Engeland wil een verruiming van handel met Sovjet-Unie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Stemmen Brits lioofdkwart ier uit Suez- kaïiaalzöne naar Cyprus? Huidige lijst te streng Binnenkort conferentie met V.S. die er sceptisch tegenover staan Liever geen ex-nazi als West-Duits waarnemer Het woord is aan Amerikaanse burgers in Indo-China ingezet Geleidelijk kouder 68 JAARGANG No 207 VRIJDAG 12 MAART 1954 Nieuwe geruchten over aftreden van Churchill Redder C. A. Boon overleden Britse kapitein in Kenya kreeg 5 jaar Secretaris-generaal van UNO: Protesten tegen benoeming van Peter Pfeiffer De heer I. A. Aler thans voorgedragen als president-directeur Onbevestigde geruchten; aandrang uit Labour Staf Korea komt in Genève het eerst aan de orde Piloten helpen afgelegen sectoren bevoorraden Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 298 JAARGANG No 55 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman VOLGENDE MAAND ztÉlen aanmerke lijk meer clam vijf mlllioen volwassen Ne derlanders weer eens naar de stembus moeten trekken. Wamt op 21 April zuiden Provinciale Staten worden gekozen. Wij zijn er ons wel bewust van dat dit geen opwindend vooruitzicht is. Verkiezingen in ons land openen zulks in het algemeen niet en Provinciale Staten zijn de be stuurscolleges die het minst de publieke aandacht trekken. Zowel de gemeente raden als de Tweede Kamer overtreffen hen daarin. Dat wil niet zeggen dat hun taak onbelangrijk zou zijn, maar wel dat die nogal sterk gespecialiseerd en beperkt is in vergelijking met het brede program ma van de op het Binnenhof behartigde landspolitiek en met de kleurige staal kaart van plaatselijke aangelegenheden, die de gemeenteraden ten deel vallen en die als regel de dagelijkse practijk des levens zo nauw raken. Ook komen Pro vinciale Staten wel geregeld maar veel minder vaak bijeen dan de andere colle ges. Wat kiezer en kiezeres in de brede massa wellicht nog het gemakkelijkst in teresseert in hun beraadslagingen is de behandeling van subsidie-aanvragen: een soort aangelegenheden waarin provinciale bemoeiingen zich, in vergelijking met vroeger, aanmerkelijk hebben uitgebreid voorts streekplannen, bouwplannen, be noemingen. Maar wie zou menen dat daar mee de aanhangige onderwerpen in zomer en winterzitting van de Staten in enkele woorden samengevat zijn vergist zich. Het provinciale wegennet (dat juist in deze provincie in bijzonder goede staat is gebracht) de bestuurstaak ten aanzien van de waterschappen en het optreden, op grote schaal, als leverancier van electri- citeit en water zijn andere belangrijke zaken die op rustige en weinig opvallende wijze verricht worden. Er is meer; ik be paal mij hier tot punten die weer eens even kunnen doen beseffen dat in de zo kalme sfeer der provincie een massa ar beid verricht wordt die niet alleen iai het staatsbestel onmisbaar en van grote bete kenis is, maar die persoonlijke belangen der bevolking bovendien wel degelijk nauw raakt. In het algemeen wordt dat builen de steden het best begrepen omdat men er meer met het begrip „de provincie" in direct contact komt. Meer ook dan in de provinciale hoofdstad, waar het gouverne ment van het gewest zetelt en waar ook de Staten in statige omgeving hun beza digde beraadslagingen houden. Al zijn die evenzeer openbaar als de vergaderingen van d'e Kamers der Staten Generaal en van de gemeenteraden, zij plegen ge speend te blijven vain felle betoogtrant, van scherpe interrupties, van daverend gelach. De plechtigheid van een vader lands verleden, dat eertijds zulke grote bevoegdheden aan de Staten der Provin ciën toekende, schijnt een zekere histo rische invloed te hebben gehandhaafd: men voelt zich reeds bij het betreden van provinciale gouvernementsgebouwen met de Muze der Geschiedenis in contact en is geneigd haar eerbiedig te groeten. Het is van belang dat voile aandacht aan de verkiezingen van Provinciale Sta ten wordt besteed en- niet alleen omdat zij op hun beurt de Eerste Kamer kiezen verdient de uitslag belangstelling. In de politieke ontwikkeling kenmerkt die uit slag zeer zeker de heersende politieke stemming: als barometerstand in de ont wikkeling van het politiek gebeuren zal hij scherp bestudeerd worden en commen taar uitlokken. Het is wel een beslissing van belang die de kiezers op 21 April ge zamenlijk zullen hebben te nemen al is -de populaire attractie niet groot. R. P. (Van onze correspondent in Londen) Men blijft zich in Londen bezig houden met de vraag, wanneer Sir Winston Chur chill zich uit de politiek zal terugtrekken of althans het premierschap zal neerleg gen, hoewel er op het ogenblik van be zorgdheid over zijn gezondheidstoestand geen sprake meer is en hij thans zijn ver moeidheid, welke volgde op de inzinking van vorige zomer schijnt te hebben over wonnen. Zijn oude activiteit is terugge keerd. Sommigen menen echter met zekerheid te weten, dat Sin- Winston zich in het na jaar definitief zal terugtrekken. Op 30 November wordt hij tachtig jaar. De ge ruchten over een op handen zijnd aftreden van Churchill zijn mede in die hand ge werkt, door het feit dat hij zijn Londense particuliere woning op 28 Hyde Park Gate tegenover het park weer in gebruik wenst te nemen. Churchill's aftreden zou niet onmiddel lijk door nieuwe verkiezingen worden ge volgd, omdat hij wil, dat de nieuwe pre mier minstens een jaar in functie zal zijn, voor er sprake mag' zijn van verkiezingen. De wettelijke regeringsperiode duurt hier vijf jaar, zodat bij een normale gang van zaken pas in de herfst van 1956 verkiezin gen moeten worden gehouden. Geen enkele regering zit haar tijd echter helemaal uit. Vandaar dat de voorspelling thans is, dat hei Engelse volk in het voorjaar van 1956 zal worden opgeroepen om weer naar de stembus te trekken. Churchill's opvolger zou dan ruim een jaar hebben om zich in te v/erken. Te De Cocksdorp op Texel is in de leef tijd van 67 jaar overleden de heer C. A. Boon, oud-roeier van de reddingboot van De Cocksdorp. De heer Boon heeft ver scheidene schipbreukelingen gered, onder meer de twaalf opvarenden van de drie mastschoener „Johanna", die op 21 Decem ber 1919 tussen Texel en Vlieland strandde Op 23 October 1921 keerde hij na vijf uur roeien in De Cocksdorp terug met de zes opvarenden van de Duitse driemastschoe ner „Liesbeth", die op de Eierlandse Gron den was vastgelopen. Prins Hendrik kwam op 10 Januari 1922 naar De Cocksdorp om de redder te onder scheiden. De heer Boon kreeg toen de zil veren medaille van menslievend hulpbe toon. De Duitse regering schonk hem een zilveren horloge met inscriptie. WASHINGTON (Reuter). Van gezag hebbende zijde Is Donderdag te Washing ton vernomen dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië betrekkelijk spoedig be sprekingen zullen openen over door pre mier Sir Winston Churchill gedane voor stellen tot herziening der lijsten van goe deren van strategisch belang, die niet aan communistische staten mogen worden ge leverd. De nieuwe Britse voorstellen voorzien in een uitgebreide herziening dezer lijsten, die in de practijk zou neerkomen op het opstellen van een geheel nieuwe lijst van goederen, die de communistische staten niet mogen bereiken, omdat zij voor hen van belang zijn voor de oorlogsindustrie. De Britten zouden hebben voorgesteld dat op deze lijst slechts militaire uitrustings stukken worden vermeld en machines of gereedschappen, die uitsluitend of vrijwel uitsluitend kunnen worden aangewend voor de vervaardiging van wapens. In officiële Amerikaanse kringen meent men dat grote voorzichtigheid zal moeten worden betracht bij een wijziging der lijs ten van goederen en dat hierbij niet slechts op het voordeel voor de handel moet wor den gelet, doch evenzeer rekening dient te worden gehouden met het gevaar ener versterking der communistische militaire macht. Het grote probleem bestaat uit het be reiken van overeenstemming over de vraag, wat precies onder „goederen van strategisch belang" moet worden verstaan. Het aantal goederen, dat volgens de Ver enigde Staten hieronder valt, is veel groter dan hetgeen de Amerikaanse bondgenoten als „oorlogsvoorbereidingen bevorderende uitrusting" beschouwen. Het is bekend, diat Groot-Brittannië en andere bondgenoten der Verenigde Staten van gevoelen zijn dat de bestaande verbod- lijsten te veel in bijzonderheden afdalen. Voorts menen zij dat vele goederen, die een jaar of twee geleden konden worden beschouwd als van strategisch belang te zijn, thans niet langer in deze rubriek pas sen. In kringen van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken meent men dat een „aanzienlijke verzachting" van het verbod op uitvoer van strategische goede ren naar communistische staten thans niet noodzakelijk is, daar er voldoende ruimte is voor uitbreiding vaar de handel tussen de Westelijke landen en de Sovjet-Unie en haar bondgenoten mét uitzondering van communistisch China in niet-strategi- sche goederen. Het Amerikaanse Congres zal het ver loop der komende Brits-Amerikaanse be sprekingen over de handel met communis tische staten nauwlettend volgen. Een in vloedrijke groep conservatieve republi keinse volksvertegenwoordigers is vastbe sloten zich te verzetten tegen elke verza king der bestaande verbodsbepalingen. Handel De voorzitter van de Engels-Russische Kamer van Koophandel, Sir Greville Mag- ness, heeft als leider van een groep van negen fabrikanten van werktuigmachines Donderdag besprekingen gevoerd met de voorzitter van de Sovjet-Russische Kamer van Koophandel, Mikhail Nesteixw, over de mogelijkheid van de verkoop van werk tuigmachines aan de Sovjet-Unie. Dit be zoek wordt op uitnodiging van de Russen gebracht. Op het ogenblik bevinden zich 21 En gelse zakenlieden in Moskou, waaronder een groep van zeven, die onderhandelt over de verkoop van transformatoren en generatoren en een groep van drie ver tegenwoordigers van de scheepsbouwin- dustrie, die besprekingen voert over de soort van schepen, die voor de Sovjet-Unie gebouwd moeten worden. Naar AFP uit Moskou bericht, heeft de Russische minister van Binnenlandse Han del, Mikojan, Donderdag in een verkie zingsrede verklaard, dat niet alleen in En geland, maar ook in Amerika, gesproken wordt over de mogelijkheid van hervatting van de handel met de Sovjet-Unie. Sprekend over de binnenlandse econo mische toestand zeide Mikojan, dat het noodzakelijk was de productie van ver- bruiksgoederen te vergroten en de bevol king deze goederen in de gewenste hoe veelheid te verschaffen. Hij onderstreepte het belang van de landbouwproductie. De minister achtte het voorts noodzakelijk, het vervoer, de postdienst en zekere gemeen telijke diensten zoals badhuizen te verbe teren. De verkopers raadde,/Mikojan, vrien delijker te zijn tegen de kopers. Wegctis wreedheid NAIRIBO (United Press) Kapitein Gerald Griffith, de 42-jarige oud-comman dant van het in Kenya gestationneerde re giment „King's Rifles", is gisteren schuldig bevonden aan wreedheid jegens inheemsen en veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst. Kapitein Griffith is verantwoordelijk gesteld voor vijf gevallen van wreedaar dige mishandeling van gevangengenomen Mau-Mau'ers. Volgens getuigenverklaringen gaf Grif fith een inlandse soldaat opdracht een ge vangene te bedreigen met castratie om deze te bewegen bijzonderheden mede te delen over een oefenterrein van de terroristen. Tot castratie van de gevangene is het niet gekomen, maar een van zijn oren werd af gesneden en later werd hij doodgeschoten „op de vlucht". Griffith, aldus getuigenverklaringen, zou ook hebben toegelaten dat een tweede ge vangene op patrouille was meegenomen door soldaten, die hem meetrokken aan door zijn oorlel gehaald ijzerdraad. Sedert de hoofdinspecteur voor het antiquiteitenbezit in Egypte, doctor Zakaria Ganeim, de bedolven, onvoltooide grafkelder i'dn een Egyptisch koning uil de derde Dynastie ontdekte, hebben archeologen in spinning op verdere bijzonderheden ge wacht. Nu is een opening gemaakt in de acht voet dikke massievemuur van zu.are zandsteendie meer dan 5000 jaar geleden Werd gebouwd om de grafkelder af le sluiten. Zand en steenresten, binnengedrongen in de gang achter de muur sluiten deze echter lot de zoldering volkomen af zodat het voorlopig onmogelijk blijft verder door te dringen. Op de foto de minister van Onderwijs van Egypte (links) Doctor Abbas Ammar, die het eerste laagje zandsteen verwijdert van de muur die de toegang tot de pyramide afsluit. NEW YORK (United Press) - Dag Ham- marskjoeld, de secretaris-generaal van de UNO, heeft gisteren op een persconferen tie laten blijken dat het hem niet onwel gevallig zal zijn indien West-Duitsland af ziet van het voornemen een ex-nazi te be noemen als waarnemer bij de UNO. Hammerskjoeld noemde geen namen, maar hij doelde op Peter Pfeiffer, tijdens het bewind van Hitier Duits consul in Al giers toen de geallieerden in Noord-Afrika landden. Pfeiffer is-sedert de twintiger ja ren in Duitse diplomatieke dienst. De secretaris-generaal zei dat hij geen bericht had ontvangen uit Bonn over een voornemen van de West-Duitse regering Pfeiffer te benoemen tot waarnemer bij de UNO en dat hij daarom geen commentaar kon leveren op dat. speciale geval. Hij liet echter duidelijk blijken dat hij liever geen ex-nazi als waarnemer bij de UNO ziet. Hij zei dat hij het vreemd zou vinden in dien de UNO, anders dan souvereine sta ten, niet kon weigeren een diplomaat agre- ment te verlenen. (Juristen hebben er al op gewezen dat dit niet opgaat voor waarnemers, omdat die formeel niet onder de diplomaten val len en niet officieel bij de UNO zijn ge accrediteerd.) Dr. Konrad Adenauer, de West-Duitse bondskanselier, zou de benoeming van Pfeiffer tot waarnemer bij de UNO hebben goedgekeurd en een visum voor Pfeiffer zou zijn aangevraagd. Van verschillende kanten waren al pro testen binnengekomen zoals van het „Jewish Labor Committee" en van de „International League for the Rights of Man", een bij de UNO geaccrediteerd ad viserend orgaan. De huidige West-Duitse waarnemer bij de UNO is dr. Hans E. Riesser, de consul- generaal in New York. Een zegsman van dat consulaat heeft medegedeeld dat op het consulaat-generaal nog geen bericht uit Bonn is binnengekomen, dat Pfeiffer is benoemd. Hij zei, dat Pfeiffer al is ge- denazificeerd en dat in October 1952 een Bondsdag-commissie naar aanleiding van publicaties in de West-Duitse pers Pfeif- fers handhaving in de buitenlandse dienst had aanbevolen. Pfeiffer, aldus deze zegs man, was na de oorlog hoofd van de afde ling personeelszaken van het West-Duitse I ministerie van Defensie en leider van het opleidingsinstituut voor jonge diplomaten. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Halifax: Het onderzoeken van een droom is een tweede droom. Deze zomer zullen de Nederlandse Spoorwegen de bouw van een nieuwe spoor brug over de Maas bij Maastricht in de spoorlijn MaastrichtHasselt aanbesteden. De nieuwe brug zal evenals de bestaande noodbrug enkclsporig zijn en worden ge bouwd op de bestaande peilers naast de noodbrug. Behoudens bijzondere tegenslag zal de nieuwe brug in de tweede helft van 1956 gereed komen. K.L.M-directie De raad van bestuur van de K.L.M. heeft Donderdagmiddag in overleg met de raad van commissarissen besloten in een buiten gewone algemene vergadering van aandeel houders, te houden op 30 Maart, voor te stellen de heer I. A. Aler te benoemen tot directeur der vennootschap, met de bedoe ling de heer Aler daarna met ingang van 1 Mei aan te wijzen als president-directeur. De raad van bestuur zal voorts voorstel len mr. L. H. Slotemaker, die in 1951 werd aangesteld tot directeur Buitenlandse Be trekkingen van de K.L.M., met ingang van dezelfde daium eveneens te benoemen tot directeur der vennootschap. Tenslotte heeft de raad van bestuur be sloten aan de directeuren F. von Balluseck en drs. M. J. van der Ploeg de persoonlijke titel van plaatsvervangend president-direc teur toe te kennen. Het is de bedoeling, dat de bestaande functieverdeling in de directie van de K.L.M. wordt gehandhaafd. Een bestelauto, bestuurd door de heer Denkers uit Warnsveld, is te Vorden met grote snelheid tegen een stilstaande melk- auto gereden. De heer Denkers was op slag dood. Zijn zoon/ die bij hem in de wagen zat, werd ernstig gewond. CAIRQ (A.F.F.) De Egyptische re gering weet niets van een op handen zijnde verplaatsing van het Britse hoofdkwartier van het Midden-Oosten van de Suez- kanaalzóne naar Cyprus, aldus heeft de Egyptische minister van Voorlichting ver klaard. Een Britse militaire woordvoerder heeft verklaard, de geruchten, die op Cyprus de ronde doen en volgens welke een „belangrijke verklaring" binnenkort zou worden afgelegd over een plan om het hoofdkwartier uit de kanaalzone naar Cyprus te verplaatsen, niet te kunnen be vestigen. Reuter bericht uit Londen, dat mevrouw Barbara Castle, die tot de linkse Labour- groep van Bevan behoort, Churchill er in het Lagerhuis van beschuldigd heeft, dat hij het advies van deskundigen van de ministeries van Oorlog en Buitenlandse Zaken om de Britse troepen uit de Suez- kanaalzöne terug le trekken, in de wind slaat. Zij heeft een motie ingediend, waarin de houding van de regering bij de bespre kingen met Egypte betreurd wordt. De lei ders van Labour hebben besloten deze mo tie te steunen, nadat de zinsnede, waarin werd aangedrongen op onmiddellijke te rugtrekking van de Britse troepen, was geschrapt. De motie is met 271 tegen 219 stemmen verworpen. De regering wordt verweten, dat zij door haar houding bij de besprekingen met Egypte „de onzekerheid over de toekomst van de kanaalbasis" heeft verlengd. Sinds enige tijd bezit Amsterdam zijn eerste vrouwelijke motorinstructrice. Het is de twintigjarige mejuffrouw M. J. Voerman, die vergunning heeft tot het geven van motorrijlessen. Zij is in dienst van eert erkende motorrijschool en heeft al vele candidaten opgeleid tot het verkrijgen van het rijbewijs. BONN (Reuter). Op verzoek van de West-Duitse regering zal de maar schalksstaf van wijlen veldmaarschalk Von Brauchitsch niet op de veiling van de bezittingen van ex-koning Faroek te Cairo onder de hamer komen, zo heeft een woordvoerder van de Bondsregering in de Bondsdag verklaard. Hij deelde mee, dat de West-Duitse regering zich op verzoek van de iveduwe van de veldmaarschalk met de Egypti sche regering in verbinding had gesteld. De staf zou langs illegale weg uit Duits land zijn verdwenen. Von Brauchitsch, die opperbevelhebber van het Duitse leger was tot Hitler hem in het begin van de Tweede Wereldoorlog ontsloeg, stierf in 1948. Salah Salem, Egyptisch minister van Voorlichting, heeft Donderdag op een bijeenkomst van officieren van het cava- lerie-corps' te Cairo verklaard, dat de offi cieren van de Raad van de Revolutie een politieke partij zullen vormen, nadat zij in het burgerlijk leven zijn teruggekeerd. Het program van deze partij zal geïnspireerd zijn door het ideaal van de revolutie. Het leger zelf zal buiten de politiek blijven. „Indien wij verslagen worden bij verkie zingen", aldus de minister, „zullen wij op constructieve wijze, oppositie voeren. Wij zijn er van overtuigd, dat in dat geval iedere aan de macht zijnde regering het welzijn van het land zal nastreven". Hij noemde de partij „Republikeins So cialistisch". Na de vorming van een parle ment, aldus Salem, zal de Raad van de Revolutie zichzelf ontbinden. In de over gangsperiode, tussen de vorming van een constituerende vergadering (die op 23 Juli zal worden gekozen) en de parlementsver kiezingen, zou de raad de macht vertegen woordigen. Arrestaties Te Heliopohs, een voorstad van Cairo, is een 25-jarige vrouw, Sohad genaamd, ge arresteerd, die volgens de politie aan het hoofd staat van de Egyptische communisti sche partij. In naar woning werd een lijst gevonden met de namen van de leden van het dagelijks bestuur der partij. Naar ver luidt heeft Sohad, een Palestijnse, de lei ding van de partij op zich genomen, nadat de vorige leider uitgeweken was. Ook een broer van Sohad, een student, werd aange houden. In de afgelopen dagen heeft de politie 45 personen aangehouden, die er van worden verdacht communist te zijn. KHARTOEM (A.F.P.) Sir Robert Howe, gouverneur-generaal van Soedan, heeft de staat van beleg, die op 1 Maart in de provincie Khartoem was afgekondigd naar aanleiding van de onlusten die die dag in Khartoem waren uitgebroken, weer op geheven. WASHINGTON (United Press). Een woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, verklaar de gisteren, dat de Grote Vier zijn overeen gekomen dat de Koreaanse kwestie het eerst zal worden besproken op de aan staande conferentie van de grote Vijf in Genève. Hij zei dit naar aanleiding van de verklaring van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, dat de besprekingen over Indo-China zouden beginnen zodra de gedelegeerden in Genève bijeen zijn gekomen. HANOI (United Press) Amerikaanse burgerpiloten van een luchtlijn in het Verre Oosten, die is opgericht door de vroegere generaal Claire Chennault van de „Flying Tigers", zijn nu in Indochina aan gekomen om deel te nemen aan de strijd tegen de Vietminh, aldus werd gisteren oficieel bekendgemaakt. De piloten zullen worden gestationneerd op de basis Haiphong, ongeveer 85 kilo meter ten Oosten van Hanoi en zijn aange nomen om de grote transporttoestellen van het type C-119 te vliegen. Deze ..Flying Boxcars" die kort geleden door Amerika zijn afgeleverd zullen spoedig beginnen met de bevoorrading door de lucht van af gelegen sectoren in Indochina. De piloten zijn voorlopig aangenomen op een contract van drie maanden, dat echter verlengd kan worden. Zij staan in dienst van de maat schappij „Civil Air Transport" (C.A.T.), die vóór de Tweede Wereldoorlog door generaal Chennault werd opgericht. Een woordvoerder voor de maatschappij zeide dat het contract in feite „voor onbe paalde tijd" is. De aankomst van de Amerikaanse bur gerpiloten valt samen met berichten van de Franse inlichtingendienst dat de Viet- minh-troepen grotere steun van commu- nistisch-China krijgen in de vorm van luchtdoelgeschut. Ondanks deze berichten rapporteren Franse piloten slechts betrek kelijk weinig vuur uit luchtdoelgeschut. Het K.N.MJ. deelt mede: De luchtdrukverdeling heeft zich de laatste paar dagen zodanig ontwikkeld dat de winden boven West-Europa van Zuide lijke richtingen naar Oostelijke richtingen draaiden. Transporteerden Zuidelijke win den voor de tijd van het jaar warme lucht naar onze omgeving, waarin de maximum temperaturen van omstreeks 15 graden voorkwamen, de Oostelijke winden voer den geleidelijk koudere uit Rusland af komstige lucht over Polen en Duitsland naar het Westen. Donderdag waren de maximumtemperaturen al iets lager dan Woensdag. De lucht welke héden over ons land stroomt is opnieuw iets kouder. Daal de luchtdruk boven Scandinavië verder stijgt en een oude depressie voor Portugal de barometerstanden in het Middellandse Zeegebied doet dalen, mag verwacht wor den dat de Oostelijke winden boven West- Europa nog iets zullen toenemen waardoor de aanvoer van deze koudere lucht wordt versterkt. Daar bovendien uitgebreide laaghangende wolkenvelden meedrijven, zullen de temperaturen vooral overdag nog een verdere daling ondergaan. Vooral in het uiterste Noorden van het land en in de kop van Noordholland, waar de lucht ge deeltelijk over het nog zeer koude water van de Waddenzee en het IJselmeer aan gevoerd wordt, zullen de temperaturen laag blijven. De nachtelijke minimumtem peraturen welke de laatste dagen om streeks nul graden waren, zullen niet veel verandering ondergaan. De nu ingetreden toestand met Oostelijke winden kan ver scheidene dagen voortduren. De kans op neerslag blijft zeer gering. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 00 ■ÓZ ÓS SS S2 a w |5 SÊ t£ V 5c 5* zS Oslo nevel windstil 0 0 Stockholm ij zei ZW 3 -ï 0 Kopenhagen geheel bew O 4 -2 0 Londen nevel ONO 3 6 0 Amsterdam onbewolkt O 5 2 0 Brussel onbewolkt ONO 5 3 0.3 Parijs onbewolkt O 1 2 0 Bordeaux zwaar bew O 4 8 0 Grenoble zwaar bew. windstil 1 0 Nice regen O 7 10 0.6 Warschau geheel bew. O 2 -1 0 Berlijn mist ONO 5 0 0 Frankfort nevel NO 2 -1 0 Zürich nevel NO 4 0 0 Geneve zwaar bew windstil 0 0 Locarno geheel bew WZW 1 7 0 Wenen mist windstil 3 2 Innsbruck zwaar bew. windstil -1 0.1 Rome licht bew. windstil 7 0 Neerslag laatste 24 uur CCOTCOVrr-rr r OOOOCOQOCOOn VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Meest matige wind tussen Oost en Noord-Oost. Overwegend droog weer met op vele plaatsen, vooral in de Noordelijke helft van het land. tijdelijk mist of laaghangende bewolking. In de Zuidelijke helft van het land echter ook opklaringen. Vrij koud met in de nacht en vroege ochtend temperatuur om het vriespunt 13 Maart Zon op 7.01 uur. onder 18.40 uur. Maan op 12.03 uur onder 4.20 uur. Maanstanden 11 Maart 18.51 uur: Eerste kwartier 19 Maart 13.42 uur: Volle maan 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 12 Maart Hooa water: 9-12 en 21 54 uur Laag water 4.29 en 17 05 uur Zaterdag 13 Maart Hoog water 10.36 en 23.32 uur. Laag water: 5.35 en 18.26 uur. oervx' yjucoooooc

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1