iBICMIPMÏ Wereldnieuws Nadere détails over advies ouderdomspensioen-voor-allen PANDA EN DE KALKERKAR nieuw rijwiel A. v. d. Bogaard De radio geeft Zaterdag Vier communisten uit Beerta's raad gezet ^Bïro IJs belemmert scheep vaart op IJselmeer dkïJft rS ocli ió het zo Premie zou gecompenseerd moeten worden door loonsverhoging Keelpijn? Heesheid? Door BISSALIC zó weer kwijt! De vijfde ging toen maar vrijwillig heen Kamerlid stelt vragen over het N.I.P.O. Raad van Megen lit'i verstek gaan Oefeningen van mijnenvegers Kruideniers eri omzetbelasting Kerkelijk Nieuws KVP-leden in Vlissingen j geroyeerd Gré Brouwenstijn naar Parijs i „Besteldienstencentrum" in Amsterdam bepleit Tweewielige nouveauté's op Groninger Salon 1954 Vlag dekte de lading niet N Wie betaalde het gelag? kj VRIJDAG 12 MAART 1954 Aan het door ons gepubliceerde voorstel van de Sociaal-Economische Raad tot in voering van een verplichte ouderdomsver- zekering voor de gehele bevolking ontlenen wij nog de volgende bijzonderheden: Geschat wordt, dat bij onmiddellijke vol ledige invoering van deze ouderdomsver- zekering de premie ongeveer 5'/; procent van het inkomen (tot maximaal 6000,— per jaar) zal bedragen. Bij invoering met een overgangstermijn van 5 jaar bedraagt de premie naar schatting gedurende de eerste vijf jaar ongeveer 4,2 procent. Voorgesteld wordt, de loontrekkenden een compenserende loonsverhoging te geven ter grootte van de door hen verschuldigde premie. Tevens wordt voorgesteld, ter ver mijding van een grote stijging der loon kosten, voor de ondernemingen de Ver eveningsheffing, die 4 procent van de loon som bedraagt, in te trekken. Over het deel van het loon dat de 6000 per jaar te boven gaat, zal geen premie worden geheven, zodat men dus maximaal per jaar ongeveer 300 aan premie te be- taien zal hebben. De S.E.R. acht in een verzekering als deze een zeker verband tussen premiebe taling en uitkering noodzakelijk en advi seert daarom, voor elke verschuldigde jaar premie die niet betaald wordt, twee procent van de uitkering af te trekken. Deze aftrek wordt ook aanbevolen voor elk jaar dat de verzekeringsplicht onderbroken geweest is, bijvoorbeeld door verblijf van de verzeker de in het buitenland. Premiebetaling Bij de loontrekkenden zal de premiebe taling kunnen geschieden door de werk gever. Voor de zelfstandigen adviseert de S.E.R. om gezien de te verwachten moei lijkheden bij de inning der premie, bij een inkomen tot een zekere grens (bijvoorbeeld 2000,bij gehuwden) van premie-invor dering af te zien, en bij inkomens tussen 2000 en ƒ3000 (bij gehuwden), een toe nemend percentage der premie in te vor deren. Het niet-ingevorderde deel der premie zal voor rekening der overheid die nen te worden genomen. Zoals wij reeds meldden, zullen degenen, die zelf niet over inkomen beschikken, van premiebetaling zijn vrijgesteld. Over dit laatste punt bestaat in de S.E.R. geen eenstemmigheid. Een aantal leden heeft overwegend bezwaar tegen het doen betalen van de premie door de over heid; Ook bij betalingsonmacht zal naar hun mening het niet betalen van de premie moeten leiden tot een vermindering van de toekomstige uitkering. Een aantal andere leden heeft tegen het betalen van de premie door de overheid in bepaalde gevallen geen principiële bezwa ren. Deze leden menen echter, dat iedere verzekerde in de gelegenheid moet worden gesteld, premie te betalen. Hun bezwaar richt zich dus legen het afzien van inning der premie bij een groep verzekerden, waarvan bij voorbaat betalings- en innings- onmacht wordt aangenomen. Bij invoering zullen volgens de S.E.R. de dan aanwezige bejaarden onmiddellijk vol ledig recht op ouderdomspensioen dienen te hebben. Bij een overgangsregeling zal op de pensioenen van hen, die over andere inkomsten beschikken, een aftrek dienen te worden toegepast. Deze zal jaarlijks ver minderen en in het voorstel van de S.E;R. uiterlijk in het zesde jaar na invoering niet meer worden toegepast. Voor de bereke ning van de aftrek dient 300,van de overige inkomsten buiten beschouwing te worden gelaten. Uitvoering Wat de uitvoering der verzekering be treft, is de S.E.R. van mening, dat het ont worpen stelsel geen ruimte laat voor be- drijfstaksgewijze uitvoering, maar een cen traal uitvoeringsorgaan waar mogelijk met territoriale vertakkingen noodzake lijk maakt. Het scheppen van een zelfstan dig, rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam ter uitvoering van de verzekering, waarin de apparatuur van de Rijksverzekerings bank zou kunnen worden geïncorporeerd, wordt gewenst geacht. Voorts is de S.E.R. van mening, dat voor de vaststelling en de inning van de premies gebruikmaking van de belastingdienst aanbeveling verdient. ADVERTENTIE ADVERTENTIE DE LENTE IS OP KOMST Koopt nu een Magneet, R.S., Burgers, Simplex Alle modellen in diverse kleuren voorradig bij: Floresstraat 15 - Tel. 16548 Prettig In te nemen - Ook uitstekend tegen maag bezwaren en hoofdpijn. ALKALINIZERENDE BRUISTABLETTEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Concert voor clave- cimbel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dans muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.25 Drents programma. 14.50 Volksdansen. 15.15 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.30 Politiekapel. 16.00 Concertgebouworkest en solist. 17.00 Weekjournaal. 17.30 Jazmuziek. 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: Atlan tisch allerlei. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Boek Handelingen, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Roemeens orkest. 2 2.40 Onder de pan nen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Koorzang. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 aLnd- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platne. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 14.00 Boekbespieking. 14.10 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kro niek van Letteren en Kunsten. 15.40 Fan fare-orkest. 16.00 Omroeporkest. 16.20 De Vliegende Hollander, causerie. 16.30 De schoolradio van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sportberichten. 18.00 Geva rieerde liedjes. 18.15 Radio Onderwijs Con gres. 18.30 Platen. 18,45 Buitenlandse corres pondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Sluiting van het Radio Onderwijs Congres. 19.30 Platen. (Intermezzo: pl.m. 19.50 Vader doet de va.at). 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Werkers van het elfde uur. hoorspel. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Platen. 22.30 Wij luiden de Zondag in? 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Koorzang. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 So praan, bariton en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.15 Gevarieerde muziek. 15.10 Pla ten. 14.15 Gevarieerde muziek. 15.10 Platen. 16.00 Accordeon. 16.15 Platen. 16.30 Accor deon. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgelrecital. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Om roep Ommeganck. 21.15 Platen. 21.30 Prater orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogram ma. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.35 24.00 Zigeunermuziek. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 2.)^ 49 en 42 m.). 22.0022.30 Nieuws. Spigel ^an de week. Sportjournaal. Tijdens een Donderdagmiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Beerta (Groningen) hebben enige leden van de C.P.N.-raadsfractie ongeregeld heden veroorzaakt. Bij de behandeling van de ingekomen stukken werd een voorstel betreffende een verzoek tot interpellatie door de heer Tei- kamp (C.P.N.) inzake maatregelen legen huurverhoging, met 6 tegen 5 stemmen verworpen. De heer Telkamp zeide hierop enige be ledigende woorden tegen de voorzitter, burgemeester C. P. van Essen. De vergadering werd hierop geschorst. Na heropening deed de voorzitter het voor stel, het C.P.N.-lid de toegang tot deze ver gadering verder te ontzeggen. Het voorstel werd aangenomen doch de heer Telkamp weigerde te vertrekken, waarop hij door de politie uit de raadszaal werd gezet. Later bij de behandeling van de ge meentebegroting liet een tweede C.P.N.- raadslid zich beledigend uit over de bur gemeester De politie moest eraan te pas komen om ook hem te verwijderen. Het zelfde herhaalde zich even later met de CPN-leden Mulder en Stubbe. die even eens door de politie verwijderd werden. Er was toen nog een lid van de C.P.N.- factie aanwezig, die de vergadering toen maar vrijwillig verliet. De raad heeft de begroting hierna aan genomen. Het Tweede Kamerlid de heer Weiter (K.N.P.) heeft aan de minister-president gevraagd of de regering het niet in het publiek belang acht, dat algemeen bekend wordt gemaakt, welke personen of instel lingen leiding geven aan het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie, hoe het wordt gefinancierd en of waarborgen be staan. dat het een objectieve weerslag geeft van de publieke opinie in Nederland om trent onderwerpen, waarover het enquêtes instelt. Blole-benenkwestie In Megen (Noord Brabant) is Donderdag op verzoek van drie raadsleden een spoed eisende raadsvergadering bijeengeroepen, ter bespreking van de handelwijze van het hoofd van de Mariaschool aldaar. Deze zou namelijk, toen zijn leerlingen door de sneeuw natte voeten hadden, hen kousen en schoenen hebben laten uittrekken en daartegen waren protesten gerezen. In een vorige raadsvergadering was hierover reeds gesproken. Het hoofd der school had daarna aan de kinderen een brief voor de ouders meegegeven, om ziin handelwiize te verdedigen. Drie raadsleden vonden dat deze brief een belediging aan de raad be vatte, waarom zij de burgemeester ver zochten, de raad in spoedvergadering bij een te roepen. Op deze vergadering ver schenen echter slechts twee van deze drie x-aadsleden. De overige vier leden die de Megense i-aad telt hadden bericht gezon den. dat zij niet zouden verschijnen, daar zii dit geen kwestie vonden die door de raad moest worden behandeld. De vergade ring ging derhalve niet door. Volgens de voorschriften zal vanavond opnieuw een vei-gadering worden bijeenge roepen. Waarschijnlijk zullen dan slechts de drie protesterende leden verschijnen, waarmee het vereiste quorum nog niet bijeen is. Als de raad daarna weer bijeen wordt geroepen, kan eindelijk de vergade ring worden gehouden, ongeacht het aan tal aanwezige leden. In het Zuidelijke deel van de Noordzee nabij Harwich zullen vlooteenheden van bij het Kanaakommando van de NAVO aangesloten landen van 15 tot 27 Maart miinenveegoefeningen houden. Van Nederlandse zijde nemen aan deze oefeningen deel de mijrxenvegers „Mars diep". „Volkerak", ..Texelstroom", ..Vlie- stroom", ..Westerschelde" en „Hollands Diep". De Belgische zeemacht neemt deel met vijf mijnenvegers, de Britse marine met zeventien mijnenvegers. Schepen van de Britse marine en vlieg tuigen van de RAF zullen oefenmijnen leggen. De Algemene Nederlandse Kruideniers- bond heeft er bij de minister van Financiën telegrafisch op aangedrongen, dat op de kortst mogelijke termijn de detailhandel wordt vrijgesteld van de afdracht van om zetbelasting. De bond vestigt er in het tele gram de aandacht op, dat de liquiditeits positie van de middenstandsondernemingen dooi- de op 1 Januari ingePane huur- en loonsverhoging veel moeilijker is gewor den en verklaart dat de belastingfacilitei ten ter compensering van die verhoogde bedrijfskosten beslist' onvoldoende zijn. Voorts herinnert de bond aan de mede deling van de staatssecretaris van Finan ciën bij de behandeling van het complex huur- en loonsverhoging en belastingwijzi gingen in de Tweede Kamer, dat als com- nensntie voor de middenstand ook gerekégnd j diende te worden met de voorgenomen j vrijstelling van de afdracht van omzetbe- i lasting. Ned. Herv. kerk Beroepen te Appelscha (als g^esteliik vex-zorger van Beatrixoord) J. W. Fase al- daar; te Spannum (toez.) G. F. A. Carstens ie Ferwerd. Aangenomen naar Kloetinge P. KlooSr tei-man, cand. te Schiedam. Geref. kerken Aangenomen naar Voorburg (vac. J. H. Mulder) C. W. Thijs te IJmuiden. Beroepen te 's-Gravenhage-W. (vac. H. v. Andel) J. Kremer te Utrecht, (vac. A. J. v. Sluijs). J. Nawijn te Aalten. en (vac. Evang. pred.) D. Krijger te Lochem; te Schipluiden H. J. van Duinen, cand. te j Wassenaar. j Rem. Broaderscbap Beroepen te Alkmaar J. Breurink te Nieuwkoop. De afdeling Vlissingen van de K.V.P. heeft besloten twee leden te royex-en, omdat zij voor de Statenverkiezing in Zeeland een candidatuur hebben aanvaard voor een vrije katholieke lijst. Voorts werden drie leden geschorst omdat zij aan deze candi- daatstelling hadden medegewei-kt door het plaatsen van hun handtekening. Het be sluit van het bestuur om deze leden te royeren, is voor een raadslid van Vlissingen aanleiding geweest te bedanken als lid van de K.V.P. Hij heeft echter nog niet bedankt als raadslid. Rectificatie In de grafiek betreffende de wereld- land'bouw, die wij Donderdag publiceerden, is een storende fout geslopen. In plaats van „wereldlandbouwproductie" moet men namelijk lezen „wereldlandbouwbevbl- king". De nieuwste aanwinst voor de film is Rex, een drie jaar oude hond. die dezelfde rollen als zijn befaamde voorganger Rvi-Tin-Tin speelt. Op het ogenblik heeft Rex vacantie om deel te nemen aan een grote honden tentoonstelling in een vaii de Parijse warenhuizen. De sopraan Gré Brouwenstijn van de Nedex-landse Opera heeft de uitnodiging aanvaard om op 17 en 18 Maart mee te werken aan uitvoeringen van Beethovens Negende Symphonic in het Theatre des Champs Elysées, onder leiding van Igor Markevitch. Aan deze uitvoeringen zullen het Hedwigschor uit Berlijn en het Orches- tre National van Parijs hun medewerking verlenen. Gré Brouwenstijn werd eveneens aange- gezocht om in April te Hamburg op te tre den in de opera „Fidelio" van Beethoven en te Berlijn in „De Troubadour" van Ver di. Zij zal hieraan gehoor geven als dit met haar werkzaamheden bij de Neder landse Opera te verenigen is. ADVERTENTIE ballpoints 2?° De veerdienst EnkhuizenStaveren ligt nog steeds stil wegens ijs op het IJselmeer. Donderdag heeft de „Bosman" een proef vaart gemaakt. Onderweg stuitte het schip echter op een ijslaag die een dikte had van 12 a 15 cm. De „Bosman" moest herhaalde lijk achteruit varen om zich daarna als ijs- breker moeizaam een weg door het ijs te banen. Wel gelukte het Staveren te berei ken, maar van op tijd varen is nog geen sprake, zodat de. diénst, nog niét zal wor den hervat. Ook- zal' worden getracht de böötdienst tussen Urk en Enkhuizen te hervatten. De motorboct „Burgemeester Keyzer" zal pro beren door het ijs heen te breken. Het ijs tussen Urk en Enkhuizen is nog vxij dik. Er kan nog geen sprake zijn van het uitoefenen van enige visserij. Óp Urk heerst nog een ijzige koude. Tetontlasting van Spuistraat en N.Z. Voorburgwal In overleg met de commissie van ver keer en vreemdelingenverkeer heeft de Kamer van Koophandel voor Amsterdam besloten B. en W. te adviseren tot verplaat sing van de bode- en besteldiensten, „om een einde te maken aan de chaotische toe stand op de N.Z. Voorburgwal en in de Spuistraat'. Een afdoende oplossing, aldus de kamer, kan slechts worden verkregen door de vorming van een centrum voor de bodehuizen. Slechts door algehele concen tratie daarvan zijn alle beti'okkenen overtuigd is een bevredigende regeling voor de aan- en afvoer van goederen te verkrijgen., De Kamer verzoekt het gemeentebestuur voorts, bij de uitwerking van het IJ-tun- nel-plan het Oosterdok gereed te maken voor een beurtvaartcentrum, en een aan sluitend terrein in te richten tot centrum voor ds bode- en besteldiensten. Aangezien deze oplossing nog wel een aantal jaren op zich zal laten wachten, stelt de Kamer voor, als voorlopige oplos sing, het rangeerterrein van de Neder- landsche Spoorwegen aan de Doldaan tot besteldienstcentrum te bestemmen als de N.S. dit terrein kunnen missen. Anders zou zo spoedig mogelijk een andere tijdelijke oplossing moeten worden gevonden, ten einde aan de chaos in de voornoemde stra ten der binnenstad een einde te maken. Burgemeester J. Tuin van Groningen zal Donderdag 18 Maart in „De Harmonie" aldaar de tentoonstelling van rijwielen, bromfietsen, motoren en scooters „Gro ninger Salon 1954" officieel openen. Deze expositie, die onder auspiciën van de RAI staat, beslaat een oppervlak van ruim 300 vierkante meter. Het vorige jaar heeft men in Groningen het initiatief genomen tot het organiseren van een dergelijke show, die toen ruim 25000 bezoekei-s trok. Door samenwerking met tal van fabri kanten en importeurs zullen de nieuwste snufjes op de Groninger Salon te zien zijn. zo zijn er nieuwe merken en types moto ren, bromfietsen en scooters, die pas deze Week van de fabrieksband zijn gekomen en in Groningen voor het eerst onder de aan dacht varn de kopers worden gebracht. Onder de juist gereedgekomen produc ten bevindt zich de Ariel Scramble, een racemachine waarop de Groninger motor rijder Klaas Sekuur deze zomer in ter reinwedstrijden zal uitkomen. Ook zijn er scooters van Duitse en Franse makelij, die nog niet in de handel werden gebracht en hun entree maken op de Groninger Salon. Er zal tevens een bromfietssterrit wor den gehouden, waaraan tal van bromfiet sers uit geheel het land zullen deelnemen. Voorts organiseert de Noordelijke wieler vereniging wielerwedstrijden in Groningen. Ter meerdere attractie zullen oude velo- cipèdes met al even oude berijders door Groningen trekken. Overtreding van de Bioscoopwet De kantonrechter te Rotterdam heeft een zaak behandeld tegen twee personen, die de Bioscoopwet zouden hebben over treden. Het betrof 'hier een Rotterdammer, B. J. W. die in een zaal in Rotterdam- Zuid filmvoorstellingen had gegeven voor kinderen. De smalfilm, die vertoond werd, was verhuurd door een kantoor te Amster dam, welfcs directeur, M. D., eveneens was gedagvaard. De vertoonde film was aangekondigd als „Strijd in het oerwoud". De film begon ook op het doek met deze aankondiging, maar in werkelijkheid was de titel „De havik der wildernis". De film ging vergezeld van een keurings- kaarf, maar deze had betrekking op „De strijd in de wildernis", die voor alle leef tijden toegankelijk was. Maar de vér- toonde smalfilm was evenwel alleen ge schikt voor kinderen boven de 14 jaar. De directeur van het verhuurkantoor verklaarde, dat het stuk film xnet de titel niet van zijn kantoor afkomstig was. Een rechercheur zei eehtei-, dat de Amsterdam mer tegenover hem verklaard had, dat hij de keurimgskaart en het begin van de film er bij had gevoegd. De Rotterdammer W. was ten laste ge legd, dat hij een film had vertoond in een andere samenstelling dan goedgekeurd was.'Hij verklaarde dat hem dit niet be kend was. De ambtenaar van het O. M. zei dat de Bioscoopwet een wet met lacunes geble ken was. Er worden veelvuldig ongekeur de films vertoond. Hij eiste tegen W. een boete van f 3000 waarvan f 1500 voorwaar delijk en een voorwaardelijke hechtenis van twee weken. Tegen de verhuurder eiste de ambtenaar een geldboete van f 1000 en een voorwaar delijke hechtenis van vier weken. Boven dien vroeg hij verbeurdverklaring van de film. De kantonrechter zal over veertien da gen vonnis wijzen. ADVERTENTIE 224 m.). (Op 54. Nadat hij professor Kalker en Pat O'Nozel zo stevig had verbonden, dat zij geen vin meer konden verroeren, begaf baas Kraska zich naar buiten, waar Panda ongeduldig stond te wachten. „Is de keu ring nu eindelijk afgelopen, dokter?", vroeg Panda, „waar zijn mijn passagiers?" „Je passagiers zijn nu patiënten", ant woordde Kraska, „ik heb ze voor verdere deelname aan de berg-rallye moeten af keuren". „Afkeuren?!", riep Panda, „waar om?" „Tja", antwoordde de pseudo-dokter, „dat is een ingewikkeld geval, dat ik niet direct aan een leek kan uitleggen. Maar voorlopig blijven zij aan mijn inrichting verbonden". Wat vervelend", mopperde Panda, „maar ja, niets aan te doen. Ik kan niet langer wachten; dan moet ik de rest van de rallye maar alleen afleggen". Zon der verder tijd te verliezen sprong hij in de taxi en reed heen. Maar hij was niet zo alleen als hij dacht te zijn, want baas Kraska was onopgemerkt achterop de auto gesprongen en wierp nu zijn dokters-ver momming af. „Het eerste deel van mijn plannetje is gelukt", mompelde de boos wicht, „nu nog het tweede deel!" verergeren soms snel tot chronisch omstaat gisting. die de maag^ ^oagm°ddel SBICARPAN komt na iedere* m^a.ïïd^Ópüedende j Klachten, zoals »lBSJI reM gevoel BICARPAN bevat alles wat^nod is om weer een gezonde maag n gezonde eetlust te krijgen Juist bij maagklachten heoben cache (ouwels) dubbel voordeel Jmaag-cachets akker smaakloos snel, zekey Oppositie. De Japanse links-socialistische oppositie pan'tij heeft besloten voor het hooggerechtshof de grondwettigheid van het nieuwe verdrag voor weder zijdse beveiliging met de V. S. te be twisten. De socialisten zijn van oordeel, dat het verdrag in strijd is met het grondwetsartikel, dat herbewapening verbiedt. Geslaagd. Narelle Dick, een vierjarig meisje uit Brisbane, is er bij de ont vangst van koningin Elizabeth in ge slaagd op een onbewaakt ogenblik bij de koningin op schoot te klimmen en haar te omhelzen. Inmiddels is het voorval met Narelle voor de autoritei ten aanleiding geworden gan te kondi gen, dat iedereen, die zich iin het ver volg nog te dacht in de buurt van de koningin ophoudt, onverbiddelijk in de kraag zal worden gepakt. Onbeperkt. De Egyptische minister van Financiën en Economische Zaken heeft bekend gemaakt, dat er licenties zullen worden uitgegeven voor een onbeperkte invoer van bepaalde producten. Deze regeling geldt voornamelijk voor ma chines en industriële uitrustingen uit het Sterliinggebied, Zweden, Noorwegen, Denemarken, West-©uitstond, Neder land en België. De regeling is getroffen ter bevordering van de Egyptische in dustrialisatie en van buitenlandse in vesteringen in de Egyptische industrie. Proeven. Het Britse ministerie van Be voorrading heeft meegedeeld, dat En geland dit jaar in de wateren van de B a h a ma - ei lande n proeven zal nemen met verdedigingsmiddelen tegen bacte riologische oorlogvoering. De plaats waar de proeven genomen worden, ligt 30 kilometer van het naaste bewoonde eiland en ver genoeg van de scheep vaartroutes. Er zijn al eerder dergelijke proeven gedaan voor de Schotse kust, aldus het ministerie, maar het thans uitgezochte gebied is beter geschikt. Benoeming. Charles Sparks Thomas, as sistent-minister van Defensie voor be voorrading en logistiek, is Donderdag door president Eisenhower tot minister van Marine benoemd. Hij volgt Robert Anderson op, die benoemd is tot onder minister van Defensie in plaats van Roger Kyes, die in het zakenleven te rugkeert uit protest tegen het onvol doende steunen van zijn chef, minister Stevens, tegen McCarthy door de re gering. Ontslag. Het hoofd van de politie te Rome, dr. Tomasso Pavone, heeft gisteravond zijn ontslag ingediend. Zijn naam is genoemd in verband met „de orgiën onder invloed van verdovende midde len", waar de rechtbank te Rome zich op het ogenblik mee bezig houdt. In zijn ontslagaanvrage aan eerste-minis- ter Scelba verzocht Pavone om een onderzoek van zijn werk en persoonlijk leven, zodat kan worden vastgesteld, dat de beschuldigingen niet juist zijn. Enige straling. Bij een onlangs genomen atoomproef op de M ars hall-eil ancien zijn 28 Amerikanen en 236 eilandbe woners Onverwacht blootgesteld ge weest aan enige straling", aldus een Donderdag te Washington gepubliceer de bekendmaking van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie. Naar gemeld wordt, maken de 28 Amerika nen en 236 eilandbewoners het goed, aldus de bekendmaking. Zij hadden geen brandwonden opgelopen. Geuren. In Duitsland is voor het eerst een geurende krant uitgekomen; de „Braunschweiger Zeitung" bracht een voorpagina, waarop een afbeelding van een ruiker forsythia's stond. De plaat geurde naar seringen. Zij was gedrukt met speciale inkt volgens een in Ame rika ontwikkeld procédé. Vonnis. De 32-jarige Londense tekenaar Ernest William Bridgen, die ongeveer drie weken geleden de kop van premier Churchill en die van twee van zijn ministers in het bekende wassen-beel denkabinet van madame Tissaud ver nielde, heeft bekend zulks gedaan te hebben uit protest tegen „analphabe- thisme in Groot-Brittannië". Een re chercheur verklaarde, dat er geen kwestie van was, dat Bridgen commu nist zou zijn. Zonder twijfel was hij echter overwerkt. Het vonnis luidde: vijf maanden gevangenisstraf. Verwarring. Het Tsjechoslo waakse vak verenigingsblad „Prace" meldt, dat Zdenek Fier linger, voorzitter van de nationale vergadering, medegedeeld heeft, dat tot de voornaamste taken van de vergadering in deze zitting de op stelling en aanvaarding van een nieuwe kieswet zal behoren. Het zou hier een één-partijstelsel gelden „teneinde de kiezers niet in verwarring te brenigen". ~yiTTELLICHT herinnert u zich nog de VV uitgeslapen mr. Johnson, die vlak bij de Amerikaans-Mexicaanse grens woonde en bij devaluatie van de Amerikaanse dol lar in Mexico tot 90 cent, (en van de Mexicaanse dollar in de Verenigde Staten lot eenzelfde bedrag), zich met een Mexi caanse dollar naar Mexico begaf, daar een biertje van 10 cent dronk en zich een Amerikaansé dollar liet terugbelaten. Vervolgens ging hij met die Amerikaanse dollar weer naar de Verenigde Staten, dronk daar eveneens bier en liet zich als wisselgeld weer een Mexicaanse dollar geven, waarna het spelletje zich herhaalde tot de limiet van 's mans drinkvermogen was bereikt, of overschre den. We hebben mr. Johnson achtergelaten in de toestand, waarin hij noodzakelijkerwijs moest komen te verkeren, en hebben ons hoofd gepijnigd met de vraag wie zijn ver teringen eigenlijk bekostigde. Immers, het bier werd steeds betaald met volwaardige munt, dus de herbergiers zijn niets te kort gekomen. Maar wie betaalde dan toch let terlijk en figuurlijk het gelag? Doordat in beide gevallen sprake is van dollars, hebben we de neiging spoedig in de war te raken en te veronderstellen dat de overtredingen van de deviczenmaatre- gelen door mr. Johnson tot in het oneindige kunnen worden voortgezet. Dat zou die drinkebroer wel utillen! Dit spelletje duurt vet zo lang, tot alle Mexicaanse dollars uit de Verenigde Staten naar Mexico zijn uit gevoerd, of alle Amerikaanse dolars uit Mexico weer naar Amerika zijn terugge vloeid. Nu wordt het probleem ineens veel dui delijker, want wanneer we veronderstellen dat Amerika 1000 Mexicaanse dollars be zat, dan hadden deze dus in de V. S. een waarde van 900 Amerikaanse dollars. Maar dit geld is door de de- viezenovertredingen in Mexico voor 1000 volwaardige dollars (aan bier) uitgege ven. Met andere woorden: Mexico heeft bier geëxporteerd ter waarde van 1000 dollars en daarvoor 900 dollars terug ontvangen. De ontbre kende 100 dollars vormen een tekort op de Mexicaanse handelsbalans en moet dus door het land als verlies worden gedragen. En omgekeerd, hebben natuurlijk ook de V.S. voor 1000 dollars bier geëxporteerd, waarvoor 900 dollars leerden ontvangen, zodat ook dit land een verlies van 100 dollars te dragen heeft. De Amerikaanse en de Mexicaanse gemeenschap draaien dus gezamenlijk op voor de vrolijke avond die mr. Johnson zich heeft veroorloofd. Zullen we na dit intermezzo terugkeren tot de klassieke wereldwonderen, waarvan thans de vuurtoren te Alexandrië aan de beurt komt? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2