Vogels tijdens totale zonsverduistering Uitgaan in Haarlem Berlijn in nieuwe film van Carol Reed Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden Vijf stadia in waarneming Davitamon Acht maanden geëist wegens meineed J Spanning, die ondragelijk wordt 3 Ook onderzoek in ons lanc Neem geregeld Uw Een 10 voor gezondheid Haarlemse rechtbank Nog zeven opvarenden van „Amstelstad1' op Schiphol Amerikaanse gift voor Nederland Onderzoek bij Verenigde Volkspartij van Honduras Verkiezingsrede van Molotov Jan Lemaire gehuldigd ^Hoe is het ontstaan?^ KIEZEN OF DELEN Uw hoofdhuid fris - Uw haar gezond heeft „voedingswaarde" voor Uw haar OMDAT Brylcreem waarde volle, versterkende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat, OMDAT de oliën in Brylcreem geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. OMDAT massage met Brylcreem een dubbel voordeel geeftaltijd mooi haar - gezond haar voor altijd. Vele opmerkelijke kwaliteiten 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 12 Maart 1854 VRIJDAG 12 MAART 1954 Van onze medewerker voor sterrenkunde) Hoe gedragen vogels zich tijdens een totale zonsverduistering? De ornithologen weten dat de zon een zekere rol speelt in het leven van de vogels; hoe echter vogels reageren wanneer op een onverwacht tijdstip het zonlicht verzwakt en verdwijnt zoals bij een totale zoneclips is nog nooit wetenschappelijk bestudeerd en daarom wacht de vereld der vogelkenners met spanning op de totale zoneclips van 30 Juni aanstaande. Op die dag zal namelijk voor het eerst op internationaal plan het gedrag van vogels tijdens de totale zonsverduistering worden nagegaan. Ornithologen uit acht landen (de V.S.. Canada, IJsland, Engeland, Noorwegen, Zweden, Pakistan en India) zullen 0p die dag op ongeveer honderd punten, verspreid over de totaliteitszöne der eclips, hun waarnemingen doen en hun resultaten uitwisselen. De waarnemingen worden gecoördineerd door liet World Bird Research Station te Glanton (in het Engelse graafschap North umberland). Dr Noble Rollin, onder wiens leiding dit station staat, deelde mij over dit onderzoek de volgende bijzonderheden mede. In het algemeen lijkt het gedrag van vogels tijdens een zonsverduistering op hun gedrag 's avonds en 's morgens, met dit verschil natuurlijk, dat de er tussen liggen de „nacht" de tijd waarin de maan alle zonlicht geheel onderschept maar twee eneenhalve minuut duurt. De vermindering van de helderheid van de zon gedurende het eerste deel van de verduistering de maanschijf schuift dan langzaam voor de zonneschijf en bedekt daarvan een steeds groter wordend stuk heeft namelijk op vogels vrijwel dezelfde uitwerking als de avondschemering. Het weer toenemen van de hoeveelheid zonlicht (na de totaliteit dus, wanneer de maan ge leidelijk de zonneschijf weer vrij laat) schijnt op hen een soortgelijke indruk te maken als het optreden van de dageraad. (Hoever de overeenkomst precies gaat is niet te zeggen; dat te ontdekken is juist het doel van het komende onderzoek). Behalve de verandering in licht-intensi- teit spelen ook de wijzigingen in de tempe ratuur immers ook de warmtestraling van de zon wordt onderschept! en de daaruit voortvloeiende weersomstandig heden een rol. Het effect hiervan op de vogels is echter geringer dan die van de veranderde lichtsterkte. Op mijn vraag of de ornithologen van dit onderzoek ook nog nadere inlichtingen ver wachten omtrent de invloed van de zon op de trek van vogels er bestaat een theo rie volgens welke trekkende vogels zich oriënteren op de zon antwoordde dr. Rollin dat in dit opzicht geen duidelijke informaties te verwachten zijn. De 30ste Juni is een datum die buiten de trektijd ADVERTENTIE Het ideale vitaminepreparaat 1 dragée per dag is voldoende 100 dragees voldoende voor 3 maanden Hoge vitaminewaarde O R G A N O N - O S S ligt. Wel oefent de verduistering van de zon enige invloed uit op het oriëntatiever mogen in beperktere zin, maar het effect is dan toch van zeer tijdelijke aard. Men zal echter terdege letten op deze plaatse lijke bewegingen" van de vogels. Het programma van de waarnemingen kent vijf stadia: men observeert eerst het gedrag van de vogels gedurende de avond schemering van de 29ste Juni, de dag voor de zonsverduistering dus, vervolgens het gedrag tijdens de ochtendschemering van de 30ste Juni en daarna, tijdens de eclips zelf, dus tijdens de pseudo-avondscheme- ring, pseudo-nacht en pseudo-dageraad. In vele gevallen zal er continu worden waar genomen, van de avondstond van de 29ste Juni tot na de eclips van de 30ste Deze zonsverduistering speelt zich af als in Amerika de zon juist op is; in Europa is zij omstreeks het middaguur waarneem baar en in landen als Pakistan en India zal het juist de avondzon zijn, die wordt ver duisterd. De onderzoekers hopen dus kos telijk vergelijkingsmateriaal te bemachti gen omtrent het effect van zo'n eclips ge durende verschillende perioden van het etmaal. De voornaamste onderwerpen van studie zijn: de invloed der verduistering op zang en roep der vogels, op het voederen der jongen, op het broeden, op de ..plaatselijke bewegingen" en op de nachtrust. Land vogels zullen worden geobserveerd in hun broedplaatsen, zeevogels zal men trachten VRIJDAG 12 MAART Concertgebouw: Voorlichitngsvergadering met film over de Staatsmijnen, 8 uur. Nassauplein 8: Theosofische vereniging spr. prof. ir. E. L. Selleger. 8 uur. Wilhel- minastraat 22: Ver. van spir. „Het Licht"; lezing door mevrouw Elsa Kaizer, 8.15 uur. Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlemse Voor- jaarsbeurs voor de Vrouw, 1017, 1923 uur. City: „Pijlen der Kiowa's", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Verwaarloos de liefde niet", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De ver overing van de Mount Everest", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De slag om Sta lingrad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Wat 'n nacht vannacht", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Europa '51", 18 jaar, 7 en 9.15 Uur. Minerva: „Verboden spel", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Zonen der Sioux", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 13 MAART Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlemse Voor- jaarsbeurs voor de vrouw, 1017, 1923 uur, Stadsschouwburg: „Het geiteneiland", Rotterdams Toneel, 8 uur. City: „Pijlen der Kiowa's", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Verwaarloos de liefde niet", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De verovering van de Mount Everest", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Macadam", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „De slag om Stalingrad", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Wat 'n nacht van nacht", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Europa '51", 18 jaar, 2. 4.15, 7 eii 9.15 uur. 3Iinerva: ..Verboden spel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zonen der Sioux", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gistermid 'o- heeft de officier var. Justi tie bii de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bournan, een gevan genisstraf va:: acht maanden geëist tegen de veertigjarige aannemer A. K. uit Bever wijk, verdacht van meineed, welke hij ge pleegd zou hebben ten overstaan van de Haarlemse kantonrechter op 11 September 1953, toen hij als getuige werd gehoord in een civiele zaak tussen J. S. uit Beverwijk en A. v. K. uit Driehuis. J. S. had een stationcar gekocht voor 1300 en verkocht voor 2500. Van de 1200 winst had hij V. K., die als verte genwoordiger bij hem in dienst was. de- helft beloofd, doch deze had slechts 100 ontvangen. Voor de rechtbank verklaarde A. K. gis teren, dat V. K. hem het hele verhaa! „ondet" een borreltje" verteld hacn waarna de laatste een verklaring had opgesteld, bezwarend voor J. S., welke door A. K. was ondertekend. Voor de kantonrechter had A. K. even wel verklaard, dat hij riots van de zaak af wist en dat hij de bewuste verklaring, die hem door de kantonrechter werd ge toond, niet had ondertekend. Mr. S. Boekman, raadsvrouwe van A. K., pleitte, na een uitvoerig pleidooi, voor vrijspraak op juridische gronden. En zo dit niet mogelijk is, een boete of een voor waardelijke straf. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 25 Maart. waar te nemen op de plaatsen waar zij nestelen en men hoopt ook waarnemingen van schepen te krijgen om het gedrag van vogels op zee te kunnen bestuderen. Behalve in de totaliteitszöne (die begint in de Amerikaanse staat Nebraska en via Labrador, Zuid-Groenland, de Far-Oer eilanden, Zuid-Scandinavië, Polen, Rus land, Iran, Afghanistan en Pakistan naar India loopt), zullen ook buiten dit gebied waarnemingen worden verricht. In bepaal de delen van Engeland bijvoorbeeld zal, even als in Nederland, de zon voor vier vijfde worden verduisterd. Men wil ook het effect van een gedeeltelijke zoneclips op het vogelgedrag bestuderen en men kan daarbij eventueel de graad van gedeelte lijkheid zelf regelen door zijn plaats van waarneming te kiezen op kleinere of gro tere afstand van de totaliteitszöne. Gisteravond zijn nog zeven van de twin tig bemanningsleden van het Nederlandse vrachtschip „Amstelstad", die in de Ja- pamse haven Otaru in staking zijn gegaan, met een KLM-vliegtuig uit Tokio op Schiphol aangekomen. Zondag waren reeds acht opvarenden aangekomen, Vrij dag woi-den de laatste viif verwacht. De zeven thans gearriveerde leden zijn: matroos-dagmam G. Dekker uit IJmuiden, stoker T. Dijkstra uit Den Haag, stoker H. Stokey uit Amsterdam, matroos onder de gage J. Kerkhof uit Amsterdam, de trem- mer K. J. de Vroede uit Amsterdam, ma troos S. J. van Aalsburg uit IJmuiden en matroos J. Zoekende uit Monnikendam. Ook ditmaal werden ze ondervraagd door de recherche van de rijkspolitie te water in opdracht van de officier van justitie te Amsterdam. Na het verhoor kon den ze op eigen gelegenheid naar huis gaan. „We ziin voornamelijk ondervraagd door de recherche over de ruzie van de eerste stuurman en de stoker Schirman, doch daarom hebben we het schip in Japan niet verlaten", zeide matroos Zoekende. „De stuurinrichting was defect, zodat het schip niet meer naar het stuur luisterde en soms geheel in het rond draaide, de reddings boten waren iek, het voedsel was slecht en alle praten met de kapitein heeft niets ge holpen". De W. K. Kellogg Stichting in Battle Creek, Michigan (V.S.) opgericht door de Amerikaanse voedselfabrikant W. K. Kel logg, heeft bekend gemaakt dat zij een schenking van 1 1/4 millioen zal doen aan Nederland, om „dit land te helpen bij het oprichten van een internationaal instituut voor landaanwinning en landverbetering." BELIZE (Reuter). John Smith, een vroegere leider van de Verenigde Volks partij in Brits Honduras, heeft verklaard dat hij bereid is tegenover de Britse com missie van onderzoek alles te vertellen wat hij weet over de betrekkingen van de par tij met de communistische regering van Guatemala. Smith, die nu tegenstander van zijn oude partij is, zei: „ik kan met zeker heid zeggen, dat de Verenigde Volkspartij geld uit Guatemala heeft ontvangen". De huidige leider van de partij, Leigh Richardson, schrijft in het partijblad, dat de partij beslist niets te vrezen heeft bij een onderzoek. MOSKOU (United Press en Reuter). De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft de Sovjet-volkeren gisteravond verteld dat voor hen de koude oorlog nog altijd een feit is. „Reactionnaire krachten volgen een po litiek van voorbereiding tot een nieuwe oorlog", zo betoogde hij op een verkiezings bijeenkomst. „Om deze reden", zeide hij, „kunnen partij en regering, trachtend de spanning in internationale betrekkingen te verminderen, niet nalaten zorg te dragen voor een algemene toeneming van de macht van de Sovjet-staat". Molotov zei verder dat de internationale spanning in het afgelopen jaar enigszins verminderd is. Hij laakte de „zinloze" dis criminatie op het gebied van de handel jegens de Sovjet-Unie, China en Oost- Europa. Molotov dankte de Russische atoomge leerden voor hun bijdrage tot het Russische prestige in het buitenland. De Berlijnse conferentie noemde hij een belangrijke stap voorwaarts, aangezien het nodig was bevonden de conferentie van Genève te beleggen. Op de avond van zijn zeventigste ver jaardag is de toneelspeler Jan Lemaire gisteren in zijn woonplaats Hilversum har telijk gehuldigd tijdens een voorstelling, die in theater Gooiland werd gegeven. Nadat enige radio-artisten als collega's van Lemaire, die tevens zijn gouden to- neeijubileurn vierde, waren opgetreden, betrad burgemeester J. J. G. Boot het to neel om als „le maire" Lemaire toe te spreken. Spreker kenschetste de jubile rende toneelspeler als een rasartist van eeuwig jeugdige allure. Namens het ge meentebestuur bood hij de jarige een kist sigaren aan. Er waren talrijke geschenken en bloemstukken. Het Nederlands Verbond van Vakver enigingen zal op 10 April te Utrecht een congres houden ter bespreking van het advies van de Sociaal Economische Raad inzake de wettelijke ouderdomsverzekering. Van deze oude uitdrukking heeft de helft zijn betekenis geheel en al verlo ren. Kiezen of delen immers betekent thans niets anders dan: een keus doen j uit twee (meestal onaangename) dingen, een beslissing moeten nemen met alle gevolgen van dien. Van delen is dus helemaal geen sprake meer. Maar oud tijds was dit wel het geval. Wanneer een boedel moest worden verdeeld, eiste het burgerlijke recht dat van de twee rechthebbenden de een de boedel in twee zoveel mogelijk gelijke delen ver deelde en dat de ander dan de eerste keus had. De eerste deelde dus, de tweede koos. In het Middelnederlands zei men juister dan wij: delen ende kie- sen. J ADVERTENTIE brylcreem j:__.1_"TT... BRYI.CREEM County Perfumery Co. Ltd., Stanmore, England - Imp. Jacq. Mot Jr., Amsterdam Er zijn nog altijd maar weinig films. die zo'n opgang hebben gemaakt als ..The third man" En er zijn ook maar weinig filnts, wier regisseur meteen die goede bekende' werd'van het publiek als Carol Reed, de maker van „The third man" Reed woonde de première van zijn film te Amsterdam bij. Hij sprak na afloop het publiek toe. Hij deed het met sobere woorden: kennelijk voelde hij zich meer thuis in de studio dan op het toneel van een bioscooptheater. Zijn naam was echter met ..The third man" gemaakt. Heel Nederland floot of neuriede de melodie, welke citerspeler Anton Karas erbij gecomponeerd had. Heel de wereld zong of neuriede haar. Een paar jaar tater kwam Reed opnieuw in de belangstelling met zijn film ..Een banneling van de eilan den". En thans is er een nieuwe creatie aan de reeks van „Carol Reed-films" toege voegd en wel „The man between", een film, die de gevaarlijke politiekeintriges tussen Oost- en West-Bcrlijn lot onderwerp heeft. Toch was voor „The third man" ver scheen al gebleken hoeveel Reed wel in zijn mars had. Misschien herinnert u zich zijn „Odd man out" met James Mason als vertwijfeld gangster, misschien ook „The fallen idol-", waarin een kleine jongen de verering, die hij voor zijn butler koestert, zo wreed tot een eind ziet komen. De Engelse filmproductie kreeg met deze meesterwerken meteen een reputatie. Hier was nu een man bezig, dlie wist wait hij wilde. Een man, die de taal sprak van het beeld. Die ons begoochelde en be klemde met die taal van het beeld en liet zien wat nu eigenlijk filmkunst wel is: spelen met het spel van de sterren. Hun gedragingen, hun handelingen, hun geba ren, hun mimiek opvangen met het oog van de camera uit de gezichtshoek, waar door ze het sterkst tot onze verbeelding spreken, ons gemoed beroeren, ons doen meeleven, ons bekommerd doen zijn om het lot van de mens met wie ze ons in contact brengen. Dat en niets andera ver stond Carol Reed onder film. Het is de enig juiste interpretatie, uitgevoerd met alle middelen, die een fil mer ten dienste staan, met découpages, met beeldmon tages, met geluid en afwe zigheid van geluid, met long shots, met close-ups, noem maar op: de hele keuken van de filmerij. Wie zich de moeite neemt bewust naar Reeds films te kijken zal ontdokken hoe kunstig hij van al diie middelen gebruik maakt. Hij zal bijvoorbeeld in zijn nieuw ste fikn eens moeten letten op het telkens verspringen van het beeld in de dialoog. Hij zal dan vooral moeten letten op het ogenblik, waarop zo'n beeld verspringt, de ene keer om u de spreker te laten zien in het gewicht dat hij zelf aan zijn avoor den hecht, de andere keer om u de uitwer king te laten gadeslaan A\relke de woorden op de toegesprokene hebben. En dan be merkt ge hoe knap en met gevoel dat is gedaan. Zo namelijk, dat ge telkens in uw interesses bevredigd wordt of in spanning gehouden, nooit om der wille van de le vendigheid en de afwisseling in het beeld alleen. Ge zult, dat doende, natuurlijk niet de dingen zo gemakkelijk over u laten komen ais de meeste bioscoopbezoekers. Ge zult er een flinke mate van inspanning voor over moeten hebben. Maar eenmaal zo de film bekijkend zult ge het u tot een tweede natuur maken. Ge krijgt er dan pas met reden kijk op. En uw genot is hoger, uw voldoening groter. IVIaar het is niet alleen de dialoog, die u in „The man between" opvalt. Het is ook de prachtige wijze waarop Reed de span ning beheerst. Hij bezorgt u er hartklop pingen mee. Neem nu eens de scène, waar in een Enigels meisje en haar helper wachten op de auto, die hen uit de Oost- zóne van Berlijn naar het veilige Westen moet brengen. De auto zal komen, als de opera uit gaat. Ze lopen bui ten, gadegeslagen door een aantal lieden, die er alles op zullen zetten de vlucht te verhin deren, maar haar \'oor de schijn toe staan, omdat ze hopen de mannen te kunnen arreste ren, die zich er voor inzetten. Ter wijl het meisje en de helper nerveus heen en weer lo pen zingt de opera- diva haar grote aria. Van buiten de opera verplaatst zich 't beeld steeds naar binnen. De al hevige spanning wordt ondragelijk. En als ge dan denkt dat het lukt komen er zoveel moeilijk heden, dat ge nog een half uur lang op uw nagels zit te bijten, omdat ge van de ene dreigende situatie in de andere valt. Zeker: de verdienste van het scheppen van die spanning komt ook het scenario toe, dat dit dramatische gegeven toch maar verzon. Maar een stuk papier met tekst is nog geen film. De beelden moeten het dioen. En de beelden dóén het, voort durend geladen, voortdurend met fijne aanwijzingen een indruk gevend van de mogelijkheden die er voor held en heldin tot ontsnapping overblijven. Van meet af aan al wordt een gevoel van onheil en ge heimzinnigheid' opgewekt. Het sterkst komt het tot uiting in de verschijning van het jongetje dat als een loodsmannetje steedis de held van het verhaal vergezelt en eigenlijk zijn ondergang bewerkstel ligt. De manier waarop Reed van die kan sen die het gegeven hem biedt gebruik maakt is ronduit meesterlijk. Men kan tegen de film aanvoeren, dat zij in feite niet zo'n belangrijke intrige heeft. Men kan zeggen, dat de figuren niet helemaal uit komen en veel schetsma tiger bl i j ven en irreëel dan overeenkomt met de stan ding van Reeds filmkunst. Best. Daarmee is de film, die hij aflevert niet veroor deeld, wamt die film dankt de allure die zij nu heeft aan zijn meesterlijke zetting. En aan het voortreffelijke snel dat James Mason, Hildegard Knef en Claire Bloom in de hoofdrollen ontwikkelen. „The man between", zo zou men kunnen zeggen, staat tussen „Odd man out" en „The third man" in met vele opmerkelijke kwalitei ten van beide. P. W. FRANSE Claire BloomJames Mason en Hildegard Knef in The man between". TONEEL EN DANS Zaterdag 13 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft onder regie van Frits van Dijk de eerste voorstelling in Haarlem van „Het Geiteneiland" van de verleden jaar gestorven Italiaanse schrijver Ugo Betti, in de vertaling van C. J. Kelk. Zondag 14 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: „Het Geiteneiland" van Ugo Betti door het Rotterdams Toneel onder regie van Frits van Dijk. In de voornaamste rollen: Char lotte Kohier. Ko van Dijk, Fientje Berg- hegge en Elisabeth Versluys. Maandag 15 Maart, StadsschouAvburg, 20 uur: Onder regie van Richard Flink speelt de Rotterdamse Comedie „Sebastiaan" van Henri Troyat, met in de belangrijkste rollen: Mariëtte Flink, Jetty van Dijk— Riecker, Joekie Broedelel. Jan van dei- Linden en Frans van der Lingen. Woensdag 17 Maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: Maud Cossaar draagt een programma van proza en poëzie uit Indonesië voor, onder meer het heldenverhaal „Kidoeng Soenda". (Georganiseerd door de Volks universiteit in samenwerking met de Sticusa). Woensdag 17 Maart, Vleeshal, 20 uur: „De kunst der stilte" door Lizzy May (panto mime) met medewerking van de fluitist Frans Vester en de guitarist Dick Visser in Haarlems Cultureel Centrum. Woensdag 17 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: „Anastasia" \'an Marcelle Maurette, vertaald en geregisseerd door Jan Teulings, door de toneelgroep Theater, met in de hoofdrollen: Rika Hopper. Caro van Eyck, Johan Schmitz, John Soer, Robert Sobels en Lo van Hensbergen. Donderdag 18 Maart, Zomcrlust, Zandvoort, 20 uur: Voor de culturele kring 't Helm draagt Albert Vogel Jr. de novelle „De Vlinder" van Anton P. Tsjechof voor. MUZIEK Vrijdag 12 Maart, Concertgcbomv, 16.15 en 19.30 uur: Vierde en laatste jeugdconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam. Programma ouA'erture „Het onbewoonde eiland" van Haydn. Pianoconcert van Grieg en „Een nacht op de kale berg" van Mous- sorgsky. Soliste is Tineke de Smidt. Zondag 14 Maart, Huize Ilesmerg, 20 uur: Huisconcert door de celliste Anna Laffra, aan de vleugel door Ans Bouter begeleid. Zij spelen Averken van Frescobaldi. Han del. Beethoven en Schubert (Lanckhorst- laan 99. Heemstede). Maandag 15 Maart, Grote Markt, 15.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon van de oude St. Ba\'o. Even eens op Vrijdag van 11.3012.30. Maandag 15 Maart, H.J.M.V.-gebouw, 20 uur: Jubileumconcert door het A-rouwenkoor „Zigea" onder leiding van Rie Schouten, begeleid door meA'rouw W. P. Stenger van der Velden. Medewerking verlenen de pianiste Emmy van Eden en de fluitiste Gerda Brands. Dinsdag 16 Maart. ConcertgebouAV, 20 uur: Concert door „De Stem des Volks" onder leiding van Dick Dekker. Medewerking verlenen het Noordhollands Philharmo nisch Orkest, de organist Gosse Kroese en de vocale solisten Willy de Soet. Anny van Es. Fred Bongers en Hans Wilbrink. Vrijdag 19 Maart. Concertgebouw, 20 uur: Achtste V-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey met Gerard Hengeveld. piano, als solist. Uitgevoerd worden de ouverture Leonore III, het Derde Piano concert en de Eroica van Beethoven. DIVERSEN Vrijdag 12 Maart. Stadsschouwburg, 20 uur: „Rinse forsint him" door D. H. Zijlstra, naar een familiestuk van M. Reimann en O. Schwartz door het Frysk Selskip „Gys- bert Japicx". Vrijdag 12 Maart. Brinkmann, 20 uur: Dr. R. van Luttervelt, conservator van het Rijksmuseum, houdt een lezing met licht beelden over „Vaderlandse geschiedenis in beeld" voor de afdeling Haarlem van het Algemeen Nederlands Verbond. Zaterdag 13 Maart, Dreefzicht, 20 uur: Feest- avond van de Bond van Gepasporteerd Marinepersoneel met medewerking van de cabaretgroep De Spaarnespatters. de H.H.V. en het dansorkest De Narren, alles onder leiding van Han Prinsen. Zaterdag 13 Maart, Teylers Museum. 14.45 uur: Tweede in een serie van drie lezingen over „Bewegingen A'an mens en dier" door prof. dr. A. D. Fokker, curator van Teylers Fysisch Kabinet. Zaterdag 13 Maart, Concertgebouw, 20 uur: Voor Les Conférences Francaises spreekt de heer Jacques Chastenet over het onder werp „De intellectuele revolutie in Frank rijk in het begin van de twintigste eeuw". Zaterdag 13 Maart. Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Macadam" met Simone Signoret en Frangoise Rosay. Zondag 14 Maart 11 uur: voor de achtste keer vertoning van „La Traviata" naar de gelijknamige opera van Verdi. Zondag 14 Maart, Rembrandt, 11 uur: Dr. A. F. J. Portielje spreekt bij films van de heer H. C. Verkruysen over het leven van de ooievaar, zwijnen, nijlpaarden, neus hoorns, leeuwen en tijgers. Maandag 15 Maart, Boekenrode, 20 uur: De Engelse schrijver Richard Pape, afgevaar digde van de club van geredde oorlogs vliegers, spreekt over zijn zojuist in het Nederlands verschenen boek „Met hand en tand" (Boldness be my friend). Woensdag 17 Maart, De Leeuwerik, 20 uur: Voor de Archeologische Averkgemeenschap voor Westelijk Nederland spreekt de heer F. E. Farweck over „Atlantis" (met licht beelden). Woensdag 17 Maart, gebouw Theosofia, 20 uur: In de serie lezingen onder auspiciën A'an de afdeling Haarlem van re Nationale VrouAvenraad over „Van gemeente tot Verenigde Naties" spreekt meA'rouAV dr. A. J. P. Wibautvan Gastel over „De vrouw in Federaal Europa" (Nassau plein). Woensdag 17 Maart, Militair Tehuis, 20 uur: Onder auspiciën van dc culturele commis sie van het Protestants Intex-kerkelijk Thuisfront vertoont dr. J. M. LodeAvijks de film „MerkAvaardige mensen en dieren in Australië". Donderdag 18 Maart, Jeugdhuis, Schoter- weg, 20 uur: Filmavond van de Vacantie- commissie. met vertoning van films, die op de wandelsport betrekking hebben. Cau serie door de heer Haitsma uit Amster dam, propagandist van dc K.N.W.B. Donderdag 18 Maart, De LeeuAverik, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Genealogische Vereniging spreekt De fluitist Frans Ves? er, die medewerking verleent aan het voor Woensdag 17 Maart in de Vleeshal vastgestelde programma „De kunst der 'stilte" met Lizzy May (pantomime) en Dick Visser (guitaar). de heer W. D. H. Rosier (hoofdredacteur van „Gens Nostra") over „Vijftig jaar genealogische herinneringen". Vrijdag 19 Maart, Doopsgezinde kerk, 20 uur: Derde filmvoorstelling voor de Re monstrantse en Doopsgezinde gemeenten. Vertoond wordt „Een man in een wit pak". VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten van de afdeling Haarlem worden gehouden in het Frans Halsmu seum (ingang Klein Heiligland) en be ginnen om 20 uur. Vrijdag 12 Maart: Lezing met lichtbeelden en demonstratie door mej. M. M. E. Fischer over „Bloemschikken met eigen middelen". Maandag 15 Maart: Eerste van drie voor drachten met lichtbeelden door de heer A. V. Hartogh over: „Kleur in huis en bij de kleding". Het zien en bele\'en van kleuren, kleurenharmonie. Donderdag 18 Maart, 14 uur: „De kunst schatten van het Frans Halsmuseum". Rondgang met de heer H. P. Baard langs de kunstschatten van het museum, ten einde dieper door te dringen tot de schoon heid daarvan en de ontwikkeling van het visueel vermogen te stimuleren. (Derde van vier middagen). Woensdag 17 Maart, Koningin Emmaschool, ingang Raafstraat, 18 jaar, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem-Noord van de Volks universiteit spreekt de heer C. E. Linden- bergh over „Kinderziekten". TENTOONSTELLINGEN Teyelrs Museum: Etsen, gravuren en teke ningen A'an Jacques Callot (15921635). Tot 31 Maart. Het museum is in de winter maanden dagelijks geopend van 11-15 uur, behalve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en perma nente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend A'an 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend A'an 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis A'an schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur, op Zon dagen alleen van 1417 uur. Kunsthandel Bier: Derde expositie van Azia tische kunst, onder meer antieke graf figuren. Op Averkdagen geopend (Groot Heiligland). Kunsthandel Leffelaar: Expositie van Franse impressies A'an de Haarlemse schil ders Poppe Damave, Frans Funke. Willem Steyn en Frans Verpoorten. Geopend op Averkdagen, uitgezonderd Maandagmorgen. ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink In de loop van elke dag enkele gla zen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter s Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Lever- pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes. AMSTERDAM. De Duinwater Maat schappij heeft thans de voorwaarden be kend gemaakt waarop zij zich voorstelt het bij het Leiduin gewonnen water, dat door eene buisleiding naar Amsterdam wordt vervoerd, aan de ingezetenen van de hoofdstad te leveren, althans in die buurten, Avaarin de buis reeds is gelegd. De prijs is vastgesteld naar gelang van het aantal kamers in elke woning en wel 7.per jaar voor ééne kamer, 11.— voor twee, 15.— voor drie, 18— voor vier, 21.A'oor vijf, 24.voor zes en voorts voor elke kamer meer 2.50; ver der voor een bad toestel 10.voör een paard 5.voor een tAveewielig rij tuig 3.en voor een vierwielig rijtuig 5.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5