ZE VEN DA GEN HAARLEM Bijna 70.000 Haarlemse spaarders brachten dertig millioen bijeen „Het Westen mag Oost-Duitsers geen valse hoop geven" JAN VAN DER PIGGE Koffie duurder Delftse gasfabriek was bij kolen handelaren populair D' Gouden echtpaar CORONA ROYAL Misstanden onthuld voor de rechtbank Van mensen en dingen onder de Damiaatjes HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Jaarvergadering DWR Verkoop van huizen ylr* ZIJLSTR.56 RADIO- EN TELEVISIETOESTELLEN H. G. Vermeulen organisator eeuwfeest Haarlemmermeer Tentoonstelling in „Huis Van Loov" loopt ten einde Pro Juventute en „film en jeugd" Woodbrookers gaan praten over Russische politiek Rijksdaalders guldens VOO Mej. H. Kohlbrugge sprak voor Oecumenische Raad Burgerlijke Stand van Haarlem Feestavond voor NVV Bestuurdersbond Haarlem Bergens raad aanvaardt het plan-Burgersdijk VRIJDAG 5 MAART 1954 Nrjet elke mijlpaal in de geschiedenis van een instelling heeft betrekking op de tijds- |juur van haar beslaan. -Er zijn nog andere momenten waarbij het waard is een ogenblik stil te staan. Zulk een mijlpaal bereikte de Haarlemse Nutsspaarbank toen Een dezer dagen het totaal bedrag van de ingelegde spaargelden de dertig millioen overschreed. Dit bedrag behoort toe aan 69.000 spaarders, waarmede weer eens wordt bewezen dat vele kleintjes één grote kunnen maken. Maar niet alleen kan men hieruit leren welk een millioenenkapitaal duizenden mensen tezamen bijeen kunnen brengen, doch eveneens wat ieder van hen afzonderlijk kan bereiken wanneer men regelmatig een klein deel van het loon of salaris naar de spaarbank weet te brengen. Uit het spaarders-kapitaal, dat thans bij óe Nutsspaarbank berust, blijkt wel dat het met de spaarzin van de Haarlemse burgerij ,-0g niet zo slecht is gesteld. En ook wordt daarmede bewezen dat men vertrouwen beeft i" deze oudste spaarbank van ons jancl. Van haar oprichting op 17 December 1517 af heeft zij dit vertrouwen genoten, ietgeen zeker in niet geringe mate is te danken aan het feit dat zij al haar diensten verricht zonder winstbejag. De regelmatige groei van de spaarbank toont dit op over tuigende wijze aan. Honderd jaar na haar oprichting telde zij 7.910 spaarders met een totaal bedrag aan inleggelden van ,1.976.000. In 1940 bedroegen deze cijfers 35.381 spaarders met een tegoed van f8,732.000 en tien jaar later, in 1950, telde spaarbank 62.237 inleggers, die tezamen een kapitaal van 24.471.000 bezaten. Vele diensten Met deze groei is ook de omvang van de werkzaamheden der spaarbank toegenomen en in de veel meer dan honderd jaar van haar bestaan heeft zij tal van belangrijke diensten aan haar bedrijf toegevoegd. Om ook de jeugd reeds vroeg vertrouwd te maken met het sparen, ging zij al in 30 over tot het invoeren van het sparen cp de scholen en in 1942 tot de oprichting van een speciale jeugdspaarbank. De spaarbank telt thans 6.770 jeugd- 5paardertjes met een gezamenlijk kapitaal van 67.000. Een andere belangrijke dienst bestaat sinds 1925 in cle mogelijkheid om wekelijks of maandelijks een van te voren overeen gekomen bedrag door een bode van de spaarbank aan huis te laten incasseren. Deze ophaaldienst wordt door het publiek hoge mate gewaardeerd, hetgeen wel blijkt uit het aantal van bijna 3.700 spaar ders, die op deze wijze regelmatig een be- ADVERTENTIE GOEDen tóch niet duur! Dèt is de vermaarde 14 cent sigaar. Thans in topkwaliteit. Het vlaggenmerk van: GROTE HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM Bij de jaarlijkse algemene vergadering van DWR, die in hotel „De Leeuwerik" werd ge houden, viel reeds uit het openingswoord van voorzitter Voogd de toon der vergadering te bepalen behoorlijke resultaten in het afge lopen jaar en rooskleurige vooruitzichten. De heer Voogd memoreerde met veel ge noegen het succes van de conditietraining, waarvoor hij dank bracht aan het C. I. O. S. en de trainers.. Staande herdacht de verga dering de heer A. G. J. v. d. Berg, meer dan vijfentwintig jaar trouw donateur van DWR, die het afgelopen jaar was overleden. De verslagen van secretaris en penning meester brachten aan het licht, dat DWR het na-oorlogse dieptepunt thans definitief heeft verlaten. De heer J. Tierie, chef-badmeester \an „De Houtvaart" is, aldus de voorzitter, een gelukkig mens, omdat hij naast het zwem men als beroep, het zwemmen ook nog als hobby kan zien. Onschatbaar zijn de vele dingen die hij in het belang van DWR heeft gedaan. Om deze ereschuld te voldoen bood spreker de heer Tierie een stopwatch aan. In de vacatures in de technische commissie, ontstaan door het terugtrekken van de heer J. Kollerie en de wens tot enige uitbreiding over te gaan. werd voorzien door de benoe ming van mej. C. Braun en de heer H. W. van Zon. Door het bestuur werd aan de commissie de heer Voogd toegevoegd. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat in het afgelopen jaar drie leden van de vereniging de K.N.Z.B.-prestatie médaille ver wierven. Jopie Spoor en Fred Pieters ver wierven de zilveren- en Ruud Wildschut de bronzen plak. De uitslag van de veiling van Donderdag in het Notarishuis luidt: Lourens Costerstraat 25, 3505, S. Bouma Van Kinsbergenstraat 40, niet geveild. Von delkade 14, Heemstede, 9470, J. A. Dekker. Vondelkade 16, Heemstede, 12.400, M. van der Eerde. Oranjeboomstraat 25 zw en rd., 7000, S. de Jong qq. Oosterstraat 44, 4000, N.N. Bloemendaalseweg 165. Bloemendaal, f 19.450, E. P. Bckaert q.q. Lonbar Petrilaan, Overveen (bouwterrein)) 14.100, J. H. Stoel, qq Lotterstraat 31, 2605. S. Bouma. Lotter- straat 35, f 2350, K. de Vrien, q.q. Lotter straat 37. 2600, H. E. W. Robben. Lotter straat 39, 2500, N.N. Reitzstraat 83. 85 en 87, 7760, J. van Hemsbergen, Van 't Hoffstraat 91, 3300, Th. Bijman. Duinlustparkweg 48, Santpoort, 21.900. opgehouden. Klooster straat 117, 3700, N.N. Zuider Buiten Spaarne 116, 4875, C. Keur. Spaarne 92, niet geveild. ADVERTENTIE drag op de spaarbank storten. Voorts zijn thans meer dan 8.400 spaarbusjes in om loop, welke door de spaarbank gratis aan inleggers in bruikleen worden verstrekt. Tenslotte maakte de groei van de spaar bank het herhaalde malen noodzakelijk uitbreiding te geven aan de mogelijkheid om het publiek te ontvangen. De spaarbank heeft thans reeds de beschikking over een viertal bijkantoor, waaronder één te Heem stede. In deze kantoren kan het publiek dagelijks terecht voor het verrichten van alle gewenste spaarhandelingen. Naar wij vernemen heeft het comité ter voorbereiding van de viering van het eeuwfeest der gemeente Haarlemmermeer gisteren de heer H. C. Vermeulen uit Heemstede benoemd tot organisator van de in 1955 te geven festiviteiten. Wij hebben reeds gemeld dat er tentoon stellingen op verscheiden gebied zullen worden gehouden, een openluchtspel opge voerd, dat er een concours-hippique en een grote landbouw-demonstratie zsl wor den gegeven. De heer Vermeulen organiseert alle jaar de Haarlemse voor j aarsbeurs voor de vrouw en was een der directeuren van de Flora 1953. Wij herinneren er nog even aan. dat de tentoonstelling in „Het huis Van Looy" van tekeningen, handwerken, producten, van handenarbeid en foto's van scholieren tot! en met Zondagmiddag geopend is en wel dagelijks van 10—17 uur en van 19,3022 uur; des Zondags van 1417 uur. De ten toonstelling heeft reeds meer dan twee duizend bezoekers gehad. De vereniging „Pro Juventute" te Haar lem houdt op Woensdag 10 Maart in ge bouw „St. Bavo" een bijeenkomst, waar mejuffrouw mr. L. H. Gallois, secretaresse van het instituut Film cn Jeugd te 's Gra- venhage, zal spreken over „De invloed van film en bioscoop op de jeugd". Na de pauze zal een film worden vertoond, die voldoet aan de eisen, welke men aan een goede jeugdfilm mag stellen. Deze bijeenkomst wordt aanbevolen door een comité, waarin onder meer zitting hebben burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, prof. dr. A. J. Rasker, Hervormd predikant en mr. E. J. W. Top, kinderrechter. Dinsdag 9 Maart gaan de bruidsdagen in van de heer H. van de Moolen en me vrouw R. M. van de Moolen-Van Balen, Generaal de la Reystraat 5 in Haarlem- Noord, die Dinsdag 25 Maart de dag ho pen te herdenken, waarop zij vijftig jaar geleden in de echt werden verbonden. De bruidegom, die 75 jaar oud is, geniet thans een welverdiende rust na een arbeidzaam leven, tijdens hetwelk hij onder meer werkzaam is geweest bij de aanleg van de tramlijn Amsterdam-Zandvoort. De 68- jarige bruid heeft in het verleden als baker nog dikwijls haar assistentie verleend op het moment, dat vele jonge Haarlemmers het levenslicht aanschouwden. Doordat beiden nog bijzonder vitaal zijn en zich in een uitstekende gezondheid mo gen verheugen, bestaat er dus alie reden voor een genoeglijk familiefeest. De Arbeidersgemeenschap der Wood brookers houdt op 13 en 14 Maart een weekend-conferentie waarop gesproken zal worden over het onderwerp: „Is de Russische politiek veranderd aan het veranderen?". Er zullen twee lezingen worden gehouden: „Veranderingen in de binnenlandse politiek?'', door dr. J. de Graaf, en „Veranderingen in de buiten landse politiek?", door dr. I. Gadowrek. De bijeenkomst wordt besloten met een algemeen gesprek met als thema „Wat be tekent dit voor ons?" Het Hervormd Kerkkoor in Bloemen daal heeft een nieuwe dirigent gekregen. De heer A. Koning heeft de taak overgenomen van de dirigent-organist de heer P. Halsema. Dagbladdirecteur te Dordrecht vrijgesproken De directeur van een dagblad in Dord recht heeft veertien dagen geleden terecht gestaan voor de Dordtse rechtbank, omdat hij de Loterijwet zou hebben overtreden door muntbiljetten van een gulden met be paalde nummers inwisselbaar te stellen tegen biljetten van een rijksdaalder. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht ■te" Dordrecht had een boete van 250 geëist, maar de-kanton rechter had de -directeur: vrijgesproken, omdat hij in deze actie geen overtreding van de Loterijwet kon zien. De ambtenaar was van dit vonnis in hoger beroep gegaan cn zodoende moest de directeur zich nog maals verantwoorden voor de rechtbank. De officier van justitie sprak bij de behan deling van deze zaak zijn misnoegen uit over dergelijke geluksaqties, maar ver klaarde. dat hij niet anders kon' doen dan bevestiging van het vonnis van. de kanton rechter te eisen. Oók: dé rechtbank bleek van mening, dat in dit geval niet van over treding van de Loterijwet sprake was ge weest en sprak de directeur vrij. De Wereldraad van Kerken zal zich in zijn Tweede Assemblee te Evaristen deze zomer ook beraden over zijn houding ten opzichte van de tegenstellingen tussen Oost en West. Dit onderwerp stond dan ook op het lijstje van de studiecursus, die door de Oecumenische Raad van Haarlem en Om geving in samenwerking met de Volks universiteit is georganiseerd. Wat er gister avond van in de Remonstrantse Kerk van ter sprake kwam, was een facet ervan, waarin de tegenstellingen echter wel het schrilst tot uiting komen, en wel: Oost- Duitsland en het Westen. Dat facet werd belicht door een spreekster, die haar com petentie betreffende het onderwerp kon ontlenen aan een jarenlange praktijk als kerkelijk werkster in de Oost-zóne, mej. H. Kohlbrugge. Men is veelal geneigd de situatie in Oost- Duitsland te vergelijken met die in Neder land gedurende de bezetting, en er zijn punten van overeenkomst, maar ook be langrijke verschillen. In de bezettingstijd was er gegronde hoop, want „het ging goed", maar in Oost-Duitsland ontbreekt deze. Er wordt wel vaak een valse hoop gewekt door Amerikaanse radio-uitzen dingen voor de Oost-zóne, die niet direct een „bevrijding" toezeggen, maar deze wei suggereren. En omdat deze hoop niet ge grond blijkt, verva-lt men tot wanhoop. Het tweede verschil is, dat de mensen daar een wereldbeschouwing wordt opge legd te beginnen bij de jeugd, op de lagere scholen, die beslist een onvoldoende voor een opstel over een verplicht onderwerp als „De vriendschap tussen Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie" krijgt, wanneer zij daar niet hoog genoeg van opgeeft. En dat is een hoofdvak, zodat het compromis een dubbelzinnige houding voor de hand ligt. Het lidmaatschap van de „Freie Deut sche Jugend" is welhaast een voorwaarde om niet buiten de maatschappij gestoten te worden en voor de Christelijke jongeren is er een zeer grote moed nodig om zich er openlijk van de distanciëren. Vooral in de vorige winter was de strijd tegen de kerk zeer fel en alweer richtte zij zich in de eerste plaats op de jeugd op de scholen. Deze werd bij elkaar gehaald in grote bijeenkomsten, waarin, na een beschrij ving van het „misdadig imperialistisch karakter" enz. van de kerk en kerkelijke organisaties, werd gevraagd, wie daar nog lid van was. Degene, die de moed had, daarvoor uit te komen, werd openlijk aan de kaak- gesteld en tot een publieke zelf correctie uitgenodigd. Wanneer hij dat niet deed werd hij van school ge stuurd. Zo werden vele duizenden voor de keuze gesteld en tussen de twee- en drieduizend jonge Christenen hebben zich van school laten sturen in het besef - voor d'at ogenblik - dat zij hun hele toekomst er aan gaven. De Evangelische Kirche, die het protes tants kerkelijk leven in Oost-Duitsland voor 95 percent vertegenwoordigt, protes teerde bij de regering. Deze nodigde de predikanten uit om hun uiteen te zetten welke koers zij wensten, dat zij zouden vofgGn* en toen die invitatie wks afgesla gen, zonder dat men daarmee overigens de mogelijkheid van overleg uitschakelde, stemde de Oost-Duitse regering toe in een gesprek-zexnder-verplichtingen. Na dit ge sprek werd het regime verbazingwekkend plooibaar, gevangen predikanten werden losgelaten, de van school gestuurde jonge ren werden weer toegelaten en het lid maatschap van kerkelijke organisaties was niet langer verdacht. De datum 10 Juni bracht deze grote opluchting, waaraan in de voorlichting in het Westen naar de me ning van de spreekster maar zeer weinig aandacht is besteed. Wel kreeg het Wes ten een uitvoerige en - naar mej. Kohl- brugges oordeel - veelal onjuiste lezing van de demonstraties van 17 Juni in Oost- Berlijn, waarbij voorzover zij had gezien in het algemeen geen sprake was van een „opstand", maar van een rustige beheers te demonstratie, waartegenover de Russen uiterst gedisciplineerd zijn opgeti-eden. Het Westen maakt naar de mening van mej. Kohlbrugge grote fouten ten opzichte van de Oost-Duitsers, vooral door valse hoop te wekken in haar propaganda. Voorts laakte zij de middelen waarmee de „Strijdgroep tegen de onmenselijkheid" een voornamelijk door vluchtelingen op gezette beweging in Oost-Berlijn, te werk gaat. Deze riep bijvoorbeeld op tot „een tweede 17 Juni", waarvan de gevolgen naar spreeksters overtuiging catastrofaal zou den zijn,' en werkt met f el-nationalistische leuzen, welke doen denken aan het vorige Duitse regime. De Oost-Duitse kerk gaat niet in de il legaliteit, maar staat open voor het ge- sorek met communisten. Men treft er pre dikanten in, die zich zorgvuldig afzijdig houden van alles, wat hen in conflict kan brengen met het communisme, maar er ADVERTENTIE GRONINGEN. 5 Maart. Naar aanleiding van het bericht, dat de kof fieprijs met 22 ct. per half pond is verhoogd, delen de C. P. Fabrieken te Groningen het volgende mede: De prijs van de Mokka C.P. wordt door deze stijging niet beïnvloed. De bekende kegel- flessen (verkrijgbaar bij Uw winkelier) blij ven 1.28 per stuk kosten. Uit 1 fles haalt men minstens 22 koppen verrukkelijke koffie. Mokka C.P. is uit prima kwaliteit koffie bereid. Dat wij ondanks de stijging van de koffie prijs orize prijzen vooralsnog kunnen hand haven is te danken aan goede voorraadvor- ming. Onze raad aan de Nederlandse Huisvrouw is dan ook: „Laat C.P. de koffie voor U zetten. Dat bespaart U tijd en geld!" zijn er ook veel, die zich er openlijk tegen keren in situaties, die daartoe nopen, met alle risico's van dien. Vooral hun hou ding maakt indruk op kerkelijken en on- kerkelijken. Bij de beantwoording van een vraag over de positie van ds. Niernöller, zeide mej. Kohlbrugge, dat diens hele streven er op gericht is, de band met de kerk in het Oosten te bewaren. Zij was zelf op een bijeenkomst in Oost-Duitsland onder de indruk geraakt van zijn moed, toen hij op een grote bijeenkomst in Oost-Duitsland, waarop tal van vooraanstaande communis ten aanwezig waren, de Christelijke vrij heid beschreef tegenover de „totalitaire stelsels van Hitier en. Stalin". De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft twee jaar gevangenisstraf geëist tegen de 25-jarige Delftse kolen- handelaar P. J. B. Hem was ten laste ge legd dat hij van November 1952 tot Octo ber 1953 de terreinbaas van de Delftse gasfabriek en twaalf terreimverklieden met geld en rookartikelen had bewogen hem meer cokes af te leveren dan waarop hij recht had. Volgens een berekening van de politie zou B. de gemeente Delft voor 16.000 hebben benadeeld. De officier noemde de verdachte iemand die een belangrijke tak van de gemeente Delft corrupt had gemaakt. Hij verweet B. vele anderen tot knoeierijen verleid te hebben. De raadsman van B. betoogde daaren tegen dat zijn cliënt niet anderen had mee gesleept, maar zelf het slachtoffer was ge worden van de toestanden aan cle Delftse gasfabriek. Toen B., aldus pleiter, op 21- jarige leeftijd bij de Delftse gasfabriek kwam om cokes af te nemen, bestond daar geen behoorlijke voorraadadministratie, wel een fooienstelsel en een officiële fooienpot.Deze fooienpot werd door iemand beheerd die daarvoor een vergoeding kreeg en die drie dagen per maand op pad was om de fooien te incasseren. Door deze mis standen genoot de Delftse gasfabriek een zekere populariteit. Kolenhandelaren kwa men van heinde en verre om van deze fabriek hun cokes te betrekken. Bovendien HAARLEM. 4 Maart 1954 GEHUWD: 4 Mrt, G. C. Timmers en P. J. Bijster. BEVALLEN van een zoon: 2 Mrt, W. Veld- kmap—Roos; 3 Mrt, J. G. van der Wulp— Maret; C. M. Meerwaldtvan Buuringen; W. J. Schreurs—Blokker. BEVALEN van een dochter: 4 Mrt, A. M. Snoeksvan Straaten. OVERLEDEN: 2 Mrt, L. Kempen, 65 j., Deckerstraat; G. Joosten, 61 j., Roosveld- straat; 3 Mrt. A. A. C. Nieuwstad, 72 j„ Verspronckweg; G. PanmanBrink, 69 j., Hoofmanstraat; A E. Stemler, 80 j., Kenau park; E. van der Putten, 12 j„ Vooruitgang- straat. De 59, niet-politiek VASTENAVOND of geen vastenavond de heer Jan Adriaan Schippers (K. V.P.) zat Dinsdagavond gebo gen over het lijvige dossier van het verkeersplan. Maar goed, hij toonde zich bereid om ons gedurende anderhalf uur te woord te staan, opdat wij zijn geschreven portret in deze Vrijdagse galerij zouden, kunnen bijzetten. De heer Schippers is een geslaagd man in het bankwe zen, zoals wel blijkt uit ziin meer dan vijfentwintigjarig directeurschap van de tegen woordige Nederlandse Crediet- bank en van een tweetal doch terondernemingen, en ziin functies in bedrijfsorganisa ties en vakgroepen: zijn maat schappelijke verdiensten wer den door de Koningin van vol doende gewicht geacht om hem bij zijn zilveren jubileum met het Officierschap in de Orde van Oranje-Nassau te ondei'scheiden. „Onze lieve Heer heeft mij met een paar gaven toegerust", zegt deze 64-jarige bescheiden en hij doeit daarbij ook op de men senkennis welke naast de be heersing van de financiële foefjes nodig was om de drie millioen kapitaal van de toen malige Nederlandsche Land- bouwbank, een kind van de Eindhovense Coöperatieve Boerenleenbank, te verdub belen. Overigens heeft zijn voor zitterschap van een „Wolter- somse" organisatie hem de be vrijding uit het gijzelaarsver- blijf van Sint Michielsgestel gebracht, zoals hij voor die tijd reeds bij twee gelegenheden de gelegenheid had S.S.-in stanties tegen elkaar uit te spelen met het resultaat dat de gevangenisdeuren na een kortstondig oponthoud als gij zelaar weer voor hem werden geopend. Aanvankelijk was de heer Schippers voorbestemd voor het assurantievak, waar in ook zijn vader een bedrijf had. Hij groeide op in een huis aan het Ripperdapark, later aan de Nieuwe Gracht en voetbalde en hockeyde in die eerste jaren van deze eeuw in de omgeving van de Parklaan, want dat mocht toen nog. Hij bezocht de opleidingsscholen aan de Nassaulaan en aan de Wilhelminastraat, ging later op de toen nog aan de Jaco- bijnestraat gevestigde vijfja rige H.B.S. Het eindexamen deed hij in het nieuwe ge bouw aan de Zijlvest, waar hij de oude gasfabriek had zien slopen. In die jaren ook ontwaakte zijn intense belangstelling voor de snort die hij het eerst in H.F.C. actief beoefende. Hij was achtereenvolgens keeper in het zevende, vierde, derde en tenslotte ook enige tijd in het eerste elftal. Hii speelde er met de gebroeders Francker. met de Van Waverens en de Van Goghs en zovele andere corvnheern van het Haarlems-^ voetbal. „Nog overkomt het mij", zo vertelt de heer Schip pers, „dat ik in de stad door mii totaal onbekenden joviaal wordt gegroet. Dat ziin dan tien tegen één oude tegenstan ders van me. In die dagen ging het trouwens heel wat rauwer toe dan nu en als we gewonnen hadden riskeerden we altijd een stevig vuistgevecht met de verliezers en hun aanhang". De heer Schinoers komt in de besturenstatistiek van „the good old" voor als voorzitter in het seizoen 1914/15. In de jaren voor de eerste wereld oorlog maakte hij ook buiten landse reizen om zich in zijn vak te bekwamen; de oorlog maakte daaraan een einde. Voor ziin entree bij de Neder landse Landbomvbank in 1922 werkte hij zelfstandig in Bra bant en in Den Haag. In Hel mond leerde hij de tegen woordige mevrouw Schinners- Copnens kennen met wie hij on 28 Juni 1917 in 's Hertocen- hncch in bet huweliik trad. Zijn huwelijk vormde voor hem een aanleiding zich in het Rooms-Katholicisme te ver dienen welk geloof hij deel achtig is geworden. Behalve voor de sport, en niet alleen als voetballer maar ook als tennisser h" was ook voorzitter van de Haar lemse Lnwntennisclub en cricketer by Rood en Wit, beeft de heer Schippers grote interesse voor het amateur toneel. Een flinke dertig jaar geleden speelde hij in H.T.C., zijn echtgenote was geruime tijd penningmeesteresse. Thans is hij lid van de schouwburg- eommissie. Daarmee zijn we dan weer terug bij het raads lidmaatschap, dat hij eigenlijk niet begeerd heeft, omdat het oorspronkelijk alleen de be doeling was dat de heer Schip pers in de noodraad zou ko men. Maar hij is gezwicht voor het beroep dat op hem werd gedaan toch te blijven, hoewel zijn politieke activiteit zich voordien beperkte tot een voorzitterschap van een kies vereniging. Maar zoiets gaat „van kwaad tot erger", want sinds vier jaar heeft de K.V. P.-fractievoorzitter, die voor zitter is van de Haarlemse af deling van de Sint Adelbers- vereniging en lid is van het hoofdbestuur van die stands organisatie, ook zitting in de Provinciale Staten. De 59, litterair De 39 zijn anders wél be lezen, dat hebben we de af gelopen weken gemerkt. Zwoer mr. Proper bij Shakespeare, al was het maar om waar te maken wat we de vorige week over hem schre ven, mevrouw Van der Wall hield het maar liever bij de huiselijke Beets. Drs. Voogd citeerde de revolu- tionnair Ernst Toller, mr. D e Leeuw Virgilius en de heer B 1 o k d ij k Elias, zij het dan niet met instemming. Het enige raadslid dat zijn mond heeft gehouden was de heer Janssen. Zijn aanwe zigheid hebben we bijzonder gewaardeerd. Hij kan zich in elk geval niet beklagen, dat we zijn betogen verkeerd ver kort hebben weergegeven. Want de gedachte hindert ons nog steeds, dat er zoveel wijze woorden geen plaats in deze kolommen hebben kun nen vinden. Zodat we u heb ben moeten onthouden dat de heer F i b b e een standje van zijn vrouw kreeg omdat de gasdruk tijdens de vorst zo laag was. We weten niet eens meer wat wethouder Ange- n e n t daarop heeft geant woord. werkplaats van de Reiniging aan de Oude Weg binnenstapte. De heer Raaijen werd 57 jaar geleden in Harderwijk geboren; volgde de lessen aan de mulo en later aan de am bachtsschool en aanvaarde een betrekking in Amersfoort. En van die tijd af heeft de heer Raaijen, die zich al spoedig ontpopte als een uitermate kundig monteur, zeer zeker niet stilgezeten. Integendeel, want van Amersfoort trok hij naar Appingedam, voorts naar Kinderdijk, Utrecht, op nieuw Harderwijk, totdat hij in 1919 in Haarlem terecht kwam. Hij trad toen in dienst van de firma Kimman als chef-monteur en in die functie heeft hij herhaaldelijk de hof- auto's van Koningin Emma uit elkaar gehaald. Hij bleef zes jaar bij de zaak aan de Wa genweg en toen kwam er een baantje vrij bij de gemeente en de heer Raaijen solliciteerde. Er waren echter meer gega digden, maar uit de lange rij sollicitanten werd de heer Raaijen toch gekozen en ieder een is ervan overtuigd dat de gemeente daarbij geen slechte keuze heeft gedaan. Geen vijanden iE HEER J. G. Raaijen, wonende aan de Oude Weg 91 voelde niet zo bijzon der veel voor een huldiging ter gelegenheid van zijn vijf entwintigjarig ambtsjubileum bij de Gemeentelijke Reiniging. „Het is helemaal niets bijzon ders", zei hij, maar zijn echt genote, 2 zoons en charmante dochter dachten er geheel an ders over. Vader had nu zijn hele leven voor het gezin ge werkt en nu moest hij toch eindelijk eens in het zonnetje gezet worden. En dat gebeurt dus op 11 Maart, want op die dag is het precies een kwart eeuw geleden, dat de heer Raaijen voor het eerst de Een jaar of vijf ge leden volgde zijn benoeming tot chef van de werkplaats en hij beheert thans 130 wagens, waaraan dagelijks tien mon teurs werken. Dat is geen sine cure en wellicht is dat een van de oorzaken geweest, dat de heer Raaijen kort geleden ge ruime tijd in het ziekenhuis heeft moeten doorbrengen, maar nu is hij weer hersteld en op de feestdag, volgende week Donderdag, zal hij weer in zijn gezellige huis present zijn, waar hij en zijn vriende lijke echtgenote en kinderen tientallen handen van directie leden, vertegenwoordigers van het personeel en van andere kennissen zullen moeten druk ken. „Want", zo zegt hij, „ze komen allemaal, ik heb geen enkele vijand". werd in Delft gewerkt zonder een behoor lijk meetapparaat. De arbeiders moesten zelf maar schatten of zij de juiste hoeveel heid gaven en hadden daarbij een speling van 10 percent. Thans is deze fooienpot afgeschaft en de gemeente Delft zal er toe overgaan een behoorlijk meetapparaat te kopen. De verdediger weet het aan deze toestanden, dat zijn cliënt ten val was ge komen. De verleiding zo zei hij, was veel te groot. Hij verzocht de rechtbank dan ook een voorwaardelijke straf op te leggen. Daarna stond terecht de 66-jarige ge- pensionneerde terreinbaas N. C. K.. Hem was ten laste gelegd dat hij van de vorige verdachte geld had aangenomen en zijn ondergeschikten opdracht had gegeven de kolenhandelaar B. meer cokes toe te meten dan waarop deze recht had. De officier eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Tenslotte stonden terecht de twaalf ter- reinwei;klieden, die op naam van de kolen- handelaar sigaretten hadden kunnen be stellen wanneer zij hem bevoordeeld had den. Tegen ieder van hen eiste de officier vier maanden voorwaardelijk en 40 boete. Op 18 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. Gisteravond heerste er in het Gemeen telijk Concertgebouw een opgeruimde stemming. De zaal was tot de laatste plaats bezet met leden van de N.V.V. Be- sftxurdersbond Haarlem. Hun werd door het bestuur een gezellige feestavond aange boden, die werd verzorgd door het cabaret gezelschap „Spelbrekers Showboat" In zijn openingswoord herinnerde de heer D. Verbaan, voorzitter van de Bestuurders- bond Haarlem, eraan, dat er nog steeds velen zijn die de feestavonden niet mee maken en nooit zullen meemaken indien de leden van de bond hun aandacht niet op hen vestigen en hen lid maken van de bond. „De groep ongeorganiseerden zou aanmerkelijk kleiner zijn dan zij nu is wanneer degenen, die ertoe behoren zich meer zouden realiseren, dat zij in feite pa rasiteren op de georganiseerden", aldus de heer Verbaan. Voorts wees de voorzitter op het concert, dat zal worden gege ven door de „Stem des Volks" in samen werking met het Noordhollands Philhar- monisch Orkest op Dinsdag 16 Maart a.s. en hij herinnerde tevens aan een feest, dat de kinderen van de leden van de bond zal worden aangeboden op 24 Maart. Tenslotte zei hij dat er voor de Zonnestraal-N.V.V.- collecte van acht tot dertien Maart nog steeds plaats is voor collectanten en collec- trices. Het cabaretgezelschap trad met veel succes op in een nonstopvoorstelling, waar aan werd meegewerkt door een snelteke naar-clown, een slangenmens, een tweetal acrobaten, chansonniers, een accordeon duo en een showorkest. Tramverbinding met Bergen aan Zee Donderdagavond heeft de gemeente raad van Bergen (N.-H.), met drie stem men van de KVP en één van dr. Hemel rijk (PvdA) tegen, na lange en soms hef tige discussies besloten B. en W. te mach tigen over te gaan tot de oprichting van een trambedrijf, dat een tram tussen Ber gen en Bergen aan Zee zal exploiteren vol gens het plan van ir. W. J. Burgersdijk, oud-directeur van de Noord-Zuidhollandse Vervoermaatschappij. De tram zal rijden van 15 Juni tot 1 September. Het personeel denkt men te werven uit werkstudenten. De dienst zal onderhouden word met één rijtuig, dat 50 zit- en 200 staanplaatsen bevat: Er zul len gemiddeld 25 ritten per dag worden ge maakt. De heer Ellis, die namens de KVP- fractie sprak, zei dat dit plan het verkeers probleem niet oploste. Hii zag als énige op lossing een autoweg over de trambaan, met aan beide zijden rijwielpaden. Mevrouw Broekman-Vriesman (WD) wilde uitstel en een combinatie van het plan-Burgersdij'k en het plan-Otto, waar door de verbinding met Alkmaar zou blij ven bestaan. De heer Hemelrijk durfde het plan- Burgersdijk niet voor zijn verantwoording te nemen. Het plan-Otto beoogt een dienst voor het gehele jaar. Het is echter om fi nanciële redenen van de baan. Een be zwaar van het plan-Burgersdijk zag hij daarin, dat na één enkele aanrijding reeds een grote verkeersstagnatie tussen Ber gen en Bergen aan Zee zou ontstaan.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7