Plan voor eeuwigdurende kalender Drie Haagse woonwijken nog steeds zonder stroom Kort en bondig Oud-verzetsstrijders bouwden dorp aan de rand der wereld Alle kwartalen gelijk van duur Bloemendaal Amsterdamse Beurs Lisse Grote schade voor het bedrijfsleven: Westlandse tuinders zwaar getroffen Hausse in kaarsen en „lampolie" Zandvoort Heemstede Vierde Hervormde wijkgemeente? Bijeenkomst C.J.M.V. Dr. Stelma naar Evanston Oud-minister Schneiter in Nederland Dringend geld voor hulp aan vluchtelingen nodig Transportvliegtuig met 20 inzittenden vermist „Klein-Groningen"in Tasmanië Een geslaagde groepsemigratie C. Faas koninklijk onderscheiden Ledenvergadering NCLB Initiatief bekroond florerend bouwbedrijf Lezing over Israel voor Herv. Gemeente VRIJDAG 5 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze medewerker voor sterrenkunde) Er ligt bij de Verenigde Naties weer een plan op tafel voor een eeuwigdurende kalender. Het zal deze zomer ter sprake komen in de economische en sociale raad der volkerenorganisatie en het voorziet in een nieuwe inrichting van onze kalender, waardoor alle kwartalen gelijk van duur zullen worden, terwijl een eind wordt gemaakt aan de toestand dat een bepaalde datum elk jaar weer op een andere dag vrni de week zal vallen. Bovendien zou men in het kader van dit plan de datum- van Pasen eens en vooral willen vastleggenbijvoorbeeld op een der eerste Zondagen van April. Onze kalender vertoont, zoals bekend, zeer vele onregelmatigheden. Het eerste kwartaal telt bv. 90 dagen (of in een schrikkeljaar 91), het tweede 91 en het derde en vierde elk 92. Daardoor wordt de tweede helft van het jaar drie (in schrikkeljaren twee) dagen langer dan de eerste helft. De lengte van de maanden varieert van 28 tot 31 dagen en niemand kan uit zijn hoofd zeggen, op welke dag bijvoorbeeld 14 October zal vallen. Is echter de „perpetuele" (eeuwigdurende) kalender eenmaal aanvaard, dan zal men dat wèl kunnen: 14 October zal dan op een Zaterdag vallen, elk jaar opnieuw. Het plan voor de nieuwe kalender voor ziet in de volgende indeling van het jaar (waarbij dus vele maanden een andere lengte zullen krijgen dan de huidige): Jan. 31 Juli 21 Feb. 30 Aug. 30 Mrt. Apr. 30 31 Sep. 30 Oct. 31 Mei 30 Nov. 30 Juni 30 Dec. 30 Men zou het plan moeten invoeren zo dra de eerste Januari op een Zondag valt. (Dat zal op 1 Januari 1956 het geval zijn). Doordat alle kwartalen nu gelijk van lengte zijn geworden, namelijk 91 dagen, bereikt men de toestand dat elk nieuw kwartaal op een Zondag begint en op een Zaterdag eindigt. Het getal 91 is immers deelbaar door 7 en elk kwartaal zal dus dertien gehele weken tellen. Niet alleen de eerste Januari zal een Zondag zijn, maar ook 1 April, 1 Juli en 1 October. Zo ontstaat er een in statistisch en admini stratief opzicht zeer aantrekkelijk en zeer gemakkelijk te hanteren jaar. Vier kwartalen van 91 dagen leveren echter samen maar 364 dagen op en daar om is in dit plan ook de voorziening op genomen van het inlassen van een onge dateerde dag aan het eind van het jaar. Behalve ongedateerd is zij bovendien naamloos, want zij valt tussen Zaterdag 39 December en Zondag 1 Januari van het volgende jaar. De naam „Oudejaarsdag" ligt voor de hand; men wil er in elk geval een internationale vrije dag van maken. Eén keer in de vier jaar zal men een soortgelijke „blanco" dag inlassen tussen Zaterdag 30 Juni en Zondag 1 Juli en ook hier behoeft men niet lang naar een naam voor deze extra-dag te zoeken: het is immers de schrikkeldag die wij op het ogenblik kennen aan het eind van Fe bruari, in de jaren wier getal door vier deelbaar is. Ook die schrikkeldag is be doeld als internationale vacantiedag. Er zal waarschijnlijk het nodige verzet te verwachten zijn tegen een plan dat de kalender zo ingrijpend wil wijzigen; men staat nu eenmaal meestal huiverig tegen over het nieuwe. Toch is ook de kalender zoals wij die op het ogenblik gebruiken eens zo'n ingrijpende nieuwigheid ge weest; de laatste keer dat er aan werd gedokterd is geweest in 1582, toen paus Gregorius XIII op 4 October decreteerde dat het de volgende dag 15 October zou zijn Die correctie was nodig gebleke^ omdat de seizoenen langzamerhand aan het schuiven waren gegaan: de zon be- Er bestaan plannen om een vierde wijk gemeente in de Hervormde Gemeente Bloemendaal te stichten. Een bijeenkomst om tot de mogelijke vorming van een wijk gemeente Santpoort-station te komen (ten Noorden van de Dennenweg) in samen werking met de Hervormde gemeente Sant poort, wordt op Donderdagavond 11 Maart gehouden in het gebouw „De Toorts" aan de Duinweg te Santpoort. Zaterdagavond biedt de afdeling Bloe mendaal van de Christelijke Jonge Man nen Vereniging (C.J.M.V.) leden, donateurs en belangstellenden in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan een filmavond aan. Het programma vermeldt onder meer een film van de Sardienenvisserij en de afgelopen Zaterdag in het Overveense „Domi" voor de buurtvereniging het Ramplaankwartier reeds vertoonde film oyer de Hebriden Symphonie van Felix Mendelsohn-Bar - tholdy, met opnamen aan de kust van Oregon. De predikant van de Hervormde wijk gemeente Bloemendaal dr. J. H. Stelma, heeft een uitnodiging ontvangen om de bijeenkomst van de Wereldraad der Ker ken te Evanston (U.S.A.) als zendings- deskund'ige bij te wonen. Hij ontving even eens een uitnodiging tot het deelnemen aan de conferentie van de World Presby terian Alliance te Princetown in Juli en Augustus. De kerkeraad heeft zich met dit buitengewoon verlof van dr. Stelma, die in Juni zijn zilveren ambtsjubileum hoopt te vieren, accoord verklaard. Slotkoers Openings gisteren koersen 1-314 Nederl.'47 971»/,, 97*4 AK.U 187 186% Jnilever' 244 24414 Philips Gloeil. 231 23Ë Kon. Petroleum 39014 39334 Vdam Rubber 11414 122 Holl Amer. Lijn 144 144 N. Scheepv. Unie 12814 12934 H.V.A 108 116 DeU Mij 99 105J4 Amsterd. Bank 190 181 ex.d. Ned. Handel Mij. 17514 17514 Rotterd. Bank 17214. 17214 Twentsche Bank 181*4 18114 Anaconda Copper 32 3234 Bethlehem Steel 55% 5514 Republic Steel 4834 4814 Shell Union 8914 89% Tidewater 21% 2114 U. S. Steel 4014 4034 reikte in die dagen het lentepunt al op 11 Maart. Van die tijd dateert ook de ge woonte dat men het nieuwe jaar op 1 Ja nuari laat beginnen. Eeuwen voordien had reeds Julius Caesar het snufje van d!e schrikkeldag laten invoeren en nog vroe ger in de oudheid kende men kalenders die waren gebaseerd op de omlooptijden van de maan om de aarde: een maand was toen de tijd die er venstreek tussen twee opeenvolgende volte manen. Eén zo'n maanomloop duurt echter maar on geveer 29 IA etmaal en als kalender-een heid vinden wij deze periode niet bruik baar. In de tijd van de Franse revolutie heeft de nationale conventie de zg. repu blikeinse kalender ingevoerd, dde het jaar verdeelde in twaalf maanden van dertig dagen, met aan het eind vijf dagen die werden gewijd aan de viering van repu blikeinse festiviteiten. De maanden wer den verdeeld in drie decades (van elk tien dagen dus), waarvan de dagen eenvoudig werden aangegeven volgens hun rang orde: primid'i, duodi, tridi, quartidd, enzo voort. Deze kalender heeft zich maar en kele jaren weten te handhaven. Sindsdien zijn er talloze plannenmakers gekomen met hun ideeën tot hervorming van de kalender. Reeds de Volkenbond heeft 152 ven die plannen aangeboden ge kregen. Eén daarvan verdeelde het jaar in 13 maanden van elk 28 dagen; dat leverde 364 dagen op, die dan wei-den gevolgd door een vrije dag aan het eind van het jaar. Het andere plan is het hier boven besprokene, dat indertijd aan de Volkenbond werd voorgelegd door Chili, maar er toen niet door kwam. Thans heeft India de economische en sociale raad der V.N. verzocht, dit plan voor een nieuwe kalender weer eens tot onderwerp van discussie te maken. De zitting begint 29 Juni te Genève. De Franse oud-minister Pierre Schneiter, die in December door de Raad van Europa werd aangewezen als adviseur voor de vraagstukken van de vluchtelingen en de overbevolking, is gisteravond voor een tweedaags bezoek in ons land gearriveerd. Hij was vergezeld van dr. A. Struycken, directeur van de afdeling Politieke Zaken van het secretariaat van de Raad van Europa. Hedenmorgenhebben de heren Schneiter en Struycken een bezoek ge bracht aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr, J. Beyen; vervolgens hadden zij een onderhoud met de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. GENèVE (Reuter). De commissie, welke de Hoge Commissaris der UNO voor vluch telingenzaken, mr. G. J. van Heuven Goedhart, van advies dient, heeft Donder dag te Genève bekend gemaakt dat de Hoge Commissaris, als er niet meer gelden beschikbaar worden gesteld, „spoedig zijn minimum-programma voor hulp in nood gevallen niet zal kunnen uitvoeren". De commissie, waarin vijftien landen zijn vertegenwoordigd, stelt voor op de „dag van de rechten van de mens" een collecte voor de vluchtelingen te houden en door de UNO speciale postzegels ten bate van het fonds te laten uitgeven. De Amerikaanse luchtmacht heeft te Wiesbaden bekendgemaakt, dat een C-47 van de luchtbasis Hahn in Duitsland, die op weg was van Rome naar Bitburg in West-Duitsland, als vermist is opgegeven. Het toestel was Donderdagochtend om 11 uur 27 van het vliegveld van Rome op gestegen en het laatste bericht van het toe,stel was om 12 uur over het radiobaken Corsica ontvangen. Volgens luchtvaartkringen te Rome zou het toestel op Sardinië zijn verongelukt. Aan boord van het toestel bevinden zich zestien passagiers en een bemanning van vier koppen (Reuter). JANUARI FEBRUARI MAART Z 1 8 15 22 29 Z 5 12 19 26 Z 3 10 17 24 M 2 9 16 23 30 M 6 13 20 27 M 4 11 18 25 D 3 10 17 24 31 D 7 14 21 28 D 5 12 19 26 W 4 11 18 25 W 1 8 15 22 29 W 6 13 20 27 D 5 12 19 26 D 2 9 16 23 30 D 7 14 21 28 V 6 13 20 27 V 3 10 17 24 V 1 8 15 22 29 Z 7 14 21 28 z 4 11 18 25 Z 2 9 16 23 30 De eerste twee huizen (asbest en hout) van „Klein Groningen" bij Kingston, die de grondslag vormden voor de vestiging van dit Groningse dorp aan de rand der we reld. De Groninger E. Pinkster (een der beide directeuren van de bouwonderneming, die door „Klein-Gro- ningen" is gevormd) in gesprek met de hoofdambtenaar voor de emigratie, Th. Bakkers uit Melbour ne. (Van onze correspondent in Australië Ergens in de bossen van Tasmanië, aan de kant van een ruwe zandweg, zag ik het bordje „Little Groningen", waar de postbode zijn brieven deponeerde voor een Neder landse nederzetting van 25 mannen, vrouwen en kinderen. Hier sloeg de auto, die mij van Hobart, de hoofdstad van Tasmanië, naar Kingston had gebracht een afstand van 15 km door een van de mooiste en kleurrijkste streken van het „appelen eiland" links af en doemde het Hollandse dorp van dertien huizen op. Het ligt daar in een rustieke omgeving, niet zo heel ver weg van de Derwent, aan de Zwarte Man's Baai, met daarachter de Frederik Hendrik Baai en de Zeerovers Baai, namen die herinneren aan de eerste reizen van Abel Tasman. Overal waar men op Tasmanië reist, wordt door een naam de herinnering opgewekt aan de oude,, vaderlandse ont dekkingsreizigers. Maar in Kingston is het, meer dan drie eeuwen na Tasman en Visscher, de naam Groningen die nu voorgoed gevestigd is in de historie van het Van Diemen's land. Ziehier het eerste kwartaal van de eeuwig durende kalender: Januari heeft 31 dagen Februari en Maart elk 30. Het volgende kwartaal begint dus weer op een Zondag en eindigt weer op een Zaterdag. Men kan dit diagram dus ook gebruiken voor de kwartalen April-Mei-Juni, Juli-Augustus- September en October-November-Decem- ber. Aan het eind van December wordt een ongedateerde Oudejaarsdag inge voegd; eens in de vier jaar komt er een soortgelijke „blanco" dag (de schrikkel dag) na de 30ste Juni. Birmaanse leger in gevecht met Chinese nationalisten RANGOON (Reuter). Het Birmaanse leger, dat Dinsdag een offensief heeft in gezet tegen de nationalistische-Chinese guerillastrijders in de staat Kengtoeng, is op hardnekkige tegenstand gestuit in de heuvels ten Noorden van Mong Ton. De Chinezen bezetten zwaar versterkte stellingen op twee heuvels, waar zij vorig jaar de regeringstroepen verscheidene we ken hebben kunnen tegenhouden. Mong Ton ligt ongeveer zestien kilometer ten Noorden van Wan Mekin, de plaats waar de Chinese nationalisten, die niet naar For mosa wilden, hun hoofdkwartier hebben ingericht. In de verder Oostelijk gelegen gebieden waar een order is uitgevaardigd het vuren te staken, verloopt de evacuatie van Chinese nationalisten vlot. Donderdag was het vijftig jaar geleden, dat de heer Cor Faas in dienst trad bij de N.V. Fred, de Meulder als jongen van elf jaar. Namens de Koningin heeft de burge meester aan de jubilaris de bronzen mé daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt. Gistermorgen werd de jubilaris in het bedrijf te Sassenheim ge huldigd, waar de heer Ch. F. J. M. de Meulder namens de directie zijn waarde ring uitsprak voor alles, wat de heer Faas voor de zaak heeft gedaan. Namens het personeel sprak de bedrijfsleider, de heer C. v. d. Voort. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes Mattheus Maria, z. van A. H. Lefeber en M. C. v. d. Vlugt; Ge- radine Gerarda Maria, d. van C. Schrama en C. P. van der Voort; Maria Cornelia en Geer- truida Maria, d. van J. G. v. d. Drift en E. v. Werkhoven; Johannes Nicolaas George, z. van N. G Hoekstra en E. W. M. Waasdorp; Tanje Sofia, d. van J. P. Baak en N. Tscher- naus; Lidwina Maria Joanna, d. van J. C. Hageman en J. W. v. d. Zijden; Goverdina Cornelia Maria, d. van F. J. V. v. d. Veek en E. D. Ruigrok. OVERLEDEN: Petrus Slobbe, echtgen. van M. van Rooyen, oud 86 j.; Johanna Maria Hogendoorn, wed. van B. W. Mooijekind. oud 67 j.; Cornelis van der Zaal, wed. van A. Nieuwenhuis, oud 90 j. Onder voorzitterschap van de heer A. van der Bos kwam gisteravond de afdeling Lisserdijk van de Nederlands Christelijke Landbouw Bond in ledenvergadering bij een. Besloten werd de reisvereniging van de afdeling nieuw leven in te blazen, waar na de heer Vermaas, hoofdbestuurder, het resultaat besprak van het Contract. Hij bracht dank aan de werkgevers voor de sportieve wijze waarop dit contract tot stand is gekomen. Het bleek dat de cate gorie der jeugdlonen het sterkst steeg, ter wijl de rooi- en plantlonen een stijging lieten zien van 9 tot 18"/«. Ook ten opzichte van de overige categorieën in de loonschaal was de 5% verhoging aanwezig. Na een uit gebreide discussie over dit onderwerp sloot de heer Bos de vergadering. SPREEKUUR BURGEMEESTER Belangstellenden wordt medegedeeld, dat het spreekuur van de burgemeester op Zaterdag 6 Maart een uur is vervroegd, en dus zal worden gehouden van 9.30 tot 10.30 uur. Een bergingsbedrijf te Rotterdam heeft opdracht gekregen tot het lichten van het 518 bruto ton metende Engelse motorschip „Seablue", dat op 13 Februari, op weg van Londen naar Antwerpen, in de Wielingen bij Vlissingen met een lading auto's aan boord op een wrak is gestoten en gezonken. - „Little Groningen" ligt in ëen omlijsting van hoge eucalyptusbomen met hun eeuwig groen gebladerte en hun slierten van bastvellen, die langs de stammen en de takken hangen. Daar strkeken zich de bossen uit, die de eerste Hollanders van deze Kingston - groep ook op deze drie hectaren uitge kozen grond hadden gevonden en die zij met man en macht hebben moeten rooien om een veld vrij te krijgen voor hun eerste huizen. Ik sprak met de beide Groningers E. Pinkster en de vroegere procuratiehou der Eerke J. van der Laan, die drie jaar geleden naar Tasmanië zijn getrokken, zonder kennis van het bouwvak, maar thans directeuren van hun zelf opgerichte bouwonderneming „Australian Building Corporation Proprietary Limited" (A.B.C.), met contracten voor overheidsbouw tot een bedrag van een half millioen. Zij bouwen een school, waarvoor het ontwerp door het departement van Open- Het Benoordenhoutkwartier, de Spoor- wijk en het Laakkwartier in Den Haag waren vanochtend om half elf nog steeds van electriciteit verstoken. Men is name lijk gisteravond niet tijdig gereed gekomen met de werkzaamheden aan het bescha digde schakelstation Hoekwaterstraat en ook thans is de storing in de ontplofte transformator nog niet geheel opgeheven. Gistermiddag reden jeeps met luidspre kersinstallaties door de straten om de be woners van deze Haagse wijken, die teza men tien procent van de Haagse bevolking huisvesten, van dit feit op de hoogte te stellen en hen aan te raden kaarsen te kopen. Vrüwcl huis aan huis heeft men in deze wijken gisteravond bij kaarslicht of olielampen gezeten, hetgeen echter nog een gering ongerief was vergeleken bij de schade die de aldaar gevestigde bedrijven door de langdurige onderbreking der stroomlevering lijden. In de overige stadsdelen is de bevolking aangemaand tot de uiterste zuinigheid met het gebruik van electriciteit, daar over het nog intacte net thans ook delen van de uit gevallen wijken van stroom voorzien wer den. In Delft Ook in Delft, dat gedeeltelijk eveneens nog stroomloos is, heeft het gemeentelijk electriciteitsbedrijf de burgerij verzocht, het gebruik in de piektijd (5 tot 8 uur) met vijftig percent te beperken en op de andere tijden de uiterste zuinigheid te betrachten. Het gebruik van straalkachels, strijk ijzers, waterketels e.d. is verboden. Wan neer geen medewerking wordt verleend, zal moeten worden overgegaan tot het uitscha kelen van een bepaalde wijk. Tuinbouw gedupeerd Uit het Westland kwamen gistermiddag eveneens alarmerende berichten binnen over de gevolgen van het uitvallen van de stroom. De tuinders, die een electrische aandrijfinrichting voor hun verwarmings installaties hebben, zijn voorzover geen reserve benzinemotor aanwezig is door de storing zwaar gedupeerd. Door het feit dat in de tuinbouw vrij wel alles op electriciteit is ingesteld, laat het zich aanzien dat er een grote achter stand in de ontwikkeling der gewassen zal optreden. De rijkstuinbouwconsulent, de heer W. van Soest, verklaarde dat de reeds aange richte schade niet is te peilen. De C.M.C. melkfabriek te Naaldwijk heeft al een schade van duizenden guldens doordat het vacuum voor de melkpoeder- fabriek is weggevallen. Een bekend tomaten-selecteur deelde ons mede dat zijn gehele gewas dreigt ver loren te gaan. Bij de oliefabrieken Calvé-Delft, waar Donderdagmorgen tengevolge van het uit vallen der stroomvoorziening, de gehele productie tot stilstand kwam, kon, dank zij de medewerking van het gemeente electri citeitsbedrijf en van de Koninklijke Ne derlandse Gist- en Spiritusfabriek, die eigen stroom kan opwekken, het werk Donderdag laat in de namiddag gedeelte lijk worden hervat. Toch moet gerekend worden op een aanzienlijke productie stagnatie, welke het op volle capaciteit werkende bedrijf grote schade berokkent. In industriële kringen vestigt met de aandacht op de grote nadelen welke de centralisatie der electriciteitsvoorziening voor 't dichtbevolkte en sterk geïndustria liseerde Westen van het land met zich mede brengt waardoor zeer belangrijke in dustriële bedrijven in een klap kunnen worden lamgelegd door een op zichzelf wellicht secundaire oorzaak. Men over weegt dan ook, stappen te ondernemen bij de desbetreffende autoriteiten. Op initiatief van de kerkeraad van de Nederlands Hervormde Gemeente heeft op de gisteravond in Zandvoort gehouden ge meente-avond het echtpaar F. Hinlopen- Nanninga een boeiende lezing gehouden over Israel. De heer en mevrouw Hinlopen maakten in de zomer van 1952 een tocht van drie maanden door het land, daartoe uitgenodigd door enkele Joodse families, uit dank voor de door hen tijdens de oorlog aan vele Joodse onderduikers geboden hulp. De causerie werd geïllustreerd met treffende kleuren-lichtbeelden van beken de Bijbelse plaatsen en karakteristieke landschappen. Mevrouw Hinlopen wist haar gehoor haar enthousiasme over te brengen, daartoe geholpen door een aan sprekende verteltrant en pakkende humor. Originele Hebreewse zang werd tenslotte op gramofoonplaten ten gehore gebracht, waarna de spreekster ook nog enkele tref fende Joodse gedichten in de vertaling van A. Melkman voordroeg. Ds. R. H. Oldeman sloot zijn leerrijke avond met een op zijn plaats zijnde dankwoord. Voetbalwedstrijden ten bate van O.S.S. Zondag a.s. zullen in het gemeentelijk Sportpark door de voetbalvereniging „Zandvoortmeeuwen" twee wedstrijden worden gespeeld, waarvan de opbrengst besetmd zal zijn voor de jubilerende gym nastiekvereniging „Oefening staalt spie ren". Om 11 uur speelt Zandvoortmeeuwen 1 tegen Zilvermeeuwen 1 uit Zaandam; om 12.45 uur Zandvoortmeeuwen 2 tegen Zilvermeeuwen 2. Filmavond in „Zomerlust" Dinsdagavond zal door de Caltex Mij. een filmavond worden verzorgd, op uitnodi ging van een Zandvoorts garagebedrijf in „Zomerlust". Naast enkele gekleurde documentaires zullen een instructie-lesfilm voor chauf feurs, een film over de auto-motor en enkele tekenverkeersfilms worden ver toond. bare Werken is gemaakt en waarin de A.B.C. enkele Hollandse adviezen heeft verwerkt. Ik heb de school, die bijna ge reed is, gezien. Zij zou zo uit Nederland naar hier kunnen zijn overgebracht. „Wij hadden in Holland al het plan opgevat een bouwbedrijf te beginnen", zo vertelde de heer Pinkster in het Groningse dorp.,, Wij naven twee asbestos en drie geprefabriceerde huizen mee, waarmee we de grondslag konden leggen voor verdere uitbouw: Op deze huizen konden we name lijk hypotheek krijgen en aldus ons eerste werkkapitaal vormen". Geriefelijke huizen Thans staan er elf huizen bij. De dertien vormen te samen „Klein Groningen". Ze zijn eenvoudig van opzet, maar geriefelijk ingericht en van alle moderne gemakken voorzien, zoals met vrijwel alle huizen in Australië het geval is: Laundry (washok) met wasbakken en „copper" (electrische verwarmingsketel), electrisch fornuis en ruimte, heel veel ruimte er om heen. Iets verder naar achteren staat de grote tim mermans werkplaats, waarin thans de mo dernste machines, zoals een lintzaag en een cirkelzaag, zijn opgesteld. De vroegere werkplaats, waarmee deze pioniers begonnen, is heel wat kleiner. Zij dient nu als overkapping voor pakkisten uit Holland en in die samengevoegde pakkisten trof ik. een pas aangekomen gezin uit Amsterdam aan, vader, moeder en zeven kinderen. Zij wonen er tijdelijk in afwachting van de vrijkoming van een der houten huizen, waarvan de tegenwoordige bewoner spoe dig vertrekt naar elders. Zo groeit de Klein-Groningse gemeenschap. Zo ontwik kelt zich het A.B.C.-dorp, waar nu 25 Nederlanders een broodwinning hebben gevonden voor zichzelf en hun gezinnen. De kerngroep van twaalf man, die drie jaar geleden Nederland verlieten om een nieuw bestaan te vestigen op een vreemd eiland met zo'n vertrouwde naam, vond haar eerste bouwproject in een uitbreiding van een klasselokaal van de Kingston- school en haar eerste werkelijk grote pro ject in de bouw van een Diocesaan Kinder tehuis van de Church of England, een kerk van meer dan f 100.000.- gefinan cierd door de Federale Australische rege ring, de regering van Tasmanië en de kerk. Pioniers Onder de eerste twaalf pioniers bevon den zich timmerlieden en metselaars. Pink ster en Van der Laan hadden hen zorg vuldig geselecteerd: Pieter Laming, B. Fol- kerts, J. Th. Steen, De Haan, R. O. Doe- dens, J. J. Schuth, W. Sikkema, Slot, I. Scholma en De Vries, allen Groningers en de meesten hunner oud-verzetstrijders, die gedreven door een verlangen tot ontplooiing van initiatief, dat naar zij meenden in eigen land niet voldoende en niet naar voldoening tot uiting kon komen. Enkelen hunner kwamen en gingen, maar de mees ten behoren nog steeds tot de kerngroep. Later kwamen er nieuwe landverhuizers bij. De bedoeling om een grote Neder landse nederzetting te vormen is min of meer voorbijgestreefd. In de prak tijk is gebleken dat verschillende leden van de groep op den duur het leven lussen Australiëers verkiezen boven dat van de enge Nederlandse gemeen schap. Deze voorkeur spruit niet voort uit onderlinge onenigheid - in tegen deel, de samenwerking laat niets te wensen over - maar omdat de integra tie met de Australische volksgemeen schap zich vlugger voltrekt in die ge meenschap dan daarbuiten als afzon- binnenland In Binyamina (Israël) is in de ouderdom van 86 jaar overleden prof. dr. H. de Vriec Professor De Vries was gedurende 1905-^ 1906 hoogleraar aan de Technische Hoge. school in Delft en van 1906 tot 1937 hoog. leraar in algebraïsche analyse aan de,Am sterdamse universiteit. Hij was lid van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. Donderdag is op het tussen de provin. ciale straatweg en de Vissersdijk te Zierik. zee gelegen werkterrein de eerste van een serie van 84 palen in de grond geslagen voor de bouw van de nieuwe zuivélfabriek, dè eerste fabriek die in het rampgebied na de watersnood wordt herbouwd. Met een rede over economisch histori sche aspecten van het veilingwezen en de afzet van Nederlandse agrarische producten heeft dr. J. H. van Stuyvenberg Donderdag in de aula van de Economische Hogeschool te Rotterdam het ambt van gewoon hoog. leraar in de economische en sociale geschie- denis aanvaard. Op 13 Maart 1944 zette Koningin Wil. helmina voor het eerst na de Meidagen van 1940 in Eede in Zeeuws Vlaanderen weer voet op vaderlandse bodem. Op de plek waar dit die dag om 12.29 uur geschiedde, zal Koningin Juliana op 13 Maart om 12.29 uur een gedenkteken onthullen. De Ko ningin gaat per trein naar Vlissingen, van daar per boot naar Breskens en vervolgens per auto naar Eede. De 41-jarige B. C. K. uit Den Helder is door het Amsterdams gerechtshof wegens diefstal van zes konijnen veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk. Hij had zes konij nen weggenomen uit een hok in de tuin van een dokter. Het waren proefkonijnen, die met een kankerserum waren ingespoten. Dank zij radio-waarschuwingen konden de dief en de inmiddels geslachte konijnen tijdig worden achterhaald. HAARLEM EN OMGEVING Ds. W. J. van Elden spreekt Dinsdag 9 Maart voor wijkgemeente I van de Haar- vormde kerk te Haarlem over „Het Pro testantisme in de branding". In het Huis met de Kogel in de Spek- straat te Haarlem is gisteren de vijfhonderd ste bezoeker van de tentoonstelling, van werken van H. F. Boot ontvangen. Het was mej. A. P. Buisman uit Haarlem, dié uit handen van de schilder een zijnel- gravures ontving. De Culturele Commissie van het Pro testants Interkerkelijk Thuisfront verzorgt op Woensdagavond 17 Maart een filmavond. De heer J. M. Lodewijks geeft toelichting bij de film „Merkwaardige mensen en die ren in Australië". De jaarlijkse algemene vergadering van de Haarlemse vereniging voor steun of tijde lijke vervanging der huisvrouw wordt, op Donderdagmiddag 25 Maart gehouden in het Hervormd wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht. De vierde winterlezing in de Hervormde wijkgemeente Aerdenhout wordt op Maan dag .15 Maart gehouden in de Kapel aan de Leeuwerikenlaan. Ds. W. G. Overbosch-van Amsterdam zal er het onderwerp behande len „Vragen rond de opstanding". BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: A. IJzerman en N. de Ruiter. GETROUWD: J. J. Uitendaal en E. G. Ter- steeg; J. A. Prins en C. M. van Booijen; C. van der Kraan en A. A. Wiechers; P. Th. Wassenaar en J. B. Trouwen; F. Nap en L. Ravestein; E. Vonk.cn M. E. Abbenhuis. GEBOREN: Wilhelmina Antonia Hendriks, d. van P. A. Wagemans en M. A.- Opdam; Johannes Adrianus Maria, z. van C. P. J. Prins en A. H. P. Willems; Albert Henno, z. van H. Smit en M. IFabriek; Wilhelmus Elisabeth, z. van H. S. Keur en G; A. van Putten; Adranus Theodorus, z. van Th. F. Willemse en M. C. Maarschalk. OVERLEDEN: A. Bakker, 69 j., Wed. M. J. Zijl—Bonsema, 84 j. A. E. Sandtke, 7 mnd.; Wed. G. A. GansNoorloos,. 8.3 j.; Wed. J. F. EngelScrné, .75 j.; Mep. M. F, J. Schoon, 72 j.; A. P. Oudshoorn—Lüiting, 75 j.; Ch. N. B G. M. G. Vaes, 14 mnd.; H. F van Ewijk, 74 j derlijke groep, waar het dagelijkse contact met de Australische buiten wereld ontbreekt. Dit geldt vooral voor de vrouwen en deze (maar ook de mannen) begrijpen volkomen dat het voor de toekomst der kinderen beter is zich met de Australische bevolking te vermengen. Ik heb de indruk, dat de Kingston-groep belangrijk werk heeft verricht door zich op Tasmanië te vestigen. Zij heeft de repu tatie der Hollanders in gunstige zin be vorderd. Zelfs de regering van Tasmanië (dat als afzonderlijke staat - met- slechts 500.000 inwoners - een eigen -verant woordelijkheid draagt ten aanzien van de immigratie) heeft alle medewerking ver leend en hoewel de federale regering groepsvorming zeer ongaarne ziet en zelfs tegengaat, in het belang van een spoedige assimilatie, heeft zij het de Kingston-groep niet moeilijk gemaakt. Overal waar ik op Tasmanië kwam, werd met lof en waardering gesproken over „Little Groningen". Er was hier en daar zelfs een toon van naijver te beluisteren, niet omdat men de kingston-groep het succes misgunde, maar omdat de naijve- rigen wensten er zelf deel van te mogen uitmaken. Als voorbeeld van een geslaagde groeps emigratie kan Klein-Groningen alle lol worden toegezwaaid. Zij verdient bijzon dere aandacht, omdat in de staat Victoria onlangs nog de in een wetsvoorstel ge opperde mogelijkheid van groepsvestiging geleid heeft lot een hevige politieke strijd, die geëindigd is met het aftreden van een minister. De houten huizen van ,JZlein-Groningen" bij Kingston, Tasmanië, temidden van de wouden der eucalyptuswaar de Groningse groep van Pinkster en Van der Laan een nieuw dorp heeft opgebouwd.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8