mdsox i Streekplan voor Zaanstreek door Provinciale Staten vastgesteld Laatste eer aan Louis Zimmermann HOOGTEZON Stichter geobsedeerd door ruzies ontstaan door talenverschil PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Verkouden..? De radio geeft Donderdag WOENSDAG 10 MAART 1954 Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Kerkelijk Nieuws H. 1. MAERTENS N.V. Engelse Comets stijgen deze maand weer op ESPERANTO ALS WERELDTAAL Vlootweek te Rotterdam Faillissementen LIKDOORNS «RW.JOERD «ET Lirvüuurtmd wonderolie oclt ió liet zo r~ KOELEN VAN BIER J Het eerste streekplan in de provincie Noordholland is vastgesteld. In de Dinsdag ge houden vergadering van de Provinciale Staten is het streekplan voor de Zaanstreek goedgekeurd en in de toekomst zijn ontwerpen van andere plannen te verwachten. Een streekplan is een bindend plan voor de ruimtelijke ontwikkeling van een streek. Het is, in beginsel, voor een streek, wat een uitbreidingsplan is voor een gemeente. De som van uitbreidingsplannen is echter nog geen streekplan. Uitbreidingsplannen worden opgezet en vastgesteld door de gemeenten. De gemeentelijke belangen heb ben daarbij uit de aard der zaak de meeste aandacht. Een overkoepelend plan is nodig om gemeenten en bevolking te overtuigen van de best mogelijke wijze der toekomstige ontwikkeling en daaruit de rol, die elke gemeente daarvoor zou hebben te vervullen, af te leiden. Bij de behandeling van het ontwerp- streekplan in de vergadering van de Pro vinciale Staten hebben veertien sprekers het woord gevoerd en mejuffrouw mr. E. Ribbius Peletier (Partij van de Arbeid) heeft het ontwerp namens het college van Gedeputeerde Staten verdedigd. De leden der Staten brachten hulde aan mejuffrouw Ribbius Peletier, de heer K. P. van Meurs en vele ambtenaren voor de wijze, waarop zij het plan hebben voorbereid. De heren N. J. Hooyschuur, J. de Boer Wzn. (beiden KVP), J. Krasser en P. Kuiper (beiden comm.) dienden vooretel len in, over de bestemming van terreinen ten Westen van de spoorlijn Amsterdam - Uitgeest en bezuiden de Guisweg binnen de gemeenten Koog aan de Zaan en Zaan dijk, over de uitbreiding van de buurt Rooswijk in de gemeente Zaandijk, over het tracé van de weg Amsterdam-Noord Herenhuis binnen de gemeente Zaandam en over de plaats van de overbrugging van de Zaan bij het fabriekscomplex van Wes- sanens Koninklijke Fabrieken N.V. in de gemeente Wormerveer. Mejuffrouw mr. Ribbius Peletier had ruim een uur nodig om het plan te ver dedigen en om een uiteenzetting te geven van het doel van het voorstel. Vooraf dankte zij voor de hulde de ambtenaren en haar gebracht en merkte zij op, dat de samenstelling van de commissies van dd( aard was, dat vruchtbaar werk verricht is. Zij zeide te kunnen begrijpen, dat de heer Groen (KVP) principiële bezwaren tegen het plan had. Ook zij had graag gewild, dat het Nationale plan het eerst was vast gesteld, doch dat is niet het geval. De heer Groen heeft enige prognoses genoemd.Naar aanleiding daarvan merkte mejuffrouw Ribbius Peletier op, dat zij vertrouwen heeft, dat de Zaankamters het initiatief zul'len nemen industrieën te ontwikkelen. Toeneming van het aantal arbeiders met 30 (in Nederland als geheel 40 wondt verwacht. Enkele leden hebben gesproken ADVERTENTIE neem tydig 60 tabletten f 0.98 Eterk desinfecterend HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke liederen. 9.25 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Puzzleparade 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfs leven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen. en platen. 13.25 Vraaggesprek en platen. 13.45 De ring van de Profeet, hoor spel. 14.30 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Wat betekenen de Fellowships van de Verenigde Naties voor Nederland? 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Jeugd- omroep. 18.40 Reportage of platen. 18.45 Lichte muziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Platen. 19.20 Zes weken Australië, causerie, 19.35 Voordracht en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Cabaret. 21.30 Platen. 21.40 Volksliederen. 22.00 Gevarieerd programma. 22.45 Sport- actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33—12.40 Voor het platteland). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de huisvrouw. 15.15 Platen. 15.33 Omroep orkest. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Fluit, viola da gamba en clavecimbel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Sopraan, piano en voordracht. 18.22 Platen. 18.35 Raadhuispraat, 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Voro de jeugd. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd program ma. 21.45 Platen. 21.50 Ik denk er zo over. en U? 22.00 Amusementsmuziek. 22.20 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Ge varieerde muziek. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse mu ziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Klankbeeld 20.40 Platen. 22.00 Nieuws 22.15 Gitaarrecital. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Beste allemaal. En gelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 m.) ADVERTENTIE Haarlem over het Jisperveld. In overleg met ver enigingen en gemeentebesturen zal een gedeelte gereserveerd blijven voor natuur reservaat. Dam zal het echter noodzakelijk zijm niet over te gaan tot verlaging vam het peil. De mogelijkheid blijft bestaan enkele delen van het Jisperveld te ontgin nen. Er is door een lid gevraagd oude Zaanse huizen voor het nageslacht te be waren en niet een Zaanse buurt te stich ten. Spreekster deelde mee, dat het de wens van gemeenten is een Zaanse buurt te maken en daarom is er één ontworpen Streehforum Sprekende over streekplannen in het al gemeen merkte spreekster op, dat de be volking dergelijke plannen moet begrijpen: zij moet zich er voor interesseren en mee helpen oplossingen te zoeken. Bij de voor bereiding van het plan Kennemerlamd- Noord is daarom een streekforum inge steld. Belangstellenden uit de streek (leden van colleges van B. en W.. raadsleden, geestelijke verzorgers, middenstanders, handelaren enz.), die het wel en wee ter harte gaat, kunnen hun gedachten kenbaar maken. Het doel is te zoeken naar een goede vorm: een sfeer van geheimzinnig heid bestaat er niet. Nadat zij zich tegen de voorstellen van de vier leden had verklaard, sprak mejuf frouw Ribbius Peletier nog over de ver wezenlijking van het plan. De mogelijk heden liggen, na vaststelling van het plan, op tafel. Het komt er nu op neer wat de praktijk zal brengen. Voor de gemeente besturen ligt er nu een taak en spreekster hoopte, dat zij medewerking zullen ver lenen. Nadat de vier voorstellen waren ver worpen werd het streekplan voor de Zaan streek zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. De voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Stcenwjjk, sprak de hoop uit, dat het plan tot zegen zal strekken van de streek en wenste mejuffrouw Ribbius Pele tier geluk met het besluit. Voorts besloot de vergadering tot instel ling van een fonds bestemd ter dekking van eventuele kosten voor de provincie, voortvloeiende uit de vaststelling van streekplannen. ADVERTENTIE Haar verloren, èl verloren Roos is een teken dat Uw hoofdhuid verschil fert. Uw haar zal uitvallen indien U niet zéér snel ingrijpt! Want Uw ondervoede hoofdhuid schilfert reeds en verhoornt. Daar moet U onmiddellijk iets tegen doen. Wat? Dit is geen vraag meer sedert Silvikrin, de wetenschappelijke haarvoeding, is uitge vonden. Ga terstond Silvikrin gebruiken. Silvikrin heeft reeds talloze mensen over de gehele wereld uitkomst gebracht. Silvikrin bevat n.l. de 14 natuurlijke opbouwstoffen voor de haargroei, zoals Tryptofaan, Tyrosine. Cystine en de 11 overige uit de amino-groep. De wetenschap heeft vastgesteld, dat Silvi krin al deze opbouwstoffen in de juiste ver houding bevat. Ned. Herv. kerk Beroepen te 's-Grevelduin-Capellë, L. Trouwborst te Monster; te Groningen (vac. J. C. v. Nieukerken), A. H. Weenink te Drogeham; te Hasselt, J. den Besten te Babyloniënbroek; te Wognum-Zwaag (toez.) P. J. Barnouw, voorg. van de Ned. Prot. Bond te Schiedam. Aangenomen, naar Klarenbeek (toez.), A. Brill te Nieuw- Scheemd'a. Benoemd tot hulppred. te Schelluinen B. N. B. Bouthoorn a.s. em. pred. te Benne- kom. Geref. kerken Beroepen te Bierum T. Tien te Bunde (Oost-Friesland); te Drachtstercompagnie J. W. Bonda te Staveren. Bedankt voor Loenen a. d. Vecht, H. Brinkman te Rijssen. Beroepen te Middelburg A. Brouwer te Barneveld; te Willemstad H. J. van Dui nen cand. te Wassenaar. Bedankt voor Zwartebroek J. A. v. d. Peppel te Hijken (Dr.). Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Sappemeer D. Deddens te Wetsinge-Sauwerd. Evang. Luth. kerk Beroepen te Zaandam P. Estié, prop. te Bussum. Oud-Geref. gemeenten Bedankt voor Rijssen H. Wiltink te Doe- tinchem. Geref. gemeenten in Nederland Bedankt voor Dordrecht F. Mallan te Bruinisse. Geref. gemeenten Tweetal te Ridderkerk H. Ligtenberg te Rotterdam-W. en L. Rijksen te Middel burg. TT" - ADVERTENTIE In alle prijsklassen SIGAREN iMWZjjeed Het stoffelijk overschot van de violist en eerste concertmeester van het Concert gebouw-Orkest Louis, J. H. Zimmermann is gisteren in het crematorium te Velsen verast. Vele collega's, vrienden en muzieklief hebbers hebben hem de laatste eer bewe zen. Eduard van Beinum, Rudolf Mengelberg, Jaap Spaanderman, Sam Swaap, Jo Hek ster, Boris Lensky, praeses en quaestor van het Leidse Studenten-muziekgézelschap „Sempre Crescendo", waarvan de over ledene erelid was en vele anderen volgden de baar. Nadat de kist in de aula temidden van bloemstukken was opgesteld, - een krans van witte Seringen en Aronskelken met linten in de kleuren van de stad Amster dam, lag als stille hulde van de leden van het orkest, - hebben verschillende sprekers het woord gevoerd. „Ik acht het een eretaak op deze dag te zijn aangewezen om enige woorden te spreken aan de baar van Zimmermann. Maar het is meer dan dat. Het is een dier bare verplichting tegenover de man wie het Concertgebouw als centraal punt in het leven dierbaar was en die in deze nati onale muziektempel de godin vond, die hij wilde aanbidden: Die holde Kunst". Hij was een van de dragers van de grote traditie van het Concertgebouw en meermalen toonde hij zich voldaan over de beroemdheid van het orkest, dat mede door zijn inspiratie groot is geworden. Ook als solist heeft hij velen doen genieten van de heilzame gaven die de Kunst in zich bergt. Op creatief gebied heeft hij zich doen kennen als een componist, die ontla ding wist te geven aan wat in hem bran dend was.Door zijn paedagogische en in structieve kwaliteiten vormde hij een school, die tot in lengte van jaren vruch ten zal afwerpen". Deze woorden werden geuit door mr. J. W. de Jong-Schouwen- burg, die namens de N.V. Het Concertge bouw en de Nederlandse Orkeslstichting sprak. Mr. A. de Roos, Wethouder van Kunst zaken in Amsterdam betuigde, dat het hem een zeer eervolle plicht was orn namens het gemeentebestuur van Amsterdam uiting te geven aan zijn gevoelens van eerbied en waardering jegens de man die in lange jaren van dienst de stad van zijn spel heeft doen genieten. „De burgerlijke gemeente", aldus de heer De Roos, „is veelal nog wat karig in haar eerbetuigingen jegens de kunstenaar eft zijn kunst, maar er is in de loop der jaren iets gegroeid als een vaste verbintenis tussen de stad en de orkestleden van het Concert gebouworkest. Amsterdam heeft aan Louis Zimmermann oneindig veel te danken en bij het heengaan van een zo grote figuur past het stil te zijn in de jachtige beslom meringen bij het besturen van een stad; Amsterdam dankt U voor het vele dat gij haar gegeven hebt". De heer D. C. Mesman, voorzitter van de Vereniging „Het Concertgebouworkest", die namens de orkestleden sprak, memo reerde de periode van groei, opbouw en consolidering van het orkest, waaraan on verbrekelijk de naam van Zimmermann verbonden blijft. Hij had een grootse op vatting van zijn taak, zei spreker en een toon van de schoonheid en warmte gaf zijn spel een persoonlijk karakter. Uit naam van de Algemene Vereniging „Grunno" in Groningen, waarvan de over ledene lid van verdienste was, wijdde de heer T. J. Knorren, woorden van waarde ring aan de nagedachtenis van een van de laatste grote Groninger musici". Tenslotte bracht mevrouw Haalebos- Völlmar uit naam van de oud-leerlingen een afscheidsgroet. Een kwartet, bestaande uit de heren Jan Bresser, Jan Keessen, Jan Warnars en Reinier Bresser bracht hierna het Adagio uit het kwartet in G-Moll van Joseph Haydn tengehore en hierna daalde onder orgelspel van een koraal van Joh. Seb. Bach de kist en zegde prof. L. Zimmer mann, zoon van de overledene de aanwe zigen dank voor de betoonde belangstel ling. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Zhahay uit Martins Ferry in de Ameri kaanse staat Ohio is Navajo-indiaan en op het ogenblik bovendien gewoon soldaat in het Amerikaanse leger. Toen Zhahay zoon van een paard" zich in het opkomst centrum melddewerd zijn haar voor het eerst in twaalf en een half jaar geknipt. Son's vlechten sneuvelen onder de schaar van een legerkapper. LONDEN (Reuter). Op de luchtlijn LondenZuid-Afrika zullen met ingang van 23 Maart weer straalvliegtuigen wor den gebruikt. Men had van deze vliegtui gen na een ongeluk in Januari geen gebruik meer gemaakt. Ook op de andere luchtlijnen der B.O. A.C. zullen de „Comef'-passagiersvliegtui- gen weer in gebruik worden genomen. Zij werden uit de dienst genomen na het ver loren gaan van een dergelijk toestel nabij Elba, in de Middellandse Zee, waarbij alle 35 inzittenden om het leven kwamen. De zeven „Cornets", die weer in dienst worden genomen, zijn tot in de kleinste bijzonderheden nagegaan. Men heeft ech ter niets gevonden, dat een aanwijzing zou kunnen zijn voor de oorzaak van de ramp. Er zijn wel wijzigingen in de toe stellen aangebracht. De Air France heeft meegedeeld dat haar drie Cornets medio April weer in dienst zullen worden gesteld. Zoals gemeld is zal van 31 Juli tot en met 7 Augustus in Haarlem het wereld congres van Esperantisten worden gehou den. Tegen die tijd zullen door de V.V.V. folders en pamfletten worden verspreid die in het Esperanto de aandacht zullen vesti gen op wat er in Haarlem en omgeving te zien valt. Het leek ons daarom nuttig enige feiten uit de geschiedenis van het Esperanto te memoreren. De schepper van deze taal is de Poolse oogarts dr. L. L. Zamenhof. Hij werd op 15 December 1859 te Bialystok geboren en overleed op 14 April 1917. Reeds op jeug dige leeftijd werd Zomenhof getroffen door het gebrek aan begrip tussen de verschil lende bevolkingsgroepen in Polen. In zijn woonplaats was hij bijna dagelijks getuige van ruzie en onenigheden, welke hij voor namelijk toeschreef aan het talenverschil. Geheel hierdoor geobsedeerd kwam bij hem de gedachte op aan een eenheidstaal waardoor het mogelijk zou moeten zijn om deze bron van misverstand uk de weg te ruimen. Met veel volharding en door zettingsvermogen slaagde hij er tenslotte in om een hulptaal het Esperanto te oreëeren, die door iedereen ongeacht zijn nationaliteit gesproken kon worden en in betrekkelijk korte tijd kon worden geleerd. Het aantal van hen d:ie zich van deze taal bedienen groeide snel en voor de oorlog had elk land reeds zijn delegito's (con suls), waarmede iedere Esperantist zich bij een bezoek aan een land, waarvan hij de taal niet machtig was, in verbinding kon stellen. Deze lichtte hem dan in om trent hotels, reisgelegenheden en alles wat voor een vreemdeling van belang kan zijn. Op vele stations waren cp grote bor den namen en adressen van de delegito's in de betreffende stad aangebracht. Niet alleen in het buitenland, maar ook in Ne derland was dat het geval. Nu zijn op ver scheidene stations deze borden weer te zien, voorzien van de groene Esperanto- ster met de vijf punten die elk werelddeel vertegenwoordigen. De vroegere burgemeester van Den Haag mr. S. J. R. de Monchy was een der meest toegewijde propagandisten van het Esperanto. In zijn oude gemeente Arnhem werd in overeenstemming met de gemeen teraad een huis aan de Velperweg gratis ter beschikking gesteld van de Esperanto- bonden, die er curussen en lezingen in or ganiseerden. Ook dr. ir. M. H. Daimme, oud directeur-generaal van de P.T.T. interes seerde zich in hoge mate voor het Espe ranto. Hij stelde zijn postambtenaren in de gelegenheid in genoemd huis, „Presikhaaf" geheten, een cursus te volgen. Vele leden van het trampersoneel en het politiecorps droegen de Esperantoster op het uniform en waren op die manier een vraagbaak van vele buitenlandse Esperantisten die ons land bezochten. Tijdens de oorlog werd het Esperanto door de bezetter verboden. De jaarlijkse congressen mochten niet meer worden ge houden, de groene ster werd niet meer ge dragen, verenigingen werden ontbonden, en correspondentie in het Esperanto werd niet geaccepteerd. Op die manier trachtte men alles wat een mogelijk contact tussen Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Van 12 tot 18 Juni zal op de Maas te Rotterdam door de Koninklijke Marine een vlootschouw worden gegeven. Hieraan zal worden deelgenomen door het vlieg- deksohip „Karei Doorman", de nieuwe kruiser „De Zeven Provinciën", de torpe doboot jagers „Evertsen" en „Kortenaer", de fregatten „De Zeeuw" en „Van Aanstel" en de onderzeeboten „Zeeleeuw" en „Tij- gerhaai", verder het radio-radar instruc tieschip „Soemba", het oefenschip voor onderzeebootbestrijding „Marnix" en nog enige kleinere oorlogsschepen. De schepen zullen door het publiek kun nen worden bezichtigd. 52. Als dokter vermomd, bracht baas Kraska Pat en de professor in de kamer van de Eerste Hulp-post. „Ga zitten", zei hij, Pat in een stoel duwend, dan zal ik u eerst even onderzoeken". „Maar ik heb geen gebrekens!", sputterde Pat. Daar kunt u, als leek niet over oordelen", zei de dokter, alias baas Kraska, streng. „Uw gebreken kunnen verborgen zijn; vandaar de medische benaming: „verborgen gebre ken". Kom, laat mij eerst uw handen even zien". Pat voldeed onwillig aan dit verzoek. „Kijk toch eens aan", zei baas Kraska, „uw handen zitten vol met verborgen gebre ken! Die moeten goed verbonden worden!" En meteen wikkelde hij gezwind een ver band om Pat's handen en armen. „Ook uw schouders zijn vol verborgen gebreken", vervolgde Kraska, „en ook uw benen.... neen maar!" Onder het spreken wikkelde hij kwistig met het verband, tot Pat geen lid meer kon verroeren. „Bekorrah!"riep de grote detective, „is dit verbinden of BINDEN?!" „Stil", zei de pseudo-dokter, „nu nog uw hoofd onderzoeken, dat had al lang geleden dienen te geschieden. Het zit VOL gebreken!" Pat wilde een driftig antwoord geven, maar reeds smoorde het verband elk geluid.... de verschillende nationaliteiten in de hand zou werken, de kop in te drukken. De band tussen de verenigingen werd echter niet verbroken. Na de bevrijding heeft men de reorganisatie met krachtige hand aange pakt. Momenteel telt Nederland 6000 geor ganiseerde Esperantisten, dat is 1 'A van het totale aantal, ter wereld in georgani seerd verband bijeengebrachte Esperantis ten. En nu zal dan binnenkort in Haarlem weer een van de jaarlijkse Esperanto-we- reldcongressen worden gehouden. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 9 Maart in staat van fail lissement verklaard: H. Booman, aannemer te Vijfhuizen, Spie ringweg 561. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. O. H. v. Wijk. Wegens gebrek aan baten zijn op Dinsdag 9 Maart opgeheven de faillissementen van: W. Niessink, caféhouder te Haarlem, Nas saustraat 7. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw. A. Giuliani, beeldhouwer te Zaandam, Ged. Gracht 10 B.A., zaakdrijvende te Am sterdam, Nieuwe Wagenstraat 6. Rechter commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. D. Aten. A. B. Kroes, te Badhoevedorp, Badhoeve laan 69, fruitventer. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. O. H. v. Wijk. Th. P. J. Jackel, behanger en stoffeerder te Badhoevedorp, Nieuwe Meer dijk 18. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. O. H. v. Wijk. Door het verbindend worden van de uit- delingslijsten zijn geëindigd de navolgende faillissementen: Op 6 Maart 1954: J. Kwikkei, grossier in levensmiddelen te Koog aan de Zaan, Kieftstraat 22 en te Zaan dam aan de Oostzijde 315 handelende onder de naam J. Kwikkei en Co. Rechter-com missaris: mr. C. E. Muller. Curatrice: mevr. mr. C. F. Labey—Kehrer. J. Prinsen, los werkman te Haarlem, Am sterdamstraat 26. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. A. D. P. V. van Löben Seis. Op 9 Maart 1954: J. Meesters, handelende onder de firma naam J. Meesters Zoon, timmerman en aannemer te IJmuiden-Oost, gem. Velsen, Zeeweg 238. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. P. J. Prinsen Geerligs. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam van 27 Januari 1954 is, na hoger beroep vernietigd het vonnis van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem van 5 Januari 1954, waarbij R. Woning, koopman, te Bever wijk, Reguliersstraat 61, in staat van fail lissement is verklaard met benoeming van mr. J. O. Baron, advocaat en procureur te Beverwijk, tot curator. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam van 10 Februari 1954 is, na hoger beroep, vernietigd, het vonnis van de Arrondissements-rechtbank te Haarlem van 19 Januari 1954, waarbij H. J. van Duuren, koopman, te Haarlem, v. Zeggelenplein 88, in staat van faillissement is verklaard met benoeming van mr. K. A. F. J. Pliester, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. Carillon. Nederlandse technici zullen naar Amerika vliegen, om de opstelling van het Nederlandse carillon in „West Poto. mac Park" in Washington, te leiden Het carillon, dat uit vijftig klokken be. staat, is indertijd door Nederland aan Amerika gegeven als vriendschapsgift. Voorlopig zullen de klokken in een sta. len geraamte opgehangen worden. Dit geraamte, dat bijna veertien meter hoog is, zal op een betonmenvloer geplaatst worden. Naderhand zal een Permanente klokkentoren gebouwd worden. Coalitie. De Agrarische partij en de so- ciaal-democratische partij, die de meeste stemmen hebben behaald bij de algemene verkiezingen van gisteren in Finland, zullen een coalitieregering vormen zoals die, welke in November is gevallen, zo wordt meegedeeld. Er zullen ook politici van rechts en centrum in de regering worden uitge nodigd. De volksdemocraten evenwel, een fusie van communisten en links.! socialisten, zullen in de oppositie blij. ven. Verkiezingen. Bij incidenten tussen aan- hangers van verschillende partijen, die deelnemen vaan de verkiezingen voor een nieuwe wetgevende raad van de Pakistaanse provincie Oost-Bengalen zijn 56 personen gearresteerd, drie win. kels geplunderd en is een partijbureau in brand gestoken. Dinsdag was de tweede dag van de verkiezingen, die vier dagen zullen duren. Klachten. Het hoofd van de politie te Rome heeft het bevel gegeven de kleine Amerikaanse biljarten uit de café's en melksalons te verwijderen, als een ge volg van klachten van huisvaders en directeuren van middelbare scholen, dat kinderen spijbelen om te gaan biljarten met geld, dat zij vaak thuis hebben weggenomen. Voortaan zullen de Ame. rikaanse apparaten alleen op kermissen mogen worden geplaatst. Verbeterd, De Britse minister van Marine, Thomas, heeft in het Lagerhuis meege- deeld, dat de marine binnenkort zeer verbeterde wapens tegen duikboten in gebruik zal nemen. Hij gaf geen bij zonderheden, maar een woordvoerder van zijn ministerie heeft verklaard, dat het projectielen zijn, die door vlieg tuigen worden gelanceerd. Automatisch zoeken zii hun doel op en vernietigen het. Ook zullen helicopters in de strijd tegen' duikboten worden gebruikt. Vrij burger. Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de 37-jarige Zweed Albert Kinberg' die indertijd met veel geweld heeft ge poogd de Sovjet-Russische ambassade te Oost-Berlijn binnen te dringen om een onderhoud te hebben met minister Molotov, die hti om medewerking voor het vestigen van de wereldvrede wilde vragen, op vrije voeten is gesteld. Hij stapte na zijn invrijheidstelling achter eenvolgens in en uit een vliegtuig dat hem naar Zweden zou brengen. -Een ambtenaar van het Zweedse consulaat zei, dat hij geen idee had, waar Kin- berg nu is of wat hij van plan is te doen. Hij'is tenslotte „vrij burger", zei Strafbaar. Het Turkse parlement heeft Dinsdag met 301 tegen 32 stemmen een wet aangenomen, waarin wordt bepaald dat smaadschrift, laster en het ver spreiden van valse geruchten via radio en pers veroordeling tot grote schade vergoedingen tengevolge kan hebben. De publicatie van berichten die „scha delijk voor het politieke of financiële aanzien van het land" zijn, is eveneens strafbaar. De republikeinse oppositie stemde tegen. Toepassing. Een gewezen attaché van het Griekse gezantschap in Praag, de 32- jarige Christos Mitsakopoelos, heeft Dinsdag te Athene onthuld, op welke wijze hij uit Tsjecho-Slowakije is ver bannen. Mitsakopoelos, werd 25 Januari door de Tsjech oslowaakse veiligheids politie, op beschuldiging van spionnage, gearresteerd. Hem werd, naar hij zeide, met toepassing van verdovende midde len, een valse bekentenis afgedwongen, waarna hij uit Tsjecho-Slawakije werd geleid. Aanvaring. Het 1.871 ton metende Britse schip „Guildford" heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag geseind, dat het drie mijl ten Oosten van Whitby aan de Engelse Oostkust in aanvaring is ge weest. Het schip kreeg water binnen. Later seinde de „Guildford", dat men het lek heeftweten te dichten. Het schip zou zijn motoren niet proberen, voordat een sleepboot langszij ligt. DE sprong die wij zo nu en dan van het ene onderwerp op het andere maken, voert tot vreemdsoortige consequenties. Want de hangende tuinen van Babyion noodzaken ons vandaag te spreken over het koelen van bier, een wel zeer onwel kom onderwerp gedurende de barre win tertijd. We moeten echter maar door de zure appel heen bijten. Nederlanders, die soms met enkele da gen zon per jaar genoegen moeten nemen, plegen zich in het algemeen weinig zorgen te maken over de temperatuur der dranken. Deze nationale zorgeloosheid behoeven we onszelf niet als een fout aan te rekenen, want in het algemeen is het bier dat uit de keuken, of uit een willekeurige gang kast wordt te voorschijn ge haald, zó heerlijk koel, dat de bezitter van een prima kelder of ijskast zich nauwelijks beter zou kunnen wensen. Deze koelte is overigens geen eigenschap van het bier of van onze huizen, maar van het klimaat. Dat wordt u onmiddellijk duidelijk op een warme, zwoele avond, wanneer men u opgewekt een glas lauw bier voorzet, afkomstig uit dezelfde keu ken of gangkast. Volken die wat meer met de zon te ma ken hebben dan wij, weten zich in dit opzicht reeds eeuwenlang te behelpen, ook al beschikken zij niet over electrische koel installaties of andere zegeningen der mo derne techniek. Zuidelijke volken bewaren hun dranken in aarden kruiken en geven daardoor blijk aanzienlijk meer van de koeltechniek te begrijpen dan wij. Immers, door de poriën van de kruik dringt vocht naar buiten, dat op de oppervlakte van de kruik verdampt, waardoor een sterke afkoeling plaats vindt, zodat de inhoud van de kruik lekker koel blijft. Om één gram water, dat zich nabij het kookpunt bevindt, geheel weg te koken zijn 536 calorieën nodig, zodat u zich kunt voorstel len dat door een aanhoudende verdamping grote hoeveelheden verdampingswarmte aan de kruik worden onttrokken. Dergelijke poreuze kruiken met nauwe halzen, kennen wij hier te lande niethet geen echter niet wil zeggen dat we op war me zomeravonden dan maar met lauw bier genoegen moeten hemen. Het systeem, vol gens hetwelk de dranken in aarden kruiken koel blijven, kunnen we immers op primi tieve wijze met een bierflesje nabootsen. Het enige waarover we dan de vrijelijke beschikking die nen te hebben, is een wol len, flanellen of tricot lap, waarmee we de fles bier zorgvuldig omwikkelen. Wan neer dit omhulsel goed nat wordt gemaakt, treedt even eens verdamping op, volgens hetzelfde principe als bij de poreuze aar den kruiken die de Spanjaarden en Ara bieren gebruiken. Wanneer u er dus voor zorgt de stoffen bekleding goed nat te houden, kunt u in de zomer steeds gekoeld bier ter beschik king hebben, mits u de verkeerde gewoon te om bier in de schaduw te zetten, kunt onderdrukken. De in natte textiel gewik kelde bierfles behoort n.l. in de volle zon te staan, want hoe meer warmte, hoe meer verdamping en des te koeler wordt het bier. Als enige zorg blijft het nathouden van de omwikkeling, maar indien u daar geen oplossing voor kunt vinden moet u op warme dagen maar geen bier drinken óók! Nu we toch zo aan het bier drinken zijn, moeten we ook nog even het zotte geval vertellen van de man die met één dollar talloze verteringen maakte en na afloop van het feest nog één dollar op zak had. Maar dat zou voor vandaag te veel plaats ruimte vergen. Daarover dan maar morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2