Drie weken feest in 700-jarige kaasstad Kort en bondig De wereld komt naar jarig Alkmaar Minister Luns sprak in Parijs Nederlanders en Belgen in Duitse ogen Plan voor Franse industrie en landbouw Abr. Meyer VRIJDAG 12 MAART 1954 7 Brikken en ballons Cultuur Eigen karakter Richtlijnen voor verkopers in het Rijnland Kansen voor Nederlandse artsen in Zuid-Afrika M idden-Duitsland Tekort aan onderwijzers bij het ULO Opzet: productieverhoging van 25% in vier jaar West-Duitse socialisten willen óók passen afschaffen Woodbrookers spreken over Indonesië MATRASSEN - REPARATIE JAVAKAPOK. In één dag retour. E. G. 1. v. d. WERFF en Zn. Aspirin Bloedige bende-activiteit in regentschap Tjiamis Richtprijs voor baconvarkens jongens- en Meisjes- Tweka-Tricotpakjes vanaf 24.75 Maastricht en Venlo automatisch bereikbaar Rotterdam koopt een pastel van Robèr Toogdag Jonge Kerk OP DL AVOND VAN DE TWINTIGSTE JULI van dit jaar zal rond Alkmaar een ring van indrukwekkende vreugdevuren door honderden kinderen van de stad worden ontstoken: een laaiende voorbode van het luisterrijke feest dat op de dag daarop door minister-president dr. W. Drees in de Grote of Sint Laurens kerk officieel zal worden geopend. Alkmaar, dat trots is op een internationale faam èn als zetel van een kaasmarkt waarvoor de affiches in alle reishureaux ter wereld te vinden zijn, èn als victo rieuze mijlpaal in de geestelijke en politieke vrijwording van de Nederlanden, zal van 21 Juli tot en'met 15 Augustus het feestkleed aantrekken ter gelegenheid van het zevenhonderdjarig bestaan van de stad. Wie Alkmaar kent als cultureel en economisch middelpunt van Hollands Noorder kwartier weet, dat de feesttooi het goed zal staan. Want het heeft een bijna on- Hollands lachend gezicht, al was het maar omdat de ligging tussen twee zeeën maakt, dat de buien er nooit lang blijven hangen en de zon er altijd tot doorbreken geneigd is. En wat het feestcomité aan feestelijk heden gaat voorzetten zal waarlijk niet ge ring zijn. De natuurlijke bekoorlijkheden van de jarige haar markante toegangspoorten, welke meestal bruggen zijn, haar singels en bolwerken, haar statige of zwierige ge bouwen zullen met behulp van 2300 armaturen, dertig kilometer kabel en hon derdduizend kilowatt in een avondzonnetje worden gezet. Haar straten zullen vervuld zijn van de vrolijke klanken van elke dag weer een ander muziekkorps, die van heinde en verre, ja tot uit Oostenrijk toe naar de Kaasstad zullen komen ter opluistering van het feest. Er zullen heel wat spectaculaire evene menten plaats vinden, zoals auto- en motor races en -rallyes, waarvan de intocht van de twintig leden van de Veteran Carclub uit Engeland met hun brikken uit het jaar 1920 wel een hoogtepunt zal vormen. De twintig vehikels zullen in optocht van Hoek van Holland naar Alkmaar rijden en tenslotte op de aloude Bergerweg in een „snelheidswedstrijd" uitkomen. Wie het liever op de luchtvaart houdt komt al evenzeer aan zijn trekken: er komt een luchtvaartshow met ballonvaart, heli- copterlandingen met Canadese cadetten die zijn toevallig toch in Nederland, para chutisten en alles wat daar verder bij hoort. Er komt ook een voetbalwedstrijd tussen B.V.V. en Feijenoord: ze willen in Alkmaar ook wel eens eerste klasse zomervoetbal zien! Ook aan de jeugd wordt op ruime schaal gedacht, onder meer door opvoering van het spel „Koning Kaaskop". Bij zo'n veelheid van evenementen zou men de vele demonstraties en défilés bijna vergeten: tamboers en pijpers uit Vlaar- dingen, vele brandweercorpsen, onder meer dat uit Antwerpen, een Spakenburgs koor en Twentse dansers, Poolse en Hongaarse oudstrijders, noemt u maar op En natuurlijk ontbreekt het feestcen- trum, op de twee grootste pleinen der stad met aangrenzend bolwerk voor de roman tiek, niet. Tenslotte moet de verjaardag ergens uit gefinancierd worden. Er komt dus een soort „Oud-Alkmaar", waar men 's middags en 's avonds zijn hart kan op halen aan allerhande attracties, waaronder het optreden van een ganse phalanx be kende ensembles en artisten uit de omroep en overige vermaakswereld. Alkmaar zou echter Alkmaar niet zijn indien er geen plaats was ingeruimd aan culturele gebeurtenissen. Daarbij behoeft men nog niet eens in de eerste plaats te denken aan de uitvoering van Van Beethovens Negende Symphonie door Alkmaars Hervormde oratoriumver eniging met solisten en het Noordhollands Philharmonisch Orkest, ook niet aan de vele orgelconcerten door de stadsorganist Cor Kee en anderen op de beroemde Schnitger-orgels in de Sint Laurens. A propos: Men heeft de gelegenheid te baat genomen om de achttiende eeuwse Alkmaarse componist Gerardus Havingha met een speciaal concert en de onthulling van een gedenksteen te eren. Die dag komt de Belgische beiaardier Staf Nees ook nog een carillonconcert geven. Natuurlijk wordt er ook wat gedaan aan de vier in de feestperiode vallende Vrijdagse Kaasmarkten. Getracht zal worden de in normale omstandigheden wat povere aanvoeren aanzienlijk te vergroten. Maar ook worden de burge meesters van andere West-Europese „kaassteden" tot een bezoek uitgenodigd. Die van Roche fort, Brie en Camembert bijvoorbeeld. COCOOOOOOOOOOrtX Maar bovenal hoopt men de eigen bur gerij ervan te doordringen, dat dit zeven honderdjarig bestaan als stad niet alleen maar is een kwestie van een bepaalde vorm van bevolkingsadministratie, maar dat de stad haar plaats heeft behouden als een levend begrip met een eigen karakter. Hier gaat juist waar Alkmaar zo'n typisch stedelijk centrum temidden van het Minister mr. J. M. A. H. Luns heeft he denmorgen voor het „Comité parlementaire Franpais de commerce" te Parijs een rede gehouden over „Europa en zijn bestem ming". Verwijzend naar een uitspraak van Paul Valéry, welke hij uitvoerig aanhaal de, vestigde minister Luns er echter de aan dacht op, dat „het ware karakter van de geschiedenis er in bestaat, aan de geschie denis zelf deel te nemen". Tegen het ge vaar van te veel te willen denken in het kader van historische termen heeft Valéry willen waarschuwen. Deze waarschuwing Detrok minister Luns thans op het tot stand brengen van Europese ox-ganisaties als de Raad van Europa, de Kolen- en Staalge meenschap, de Europese Verdedigingsge meenschap en de Politieke Gemeenschap van zes Europese landen, waartoe van Franse zijde de initiatieven zijn genomen. Bij het instellen van deze organisaties is voorzeker nieuw scheppend werk verricht en het is van belang zich deze organisaties ook als nieuw voor te stellen en niet als geïnspireerd door het verleden. Tot nu toe hebben wij de uitvoering van zekere taken toevertrouwd aan een dusgenoemd boven nationaal orgaan. Maar dat wil geenszins zeggen, dat die taken het bestaan veron derstellen van een nieuwe staat, die wij bezig zouden zijn op te richten. Met andere woorden: wat wij geschapen hebben het nieuwe, dat wij willen invoeren kan niet een nieuwe staat genoemd worden en is geen nieuwe federatie waarin onze zes landen hun identiteit zouden verliezen. Het is zelfs geen nieuwe confederatie. Het is integendeel een geheel oorspronkelijk bouwwerk, een gemeenschap waarin onze zes landen hun identiteit geheel behouden',' aldus de minister. Minister 'nr. J. M. A. H. Luns is Don derdagmiddag te Parijs tijdens een plech tige zitting van de Academie Diplomatique Internationale, die in 1926 is opgericht, als „Membre titulaire" geïnstalleerd. platteland is gebleven een vrije en onaf hankelijke burgerij haar eigen feest vieren. En daarom zal wellicht de grootste koffiemaaltijd, welke onmiddellijk na de opening op het Waagplein zal worden aan gericht en waaraan alle Alkmaarders mogen deelnemen, het beste de betekenis Een minder bekende bekoorlijkheid van van dit jubileum demonstreren. de zevenhonderdjarige, het Accijnstorentje. Alkmaars belangrijkste, trekpleister. BONN (ANP). De smaken der Bene lux-partners verschillen aanmerkelijk, zo kan men concluderen uit de aanwijzingen voor Duitse verkopers, doe zijn opgesteld met het oog op die voor het voorjaar ver wachte stroom van Beneluxbezoekers aan het Rijnland. De Nederlanders staan vo-1 gens deze richtlijnen bekend als kopers, die wars zijn van alle „kitsch" en die er ook bij het kopen van geschenken en sou venirs streng op letten dat zij geen geld uitgeven voor onbruikbare dingen. Zij zul len zelden iets kopen, dat geen echte ge bruikswaarde heeft, en zij gedragen zich bij elke aankoop als echte economen. In elk geval hebben zij niets van „souvenir- jagers van Amerikaanse inslag". De smaak van de Belgen is volgens de richtlijnen „een paar graden robuuster" dan die van de Nederlanders. De Belgen kopen bij voorkeur geen fijne dingen, doch liever iets wait groot, pompeus en opval lend is. Terwijl de Nederlander het liefst een paar perlonkousen of een stukje kunst handwerk mee neemt, zoekt de Belgische koper het het liefst in koekoeksklokken, weerhuisjes, speeldozen, bierpullen en houtsnijwerkjes uit het Zwarte Woud, waarin bij voorkeur een muziekje gewerkt moet zijn. In één opzicht zijn Nederlanders en Belgen het echter roerend eens: „zij praten met Duitsers niet graag over de oorlog en worden kregelig, wanneer Duit se verkopers er op pochen, dat zij in de oorlogsjaren ook in de Beneluxlanden zijn geweest en dat het er zo goed toeven was." Ook wordt de verkopers aangeraden niet al te veel over het Duitse „economische wonder" te spreken, want ook dat ver betert de stemming der Beneluxklanten niet. In deze dingen zijn ze allemaal even gevoelig, aldus de aanwijzingen. ADVERTENTIE Bij de Zuid-Afrikaanse Volksraad is een wetsontwerp tot wijziging van de wet op medici-tandartsen en apothekers ingediend, die het mogelijk maakt dat een beperkt aantal medici uit West-Europa en d>us ook uit Nederland in die Unie praktijk kunnen uitoefenen. Tot dusverre konden slechts Engelse medoci het land binnenkomen en praktijk uitoefenen. Volgens het ingediende wetsontwerp zal de geneeskundige raad in Zuid-Afrika jaarlijks een quotum vaststellen. De horingen naar aardolie bij Delft door de Nederlandse Aardolie Maatschappij hebben een bevredigend verloop. Er bestaat een kans, dat een redelijke olieproductie te verwachten is. BONN (ANP). In de West-Duitse Bondsdag heeft de minister voor al- Duitse aangelegenheden, Jacob Kaiser, Donderdag het Duitse volk bezworen de Russische bezettingszone niet meer Oostelijke zóne te noemen, zoals tot dusverre gebruikelijk was. Het door de Russen bezette deel van Duitsland moet men volgens Kaiser als Midden-Duits- land blijven zien, en de door Polen geannexeerde gebieden als het eigen lijke Oost-Duitsland. Het is volgens Kai ser dringend nodig, dat vooral de Duitse jeugd er aan gewend wordt de nu Pool se gebieden als Oost-Duitsland te blij- ven beschouwen. Sedert anderhalf jaar zijn overigens volgens Kaiser maatregelen getroffen om de aanduiding Oostelijke zone al thans uit het ambtelijke taalgebruik te verwijderen en daarmee zouden al goede vorderingen gemaakt zijn. Grote hilariteit ontstond in Yr-t parle ment toen vlak na minister Kaiser de minister van Arbeid het woord nam om té verklaren, dat met de Oostelijke zone geen verdrag over de ziekteverzekering kon worden gesloten. Ook in de West-Duitse pers worden sedert lange tijd pogingen aangewend om het gebruik van het woord Midden- Duitsland ingang te doen vinden. Het hoofdbestuur van de vereniging voor MULO heeft een enquête doen instellen naar de personeelsvoorziening op de ULO- school. Het rapport over deze enquête is thans verschenen. De statistieken, die uit de antwoorden zijn samengesteld, tonen aldus het rap port op zeer duidelijke wijze aan, dat het ULO wat betreft de voorziening in vacatures, voor grote moeilijkheden staat. Bevoegdheden wordien niet langer vereist, doch slechts gewenst. In een aantal geval len werd zelfs gemeld>, dat men van het vragen naar speciale ULO-bevoegdheden had afgezien. Tengevolge hiervan moet in sommige gevallen het onderwijs in een der ULO-vakken gegeven worden door onbe voegden. Geconstateerd wordt een verminderde alctenstudie. Voorts wordt vastgesteld, dat er een afnemende animo is om naar het ULO te gaan. Als redenen daarvoor noemt het rapport dat de aktenbelomng bij het LO is vervallen en de aktenbeloning bij het ULO zó gering is, dat hierin geen vol doende prikkel gelegen is. De kosten voor studie, vooral in de meer afgelegen gebiedien, zijn zeer hoog. Aan de lagere scholen, waar men een vernieu wingsprogramma volgt, wordt van de leer krachten zo veel tijd gevraagd na de schooluren, dat de studfiegelegenheid in het gedrang komt. De standplaatsaftrek be lemmert in ernstige mate de voorziening in de vacatures in de tweede en derde klasse-gemeenten. Als mogelijkheden tot oplossing dier moeilijkheden worden genoemd: opheffing der classificatie, behoorlijke salarisregeliing voor het LO, waardoor het ambt van on derwijzer begerenswaardig wordt, hogere bezoldiging der leerkrachten bij het ULO, o nleidingscursussen voor aktenstudie in diverse centrum-gem eenten en tegemoet koming in de studiekosten. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse minister van Staat, generaal Corniglion Molinier, heeft gisteren op een bijeenkomst van de Hoge Plan Raad de grote lijnen bekend gemaakt van het tweede vierjarenplan ter modernisatie van de industrie en de landbouw. Het plan, waaraan door ruim duizend economen ge durende anderhalf jaar gewerkt is, sluit direct aan op het plan-Monnet, dat zich meer met de basis-industrieën bezig had gehouden. Binnenkort zal dit tweede vierjarenplan in de ministerraad worden behandeld, om daarna aan het parlement te worden voor gelegd. Voor de financièring wordt thans veel sterker dan de eerste keer vooral een be roep op de industriëlen zelf gedaan. Er zal jaarlijks ongeveer twee duizend milliard francs een som, ongeveer gelijk aan de staatsbegroting nodig voor zijn, en noch van Amerika, noch van de Franse staat, zo heeft de minister vast. laten voelen, zal men het leeuwenaandeel in de fondsen mo gen verwachten. Het plan voorziet in een productiever hoging van 25 percent over de vier komen de jaren, welk zelfde percentage al eerder in minister Faure's economische hervor mingsplan was genoemd. De levensstan daard, welke nu 30 percent onder het En gelse niveau is gelegen, zal daardoor met 17 percent kunnen worden opgevoerd. Daarbij zal vooral veel aandacht aan de woningbouw worden besteed, die met 60 percent moet worden verhoogd en aan de landbouw, waarvan de productie met 20 percent vermeerderd dient te worden. De noodzaak van een grotere economi sche expansie noemde de minister van Staat de sleutel van het drama der huidige Franse generatie. Met nogal beangstigende cijfers toonde hij aan dat Frankrijk op eco nomisch gebied in Europa tot de laagste rangen was teruggedrongen. Wat onze in dustriële ontwikkeling aangaat staan we, aldus de minister, op de voorlaatste plaats en wat de landbouw betreft op de aller laatste. De minister, die tot de Gaullistische U.R. A.S. behoort, verheelde zich overigens niet dat de aanvaarding en de uitvoering van dit nieuwe plan een kwestie was waarbij ook belangrijke politieke problemen ter sprake zouden komen. Men wil echter hopen dat nu de dramatische situatie van de Franse economie door de regering zelf opnieuw is erkend en de oplossing tot ver betering werd onderschreven, zij er ook in slagen zal tot dusver onbedreigde weer standen te breken van groepen, die belang bij bestendiging van de bestaande toestand hebben. BONN (A.N.P.). De socialisten heb ben in de West-Duitse Bondsdag voorge steld, dat de Bondsrepubliek nieuwe initia tieven zou nemen om tot een algemene op heffing van pas- en visumdwang te komen. De voor enkele jaren door de Bondsrepu bliek voor de landen van de Raad van Europa afgekondigde eenzijde opheffing van de visumdwang heeft aanmerkelijke successen opgeleverd en de Duitsers zelf kunnen nu ook zonder visum naar vele landen reizen. De socialist Mommer, die ook vroeger de strijd tegen de grensformaliteiten heeft aangeboden, is nu nog een stap verder ge gaan. Hij heeft in de Bondsdag een voor stel verdedigd, volgens hetwelk de bonds republiek niet alleen alle nog resterende visumbepalingen moet opheffen, doch zij zou ook geen paspoort meer moeten ver langen. Alle buitenlanders zouden eenvoudig op vertoon van een identiteitsbewijs moeten worden toegelaten. De Arbeiders Gemeenschap der Wood brookers houdt in het weekend van 20 en 21 Maart een conferentie over „De proble men van Indonesië." Er zullen 2 lezingen worden gehouden door Indonesiërs. De lezingen zijn getiteld: „De ontwikkeling van de nationale beweging tot aan de sou- vereiniteitsoverdracht", door mejuffrouw A. L. Fanniggidaey, en „Enige politieke, sociale en economische aspecten van de huidige situatie in Indonesië", door de heer Soeleimann. Er wordt tevens een kleuren film vertoond over enkele steden in Indo nesië. ADVERTENTIE Bijvulling alleen met prima Maart 10 korting op reparatie Van Marumstraat 18 Werkplaats No. 5 Haarlem Telefoon 18900 ADVERTENTIE DJAKARTA (Aneta). Volgens heden in Djakarta binnengekomen berichten werden in het laatste etmaal 33 dorpelin gen door benden gedood. De benden deden aanvallen in het regentschap-Tjiamis, waar zij in Panjingkiran 100 huizen af brandden, in de omgeving van Pameung- peuk 30 huizen en 2 moskeeën in brand staken, in het onderdistrict Malangbong en in de omgeving van Leles ruim 30 wo ningen voor roof onderzochten. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten met in gang van 15 Maart de richtprijs voor ba convarkens 2de kwaliteit met 3 cent te verhogen en vast te stellen op 2.23 per kg koud geslacht gewicht. De toeslag ten laste van de eertijds ge reserveerde gelden zal ongewijzigd 10 cent per kg geslacht gewicht bedragen. ADVERTENTIE TRICOT-SPECIALIST Grote Houtstr. 16, Haarlem - Tel. 10476 Op Maandag 15 Maart zullen de Haar lemmers automatisch kunnen telefoneren met Venlo en Maastricht. De aangeslotenen in het district Haarlem kunnen dan alle nummers in de geautomatiseerde netten van de districten Maastricht en Venlo door lopend rechtstreeks kiezen. De gemeentelijke commissie voor beel dende kunst te Rotterdam heeft op de ere- tentoonstelling van de Haarlemse schilder George Rober een pastel, getiteld „Zeilen", aangekocht. De Toogdag van die sectie Jonge Kerk van de Hervormde Jeugdraad zafl. dit jaar in Haarlem en Bloemende al wordien ge houden. Men heeft er op Hemelvaartsdag (Donderdag 27 Mei) het Bloemendiaalse Openlucht theater voor afgehuurd. Hier heen zuilen zich de talrijke jonge mensen in de leeftijd van achttien tot vijfendertig jaar begeven, nadiat zij eerst des morgens gezamenlijk een kerkdienst hebben gehad. De Hervormde Jeugdraad heeft rekening gehouden met de mogelijkheid van slecht weer. In dit geval zal een programma wor den afgewerkt in de zalen van het Gem. Concertgebouw en van het Krelagehuiis. De Haagse rechtbank heeft de N.V. Nederlandse instrumentenfabriek Waldorp te 's Gravenhage in staat van faillissement verklaard. Aan de N.V. Waldorp was enige maanden geleden surséance van betaling verleend. Een van de practische nieuwigheden van de Frankfurter Voorjaarsbeurs is dit mobiele „snert-kanon", zoals de Duitsers het noemen, voor kampeerders. Het aanhangwagentje op twee wielen bevat een complete keukeninrichting voor de bereiding van maaltijden voor vier of meer personen. Bovendien is in het wagentje nog een ruimte voor het opbergen van kleding uitgespaard. BINNENLAND In een adres van de Nederlandse Con sumentenbond aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het wetsontwerp Economi sche Mededinging merkt deze bond op, dat in dit wetsontwerp een materie wordt gere geld, waarbij de belangen der consumenten in hoge mate zijn betrokken. De bond ver zoekt in de Commissie Economische Mede dinging, aan welke een zeer belangrijke taak bij de uitvoering van de wet is toe bedacht, ook personen te benoemen, die aan de Nederlandse consumenten het vertrou wen kunnen geven, dat ook hun belangen bij de samenstelling van de adviezen van de commissie in het geding zullen worden gebracht. Ruim 200 Haagse taxi's zullen van 18 Maart af gedirigeerd worden door de nieuwe taxi-telefoon-centrale, die tevens als „huis telefoon" voor de 23 standplaatsen in de stad (binnenkort 50) dienst doet. De tele fonisten hebben op een tableau een over zicht van bezette standplaatsen en kunnen dus wagens gemakkelijk dirigeren, waar door wachten voor het publiek en lege, on voordelige kilometers voor de taxi-onder- nemer voorkomen kunnen worden. In December hebben in ons land acht tien grote branden gewoed, waarbij één persoon het leven verloor en 19 personen werden gewond, waarvan vier leden van het brandweerpersoneel. De directe schade, door deze branden ontstaan, bedroeg f 1.293.820 (in November f 1.297.535). Zeven boerderijen werden verwoest. Bij deze boerderij bran den gingen drie koeien, 27 varkens en 219 stuks klein vee verloren. De Nederlandse gezant in Oostenrijk heeft de Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken namens de Nederlandse rege ring 50.000 gulden ter hand gesteld voor hulp aan de lawineslachtoffers. Van 23 Mei af zullen de Duitse Spoor wegen twee keer per dag railbussen laten rijden van Bremen naar Nieuweschans, waar zij aansluiting geven op de treinen naar Groningen, Leeuwarden en Zwolle. Een 17-jarige jongen, in dienst bij een lompengroothandel aan de Disselweg te Am sterdam, sprong Donderdagmiddag in een reeds in beweging zijnde lift, waardoor hij bekneld raakte tussen de liftbodem en de deurpost. Nadat men de lift had laten zak ken, stond de jongen op en liep naar de bovenverdieping. Daar zakte hij ineen. Een ontboden dokter constateerde dat hij was overleden. _T Het smokkelen van koffie aan de Ne derlands-Duitse grens bij Aken is in Februari sterk toegenomen. De douane nam totaal 930 kilo koffie in beslag en hield 267 smokkelaars aan. Prof. dr. G. M. Verrijn Stuart is afge treden als directeur van de Amsterdamse Bank en heeft op een in het hoofdkantoor te Amsterdam gehouden receptie afscheid genomen. Prof. Verrijn Stuart, die vice-voor zitter van de raad van commissarissen blijft, is voornemens zich thans meer aan de wetenschappelijke vraagstukken van het economische en financiële leven te wijden. De Amerikaanse onderzeeboot „Tirante" wordt Zaterdag 13 Maart, na een ononder broken reis van veertien dagen, die op haar basis te New Londen in de Amerikaanse staat Connecticut is begonnen, te Rotterdam verwacht. Het schip zal ligplaats kiezen bij de onderzeebootbasis van de Koninklijke Marine in de Waalhaven en daar tot Woensdag 17 Maart blijven. In Amsterdam kwam 's avonds een 90- jarige stoelenmatter onderdak vragen op een politiebureau, omdat hij uit zijn kosthuis was gezet. Hij werd naar het gemeentelijk verzorgingshuis overgebracht, waar bleek dat hij ruim f 300 aan contanten bij zich had en drie spaarbankboekjes, waarop totaal f7800 was ingeschreven. Na een vergadering van vertegenwoor digers van de Delftse industrie, de bond Westland en de Centrale Westlandse Snij bloemenveiling. is een telegram gezonden aan de voorzitter van de raad van commis sarissen van het electriciteitsbedrijf Zuid holland, waarin men zijn ontstemming uit sprak over de stroomvoorziening in Delft. In het telegram wordt gezegd, dat reeds drie keer in dit jaar de electriciteitsvoorziening in Delft en omgeving stagneerde, waardoor zeer grote schade is ontstaan. Er wordt aan gedrongen op maatregelen om dergelijke stagnaties te voorkomen. De opening van de nieuwe rijksweg AmsterdamUtrecht en van de nieuwe brug over de Arnstel is thans vastgesteld op Vrij dag 2 April. Het bestuur der visserijen op de Zeeuw se stromen heeft een commissie ingesteld, die een onderzoek zal instellen naar de schade die bij het dijkherstel is aangericht aan de in de Grevelingen gelegen mossel percelen. Tijdens het herstel van de dijk rondom dit eiland is een vaargeul gegraven. De bagger werd op de mosselpercelen ge worpen, waardoor de mosselen verloren gingen. HAARLEM EN OMGEVING Voor K.N.T.V.-leden speelt Henk van Eeuwijk morgenavond in „Het Huis met de Sleutels" te Heemstede werken van Scar latti, Mozart, Chopin, Debussy en Ravel. Voor de leden der Algemene Bond voor ouden van dagen, afdeling Haarlem zal op Woensdagavond 24 Maart in het gebouw St. Bavo een ontspanningsavond worden ge geven. Medewerking wordt verleend door het cabaretgezelschap „De kleine k". Door een zetfout werd gisteren abusie velijk gemeld dat de leerlingen van de bovenbouw van het Kennemer Lyceum 50 gulden bijeenbrachten voor een school in Griekenland. Dit moet zijn 150 gulden. De in Heemstede in Februari gehouden inazmeling voor de Protestantse kinder bescherming heeft f 1568,42 opgebracht. Voor het Buurtbelang Aerdenliout- Bentveld zullen op Woensdagavond 17 Maart films worden vertoond, die opgenomen wer den door de heer H. C. Verkruysen uit Haarlem tijdens reizen door Europa. De heer Verkruysen geeft zelf een toelichting. De Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Haarlem-Noord zal Maandagavond 15 Maart in het Hervormd Jeugdhuis aan de Schoterweg haar maandelijkse ledenver gadering houden, waarop ds. G. Toornvliet, predikant in Leiden, zal spreken over „De Christenvrouw en de geestelijke situatie van. deze tijd". De Economische Voorlichtingsdienst heeft het initiatief genomen tot de uitgave van een gespecialiseerd branche-adi'esboek in Engels, Frans en Spaans van fabrikanten exporteurs van industriële machines, werk tuigen en apparaten. Het adresboek wordt voorafgegaan door een geïllustreerde uitgave van de Economische Voorlichtingsdienst, welke in een oplage van 10.000 exemplaren gratis wordt verspeid naar andere landen om onze export te bevorderen. Samenstel ling en uitvoering van het branche-adres boek is opgedragen aan Boom-Ruygrok N.V. te Haarlem. Op Maandag 15 Maart bestaat het rust huis „Coralia" aan de Middenlaan in Haar lem twintig jaar. Het rusthuis werd opge richt door de dames M. A. en M. Kuijk, die nog steeds de leiding hebben. Op die middag zal een bijeenkomst worden gehouden. In de afgelopen nacht omstreeks half een is een auto tegen een lantaarnpaal in de Frans Halsstraat gereden, waardoor de paal afbrak en gas wegstx-oomde. De bestuur der van de auto is door gereden. Later heeft de politie hem opgespoord. De bestuurder was de negenendertigjarige Haarlemse ver tegenwoordiger J. T. W. Getuigen wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie voor het verstrekken van inlich tingen. Onder leiding van ds. J. Bronsgeest houdt de Hervormde wijkgemeente II te Haarlem op Dinsdag 16 Maart een gemeente avond in het wijkgebouw Leidsestraat 20. De aanleidinig tot de bijeenkomst is gelegen in het beroepingswerk.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13