RICHMOND GEERTS KOOPT ALLES Kort en bondigj Ellen Vogel als „Saint Joan" De Nederlandse Comedie onder regie van Douglas Seale Arbeider kreeg pak papier op zijn nek Muziek van Bach en Géza Frid op blokfluiten j -<r1^ 50*1* oetookzjf, gghoort erbij! Mr. B. van der Burg officier van justitie Amsterdamse Beurs MAANDAG 8 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Burgerlijke Stand van Haarlem Ongeval bij het hijsen J. M. van Seggelen overleden Haarlemse kinderen naar BIO-vacantieoord »'°sr In badkamer door gassen bedwelmd geraakt Auto ramde afsluitboom van Buitenrustbrug Moderne Jeugdraad zoekt nog naar zijn vorm Goed begrip van „Ankerwerk" Padvinders gaven goed bezochte uitvoeringen Resolutie van de Raad der Europese Beweging Scapino-ballet trad voor „De Garde" op HLTC „Westrust" vierde zilveren jubileum Kort geleden heeft de Haagse Comedie de première gegeven van „De Leeuwerik" van Jean Anouilh, welk stuk over Jeanne d'Arc nooit geschreven had kunnen worden zonder „Saint Joan" van Bernard Shaw, waarmee de Nederlandse Comedie in een zo goed als uitverkochte Stadsschouwburg te Amsterdam op Zaterdagavond voor het eerst voor het voetlicht kwam. Welke bezwaren men tegen het werk van de Franse schrijver kan ontwikkelen, in ieder geval zal men moeten vaststellen dat het leeft bij de gratie van een het verstand te boven gaande verbeeldingskracht, hoeveel ten slotte afmattende uitweidingen over het humanisme men ook moet aanhoren. Het stuk van Shaw daarentegen, daterend uit 1923, dus van kort na de heiligverklaring van het boerenmeisje uit de Vogezen, dat de kroning van Charles VII in de Kathedraal van Reims bewerkstelligde na haar succesrijke veldtocht tegen de Engelsen, is ondanks de vele uitmuntende kwaliteiten tot op bedenkelijke hoogte ouderwets. Dit verschil werd door de aard der voorstellingen nog vex-strekt. De Haagse onder regie van Cees Laseur ademde warm leven en was in zekere zin een openbaring van een wonder. De Amsterdamse onder de uitex-st vakkundige leiding van de Engelsman Douglas Seale had iets doods dat heel mooi opgebaard was. Het stuk van Shaw, door velen voor zijn meesterwerk gehou den, is zo bekend ge worden, dat wft er niet lang bij stil be hoeven te staan. Men weet dat da kluize naar van Ayot St. Lawrence hierin zo veel onpartijdigheid demonstreerde, door dat hij niet de „ro mantische fout" wil de toegaan de kerke lijke rechters als schurken voor te stellen, dat men hem vroeg of hij bezig was zich tot het Ka tholicisme te bekeren waarop Shaw ge antwoord zou heb ben: „Dat is ondenk baar, want Rome heeft slechts plaats voor één Paus!" Hoe het ook zij, Jeanne d'Arc wordt ons hier getekend als een voorloopster van het protestantisme en als een voorvechtster van het ontwakende nationalisme, waar door zij in dubbele zin ketterij tegen de heersende machten, de religieuze en de feodale, beging en haar verbranding dus onvermijdelijk werd. Deze punten zijn het helderst gesteld in de scherp dialectische gesprekken in de Engel se legertent, die het gehele vierde bedrijf vormen en het is geen wonder, dat dit het hoogtepunt van de gehele voorstelling werd.) Dit debat, waarin tegenstrijdige denk beelden gestalte krijgen en dat de gehele achtergrond van het proces oproept, is een supérieur staaltje van Shaw's toneel schrijfkunst. Mede daardoor konden Henk Rigters en Ton Lutz zich ontplooien tot de uitblinkers van deze vertoning. Zij be lichaamden het scherpst en het zuiverst de stijl van het werk, die zij ook uitdroegen, temidden van zeer veel bombast, in de an dere tafrelen waarin zij hun rol vervulden, vooral de laatstgenoemde als de even fa natiek als zorgvuldig te werk gaande bis schop Cauchon, wiens krachtige argumen ten met innemende redelijkheid en daar door beheerste insinuatie werden uitge sproken. Rigters was als de Graaf van Warwick precies de gewenste diplomaat, hautain en met een natuurlijke ironie. In dezelfde categorie moeten nog worden ge noemd de voortvarende kapelaan de Sto- gumber van Joan Remmelts en de statige aartsbisschop van Philippe la Chapelle, een toonbeeld van zelfbewuste waardig heid. De pater Martin Ladvenu van Bob Goedhart had bij zijn bemiddelingspogin gen iets meer gesublimeerde hartstocht mogen suggereren. Goed, maar niet meer In het centrum van het spel staat uiter aard de titelheldin, die men achtereen volgens aanschouwt tijdens haar opkomst, haar militaire carrière, haar verhoor en (in de epiloog) haar rehabilitatie. Ellen Vogel speelde deze rol bewonderenswaar dig, vaak zelfs heel goed, maar nooit meer dan dat. En toch heeft Shaw een soort supervrouw voor ogen gestaan, tegelijk een „arm onschuldig kind van God" en „een vurige zuil". Naar beide richtingen schoot de Nederlandse actrice in 't onmisbare sur plus tekort. Het is een bijzonder moeilijke rol. Er is nauwelijks sprake van een inner lijke strijd, het gaat steeds tegen van bui ten komende vooroordelen van de kerke lijke en wereldlijke machten, die geheel andere belangen hebben dan deze Maagd, zoals de soldaten haar noemen, die geer. enkele middelaar nodig heeft. Aan de zekerheid van het geloof in haar „hemelse stemmen" moet zij tegelijk de sereniteit en de energie ontlenen. Ellen Vogel miste de autoriteit, die haar optreden geloofwaardig zou hebben gemaakt en die de (men noeme het voor mijn part dichterlijke) vervoering teweeg kon brengen, die ook de schrijver ondanks zichzelf heeft meegesleept. Een vergelijking van de beide Jeannes valt ruimschoots uit in het voordeel van Elisabeth Andersen, die echter de eer lijkheid gebiedt het vast te stellen een veel royalere medewerking had van Jean Anouilh dan Ellen Vogel van Bernard Shaw, omdat bij eerstgenoemde de ver beelding volledig onthuld wox-dt, die bij Shaw vermomd blijft. Voortreffelijk was HAARLEM, 6 Maart 1954 ONDERTROUWD: 6 Mrt, K. Veenstra en C. F. Martens. GEHUWD: 6 Mrt, A. H. J. Peterse en A. Breems; J. P. van Reijn en A. G. C. Kaijk; J. Broesterhuizen en J. A. Fabriek; J. Koop- mans en A. Zieren; C. Wiedijk en J. Duursma. BEVALLEN van een zoon: 5 Mrt, J. Rou- bosPloeg; C. G. P. van MarisElferink; G. A. MaréMeijer; E. C. de VréVis; A. B. van Heijningenvan der Hoeven; M. B. VugtsMeurs. BEVALLEN van een dochter: 5 Mrt, Chr. H. van der Walvan den Domhof; D. A. HollinkSchouten; S. van de Kraats—Broek; 6 Mrt., P. J. Knijnenburg—Flipsen; A. K. BoumanVoetelink. OVERLEDEN: 3 Mrt, C. Maarschalk, 83 j,. Middenlaan; 4 Mrt, J. Marsman—Schutte, 58 i.. Benkoelenstraat; 5 Mrt, P. Groenendaal, Kenaupark; L. C. Meeuwig, 77 j., Rip- Ellen Vogel als Jeanne d'Arc overigens haar doelgericht optreden met haar ferme bewijzen van gezond verstand. .Het best getekende karakter is intussen dat van de Dauphin, bang en scherpzinnig, een lafaard die zijn betere mogelijkheden ver speelt, maar voor wie men door de con trastwerking met zijn omgeving toch sym pathie of iets van vertedering gevoelt. Fons Rademakers heeft met deze enigs zins komisch werkende rol veel eer inge legd. Van de verdere medewerkenden wisten zich te onderscheiden Sieto Hoving als Bertrand de Poulengy, Henk van Ulsen als Gilles de Rais, Onno Molenkamp als de huismeester en vooral Han Beniz van den Berg als een strijdvaardige, rondborstige, betrouwbare Dunois, de bastaard. Paul Huf was de gewenste luidruchtige vechtjas La Trémouille en John Gobau verviel in zijn momenten van toorn (als de domme Robert de Baudricourt) tegelijk in onverstaan baarheid. Als de rustige Inquisiteur maakte hij veel goed. Het is een oude strijdvraag of men van „Saint Joan" ook de epiloog moet spelen. Volgens somigen wordt de harmonie door dit posthume commentaar verbroken, maar Shaw zei zelf: „Ik ben bang dat hij er wel bij zal moeten". Welk standpunt het juiste is Kan men in het midden laten, omdat de enscènering zo ongelukkig was, dat deze een negatief effect van terugwerkende kracht heeft: men beseft opeens duidelijk dat men de gehele avond de poëzie heeft gemist, die Shaw bij uitzondering in zijn werk toeliet. Bovendien maakt de epiloog de voorstelling die bij de première pas om half één was afgelopen nog langer. Over de regie van Douglas Seale kan ik dan ook onmogelijk enthousiast zijn. Hij heeft het stuk doodgespeeld. Het is niet tegen zijn aanpak bestand gebleken en ik ben dan ook bang, dat dit in vele opzichten al het andere van Shaw overtreffende werk hard bezig is te verouderen, mede omdat de conventies van het toneel ver anderen, of liever gezegd: weer gaan aan sluiten bij een dichterlijke rhetoriek, waar tegen deze auteur zich zo hardnekkig ver zette. Zijn grootste vei-dienste was ten slotte, geloof ik, dat hij het theater aan trekkelijk heeft gemaakt voor mensen met een hogere intelligentie en een betere smaak en juist dezen zullen zich weinig bekoord hebben gevoeld door de op effect berekende, maar soms onlogische mise-en- scène en de wat bonte costuums, die Con stance Wibaut voor deze vooi'stelling maakte. De sobere, maar doelmatige décors van W. Kouwer Boomkens waren beter geslaagd. Naar Engelse gewoonte volgden er korte toespraakjes na afloop van de première, die ook doof Else Mauhs werd bijgewoond. DAVID KONING Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur was een negentienjarige fabrieksarbeider van de „Sierkan", bezig met het optakelen van pakken papier. Hij had eerst zes pak ken van twaalf kilogram op het trottoir samengebonden en deze daarna, in strijd met de voorschriften, zonder strop aan de takel bevestigd. Toen de pakken ter hoogte van de dex~de verdieping zweefden, schoot een er van los en viel op de nek van de jongen. Hij werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo vervoerd, waar hij enige weken zal moeten verblijven. Zijn collega's hadden hem herhaaldelijk gewaarschuwd tegen de foutieve wijze, waarop hij bij het hijsen te werk wilde gaan. Bovendien hadden arbeiders, die op de derde verdieping de vracht moesten aanpakken, hem aangeraden, niet onder de takel te blijven staan. Het slachtoffer per dapark;L. "van Bei" *56* j', Juno- heeft beide aanwijzingen in de wind ge- plantsoen. slagen. In de ouderdom van 76 jaar is te Haar lem overleden de heer J. M. van Seggelen, die veel gedaan heeft voor de volkshuis vesting in het Oostelijk deel van de stad. De thans overledene is ongeveer vijf en twintig jaar werkzaam geweest op de Cen trale werkplaats der Nederlandse Spoor wegen en bij de instelling van de Raad van Arbeid te Haarlem in 1919 werd hij be noemd tot adjunct-inspecteur van de bui tendienst. Na het bereiken van de leeftijd van 65 jaar in December 1942 verliet hij de Raad van Arbeid met pensioen. De heer Van Seggelen behoorde in 1914 tot de oprichters van de R.K. Woningbouw vereniging Sint Bavo in HaarlemOost. Hij heeft ongeveer veertig jaar de functie van secretaris-penningmeester waargenomen. Grote blokken huizen zijn in de loop der jarij tot stand gebracht. De vereniging heeft zijn verdiensten erkend door de be noeming tot ere-voorzitter van Sint Bavo, toen hij vorig jaar besloot zijn taak als secretaris-penningmeester neer te leggen. De Koningin heeft de heer Van Seggelen verleden jaar toegekend de ere-médaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Woensdagmorgen om elf uur zal zijn stoffelijk overschot op het R.K. kerkhof Sint Barbara aan het Soendaplein ter aar de worden besteld. De Stichting „Bio-Vacantie-oord", waar van de bestuursleden geheel belangloos hun functies waarnemen, zendt zoals ieder weet zwakke kinderen uit geheel Neder land in de leeftijd van 614 jaar naar het Bio-Vacantie-oord „Russenduin" te Bergen aan Zee, ongeacht de religieuze of politieke gezindheid der ouders of verzorgers. Ook uit Haarlem worden regelmatig kin deren in het Bio-Vacantie-oord verpleegd en op Donderdag 11 Maart a.s. vertrekken wederom 15 kinderen voor een verblijf van zes weken naar dit ideale vacantie-oord. ADVERTENTIE Inboedels, meubilair, antiek, curiosa, goud en zilver, porselein, naaimach.. zolderopruimin gen enz. - Lange Veerstraat 2, telefoon 14672 De blokfluit (Flaivto dolce, Flüte a bec of Flüte douce) die itn de achttiende eeuw onttroond werd door de dwarsfluit, beleeft een niet verwachte renaissance. Wat het instrument betekent voor de jeugd bij haar eerste stappen op het muzikale terrein, is te zeer bekend om er over uit te wijden. Maar welke rol het gehele instrumentarium gespeeld heeft, toen de diverse fluiten be speeld werden door vaardige vaklui of zeer ontwikkelde muziekliefhebbers, daarvan hebben nog slechts weinigen enig besef. De gelegenheid nu een dergelijk fluitkwar- tet op ideale wijze te horen, werd ons Zaterdagavond geboden in Huize Hesmerg te Heemstede op een intiem concert, geor ganiseerd door het Contact-centrum van Nederlandse Musici in samenwerking met het Nederlands Impresariaat. Het Amsterdams Blokfluit-ensemble bestaande uit Kees Otten, Marijke Otten, Frans Douwes en Frans Bruggen liet er zich horen met een rijk gevarieerd pro gramma van oude en nieuwe muziek, ge speeld, met ongemeen verrassende beheer sing van de technische mogelijkheden en bovendien met smaak en artistiek verant woord. Men kon zich met verbazing af vragen: zijn dat nu die eeuwig vals en on zeker klinkende jammerhoutjes, waarop met onhandige „vorkgrepen" slechts op twijfelachtige wijze een volledige chroma tische toonschaal kan worden geprodu ceerd? Maar jawel, de toehoorders konden er zich van overtuigen, dat zo'n antiek blazerskwartet van vrij primitieve instru menten zich tot zuiver artistiek spel kan lenen. Het hangt er maar van af hoe het gehanteerd wordt. Ik moest hierbij denken aan het wijze woord van Nicolaas Beets: „Hoe beter brillen, hoe slechter ogen" en dit dan toegepast in omgekeerde zin. Want hier moet alle weerbarstigheid overwonnen worden door een intense mu zikaliteit van de spelers. Het ensemble van Kees Otten voldeed volkomen aan deze voorwaarde. En zo hoorden we van Jacob Ohrecht (omstreeks 1500), behalve een Canon het vierstemmig lied „Tsat een mes kin was juneh" en van Bach twee kleine fuga's uit het „Orgeibüchlein" en .drie Contrapunten uit „Die Kunst der Fuge", alles levendig gerhythmeerd en zuiver van stemming, in een bijzonder klare tekening van de polyphonie. Het mocht wel een waagstuk heten gedeelten uit Bach's zwa nenzang op blokfluiten uit te voeren. Doch het resultaat spotte met alle bedenkingen hieromtrent. De componist Géza Frid, op deze de monstratie aanwezig, heeft voor het blok fluit-ensemble een nieuw werk geschre ven, dat deze avond ook uitgevoerd werd en dat hij met enig commentaar bij het publiek inluidde. Volgens Frid zou het herstel van oude instrumenten geen zin hebben, indien zij niet konden worden aan gepast bij de steeds evoluerende muziek. Deze zienswijze heeft hij trachten waar te maken en kracht van overtuiging te geven door zowat de helft van de twintig stukjes voor twee violen, welke hij uit andere compositieproeven pasklaar maakte (en die wij twee jaar geleden in het Holland Festi val hoorden van Krebbers en Olof) te be werken voor drie blokfluiten. Het werd voor de spelers een hachelijke opgave, mede door het aanwenden van glissando- en portamento-effecten, maar vooral door de technische eisen, die het werk stelt, vooral in een „Kleine Hongaarse Rhapso dic". Maar ook dit modern-muzikale pren tenboek klonk verrassend: de virtuoze uit voering pleitte voor de muziek en voor de mogelijkheden van het herboren instru mentarium. De pianisten Ans Bouter en Miep van Luin completeerden deze muziekavond met een-effectrijke vertolking van het „Concert zonder Orkest" (voor twee piano's) van Jurriaan Andriessen. Het eerste deel van dit stuk doet wat gewild oubollig aan; de jonge componist toont echter in het lang zame middendeel zijn gezonde begaafdheid als melodist en in de brillante finale een heerlijk opgewekte muziekgeest. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE i«v-\ wM no .uk-' \oe->£ao* v*» "-u,uv£'b"* \n«" tfï V»; Set'fsam «1 S"*" «ü»D 1 6» rï.»" 1 V« Al ibi m muit Ui-- sUlzLi.1.11/°' Een -26-jarige Rotterdammer, die bij een aan de Grote Houtstraat wonende bevrien de relatie logeerde, heeft daar op Zater dagavond gebruik gemaakt van de badka mer. Aangezien hij zeer lang wegbleef, heeft de gastheer tenslotte een onderzoek ingesteld. Deze zag toen, dat de man be wusteloos op de grond lag. Het bleek, dat de bewoner had vergeten het stuk karton waarmee hij, met het oog op de koude, de luchtkoker had afgesloten, te verwijderen, zodat de verbrandingsgassen van de geyser niet afgevoerd konden worden. „De „bad gast" is hierdoor bedwelmd geraakt. Door behandeling van een dokter en de Ongeval- lendienst is hij weer tot bewustzijn ge bracht. Een personenauto, bestuurd door de 44-jarige heer W. J. v. D. uit Heemstede, is Zaterdagmorgen tegen een der gesloten afsluitbomen van de Buitem-ustbrug op gereden. De bestuurder, die met zijn wagen uit de richting Haarlem kwam, heeft het rode stoplicht en de neergelaten afsluitboom te laat gezien en reed met een snelheid van circa 30 tot 35 kilometer tegen de reeds gesloten boom aan de stadszijde. Doordat de brug al dertig centimeter omhoog ge haald was en de slagboom door de aanrij ding omboog, kwam de wagen met zijn voorwielen tegen het beweegbare brugdek tot stilstand. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De zwaar beschadigde wagen, waarvan de motorkap vernield en de motor verschoven was, moest door een kraan wagen- weggesleept worden. Ook de af sluitboom van de brug werd zwaar be schadigd en kon niet meer gebruikt wor den. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot of ficier van Justitie bij de arrondissements rechtbank te Haarlem, mr. B. van der Burg, thans substituut-officier van justitie bij deze rechtbank. Hij volgt mr. N. J. G. Sik kel op, die op 17 Januari j.l. is overleden. De nieuwe officier van Justitie is 6 Juni '1891 in Bozum (gemeente Baarderadeel) geboren; hij bezocht het gymnasium te Leeuwarden en vervolgens studeerde hij aan de Universiteit te Leiden rechten. Na zijn promotie was mr. Van der Bui-g enige tijd werkzaam bij de Haarlemse Kamer van Koophandel en Fabrieken. Hierna was hij volontair op het parke-t van het openbaar ministerie te Haarlem. Vervolgens werd mr. Van der Burg benoemd tot ambtenaar van het O.M. te Winschoten en wel od 27 Juli 1923. In 1926 volgde zijn benoeming tot ambtenaar van het O.M. te Haarlem en op 30 December 1935 werd hij officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Hertogen- bosch. Toen mr. W. M. Paardekoper Over man in 1940 benoemd werd tot officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank te Haarlem volgde mr. Van der Burg deze op als subsituut-officier. Sedert enige jaren is de nieuwe officier van Justitie vice-voor zitter van de afdeling Haarlem van eht Nederlands Genootschap tot Reclassering. Een groot deel van zijn ambtelijke loop baan heeft mr. Van der Burg in Haarlem doorgebracht, eerst ruim tien jaar als amb tenaar bij het openbaar ministerie va2i het Haarlemse kantongei'echt. In 1935 vertrok hij naar Den Bosch, waar hij een niet ge makkelijke taak heeft gehad, omdat in die periode de naam Oss zeer berucht was ge worden. In Januari 1940 keerde mr. Van der Burg in Haarlem terug: aanvankelijk was hij belast met de strafzaken uit Haar lem en naaste omgeving en later met die uit de Zaanstreek, Haarlemmexmeer, Vel- sen en Beverwijk. In de loop der jaren heeft hij zich doen kennen als een rustige en evenwichtige persoonlijkheid. In open bare zittingen leek hij vaak streng, doch zij die mr. Van der Bui-g hebben leren ken nen kwamen tot de conclusie dat hij zich met grote belaxigstelling wijdde aan zijn wei-kzaamheden en aandacht besteedde aan de verdachten, waarmee hij te maken had. In de kringen van de rechtbank en van de balie is de nieuwe officier een zeer ge ziene figuur en velen zullen zich over de promotie verheugen.. De Haarlemse Moderne Jeugdraad zoekt nog naar zijn vorm. Het vinden daarvan wordt bemoeilijkt door de ver schillende geaardheid der aangesloten or ganisaties: het Instituut voor Arbeidersont wikkeling, de Humanistische Jongeren- gemeenschap, Jonge Strijd, de Sportbonds- jeugd en de A.J.C. Desondanks blijft het bestuur geloven, dat het op den duur mo-, gelijk moet zijn een aparte Moderne Jeugd raadsfeer te scheppen, zoals ook wel ge bleken is bij de Franse reis die in het af gelopen jaar, mede dank zij de Alliance FranQaase en de U.N.A.F. gemaakt kon worden. Aldus kan men in het juist verschenen jaax-verslag van de Moderne Jeugdraad lezen. Het beste is, zo concludeert het bestuur van de Moderne Jeugdraad zelf. dat de M. J. R. practische dingen doet, die de instem ming van alle aangesloten organisaties ge nieten. Uiteraard is het werk van de aangeslo ten organisaties primair, zodat voor de Moderne Jeugdraad slechts een beperkt werkgebied overschiet, narneliik dat waar op hij zijn financiële en organisatorische kracht kan laten gelden. Daarenboven zou den de organisaties onderling meer kunnen samenwerken en contact houden, bijvoor beeld door iets van het eigen werk te to nen en het uitwisselen van spx-ekers en ideeën. Natuurlijk is het ook voor de Moderne Jeugdraad moeilijk goede krachten te vin den. Vele organisaties komen immers voor hun eigen werk al krachten te kort. Uit het financieel verslag blijkt, dat aan subsidies van gemeenten werd ontvangen f 1596,88 en dat aan subsidies werd ixitge- keerd f 1576.48. Er is een batig saldo van ruim 77 gulden. Uit het jaax-verslag vermelden wij ten slotte nog, dat de stichting Ankerwerk in het najaar een goede start kon maken, mede omdat, voor het eerst een volledig dagelijks bestuur uit de M.J.R.-organisa- ties kon worden samengesteld. De volgende activiteiten worden momen teel door het. Ankerwerk gedaan; mejuf frouw L. Friesen geeft een naaicursus met tien meisjes; een kookcursus met acht meisjes onder leiding van mejuffrouw E. Vis; Balletdansen met zestien meisjes van 1213 jaar door een leerlinge van me vrouw T. Venema; pitrieten met een groep je jongens van 1215 jaar onder leiding van de heer C. Zwart, die ook lekenspel en voordracht voor oudere jongens leidt. Twee padvindersgroepen in het district Haarlem hebben Zaterdagavond een druk bezochte groepsavond gegeven voor ouders en belangstellenden. De districtscommis saris van de N.P.V. ir. J. Pool, woonde van beide bijeenkomsten een gedeelte bij. De Heemsteedse luchtverkennersgroep Anthony Fokker, hield een ouder-contact- avond in ..Het Wapen van Heemstede". Mr. Roy D. Monroe, voor een Amex-ikaanse vliegtuigfabriek te Schiphol gedetacheerd en buitengewoon lid van de Heemsteedse luchtverkenners, bood een bijl aan namens ae 275th Flushing New York Troop waar van de heer Monroe hopman is. Daarop volgde een geslaagd programma van toneelspel, pantomime en conférences. Na de pauze werd door hopman K. B. Nan- ning van de Pers- en Propagandadienst in het district Haarlem een aantal films ver- tond. Onder het toeziend oog van een agent van politie werd de trekking van een loterij met vele aantrekkelijke prijzen ge houden. De groepsavond van de Bakenessergx-oep in het Hervormde wijkgebouw aan de Leidsestraat trok een uitvei-kochte zaal met ongeveer 250 ouders en padvinders van bevriende groepen. Onder hen be vond zich de assistent-districtscommissaris oubaas D. C. Knook. Welpen verkenners en voortrekkers voerden een vlot program ma op onder de titel „Rondreis om de we reld", waarbij cowboyliedjes, een Schotse zwaarddans en zang, bijzonderheden van de verscheidene landen illustreerden. Toen de pauze aanbrak had men China bereikt: er werd Chinese thee geschonken door de welpenleidsters in de kledij van dit land gestoken. Op deze avond werd voor het eerst gebruik gemaakt van de in opdracht van de Hervormde gemeen te vervaardigde décors door de voortrek kers G. Pel en C. van Wijngaarden. BINNENLAND De Partij van de Arbeid telde op 31 December 1953 112.353 leden. Het aantal af delingen bedroeg op die datum 918. De totale kosten van het nieuwe Gel derse Provinciehuis bedragen naar raming thans f8.750.000. Hierin zijn begrepen f 7 millioen bouwkosten, f 300.000 voor deco ratieve aankleding, f 800.000 voor meubile ring, stoffering, inventaris e. d. De kosten van voorbereiding, toezicht, grondruiling, honoraria van architect en adviseurs, opening en ingebruikstelling, bedragen f750.000. Zondagochtend is een vijftigtal Hon gaarse kinderen, afkomstig uit kampen xn Oostenrijk en Duitsland in Nederland aan gekomen, waar zij gedurende enige tijd bij pleegouders zullen verblijven. HAARLEM EN OMGEVING Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Haarlemse afdeling van de A.J.C. en de heropening van het geheel gerestau reerde Jeugdhuis, recipieert het bestuur op Zaterdag 13 Maart in het „Baken", Bake- nessergracht 10 te Haarlem. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het arts examen 1ste gedeelte de heer P. Flieringa te Haarlem, en voor het artsexamen 2de gedeelte de heer J. C. A. G. Swildens te Zandvoort. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal in plaats van Woensdagmid dag Vrijdagmorgen om halftwaalf spreek uur houden. Op Zaterdag 13 Maart houdt de bond voor gepasporteerd marinepersoneel bene den de rang van officier een propaganda- contactavond in „Dreefzicht" te Haarlem. Zaterdagavond zal op uitnodiging van de Haarlemse districtsraad van de Ned. Pad vinders Vereniging, de Hilversumse oud padvinder de heer van Gent in de gemeente zaal van het kerkgebouw der Ver. Doops gezinde Gemeente in de Peuzelaarssteeg. een met lichtbeelden geïllustreerde lezing hou den over Venezuela. De lezing is bestemd voor de padvindersleidcx-s, voortx-ekkers en oudere verkenners. Zondag 14 Maart zal in de Wilhelmina- kex-k te Haarlem, een nieuw avondmaals- servies in gebruik worden genomen. Het is een geschenk van de chatechisanten van ds. A. M. Boeijinga, die gedurende acht jaar hiervoor gespaard hebben.- 1-3% Nederl/47 \.K.U Jnilever Philips Gloeil. £on. Petroleum Adam Rubber Soil Amer. Lijn M. Scheepv Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank 'Jed. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Barxk Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Vrijdag 97 186% 245 231% 395% 124% 146 130% 116% 105% 180% ex.d 175 172 181% 32% 55% 48»*/» 89% 21%. 39% Openings koersen 97% 188% 247 233% 400% 125 147 132% 119% 107 182 175 172% 181% 33 55% 49% 90 2L% 40%; - De Nederlandse Raad der Europese Be weging heeft de beide Kamers van de Staten-Generaal en de minister van Bui tenlandse Zaken een resolutie toegezonden, waarin de raad betreurt, dat de Berlijnse conferentie niet tót een werkelijke inter nationale ontspanning heeft geleid. Bijzonder teleurstellend, zo zegt de raad, is de conferentie geweest voor de volken van Duitsland en Oostenrijk, die zich door de houding van de Sovjet-Unie andermaal de weg naar de vrijheid zagen versperd. De raad verklaart, dat hij het doel der Europese Beweging niet ais bereikt zal be schouwen, voordat alle Europese volken in vrijheid en vrede hun plaats in een Ver enigd Europa hebben ingenomen. Nü te Berlijn opnieuw is gebleken, dat dë Sovjet- Unie de verdeeldheid in Europa wil be stendigen en niet bereid is, het beginsel van vrije keuze voor de onder haar beheer staande gebieden te aanvaarden, is daar mede naar het oordeel van de raad ieder argument vervallen om de totstandkoming der Europese Defensie Gemeenschap lan ger uit te stellen. De raad hoopt dan ook, dat in de landen waar zulks nog niet is ge schied, de parlementaire goedkeuring van het verdrag spoedig een feit zal zijn. Het achterwege blijven ei' van zou de Euro pese eenwording stuiten en de Atlantische samenwerking in gevaar brengen. Het Kremlin zou daardoor in de schoot gewor pen krijgen wat het in Berlijn vergeefs trachtte te bereiken, aldus de raad, die er tevens op aandringt, dat snelle voortgang gemaakt wordt met de behandeling van het ontwerpstatuut voor een politieke Europese gemeenschap, dat reeds een jaar geleden door de vergadering ad hoe te Straatsburg aan de ministers van Buiten landse Zaken dei- betrokken Landen is aan geboden. Tenslotte verklaart de raad, dat bij deze eenwording der zes landen de banden met Groot-Brittannië en de overige nog niet deelnemende vrije Europese staten zo nauw mogelijk moeten wox'den aange haald. Zatex-dagavond 6 Maart vierde ,De Gar de" de vereniging van oud-leerlingen van de H.B.S.-b te Haarlem in de grote zaal van De Leeuwerik haar eerste lus trum. Medewerking hieraan werd verleend door het Scapino-Ballet onder leiding van mevrouw Hans Snoek die enige toelich tingen gaf bij de diverse nummers van het progx-amma, dat met een demohstx-atie van de techniek van het „klassieke" ballet ge opend werd. Roekie Arends en José Schuurman voer den een Slavische dans uit, Jean Rebel en Johanne Zuiver een Tiroler dans. „Clair de lune" van Debussy werd vertolkt door Les lie Hoek en de balletmeesteres Tania Ta- marova liet een Valenciaanse jota zien. Verder trad Lillian Luley met Oosterse dansen op, waarbij de begeleidende muziek met behulp van een wire-recorder werd voortgebracht. Doverige begeleidingen waren bij de pianist Luctor Ponse in ver trouwde handen. Tijdens het tweede gedeelte van de avond, waarop het dansorkest „De witte kraaien" speelde, werd nog gecollecteex-cl voor Scapino, teneinde deze groep tege moet te komen in de onlangs door een brand in de studio en bergruimte van dé cors en costuums geleden schade. Zaterdag heeft Westrust in de zalen van restaurant Brinkmann zijn zilveren jubi leum gevierd. Meer dan negentig gasten schaarden zich aan de feestdis. Dat Westrust een goede reputatie bij de tennissers geniet, bleek niet. alleen uit de tafelspeeches, doch ook uit de vele geluk wensen vaak vergezeld van een bloe menhulde van vrijwel alle verenigingen in het district Haarlem. De heer C. Borgerding, enig overgeble ven oprichter van de vereniging, werd op officiële wij?e door de voorzitter tot ere lid benoemd. In zijn dankwoord bracht de voorzitter, de heer S. H. Okker, hulde aan de feest commissie voor de wijze waarop zij. deze voortreffelijke avond georganiseerd heeft.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3