Bidault en Adenauer een stap nader tot oplossing voor Saar Communistische krachten achter Naguib-crisis? Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor genoegen Assemblée steunt Indochina- beleid en hoopt op Genève Bliksem-conferentie in Parijs Maar Bidault kan geen ratificatie van EVG door parlement garanderen Anderzijds gevaarlijke pressie van extreem-rechtse groepen Republikeinen nemen afstand van McCarthy Het woord is aan Mendès-France waarschuwt: „Gij geeft u over aan illusies" Lenteweer houdt aan Brug bij Holland-Nautic een paar weken gesloten Ds. Germans bedankt Nu ook in Senaat Amerikaanse onder scheiding voor generaal Hasselman Weerrapport 58 JAARGANG No 205 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Prukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 10 MAART 1954 Haarlems Dagblad 298 JAARGANG No 53 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE SNELLE SCHAATSENRIJDER Anton Huiskes, een der snelste Nederlanders op het ijs, heeft besloten afscheid te nemen van de internationale wedstrijdsport. In Het Parool heeft hij een eenvoudige en openhartige toelichting op dat besluit ge geven, die me$r betekent dan een antwoord op de vraag, waarom een snelle rijder niet meer „voor Nederland uit zal komen". Want deze jongeman stelt voorop: sport moet genoegen zijn. In de tijden die wij be leven vraagt men zich wel eons af in hoe verre dit voor velen nog vooropgestelde voorwaarde is. Men krijgt de indruk dat vooral voor degenen, die zich met uit blinkende sportsmen bemoeien en voor een aantal scribenten over sport de overwin ning, het record, de prestatie alles over heersen. Er wordt een soort succes-cultus van gemaakt, waarbij liefst niet minder dan verantwoordelijkheid voor een „lands belang" op de schouders gelegd wordt van jonge mensen, die tenslotte een andere taak 'in hun leven hebben na te streven en daar in hoofdzaak hun aandacht en toewijding moeten geven, willen zij slagen. Wij hebben ons in dit blad meermalen tegen sport- overdrijving en opschroeverij van de be tekenis van overwinningen en records ge keerd. Het is genoegelijk de rustige taal van Huiskes te lezen. Over de aard van het genoegen in de sport is hij openhartig. Hij zegt dat het voor verschillende lieden verschillend kan zijn. Hij somt op: een goede prestatie leveren, een mooi buitenlands reisje, dooi de omgang met andere mensen en volken je kennis vergroten, je gemakkelijk be wegen, in de krant komen cn mooie prijzen winnen. Bij de meesten treden één of meer van deze genoegens op de voorgrond. Wat het is, zegt Huiskes, doet er niet toe voor het plezier dat men eraan beleeft. Voor hem was het steeds „de hele samenhang" van het schaatsen die hem voldoening gaf. Maar de eisen van de training zijn hem nu te zwaar geworden, ook om de tijd die zijn studie vergt. En hij kreeg het laatste jaar vaak het gevoel dat hij een prestatie om de prestatie moest leveren en niet voor zijn eigen genoegen. „Er kwam", zegt hij, „een druk op de gehele Nederlandse ploeg. De sfeer werd gedrukt. Bij een wedstrijd was het plezier weg." Wanneer je achterom keek dacht je: Waarom al die opofferingen? Wat krijg ik ervoor terug? Het genoegen, aan het uitstapje beleefd, woog niet meer op tegen het gemis van alle dingen die men ervoor moest laten staan. Het is een verstandig en eerlijk stuk, dat goedhartig eindigt met de woorden: „Als besluit hoop ik, dat u nog veel genoegen van mijn vrienden Kees, Gerard, Wim, Egbert en de .anderen mag hebben". Ook hier dus weer „genoegen", het thema dat Huiskes' overwegingen leidt. Heeft hij on gelijk? Hij heeft alle kans dat hij meer van zijn leven zal maken en er meer vreugde aan beleven dan zij, die het door een nim mer aflatende jacht op succes laten be heersen. Hij heeft zijn deelneming aan internationale wedstrijden nooit gezien als iets waarbij „de eer van Nederland" of „een landsbelang" op het spel stond. En zelf verheffing is er helemaal niet bij. Het is jarenlang prettig geweest en interessant ook, en dat is het nu niet meer; daarom houdt hij er maar liever mee op. Niet met schaatsenrijden, maar met dat nastreven van de prestatie om de prestatie alleen. Sport moet genoegen zijn. Gezonde opvat ting, die opnieuw het amateurisme, zoals dat vanouds en in wezen 'is, definieert. Ik geloof dat er onder de sportsmen veel voor komen die dit van harte met hem eens zijn en die, gelijk hij, zijn gaan zuchten onder de pressie van veeleisende overdrijvers en hun schouders hebben opgehaald bij opge zwollen commentaren en goedkope roman tiek. Laten wij toch de werkelijkheid van sportwedstrijden zien: aardig, soms boeiend, bij momenten opwindend maar waarlijk geen levensbelang. Een goede ontspanning voor sportsmen en publiek. R. P. Met ingang van Vrijdag 12 Maart zal de ophaalbrug bij de Holland-Nautic gedu rende twee tot drie weken voor alle ver keer ook dat van voetgangers geslo- i zijn. Je ze verkeersstremming staat in ver- nd met de voorgenomen herstel werk- amheden van deze oeververbinding. Wat er overbleef van het hótel-cafè De Roskam" in Tiel na de felle brand van gisternacht. Toen de brandweer het vuur had bedwongen haalde de Tielse politie twee verkoolde lijken uit de resten van het gebouw. De beide slachtoffers waren het elfjarige dochtertje van de hótel-eigenaar, de heer Kuijpers en een der gasten, een textielhandelaar P. uit Dordrecht. SAARGEBIED (Van onze correspondent in Parijs) De besprekingen tussen de West-Duitse kanselier Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault over het Saar-probleem, lijken gisteren tc Parijs voor het eerst sinds jaren de oplossing een stapje dichterbij te hebben gebracht. Beide staatslieden zijn het er over eens geworden, dat-het plan van het Nederlands socialis tische Kamerlid jhr. mr. Van der Goes van Naters een basis kan vormen voor een overeenstemming, waarnaar de experts verder zullen streven. Vóór de aanstaande conferentie van Brussel op 30 Maart aan staande tussen de zes Schuman-landen hopen de Franse en Duitse deskundigen zo ver te vorderen, dat dan Adenauer cn Bidault hun handtekeningen onder een ge meenschappelijke verklaring zullen kunnen plaatsen. Van Franse kant zijn er nog bezwaren tegen de economische paragraaf in het plan-Van der Goes van Naters, en daarom heeft Bidault de Duitse kanselier bij ver rassing gisteren een tegenvoorstel gedaan. Van Franse officiële zijde wordt er echter de nadruk op gelegd dat ook dit tegenvoor stel door dezelfde Europese principes wordt geïnspireerd als die welke het plan-Van der Goes van Naters beheersen. Tussen beide verwante teksten een synthese te vinden is dus nu de taak, die de Franse en Duitse deskundigen is opgedragen. Des morgens om kwart voor negen ston den Bidault en enkele hoge ambtenaren van de Quai d'Orsay al op het vliegveld Le Bourget om kanselier Adenauer en zijn ge volg op te wachten. In het gezelschap van de Duitse regeringschef bevonden zich onder meer de heer Blankenhorn, prof. Kallstein, die ook als tolk fungeerde, en de Franse Hoge Commissaris in Bonn, Fran cois Poncet. Ook de Franse ambassadeur in Saarland, Granval, heeft een actief aandeel in deze besprekingen genomen, besprekin gen, waarvan men nu toch wel algemeen aanneemt dat ze zich nu eindelijk in een v/at vlotter tempo in de goede richting zullen gaan begeven. De kaarsrechte Adenauer, die door zijn dochter Lotte werd begeleid, heeft zijn tijd gistermorgen zeker niet verdaan. Om half tien zat hij al met Bidault op het ministerie van Buitenlandse Zaken te confereren en vóór hij om één uur in het vliegtuig naar Athene stapte, had hij ook nog de Duitse ambassade bezocht en een gesprek gehad met de Franse premier Laniel gevoerd. Dat Bidault en Adenauer in de paar kwartier, dat zij elkaar wat rustiger kon den spreken, toch nog betrekkelijk goed zijn opgeschoten, is, behalve aan de bereidheid tct concessies, vooral aan Duitse kant, in het bijzonder wel te danken aan de minu- tieuse voorbereidingen, die aan deze be sprekingen vooraf zijn gegaan. In Parijs was deze bliksem-conferentie Zondag al ingeleid door een ontmoeting tussen prof. Hallstein en de Fi-anse staats secretaris Maurice Schumann en op zijn beurt heeft Adenauer Maandag in Bonn een uitvoerige gedachtenwisseling met Van der Goes van Naters gehad. Dat alle moeilijkheden nu plotseling overwonnen zijn zou te veel zijn gezegd, maar de politieke voorwaarden zijn onge twijfeld gunstiger geworden. Adenauer wil persoonlijk alles doen om de conditie, die het Franse parlement aan de ratificatie debatten over het Europese leger in ver band met de Saar heeft gesteld, te helpen vervullen cn Bidault zal zich aan die voor komendheid moeilijk kunnen onttrekken. Over de hoofdpunten der algemene doel stellingen is men het blijkbaar eens gewor den, maar belangrijke détailpunten blijven nog altijd te regelen. Zo betreft een der zorgen aan de Duitse kant het risico dat het Franse parlement het Europese leger toch verwerpen zal, ondanks de concessies, waartoe Bonn zich ten aanzien van de Saar bereid zal moeten (Van onze correspondent in Londen) Uitlatingen van majoor Salem tegenover correspondenten in Cairo bevestigen, dat zekere communistische invloeden een rol hebben gespeeld bij de Naguib-crisis, al zal men in dit verwarde stadium goed doen Salems mededelingen niet zonder meer te accepteren. De „Times" had al bij Naguibs terugkeer gemeld, dat hij was teruggehaald om een groep „communistische officieren" de wind uit de zeilen le nemen, die zich als Naguibs kampioenen hadden opgeworpen. Salem heeft thans onthuld, dat het lid van de Revoluticraad Khaled Moheddin open lijk toegeeft, dat hij communist is en dat hij aanhangers vindt onder de cavallerie- officieren. Het was deze groep, die Naguibs bevrijding eiste. De bedoeling zou zijn ge weest om Naguib te laten terugkeren en hem Moheddin als premier toe te voegen. Axtülerie-officiereri grepen daarop in én arresteerden Naguib, die ze dreigden te vermoorden in geval de rest van de Revo- lutionnaire Raad zou aftreden. Dit dreige ment werd geuit om de machtsgreep van Moheddin te voorkomen. Het gevolg was dat tussen de rest van de Revolutionnaire Raad en Naguib een compromis werd ge sloten. Onder druk van de op de loer lig gende nog steeds goed georganiseerde poli tieke oppositie, bestaande uit communisten, Wafdisten en de terroristische Mohamme daanse Broederschap, welke drijvende op Naguibs populariteit de macht dacht te kunnen veroveren, was de regering ge noodzaakt de terugkeer tot de parlemcn- taire democratie, of wat daarvoor in Egypte doorgaat^ aan te kondigen. Nieuwe onrust kan worden verwacht, aangezien, volgens Salem de vijftien mil- lioen Egyptische boeren niets voelen voor een terugkeer der democratie omdat zij vrezen, dat de landhervorming ongedaan zal worden gemaakt en zij het land, dat zij onder Naguibs regiem kregen, weer aan de vroegere grootgrondbezitters zullen moeten afstaan. Hoe fantastisch de onderlinge verhou dingen zijn blijkt uit het feit dat Salem, die deze mededelingen deed aan de correspon dent van cle Londense „Daily Express", ontkende dit alles gezegd te hebben toen de correspondent Salems verklaringen voorlegde aan Naguib. Deze zeide, dat er geen verschillen meer tussen hem en Salem bestaan. Hij beschuldigde de correspondent, dat deze trachtte roet in het eten te gooien. De correspondent protesteerde toen Naguib hem met een proces dreigde. Het interview met Salem vond echter plaats in tegenwoordigheid van een Ameri kaanse radio-correspondent, wiens aan tekeningen gelijkluidend waren met die van de Engelse journalist, die het verhaal daarom niet kan hebben verzonnen. Nu de politieke spanningen in Egypte zó groot zijn kan worden verwacht, dat de regering nog meer dan tot nu toe allen zal trachten te verenigen in de strijd tegen de Engelsen. Of zal het onderlinge wantrou wen dat zich opnieuw gemanifesteerd heeft, dit juist beletten? De toestand in Soedan LONDEN (Reuter). De Britse onder minister voor Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd heeft bij zijn terugkeer uit Khartoem verklaard, dat er een aanzienlijke kans op verdere ongeregeldheden in Soedan bestaat. Hij noemde de toestand aldaar „nog zor gelijk". Hij hoopte dat het Soedanese volk bewijst, dat de democratische instellingen in Soedan bruikbaar zijn. Lloyd was tien dagen geleden naar Khar toem vertrokken om Engeland te vertegen woordigen bij de opening van het Soeda nese parlement op 1 Maart. Als gevolg van ongeregeldheden, die aan meer dan dertig personen het leven kostten, werd de ope ning uitgesteld tot vandaag. Naar wij vernemen heeft ds. J. Germans uit Enschedé bedankt voor het op hem uit gebrachte beroep van de Nederlands Her vormde wijkgemeente VI te Haarlem. w Mefaal industrie Hoogovens Kolenbekken -Spoorlijnen *"t" Vliegveld Het Saargebied is een van de sterks: ontwikkelde in dustriële gebieden van Europa. Bevolking 949 000 tonen. Inderdaad kan Bidault Adenauer geen enkele absolute zekerheid geven. Ter wijl hij van de Duitse kanselier daaren tegen zo'r. garantie wel verwacht. De regeling van de Saarkwestie is een der condities voor de opening van het E.V.G.-dossier in het Franse parlement. Niets meer en niets minder. Het parlement blijft echter souverein en het kan daarom het Europese leger ook daarna nog altijd verwerpen ondanks de tegemoetkomend heid waartoe Adenauer zich nu wel ge negen schijnt te tonen. Demonstratie verboden Volgens United Press heeft de Franse regering een op 13 Maart op de Champs Elysées te houden grote demonstratie tegen de herbewapening van West-Duitsland en de EDG verboden. WASHINGTON (Un. Press). De Re publikeinen hebben vandaag hun strijd tegen senator McCarthy naar het Senaats gebouw verplaatst. Senator Ralph E. Flan ders richtte zich hier tegen de senator uit Wisconsin in zulke krachtige bewoordin gen, als men tot nu toe nog niet van de Republikeinse kant van de Senaat gehoord had. Flanders betoogde dat McCarthy „zijn best deed om zijn eigen partij te vernieti gen" en dat de communisten-jagerij van McCarthy de aandacht van het volk afleidt van de gevaarlijke problemen in het bui tenland. „Men moet aannemen dat hij er een een manspartij op na houdt met als naam Mc Carthyisme, een titel die hij vol trots aan vaard heeft, aldus Flanders, die vervolgens de vraag stelde welke rol McCarthy speel de in de strijd tegen het communistische gevaar in Azië, Europa en Zuid-Amerika. Waarnemers achten deze aanval van veel betekenis omdat de republikeinse senatoren hun anti-McCarthy-gevoelens totnutoe ge reserveerd hadden voor cocktail-parties en particuliere diners. Flanders lanceerde zijn aanval de dag nadat het Republikeinse nationale comité besloten had vice-president Richard Nixon en niet McCarthy, Zaterdag voor radio en televisie namens de partij te laten spreken dit ondanks het verzoek van de senator uit Wisconsin om hem in de gelegenheid te stellen van repliek te dienen op de jongste aanval van de democratische leider Adlai Stevenson. Men verwacht voorshands niet, dat er veel ter verdediging van McCarthy in de rede van Nixon te berde zal worden gebracht misschien zelfs in het geheel niets. „Iets verschrikkelijks" De beveiligingsdienst van het hotel Wal dorf Astoria in New York heeft bekend ge- Luitenant-generaal B. R. P. F. Hassel man, cnef van de generale staf, heeft uit handen van de Amerikaanse ambassadeur, de heer Freeman Matthews, een hoge Ame rikaanse onderscheiding ontvangen, de Legion of Merit in de graad van Comman der DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Colton: Geen twee dingen verschillen' zozeer als haast en spoed. Haast is kenmerk van een zwakke, spoed van een sterke geest. (Van onze correspondent in Parijs) Met 349 tegen 263 stemmen heeft het Franse parlement vannacht een motie aan genomen, waarin de politiek van de rege- ring-Laniel inzake Indochina wordt onder schreven. „Na 8 jaar een moordende oorlog in Viet nam te hebben gevoerd, is Frankrijk ver heugd", aldus de motie, „op de conferentie te Genève naar een aanvaardbaar einde te kunnen streven." Tenslotte was in de tekst uitdrukkelijk verklaard, dat Frankrijk zich van al zijn verplichtingen jegens de Indo- chinese deelstaten ontheven zal achten, mdien die landen zich van de banden met de Franse unie mochten willen ontdoen. Deze laatste passage is kennelijk bedoeld voor keizer Bao Dai en zijn neef prins Buu Loc, minister-president der huidige Viel- nam-regering, die op de conferentie met Frankrijk, die op het ogenblik in Parijs gaande is, zich nog steeds aan een duide lijke uitspraak over de toekomstige relatie tussen de beide landen onttrokken heeft. Bao Dai heeft zelfs zijn aangekondigd ver trek uit Saigon naar Parijs, waar hij per soonlijk aan de conferentie zou deelnemen, opnieuw nogmaals uitgesteld. De debatten over Indochina, die gisteren in het Palais Bourbon de tweede en voor lopige dag beleefden, hebben hun voor naamste betekenis en in elk geval hun mo menten van bezieling opnieuw ontleend aan de korte interventie van de jonge radi cale leider Pierre Mendès-France. Nadat premier Laniel temidden van een bijna in gedutte vergadering op enkele punten, die de verschillende sprekers te berde hadden gebracht, was ingegaan, vroeg onverwacht Mendès-France het woord en op slag was de stemming in de Kamer radicaal veran derd. De banken vulden zich zienderogen en in gespannen aandacht werd de spre ker gevolgd, die herhaaldelijk met donde rend applaus van de linkse oppositie, waartoe ook verschillende leden der radi cale en katholieke regeringspartijen bleken te behoren, werd toegejuicht. „Gevaarlijke illusie" Mendès-France heeft een fel requisitoir laten horen tegen de politiek, die sedert acht jaren inzake Indochina is gevoerd. De onafhankelijkheid, die ge Ho Chi Minh in dertijd hebt geweigerd, schenkt ge nu aan Bao Dai. Maar voor niemand is het een geheim, dat hij in zijn eigen land geen schijn van meerderheid achter zich heeft, terwijl hij bovendien de Franse Unie niet eens wil aanvaarden. Ge geeft u over aan illusies!", zo riep Mendès-France uit. En een andere gevaarlijker illusie was volgens hen te menen, dat de conferentie van Genève de vrede in Indochina zou kunnen brengen. Wij hebben daar als tegenstanders te maken met Rusland en China en wat heb ben wij gedaan aldus vroeg Mendès France om die landen er toe te brengen ons dit cadeau te schenken? China wil zijn macht uitbreiden over Vietnam. Moskou weet, dat de oorlog daar er de voornaam ste oorzaak van vormt, dat wij ons aan de verplichtingen inzake het Europese leger onttrekken. Daar de Russen dit Europese leger evenmin begeren, zie ik niet aldus de radicale vertegenwoordiger waarom Molotov een vergelijk met Indochina zou willen bevorderen. Volgens Mendès-France dient Frankrijk ernstig te streven naar een onmiddellijk contact met Ho Chi Minh, die de directe vijand van Frankrijk is. Alle andere wegen zijn uitvluchtwegen. De huidige regering verdiende volgens hem echter niet het vertrouwen, dat nodig was, om zulke onderhandelingen te voeren. Toen Mendès-France de hoop uitsprak, dat er nog eens een Frans staatsman zou opstaan, die de intrigues van een al te han dig diplomatiek spel zou doorkruisen, voel de en niet ten onrechte Bidault zich persoonlijk getroffen. De minister verhief zich in de regeringsbank om te pogen met een paar woorden zijn beleid te verdedi gen. Volgens Bidault bood Genève wel degelijk een ernstige mogelijkheid voor een compromis. Mendès-France herhaalde toen zijn argumenten, waarop Bidault bijna on verstaanbaar mompelde: „Dat zullen wij dan nog wel eens zien". Mendès-France achtte die uitlating beneden de waardig heid van een minister. „Acht jaar heeft men ons gezegd", zo viel hij uit, „dat wij wel zouden zienIntussen zijn tiendui zenden jonge Fransen gesneuveld en wer den wij steeds verder terug geslagen." Hoewel Laniel en Bidault opnieuw op het parlementaire plan een overwinning mochten boeken, werd het niettemin giste ren wel duidelijk, dat de woorden van Mendès-France de hoge vergadering niet onberoerd hadden gelaten. Opnieuw heeft de jonge radicale leider zich doen kennen als een der zeer weinige figuren in het maakt, dat een onbekende man, die met een Spaans accent sprak, gisteren heeft opgebeld en de waarschuwing heeft uitge sproken dat er „iets verschrikkelijks" zou gebeuren met senator Joseph McCarthy. Deze logeerde in dat hötel. De onbekende verbrak de verbinding vóór men kon nagaan vanwaar hij had op gebeld. De politie van New York gaf on middellijk rechercheurs opdracht, de zaak te onderzoeken. Franse parlement, die de hoop rechtvaar digt, welke vooral de Franse jongeren in grote getale op hem schijnen te stellen. Antwoord van Vietminh De New York Times van Woensdag be vat een bericht uit Hongkong, waarin mel ding wordt gemaakt van een radiorede van de minister van Buitenlandse Zaken van de Vietminh, Hoang Ming Giam. Deze ver klaarde de Franse voorstellen om een ein de aan de oorlog in Indochina te maken, te zullen bestuderen op voorwaarde, dat de Fransen „uit deze jaren van oorlog een les hebben getrokken". Overigens protes teerde de minister van de regering der op standelingen tegen het zenden van perso neel van de Amerikaanse luchtmacht naar Indochina. Volgens het communistische persbureau „Nieuw China" heeft de minister ook het vredesaanbod, dat de leider der Vietminh. Ho Tsji Minh, op 26 November via het Zweedse blad „Expressen" deed, herhaald. Minister Hoang Minh Giam zeide: „Na mens de; regering van de democratische republiek Vietnam deel ik mee, dat de ver klaring van 26 November 1953 van presi dent Ho Tsji Minh de basis is van de poli tiek van de regering der democratische republiek Vietnam voor de oplossing van het Indochinese vraagstuk. Als de Franse regering, rekening houdend met de les van de oorlogsjaren, een wapenstilstand en een regeling van de kwestie-Vietnam door middel van vreedzame onderhandelingen wenst, zijn het volk en de regering van de democratische republiek Vietnam bereid ha''r voorstellen te bestuderen." Het K.N.M.I. deelt mede: In het begin van de vorige week lag bijna heel Nederland bedolven onder een dikke sneeuwlaag. Nu is het ineens volop lente geworden. De inleiding tot deze op merkelijke weersverandering begon Zon dag, toen aan de voorkant van een actieve oceaan-depressie harde Zuidenwinden een overvloed van warme lucht naar West- Europa transporteerden. Aanvankelijk was er in deze lucht veel bewolking en viel er af en toe regen en motregen. Gisteren ech ter, toen de wind Zuid-Oost was geworden, drong de eveneens warme, maar drogere lucht, langzaam tot in Nederland door. De temperatuur steeg in het Zuiden van het land tot 15 a 16 graden, in het Noorden tot 11 a 12 graden. Ook in België en Frankrijk werden temperaturen van 15 graden en hoger gemeten. De druk verdeling is .gun stig voor aanhouden van dit zachte weer. Boven Rusland bevindt zich namelijk een machtig gebied van hoge luchtdruk, dat over geheel West-Europa een Zuid-Ooste lijke stroming in stand houdt. Ten Noorden van de Azoren ligt een stormdepressie, die tot nu toe op Ierland afstevende, maar spoedig naar het Noord-Oosten zal ombui gen. De depressie zal daarom geen directe invloed op het weer in ons land kunnen uitoefenen. Wel moet worden verwacht, dat de Zuid-Oostenwind iets gaat toenemen. De kans op lenteweer van enigszins lan gere duur wordt hierdoor slechts vergroot. (van hedenmorgen 7 uur) weers- to .5 i 2 Q, t- P to toestand ■O- T3o f o 2 P ZJ r- 5'ü z.B Oslo geheel bew W 1 0 0 Stockholm geheel bew. ZZW 5 0 0 Kopenhagen motregen OZO 7 -0 0 Londen zwaar bew. ZZO 3 8 0 Amsterdam mist ZO 2 5 0 Brussel licht bew. Z 1 8 0 Parijs geheel bew. windstil 7 0 Bordeaux licht bew. OZO 2 5 0 Grenoble licht bew. windstil -1 0 Nice licht bew. NW 7 7 0 Berlijn mist OZO 5 0 0 Frankfort nevel NO 4 0 0 München nevel ONO 1 0 0 Ziirich nevel windstil -4 0 Genève nevel windstil -3 0 Locarno geheel bew. O 1 4 0 Wenen licht bew. ZO 5 0 0 Innsbruck licht bew. W 2 -2 0 Rome onbewolkt NNO 5 3 0 Neerslag laatste ^oxoooocM*Y>ocoooooo<»coco3cxxoa 24 uur AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met nu en dan overdrij vende wolkenvelden, maar ook flinke opklaringen Zwakke, later matige Zuidelijke tot Zuid-Oostelijke wind Weinig verandering in temperatuur. Maanstanden 11 Maart 18.51 uur: Eerste kwartier 19 Maart 13.42 uur: Volle maan 27 Maart 17.14 uur- Laatste kwartiev lï Maart Zon op 7.05 uur onder 18 36 uur Maan op 9.52 uur onder 2 34 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 10 Maart Hoog water: 7.20 en 19.46 uur. Laag water: 2.54 en 15.25 uur. Donderdag 11 Maart Hoog water: 8.12 en 20.40 uur. Laag water: 3.42 en 16.13 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1