Eerste steen voor Amsterdams stadhuis onthuld en weer opgeborgen Bouw kleuterschool aan Vrijburglaan Bevolkingsprobleem in Nederland dringend Gedroste opvarenden van „Amstelstad" terug Gestichtskerkje in Eefde afgebrand Amsterdamse tram bestuurder vrijgesproken Organisatie kanker bestrijding voltooid Westelijk voorstel door Semjonov afgewezen HILARIUS - FOTO - KINO haker of ophaal dat is dan 't begin van het einde HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Symbolische plechtigheid op de Dam Protestants Christelijke Reclasseringsvereniging Pierre Schneiter: Eerste acht op Schiphol gearriveerd en verhoord Acht maanden geëist tegen chauffeur Getuige herriep zijn verklaring over defecte remmen Namen van in Indonesië aangehouden Nederlanders Geen besprekingen Portoricanen vuurden op hun arrestanten Scheepvaart 522ste STAATSLOTERIJ 4e kiqs i3e hist 't Begint met een Velleman koopt alles!! GASREPARATIE VIER WAARDEVOLLE BOEKEN MAANDAG 8 MAART 1954 Het twaalfde lustrum van het gezelschap van Delftse studenten in de bouwkunde, ..Stylos", is gepaard aan het aanbieden van de eerste steen voor een niéuw Amster dams stadhuis in de aula van de hoofd stedelijke universiteit. Voordien had burgemeester d'AiUy in de raadzaal van het huidige stadhuis een deputatie van de Delftse gasten ontvangen. Vergezeld van de zeventiende eeuwse architecten Pieter Post en Venne Kool, en voorafgegaan door burgemeester d'Ailly, schreed de grote bouwmeester Jacob van Kampen de aula van de universiteit binnen, terwijl de aanwezige studenten luidkeels zongen „d'Ailly die krijgt zijn huis." ..Jacob van Campen," die de discussie leidde, wees er in zijn toespraak op, dat het dit jaar precies drie eeuwen is geleden, dat hij zich onttrok aan de uitvoering van zijn welhaast grootste schepping, de bouw van het stadhuis op de Dam, het tegenwoordige Koninklijke paleis, „tengevolge van moei lijkheden en wegens gebrek aan finan ciën." Burgemeester d'Ailly voerde in zijn toe spraak een pleidooi voor het herstel van de oorspronkelijke functie van een raadhuis. Fas als een stadhuis behalve een burger zaal, een kamer voor B. en W. en een raad zaal, ook vergaderzalen en eventueel een concert.- en een filmzaal bevat, zal het zijn betekenis voor de burgerij herkrijgen, zo meende hij. Tenslotte onthulde Jacob van Kampen op de Dam de eerste steen voor het nieuwe Bezwaren tegen herziening van het uitbreidingsplan In de op 11 Februari gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Bloemen- daal is besloten tot voorlopige vaststelling en herziening van het uitbreidingsplan „Weerszijden Julianalaan" om de bouw van een kleuterschool nabij de Vrijburglaan mogelijk te maken. Binnenkort zal de raad een voorstel van B. en W. behandelen om de herziening van het plan definitief vast te stellen. Bewoners en eigenaren van percelen aan de Vrijburglaan hebben zich met een brief tot de gemeenteraad gewend, waarin zij verzoeken het ontwerp niet goed te keuren. Het bezwaar van de eigenaren tegen de voorgestelde wijziging is, dat zij overtuigd zijn, dat. door bebouwing van de groen strook. inclusief zandbak, gelegen aan de oostzijde van de Vrijburglaan, het aanzien dezer laan vermindert en de waarde van hun huizen achteruit gaat. Adressanten merken op, dat zij de huizen hebben laten bouwen, respectievelijk gekocht, nadat zij kennis hadden genomen van het uitbrei dingsplan. Hoewel het hun bekend is dat uitbreidingsplannen op gezette tijden her zien moeten worden, menen zij, dat een dergelijke volkomen verandering van do aard van de strook grond, slechts in geval van uiterste noodzaak mag plaats vinden. Deze noodzaak is naar hun mening niet aanwezig, daar nog andere plaatsen in Overveen beschikbaar zijn voor de bouw van de kleuterschool. De bewoners merken op. dat de gepro jecteerde bouw van de kleuterschool in de rooilijn niet in overeenstemming is met de sinds vele jaren gevolgde gedragslijn in Bloemendaal, getuige de lieging van de Ju- lianaschool, de Koningin Wilhelminaschool (beide te Overveen), de nieuwe kleuter school, de Katholieke kleuterschool (beide te Aerdenhout) en de binnenkort te openen Christelijke school voor MULO. Plaatsing van de kleuterschool in de rooilijn zal tot gevolg hebben, dat het aanzien van de Vrii burglaan achtei-uit gaat. Voorts schrijven de bewoners, dat het verdwijnen van een openbaar speelter- reintje met een zandbak voor omwonenden een groot nadeel zou zijn, omdat er een druk gebruik van gemaakt wordt. Donderdag 11 Maart houdt de afdeling Haarlem van de Protestants Christelijke Reclasseringsvereniging een ledenverga dering in het wijkgebouw aan de Gedemp te Oude Gracht. Na afloop van het huis houdelijk gedeelte zal de districtspsy chiater F. Hartsuiker spreken over „Be handeling van de zedendelinquent". In het jaarverslag wijdt de secretaris, de heer C. Bakker, woorden aan de nage dachtenis van de heer P. P. Hartendorf, die gedurende een groot aantal jaren zijn krachten aan de reclassing heeft gegeven. Zijn bijzondere toewijding en grote ijver waren steeds een stimulans voor velen. Voorts kon de heer F. H. Richfers, lid van het bestuur, die de leeftijd van de zeer sterken heeft bereikt, om gezondheidsrede nen, zich niet langer beschikbaar stellen voor een herbenoeming tot lid van de Re- classeringsraad, waarin hij de afdeling ge durende een groot aantal jaren heeft ver tegenwoordigd. Meer dan dertig jaar heeft hij zich aan het reclasseringswerk gewijd. Wegens vermeerdering van werkzaam heden werd het bestuur met een lid uitge breid; gekozen werd de heer C. Bakker, die de functie van secretaris op zich heeft genomen, nadat mr. H. Lagerwaard had verzocht hem van het secretariaat te ont heffen. De secretaris memoreert, dat in 1953 112 voorlichtingsrapporten zijn uitgebracht, waarvan 9 betrekking hadden op vrouwen en 103 op mannen. 38 verdachten kwamen uit Haarlem, 17 uit Haarlemmermeer. 6 uit Zaandam. 5 uit Beverwijk, 4 uit Hil- legom, .3 uit Heemstede, 2 uit Bloemendaal. 5 uit Velsen, 2 uit Zandvoort, uit Aals meer, Lisse, Halfweg, Westzaan en Oost- zaan elk 1 en 25 buiten het arrondisse ment. Van de in de strafgevangenis bezochte gedetineerden werden in 1953 ontslagen of naar elders overgebracht 57 personen. De ambtenaar, de heer J. A. Hoekendijk, bracht 50 bezoeken aan gedetineerden in de gevangenis en 184 aan in het Huis van Bewaring verblijvende personen. Hij ont ving op het bureau en op het bureau te Beverwijk samen 1224 bezoeken; hij bracht 1965 bezoeken. De secretaris spreekt zijn grote waardering uit vooral hetgeen hij in het belang van de vereniging en voor de reclassering in het algemeen heeft ge daan. stadhuis, welks bouw nog wel geruime tijd op zich zal laten wachten. Direct daarop hebben de leerlingen Post, en Kool op last van meester Van Campen de steen weer verwijderd, waarna het ge- zeischap in Krasnapolsky de burgemeester een verkleind specimen aanbood.. Nog kleinere steentjes in gips werden publieke lijk verkocht ten bate van het Nederlands studentensanatorium. Pierre Schneiter, de bijzondere vertegen woordiger van de Raad van Europa vcor nationale vluchtelingen en overbevolking, heeft tijdens zijn bezoek van twee dagen aan Nederland de problemen, waarmee hij zich bezighoudt, besproken met de Neder landse ministers Beven en Suurhoff. Met minister Suurhoff heeft hij voornamelijk de sociale en technische aspecten van het emigratievraagstuk bespi'oken en met mi nister Beyen de politieke kanten en enige van de financiële kwesties, die er verband mee houden. In een gesprek met journalisten heeft oud-minister Schneiter er de aandacht op gevestigd, dat het probleem van de over bevolking voor Nederland urgenter is dan voor enig ander Europees land Zonder erigratie zou de Nederlandse bevolking in 1580 veertien millioen zielen tellen, en reeds nu is de bevolkingsdichtheid van ons land de grootste ter wereld. De andere lan den van de Raad van Europa, die het meest roet de kwestie der overbevolking te kam pen hebben, zijn Italië, West-Duitsland, Griekenland en Turkije in deze rang orde. De heer Schneiter verklaarde, dat. Ne derland zijns inziens de beste organisatie voor de emigratie van zijn bevolkingsover schot bezit. Deze organisatie, zo zei hij, kan als model dienen voor andere Europese landen. Maar desondanks noemde hij de resultaten nog altijd ..enigszins onvoldoen de De beste oplossing van het probleem der overbevolking zou volgens hem te vin den zijn in Europese integratie. „Die inte gratie wordt besproken op allerlei gebie den. op politiek gebied, op militair gebied, op kolen- en staalgebied, ,op transportge bied, maar alleen niet op menselijk gebied", aldus de Franse oud-minister, en juist op menselijk gebied is de nood hoog en heeft Europa dringende verplichtingen. Het is daarom noodzakelijk, dat de landen van de Raad voor Europa hun grenzen openen voor eikaars emigranten. Hij ontkende daarbij niet, dat zijn eigen vaderland in dit opzicht een slecht voorbeeld geeft. Naast de „bevolkingsspreiding", die hij voorstaat, zou de emigratie naar dun-bevolkte over zeese landen zoals Australië, Nieuw Zee land. Canada en Brazilië onverminderd moeten voortgaan. Een plan in deze zin hoopt de heer Schneiter ter goedkeuring aan het Comité van ministers van de Raad van Europa voor te leggen. Het argument, dat hiertegen van som mige landen kan worden verwacht, dat het binnenkomen van buitenlanders de werk loosheid zou doen toenemen en andere sociale moeilijkheden zou veroorzaken, ver wierp hij bij voorbaat door er op te wijzen dat West-Duitsland, verwoest en gedesor ganiseerd als het was, in de laatste acht jaar acht millioen Oost-Duitsers heeft bin nengelaten, zonder schade maar integendeel tot klaarblijkelijk voordeel van de West- Duitse economie. Zondag zijn acht van de twintig leden van de bemanning van het Nederlandse vrachtschip „Amstelland", die in de Japan- sell aven Otaru op Hokkaido na een ruzie tussen een stoker en de eerste stuurman van het schip zijn gelopen, met het KLM- lijntoestel uit Tokio op Schiphol aange komen. Na hun aankomst zijn de acht zeelieden in opdracht van de Officier van Justitie te Amsterdam langdurig verhoord door de groepscommandant van de recherche van de rijkspolitie te water.. Medegedeeld is, dat het hier een voorlopig onderzoek be treft in afwachting van nadere gegevens van de overige leden van de bemanning en van de schecpsleiding. ..Pas als al die ge gevens binnen zijn, kan blijken of een ver volging tegen deze zeelieden zal worden ingesteld." Na het verhoor, dat in totaal enige uren duurde, konden de zeelieden op eigen ge legenheid naar huis gaan. De 23-jarige ma troos onder de gage C. Antheunisse uit Haarlem en de 32-jarige olieman Chr. J. J. Blankenzee uit Amsterdam, werden apart afgehaald door N.V.V.-bestuurders. De twintig bemanningsleden, die door de rederij zijn ontslagen, hebben in Tokio ern stige klachten over de toestand van het schip en de verstandhouding aan boord ge uit, die door de Japanse zeeliedenbond zijn onderzocht en ongegrond zijn bevonden. De bootsman, die. naar uit de verhalen van de bemanning bleek, het indienen van klachten zou hebben aangemoedigd en ook rend verteld zou hebben, dat de sloepen lek waren, verliet later de stakers en meldde zich weer aan boord van de „Amstelstad". Zondagochtend omstreeks half zeven is brand uitgebroken in het kerkje van de Protestans-Christelijke opvoedingsinrich ting „Nederlands Mettray" te Eefde onder Zutphen. Toen de brand werd ontdekt, sloegen de vlammen reeds uit het dak. In een ogenblik stond het gebouw in lichter laaie. De brandweren uit Gorssel, Warns- veld en Zutphen werden gealarmeerd. Toen zij arriveerden, kon er geen sprake meer van zijn het kerkje te behouden. Men moest zich beperken tot de nablussing. Het ge bouw brandde geheel uit. Het pas nieuwe orgel, dat voor enkele jaren voor 30.000 was aangekocht, werd ook een prooi dei- vlammen. De' schade, geschat op 100.000, wordt slechts ten dele door verzekering gedekt. De brand is ontstaan boven in de kerk in de omgeving van de kachel. Naar de oor zaak wordt nog een onderzoek ingesteld. Voor de Middelburgse rechtbank heeft de chauffeur A. K. uit Nieuwland terecht gestaan, aan wie ten laste was gelegd dat hij op 8 December met een vee-auto op de rijksweg onder Rilland-Bath een bot sing met een autobus had veroorzaakt. Bij deze botsing verloren twee inzittenden van de bus het leven; tien passagiers wei-den gewond. De officier van justitie eiste tegen K. een gevangenisstraf van acht maanden en ontzegging van de bevoegdheid tot het be sturen van motorrijtuigen voor de tijd van twee jaar. De officier merkte op dat een bloedproef had uitgewezen dat K. een grote hoeveel heid alcohol had gedronken. Mr. P. C. Adriaanse, die K. verdedigde, vroeg zich af, of men aan een bloedproef enige waarde kan hechten, gezien de ver schillen die bij de vaststelling van het alcoholpercentage kunnen ontstaan. De officier van justitie zei, inlichtingen te hebben gevraagd bij prof. Froentjes van het gerechtelijk laboratorium. Deze had hem medegedeeld, dat die verschillen niets bijzonders zijn. Analyseverschillen zijn bij het vaststellen van het alcoholpercentage zeer goed mogelijk; laboranten houden rekening met een verschil van 1,5 pro mille. Men houdt hiermee rekening in het voordeel van de verdachte. In het onder havige geval was het pei-centage zo hoog, dat men niet van normaal alcoholgebruik kon spreken. De Amsterdamse kantonrechter heeft Zaterdag de bestuurder van een motor wagen van lijn 4, die een op de trambaan stilstaande auto had aangereden vrijge sproken. De auto had juist een andere aanrijding gehad. Toen de eigenaar de agent, die proces-verbaal stond op te ma ken, wees op de naderende tram, ant woordde deze: „die stopt wel". Doch de tram stopte niet omdat de rem weigerde zo verklaarde de bestuurder. Hij had toen gepoogd de handrem aan te trekken, doch deze was te zwaar afgesteld. Terstond na de aanrijding werd de tram naar de remise gereden door een technicus. De politie reed op de wagen mee. Tot drie keer toe werd geremd. De eerste keer gleed de wagen nog 30 meter, toen de snelheid verhoogd was zelfs tot 50 meter door. Ter zitting herriep de technicus de ver klaring, die hij op de dag van de aanrijding had afgelegd, namelijk dat de remmen zeer onvoldoende werkten. Nu zei hij: „die rem was goed". „Bent u bang voor iemand of heeft u op dracht om uitsluitend ten gunste van de wagen te spreken?" vroeg de kanton rechter hem. Bij het begin van het verhoor had de kantonrechter de getuige met na druk op de waarde van zijn onder ede af fe leggen getuigenis gewezen. De getuige handhaafde echter zijn laatste verklaring. Een als getuige gedagvaarde hoofd ingenieur van de tram was niet ver schenen. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie achtte het subsidiair ten laste gelegde, „het niet zo snel mogelijk gebruik maken van de handrem" bewezen. Hij merkte op. dat de hoofdinspecteur de tram in orde be vonden had. „Het is allemaal erg vreemd, dat bij de proeven de remmen weigerden en dat dit door de technicus wordt tegen gesproken. Of er wordt daar verschrikke lijk geknoeid, of de technicus is niets waard", aldus de ambtenaar, die van me ning was. dat de trambestuurder niet alle schuld heeft. Hij vroeg een boete van 25 gulden of 10 dagen hechtenis. De raadsman wees er op, dat de hand rem vrij zwaar was afgesteld en niet ge controleerd was. Hij concludeerde tot ont slag van rechtsvervolging. De Nederlanders, die tot nu toe in Indo nesië werden gearresteerd, zijn blijkens een lijst, door het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, overgelegd bij de ant woordnota aan de Nederlandse Hoge Com missaris te Djakarta van 3 Maart over de arrestaties: H. C. G. J. Schmidt, A. H. Door nik, G. IF. Mollema, V. Barkey, E. A. Bar- key, C. E. Luning, E. I. M. Versteegh, drs. I. A. M. Schmutzer, D. C. Prins, H. van Geuns, F. V. H. Dowit, mr. A. L. S. Michael, L. N. H. Jungschlager,, L. Wolfe, J. Kolk, P. H. J. Kerseboom, M. R. Kain, E. G. Hof man, F. G. Baden, R. de Mey van Gerwen, H. A. Duysings, J. H. Rath, P. J. Wiersma, B. M. Patiwael, H de Braai F. Pöttger, L. A. Benenati, J. R. van Spall, J. M. P. Wil- leboordse, A. Reynst, A. van der Wal. J. E. van Ooy, A. E. Lapré, Marie Davis en A. P. G. Dado. Zoals dezer dagen gemeld werd is tot directeur van het bureau, dat het bestuur van de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding (L.O.K.) zal bijstaan, benoemd de heer C. W. Schüller. De L.O.K. moet worden gezien als een voorzetting van de thans opgeheven mi nisteriële commissie voor de kankerbestrij ding, waarvan prof. dr. P. Muntendam voorzitter was. De L.O.K. wordt gevormd door de zeven centra voor kankerbestrijding, te weten: aan elk der 5 universiteiten één, het Ne derlands Kankerinstituut en het Rotter dams Radiotherapeutisch instituut. Ook het Koningin Wilhelmina Fonds is er in vertegenwoordigd, evenals (met adviseren de stem) de geneeskundige hoofdinspectie van de Volksgezondheid. Doel der L.O.K. is het bevorderen van doelmatige samenwerking tussen instellin gen en personen, werkzaam op het gebied der kankerbestrijding. Daartoe behoort ook het stimuleren van fundamentele en toege paste wetenschappelijke arbeid op dit ter rein. In de geldmiddelen wordt voorzien door subsidies van het Koningin Wilhelmina- fonds en het Rijk. Bij het bovengenoemde bureau is thans ook ondergebracht de reeds enkele jaren bestaande centrale kanker-registratie. Ter vermijding van misvattingen deelt de L.O.K. nog mede, dat in principe de pa tiënten niet met naam en toenaam worden geregistreerd. Het bureau van de L.O.K. is voorlopig gevestigd: Koninginneweg 28, Amsterdam, de centrale kankereregistratie aan de Sar- phatistraat 106, Amsterdam. BERLIJN (Reuter) De Sovjet-Rus sische hoge commissaris in Duitsland Vladimir Semjonov, heeft Zaterdag het Westelijke voorstel tot het voeren van viermogendhedenbesprekingen om te ko men tot verlichting van de gevolgen van de verdeling van Duitsland van de hand ge wezen. In gelijkluidende brieven aan de drie Westelijké hoge commissarissen verklaart de Russische hoge commissaris, dat de on derwerpen, die zij ter bespreking hadden voorgesteld het best door de Duitsers zelf behandeld zouden kunnen worden. Op 22 Februari hadden de Westelijke hoge commissarissen de Sovjet-Russische autoriteiten schriftelijk het voorstel gedaan besprekingen van de vier hoge commis sarissen en de vier commandanten van Berlijn te openen over vereenvoudiging van het personen- en goederenvervoer tus sen Oost- en West-Duitsland en tussen Oost- en West-Berlijn. Bij enkele dezer besprekingen zouden Oost- en West-Duitse deskundigen toegelaten kunnen worden. Semjonov heeft het Russische voorstel herhaald dat ter conferentie van Berlijn is gedaan. Dit voorzag in twee aparte Duit se commissies een voor het coördineren van maatregelen voor de handel, de finan ciën, het verkeer en de grensvraagstukken en de tweede ter bevordering van de cul turele betrekkingen tussen Oost- en. West- Duitsland. Semjonov herinnerde er aan, dat de Oost-Duitse regering zich bereid verklaard heeft, onmiddellijk met West-Duitsland dergelijke besprekingen te voeren. De Sov jet-Russische autoriteiten zijn op hun beurt bereid, alle steun te verlenen aan de totstandkoming en het werk van genoemde commissies, aldus Semjonov. Arrestaties in San Juan SAN JUAN (Reuter). Portoricaanse nationalisten hebben zich Zaterdag twee uur gewapenderhand in hun hoofdkwartier le San Juan, de hoofdstad van het eiland, verzet tegen de politie, die 38 van hen ar resteerde wegens schending van de wet inzake ondermijnende activiteit. De politie maakte van traangasbommen gebruik om de nationalisten, die van vuurwapens ge bruik maakten, tot overgave te dwingen. Onder de arrestanten bevinden zich de leider Pedro Albizu Campos en vijf vrou wen. Bij de schietpartij werd niemand gewond. Alle gearresteerden worden thans onder zware bewaking in de staatsgevangenis bij San Juan gevangen gehouden. Onder hen bevinden zich vooraanstaande leidersj die aan de opstand van 1950 hebben deelge nomen, toen 575 personen werden aange houden. Behalve in San Juan zijn in nog elf Portoricaanse steden nationalisten aan gehouden. And ijk, 6 v. Tampico te New Orleans. Axelüijk, 5 v. New Ycrk n. Antwerpen. Abbekerk, 6 v. Sydney te Brisbane. Alt air, 7 v. Hamburg 11. Rotterdam. Ampenan, i v. Aden n. Colombo. Amstelstad 3 v. Otaru. Amstelveen, pass. 6 Gibraltar n. Amsterdam. Albireo, pass. 6 Fernando Noronha n. Rotterdam Aldabi, 7 v. Rio de Janeiro te Victoria. Ainati, t> v. R'ciam n. Hamburg 7 te Bremen. Abbedijk, 6 te Antweipen. Alioth, pass. 7 Ouessant n. Rio de Janeiro. Alpherat, 7 te Las Palmas. Amerskei k, pass. 6 Guardafui n. Aden. Amsteldijk, H 800 m. O. ten N. Bermuda. Amstelland, 7 te Sc. Vincent. Amstelpark, pass. 7 Dover n. Southampton. Anr.enkerk. pass. 7 Vlissingen n. Sydney. Appingedijk, 6 v. R'dam 7 te Hamburg. Ainedijk, 7 v. Hamburg te Rotterdam. Averdijk, 7 te Antwerpen. Albireo, pass. 8 St. Pauisrock n. Rotterdam. Al'hena, 8 v. Santos te Montevide verw. Alpherat, 7 v. Las Palmas n. Antwerpen. Arendsdijk, 9 Buenos Aires verwacht. Arundo, pass. 7 Gibraltar n. Falmouth. Aagtekerk, 7 v. Hongkong n. Manilla. Algenib, 7 v. Rio de Janeiro te Santos. Aikaid, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Alphard, 7 v. Paranagua n. Santos. Argos, 6 v. Amsterdam n. Lissabon. Bar.tam. pass. 5 Ouessant n. Rotterdam. Bali, 3 v. Hamburg te Karlshamn. Bloemfontein, 5 v. Hamburg te Antwerpen. Baarn, 6 v. Antwerpen te Rotterdam. Bantam, 7 v. Djakarta te Rotterdam. Bonaire, 8 v. Funchal te Barbados. Bosehfontein, 7 v. Port Said te Genua. Billiton, 7 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Boissevain. 9 Kaapstad verwacht. Borneo, pass. 7 Gibraltar n. Port Said. Blommersdijk, 7 te Norfolk. Boskoop, 7 v. Amsterdam n. Hamburg. Blitar, 7 te Port Kembla. Charts, 5 v. Gibraltar n. Malta. Cottica, 8 v. Paramaribo te Plymouth verw. Celebes, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Caltex Leiden, pass. 7 Kreta n. Sidon. Callisto, pass. 7 Flores n. Engeland. Caltex Padang, pass. Sabang n. Singapore. Caltex Pernis, pass. 7 Vlissingen n. Sidon. Congostroom, 7 v. Freetown te Amsterdam. Delfland. 6 v. Breinen n. Amsterdam. Duivendreont, 5 v. R'dam n. New Orleans. Deifshaven, 3 te Buenos Aires. Dcngeoijk 4 v. Bremen te Middlesbro. Dsieröijk, 8 te Galveston. Drente, pass. 8 Kp. Bon 14 te R'dam verw. Esso Amsterdam, 6 v. Bremen n. Sidon. K-sso Rotterdam, 7 v. Aruba.te Rotterdam. Esso Den Haag, 6 v. Sidon n. Antwerpen. Friesland (SSM), pass. 4 Finisterre n. Huelva. Ei inna, 7 v. Stanlow n. Curasao. Eemland, pass. 7 Finisterre n. Zuid Amerika. Enggano, 8 v. Aden n. Suez. Gaasterland, pass. 7 Finisterre n. Amsterdam. Gadila, 7 v. Yokohama n. Curagao. Gooiland, 6 v. Santos n. Itagai. Garoet, 7 v. Port Soedan n. Suez. Groote Beer, 7 190 m. W. Scilly's. Groote Kerk, pass. 8 Vlissingen n. Rotterdam. Heelsum, 7 v. New Orleans te Savanna verw. Helena, 6 te Hamburg. Hector, 6 v. Sevilla n. Algiers. Hera, 6 v. San Juan n- Antwerpen. Hathor, pass. 8 Finisterre n. Tunis. Hoogkerk, 9 v. Hongkong te Djibouti verw. Ittersum, 7 te Rio de Janeiro. Hos, 6 v. Rotterdam n. Le Havre. Jav#, 4 te New York. Jagersfontein, 7 v. Port Elizabeth n. Durban. Joh. v. Oldenbamevelt, 7 60 m. N.t.W. Alexandrië Kota Baroe, verm. 9 v. Beyrouth n. Port Said. Kieldreeht, 7 v. Kobe te Rotterdam. Kota Gede, pass. 6 Key West n. Galveston. Kota Agoeng, verm. 8 v. Southampton n. Port Said. Lekkerkerk, 6 v. Calcutta te R'dam. LÜ.Cita, 4 v. Heysiham te Liverpool. Luna, 5 v Malta n. Patras. Langkoeas, pass. 6 Ceylon n. Aden. Leopoldskerk 7 te Hamburg. Loenerkerk, pass. 7 Kreta n. Port Said. Loosdiecht, 7 v. Colombo n. Bombay. Laren-berg, 7 v. Freetown te Amsterdam. Lindekerk. 7 Ouessant gepass n. Port Said. Larenskerk. 6 v. Karachi te Bombay. Mfri wede, 5 te Houson. Maasdam, 8 v. Cristobal te Kingston. Modjokerto, 8 te Balikpapan. Mariekerk, pass. 7 Gibraltar n. Genua. Nigerstroom, 6 v. Abidjan n. Freetown. Nieuw Amsterdam, 6 v. New York n. San Juan Oranjestad, 6 v. Curagao n. Aruza. Orion, 5 te Palermo. Oranjefontein, 7 430 m. Z.ZO. Dakar. Ondina, 8 v. Rangoon te Calcutta. Overijsel, 7 v. Bremen te Rotterdam. Prins Joh. W. Friso, 5 Haifa te Antw. Prins Willem IV, pass. 6 Kp. St. Vincent naar Valencia. Polydorus, 6 v. R'dnm n. Avonmouth. Poseidon, pass. 7 Hatteras n. Curagao. Prins Willem III, 7 te Rotterdam. Prins Willem V, pass. 6 Malta n. Alexandrië. Prins Willem v Oranje. 6 v. St. John n. Antw. Peperkust, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Prins Maurits, pass. 8 Gibraltar n. Valencia. Rodas, 6 te Barbados. Rafaela, 7 te Bangkok. Rondo, 7 Gibraltar n. Amsterdam. Roebiah, pass. 7 Suez n. Colombo. Rotula, 8 te Curagao. Rijndam, 6 180 m. ZO. Sable eil. n. Cobh. Roepat, 7 v. Marseille te Amsterdam. Saparoea, 6 v. Antwerpen te Rotterdam. Scherpend recht, pass. 5 Rio de Janeiro n. Recife Singkep, pass. 5 Aden n. Port Soedan. Sirrah, 5 v. Fremantle n. Melbourne. Sliedrecht, 6 v. Suez te Gothenburg. Salatiga, 6 v. Basrah n. Bombay. Stad Leiden, 6 v. Savanna n. New Orleans. Stentor, 5 v. Amsterdam n. West Indië. Straat Makassar, 3 v. Kobe te Hongkong. Sa-Mand, 6 v. Santos n. Rio de Janeiro. Schie, 7 te Napels. Sibajak, 8 te Melbourne. Sloterdijk, 6 te New Orleans. Stad Amsterdam 8 te Casablanca. Stad Schiedam 8 te Civita Vecchia verw. Stad Vlaardingen, 7 v. Kirkenes te R'dam. Sumatra, 8 v. Penang te Colombo. Tamo, pass. 7 Finisterre n .Antwerpen. Tarakan 8 te Madras Thalatta, pass. 7 Perirn n. Suez. Tiba, 6 v. St. Vincent n. Rotterdam. Titus, 6 te Alexandrië. Tomori, 7 v. Hamburg n. Rotterdam. Tabian, 7 te Los Angeles. Tomini, pass. 7 Kp. Vincent n. Rotterdam. Tara, verm. 8 v. Buenos Aires n. R'dam. Teucer, v. Amsterdam n. Indonesië. Themisto, 6 v. Norfolk n. Nederland. Wonosari, pass. 6 v. Malta n. Priok. Waterman, 7 600 m. O. Kp. Race. Waal, pass. 6 Finisterre n. Duinkerken. Willemstad, 7 te Londen. Wonogiri, 7 v. Belawan n. Rotterdam. Zuiderkruis. 7 150 m. Z. Teneriffe. Zeeland, KRL)pass. 6 Azoren n. Halifax, KLEINE VAART Actinia, 6 v. Vlissingen n. Esbjerg. Al-bergen, 6 te Bayonne. Arcturus, 5 v. Swansea n. Brest. Arnoudspolder, 5 30 m. ZW. Ouessant. Barracuda, 8 v. Larvik te Londen verw. Bernisse, 5 bij Kp. Vila.no schuilen voor storm n. Boness. Binnenhaven, vertr. 5 v. Rouen n. Casablanca Brinds, 5 te Kopenhagen. Bab-T. 4 200 m. O. v. Kaap Vilano. Casablanca, 5 v. Nantes n. Bordeaux. Catharina, 5 v. Hau-gesund n. Stralsund. Continental, 6 v. Belfast te Exmouth verw. Coolhaven. 6 te Casablanca verwacht. Corrie b, vertr. 6 v. Thamesbaven n. Ipswich. Daviena Goekoop, 5 v. Roscoff n. Portsmouth. Dcni, pass. 6 Vlissingen n. Brussel. De Ruyter, 5 v. Nantes n. Bordeaux. Diligentia, 7 te Birkenhead verw. Daje Bohmer, 9 te Rouen verw. Doklaan, vertr. 6 v. Londen n. Vlaardingen. Dollard, pass. 6 Brunsbüttel n. Kopenhagen. Driebergen, vertr. 6 v. Savona n. Manchester Elöa, 6 te Vlissingen terug. Frans Bohmer, 6 v. Bordeaux n. Dakar. Ferocla, 6 te St. Valcry. Fidueia, vertr. 6 Hansweert. n. Lohden. Goote, 6 v. Rouen te La Pallicc. Harte], 5 te Londen. Hondsrug, 5 v. Boness n. Norwich. Helvetia, 7 v. Arbroath te Rochester verw. Hoflaan, vertr. 6 v. Port St. Louis Rhoné a Terneuzen. Ibis, 5 te Kopenhagen. Ilias 5 v. Haifa n. Famagusta. .- Ingeborg, nacht 6-7 Rotterdam verwacht. Jan Kreumer, 6 v. Maassluis n. Boston. Jo, 8 v. Gothenburg te Louden verwacht. Jutland, 5 v. Waterford te Belfast. Jo-ma, 5 te Kopenhagen. Koningshaven, 5 v. R'dam te Gothenburg, Kemphaan, 6 v. Aalborg n. Vcntspils. Leemans, 5 v. Partingon n. Bordeaux. Lies, 5 v. Cork te Dublin. Lucas Bols I, 5 v. Hamburg n. Kingslyun. Lucas Bols II, 6 te Rcquejacla verwacht. Marcella, pass. 5 Penland Firth n. Reykjavik. Ma rietje Bohmer. 6 40 m. Z. Kp. Roca. Mypuck, 6 v. Gothenburg te Esbjerg. Markab. 6 v. Londen te Rotterdam verw. Mercurius, te Grangemouth verw. Meiwehaven, pass. 5 Kp. Vilano n. Rouen. Midas, 5 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Mies, 5 te Amble van Aberdeen. Monica. 5 v. Billingham n. Goole. Muphrid N, 5 v. Ceuta n. Genua. Neeltje b, 5 v. Belfast te Ceuta. Nieuwehaven 8 v. Kopenhagen te R dam vert Noord, 5 60 m. W.NW. Shetlandse eil. Noorderhaven, pas. 6 Vlissingen in. Antwerpen, Noorderlicht, 5 te Newport. Pieter Hubert, pass. 6 Vlissingen n. Antw. Ponza, 4 te Swansea. Prior, pass. 6 Kiel n. Kopenhagen. Rijnhaven, 6 v. Port Lyautey te Rouen verw, Rika, 6 v. Londen op de Tees verw. Sirius, 5 te Londen. Spurt, 6 v. Antwerpen n. Oporto. Strijpe, 8 v. Requejada te Ruisbroek verw. Theano, 7 v. Waterford te Amsterdam verw. Taurus. 5 schuilend Zeebrugge. Trompenburgh, 6 v. Kingslynn n. R dam. Timor, pass. 6 Dover «1. Wisbeck. Tromp, 6 v. Cardiff te Rouen. Urmajo, 5 te Blyth v. Roness. Van Brakel, 4 v. Gravelines te Londen. Venus, 5 v. Great Yarmouth te Middlesbro. Virgo, 5 v. Portsmouth te Roscoff. Vrijburgh, pass. 5 Kp. Roca n. Casablanca, Westro-pa. 5 v. St. Bricux n. Belfast. Wiebold Bohmer, 12 v. Dakar te Antw. verw. Westersingel, 3 v. Lissabon n. Leixoes. Westlaan, vertr. 6 v. Hamburg n. R'dam. HOGE PRIJZEN ƒ1500 9474 1000 2286 3626 7032 7618 9433 11076 13119 20504 20845 f 400 1753 4871 8234 9721 11275 13809 17181 21432 ƒ200 2173 2599 3395 4967 5268 5584 7512 9804 11306 11613 13004 13540 13737 14062 14454 14900 16977 17561 17764 179U1 18924 19186 19524 20887 21632 Prijzen van 80. 1205 266 449 484 485 581 619 688 848 862 11014 063 230 239 313 345 347 393 440 454 2054 070 134 357 407 436 444 481 483 770 455 484 812 965 3047 096 104 118 152 234 255 410 418 444 12015 112 120 294 537 569 704 796 S40 951 446 484 540 549 604 622 634 646 717 847 958 980 051 210 242 13123 213 324 328 564 617 681. 702 741 774 4021 267 412 515 525 772 838 14032 102 224 257 272 418 442 548 602 799 898 901 943 838 846 888 936 958 5059 214 331 438 484 495 577 583 61S 741 15028 067 121 127 1S2 207 286 356 388 500 860 SS2 550 81.0 6052 244 351 360 426 479 5S1 617 635 735 10037 078 165 183 206 318 396 400 514 561 795 815 S3S 899 941 959 604 683 713 853 963 7181 259 378 423 446 547 555 682 713 742 17129 131 134 143 158 457 459 537 575 591 962 013 048 605 626 643 667 683 828 941 966 8004 263 477 482 512 535 565 579 18207 268 383 387 576 598 671 674 677 844 674 696 848 863 869 884 950 19002 234 442 727 78^ 847 9057 145 202 204 330 504 511 639 655 744 20117 160 1S1 261 295 402 451 574 608 616 845 894 930 961 629 707 821 912 916 933 10015 245 257 333 346 370 430 435 439 486 21149 496 545 584 662 666 763 795 997 606 639 727 802 839 914 NIETEN 1004 465 796 2009 258 448 721 3091 281 537 780 990 4011 263 459 718 5004 174 456 749 6029 128 330 58.3 769 7011 266 623 947 80.38 239 732 917 9010 224 470 718 SS9 10038 412 670 919 11018 3.38 500 060 126 496 535 875 892 039 049 268 301 504 633 734 772 094 127 291 322 559 582 782 784 017 052 265 268 472 493 744 760 040 053 254 300 474 489 828 848 032 037 130 134 3.35 394 595 598 770 809 031 056 388 397 6.34 653 961 98G 056 064 329 366 756 769 921 946 084 097 227 249 491 512 719 739 921 971 093 096 419 454 698 707 Q'-M 024 071 .341 377 501 509 148 165 565 570 904 915 066 092 321 332 635 663 779 789 136 148 326 334 583 639 798 S70 056 064 280 3.32 508 526 822 826 062 111 318 320 498 540 877 897 047 060 146 216 418 419 600 638 857 885 089 130 416 536 753 755 086 111 369 387 774 785 997 136 139 268 300 513 554 742 757 977 097 124 482 490 793 822 096 157 381 398 550 597 174 217 613 701 995 244^262 310 728 756 792 114 120 194 195 241 387 392 424 425 446 673 681 684 695 701 796 909 929 159 164 179 241 279 339 342 371 494 532 642 653 692 716 721 876 924 932 944 978 068 087 116 159 249 342 368 427 439 448 527 635 665 700 715 865 900 951 122 124 130 134 158 340 373 389 398 421 556 580 630 631 736 902 950 984 071 0S3 089 101 112 218 250 259 280 292 436 469 476 495 550 670 698 700 701 744 926 969 982 137 205 215 253 258 557 572 5S1 582 619 773 800 803 915 937 11.9 138 150 201 219 441 524 577 6.14 615 809 821 893 894 911 140 143 188 212 221 341 373 412 429 450 602 618 648 658 678 827 833 854 870 873 184 241 293 327 372 518 553 636 649 659 832 856 887 891 906 244 283 285 293 294 409 463 464 470 498 610 669 694 764 777 803 12009 291 430 710 987 13028 326 676 998 14030 222 464 970 15008 222 473 680 881 16035 485 873 17011 270 527 798 973 18031 452 646 939 19004 147 316 539 811 20007 226 588 859 21006 322 539 689 968 879 921 062 07.3 303 318 497 499 734 788 036 038 344 358 682 803 033 057 231 236 492 524 984 041 079 232 246 515 537 685 694 890 901 391 230 496 498 901 916 060 107 275 305 538 539 822 896 040 046 463 469 662 664 948 967 007 025 174 193 338 346 544 573 868 928 029 048 232 305 590 595 888 893 074 110 373 378 542 550 695 713 991 955 981 149 178 237 256 272 280 283 333 340 341 365 370 401 402 506 515 526 557 595 650 665 830 924 957 960 970 974 981 131 132 149 215 247 251 283 389 474 485 487 513 600 629 823 877 902 921 935 954 989 069 111 129 136 163 187 191 237 255 278 289 309 319 463 539 571 675 688 775 848 930 081 107 283 287 570 574 703 705 934 961 260 "408 687 720 951 965 148 16.3 311 367 544 623 913 925 117 118 153 288 300 361 601 607 646 796 809 817 980 419 430 449 726 752 781 217 231 235 391 417 456 698 715 721 933 935 938 173 201 401 468 656 661 845 862 455 484 787 812 239 264 473 516 742 772 951 963 261 2-91 307 521 539 541 673 701 768 972 981 043 057 063 21.4 221 242 351 418 475 601 679 766 941 959 967 077 106 120 313 351 401 659 661 679 896 954 145 173 197 389 435 460 582 608 647 791 801 838 318 364 398 451 562 564 589 623 772 781 907 929 085 088 099 111 243 266 270 281 510 513 526 531 7S4 785 789 805 135 139 140 224 408 444 467 490 697 746 760 835 199 205 235 253 467 511 516 517 652 659 660 667 S59 873 892 943 VERBETERING. Categorie nieten: 5053 moet zijn 5043. Reclame is de nlotor voor uw bedrijf Adverteren is de beste vorm van reclame GR. HOUTSTRAAT 102, Tel. 10866. Alles voor foto amateurs. En goedkoper. Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties kun nen wij geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie. SCHITTERENDE TAPIJTEN Koopt bij ons op magazijn Wij leveren aan particu lieren tegen engros-prij- zen b.v.: Wiltons, waarde f 109 v. f 79.50, M. Smyr na's van f 185 voor f 125, Ook leveren wij excep tioneel grote maten 275 x 375 voor slechts f 198 en nog grotere. Verkoop deze week in onze toonkamer. TAPIJTHANDEL „MA- RO", Jansstraat 85, bij Grote Markt, Haarlem. Voorkom die hakers en ophalen. Behandel Uw nylons regelmatig met Nylife. Dat geeft 't fijne weefsel weerstand en Uw nylons een langer leven. Vraag Uw winkelier vandaag nog een fles (f. 1.50), voldoende voor 25 behandelingen. Verdobbelt de levensduur van Uw Nylons"" illMtverfoen v«. Ntdrrlaod.- 8.V. BiroUn i'dia Inboedels, meubilair, antiek, ouderw. meubil., kristal, zil ver, Perz. Tap., zolderoprui mingen enz. ZIJLSTRAAT 62. Tel. 14637 Heden is ter Griffie van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem gedeponeerd de eerste uitdelingslijst in het faillissement van de Naam loze Vennootschap Holland- Nautic, Scheepswerf en Ma chinefabriek. statutair geves tigd te Amsterdam, geves tigd te Haarlem, om aldaar gedurende 10 dagen ter kos teloze inzage te liggen van de schuldeisers. Haarlem, 8 Maart 1954. Ir H. F. Ott de Vries Mr li. J. Pot. Slecht gas kost geld en pan nen. Uw oud apparaat, goed gerepareerd, is beter dan een slecht ni,euw. Alle merken 2 jaar garantie. Tel. 19931. Gas- rep.-bedrijf „LODA", Grote Houtstraat 9. Onmisbaar In elk huisgezin Voor slechts f. 1.90 per maand. Dr. J. E. ALBERTS ONTSTAAN, ONTWIKKELING EN GEBOORTE VAN DE MENS Met 270 illustraties, 15e druk 180blz.druks: in linnen geb. f. 6.25 Dr. J. RUTGERS HETMYSTERIEDER VOORTPLANTING 5e druk; 245 bladz. druks: in linnen geb. f. 4.75 Dr. H. L. BATENBURG BOEK VOOR VERLOOFDEN EN JONGGEHUWDEN bevattende o.n. de gegevens voor de berekening van de vruchtbare en onvruchtbare dagen. Met illustra ties. 12e drukin linnen geb. f. 2.90 Dr. J. v. d. VUURST DE VRIES GEVAREN VOOR JONGEMANNEN 7e druk: in linnen geb. f. 2.90 Wij bieden hierbij als attractie aan: de roman: A. Thiry, ,,Het Jaar Carolus 222 blz. druks, ingen. f. 0.20 De vier gebonden boeken met de roman kosten in totaal slechts f. 17.-, betaalbaar in maandelijkse termijnen van f 1.90 of meer. Toezending direct na ontvangst van on derstaand bestelblljet door: GEBR. GRAAUW'S UITGEVERIJ EN BOEKHANDEL te Amsterdam, Singel 80 BESTELBILJ ET - Ondergetekende verzoekt Gebr. Graauw's Uitgeverij, Amsterdam, Singel 80, te zenden de serie boeken en de roman als aangeboden voor f. 17.-, te betalen In maandelijkse termijnen van f Naam en volledig adres: HD

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8