Conventie over de rechten van de mens aanvaard Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden ^Hoe is het ontstaand Eisenhowers vermaning was géén streep onder McCarthyïsme Geen individueel klachtrecht Velen - ook ondervraagde legerarts - scheppen echter nieuwe moed VRIJDAG 5 MAART 19S4 3 TWEEDE KAMER Maag opstandig? Noon BISSALIC dat's verstandig! Kerkelijk Nieuws Dit woord: LURVEN Twee doden bij ongeluk met straaljager Johan Schmitz verlaat Toneelgroep Theater Concertgebouw koopt Guarnerius-viool Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 4 Maart 1854 r (Van onze parlementaire redacteur) Op 23 Maart mag de heer Engelbertink (KVP) interpelleren over de huidige ont wikkeling van de koop- en pachtprijzen voor boerderijen en cultuurland. Aldus be sloot de Tweede Kamer, die vervolgens minister Mansholt hoorde antwoorden ep vragen betreffende door ons ondervon den invoermoeilijkheden. De heer Den Har tog (VVD) wilde weten of de Belgische regering inderdaad, in strijd met hetgeen dienaangaande in een Benelux-overeenkomst is bepaald, de gren zen niet met 1 Maart voor visinvoer heeft opengesteld en welke maatregelen onze regering hiertegen dacht te nemen. Minister Mansholt verklaarde dat inderdaad Brussel op een wel zeer laat ogenblik had laten weten, dat de openstel ling van de grens voor visinvoer, in het bij zonder voor kleine bedrijven buitengewone moeilijkheden zou opleveren. Deze houding van de Belgische, regering en vooral dit zo late optreden betreurde de minister. Thans zit er niet anders op dan in het Belgische verzoek tot voorlopige opschorting van de inwerkingtreding van de vrije invoer toe te stemmen en nader- overleg te plegen, hetgeen op 13 Maart zal gebeuren. De heer Den Hartog stelde vervolgens vragen omtrent de berichten over het voor nemen van de Duitse regering binnenkort het invoerrecht op eieren drastisch te ver hogen. Uit het antwoord van de minister bleek, dat Nederland van plan is hierover in be roep te gaan bij de desbetreffende interna tionale organisaties cn Duitsland een memorandum te doen toekomen, waarin gewaarschuwd zal worden dat Nederland tegenmaatregelen zal nemen. Verhoging der overheidspcnsioenen Het wetsontwerp, dat beoogt alle over- heidspensioenen, bij wijze van compensatie voor de huurverhoging, met eën toeslag van 5 procent te verhogen, ging er zonder hoofdelijke stemming door. Een te voren door mr. Beernink (C.H.) ondernomen poging om met behulp van een amende ment de regeling ook op de pensioenen van kerkelijke bedienaren van toepassing te doen verklaren, stuitte af op technische bezwaren van minister Beel. De minister deed de toezegging, indien de staatscom missie-Van Poelje (die het gehele pen sioen vraagstuk onder handen heeft) niet spoedig met een rapport komt, dat tenslotte tot nieuwe wettelijke voorzieningen ook in het belang van de kerkelijke bedienaren moet leiden, dan alsnog voor deze groep met een afzonderlijk wetsontwerp te zullen komen. Na deze belofte verwierp de Ka mer het amendement met 46 tegen 26 stemmen. Rechten van de mens Hierna werd het debat! over de Europese conventie inzake de rechten van de mens voortgezet. Minister Beyen noemde het tot standkomen van die conventie een belang rijk en verheugend feit, aangezien een aan tal staten hierbij verplichtingen aanvaar den omtrent hun gedragslijn ten opzichte van hun eigen onderdanen. Hier heeft men dus te maken met een groep van staten die aldus erkennen, dat de staatsmacht niet onbeperkt is en dat de individuele mensen zekere rechten hebben, waaraan geen staat mag tornen. Het is niet zozeer invoering maar erkenning van dit beginsel. Boven dien bevat de conventie de toekenning van het recht aan de contracterende staten om maatregelen te nemen als zij menen, dat een hunner niet aan de verdragsvoorschrif ten voldoet. Men heeft, wat niet gemakke- ADVERTENT1E Prettig In te nemen - Ook uitstekend tegen hoofdpijn en keelpijn. ALKALINIZERENDE BRUISTABLETTEN VRIJDAG 5 MAART Noorderkapel, Indischestraat 190: Gem. van Christus, 8 uur. Doopsgezinde Kerk:, 8 uur. Minerva: „Nacht zonder sterren", 18 jaar, 8.15 uur. JPalace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De ver overing van de Mount Everest', alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Berlijn, stad van avontuur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: ..Spoorwegsabotage", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gewetensvroeging", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The Captain's Para dise", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „Parijse nachten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 6 MAART Stadsschouwburg: ..Moord bij open doek", Rotterdamse Comedie, 8 uur. Minerva: „Twintig jaar op wacht", alle leeft., 2.30 uur. „Nacht zonder sterren", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De ver overing van de Mount Everest", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Berlijn, stad van avontuur", 13 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gewetenswroeging", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The Cap tain's Paradise", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „The Harlem Globetrotters", alle leeft.. 2.15 en 4.30 uur. „Parijse nachten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Lord Wanhoop", alle leeft., 2.30 uur. „Spoorwegsabotage", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. lijk is, uitzonderingen moeten formuleren. Desondanks brengt deze conventie tot uit drukking dat de „staatsraison" moet wijken voor de in het verdrag neergelegde erken ning van de rechten van de mens. Natuur lijk kan men hierover moeilijk discussiëren met diegenen, die de staat als enige bron van recht kennen. Uit het bijzondere karakter van dit ver drag vloeit volgens de minister voort, dat het individuele klachtrecht niet een essen tieel onderdeel van de conventie is. Wan neer de waarborgen, aan een individu ge geven tegen willekeur van zijn eigen staat, gebonden mochten worden, dan kan elke andere verdragstaat tegen die staat de dwangmiddelen der conventie doen werken. In geval van aantasting van de desbetref fende beginselen heeft elke verdragstaat het recht met een beroep op de conventie tegen die staat een actie aanhangig te maken. Het individuele klachtrecht, door prof. Oud (WD) voorgestaan, heeft in de ogen van onze regering geen bijzondere waarde. Men moet ook wel beseffen dat aldus de deur tot misbruik wagenwijd zou worden opengezet. De regering voelt dus niets voor hetgeen prof. Oud voorstaat. Voorts zei de minister dat vastlegging van de beginselen omtrent de rechten van de mens van groter belang is dan vermel ding van de goddelijke oorsprong der be ginselen, zoals de heer Bruins Slot (A.R.) liever had gezien. De regering heeft het recht, gebaseerd op de Grondwet, zonder dan eerst speciale goedkeuring van de Staten-Generaal nodig te hebben, later een verklaring af te leg gen betreffende aanvaarding van het indi viduele klachtrecht. Maar dit kabinet is toch bereid om, als het zijn standpunt in zake het individuele klachtrecht zou wijzi gen, eerst in overleg met de Staten-Gene raal te treden. Bij de replieken legde prof. Oud er nog eens de nadruk op, dat de conventie juist werkelijk practische betekenis zou krijgen, als men het individuele klacht recht erkent. Op die manier zouden wij tonen op onze beurt niet bang te zijn voor eventueel tegen ons aanhangig te maken individuele klachten. Mej. dr. de Vink (KVP) verdedigde zich tegen het de vorige dag door mej. mr. Tendeloo (P. v. d. A.) gerichte verwijt tot de KVP, dat het KVP-standpunt, hetwelk van enige reserve getuigt ten opzichte van het individuele klachtenrecht, niet van een ware Europese geest getuigt.. Het klach tenrecht houdt het gevaar in, dat te kwader trouw zijnde groeperingen er misbruik van zullen maken om zich tegen hun eigen land te richten. Al is in zulke gevallen de kans groot, dat er een op kwade trouw berus tende klacht niet ontvankelijk zal worden verklaard, er wordt dan alleen al reeds munt geslagen uit het indienen van een klacht. Volgens mej. Tendeloo zijn echter de nationale waarden, die mej. De Vink in bescherming wilde nemen, helemaal niet in het geding. Minister Beyen hield tegenover prof. Oud vol, dat het, gedachtig aan wat er in de dertiger jaren in nazi-Duitsland en in het fascistische Italië was gebeurd, met een copventie als de onderhavige in de hand, toch denkbagr zou zijn dat de verdragstaten stappen zouden ondernemen. Als men moet toegeven, dat in 1933 bij het bestaan van zulk een conventie geen staat iets tegen Hitler-Duitsland zou hebben ondernomen, dan zou toch zeker van het bestaan van een individueel klachtenrecht onder die om standigheden niets zijn uitgegaan. In één opzicht gaf de minister van Bui tenlandse Zaken zich tegenover prof. Oud gewonnen, namelijk dat uit een oogpunt van staatsrechtelijke elegantie de ook in dit goedkeuringsontwerp gevolgde praktijk niet goed te verdedigen viel. Met 37 tegen 32 stemmen (tegen KVP, A.R. en C.H. en de communisten) verwierp de Kamer het amendement-Oud om in de goedkeuringswet aan de regering uitdruk kelijk de bevoegdheid te verlenen om ook het individuele klachtrecht te aanvaarden. Een poging van prof. Oud om de bedoelde staatsrechtelijke elegantie door een andere formulering te bereiken had evenmin suc ces, want dit amendement werd met 47 tegen 20 stemmen' verworpen; de KVP, P. v. d. A., Staatkundig Gereformeerden en communisten vormden de meerderheid. Aangezien in zijn ogen het aanhangige wetsontwerp geheel op humanistische grondslag berustte en in het verdrag er kenning van God ontbreekt, verklaarde d s. Zandt (St. Geref.) zich tegen. Ook de communisten lieten hun „tegen" aanteke nen. De conventie werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Juridisch steekspel De rest van de middag ging heen met een juridisch steekspel naar aanleiding van het voorstel Romme (KVP)Tilanus (C.H.) Oud (VVD) tot aanvulling van het Regie- In de zalen van een gebouw van een grote luchtvaartmaatschappij aan de Avenue des Champs Elysées te Parijs begint vandaag de derde Inter-Ornithologische Tentoon stelling, waar niet minder dan 2000 verschillende soorten tropische vogels te zien zullen zijn. Er zijn vogels bijdie meer dan 15.000 kilometer moesten reizen om zich in Parijs te laten bewonderen. Een gast op de tentoonstelling, die veel bekijks trekt is een zee-arend met een witte staart, die hier wordt getoond door zijn baas, de heer J. Bouillaut, die erin geslaagd is het wilde dier geheel te temmen. De jonge roofvogel, die pas vijf jaar oud is en meer dan een eeuw oud kan worden, weegt 6 kg., heeft een vleugelwijdte van 2.20 meter en werd twee jaar geleden gevangen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Veenendaal (vac. J. Bakker) J. T. Doornenbal te Oene. Bedankt voor Doorn (2e pred.pl.) K. Chr. van Gorcom te 's-Gravenzande. Beroepen te Huizen (N.H.) J. den Bes ten te Babyloniënbroek. Geref. kerken Tweetallen te 's-Gravenhage-W. (vac. H. v. Andel): J. Kremer te Utrecht en B. J. A. Streefkerk te Berkel-Rodenrijs, (vac. A. J. v. Sluijs), J. Nawijn te Aalten en G. W. Rijksen te Rotterdam-Z., (vac. Evang. pred.), A. Brouwer te Barneveld en D. Krijger te Lochem. Beroepen te Anna Ja- cobapolder H. J. v. Duinen, cand. te Was senaar; te Wierum B. C. de Valk, cand. te Nunspeet. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Grand Rapids (Neth. Ref. Church) C. Smits te Sliedrecht. Bapt. gemeenten Bedankt voor Nieuw-Weerdinge S. Zijl stra te Eindhoven. Het woord komt slechts in één uitdruk king voor: iemand bij zijn lurven pak ken. Omdat men ook zegt: iemand bij de vodden, de kladden (lompen) pak ken, heeft men gemeend, dat lurven ook betrekking zou hebben op de kleding. Deze opvatting vond steun in het woord lurf: ingekeept stuk hout. En zo heeft men, al doorfantaserend, lurven ver klaard als: slippen van de jas. Om dat ingekeepte, begrijpt u? Maar deze af leiding is wel hoogst onwaarschijnlijk. Juist omdat iemand bij zijn lurven pak ken altijd een krachtige handeling ver onderstelt, zou men cei'der denken aan: ledematen. Daarbij steunt ons enigszins het thans in onbruik geraakte werk woord lurven: aan iemands leden trek ken, sollen. Maar zekerheid bestaat nietj Een arts van het Amerikaanse leger, Marvin S. Belsky, heeft Donderdag voor de enquêtecommissie van senator McCarthy geweigerd te verklaren of hij wel of geen communist is. Dr. Belsky betwistte de commissie het recht, hem welke vragen ook te stellen. „Ik ben een militair, die uitsluitend staat on der de jurisdictie van de president als op perbevelhebber. Deze commissie heeft geen jurisdictie over mij", aldus dr. Belsky. Het verhoor van de arts werd bijgewoond door de democratische senatoren John Mc Lellan en Henry Jackson en door de repu blikeinen Everett Dinksen en Charles Pot ter* Senator McCarthy verklaarde vooral be lang te stellen in dr. Belsky, omdat hij verbonden geweest was aan het ziekenhuis voor het „Lincoln-project" een code naam voor een radar-proefstation. Het Witte Huis heeft Dondiex-dag mede gedeeld, dat president Eisenhower „hon derden" telegrammen heeft ontvangen, waarin waardering wordt uitgesproken voor zijn oproep tot „eerlijk spel" bij en quêtes van het Congres. Volgens Eisen hower's secretaris voor perszaken bevatten de ontvangen telegrammen negen tegen één lof voor de president. De „Washington Post" schreef Donder dag, dat toen het blad de benoeming van Eisenhower tot president in 1952 steunde, het de hoop en verwachting had uitge sproken, dat het „McCarthyisme" in een nacht zou verdwijnen als Eisenhower ge kozen zou worden. De Post voegt er echter aan toe: „Wij hebben nu reeds ongeveer 400 nachten er op gewacht, dat de president het soort leiderschap zou uitoefenen, dat ment van Orde, wegens de nieuwe grond wetsbepaling over enerzijds eventueel stil zwijgende parlementaire goedkeuring, an derzijds uitdrukkelijke goedkeuring van verdragen. Mr. Burger (P. v. d. A.), dr. Bruins Slot (A.R.), prof. Lemaire (KNP) en de heer Haken (CPN) waren van mening, dat vol gens de Grondwet er een dusdanig „recht" aan de minderheid was toegekend, namelijk een vijfde van het grondwettelijk aantal leden, om zulk een behandeling af te dwin gen, dat in het Reglement van Orde bepaald moest worden, dat als eenmaal een derge lijk verzoek door een vijfde van het aantal leden is ingediend, er dan geen gelegenheid meer bestaat voor beide Kamers om te be sluiten te verklaren geen parlementaire be handeling van een goedkeuringsontwerp te verlangen. Voor juristen was deze strijd, waarin de voorstellers van de reglements wijziging aan de overige sprekers verweten in het reglement iets te willen vastleggen dat daarin op grond van het desbetreffende Grondswetsartikel niet thuis hoorde, een waar genot. Mr. Burger en de andex-e kampioenen voor het recht van de minderheid slaagden in hun poging om het voorstel overeenkom stig hun denkbeeld gewijzigd te krijgen. Met 42 tegen 19 stemmen triomfeerde hun amendement: het absenteïsme onder de geestverwanten van prof. Romme, de heer Tilanus en pi"of. Oud was opvallend groot en maakte deze afloop verklaarbaar. Afbeelding van een nauwkeurig gelijkend model van het nieuwe Boeing straal- transport- en tankvliegtuig. In de Boeing-fabrieken wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan dit grote viermotorige toestel. De maatschappij zal het als demon stratievliegtuig voor het leger zowel als voor het bedrijfsleven gebruiken. De Boeing- vliegtuigindustrie heeft aan dit nieuwe ontwerp meer dan 15 millioen dollars ge spendeerd. Volgens de berekeningen moet de nieuwe machine non-stop passagiers- vluchten kunnen maken, dwars over het Amerikaanse continent in minder dan vijj uur. Van New York naar Londen zal vermoedelijk een vlucht worden van minder dan 7 uur dit gelukkige resultaat zou opleveren." De „Baltimore Sun" steunt Eisenhower's „rustige en waardige" verklaring en ver oordeelt McCarthy's „onplezierige" ant woord. De Sun zegt evenwel „weinig hoop te koesteren, dat de door Eisenhower voor gestelde maatregelen om het „McCarthyis me" in toom te houden, zullen slagen. De Britse minister van Buitenlandse Za ken in de voormalige Labour-regering Herbert Morrison, heeft Donderdag ver klaard, dat het optreden van senator Mc Carthy „de grootste factor op zichzelf is, die Amerika in het oog van de wereld en in dat van de democratieën afbreuk doet." „Het beste wapen, dat tegen senator Mc Carthy kan worden aangewend, is de lach", aldus oud-president Truman. „Voor elke geestdrijver is het wapen der belachelijk heid dodelijk". Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Donderdag met 84 tegen 61 stemmen een democratische motie verwor pen, waarin werd gezegd dat Scott McLeod, hoofd van de afdeling veiligheid 'van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, zich houden moet aan de „wet- Hecht", waarin ambtenaren wordt verbo den bij de uitoefening van hun ambt aan dacht te schenken aan politieke over wegingen. McLeod is, zoals werd gemeld, een goed vriend van McCarthy. Minister Foster Dul les heeft zijn bevoegdheden koidgeleden beperkt. Verklaring van Wilson WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Defensie, Charles Wil son, heeft Donderdag ce beschuldigingen van senator McCarthy, dat het leger com munisten „vertroetelde" bij het ontslag van een tandarts, wiens loyaliteit in twijfel was getrokken, „vervloekte onzin" ge noemd. Wilson zei dit op een persconferentie toen hem vragen gesteld werden over het (eer vol) ontslag van de tandarts majoor Irvine Peress, en het onderzoek van senator Mc Carthy naar de omstandigheden hiervan. Wilson zeide van mening te zijn, dat de commissie van McCarthy de aandacht van het land vestigde op het feit, dat er een communistisch vraagstuk was en d'at dit met werkelijkheidszin aangepakt moest worden. Hij voegde er evenwel aan toe, veel liever te zien dat de zich vrij bewe gende kopstukken der communistische par tij aan de tand gevoeld werden in plaats van „de kleintjes". Een nieuwe wetgeving zou het leger kunnen helpen, zich van eventuele com munisten te ontdoen, doch een betere op lossing zou naar Wilson's mening zijn, ieder geval apart te behandelen. „Het komt er op aan. zc zo vlug mogelijk kwijt te raken, doch wij moeten hierbij eerlijk handelen tegenover alle enkelingen. Ik ben van mening, dat wij moeten oppas sen dat hetgeen wij pogen te beschermen niet in de verdrukking komt bij de behan deling der zaken." De 26-jarige gehuwde eerste luitenant- vlieger I. J. R. Sleper uit Almelo, instruc teur van de jachtvliegschool van de Ko ninklijke Luchtmacht, en de 21-jarige on gehuwde sergeant-vlieger F. P. van dei- Laag uit Breda, zijn gisteren om het leven gekomen. De „Dual-Meteor"-straaljagex-, waarmee zij een lesvlucht maakten, is, zoals reeds in een deel van onze vorige op laag is bei-icht, in de gemeente Losser op een weiland neergestortte en in brand ge vlogen. De straaljager was afkomstig van de vliegbasis Twente. De toneelspeler Johan Schmitz, verbon den aan de toneelgroep Theater, heeft zijn besluit bekend gemaakt, aan zijn verbin tenis een eind te maken. Voor het volgende seizoen heeft hij een conti-act afgesloten met de Nederlandse Comedie in Amster- dam. De reden, waarom de heer Schmitz hiertoe kwam is, dat hij het als een on overkomelijk bezwaar ziet zich in Arnhem te vestigen. De N.V. Het Concertgebouw te Amster dam heeft een tweehondei-veertig jaar oude viool, gebouwd door Josef Guarnerius, een van de vijf vermaarde vioolbouwers uit deze familie, aangekocht en aan de eei'ste concertmeester Jan Bresser in bruikleen gegeven. Het instrument was in 1905 uit een oude Engelse verzameling overgegaan in handen van de violist Pex-cy Kiston, die het bijna een halve eeuw lang, tot aan zijn dood in 1952, heeft bespeeld. Daarna was het naar Nederland verkocht, aanvankelijk met einbestemming Verenigde Staten. TONEEL EN DANS Zaterdag 6 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Volksvoorstelling door de Rotterdamse Comedie van de blijspel-thriller „Moord bij open doek" van d' Abbes en Sherie met medewerking van Mieke Verstraete, Ri chard Flink, Kees Brusse, Jan van der Linden en vele andei'en. Zaterdag 6 Maart, Concertgebouw, 20 uur: Op een feestavond van de speeltuinver enigingen Buitenrust en Weltevreden wordt de revue „Holderdebolder" ver toond, waaraan onder anderen Bex-ry Kie- vits en Gerard Walden medewerking verlenen. Zaterdag 6 Maart, De Leeuwerik, 20 uur: Eerste lustrumviering van „De Garde" (Vereniging van oud-leerlingen van de eerste HBS-b) met medewerking van het Scapino-Ballet onder artistieke leiding van Hans Snoek. Dansmuziek van „De witte kraaien". Zondag 7 Maart, Stadsschouwburg, 19.30 uur: De Nederlandse Comedie speelt „De Vuur proef" (The Crucible) van Arthur Miller, door Albert van Dalsum geregisseerd. Met Han Bentz van den Berg en Ank van der Moer in de voornaamste rollen. Verder: Lous Hensen, John Gobau, Ton Lutz en vele anderen. Dinsdag 9 Maart, Stadsschouwburg, 20.15 uur: Voor de Haarlemse Kunstgemeen schap speelt de toneelgroep Puck de comedie-ballet.„Het Dievenbal" van Jean Anouilh. De voorstelling is door Ank van der Moer geregisseerd. Décors cn costuums van Noni Lichtveld. Woensdag 10 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: „Staatszaken" van Louis Verneuil wordt in de vertaling van Frans Hesmerg vertoond door de Haagse Comedie, met in de hoofdrollen Elisabeth Andersen en de regisseur Cees Laseur. Verder Theo Fi"en- kel, Gijsbert Tersteeg en anderen. MUZIEK Zaterdag 6 Maart, Huize Hesmerg, 20 uur: Concert onder auspiciën van het Contact centrum voor musici van het Nederlands Impresariaat door het Blokfluitensemble van Kees Otten en het piano-duo Ans Bouter en Miep van Luin. Werken van Willem Pijper en Jurriaan Andriessen (Lanckhorstlaan 99, Heemstede). Dinsdag 9 Maart, Concertgebouw, 20 uur: NCRV-ontspanningsavond met medewer king van het ensemble ..Vrij en Blij" onder leiding van Wessel Dekker, met mede werking van de jodelzanger Johan Chris en de de voordrachtkunstenaar Anne Holtrop. Dinsdag 9 Maart, Frans Halsmuseum. 20 uur: In de met kaarsen verlichte Renaissahee- zaal geeft het vocaal damesensemble „Noi Otto" onder leiding van F. J. Mondriaan een uitvoering. Solistische medewerking van de pianiste Bgrtje Davelaar en de zangeressen B. Missetvan Andel en F. MorienBlom. Woensdag 10 Maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: Laatste van drie pianorecitals met toelichting door Johan Patist, die dit keel de Fantasie behandelt en. werken van Haydn, Beethoven, Chopin en Schubex-t vertolkt. Donderdag 11 Maart, Frans Halsmuseum. 20 uur: Muziekavond onder auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunstenaars door de sopraan Nely de Bock, de altvioliste Renate Weisz en de pianiste Wiep Zijlstra. Er worden werken van Purcell. Handel, Reger, Milhaud, Pijper en Andriessen uit gevoerd. DIVERSEN Vrijdag 5 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Pater dr. N. G. M. van Dooimik M.S.C. spreekt voor de vereniging „Geloof en Wetenschap" over het onderwerp „De psychologie van de bekering". Vrijdag 5 Maart, Doopsgezinde kerk, 20 uur: Tweede filmavond met inleiding en nabe spreking (Remonstrants Gereformeerde en Doopsgezinde gemeentel. Vertoond wordt „Zo was het" over het nieuwe Israël, strijd en opbouw. Vrijdag 5 Maart, Brinkmann, 20 uur: Voor dracht met lichtbeelden over het ondex-- werp „Haarlem - oud en nieuw" door dr. C. Brouwer voor de vereniging „Haerlem". Vrijdag 5 Maart. De Leeuwerik, 20 uur: Mr. B. M. A. Paulus van Pauwvliet, zaak gelastigde van Liberia te Brussel, spreekt voor de vereniging „Oost en West" over Liberia. Daarna vertoning van een kleu renfilm. Zaterdag 6 Maart, Teyler Museum, 14.45 uur: Eerste van drie voordrachten door prof. dr. A. D. Fokker, curator van Teylers Fysisch Kabinet, over „Bewegingen van mens en dier". Maandag 8 Maart, Concertgebouw, 14.30 uur: Ascot-Modeshow ten bate van de afdelin gen Haarlem en Heemstede van het Ere- fonds voor Oud-Verpleegsters. Zondag 7 Maart. Lido-Theater, 11 uur: Bij zondere voorstelling van de Italiaanse operafilm „La Traviata" naar het gelijk namige werk van Giuseppe Verdi. Maandag 8 Maart, Brinkmann, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Beweging van Europese Federalisten houdt de heer E. Ackcl uit Letland een lezing over „Oost en West-Europa in Europese zin" met vertoning van een film van de gebeurte nissen te Berlijn op 17 Juni 1953. Maandag 8 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „De Kennemer Kunst kring" vertoont het blijspel „De privé- verpleegster" van A. den Hertog. Mede werking 'verleent Haarlems Mandoline orkest „Semper Melior". Maandag 8 Maart, Brinkmann, 20 uur: Voor de studievereniging voor Psychical Re search spreekt de voorzitter van de af deling Haarlern. de heer W. J. Gorter, over „Parapsychologie en Theosofie". Maandag 8 Maart, Minerva Theater, 20.15 uur: In de bovenzaal houdt de heer H. P. Baard een lezing met lichtbeelden over „De etsen van' Rembrandt" voor de Heem- steedse Kunstkring. Donderdag 11 Maart, Kapel Santpoort, 20 uur: Op een Doopsgezinde Wijkavond spreekt de heer J. Duinker over „De kleine Johannes" (Pastox-ieweg, Santpoort- Dorp). Vrijdag 12 Maart, Brinkmann, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van het Algemeen Nederlands Verbond spreekt dr. R. van Luttervelt. conservator aan het Rijks museum te Amsterdam, over „Vaderlandse geschiedenis in beeld". VOLKSUNIVERSITEIT Vrijdag 5 Maart, Frans Halsmuseum. 20 uur: Lezing met lichtbeelden over „Costuum en stijl" door prof. dr. F. van Tliienen, hoogleraar aan. de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. Het De violiste Renate (Zwaardemaker) Weisz, die lange tijd in Bentveld heeft gewoond, doch onlangs naar Bilthoven verhuisde werkt mede aan het concert door de zangeres Nely de Bock op Donderdag 11 Maart onder auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunstenaars in het Frans Halsmuseum te geven. Tezamen met Wiep Zijlstra vertolkt zij onder meer de sonate voor altviool en piano van Darius Milhaud. costuum als weerspiegeling van de geest van de tijd. Maandag 8 Maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: Laatste van drie voordrachten door prof. dr. H. J. M. Oldewelt over „Het autobiografische element in de wijsbegeer te" (georganiseerd in samenwerking met de Kennemer Kring). Vrijdag 12 Maart. Frans Halsmuseum, 20 uur: Lezing met lichtbeelden en demonstratie door mej. M. M. F. Fischer over „Bloemen- schikken met eigen middelen". Donderdag 11 Maart, Minerva Theater: Laatste van drie voordrachten met kleu rendia's over Spanje en Portugal door de heer H. van der Leeuw voor de afdeling Heemstede. Dit keer „Portugal, de tuin van Eux-opa". TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Als onderdeel van het In- terscholaire Jeugdtournooi 1954 worden tekeningen, handwerken, producten van handenarbeid en foto's van scholieren ten toongesteld. Dagelijks van 1017 en van 19.30—22 uur, des Zondags van 1417 uur. Huis met de kogel: Tentoonstelling van wer ken van H. F. Boot uit de laatste tijd. Dagelijks (behalve Zondag) geopend van 1018 uur, tot 7 Maart. Teylers Museum: Etsen, gravuren en teke ningen van Jacques Callot (1592—1635). Tot 31 Maart. Het museum is in de winter maanden dagelijks geopend van 11-15 uur, behalve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 13—17 uur. Frans 'Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en perma nente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 10—15 uur, des Zondags van 13—15 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks geo pend van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur, op Zon dagen alleen van 1417 uur. Kunsthandel Bier: Derde expositie van Azia tische kunst, onder meer antieke graf- figuren. Op werkdagen geopend (Groot Heiligland). Kunsthandel Leffelaar: Expositie van Franse impressies van de Haai-lemse schil ders Poppe Damave, Frans Funke, Willem Steyn en Frans Verpoorten. Geopend op werkdagen, uitgezonderd Maandagmorgen. ADVERTENTIE I FALCON REGENJASSEN PARIJS. Z. M. de Keizer heeft de zitting der Wetgevende Kamers plegtstatig geopend. Het gedeelte der Troonrede be treffende de ontwikkelingen in den Levant is door de aanwezigen reikhalzend tege moet gezien. De Keizer zeide dat Frank rijk thans, daartoe gedwongen, moet over gaan tot het trekken van het zwaard, omdat in het Oosten een Souverein eens klaps van zijnen verzwakten nabuur nieuwe voordeelen wil afdwingen. Niet alleen afkeer van onregt, zo zeide de Keizer, spoort ons aan, Turkije te onder steunen. maar Frankrijk heeft er veel be lang bij, wellicht meer dan Engeland, dat Rusland geen onbeperkten invloed in Konstantinopel verkrijge. Die toch meester is van Konstantinopel, is meester van de Middellandsche Zee, die op eene lengte van 300 mijlen de Fransche kusten be- spoelt. Daarom gaat Frankrijk, met Enge land. in het Oosten de zaak van den Sultan van Turkije behartigen. Dit gedeelte van de Troonrede is ten zeerste toegejuicht door de Senatoren en Gedeputeerden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5