak: het herstel van de' vrede in Indochina en het verzeke ren van de nationale rechten der Indo chinese volken. Het voornaamste punt hier bij is of alle landen, die aan deze bespre kingen zullen deelnemen, de noodzaak er kennen van een herstel van de vrede in Indochina, niet door het voortzetten van een hopeloze oorlog, doch door te streven naar het bereiken van overeenstemming overeenkomstig het beginsel dat elk volk recht heeft op vrijheid en nationale onaf hankelijkheid". Molotov zeide voorts: „De maatregelen der Sovjet-Russische regering zijn gericht op een vermindering der internationale spanning en zij betekenen dientengevolge een versterking van de vrede. De feiten hebben aangetoond dat de maatregelen van het Kremlin vruchten hebben afgewor pen. Uit alles blijkt dat de Sovjet-Russische politiek er toe heeft bijgedragen de inter nationale positie der Sovjet-Unie en van het gehele democratische kamp te verster ken". West-Duitsland Tevoren had Molotov verklaard dat West-Duitsland, zodra het de beschikking heeft over een nieuw leger, „de te Bonn gesloten overeenkomst betreffende een Europees leger niet langer zal nakomen". Dan zullen de werkelijke doeleinden der West-Duitse politiek en de aggressieve, op weerwraak berustende berekeningen van West-Duitsland, worden onthuld. En de Dr. J. H. van Roijen (links), Nederlands ambassadeur in de Verenigde Staten spreekt een geestig woord voor een vergadering van het Instituut voor Interna tionale Opvoeding in New York. In het midden dr. Harold A. Voorhisvice-president en secretaris van de New Yorkse Universiteit en hoofd van de Nederland-Amerika Stichting, rechts zit Kenneth Holland, president van het Instituut. buurlanden der West-Duitse federale repu bliek zullen dit het eerst ondervinden. Het is thans reeds duidelijk dat de Ame rikaanse, Britse, Franse en West-Duitse regeringen de mogelijkheid uitsluiten van het verenigen van Oost- en West-Duitsland in één Duitse staat. De Westelijke politiek van het vormen ener militaire groep van bepaalde Euro pese landen, die gericht is tegen andere Europese staten zal leiden tot het voor bereiden van een nieuwe Europese oorlog, die een derde wereldoorlog tot gevolg zou hebben", aldus Molotov. WASHINGTON (Reuter). Ernest Wil- kins, een advocaat uit Chicago, is door president Eisenhower benoemd tot onder minister voor Arbeidszaken. Wilkins is een neger. De benoeming moet nog door de senaat bekrachtigd worden. Indien de senaat de benoeming bekrachtigt, zal Wilkins Spen cer Miller als onder-minister opvolgen. Dit is de eerste maal dat een neger een ministeriële of sub-ministeriële post is toegewezen, aldus de perssecretaris van het Witte Huis. DJAKARTA (Aneta). Kapitein Alief, voorlichtingsofficier van het leger te Ban doeng, heeft aan de pers medegedeeld, dat een plan van benden in West-Java om op grote schaal ordeverstoringen te ontkete nen door geïntensiveerde zuiveringsacties van het leger kon worden verijdeld. Bij een gevecht in Soekahoerip sneuvelden veer tien militairen. De verliezen van de ben den zijn nog niet bekend. Bij andere acties werden elf bendeleden gedood (van hedenmorgen 7 nur) weers- toestand v/ïnd- richting Temp. 7 uur Neerslag in mm. Helsinki mist O 1 -0 4 Oslo sneeuw ONO 4 -4 12 Stockholm motregen OZO 2 0 0,1 Kopenhagen geheel bew. 4 -2 2 Londen regen NW 2 1 Amsterdam motregen ZZW 1 0,2 Brussel geheel bew. 3 1 Parijs nevel 3 0 0,7 Bordeaux regenbui 2 4 12 Grenoble geheel bew. 7 1 3 Nice half bew. 3 Warschau nevel 2 2 0 Berlijn nevel 1 2 0 Frankfort nevel windstil -0 4 Miinchen regen windstil 2 4 Zürich mist O 2 -0 Genève zwaar bew. 2 0,2 Locarno zwaar bew. O 2 1 21 Wenen (geen opgaaf ontvangen) Innsbruck sneeuw windstil 3 24 Rome regen 7 10 2 Neerslag laatste 24 uur TIJDELIJK OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot. Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk enkele buien. Weinig ver andering in temperatuur. Krachtige tot matige wind tussen Noord-West en Zuid-West. 6 Maart Zon op 7.17 uur, onder 18.27 uur. Maan op 7.19 uur. onder 20.55 uur. Maanstanden 5 Maart 4 11 uur: Nieuwe maan 11 Maart 18.51 uur: Eerste kwartier 19 Maart 13.42 uur: Volle maan 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmniden Zaterdag 6 Maart Hoog water: 4.30 en 16.43 uur. Laag water: 0.12 en 12.34 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1