VITAMINE VLOKKEN Stichting kon in lang niet alle gevallen toereikende hulp bieden Kort en bondig GEERTS KOOPT ALLES Drie sprekers toonden waarde van teamwork bij opvoeding RONSON „Ook wij zijn Europa" Belgische minister over Russische kracht Ratificatie EVG is nodig Amsterdamse Beurs WOENSDAG 10 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Studiebeurzen voor Haarlemmers Ernstig auto-ongeval op Zandvoortselaan Thans zestien mille beschikbaar Ruim driehonderd huizen in Haarlem-Oost aanbesteed J eugd-bijbelconf erentie in Zuiderkapel Installatie mr. B. van der Burg Mutaties bij de PTT Op weg naar een gezonde volwassenheid Zangerstournooi van Amsterdamse „Apollo" Letlander sprak voor Europese Beweging Mutaties bij de Rijksbelastingen Expositie van Harting's etsen in Huis van Looy Vijftienjarig meisje door gas bedwelmd I. L. van Ees ten grave gedragen Rijksweg Amsterdam- Muiden wordt verlicht Burgerlijke Stand van Haarlem De secretaris-penningmeester van de Stichting voor financiële hulp aan studerenden te Haarlem heeft rapport uitgebracht over het werk van deze stichting. Het aantal aanvragen om financiële hulp voor studerenden was ook in 1953 weer groter dan ln vorige jaren. Voor groep A (Academische studenten) hebben zich 45 candidaten ge meld; voor de groepen B (M.T.S., Kweekscholen, e.d.) en C (Middelbare scholen) respectievelijk 51 en 7. Na uitvoerig onderzoek, zowel naar de studiecapaciteiten als naar de sociale omstandigheden, heeft het Stichtingsbestuur besloten aan zestien candidaten van groep A een aantal beurzen toe te kennen voor een totaal bedrag van f 7250.te weten één beurs van f 100.één van f 200.twee van f 250.één van f 300.én van f 350..^acht van f 500.één van f 600.en één van f 1200. Van deze studenten studeren er twaalf aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam in de volgende studievakken: Sociale Geografie twee; Biologie één; Medi cijnen twee; Theologie twee; Economie twee; Klassieke Talen één; Scheikunde twee. Eén studeert Klassieke Talen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en drie stu deren aan de Technische Hogeschool te Delft (Electrotechniek één; Scheikunde twee). Hun vooropleiding genoten zij aan de volgende scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs: Gymnasium A (Stedelijk Gymnasium één; 2e Christelijk Lyceum drie); Gymnasium B (Triniteitslyceum drie; le Christelijk Lyceum één; 2e Christelijk Lyceum één): H.B.S. A (Raaks) twee; H.B.S. B (Zijlvest twee; Lorentz Lyceum twee; De Munnik - Utrecht één). Zij die niet in het genot van een beurs gesteld konden worden, vielen om zeer verscheidene redenen af. Enkelen volde den niet aan de eisen die het Stichtings bestuur aan aanstaande academici meende te kunnen stellen, anderen kwamen op grond van de gezinsomstandigheden niet voor hulp in aanmerking. Een aantal van de geholpen candidaten wordt ook door andere instanties financieel gesteund. Het bestuur had dit jaar gaarne meer candidaten willen helpen. Wanneer de middelen het hadden toegelaten, zouden ongetwijfeld meer toelagen zijn verleend. Uit vrees voor de financiële consequenties (het bestuur gaat namelijk van het prin cipe uit, dat aan studenten, die éénmaal geholpen zijn en kunnen wijzen op behoor lijke studieresultaten, elk jaar op hun aan vraag een financiële bijdrage wordt ge geven) heeft het bestuur ditmaal geen steun kunnen verlenen aan eerstejaars studenten. De bestuursleden hebben het oog laten vallen op enkele nieuwe candi daten die hun studie bijna voltooid heb ben en dus niet lang ten laste van de Stich ting zullen komen. Na rijpelijk overleg en diepgaand onder zoek heeft het Stichtingsbestuur besloten ADVERTENTIE maakt 'n simpel gebaar veelzeggend Aan een Ronson kent men Uw goede smaak, Uw gevoel voor stijl, Uw zin voor sfeer en dis- tinctie.Deze pèrfecte aanstekermaakt 't simpele gebaar van vuur geven tot een hoffelijke geste. Romon Newport Tafelaan- steker. In verzilverde rijk bewerkte uitvoering. Een ge schenk van blijvende waarde. Prijs 55.50 Ronson Adonis. Een model van verfijnde ele gance een waardig ge schenk. een benijdens waardig bezit Vanaf 33.- Ronson Whirlwind. Mecuitschuifbaar windscherm.Ont- brandt en blijft branden, hoe hard het ook waait. Vanaf 25.50. Als afgebeeld 31.50. WORLDS GREATEST LIGHTER Verkrijgbaar bij juweliers, speciaal zaken en betere sigarenmagazijnen. Import in Service Afd. WILLIAM RIKKERS Handeltondcrncmtng N. V.. Beurt Damrak, A 'dam Dinsdagmiddag omstreeks halfvier had op de Zandvoortselaan een ernstig auto- ongeluk plaats. Een zand-auto, komende uit Haarlem, wilde de inrit van de Amster damse duinwaterleiding inrijden, waartoe hij tijdig signalen gaf. De bestuurder van een ongeveer veertig meter achter de zand- auto rijdende personen-auto, de heer G. W. uit Haarlem, heeft vermoedelijk door het felle zonlfcht de uitgestoken richting-aan wijzer niét opgemerkt, waardoor hij in volle vaart tegen de vrachtwagen botste en uit de auto op de weg werd geslingerd. Hij kreeg diepe snijwonden in het gelaat en aan de rechterhand, een pols- en sleutel been-fractuur en werd overgebracht naar het St. Elizabethsgasthuis in Haarlem. De chauffeur van de zand-auto liep geen let sel op. De personen-auto werd ernstig, de vrachtwagen licht beschadigd. aan 18 candidaten van groep B een aantal toelagen toe te kennen voor een totaal bedrag van f 2.550. De volgende bedragen werden uitge keerd: een bedrag van f 60.zeven bedra gen vap f 100.vijf van f 150.een be drag van f 190.drie bedragen van f 200.en een bedrag van f 250. Deze candidaten volgen het onderwijs aan de volgende scholen; c.q. opleidingen: Rijkskweekschool te Haarlem vijf; Da Costakweekschool te Bloemendaal één; Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk één; M.T.S. te Amsterdam twee; School voor Verloskundigen te Amsterdam één; Machinistenschool te Haarlem één; Oplei ding Handenarbeid M.O. te Amsterdam één; Instituut voor Kunstnijverheidson derwijs te Amsterdam één; Opleiding tot Medisch Analyste te Leiden één; Analys- tencursus te Haarlem één; Opleiding tot Apothekersassistente te Haarlem één; Avond-M.U.L.O. te Haarlem 1 en E.T.S. te Amsterdam één. Vooropleiding: M.U.L.O.: A. H. Gerhard- school vier; Wiihelminaschool één; St. Je- roenschool twee; Ketelaarschool één; Pen sionaat St. Antonius te Bergen (N.H.) één; M.M.S.: le Christelijk Lyceum één; H.B.S. B: Kennémer Lyceum één; Gemeentelijke H.B.S. voor Meisjes één; Lorentz Lyceum één; Zijlvest één; 2e Christelijk Lyceum één; Ambachtsschool twee; 3 jaar Coorn- hert Lyceum één. Aan twee candidaten behorende tot groep C werden enkele kleine toelagen toegekend voor een totaal bedrag van f 200.Enkele candidaten uit deze groep konden worden geholpen door het Bron- gersmafonds. Door de bijdragen van oudbursalen werd de Stichting in staat gesteld een aantal extra bedragen uit te keren voor een to taal van f 925. Voor het cursusjaar 19531954 werd dus f 10.925.uitgekeerd. Het grote aantal aanvragen (103) is wel een bewijs van het feit dat steeds meer studerenden financieel in moeilijke om standigheden verkeren. De hulp die het Stichtingsbestuur kon verlenen was in vele gevallen ontoereikend en tevens moest een aantal sollicitanten afvallen dat wel in aan merking kwam voor hulp. Het beschikbare bedrag was echter, zoals in het bovenstaan de reeds werd vermeld, ten enenmale on voldoende. Juist zij die zelf over zeer wei nig middelen beschikken konden moeilijk geholpen worden, omdat zij met een be trekkelijk geringe toelage niet gebaat zijn. De gemeenteraad heeft voor 1954 een bedrag van zestienduizend gulden voor dit doel uitgetrokken, zodat de Stichting wat meer armslag krijgt. Bovendien beschikt zij over bijdragen van oud-bursalen uit groep A, die de morele verplichting op zich heb ben genomen, het genotene terug te be talen, wanneer hun financiële positie zulks gedoogt. Aan dergelijke bijdragen wordt per jaar ongeveer 800 1000 gestort. Op de afdeling Onderwijs van de Haar lemse gemeentesecretarie wordt aanteke ning gehouden van ingekomen aanvragen, ten einde in overleg met de afdeling Finan ciën de inkomsten van de ouders c.q. aan vragers te controleren. Een lijst met opgave van deze inkomsten wordt aan de secre taris-penningmeester van de stichting toe gezonden. De afdeling Onderwijs stuurt de aanvragen door naar de secretaris-pen ningmeester en deze begint onmiddellijk met het inwinnen van inlichtingen, onder meer bij professoren, hoofden van inrich tingen voor voorbereidend hoger, middel baar en ander voortgezet onderwijs. In de eerste weken van Juni nodigt hij alle can didaten uit voor een "persoonlijk onderhoud te zijnen huize. Zij krijgen dan de gelegen heid, al dan niet in het bijzijn van een van hun, of van beide ouders vijftien tot twintig minuten hun wensen kenbaar te maken. De secretaris kan zich op deze wijze een indruk vormen van de persoonlijkheid van de aanvragers. Zo wordt voorkomen, dat louter administratieve besluiten worden genomen. Namens de R.K. Woningbouwvereniging „St. Bavo" Haarlem-Oost, en de Coöpera tieve Woningvereniging voor Gemeente Personeel te Haarlem, vond vanmorgen de aanbesteding plaats van respectievelijk het bouwen van 176 étagewoningen, 5 wonin gen voor bejaarden, kantoor en werkplaats en de bouw van 136 étagewoningen, 2 wo ningen voor bejaarden, 12 winkels, kan toor en werkplaats aan en nabij de Schip- holweg en Hannie Schaftstraat te Haarlem- Zuidoost. Binnen kwamen 34 biljetten, waarvan er twee ongeldig werden bevon den. De laagste inschrijver op beide pro jecten tezamen was de N.V. Panagro te Warmond met 3.404.000 gulden, tweede was Meijer's Aannemersbedrijf te Apeldoorn met 3.609.000 gulden. Hoogste inschrijver was het Aannemersbedx-ijf Harmsen met 4.449.000 gulden. Op Zaterdag 13 Maart zal voor de Stich ting tot verkondiging van het evangelie en verspreiding van Christelijke lectuur in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat in Haar lem een Bijbel-studieconferentie worden gehouden, welke zal staan onder leiding van de Amerikaanse evangelist Cornie Vanderbreggen met medewerking van „De Maaiers". In twee bijeenkomsten, om vier uur en acht uur zal het onderwerp: „De moeilijkheden van het geloofsleven en hoe die te overwinnen" behandeld worden, ter wijl tussen deze samenkomsten een ge meenschappelijke koffietafel wordt gehou den met getuigenisdienst. Hier zal Johny Booth, de 10de medewerker van De Maaiers, die juist uit Amerika is aange komen spreken over: „Kan God ook jonge mensen leiden?" Als zangleider werkt aan deze conferentie mede Gordy Blythe, ter wijl Phil Garvin als pianist de zang bege leidt en enkele solonummers zal geven. De Maaiers („the reapers Fellowship") zijn een aantal Amerikanen, die hun domi cilie hebben in het Wonderhuis te Rijn- saterswoude. Zij geven bijbelonderricht aan Amerikaanse soldaten en houden in ver scheidene plaatsen in Nederland bijbel klassen en jeugdconferenties. De nieuwe officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. B. van der Burg, zal op Dinsdag 16 Maart als zodanig worden geïnstalleerd. ADVERTENTIE Inboedels, meubilair, antiek, curiosa, goud en zilver, porselein, naaimach., zolderopruimin gen enz. - Lange Veerstraat 2, telefoon 14672 ADVERTENTIE Voor kracht en levensvreugde Goed voor bet gehele gezin De werkman P. A. Wezenbeek is be noemd tot vakman in Haarlem. De monteur eerste klasse D. v. d. Vlies is benoemd tot chef in Beverwijk, de chef-monteur J. Sival in Haarlem is benoemd tot opzichter, de employé derde klasse P. Slagboom in Haarlem is benoemd tot employé tweede klasse, de besteller eerste klasse H. J. Meijer in Haarlem is eervol ontslag ver leend, de kantoorhouder J. Plugboer in Vel- sen is eervol ontslag verleend, per 1 April is eervol ontslag verleend aan de employé tweede klasse J. Roose in Haarlem, de em ployé eerste klasse R. J. van Biesbergen in IJmuiden is benoemd tot hoofdemployé, de monteur J. G. Bruijn te Haarlem is be noemd tot monteur eerste klasse, de mon teur H. Lambooij in Haarlem is benoemd tot monteur eerste klasse, de monteur eer ste klasse W. van Gog in Haarlem is be noemd tot monteur eerste klasse, de em<- ployé eerste klasse in Haarlem mejuffrouw J. M. E. Gendeker, is benoemd tot hoofd employé, de opzichter D. L. de Jong in Haarlem is benoemd tot opzichter eerste klasse, de monteur J. J. Willems in Haar lem is benoemd tot monteur eerste klasse. De heer A. A. de Groot, hoofdemployé in Haarlem, gedenkt op 1 April zijn veertig jarig ambtsjubileum. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE GIST- SPIRITUSFABRIEK N.V. DELFT Dit winterseizoen heeft de Vereniging voor ortho-paedagogen en anderen, afde ling Haarlem, reeds enige malen aan haar leden en belangstellenden bewezen, dat haar programmakeuze uitstekend is. Voor ditmaal heeft men op originele wijze drie sprekers als één team één on derwerp zodanig laten inleiden, dat de grote waarde en onmisbaarheid van team work op het terrein van de geestelijke volksgezondheid er zeer duidelijk uit sprak. De jeugdpshyehiater dr. J. P. Petersma, de jeugdpsycholoog drs. H. G. Bos en de ortho-paedagoog de heer H. G. van der Sleen maakten op zeer directe wijze dui delijk, hoe zij elkaar telkens weer als ge lijkwaardige gesprekpartners ontmoeten, wanneer het er om gaat kinderen met aan passingsstoornissen te helpen bij het vin den van een dikwijls moeizame weg naar een zo gezond mogelijke volwassenheid. De aanwezige medici, sociale werk- (st)ers, functionarissen van het Bureau Beroepskeuze en Schoolpsychologische Dienst, kinderpolitie, ambtenar(ess)en kinderwetten, voogdijraden, reclassering en Dienst van Sociale Zaken, hoofden en leer krachten van het Buitengewoon Lager On derwijs hebben allen op hun specifieke terrein de onmisbaarheid van de ander deze avond sterk ervaren. In de wereld van thans zijn de kansen op scheefgroei en verwrongenheid in ieder milieu voor ieder kind aanwezig. Op het gebied van de maatschappelijke zorg groeit het besef dat voorkomen beter en goed koper! is dan genezen. Steeds duidelij ker blijkt daarbij dat ieder behandelings- geval in zijn totale aanpak 'n veelzijdige en gespecialiseerde benaderingswijze vraagt. Een benaderingswijze waarbij iedere spe cialist op zijn terrein een gelijkwaardige bijdrage heeft te leveren om het totaal beeld van het oDgroeiend dikwijls neer- groeiend individu vollediger en belang rijker te maken. Wat intense samenwerking voor moge lijkheden biedt bleek zonneklaar op deze avond. Een kind met uitgesproken aanpas singsmoeilijkheden, dat reeds 'enige jaren door genoemde sprekers op de voet gevolgd werd, blijkt langs een zeer moeizame weg zijn ingekapselde mogelijkheden langzaam maar zeker te gaan gebruiken. En dit dank zij een uitstekend op elkaar ingesteld aan tal specialisten, die elk apart èn in onder linge samenwerking hun verschillende verantwoordelijkheden ten aanzien van het behandelingsgeval met beleid wisten uit te spelen. Duidelijk blijkt hierbij, hoe milieu-factoren en constitutionele facto ren een geestelijk volwaardig potent kind terug kunnen dringen tot een pseudo- debiele, volkomen gesloten en ongelukkige jongen met zeer slechte uitgroeikansen. In enkele uren werd op zeer verkleinde schaal een volledig beeld gegeven van een jarenlange behandeling, waarbij de grote draagwijdte bleek van een juist-getimed nemen van gezamenlijke beslissingen op critieke momenten. De 51-jarige opperman S. de J. uit Franeker, is door het gerechtshof te Leeu warden wegens doodslag van zijn vrouw veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. De rechtbank had hem tot zes jaar met aftrek en terbeschikkingstelling ver oordeeld. Ter afsluiting van de Eeuwfeestviering van de Koninklijke Mannenzangvereniging „Apollo" te Amsterdam welke viering in het afgelopen jaar plaats vond houdt de jubilerende vereniging Zondagavond 21 Maart in het Concertgebouw te Amster dam een Zangerstournooi, waaraan de vol gende mannenkoren medewerking verle nen: Koninklijk Utrechts Mannenkoor „Euterpe"; „La Bonne Espérance", Eindho ven; Schiedams Mannenkoor „Orpheus", Schiedam; Koninklijk 's Hertogenbosch Mannenkoor, 's-Iiertogenbosch, Koninklij ke Liedertafel „Zang en Vrienschap", Haar lem en Mannenkoor „Pancratius", Heer len. Door „Zang en Vriendschap" worden onder directie van Jack P. Loorij uitge voerd „Morgenlied" van Philip Loots, „Coplas" van Oscar van Hemel en „Dat Liet van den Rhynscen wyn" van Henk Badings. Op de programma's der overige koren komen werken voor van Béla Bartok, De bussy. Josquin des Prez, Otto Siegl, Schu bert, Hindemith, Strawinsky, Hendrik Andriessen, Diepenbrock, Marius Monni kendam, Nico v. d. Linden en Johanna Bordewijk-Roepman. Door het gemeentebestuur van Amster dam wordt aan alle deelnemende koren des middags een rondvaart door de Am sterdamse grachten en havens aangebo den. De burgemeesters van de gemeenten waarin de betrokken koren zijn gevestigd zijn uitgenodigd tot een gezamenlijk diner met de burgemeester van Amsterdam. Naar wij vernemen heeft onze burge meester, mr. P. O. F. M. Cremers, deze uit nodiging aanvaard. Het grote nut van een avond als deze was wel, dat de vele aanwezige specialis ten, gewend elk hun partiële en specifieke bijdrage te leveren in teamwork, hun rol in het geheel van een behandelingswijze duidelijk gemarkeerd voor ogen kregen. Doch tevens kwam scherp naar voren, dat juist door de toenemende specialisatie, waardoor symptomen van verwrongen geestelijke ontwikkeling thans vroegtijdig kunnen worden herkend, de hoeveelheid te bieden hulp aan de zeer velen een sterke verbreding der opvangmogelijkheden met zich meebrengt. Deze verbreding en uit breiding van samenwerking tussen paeda- goog, psycholoog, psychiater, schoolarts en sociaal werk(st)er is dwingend noodzake lijk, willen de wachtlijsten van hen die het moeilijk hebben en recht hebben op liefst snelle en veelzijdige hulp niet ontmoedi gend groot worden. „Een bevrijding van da Oost-Europese landen door oorlog is onmogelijk, want oorlog zou een algemene1 vernietiging be tekenen. Het enige, waardoor het Wekten en vooral West-Europa die Oost-Europese landen het verre uitzicht op vrijheid kan geven is: zich verenigen. Dan wordt West- Europa weer een macht in de internatio nale politiek, die de Sovjet-Unie kan im poneren. Slechts langs deze lange, moei zame weg kan de mogelijkheid verwezen lijkt worden, dat de Oost-Europese landen, ook de drie Baltische staten eens hun vrij heid, die nu al veertien jaar niet meer bestaat, herkrijgen." Tot deze slotsom leidde het betoog, dat een Letlander, de heer E. Ackel, die thans medewerkt in de Europa-Union in Duits land, gisteravond in Brinkmann heeft ge houden voor de Haarlemse afdeling van de Beweging van Europese Federalisten. Hij vroeg begrip voor zijn naar het Westen gevluchte landgenoten, wanneer deze het verlangen uitspreken, dat het Westen hun land te hulp komt, ook al weet het reëel denkende Westen dat een bevrijding door oorlog onmogelijk is. In de Baltische lan den leven hij gebruikte het woord „vegeteren", een beter woord is er naar hij zeide niet voor thans tussen de vier- en vijf millioen mensen. Een oorlog zou véél meer mensenlevens kosten. „Maar ook zij zijn Europeanen", zei hij, „ook zij hebben een Europese geschiedenis en een Euro pese beschaving, die geworteld is in het Romeinse recht, de Griekse cultuur en het Christelijk geloof." Hij betreurde het, dat de Europese eenwording voor verscheidene politici nog een leuze is, die men er Ln een partijprogramma tegenwoordig nu eenmaal bij moet zetten, en niet meer. „Het zijn echter de idealisten, die door hun taaie volharding de werkelijkheid scheppen," zo zei hij. Sprekend over de toestand in zijn eigen land vestigde hij er de aandacht op, dat van de Letlandse bevolking die in 194Ö ongeveer 180.000 zielen telde, er eerst on der een Russische bezetting van 1940 tot 1941 ruim 34.000 gedeporteerd, gevlucht of omgekomen zijn en daarna onder de Duitse overheersing van 1941 tot 1944 een aantal, dat hij zei niet te kunnen benaderen. Toen kwam er weer een Russische bezetting, waaronder vele duizenden jongeren naar Rusland werden gedeporteerd. „Om de daardoor ontstane gaten op te vullen zijn er gelijke aantallen Mongolen naar Letland gehaald. En de Letlandse vrouwen wonden nu gedwongen met deze Aziaten te trou wen, opdat het gehele Letlandse volk op gelost wordt," zo zei de heer Ackel. „Wij, die het voorrecht hebben in het Westen te leven, willen helpen aan het bouwen van een verenigd Europa, omdat dat cte enige hoop is voor onze landen. Wij hebben niet veel aan te bieden, want wij zijn bedelaars. Het enige, dat wij kunnen geven, is onze arbeidskracht en onze goede wil." De controleur H. v. d. Kolk in de Haar lemmermeer is benoemd tot hoofdcontro leur, tot schrijvers in Beverwijk zijn be noemd mejuffrouw M. M. Baalbergen en de heren J. A. Greze, D. J. A. den Hartog en J. Schaap, de controleur G. van Does burg, controleur in de Haarlemmermeer, is verplaatst naar Arnhem, de adjunct commies A. J. G. Schuffelen is van Eind hoven verplaatst naar Haarlem, de assi stent R. Venema is verplaatst van Weer- selo naar Beverwijk. De heer A. F. Groo- tenboer, adjunct-commies in Haarlem ge denkt op 1 April zijn veertig-jarig ambts jubileum. Voorlopig is vastgesteld, dat van 3 tot en met 25 Juli in het Huis van Looy een ten toonstelling zal worden gehouden van wer ken van de etser Dirk Harting uit Heem stede. Met het oog op enkele andere ten toonstellingen is wijziging van deze data nog mogelijk. Harting vierde op 8 Maart zijn zevenstigste verjaardag en ondervond daarbij een grote belangstelling van dé burgemeester van Heemstede mr. A. G. A. ridder van Rappard en van vrienden. Har ting werd in zijn werk wel eens een nuch tere en berekende inventarisator van oude gebouwen, straatjes en steegjes genoemd, daar hij zich altijd strikt hield aan wat hij zag. Maar wie dieper zag bespeurde de ge voeligheid van deze kunstenaar. Hij heeft een fijne en klare techniek. Harting werd aanvankelijk vooral geboeid door de stad, later ging zijn belangstelling ook uit naar het landschap en zijn werk dat dateert uit later tijd is ongetwijfeld poëtisch te noe men. Toen de bewoonster van een huis in de Helmbrekerssteeg in Haarlem Maandag morgen omstreeks twaalf uur thuis kwam, rook zij op de gang een sterke gaslucht. In de keuken gekomen, zag zij daar de vijftienjarige inpakster J. M. V., die bij haar inwoont, op de grond liggen. Zij was door gas bedwelmd. Zij is voor enige dagen ter observatie in de Mariastichting opge nomen. Bij onderzoek bleek, dat zij bezoek had gehad van een vriend, die voor haar het gas op het fornuis had aangestoken. Daar het meisje (nog) niet met gas kon omgaan en zij, toen haar vriend was weggegaan, het geheel tamelijk griezelig vond, heeft zij het vlammetje maar uitgeblazen. Zij is toen op een stoel gaan zitten en kort daarna in slaap gevallen. Toen zij eenmaal door het gas bedwelmd was geraakt, is zij van de stoel gegeleden. De bewoonster heeft geconstateerd, dat de hoofdkraan en een der branders van het fornuis openstonden. De laatste gas— penning bleek te zijn verbruikt, zodat het gas niet lang heeft gestroomd. Gistermiddag heeft op de Noorderbe graafplaats le Haarlem de teraardebestel ling plaats gehad van de heer I. L. van Ees, in leven assistent-werkmeester bij de Koninklijke Fabriek van Spoorwagens J. J. Beijnes te Beverwijk, voorzitter van de Coöperatieve Woningbouwvereniging Volkshuisvesting en een zeer geziene figuur in de mëtaalvakbeweging. In.- de aula sprak eerst de heer N. C. J. Lignian, bestuurder van de Algemene Ne derlandse bedrijfsbond, namens het bonds- bestuur, het afdelingsbestuur en het be stuur van de plaatselijke beambtenvakgroep. Spreker noemde de heer Van Ees een „ac tieve persoonlijkheid in de volste zin van het woord". „Wat hij, ook voor de Volks woningbouw, gepresteerd heeft, onttrekt zich aan onze gezichtskring." Vervolgens voerde het woord de heer J. Okx, hoofdwerkmeester van de metaal bouw bij de firma Beijnes, die de over ledene kenschetste als een degelijk, be trouwbaar collega. Daarna zeide de heer J. Dekker, mede bestuurder van de Coöperatieve Woning bouwvereniging Volkshuisvesting, dat de vereniging alles in het werk zal stellen om het huizen-plan, waaraan de heer Van Ees al zijn krachten heeft gegeven en dat hij tot alle prijs wilde doorzetten, te verwe zenlijken. De voorzitter van de federatie van Haar lemse Woningbouwverenigingen, de heer J. van Kampen, herdacht in zijn ontslapen collega een goed organisatiemens, die al tijd met opbouwende kritiek klaarstond; een gemeenschapsmens met een helder in zicht. Namens de gemeente dankte de heer A. Onkenhout, referendaris van Openbare Werken en Volkshuisvesting ter gemeente secretarie, de overledene voor al wat hij, ook voor de gemeente, gedaan heeft. Hierna werd de baar grafwaarts gedra gen, waarna de zoon van de overledene de aanwezigen, onder wie de directeur van de firma Beijnes, ir. G. O. J. van Ditzhuij- zen, de personeelskern en een deputatie van de personeelsafdeling van de heer Van Ees, dankte voor hun belangstelling. De A.N.W.B. heeft onlangs de bijzondere aandacht van de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd voor de rijksweg Amstgrdam-'t Gooi. Minister Algera heeft geantwoord, dat verbetering van de gehele weg volgens het daarvoor bestaande plan een uiterst om vangrijk werk is, dat lange tijd zal vergen, De minister heeft echter besloten althans enige verbetering op korte termijn te be werkstelligen door het gedeelte Amster dam-Muiden van een goede wegverlichting te voorzien. Tevens zal worden getracht de veiligheid te verhogen door verbetering van de drukke kruispunten. HAARLEM, 9 Maart 1954 ONDERTROUWD: 9 Mrt, W. Selhorst en J. Bouman; P. E. Jonker en H. J. Kaufman. BEVALLEN van een zoon: 5 Mrt, R. M. B. Hensenvan den Bosch; 8 Mrt, J. Chr. C. NagtzaamKannekens; L. E. Elskamp Heim. BEVALLEN van een dochter: 7 Mrt, R. J. van DrunenKneijnsberg; 8 Mrt, I. Neder- stigtKunis; Chr. M. GeenevasenCorne- lissen; A. Hartmanvan Balen Blankne; A. M. VeldeBoer; 9 Mrt, C. ElandKlaver. OVERLEDEN: 6 Mrt. G. Baas, 84 j., Mui- derslotweg; J. J. Veldhuis, 85 j., Schoter singel; H. J. van Zanten—Kruijff, 60 j., Ha- zepaterslaan; G. Otter—van Arkel, 52 j., Kamperlaan; 7 Mrt, T. Oosterling, 73 j., Saen- redamstraat; C. Bakker, 83 j., Crayenester- laan; P. P. J. C. van SwaaningenPoortman, 87 j., Zuider Buiten Spaarne; 8 Mrt, J. Jantz Pels, 69 j., Schutterstraat; C. J. Bottelier Stammers, 81 j., Indischestraat. BINNENLAND Van de werf van J. Smit Czn. te Alblas- serdam is het voor Finse rekening in aan bouw zijnde motortankschip „Pensa" te water gelaten. De „Pensa", die 16.300 ton draagvermogen heeft, is het grootste schip dat tot nu toe van deze werf van stapel is gelopen. Het krijgt een Dieselmotor van 6600 pk., waarmee een snelheid van 15 mijl per uur bereikt kan worden. Het tweede detachement van de eerste Surinaamse-compagnie, dat een jaar in Su riname heeft gediend, is met de „Cottica" in het vaderland teruggekeerd. In het gemeenteziekenhuis te Den Haag worden nog 6 alastrimpatiënten verpleegd. Uit de observatieafdeling, waar nog twee patiënten vertoefden, is er één ontslagen. De rijkspolitie te Mecrssen heeft aan gehouden de 62-jarige rentmeester G. L. aldaar. L. wordt ervan verdacht, dat hij voor zijn bemiddeling bij de verkoop van een boerderij een bedrag van f 24.000 zou hebben bedongen. De speciale opleiding voor de militaire verbindingsdienst, die wordt gegeven aan de middelbare technische radioschool te Hilversum, is gelijkgesteld met die van de middelbare technische scholen. Deze maat regel is genomen om het tekort aan technisch geschoold kader voor de land- en luchtmacht verminderen. Het moderamen van de Generale Sy node der Ned. Hervormde kerk heeft beslo ten een circulaire te doen uitgaan aan de Hervormde kerkeraden en predikanten, waarin in overweging wordt gegeven op de vooravond of de morgen van 5 Mei een dienst te doen houden ter herdenking van hen, die hun leven hebben gegeven in de strijd voor onze vrijheid. De Belgische spoorwegen maken thans haast met de electrificatie van het traject tussen Esschen en Antwerpen. Wegens het verschil in voltage (in Nederland 1500 Volt en in België 3000 V.) zal de bouw van een tussenstation noodzakelijk zijn. In Wageningen is een internationale cursus „Productie en afzet eieren en pluim vee", georganiseerd door het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in samenwerking met de OEEC en de FAA, geopend door ir. J. A. P. Franke, directeur- generaal van de voedselvoorziening. Aan deze cursus nemen vijfendertig buitenlanders deel en twaalf Nederlanders. De buitenlan ders zijn afkomstig uit het Britse Gemene best, Ierland, Noorwegen, West-Duitsland, Joegoslavië, Oostenrijk, Zwitserland, Frank rijk, België, Zweden, Portugal, Italig en Turkije. De heer A. S. uit Vlaardingen, een der slachtoffers van het verkeersongeval, dat 27 Februari bij Ypenburg op de Rijksweg Den HaagDelft aan twee personen het leven kostte, is in het gasthuis te Delft over leden. HAARLEM EN OMGEVING Op Donderdag 18 Maart houdt de af deling Haarlem en omstreken van de Neder landse Genealogische vereniging in „De Leeuwerik" een contactavond. De heer W. D. H. Rosier uit Amsterdam zal een lezing houden, getiteld: „Vijftig jaar genealogische b°rinnex'ingen". Op Vrijdag 12 Maart houdt de Neder landse Protestanten Bond in het Kerkge bouw Postlaan een gemeenteavond. De heer W. v. d. Wal zal spreken over „Reispraet" naar aanleiding van zijn reis met de N.P.B. BRUSSEL. (ANP). „Zodra alle lan den, die deel uitmaken van de. Europese defensiegemeenschap het betrokken ver drag hebben getekend, zullen er nog twee jaren verlopen voordat wij zullen kunnen beschikken over de 12 Duitse divisies. Bin nen deze twee jaar zal de Sovjet-Unie ech ter in het bezit ziin van een aantal water stofbommen. Deze situatie wettigt zonder twijfel het argument van urgentie, dat wij hebben ingeroepen voor de onmiddellijke bekrachtiging van het verdrag der EVG", aldus verklaarde de Belgische minister van Defensie, generaal De Greef, gistermid dag in de Belgische Senaat. De Sovjet-Unie, zo ging hij voort, heeft sedert het einde van de oorlog reserves op gebouwd, die 1% keer zo groot zijn als die der Verenigde Staten en Rusland be schikt thans over een staand leger van meer dan 2.5 millioen manschappen. Deze sterkte is dubbel zo groot als die van 1939 en de Sovjet-Unie kan hiermee 180 divi sies vormen. Een 30-tal divisies hiervan zijn in Oost-Europa en ongeveer 70 in West-Rusland gelegerd. Het aantal vlieg tuigen in eerste linie waarover de Russen thans beschikken wordt op ten minste 20.000 geschat en het effectief der lucht strijdkrachten op 800.000 man. Van de vliegvelden in Oost-Europa uit kunnen de Russische bombardementsvliegtuigen Bel gië en Frankrijk in 30 minuten bereiken. De deskundigen, aldus generaal De Greef zijn intussen van oordeel, dat de Sovjet- Unie binnen 2 tot 5 jaar over een vol doende aantal waterstofbommen zal be schikken en over voldoende supersonische vliegtuigen om een dodelijke aanval op de Verenigde Staten te kunnen uitvoeren. Wanneer men weet dat een II-bom geheel Brussel kan vernietigen, dan is het duide lijk dat slechts enkele van deze vliegtui gen de verdedigingszöne behoeven te pas seren om onmetelijke vernielingen aan te richten. 1-3 A Nederl.'47 \.K.U Jnilever Philips Gloeil. Son. Petroleum A'dam Rubber Roll Amer. Lijn N. Scheepv Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank tfed. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 98 V.o 191% 254 240 398% 128 155 133% 121% 109 183% 177% 172% 183% 33% 54 ex.d. 48% 89% 21% 40% Openings koersen 98% 191% 259% 239% 400% 128% 147 ex.d. 134 120% 110 183% 178% 172% 183% 33% 54 49% 90 21% 40%

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7