Minister Beel nam het op voor de Friezen ABDUSÏRÖ0P VITAMINEN ACTIFRAL-10 Agenda voor Haarlem Wetsontwerp over pensioen aangelegenheden thans ingediend Hij zal het oog houden op ontvangsten van „koninginnen" door burgemeesters Yes Sir... gentlemen prefer Velsense schipbrug gaat niet door 1 Hakenkruisvlag op Zandvoortse toren Juridisch probleem voor Amsterdams hof Geen nieuwe herziening van het loonpeil EERSTE KAMER De MILDE Amerikaan KALK? Neem voortaan Agré Gewezen overheidspersoneel Indonesië Ministers betreuren ernstige vertraging SNEL BUITENAOEM Maand hechtenis geëist tegen overwegwachter Amerikaanse televisiefilm werd opgenomen Productie „Willem Barendsz" lager dan vorig jaar Medeplichtige strafbaar na vrijspraak voor dader? Gré Brouwenstijn gasteert in Parijs te 'n TIP VAN BOOTZ Minister Suurhoff Ministeriële waardering voor N.S.-personeel WOENSDAG 10 MAART 1934 (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren het debat over de begroting van Financiën nog een beetje gerekt met langdurige replieken, die feitelijk niets nieuws opleverden. „Schep voor die koninklijke Nederlan der, die wij in de spaarder kunnen zien, een gunstig fiscaal klimaat," zo betoogde mr. Pollema (C.H.). Herinnerend aan Thorbecke's „verantwoorden, betekent vóór alles antwoorden", verweet prof. Mole naar (VVD) de minister van Financiën, dat deze niet bereid was geweest nader uitsluitsel te verstrekken omtrent de over eenkomst met de particuliere bankiers. M r. Teu lings (KVP) eiste wederom het recht op, vragen over „het drama Poly- norm" te stellen. De Kamer heeft het recht aldus toezicht op het beheer van 's lands financiën uit te oefenen, zei hij. Minister Van de Kieft erkende tegenover pi'of. Molenaar de plicht te heb ben de Kamer in te lichten. Maar nu het iets betrof, dat tot indiening van een wets ontwerp moet leiden, wilde hij wachten tot de parlementsbehandeling van het wets voorstel. Dezer dagen zullen enkele mede werkers van de minister met molestver- zekeringsmaatschappijen in overleg treden om bespoediging van afwikkeling van de oorlogsschadegevallen te bevorderen. Tot mr. De Vos van Steen wijk (VVD) zei minister Van de Kieft, dat er geen aanlei ding tot critiek bestaat op het door de regering gevoerde beleid terzake van vor dering van bepaalde gronden in Friesland niet het oog op werkverruiming. Inzake Polynorm bracht de bewindsman in herin nering, dat het een van die gevallen betrof, dat de Herstelbank geld stak in een onder neming, en een gewone particuliere bank dat niet zou doen. Het gold hier juist de speciale taak waarvoor de Herstelbank in het leven was geroepen. Maar ook zij dient natuurlijk een zekere behoedzaamheid in acht te nemen. Inmiddels zijn de nodige reorganisatie-maatregelen getroffen en is er rentabiliteit in zicht. Zodra het kan, zal de minister gaarne het bedrijf aan een koper overdoen; inmiddels wordt de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht genomen. Staatssecretaris mr. Van den Berge nam het voor de belastingambtenaren op. Er is geen sprake van dat men overmatige controle wil invoeren. Prof. II e 11 e m a (A.R.) kreeg nog te horen, dat het plan be staat de omzetbelasting, opgelegd aan kin derkampen, te doen vervallen. Zonder hoofdelijke stemming, met aantekening van het communistische „tegen", ging de be groting van Financiën er door. Binnenlandse Zaken Bij zijn verdediging van de begroting van Binneniandse Zaken deelde minister Beel onder meer mee, dat indien de misdragin gen van weggezuiverde ambtenaren alleen uit het lidmaatschap van cle N.S.B. hebben bestaan, pensioenherstel tot 90 procent mogelijk is. De waag van mr. Van Walsum, hoe de minister oordeelt over burgemeester lij ke ontvangsten van Prins Carnaval, bleef onbeantwoord. De minister maakte zich van die „moeilijkheid" af met de opmerking, dat hij niet te voren de burgemeesters ten opzichte van het begroeten van schoonheids- en bloe- menkoninginnen aan banden wil leggen maar dat hij, zo in zijn ogen iets ge beurt dat in strijd is met de waardig heid van hun ambt, daarover een op merking zal maken. Friese kwestie Naar aanleiding van de waarschuwingen van prof. Diepenhorst en mr. De Vos van ADVERTENTIE geeft U precies wat U nodig hebtI Steenwijk inzake het teveel toegeven aan Friese wensen zei minister Beel het met prof. Diepenhorst eens te zijn, dat twee taligheid voor een volk geen voordeel is. Maar de aanspraak om het gebruik van de Friese taal te erkennen maakt het nodig voor de regering tijdig de stroom in de juiste bedding te leiden. De commissie Kingma Boltjes was wel degelijk op grond van deugdelijk onderzoek tot haar oordeel gekomen. Voor handhaving van de rijks eenheid zal ongetwijfeld zorg worden ge dragen. De minister was getroffen door hetgeen de heer Algra had opgemerkt om trent de godsdienstige argumenten in ver band met aflegging van de eed in het Fries. Naar aanleiding van een ander belang rijk onderwerp, subsidiëring der kerken, wees minister Beel er op, dat men aan ge meentebesturen niet het recht kan ontzeg gen uit te maken of in een concreet geval het gemeentelijk belang subsidiëring ver eist of gewenst maakt met betrekking tot het inkomen van kerkelijke bedienaren, het bouwen van een kerk en dergelijke. Sinds lang laten de Grondwet en ons staatsrecht dit toe. De minister was dan ook niet be reid te bevorderen, dat zulk een subsidië ring alleen rijkszaak zal zijn. Met de leuze scheiding van kerk en staat komt men er niet. Hoofdstad Tegenover de geschiedkundige uiteenzet tingen van prof. Gerretson ter verdediging van Amsterdam's aanspraak op de eretitel van hoofdstad voerde de minister enige punten aan, ten einde in het licht te stellen, dat diens voorstelling van zaken in som mige opzichten historisch onjuist of te on volledig was. Hiermee beoogde de bewinds man overigens geenszins te betwisten, dat Amsterdam in werkelijkheid de hoofd stad is. De minister besprak vervolgens het vraagstuk van de verhouding tussen rijk en gemeenten in het algemeen, daarna dat der financiële verhouding in het bij zonder. Ten opzichte van het eerste stelde hij, dat de centralisatie niet verder moet ADVERTENTIE Hier is ze dan. Laurens' Carlton. Niet zo maar een Amerikaan.... zó een Amerikaan. Steek maar opdaar zijn ze voor gemaakt. Proeft U? Heb ik wat te veel gezegd? Yes Sirgentlemen prefer Carlton. En let goed op de dames. Die blijven niet achter. In cellophaan 75 et. gaan dan strikt noodzakelijk is. Men moet zoveel als mogelijk is aan de lagere orga nen overlaten. Na de nieuwe regeling der financiële verhouding is volgens de be windsman de financiële positie van vele gemeenten verbeterd. Tenslotte zij nog vermeld, dat de minister verzekerde alles te zullen doen om de nieuwe regeling.van de bezoldiging van burgemeesters op zo kort mogelijke termijn tot stand te brengen. Bij de replieken hield prof. Gerret son (C.H.) nog eens met de meeste nadruk vol, dat het in December 1813 wel degelijk een persoonlijke beschikking van de sou- vereine Vorst is geweest, toen hij op 19 December aan Van Hogendorp schreef over het doen plaats vinden van de inhuldiging in Amsterdam als de hoofdstad. „Gaat u maar eens kijken in het rijks archief," zo besloot minister Beel de dis cussie, waarna de Kamer de begroting van Binnenlandse Zaken zonder hoofdelijke stemming (alleen de C.P.N. liet het tegen aantekenen) heeft aangenomen. Uit diverse informaties is ons gebleken, dat de noodverbinding over het Noordzee kanaal een schipbrug parallel aan de Velserbrug van de baan is. De commissie oeververbindingen Noord zeekanaal ziet geen mogelijkheid deze noodbrug zonder ontzaglijke veranderingen ter plaatse in te leggen. Een andere oplos sing is er zo vernamen wij niet. Nu de tunnelbouw versneld wordt en de per manente oeververbinding in 1957 klaar kan zijn, lijkt afwachten dus de enige moge lijkheid. Er is geen reden om aan te nemen dat het nog steeds toenemende ver keer over de Velser ponten er meer pon ten bij krijgt. Dat wil dus zeggen, dat de vier ponten in Velsen blijven varen, omdat anders het bedrijf van de dienst Stoom- pontveren technisch de zaak niet aan kan. ADVERTENTIE WMMWM m Gal vit De lekkere kalktabletten met vitamine D3 (drie!) Vooral voor a.s. en jonge moeders, kleuters en kinderen. Ook aanbevolen bij winterhanden, wintervoeten en zgn. „kloven" in de vingers. N.V. PHILIPS-ROXANE PHARMACEUTISCH - CHEMISCHE INDUSTRIE „DUPHAR" - AMSTERDAM - OIST - WEESP WOENSDAG 10 MAART Stadsschouwburg: „Staatszaken", Haagsche Comedie. 8 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spi ritisten „Harmonia"; bijeenkomst, 8 uur. Mi nerva: „Song of my heart", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „De verovering van de Mount Everest", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Berlijn, stad van avontuur 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxnr: „Gewetenswroe ging", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The Captain's Paradise", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „Parijse nachten", 18 en 9.15 uur.' Roxy: „Spoorwegsabotage", 14 jaar, 8 UlU DONDERDAG 11 MAART Minerva: „Song of my heart", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent 14 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: De ver overing van de Mount Everest", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Berlijn, stad van avontuur", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gewetenswroeging", 18 jaar, 2 7 en 9 15 uur. Rembrandt: „The Captain's Paradise". 14 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „The Harlem Globetrotters", alle leeft., 2.1a uur. „Parijse nachten". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Spoorwegsabotage", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van een-rege ling ten aanzien van de „Stichting tot ver zorging en afwikkeling van pensioensaan gelegenheden betreffende gewezen over heidspersoneel van Indonesië en hun na gelaten betrekkingen". Aan de memorie van toelichting van de minister van Bin nenlandse Zaken en van Financiën ont lenen wij het volgende: Het wetsontwerp beoogt uitvoering te geven aan artikel 89 a van de comptabili teitswet. Bij besluit van de tweede confe rentie van ministers van de Nederlands- Indonesische Unie heeft Nederland de ver plichting overgenomen tot voldoening van de weduwenpensioenen en wezenonder- standen alsmede duurte toeslagen daarop aan de nagelaten betrekkingen van gewe zen overheidspersoneel van Indonesië, voor zover gevestigd buiten het grondgebied van Indonesië. Hiertegenover zijn door de In donesische regering aan Nederland de in Nederland aanwezige actieve en passieve vermogensbestanddelen van de volgende fondsen overgedragen: a. .Weduwen- en wezenfonds voor Europese burgerlijke landsdienaren in Ne- derlandsch Indië"; b. „Weduwen- en wezenfonds der Europese officieren van het Nederlands- Indische leger"; c. „Weduwen- en wezenfonds van Europese militairen beneden de rang van officier bij de koloniale troepen"; d. „Pensioenfonds voor Europese locale ambtenaren in Nederlands-Indlë". Bovendien heeft de republiek Indonesië zich verplicht om geregeld a pari in Neder- lans courant aan Nederland af te dragen de gewone, buitengewone en huwelijkscon tributies, verschuldigd door landsdienaren en gepensionneerden, wier na te laten be trekkingen ten laste van Nederland zullen komen. De door Nederland aanvaarde verplich ting betreft niet uitsluitend genoemde fondspensioenen, doch strekt zich ook uit tot' aiverse andere weduwen- en wezen voorzieningen, voortspruitende uit rege lingen van de voormalige Nederlands-In dische regering en uit de door deze rege ring gevolgde praktijk in bepaalde buiten de regeling liggende gevallen. De overgenomen verplichtingen zijn van aflopende aard. Zij betreffen de reeds aan wezige nagelaten betrekkingen en de na te laten betrekkingen van gepensionneerden en van thans nog actief dienenden. Deze laatsten voorzover zij bij de souvereind- teitsoveröracht in dienst waren. Er kan van worden uitgegaan, dat in het jaar 2000 de verplichtingen tegenover nagelaten be trekkingen geheel zullen zijn afgelopen. Ter uitvoering van genoemde voorzienin gen heeft de regering een pensioenstich ting in het leven geroepen, welker taak opdracht is omschreven in de overeen komst tussen het rijk en de stichting. Aangetekend wordt hierbij nog dat Ne derland m overeenstemming met d'e repu bliek Indonesië met ingang van 1 Juni 1951 tevens door de stichting doet verzor gen de vóór die datum door de directie van de voormalige Indische pensioenfond sen verrichte werkzaamheden, verband houdende met de ten laste van Indonesië komende eigen pensioenen (met inbegrip van de duurtetoeslagen en kindertoelagen daarop), voor zover de rechthebbenden op deze pensioenen zijn gevestigd buiten hét grondgebied van Indonesië. De ministers betreuren het dat, hoewel het bij het in het leven roepen van de stichting in de bedoeling lag dit ontwerp van wet reeds dadelijk aan te bieden, zulks ernstige vertraging heeft ondervonden. De geldmiddelen van de stichting bestaan in hoofdzaak uit de haar door het rijk ter beschikking t.e stellen kapitalen of gelden. Bij de eerste overeenkomst met de stich ting zijn de actieve en passieve vermogens- bestanddeler. van de drie opgeheven we duwen- en wezenfondsen en van het Euro pees locaal pensioenfonds aan de stichting overgedragen. Het kapitaal, dat de stich ting op deze wijze verkreeg, bedroeg rond 163.5 miilioen. ADVERTENTIE Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal J bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost: „Ondanks het feit dat van de zijde van de Spoorwegen het personeel wordt ge wezen op het stipt naleven van de voor schriften en hierop ook wordt toegezien, komen er toch dikwijls de laatste tijd der gelijke ongevallen voor", aldus zei Dins dag de officier van justitie bij de Rotter damse rechtbank, toen een 56-jarige over wegwachter uit Maassluis terechtstond. Deze had volgens de dagvaarding grove schuld aan een dodelijk ongeval, dat een jongen op een overweg in Maassluis was overkomen. De adjunct-commies die als treindienst leider optrad, had de blokwachter tijdig gemeld, dat een electrische trein uit Vlaar- dingen in aantocht was. De blokwachter bevestigde dit door een sein en ging toen de bomen sluiten. Nadat de trein was ge passeerd zou hij er niet aan gedacht heb ben dat er nog, zoals iedere dag op dat tijdstip, een trein uit Hoek van Holland moest komen. Voordat deze passeerde had de spoorwegwachter de bomen weer geo pend. Een jongetje kwam onder deze trein en werd daarbij gedood. De president merkte op dat deze blok wachter hetzelfde al eens was overkomen. De officier sprak van een grove nalatig heid en eiste ben maand hechtenis. De raadsman merkte op dat zijn cliënt al 23 jaar blokwachter is, zodat niet gezegd kan worden dat hij geen verantwoordelijk heidsgevoel heeft. Uitspraak over veertien dagen. Zandvoort heeft gisteren van 's morgens vroeg tot 's avonds Iaat in het teken van de bezettingstijd gestaan. Op het Gasthuis pleintje krioelde het de gehele dag van Duitse bezettingstroepen. Boven de ingang van het hofje prijkte een groot bord met het opschrift ..Organisation Todt" en van het torentje af was de hakenkruisvlag ge drapeerd. Aan bomen en muren prijkten bordjes „Ortskommandantur". Des mor gens vond een airestatie plaats van een verzetsstrijdster, wonende in een oud-Zand- voorts huisje in de Gasthuisstraat, des middags ontstond uit een door ondergrond se verzetsgroepen verijdelde fusillade van een verzetsstrijder een hevig vuurgevecht, waarbij in een ogenblik tijd vele doden en gewonden het Gasthuisplein bedekten en een „Obergruppenführer" dodelijk gewond de trappen van het Gasthuishofje kwam afrollen, waarna dit drama besloten werd met de plechtige onthulling van een ge denksteen, die aan de muur van het hofje was aangebracht. Reeds om half negen verschenen auto bussen en vrachtwagens met materiaal en artisten, om deze gebeurtenissen op de filmband vast te leggen. Het was de stich ting Nederlandse filmstudio „Cinetone" uit Amsterdam, die voor de door haar te ver vaardigen televisiefilm „Mission Westwall" voor rekening van een Amerikaanse tele visiemaatschappij, met talrijke Amerikaan se experts en cineasten, cameramensen, artisten, grote schijnwerpers en een uitge breide collectie apparaturen naar Zand voort was gekomen, omdat de badplaats was uitgekozen voor de buitenopnamen. Talrijke Zandvoortse figuranten werden bij de verfilming van deze gebeurtenis in geschakeld en veie oud-Zandvoortse kle derdrachten waren uit de mottenkist te voorschijn gehaald; van welke fleurige kledij de Amerikanen natuurlijk een gretig gebruik maakten. Zó groot werd op den duur de publieke belangstelling, dat de po litie in groten getale op het plein ver scheen, om tenslotte tot algehele afzetting daarvan over te gaan, omdat het gedrang te groot werd. Zandvoorts burgemeester toonde met echtgenote verscheidene keren overdag en óók nog des avonds voor het evenement grote belangstelling, gemeente secretaris, wethouders en raadsleden ga ven acte de presence en zo werden deze scènes vain de verzetsfilm „Mission West wall" die zich heette af te spelen in het Hollandse plaatsje Zuiderdam, voor Zand voort tot eer. schouwspel, waarvan velen genoten hebben en dat vooral in de avond uren, toen het donker reeds lang gevallen was, een feeërieke aanblik opleverde. De tot dusver behaalde resultaten van de „Willem Barendsz" zijn ten achter ge bleven bij die van het vorige seizoen. Uit zonderlijk slechte weersomstandigheden hebben de activiteit van de vloot aanzien lijk belemmerd. Op 28 Februari j.l. had de „Willem Barendsz" totaal geproduceerd 10.802 ton traan en 1.081 ton spermolie (645.1 blauwe walviseenheden), zijnde 5,46 percent van het op die datum door alle expedities tezamen gevangen aantal eenheden. In het vorige seizoen bedroeg de productie over een nagenoeg gelijke periode 14.082 ton traan en 320 ton sperm olie (6,18 pCt.). Wanneer een gerechtshof de hoofddader in een strafzaak wegens gebrek aan bewijs van het hem tenlaste gelegde heeft vrij gesproken, kan het dan in andere samen stelling dit arrest negeren en de mede plichtige in die strafzaak wel veroordelen? Dat was een vraag, die zich heeft voor gedaan bij een zitting van het Amsterdams gerechtshof. Het betrof een uitvloeisel van de knoeierijen, die gepleegd zijn bij de kolenleveranties aan de marine te Den Helder. Vorig jaar werd de stoker B. uit Den Helder eerst door de Alkmaarse rechtbank er, later door het Amsterdamse hof ver oordeeld. Hem waren in zijn dagvaarding zes punten ten laste gelegd.Voor vier daar van werd hij gestraft. Onder meer was hem tenlaste gelegd het als ambtenaar een gift aannemen in strijd met zijn plicht. Aangezien het hof niet bewezen achtte, dat de stoker als ambtenaar kon worden beschouwd, sprak het hof hem van dit punt crij. Een maand later stond voor hetzelfde hof de vrouw van de stoker terecht. Zij had steeds bij de kolenhandelaar de steek penningen geïnd. De kolenhandelaar lever de steeds drie vrachtwagens kolen af,waar na de stoker vier wagens aftekende. 3e Alkmaarse rechtbank had de vrouw wegens medeplichtigheid aan het door haar man gepleegde misdrijf zes maanden op gei ego. In hoger beroep voor het hof voerde haar raadsman, mr. G. Jonker, aan, dat de man als hoofddader van dit misdrijf was vrijgesproken en dg-t de vrouw dus niet wegens medeplichtigheid kon worden ver oordeeld. Veertien dagen later wees het hof cle zaak terug naar de rechter-commis- aris te Alkmaar met verzoek na te gaan of de stoker als ambtenaar kon worden beschouwd. Dinsdag werd de behandeling voortgezet. De samenstelling van het hof was echter gewijzigd, daar één van de twee raads heren door een andere was vervangen. De procureur-generaal haalde een arrest uit 1615 van de Hoge Raad aan. waaruit hij •meende te kunnen concluderen, dat de stoker wel als ambtenaar mocht worden beschouwd. Hij vroeg derhalve bevestiging van het rechibankvonnis tegen de vrouw: zes maanden. Mr. Jonker betoogde opnieuw dat de stoker cp 30 October door het hof was vrijgesproken. Dit arrest is intussen in kracht van gewijsde gegaan. Het hof heeft vastgesteld, dat de stoker geen ambtenaar was. Daaruit volgt automatisch, dat zijn vrouw, aan wie uitsluitend medeplichtig heid teu laste is gelegd, evenmin kan wor den veroordeeld, aldus pleiter. President: „Dit hof is anders samenge steld dan het hof, dat de stoker heeft vrij gesproken. In October is alleen niet be wezen geacht, dat hij ambtenaar was. Wij zijn vrij er een andere mening op na te houden en de stoker wel als ambtenaar te beschouwen". Mr. Jonker. „Dat zou bijzonder inconse quent zijn." President: „Maar wij zijn er niettemin vrij in," De uitspraak volgt op 23 Maart. 's werelds beste hoestsiroop Gré Brouwenstijn, sopraanzangeres van de Nederlandse Opera, zal op .17 en 18 Maart meewerken aan uitvoeringen van de negende symphonic van Beethoven in het „Théatre des Champs Elysées" te Parijs onder leiding van Igor Markevitsch. Het Hedwigschor uit Berlijn en het Orchestre National van Parijs werken mede Gré Brouwenstijn is eveneens aangezocht om in April te Hamburg op te treden in de opera „Fidelio" van Beethoven en in Ber lijn in de „Troubadour" van Verdi en in de „Fidelio". Zij zal hieraan gevolg geven in dien dit met haar werkzaamheden bij de Nederlandse Opera te verenigen is. ADVERTENTIE Bij feestjes, die 'k gaf in 't verleden, Wilde niemand m'n woning betreden, 't Deed m'n Vrouw veel verdriet, Toen verklapte neef Piet. „Men mist Tip van Bootz, da s de reden". Inz. Heer J. v. N„ Benschop on tv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Na enige tijd het onderwerp van diverse besprekingen te zijn geweest, al het Zandvoortse circuit nu verbeterd worden. Met de voorbereidende werkzaamheden is begonnen. De opbouw van een mobiele asphalt fabriek vordert, terwijl de arbeiders reeds begomien zijn het grint van het parkeerterrein te scheppen, waar de materialen voor het nieuwe wegdek zullen worden opgeslagen. De minister van Sociale Zaken heeft in antwoord op het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de begroting van zijn departement verklaard dat het kabinet niet bij voorbaat elke wijziging van het systeem van loonbeheersing van de hand wijst, maar bereid is zulke voorstellen nauwgezet te overwegen en op hun bruik baarheid te toetsen. Met de Stichting van de Arbeid is hierover nog geen overleg ge voerd. De minister betreurt het, dat inzake de loonsverhoging van begin Januari 1954 geen volledige overeenstemming tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties kon worden bereikt. Hij is van mening, dat door deze omstandigheid niet het bewijs is geleverd, dat het systeem van loonbeheer sing geen wijziging verdraagt. Men kan niet met zekerheid vaststellen, wat er ge beurd zou zijn indien de regering niet de bevoegdheid zou hebben gehad, het laatste beslissende woord te spreken. De voorstelling van zaken, welke door enkele leden wordt gegeven, als zouden in de laatste weken vele en grote prijsstijgin gen zijn opgetreden, acht de minister ge heel bezijden de werkelijkheid. Hoewel elke loonsverhoging op zich zelf beschouwd de strekking heeft een kostprijs verhogen de invloed uit te oefenen, is de feitelijke prijsstijging tot dusver binnen bescheiden grenzen gebleven. Voor een nieuwe herziening van het loonpeil ziet de minister voorshands geen aanleiding. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft aan de president directeur van de Nederlandse Spoorwegen de volgende brief gericht: „Gedurende de afgelopen vorstperiode, ten tijde waarvan de waterwegen bevroren raakten, hebben de Nederlandse Spoorwe gen het vervoer per schip in het algemeen en hetokolentransport in het bijzonder, op voorbeeldige wijze overgenomen. De voorziening is hierdoor op bevredi gende wijze kunnen blijven doorlopen. Bij de mijnen behoefden vrijwel geen kolen te worden, gestort, geen enkel bedrijf behoef de de bedrijvigheid wegens gebrek aan kolen in te krimpen en de voorziening mét huisbrand was redelijk voldoende. Voor de wijze waarop u aan de zo plot seling ontstane vervoersmoeilijkheden het hoofd heeft weten te bieden, betuig ik u en uw medewerkers hierbij mijn dank". De directie van de N.S. heeft deze brief per dienstorder aan het personeel bekend gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5