Generaal Mohammed Naguib nu ook hersteld in premierschap Weerbericht Op en af OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nachtelijke brand verwoest hotel „De Roskam" in Tiel Generaal I. A. Aler genoemd als opvolger van dr. Plesman Europese Defensie Alles is weer bij het oude Kolonel Nasser weer teruggedrongen tot vroegere bescheidener functies Drie inwonenden vermist; drie anderen bij sprong op straat gewond Nieuwe „rood-groene coalitie verwacht Nixon zal Stevensons rede beantwoorden Het woord is aan Britten vrezen links bewind in Honduras 68 JAARGANG NO 204 DINSDAG 9 MAART 1954 298 JAARGANG No 52 Churchill gaat een nieuw boek schrijven J apans-Amerikaans verdrag van wederzijdse bijstand Na Finse verkiezingen McCarthy greep ernaast toen hij spreektijd vroeg Priester-arbeider wordt bestuurder van G.G.T. Communisme heet hangijzer in Inter-Amerikaans overleg Nieuw alastrimgeval in Den Haag Weerrapport ■si fes - s-E s 5 2 0.2 0 0 0 0 0 0 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman IN EEN HOOGGESTEMD BETOOG heeft het. Londense liberale dagblad News Chronicle waaraan de naam van de be kende econoom en politicus Lord Layton nauw verbonden is, het gisteren opgeno men voor volledige Britse deelneming aan de EDG. In het drievoudig omlijnde hoofdartikel, dat daarmee bijzonder relief gegeven wordt, doet de News Chronicle een beroep op de leiders van Labour, de Conservatieven en de Liberalen en óp hun volgelingen om hun verantwoordelijkheid te beseffen en het volk duidelijk te zeg gen welke koers Groot-Brittanimë kiest. „Een parlementaire uitspraak vóór Euro pese Defensie moet meer zijn dan eer. reeks plechtige gemeenplaatsen: een pro gram van actie. Wij weten heel goed dat redelijke bezwaren en vrees in Frankrijk io zwaar gelden, dat zonder de verzeke ring van enige Britse deelneming de EDG nimmer verwezenlijkt zou kunnen worden. Wij weten anderzijds dat zulk een verzekering haar zeer spoedig zou kun nen voltrekken. Hier ligt de kans voor een grote daad van Brits staatsmanschap. Wij kunnen geen instemming met de ge meenschappelijke verdediging van Europa betuigen zonder de logische slotsom te trekken, die inhoudt dat Brittannië haar volle aandeel neemt. Zij die gekweld worden door de nacht merrie van een herleefde Duitse generale staf ails overheersende factor in enig nieuw stelsel van Europese verdediging moeten de zekerheid verwerven dat Britse gene raals het tegenwicht zullen vormen in het Europese hoofdkwartier. Wij hebben al op ons genomen ons volle aandeel te nemen in de opbouw van deze verdediging, niet met enige_ aggressieve bedoeling maar om de vrede "te bewaren. De volgende stap moet de middelen schenken om deze toe zegging tot uitvoering te brengen. De tijd van halfheid en aarzeling is voorbij Groot-Brittannië wordt niet gevraagd, zich voor onbepaalde tijd aan Europa te bin den. Het behoeft de uiteindelijke veilig heid van zijn grondgebied niet aan bui tenlandse commandanten toe te vertrou wen. Maar het ogenblik is nu gekomen waarop het moet overwegen en duidelijk doen weten hoeveel divisies, hoeveel sche pen en hoeveel vliegtuigen het ter be schikking ka,n stellen van de Europese Defensie Gemeenschap en welk aandeel het in het opperbevel wil nemen. Om een oude term te bezigen: het is tijd voor Brittannië's grootheid". Aldus dat betoog. Gij zult opmerken dat het met afwisseling over een volledig aan deel en over enige Britse deelneming spreekt en dat deze zeker niet-onopzette- üjke variant bevestiging vindt in de reser ves aan het slot. Maar de bedoeling is kennelijk, anderen te doen instemmen met belangrijke concessies, opdat de ratificatie van de EDG door het Franse parlement wordt bereikt. Het blad is er kennelijk van overtuigd, daartoe te moeten bijdra gen. En als staal van dit streven is het artikel van belang, ook al komt het van de zijde van een partij die in het Lager huis slechts een klein aantal zetels bezet. Dat kleine aantal geeft overigens geen juist beeld van haar aanhang in den lan de, die naar verhouding veel groter is. Een daad van groot staatsmanschap zal men op het vasteland van Europa in be sluiten, zoals de News Chronicle die aan beveelt, nog niet bepaald zien. Dat blijkt trouwens wel uit de reserves die het blad zelf maakt (wij behoeven ons land niet aan buitenlandse aanvoerders toe te ver trouwen; wij behoeven ons niet voor on bepaalde tijd aan Europa te binden). Een daad van waarlijk groot staatsmanschap zou het zijn als Groot-Brittannië het ini tiatief en zijn volle, aandeel nam in de schepping van Verenigde Staten van Euro pa en zich daarmee wèl „voor onbepaalde tijd" aan Europa bond. Dat initiatief zou anderen hun aarzeling doen verliezen ten aanzien van een veel vendor strekkende en veel hechter eenheid dan ooit in afzon derlijke aangelegenheden in de altijd weinig betrouwbare vorm van een ver drag bereikt kan worden. Europa be hoeft meer dan een militair verbond: het behoeft de gemeenschappelijke' opbouw die het nieuwe ontwikkeling en nieuw leven zal brengen en zijn velerlei gaven, kennis en ervaring volle ontplooiing schenken. Het zal uiterst kwetsbaar en verstard in zijn net van landsgrenzen blijven zolang het die phase van waarlijk grote staatkunde niet is ingetreden. Van daag kunnen wij alleen maar zeggen: ne vens de Amerikanen en de Duitsers doen ook Engelsen hun pogingen om de EDG te helpen verwezenlijken. R. P. Van onze correspondent in Londen) Sir Winston Churchill, die thans gereed gekomen is met zijn oorlogsmemoires, waarvan het zesde deel binnenkort in En geland zal verschijnen, is ook als schrijver onvermoeibaar. Hij is nu van plan te beginnen aan een werk over de Britse geschiedenis. Lady Churchill had daar reeds op gezinspeeld toen zij in Stockholm de aan haar echtge noot toegekende Nobelprijs voor litteratuur in ontvangst nam. TOKIO, (United Press) De Japanse minister van Buitenlandse Zaken Katsoeo Okazaki en John Allison, de Amerikaanse ambassadeur in Tokio, hebben hier een Japans-Amerikaans verdrag van weder zijdse defensieve bijstand gesloten dat de levering aan Japan van kanonnen, vlieg tuigen en ander oorlogsmateriaal, schepen en dergelijke inhoudt. De détails van het verdrag, liet 53e dat de Verenigde Staten heeft gesloten met buitenlandse mogend heden, zijn nog niet bekend, maar Japan verwacht van Amerika leveranties, die het in staat zullen stellen een leger, een vloot en een luchtmacht op te bouwen. Namens beide landen werden verder drie financiële en economische verdragen ondertekend, waarbij onder meer is bepaald dat Ameri ka Japan overtollige voorraden tarwe zal leveren tegen achtereenvolgens 10 mil- lioen dollar en 40 millioen yen. (Reuter/U.P./A.P.) De regeringswisse lingen, die elkaar de afgelopen twee weken in Egypte met bliksemsnelheid hebben op gevolgd, zijn nog steeds niet afgelopen. De Revolutionnaire Raad heeft gisteravond een nieuwe verrassende beslissing genomen: Generaal Naguib is weer premeir. De lei der van de militaire revolutie, die op 35 Februari gedwongen werd afstand te doen, heeft nu al zijn vroegere bevoegdheden terug. Immers op 27 Februari werd hij al herbenoemd tot president. Kolonel Nasser, die Naguib verving, is nu weer vice- premier en vice-voorzitter van de Revolu tionnaire Raad. Daarmee is alles weer bij bet oude teruggekeerd. Behalve misschien de onderlinge verstandhouding tussen de leiders van deze militaire dictatuur. In het officiële communiqué, dat gister avond door de Revolutionnaire Raad werd uitgegeven, werd gezegd, dat aan Naguib weer de hoogste macht is verleend. Merk waardige formulering: in het communiqué dat Naguibs afzetting begeleidde werden zijn aanspraken op die „hoogste macht" juist als redenen voor zijn afzetting opge geven. Het besluit om Naguib weer premier te maken werd genomen op een gemeen schappelijke zitting van het kabinet en de militaire raad. Daar waren ook aanwezig kolonel Nasser, die gisteren nog tot mili tair gouverneur werd benoemd, en minister van Voorlichting Salah Salem, die twaalf dagen geleden Naguib nog beschuldigde van sabotage en zei: „Wij hadden Naguib kunnen doden, doch wij hebben maar be sloten hem in leven te laten." In de verklaring werd ook nog gezegd dat de op 3 Maart gepubliceerde besluiten om van Egypte een parlementaire demo cratie te maken en een grondwetgevende vergadering te kiezen van kracht blijven. Kolonel Nasser heeft tegenover A.F.P. verklaard, dat de terugkeer tot de vroegere toestand mogelijk is geworden, doordat Naguib van zijn vroegere eisen heeft afge zien. „Er is nu niets meer dat ons scheidt. Wij hebben besloten, over onze vroegere geschillen te zwijgen om met de grootste kracht ónze nationale doeleinden na te streven. Het belangrijkste daarvan is de terugtrekking der Britse troepen uit Egypte," zo zei Nasser. Churchill rebels Onze correspondent in Londen schrijft: De gebeurtenissen in Egypte en de Soe dan hébben het^verzet in de conservatieve gelederen tegen de politiek der Britse regering inzake de ontruiming van de Suezkanaalzóne aanzienlijk versterkt. Niet minder dan eenenveertig conserva tieve Lagerhuisleden vormen openlijk een rebellengroep. Zij zijn thans meer dan ooit van mening, dat een regeling met Egypte zinloos en gevaarlijk is, omdat het regiem in Cairo volkomen onbetrouwbaar moet worden geacht en er geen enkele garantie bestaat, dat een overeenkomst zal worden nagekomen. Uit Churchills uitlatingen gedurende het afgelopen half jaar blijkt reeds voldoende, dat hij, de oude vechter, met zijn volle sympathie aan de rebellenkant staat. Tijdens een felle rede, die onlangs van de achterbanken waar de leden zitten, die vrij zijn om hun hart uit te storten werd gehouden, draaide Churchill zich demon stratief knikkend om. Maar als regerings leider kan hij niets anders doen dan Eden steunen, ook al omdat Eden tenslotte eens zijn opvolger zal zijn. De Egypte-crisis mag geen Eden-crisis worden! Het officiële standpunt was tot dusver, dat de Britse troepen zouden worden terug getrokken mits gedurende zeven jaar vier duizend man technische troepen, bij voor keur in Britse uniform en daardoor onder Britse bevelen staand, zouden achterblijven en Engeland zodra aggressiegevaar in het Midden-Oosten zou dreigen ijlings naar Suez zou kunnen terugkeren. De rebellen willen hiervan niets weten. Zij beseffen, dat Engeland op den duur Suez zal moeten opgeven, maar zij willen de huidige situatie zoveel mogelijk rekken. In geval van terug trekking van de hoofdmacht, die tachtig duizend man bedraagt een zware finan ciële last, bovendien een verzwakking van de defensie in eigen land en een opoffering van de zo hard nodige mobile strategische reserve zouden volgens de critici zeker voorlopig tienduizend man gewapende militairen en technici samen dienen ach- te1- te blijven. De rebellen gaan «iet zo ver, dat zij de val van de regering willen riskeren, al mag worden verwacht dat zij in geval van een stemming zich zo goed als zeker onthouden zullen. Deze krachtmeting kan Donderdag wor den tegemoet gezien bij de behandeling in het Lagerhuis van de legerbegroting. De aanvoerder van de dissidenten, kapitein Waterhouse, heeft reeds in December een motie ingediend waarin er bij de regering op wordt aangedrongen de onderhandelin gen met Egypte op te schorten. Officiële onderhandelingen zijn reeds lang geleden afgebroken, doch de informele besprekingen slepen zich nog steeds voort. Links en rechts Van twee kanten wordt er thans aan Churchill getrokken. Aan de ene zijde zijn het de opstandelingen, voor wie hij een zwak heeft, omdat hijzelf tenslotte altijd een aarts-rebel van zijn partij is geweest en aan de andere kant door de Labour- oppositie, die hem te hulp wil snellen. Want de socialisten porren hem aan met Eden in zee te gaan. Tegenover de druk van ce Tory-rebellen staat vooral de tegendruk van Bevans linkervleugel. Het hoofdargu ment voor loslating van Suez is, dat de militaire waarde van de basis nihil is temidden van een vijandige bevolking, op welke men voor het goed functionneren er van ten enemale is aangewezen. Zonder wederzijds vertrouwen tussen beide landen lijkt een regeling ondenkbaar. Als de oorspronkelijke imperialistische macht in Egypte kan Engeland natuurlijk in dit opzicht niet al te veel verwachten. Maar in Naguib ziet men een integer man, die bovendien als militair zou dienen te begrijpen, dat de Britse eis om één been in de Kanaalzone te houden, redelijk was. De rebellen voelen niets voor toeschiete lijkheid, zolang Egypte's regiem onstabiel is. Het officiële standpunt i§ echter, dat Egypte juist wankel zal blijven zolang de Suez-kwestie onopgelost blijft. Het zwakke punt in de Egyptische hou ding is, dat men niet erkennen wil, dat het kanaal een internationale waterweg is en dat de basis nodig is voor de verdediging De volgorde van de gebeurtenissen, die in Egypte in de afgelopen 12 dagen hebben pleats gehad, is als volgt: 25 Februari Naguib doet afstand als president, premier en voorzitter van de revolutionnaire raad. Nasser benoemd tot premier en voorzitter van de revo lutionnaire raad. 26 Februari Naguibs huis door troe pen omsingeld. 27 Februari Naguib hersteld als pre sident na opstand van leger-officieren. Nasser blijft premier. 28 Februari „Het was een familie ruzie, Allah zij dank dat alles voorbij is", zegt Naguib. 1 Maart Naguib gaat naar Khartoem met Saleh Salem en ongeregeldheden bij zijn aankomst hebben tot gevolg dat de opening van het eerste Soedanese par lement wordt uitgesteld. 2 Maart Een golf van arrestaties. Het hoofdkwartier van politie zegt dat het „een verenigd front" tegen de regering heeft vernietigd. 4 Maart De raad van de revolutie komt voor het eerst bijeen na Naguibs aftreden. 5 Maart Premier Nasser kondigt aan dat de raad van de revolutie besloten heeft „vrije en directe" algemene ver kiezingen te houden om een wetgevende vergadering gelegenheid te geven op 23 Juli bijeen te komen. 6 Maart Naguib zegt: „Eens zal de gehele geschiedenis van de gebeurtenis sen van de laatste tijd in Cairo aan de wereld worden verteld. Dat zal op de daarvoor passende tijd gebeuren". 7 Maart Luitenant-kolonel Nasser wordt in plaats van generaal Naguib militair gouverneur van Egypte. 8 8 Maart Naguib hersteld in alle be ft voegdheden van premier- en president- schap. van het gehele Midden-Oosten. Het begrij pelijke Egyptische verlangen om neutraal te blijven in een nieuwe oorlog maakt het land er niet minder kwetsbaar om. Het zwakke punt in de Engelse houding is, dat het Britse garnizoen op 80.000 man is gebracht, terwijl het verdrag slechts 10.000 plus technische hulpkrachten toe- sta'at. Voor de leden der communistische jeugdorganisatie in Oost-Duitsland is een nieuw spel uitgedacht: prijsschieten op niet communistische politici. Met pijl en boog gaat dit in het uniform van de Jongs pioniers" gestoken ventje een caricatuur van de West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer te lijf. Hij richt op het hart, dat van een speciaal merkteken is voorzien. Links aan de wand een afbeelding van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles. (Speciale berichtgeving) Vanmorgen omstreeks kwart voor vier is door nog onopgehelderde oorzaak brand uitgebroken in hötel-café „De Roskam" in Tiel. De vlammen grepen zeer snel om zich heen en enkele der negen personen, die zich in het pand bevonden, konden zich slechts redden door uit de ramen van hun slaapkamers op straat te springen. Drie hunner moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Twee of drie anderen worden nog vermist: men vreest dat zij in het vuur zijn omgekomen. De namen van de vermisten zijn door de politie nog niet voor publicatie vrijgegeven. Tegen 4 uur hoorde een in de nabijheid wonende garagehouder een hevige knal, waarna direct grote vlammen reeds uit hotel „De Roskam" sloegen. Onmiddellijk waarschuwde hij brandweer en politie. In tussen had het vuur zich zo snel uitgebreid dat de in het pand aanwezigen geen andere uitweg overbleef dan zich van de eerste étage door een sprong op de straat te red den. Enkelen van hen kwamen daarbij zo ongelukkig terecht dat zij ernstig gewond op het plaveisel bleven liggen, totdat een sigarenwinkelier uit de buurt hen, neer vallende stenen trotserend, in veiligheid bracht. In het ziekenhuis zijn opgenomen de echtgenote van de hotelhouder mevrouw Kuipers-Schier, de heer W. de Ruiter uit Echteld en mevrouw Palt-Vos uit Dor drecht. Met talrijke stralen voerde de brandweer de strijd tegen de vuurzee, doch aan be houd van het fel brandende gebouw viel niet te denken. Wel slaagde men er in uit breiding van het vuur te voorkomen. Om streeks 5 uur kon de brandweer zich met de nablussing gaan bezig houden. Bij het licht van schijnwerpers werd het zoeken naar de vermisten in de puin hopen voortgezet .echter zonder resultaat. Na het aanbreken van de dag werd dit werk overgenomen door personeel van gemeentewerken. Twee lijken gevonden In de loop van de ochtend heeft men twee lijken geborgen uit het puin, namelijk dat van de 53-jarige textielhandelaar J. van P. uit Dordrecht en van de elfjarige Elly K„ het dochtertje van de hotelhouder. De in het ziekenhuis verpleegde slacht offers zijn niet in levensgevaar. n HELSINKI (Reuter). De rechtse Finse partijen hebben bij de algemene verkiezin gen een kleine meerderheid behouden, al dus blijkt uit de in de vroege ochtenduren van Dinsdag bekend geworden eind-uitslag. De rechtse partijen de Volkspartij, de Zweedse Volkspartij, Boerenpartij en de conservatieven verwierven 103 zetels. De sociaal-democraten en volks-democra- ten kregen er 97. In 1951 kregen de rechtse groepen 104 zetels en de linkse 96. Men schatte, dat ongeveer 75 percent van de kiesgerechtigden is opgekomen. De verkiezingen duurden twee dagen. De zetelverdeling is als volgt: Sociaal-democraten 54 (53); Boerenpartij 53 (51); Volksdemocraten 43 (43); Conser vatieven 24 (28); Zweedse Volkspartij 13 (15) en Finse Volkspartij 13 (10). De secretaris van de sociaal-democrati sche partij, Leskinen, en een leider van de Boerenpartij, Kekkonen, hebben medege deeld, dat zij onderhandelingen zullen gaan voeren over de vorming van een nieuw kabinet. Andere partijen zullen misschien worden uitgenodigd tot een „rood-groene" coalitie toe te treden, met uitzondering van de volksdemocraten, een fusie van commu nisten en linkse socialisten (rood is de kleur van de sociaal-democraten, groen die van de boeren). Ook het huidige kabinet-Tuomioja, dat op 29 Maart zal aftreden, om plaats te ma ken voor het nieuwe, is een „rood-groene" coalitie. WASHINGTON, (United Press) Het Republikeinse nationale comité is tussen beide gekomen om McCarthy de kans te ontnemen op gratis zendtijd voor radio en televisie om te antwoorden op de beschul diging van Adlai Stevenson, dat president Eisenhower het „McCarthyisme" omhelsd heeft. De republikeinse nationale voorzit ter, Leonard W. Hall vroeg om zendtijd voor een „aangewezen woordvoerder" der partij en Columbia Broadcasting System bood Hall een half uur voor de partij aan op Zondag op zowel haar radio- ais tele visienet. Columbia Broadcasting System zeide een verzoek van McCarthy te hebben ont vangen nadat het de zendtijd al aan het partijbestuur had beloofd en daarom werd de senator afgewezen. De stap van Hall had kennelijk ten doei te verhinderen dat McCarthy zijn persoon lijke prestige als een machtsfiguur in de partij zou opbouwen. Hall verklaarde dat de redevoering van Stevenson niet een kwestie is voor per soonlijke weerlegging door een bepaald iemand. „Wij zullen onze woordvoerder aanwijzen die namens de partij zal spre ken", verklaarde hij. Toen McCarthy gisterenavond bij aan- D1T NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S André Maurois: Iedere bekentenis streeft naar samenhang, hetgeen haar vervalst. De mens is ingewikkelder dan zijn logica. komst uit Miami te New York van journa listen te horen kreeg dat Columbia Broad casting System en National Broadcasting Company hem geen zendtijd wilden geven, leek hij zeer verbaasd. Hij zeide dat hij al het mogelijke zou doen om de door hem verlangde zendtijd toch te krijgen. „Ze zul len die zendtijd verlenen of zij zullen leren wat de wet is. Dat garandeer ik", ver klaarde McCarthy. Maar bijna op het zelfde ogenblik dat McCarthy zijn waarschuwing uitsprak, herhaalde Columbia Broadcasting System haar weigering hem zendtijd te verlenen. Aanvankelijk wilde McCarthy geen com mentaar verlenen op het bericht dat mi nister Stevens zich bezorgd maakt over de invloed die McCarthy's onderzoek naar vermeènd communisme in het leger op het moreel van het leger kan hebben. Maar toen de vraag herhaald werd zei hij: „Het kan me niet schelen wat Stevens over het leger zegt. Ik ben van plan de communisten uit te graven". De raad van bestuur van de K.L.M. heeft aan de in October afgetreden chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal I. A. Aler, de functie aangeboden van president directeur van onze nationale luchtvaart maatschappij. De heer Aler heeft zich in principe bereid verklaard de benoeming aan te nemen. In een dezer dagen te houden vergadering van de raad van commissaris sen zal de benoeming van de heer Aler tot opvolger van dr. A. Plesman worden be krachtigd. De heer Aler zal dan zijn functie van president-directeur aanvaarden. De heer Aler, die de opbouw van de Nederlandse luchtmacht heeft geleid in de moeilijke na-oorlogse jaren, geniet in in ternationale luchtvaartkringen grote faam. Hij is in 1896 te Amsterdam geboren, doorliep daar de H.B.S. en studeerde ver volgens aan de Koninklijke Militaire Aca- SA1NT-ETIENNE. (United Press). Joseph Gouttetarge, een Franse arbeider priester, is gekozen tot secretaris van de door de communisten geleide Algemene Vakbondsconfederatie (CGT) in het dé partement Loire. Er zij aan herinnerd, ciat de kerkelijke overheid directe banden met de vakbonden verboden heeft. LONDEN. (Reuter). De gouverneur van Brits Honduras heeft de regering te Londen dringend verzocht een commissie Le zenden om te onderzoeken hoe nauw de betrekkingen zijn tussen de Verenigde volkspartij en de aangrenzende, „door communisten geleide" staat Guatemala. Over zes weken worden er algemene verkiezingen in Brits Honduras gehouden. De Britten daar vrezen, dat zij zullen lei den tot een toestand zoals in Brits Guyana, waar de linksen de macht overnamen. De Verenigde Volkspartij is de enige po litieke partij in Honduras, die volledig ge organiseerd is. Zij heeft genegenheid voor Guatemala getoond, dat al jarenlang tracht Engeland de kolonie afhandig te maken. De verkiezingen worden voor de eerste maal volgens algemeen kiesrecht gehou den. Engeland wil de kolonie geleidelijk aan zelfbestuur geven. De Verenigde Volkspartij, die Anti-Brits en Anti-Kolo niaal wordt genoemd, eist onmiddellijk zelfbestuur, buiten het Britse gemenebest. In Caracas CARACAS. (AFP). De Verenigde Staten hebben op de Inter-Amerikaanse Conferentie te Caracas een resolutie tegen het communisme ingediend. Minister John Foster Dulles zei: „Als het communisme de politieke instellingen van één Amerikaan se staat beheerst, betekent dit een gevaar voor de souvereiniteit en de politieke onaf hankelijkheid van alle andere. Dulles, die tot de juridisch-politieke commissie sprak, zei dat de V.S. in de motie de openbaar making en uitwisseling van alle gegevens eisen om de „samenzwering van het inter nationale communisme" aan de kaak te stellen en te verzwakken. Brazilië, Paraguay, Honduras en de Dominicaanse republiek steunden de Ame rikaanse ontwerpresolutie betreffende be strijding van het internationale commu nisme. Guatemala, waartegen de resolutie indi rect gericht is, vroeg een definitie van „in ternationaal communisme". Ook Uruguay en Mexico brachten bezwaren naar voren. Bij iemand, die werkzaam is op het bij kantoor van de Post-, Chèque- en Giro dienst in de Zaanstraat te Den Haag, is alastrim geconstateerd. In dit kantoor zijn ongeveer 250 personen werkzaam; 35 van hen, die het nauwst met de patiënt samen werken, hebben huisarrest gekregen. De anderen staan onder strenge medische con trole. Contact met het hoofdkantoor wordt door het personeel van het kantoor Zaan straat zoveel mogelijk vermeden. De dienst zal door deze maatregelen geen stagnatie ondervinden. I. A. Aler demie. In 1916 werd hij als tweede luite nant der artillerie beëdigd. Geïmponeerd door de vliegerij, die zowel in België als in ons land in Jan Olieslagers een krachtige propagandist vond, wendde de jonge Aler pogingen aan om op Soester- berg, de bakermat van de militaire- en de burgerluchtvaart, gedétacheerd te worden. Hij slaagde daarin >n dit feit was be- üissend voor zijn •erdere loopbaan, ^eeds in die jaren rokken zijn capa citeiten als vlieger ïrote aandacht. -\ler kreeg de ge- egenheid zich in het buitenland verder te bekwa men. Hij was de eerste Neder- ander, die in Engeland met suc ces zijn navigator- sxamen aflegde. De heer Plesman nodigde de jonge Aler uit in dienst te treden bij de zich snel ontwikkelende K.L.M. Aanvankelijk zou het een tijdelijk verband worden, maar Aler's diensttijd bij onze nationale lucht vaartmaatschappij zou veertien jaar duren. Aan het einde daarvan was hij chef van de vliegdienst. In 1939, toen leger-, land- en luchtmacht werden gemobiliseerd, keerde de heer Aler bij de militaire luchtvaart terug als kapi tein-vlieger. Voordien had hij zijn bijdrage geleverd voor het tot stand komen van een perfecte grondorganisatie van de K.L.M. op de Indië-route, die steeds heeft gegolden als een der veiligste luchtlijnen. Tijdens de oorlog is de heer Aler enige tijd in Duitsland krijgsgevangenen geweest. Na zijn vrijlating trad hij in dienst bij de Nederlandse Stichting voor Psycho-tech- niek. Na de oorlog ging de heer Aler naar En geland, om bij de Royal Air Force ervarin gen op te doenmet de nieuwste typen vliegtuigen. In 1950 werd hij benoemd tot chef luchtmachtstaf, welke functie hij tot October van het vorig jaar heeft vervuld. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand SJ -O S g du si Hl 3 so 3 c i/i Rt- zB Helsinki sneeuw ZZO 6 -1 0.1 Oslo nevel ZZW 2 1 0.3 Stockholm sneeuw ZZW 4 1 6 Kopenhagen geheeJ bew. ZO 4 1 1 Londen regen ONO 3 6 1 Amsterdam nevel O 3 6 Brussel geheel bew. ZZO 2 8 1 Parijs half bew. ZO 2 7 0 Bordeaux zwaar bew. ZZW 4 8 Grenoble onbewolkt windstil 5 0 Nice onbewolkt NW 5 5 Warschau nevel ZO 4 -1 Berlijn nevel OZO 2 0 Frankfort nevel NO 4 1 München nevel windstil -3 0 Zurich mist NNO 1 -3 Genève onbewolkt windstil -4 Locarno half bew. O 1 -1 0 Innsbruck onbewolkt W 3 -3 0 Rome zwaar bew. OZO 6 7 0 Neerslag laatste 24 uur VRIJ ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met geleidelijk afnemende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Vannacht iets koudef dan de afgelopen nacht. Mor gen overdag vrij zacht. 10 Maart Zon op 7.08 uur. onder 18.34 uur. Maan op 9.04 uur. onder 1.19 uur. Maanstanden 11 Maart 18.51 uur Eerste kwartier 19 Maart 13.42 uur Volle maan 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 9 Maart Hoog water: 6 33 en 18.55 uur. Laag water: 2.13 en 14.40 uur. Woensdag 10 Maart Hoog water: 7.20 en 19.46 uur. Laag water: 2.54 en 15.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1