oü|&, PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Groot consortium gereed om Perzische olie aan te kopen Reeds teveel gegadigden voor grond in Noord-Oostpolder Ook Koninklijke Shell maakt er deel van uit De radio geeft Woensdag Is het wel rheumatiek UIT ANDERE BLADEN DINSDAG 9 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Weer leven in Abadan De transferheffing in Indonesië Marmeren winkelpui mag blijven Nationale herdenkingen gaan normaal door KEIP G> Houtstraat 137 n*»st luior Friese A.R.-leden zijn boos op professor Diepenhorst Koningin op expositie Archibald Dumbar Kerkelijk Nieuws In 1957 zullen de 40.000 hectaren verdeeld zijn Festival van militaire muziek te Delft Snelle brugbonw over Zuid Willemsvaart Toch ió Uet zo K. PROVISIE KAMERS (Van onze correspondent in Londen) Deze week worden in Londen besprekin gen gehouden tussen de leiders van de acht oliemaatschappijen, welke sinds geruime tijd bezig zijn een oplossing te zoeken voor de kwestie der Perzische olie. Het initiatief daartoe is destijds uitgegaan van Herbert Hoover, de speciale adviseur van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken in Washington, die ook thans de con ferentie leidt. De bedoeling is, dat de voor stellen, welke de afgelopen maanden door deskundigen zijn uitgewerkt, in definitieve vorm worden gegoten, zodat ze aan de autoriteiten in Teheran kunnen worden voorgelegd. De verdere ontwikkeling zal afhangen van het onthaal, dat de voorstel len in Iran zullen vinden. Aangezien de Iraanse regering uitvoerig is gepolst door Denis Wright, raadadviseur van de Britse ambassade in Teheran, die ook thans in Londen aan de besprekingen deelneemt, kan worden aangenomen, dat de voorstel len in de richting gaan van de wensen der Iraanse regering. Het plan is om een consortium voor de aankoop en distributie van Perzische olie te vormen door vijf Amerikaanse oliemaat schappijen de Standard Oil van New Jersey, de Socony-Vacuum, de Standard Oil van Califomië, de Gulf Oil Company en de Texas Company de Anglo-Iranian, de Koninklijke Shell en de Franse maat- ADVERTENTIE Hofleverancier COMPLETE WONINGINRICHTING Barteljorlsstraat 13-17 HAARLEM Onze etalages geven U een beknopt overzicht van onze uitgebreide coFlectie glas- en overgordijnstoffen in de nieuwste dessins DJAKARTA (United Press). Na het bekend worden van bepaalde uitzonderin gen op de bepalingen omtrent een bijzon dere noodheffing, werd deze in Indonesi sche zakenkringen iets gunstiger beoor deeld. In een circulaire, die uitging van het instituut voor buitenlandse valuta werd namelijk bericht dat de kosten van vracht vervoer en verzekeringen en commissie die verband houden met vrachtverschepingen van de heffing zijn vrijgesteld. Hierbij komt volgens welingelichte bronnen dat in de toekomst aan buitenlandse kapitaal investeringen zal worden toegestaan om hun volledige winsten onder de nieuwe bepalingen over te maken, mits de extra heffing en de verschuldigde belastingen er over zijn voldaan. Overboekingen voor passage-gelden val len onder de bepaling, maar volgens wel ingelichte bronnen zijn er in het algemeen gesproken geen overboekingen van pas sage-gelden geweest. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Instrumentaal trio. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Piaten. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 De weg omhoog, causerie. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Radio Philharmonisch sextet. 17.15 Platen. 17.50 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Nederland en de wereldtentoonstel ling in Sao Paulo. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Het volle pond. causerie. 18.35 Viool en piano. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 De Katholieken en het Socialisme, causerie. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Omroeporkest en soliste. 21.30 Een Phoenix herrijst te vaak, hoorspel. 22.15 Cabaret. 22.45 Emil Behring, redder van kinderen, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Als de Hollandse Hemel in Maarthoor spel. 12.00 Tenor en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gevarieerde muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Ein Deutsches Requiem. 15.12 Kamerorkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgelspel. 18.00 Militaire cau serie. 18.15 Cello en orgel. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie en Vereni gingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Bidstond. 21.45 Vo caal ensemble. 22.20 Internationaal Evange lisch Commentaar. 22.30 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 25.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.1521.30 Europeese filmspiegel II; Documentaire film. (Gezamenlijk pro gramma). BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Piano. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 15.55 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Klankbeeld. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Bozena, operette. 22.00 Nieuws 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radio- iagboeic. (Op 224 m.). schappij Compagnie Frangaise de Pétroles. De Amerikaanse groep en de Anglo-Ira- nian zullen gelijke partners in het consor tium zijn, terwijl de Brits-Nederlaindee en de Franse maatschappijen gezamenlijk voor een vijfde deel de verantwoordelijkheid zullen dragen. Op deze wijze zullen noch de Amerikanen, noch de Engelsen een overwicht in het consortium krijgen. De raffinaderij Op het ogenblik wacht men op het rap port van de technische missie, samenge steld uit vertegenwoordigers der genoem de maatschappijen, die kort geleden een bezoek aan de destijds door de Britten verlaten raffinaderij te Abadan hebben gebracht. Het staat wel vast, dat het ge ruime tijd zal duren voor de instellaties op hun volle capaciteit kunnen werken.Waar schijnlijk zullen er minstens een of twee jaar mee gemoeid zijn. De Anglo-Iranian beschikte destijds over een eigen staf van 2600 personen, die ten dele rechtstreeks betrokken waren bij de olieraffinage, ten dele zorgden voor de ad ministratie, huisvesting en andere sociale voorzieningen voor het personeel. Iran zou thans niet meer dan vijfhonderd buiten landse technici en administrateurs in Aba dan willen toelaten. De oorspronkelijke verwachting was, dat Mossadeq's actie tegen de Britten Iran op een permanent verlies aan inkomsten zou komen te staan, omdat door het uitvallen van Abadan, dat jaarlijks 24 millioen ton olie raffineerde, de Anglo-Iranian elders in het Midden-Oosten de productie heeft opgevoerd en ook de Verenigde Staten hel door de stopzetting van Abadan ontstane hiaat hielpen aanvullen. De wereidbehoefte aan olieproducten neemt echter gestadig toe en ook het nieu we Abadan zal daar tenslotte van kunnen profiteren. Nog vóór het einde van de maand zal een delegatie van de genoemde maatschappijen naar Iran vertrekken om rechtstreeks contact op te nemen met de regering te Teheran. Niet alleen zal moeten worden onderhandeld over de voorwaarden van het weer in gebruik nemen der instal laties in Abadan, maar ook over de schade loosstelling van de oorspronkelijke eige naar, de Anglo-Iranian. Vooral dit laatste zal waarschijnlijk nog heel wat voeten in aarde hebben Aandelen van Anglo-Iranian hebben aan de Londense beurs thans de recordhoogte bereikt, welke zij in 1947 behaalden, nadat ze in 1951, toen de Engelsen uit Abadan werden geworpen, tot een dieptepunt wa ren getuimeld. Als de grootste aandeelhou der profiteert de Britse regering van de huidige koersstijging, welke niet alleen hel gevolg is van de-op handen zijnde onder handelingen, die naar verwacht moet wor den, Abadan tot nieuw leven zullen wek ken, maar ook van de enorme uitbreiding van de werkzaamheden der Anglo-Iranian, weike al lang niet meer afhankelijk is van dat land. De toenemende productie in Irak en Koewait komt de onderneming ten goe de, terwijl zij onlangs haar belangen heeft uitgebreid tot Canada, waar zich grote perspectieven openen. In Groot-Brittannië zelf bezit de Anglo- Iranian thans drie. raffinaderijen. De pro ductie in Amerika en in het Midden-Oos ten is thans aan het verminderen om „ruimte" op de oliemarkt te maken voor de Perzische olie. Aangezien de wereldprijs van olie thans reeds een neiging tot daling vertoont,wordt hier de vraag gesteld of de consumenten niet profijt dienen te trekken van een grote aanvoer als Abadan weer open is. Boven dien zou een vermindering van de ontgin ningsrechten, welke het gevolg zal zijn van een afneming van de productie, in het Midden-Oosten tot ongewenste spanningen kunnen leiden. B. en W. van Venlo willen berusten in de uitspraak van de Roermondse Rechtbank, die de gemeente niet ontvankelijk heeft verklaard in haar vordering tegen de heer P., die zijn winkelpui aan de Klaasstraat in Venlo met marmer had laten bekleden, terwijl de schoonheidscommissie goedkeu ring had gegeven aan een bouwplan, waarin een puibekleding met gele zand steen was aangegeven. De gemeente eiste, dat het marmer zou worden verwijderd en de zaak is voor de Roermondse Rechtbank, het Bossche Gerechtshof en tenslotte weer in Roermond behandeld. Volgens de het rechtbank kon de verwijdering van marmer niet gevorderd worden. In een schrijven aan de raad adviseren B. en W. in deze uitspraak te berusten, ofschoon zij deze zonder meer onjuist achten. Om misverstand te voorkomen deelt de Commissie Nationale Herdenking mede dat de jaarlijkse nationale herdenkingsplech tigheden (stille tochten, kransleggingen en kerkdiensten) voor de gevallenen uit de tweede wereldoorlog op Dinsdag 4 Mei op dezelfde wijze doorgang zullen vinden als in voorafgaande jaren. Over de ter zake uit te geven algemene richtlijnen is bereids de goedkeuring der regering verkregen. ADVERTENTIE BRILMONTUREN enorme collactie Een 25-tal Friese leden van de Anti- Revolutionnaire Partij is zodanig ontsticht over de rede van prof. dr. I. A. Diepenhorst in de Eerste Kamer over het Fries, dat zij zich in een brief hebben gewend tot het moderamen der partij. Zij schrijven, dat dit niet zozeer is wegens het feit dat prof. Diepenhorst als paladijn van de eenheids staat tegen de Friezen ten strijde is ge trokken, maar omdat deze senator en hoog leraar heeft gesproken over de Friese kwestie zonder zich zelfs van de primaire gegevens op de hoogte te hebben gesteld. „Het is voor een erkend redenaar, die zijn kracht zoekt in puntige formuleringen, blijkbaar heel verleidelijk bij het dankbaar publiek temeer in het gevlei te komen door het Fries weer eens belachelijk te maken," zo wordt in de brief gezegd. „Wat ons als Friese A.R.-leden veront rust is niet een bestrijding van de Friese verlangens, maar dat een lid der fractie voor het forum van geheel Nederland het op een dergelijke ondiepe, onserieuze en weinig achtenswaardige wijze kon doen. Wij vragen ons af of dat nog wel in vol ledige overeenstemming is met de grond beginselen der partij," aldus besluit de brief. Koningin Juliana heeft gistermiddag een bezoek van omstreeks een uur gebracht aan het gebouw van de vereniging „Het Goois scheppend ambacht" aan de Kerk brink te Hilversum, waar een tentoonstel ling wordt gehouden van werk van de Amsterdamse edelsmid Archibald Dumbar. Hare Majesteit onderhield zich geruime tijd met de exposerende edelsmid en met bestuursleden van de genoemde vereniging. En dit is dan Prins 105 TT uit Madison in Kansas (V.S.), de duurste stier ter wereld, die kortgeleden „half" werd verkocht. Een tweetal inwoners van Texas betaalden 115.000 dollar om voor de helft eigenaar te ivorden van deze Aberdeen-Angus stier, die vóór de koop gesloten werd alleen toebehoorde aan Urban Simon (rechts) en diens broer John (tweede van rechts). Geref. kerken Bedankt voor Brouwershaven R. de Roos te Dieren; voor Hoogeveen (vac. W. Faber) D. J. Modderaar te Appingedam; voor Lisse D. J. Roos te Sleen. Chr. Geref. kerken Tweetal te Driebergen M. Been te Dor drecht en W. F. Laman te Rotterdam-W. Bedankt voor Delft I. de Bruijne te Hil- versum-C. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Zuidhorn (toez.) H. Zuiderveld te Terborg. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Albany (Australië) K. Deddens te Hoek. ADVERTENTIE Iedere pijn of zwelling, die optreedt in een spier, zenuw of gewricht noemt de leek ten onrechte „rheumatiek". Het is van belang, dat men onderscheid maakt tussen aandoe ningen van gewrichten en die van spieren. Gewrichtsrheumatiek, die men kent als plot seling optredende vorm en als langzaam, meer sluipend beginnende en verlopende vorm, is een ernstige ziekte, waarvoor men direct dc hulp van een dokter moet inroepen. Zelfdok- teren betekent hier een groot risico voor on herstelbare schade. Voor „spier"-rheumatiek ligt de zaak an ders. Iemand, die bij vochtig weer steeds pijn in bepaalde spieren krijgt (b.v. van schouder, arm, rug of been) en die ondervonden heeft, dat dit verdwijnt als het weder verbetert, moet ervoor zorgen, dat hij zich goed kleedt. Dat wil niet zeggen, dat hij altijd gebukt moet gaan onder de last van borstrokken, dassen en jassen; het betekent wel, dat hij zich naar de weersgesteldheid moet kleden en dat hij zich wat meer in acht neemt voor tocht en voor nat-regenen dan een ander. Door het toevoeren van warmte kan hij proberen deze narigheid te voorkomen resp. behandelen. Weinig resultaat heeft het toe voeren van warmte door middel van kruiken, warme doeken of straalkachels, doordat deze vorm van warmte slecht doordringt in het weefsel Veel beter, gemakkelijker en prettiger is het gebruik te maken van de Philips „Infra- phil" (prijs 37.50), waarvan de infrarode stralen van bepaalde golflengten kunnen doordringen tot in het onderhuidse weefsel. Daar liggen zenuwlichaampjes, die de bloeds omloop regelen en die bij verwarming aanlei ding geven tot een betere bloeddoorstroming, waardoor bouwstoffen in grotere hoeveelheid worden afgevoerd. Bij storingen van de bloedsomloop (wintervoeten, slecht helende wonden en „dode" vingers) is dit uiterst be langrijk, maar ook worden etterige or'iste- kingsprocessen (steenpuisten, e.d.) hierdoor gunstig beïnvloed. Een zeer belangrijke gunstige werking heeft bestraling met Philips „Infraphil" bij „rheu- matische" processen, niet alleen omdat het proces erdoor geneest (spier-rheumatiek) maar ook omdat de pijn wordt verminderd of verdwijnt (spier-rheumatiek). Vraag voor de behandeling, van gewrichtsrheuma tiek advies aan Uw dokter. Voor landbouwstudenten in Wageningen heeft het plaatsvervangend hoofd vain de sociaal-economische dienst van de Ncord- Oostpolder ir. H. J. Louwes Zaterdag een inzicht gegeven in de gang van zaken ten aanzien van de uitgifte van de landbouw gronden in deze polder. Bij de uitgifte hebben tot dusverre vier categorieën de voorrang gehad: de pio niers, de Walcherse boeren, de boeren uit het rampgebied die door herverkaveling en saneringsmaatregelen zonder bedrijf ge raakten en de Wageningse boeren, die door de uitbreiding van het Agrarisch Centrum (Proefvelden) de beschikking over hun land verloren. Het is gebleken, dat de sociologische aspecten van een op papier voorbereide kolonisatie te gemakkelijk kunnen worden verstoord door de fixatie van de kolonisten. Een ruime en vrije keuze zou ideaal zijn. De meerderheid der boeren in de Noord- Oostpolder is van Zeeuwse afkomst. Ook Friesland en Groningen zijn goed vertegen woordigd onder de kolonisten. Behalve in de tuinbouw-sector heeft men niet te kla gen over gebrek aan belangstelling voor de grond: het aantal gegadigden overtreft zelfs na strenge selectie het aantal be schikbare bedrijven vele malen. Omstreeks 1957 hoopt men alle grond te hebben uitgegeven, maar voordien zul'len er nog enige dorpen moeten verrijzen. Er is 2300 ha. bestemd voor de tuinbouw, 3500 ha. voor wegen en 37.000 ha. voor ak kerbouw. De gemiddelde bedrijfsgrootte is 24 ha. De meerderheid der bedrijven wordt uitgegeven in pacht, de fruitteelt- bedrijven in vijftig-jarige erfpacht.. Zo krijgt ook de minder gefortuneerde de kans een bedrijf op te bouwen. De polder is toonaangevend op land bouwgebied: het vaste vruchtwisselstelsel, de gestandaardiseerde mechanisatie, de bewaar- en koeltechniek en de drainage strekken het oude land tot voorbeeld, aldus de heer Louwes. De stichting „Delfesta' heeft het ge meentebestuur van Delft verzocht garant te willen zijn tot een bedrag van 45.000 voor het in de tweede helft van Augustus te organiseren muziekfestival, waaraan de Nederlandse gardemuziekcorpsen, gekleed in gala-uniformen, zullen deelnemen. B. en W. menen dat het festival een uniek eve nement belooft te worden en stellen de ge meenteraad voor de gevraagde garantie te geven. Voor het festival, dat van 21 tot 29 Augustus wordt gehouden, zullen op de markt tribunes voor vierduizend personen worden gebouwd. Regisseur van het ge heel is Johan de Meester. Iedere avond zal een hoge Nederlandse autoriteit het concert bijwonen en de groet van het dan musicerende corps in ont vangst nemen. 51. Panda was heel verbaasd, toen hij midden op zijn weg een dokter zag, die met een Rode Kruis-vlag zwaaide en hem beduidde, dat hij stoppen moest. Vlug drukte hij de rempedaal in en de Kalker- taxi hield met een ruk stil. „Waarom stop je, bekorrah?!", riep Pat O'Nozel geprik keld. „Die dokter wil wat van ons", ant woordde Panda. „Ja", zei de dokter, alias baas Kraska, naderbijkomend, „ingevolge een nieuw voorschrift van hel ministerie van Volksgezondheid, moeten passagiers van taxi's, die aan een race deelnemen, medisch worden gekeurd. Dus als de heren passagiers mij even naar ginds hutje vol gen willen, zal ik hen onderzoeken". „Hè, wat?", zei professor Kalker, uit een dutje opschrikkend, „wat wil die medicus van ons?" „Wij tweeëns moeten gekeurd wor den", antwoordde Pat bitter, „ambtelijke voorschiftens. Onzinnighedens!" „Doe het nu maar vlug", zei Panda, „anders verlie zen we nog meer tijd". Dus volgden pro fessor Kalker en Pat O'Nozel de dokter naar het Eerste Hulp-postje. En het was heel jammer, dat niemand Kraska onder zijn vermomming herkende! In de nacht van Zaterdag op Zondag is in Maastricht eep bijna honderd jaar oude ijzeren brug over de Zuid-Willemsvaart in de spoorlijn MaastrichtHasselt dank zij een zorgvuldig voorbereide organisatie binnen twaalf uur afgebroken en door een nieuwe vervangen. Nauwelijks was Zaterdagavond de laat ste personentrein naar Hasselt de brug ge passeerd, of grote snijbranders begonnen het gevaarte te slopen, waarna grote kra nen de stukken wegsleepten. Direct daarop schoof de nieuwe brug, die 35 meter lang is en vele tonnen weegt op haar plaats. Bij het krieken van de dag kon met de bevestiging op de pijlers wor den begonnen. Toen Zondagmiddag om één uur de trein uit Hasselt in Maastricht arriveerde, was het hele karwei gedaan. De Nederlandse Spoorwegen hebben de hele organisatie aan een firma uit Maastricht en een uit Groningen overgelaten. Wie per trein van Haarlem naar Amster dam reist, zal bij de nadering van de „tuinsteden" in Amsterdam-West vaak uit latingen van zijn medepassagiers over de architectonische aspecten van deze tuin steden horen, die meer vap verwondering dan van bewondering getuigen. Enige maanden geleden heeft de Nieuwe Rotterdamse Courant (liberaal) de tuin stad Slotermeer „een Franse woningbazar" genoemd. De Volkskrant (R.K.) qualificeert nu deze tuinstad als „een dóde verzame ling van weinig fraaie huizen." „Wie in Amsterdam wil bouwen moet aan Amster dam bouwen"; hij moet méér zijn dan een bekwaam bouwer alleen: hij moet een kun stenaar zijn en bezeten Van Amsterdam," zegt het blad. „De miserabele laagbouw met de gepro nonceerd lelijke en cwiaesthetische vooruit stekende schuurtjes en kolenbergplaatsen naast de voordeur, zou een verbetering ge weest zijn in een Drents veendorp ten tijde van de plaghutten. Maar is dat Amsterdam? Is dat buurtje van gelijke en gelijkvormige, In eindeloze rechthoeken voortgezette anne- tierige huisjes Amsterdam? Wie erin ver zeild raakt, komt voorlopig nier uit die straatjes, waarvan de zijsleuven om de een of andere onnaspeurlijke reden allemaal de zelfde naam hebben' „Deze petieterige „tuinstad" vloekt in haar brutaal verkleiwburgerlijkte nieuwe-zaks- lijkheid met de sfeer van Amsterdam mécr dan de vermaledijde „Pijp" het ooit deed. of de veelgesmade „Plantage", of het ziel loze „Staatsliedenkwartier' De Amsterdamse redacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant acht het nuttig „dat deze lulde en overigens zeer gerecht vaardigde critiek nu wordt gehoord, want er staan ons nog meer van deze rampen te wachten. Wegens gebrek aan tijd o'f wat net zal zijn wil de dienst van Publieke Werken deze trieste woningproductie in een deel van weer een nieuwe en aangrenzende tuin stad gaan „herhalen". De schrik slaat om ons hart. zoals zij ook ai om het hart is geslagen van woningbouwverenigingen, die al spreken van „dictatuur" van deze dienst en die over het oeuvre van P.W. in Sloter meer helemaal niet te spreken zijn. De tragiek is, dat. de tijd ontbreekt, althans in dit stadium, om een lans te breken voer de aesthetica. Het gaat in Amsterdam alleen maar om de productie van woningen, om het creëren van huisvesting. Al het andere is, bij deze woningnood, bijzaak. Maar heeft ook de tijd ontbroken om deze woningbouw behoorlijk voor te bereiden? Of dwingt het geld ons genoegen te nemen met zu'ke bouwsels, die door een „lijst van groen" niet meer kunnen worden gered?" Huwelijk. De West-Duitse regering heeft een wetsontwerp bij de Bondsdag inge_ diend aangaande het kerkelijk en bur gerlijk huwelijk. Volgens dit ontwerp is het voldoende, wanneer een paar kerkelijk in de echt wordt verbonden Een burgerlijk huwelijk vooraf is niet meer nodig. Het ontwerp komt van Christen-Democratische zijde. Bij de andere partijen van de regeringscoalitie is er protest tegen gerezen. Leeftijden. Volgens een rapport van de Indiase regering sterft 42 percent van de in India geboren jongens voor zijn 20ste jaar. In vergelijking met 1951 is de gemiddelde leeftijd van mannen van 26 jaar en elf maanden tot 32 jaar en vijf maanden en die van vrouwen van 26 jaar en zeven maanden tot 31 jaar en zeven maanden gestegen. Ontslaan. De nieuwe Syrische regering js bezig met het ontslaan van ambtenaren die aanhangers van ex-president ko lonel Sjisjakli waren. In de komende twee weken wordt een buitengewone parlementszitting gehouden waarop naar verwacht wordt, de nieuwe rege ring de instemming van de meerderheid der volksvertegenwoordiging zal krij gen. De socialistische en andere oppo- sitiepartijen hebben hun houding, in al. wachting van een regeringsverklaring, nog niet bepaald. Opeenhoping. Verschillende kolenmijnen in hetRuhrgebied hebben besloten de productie te verminderen, in verband met de opeenhoping van kolenvoorra- den bij de mijnen. Dit is voor het eerst na de oorlog, dat een dergelijke maat regel genomen wordt. De werktijd van de oudste mijnwerkers is tot drie dagen per week verminderd. In bevoegde Duitse kringen verwacht men niet, dat er in de opeenhoping van voorraden weldra verandering zal komen en men vreest tot nieuwe verminderingen van de werktijden te moeten overgaan. In de eerste twee maanden van dit jaar zijn de kolenvoorraden in West-Duits- land meer dan verdubbeld. Enige toeneming. De Amerikaanse mi nister van Arbeid. James Mitchell, heeft het Congres verzocht de begroting van zijn departement met 40 millioen dollar in het komende begrotingsjaar te ver hogen, in hoofdzaak om de grotere werkloosheidsuitkering te kunnen doen. Mitchell verklaarde, dat hij aanneemt, dat 't hoge economische peil, ook in het komende begrotingsjaar zal blijven be staan, maar tevens, dat „er wel enige toeneming van de werkloosheid zal komen". Onderzoek Volgens een mededeling van dr. Jean Bouchard, voorzitter van het Canadese Nationale Kankerinstituut, heeft dit een gift van 100.000 dollar ontvangen van de Canadese tabaks industrie, bestemd voor longkanker onderzoek. In hechtenis. In verband met de aanslag - van vorige week in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden door Portori- canen zijn te New York 91 en te Chi cago 20 Portoricanen in hechtenis ge nomen. Zekere kringen. Het blad van de Russische communistische partij, Prawda schrijft Dinsdag, dat het bijeenroepen van de conferentie te Genève vrede in Korea mogelijk maakt, ofschoon „zekere krin gen in de Verenigde Staten geen vreed zame regeling van de Koreaanse kwes tie wensen". „Ongetwijfeld worden Syogman Rhee's aanvallen op de te Berlijn bereikte overeenstemming ge ïnspireerd door aggressieve kringen in de Verenigde Staten", aldus het blad. Twee ladingen. Het eerste escadrille ge leide projectielen van het type „Mata dor" wordt vandaag verzonden naar een basis in West-Duitsland, aldus werd Maandag door de Amerikaanse lucht macht medegedeeld. De projectielen worden per trein en schip vervoerd van het proefcentrum te Cocoa, Florida. Zij zullen deel uitmaken van het verdedi gingssysteem van de NAVO en kunnen van een gewone of van een atoomlading worden voorzien. Stap. Dr. J. H. van Roijen, Nederlands ambassadeur in de V. S., heeft Maan dag te Washington het protocol gede poneerd, waarin kennis wordt gegeven van de ratificatie van het verdrag inza ke de Europese Verdedigings Gemeen schap door het Nederlandse parlement. De Amerikaanse waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Bedell Smith, aan wie dr. Van Roijen het protocol overhandigde, zeide: „U kunt er trots op zijn, dat uw regering deze stap heeft gedaan en ik feliciteer u". WE hebben de vorige maal gezien, dat Koldewey bij zijn opgravingen in Babylon is gestuit op tongewelven, die door de natuursteen, welke bij de bouw was aangewend, herkend werden als de zware fundamenten van de hangende tui nen. Deze archaeoloog wist een groot aan tal vertrekken van regelmatige vorm te reconstrueren, en nadat ook een bron met de resten van een uitgebreid bevloeïingssysteem was bloot gelegd, kon het raadsel van de hangende tuinen uit de oudheid afdoende worden ontsluierd. Op de tongewelven, die de on deraardse kelderruimten over kluisden, moet in de oudheid een dikke laag aarde zijn aan gebracht, zodat niet alleen planten en heesters, maar ook bomen daarin konden wortelen. Op deze wijze werden enige op lopende terrassen gevormd, die door een sprookjesachtige en weelderige begroeiing in het vlakke land van Babylonië een won derbaarlijke indruk hebben gewekt. Het mogen dan in letterlijke zin weliswaar geen hangende tuinen zijn geweest en ook zul len zij het verlangen naar het bergland schap bij koningin Nicrotis wellicht niet geheel hebben uitgewist, maar dit lustoord van door bogen geschraagde, trapvormig oplopende, weelderig begroeide terrassen aan de Eufraat zal er zeer zeker toe heb ben bijgedragen haar het leven in dit vreemde land te veraangenamen. Hel bevloeïingssysteem, waardoor water uit een laag gelegen bron naar boven, kon worden gepompt, voorzag de heesters, bloemen en bomen niet alleen van een ruime toevoer van water, maar maakte de keldergewelven bovendien bijzonder ge schikt als opslagruimte. Door de voortdu rende en snelle verdamping van het water in de brandende Babylonische zon, dus door het onttrekken van verdampings- warmte, ontstond in deze gewelven een koelte die de bouwers van koelcellen zich nauwelijks beter konden wen sen. Vandaar dat in deze klassieke ijskasten, onder de hangende tuinen van Baby- Ion, de koninklijke magazijnen gevestigd waren. Dat deze kelders als provisie- kamer dienden, is niet maar een willekeurige veron derstelling van de oudheidkundigen. Ook hiervoor bestaan bewijzen, want door de ontcijfering der spijkerschrift tabletten zijn leverantiebewijzen aan de koninklijke magazijnen aan het licht gekomen, welke er op wijzen dat hier graan, olie, vruchten en andere levensmiddelen waren opgesla gen. Hier waren de koninklijke provisie kamers ondergebracht en uit deze konink lijke voorraad ontving ook gelijk wij de vorige maal zagen de in ballingschap gevoerde koning Jojachin van Judea zijn toewijzingen. O ja, na het voorgaande hebben we nog een tip voor degenen die 's zomers gaarne een koele dronk hebben. Laten zij de bier- of limonade fles (of wat het dan ook moge zijn) in de gloeiende zon zetten! Daarover mórgen. .(Nadruk'verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2